Platini: het kan nu bijna niet meer mis L Doelpunt van Maceda betekent veroordeling West-Duitsland vemm f )L Richard Smit: werken in plaats van vakantie •od B fG PZC/ sport ^FRANSMAN DE ABSOLUTE VEDETTE VAN HET EIC84 V i 1 4 4 Keje Molenaar naar Volendam SUPERLATIEVEN VOOR SPAANS VOETBALELFTAL Schapers een 'lucky loser' FYSIOTHERAPEUT GROTE STEUN VOOR DENEN Slechts een toto-winnaar van'ö! MARSEILLE (GPD) - Michel Platini bewaart erg goede herinneringen aan Nederland. De viiep Fransman, halverwege het EK'84 record-topscorer geworden, vindt de doeltreffende vrijetrap tijdens de WK-kwalificatiewedstrijd tegen Oranje in het Parijse Pare des Prince nog altijd de mooiste van de 33 die hij inmiddels voor het Franse nationale team heeft gescoord. „Bovendien ook een belangrijk doelpunt omdat we ons daarmee voor de tweede achtereenvolgende keer voor een WK-toernooi plaatsten", aldus Platini na de eerste speelronde van het EK-84 unaniem tot de absolute topper uitgeroepen. „Ach, dat is allemaal betrekkelijk. Een week geleden nog heette ik en ordinaire schopper te zijn. Inmiddels scoorde ik zeven doelpunten en vindt men mij de beste speler van dit toernooi". ie Rln dam, 6 2.3 en Ta lom 3ór LM verfc n Ros iK tH M® SS) 1| le JoBf dame Rook (AVü Nicoi meï (AVK liep 6 (AVÜ s:;:r tand VRIJDAG 22 JUNI 1984 21 Records Michel Platini is intussen intematio- mij op de nationale topscorerslijst dat hun ploeg naar de tweede divisie naai teveel door de wol geverfd, dat voorbij ging. In Italië is het ondenk- is gedegradeerd", hi) alle eer voor zichzelf op wil eisen, baar dat dezelfde speler meer dan Met de drie treffers tegen zowel Belgie Met een gracieus gebaar verwijfet hij twee doelpunten in een wedstrijd als Joegoslavië was Platini er hoogst- naar zijn ploegmakkers, want, zegt scoort. Dat is de reden dat ik het in persoonlijk verantwoordelijk voor dat Peenej Platini: „Zij moeten per slot van reke- Italië wel tot topscorer heb kunnen beide landenploegen voortijdig af- ning het voorbereidende werk doen. brengen en in Frankrijk nooit". scheid van het 'Euro-84' moesten ne- lk mag het afmaken". men. Platini drukt inderdaad als geen Helemaal onverschillig laat al die JWncJltSITI'CGD ander zijn stempel op dit Europese ;mel$j belangstelling Michel Platini toch ook o r kampioenschap. Dit in tegenstelling weer niet. Een interesse die hij aan- Michel Platini )n super-gemotiveerd tot de wereldkampioenschappen in aan dit EK-toemooi begonnen. Na Argentinië en Spanje, waar Platini de elke wedstrijd is hij volledig uitgeput, hem vooruitgesnelde roem nooit waar dat wel. Dit EK is voor Platini na een kon maken. Platini: „In Argentinië veel vergende Italiaanse competitie was ik pas 23 jaar Te jong eigenlijk fo. Het aanvankelijke 'Scifissimo' is en een Europa Cup-competitie met om zo'n zwaar toernooi te kunnen echter niet duidelijk veranderd in een' Juventus een extra inspanning, spelen. In Spanje heb ik meer op bed vankelijk moest delen met Alan Si monsen, Karl-Heinz Rummenigge, Jean-Marie PfafT, Safet Susic en voor al de Belgische Siciliaan Vicenzo Sci- de 5(0 Platinissimo'. Niet alleen bij de Fran- „Maar dit keer kun je mentaal wat gelegen dan aan een gerichte voorbe- sen, maar ook zeker bij de Italiaanse extra's geven", vindt Platini. „In feite reiding kunnen denken. Toch heb ik verslaggevers, omdat Platini nu ook is het toernooi mij op het lijf geschre- daar gespeeld, puur op mijn karakter, de kleuren van de Azzuri hoog moet ven. Ik geloof niet dat Frankrijk ooit Tot nu toe heb ik tijdens dit EK- bouden. Bij afwezigheid van de we- zo'n sterk elftal heeft bezeten als nu toernooi verschrikkelijk veel afgezien, reldkampioen moest immers naarstig het geval is. Twee jaar geleden mis- maar ik denk het nu tot aan de laatste op zoek worden gegaan naar een lukte de machtsgreep in Spanje op wedstrijd aan te kunnen" vedette die dit EK voor Italië toch het allerlaatste moment toen wij in de Want, met alle Fransen, rekent Michel nog belangrijk en interessant kon halve finales van West-Duitsland ver- Platini op de finale volgende week maken. loren. Dit keer kan het bijna niet meer woensdag in het Parijse Pare des Eerst werd Enzo Scifo op een veel te misgaan. Ik althans voel me bijzonder Princes, waar hij nog wat heeft goed hoog voetstuk gezet. Maar hij was wel sterk". te maken na die nerveuze openings een Italiaan, weliswaar een in Belgie Wat tot uiting kwam in de wedstrij- wedstrijd tegen de Denen. Een prima geboren en getogen Siciliaan, maar den tegen België en Joegoslavië. In gelegenheid voor Platini, die gisteren uiteindelijk toch een voetballer waar- beide wedstrijden scoorde het Franse zijn 29e verjaardag vierde, om zichzelf mee de Italianen zich konden identifi- voetbalidool drie doelpunten. „Nan- met enige vertraging nog een schitte- ceren. De Anderlecht-middenvelder tes en St. Etienne hebben mij als rend cadeau te bezorgen, liet echter na de eerste helft van de voetballer iets te zeggen", verklaart Platini: „De cijfers vliegen me de wedstrijd tegen Joegoslavië niet zo Platini. „In beide ploegen heb ik altijd laatste dagen van alle kanten om de bijster veel meer zien, waarna ijlings graag gespeeld, Ik wilde nu iets terug oren. Negenentwintig jaar jong wor- porters van dé Stephanois in St. de nationale ploeg worden Etienne. Dat pubhek verdient het niet recordaantal interlands van Trésor, i Uljobci vtci mtti waaiiiü ijmigo B' Btopttiw, ia vyiivjc uu icw (ciug uien. iicgcilfllivv uilig jaai jcilg vv (II - Kopa platini tot de Grote Vedette werd doen voor dat publiek. Zeker de sup- den, met 33 doelpunten topscorer van utenii gebombardeerd. Platini, zo vond men °PP* uit. heeft verre Italiaanse voorouders. n 'e' f Dus is hij Italiaan, speelt bovendien renna voor Juventus en werd afgelopen sei zoen in de Italiaanse competitie top scorer. Vandaar. Ieder interview, en dat zijn er dagelijks legio, begint dan „ok steevast met hetzelfde verzoek: Michel, een handtekening graag voor een goede vriend van mij". Een Ita liaan is nu eenmaal van nature erg bevriend met zichzelf. Platini: „Het hoort er allemaal bij. Maar overtrokken vind ik het wel. Ik heb er altijd wat problemen mee gehad dat men mij op een voetstuk zet. Ik speel zoals ik kan, elke wed strijd weer, naar mijn beste vermogen. De ene keer valt het goed uit; de andere keer krijg je kritiek. Wanneer ik verdedigend speel wordt gezegd dat ik in de aanval thuishoor; speel ik in de aanval, dan moet ik mijn verde digende taken niet verwaarlozen. Wanneer ik alles nog eens over zou ^■moeten doen wist ik het wel: nooit meer verdedigen, maar puur aanval- lend voetbal .spelen. Dat is nu een- maal mijn karakter". P Het is overigens wel opvallend dat p Michel Platini in het nationale elftal Sm als doelpuntenmaker succesvoller is ^^■dan bij zijn vroegere clubs FC Nantes en St Etienne. Sinds 1976 scoorde hij 33 treffers. In de nationale competitie werd hfj nooit topscorer. Jk ben regelmatig in mijn scoren", is de verklaring van Platini. „Vrijwel elke wedstrijd pak ik mijn doelpun- tje mee. Maar er was in het verleden altijd wel een voetballer die een of meerdere wedstrijden drie of vier doelpunten scoorde, waardoor hij AMSTERDAM (ANP) - Keje Molenaar gaat terug naar Volendam. Donder dagavond zijn Ajax en Volendam tot Michel Platini i rechtsi trainde gisteren ontspannen mee met de Franse ploeg. Links Didier Six en in het midden overeenstemming gekomen over de Bernard Genghini. tranfer van de verdediger van zijn oude club Ajax naar Volendam per 1 juli 1984. Over de transfersom is niets bekend geworden. Beide clubs toonden zich echter tevreden over de aangegane overeenkomst, aldus Ajaxbestuurslid Van Eyden. LONDEN (AFP) - Michiel Schapers zal alsnog uitkomen in het hoofdtoer nooi van Wimbledon. De Nederlandse kampioen, die in de laatste ronde van de kwalificatie in Jier sets verloor van de Amerikaan Wittus. bleek van de verliezers het "oogst genoteerd te staan op de we reldranglijst. Door het uitvallen van Yannick Noah werd Schapers als luc- ty loser alsnog tot het hooftoemooi toegelaten. Middelkamp-jeugd reed in Tilburg TILBURG - In de Tilburgse wijk Broekhoven werd zondag een grote fcugdwiclerwedstrijd gehouden. Ver schillende Middelkameprs kwam daar tot goede resultaten, zoals: Rudi Klaasse, Michel Rommers en Richard Siereveld. De uitslagen luiden als volgt: 9 jaar: 6e Audi Klaasse. 12e Richard v. Gils, 13e Mark J^hens. 10 jaar: Patrick Ridderbos pech. h jaar: 4e Michel Rommers. 12 jaar: 3e Wchard Siereveld. 1 le Edwin Hillebrand en Randy v. Gils. 13 jaar: 9e Frank Zoetewel. 'Je Ronald Klasse. 14 jaar:15e Henk Tolle- ■"on, 17e Frank Hillebrand. wat op 64 staat, verbeteren". Dat laatste moet mogelijk zijn. Platini speelde tot nu toe 51 maal voor het Franse elftal en omdat hij zijn carriè re na dit EK met nog minimaal twee seizoenen wil verlengen, moet Plati ni op het eerstvolgende WK-toernooi in Mexico een aanval kunnen doen op het record van Trésor. „Records zijn er om verbeterd te worden. Maar vergeet met dat ik voorlopig altijd Maxime Bossis nog voor me heb. Die heeft er inmiddels wel 58 achter zijn naam staan. Na mij komt er beslist wel iemand anders die het weer beter zal doen dan ik. Overi gens waren de drie doelpunten tegen België niet voldoende om Just Fontai ne dat record afhandig te maken. Een of andere slimme jongen heeft uitge vonden dat Fontaine in zijn carrière niet 27, maar 30 doelpunten heeft gescoord. Daarom moest ik tegen Joegoslavië toch wel minimaal een keer scoren om echt zeker van dat record te zijn". Just Fontaine heeft Platini overigens nooit gekend, althans niet als voetbal ler. „Ik ben in 1955 geboren en juist in die periode vierde Fontaine zijn groot ste triomfen". Platini wil zichzelf lie ver vergelijken met Piantoni. „Die heb ik nog wel wedstrijden zien spe len. Ik vond hem een geweldenaar. Jammer genoeg moest hij op zijn 27e door een blessure stoppen. Ik heb na mijn 27e mijn beste jaren gehad". Een opwaartse prestatiespiraal die Michel Platini, de inmiddels ge kroonde koning van het Franse (en Italiaanse) voetbal, volgende week via de lastige hindernis Portugal, zaterdag in Marseille, met een Euro pese titel kan bekronen. „Het z! geweldig zijn. Welke speler kan het me navertellen: kampioen worden van Italië, kampioen worden van Europa en bovendien ook nog eens een Europa Cup winnen. En dat alle maal in een seizoen". FRANKFURT iSIDi - De oefenmeester van West- Duitsland, Jupp Derwall, heeft van zijn werkgever geen maatregelen te verwachten. Denoall heeft een contract tot 1986. Daaraan houd ik me", verklaarde Hermann Neuberger, voorzitter van de Westduitse voetbalbond DFB)na de uitschakeling van de rege rend kampioen van Europa. Onlangs zorgde Neuber ger, tevens tweede voorzitter van de FIFA, voor onrust in het kamp van de Westduitsers met zijn uitspraak, dat de verbintenis met Derwall, die loopt tot 1986. niet zal worden verlengd. Een eventueel verzoek van Derwall, de gebeten hond in West-Duitsland, om ontbinding van het contract zal Neuberger inwilligen. „Dat is een persoonlijke beslis sing van hem. Daarop heb ik geen invloed", aldus de bondsvoorzitter Derwall heeft in de laatste donor, echter geen uitspraken in die richting gedaan. „Ik zeg al 1000 jaar. dat ik blijf. Maar niemand gelooft me", klaagde hij op het vliegveld van FrankfUrt na terug keer van het Westduitse elftal m eigen land. De woorden van Derwall klonken overtuigender dan ze in werkelijkheid waren Eerder zei hij: „Ik ga eerst met mijn vrouw op vakantie Daarna zien we wel verder. Dit is een persoonlijke zaak. die niemand iets aangaat. Maar mocht ik me terugtrekken, dan doe ik dal zonder verdere toelichting" Foto: Op het vliegveld van Frankfurt wachtte de Westduitse equipe geen al te hartelijk welkom. Bonds coach Jupp Derwall middeni trok zich echter weinig aan van spandoeken als: 'Derwall raus' LYON (GPD) - Tot de medische staf van het Deense elftal behoort de Nederlandse fysiotherapeut Richard Smit, die van plan was om in Frank rijk op vakantie te gaan, maar reeds vanaf de eerste dag betrokken is bij de verzorging van het Scandinavi sche gezelschap. „In plaats van lek ker in de zon te liggen, werk ik nu van 's morgens zeven uur tot 's nachts een uur en soms zelfs nog wel langer. Maar goed, ik vind het best leuk om te doen", aldus de 28-jarige Amster dammer, die voor dit Europese kam pioenschap al enkele 'Ajax-Denen', namelijk Lerb.v, Jesper Olsen en Mol- by kende. „Sjaak Swart tex-Ajax. redi. met wie ik op vakantie was. vroeg of ik wat voor die Denen wilde doen. Ze waren met een arts, een masseur en een materiaalman die ook af en toe als masseur werkte naar Frankrijk geko men. Een fysiotherapeut hadden ze niet bij zich". In de afgelopen tien dagen heeft Smit zich vooral bezig gehouden met Jes- per en Morten Ólsen, Lerby en Arne- sen en voor de halve finale tegen Spanje zal hij opnieuw Amesen en Larsen onder handen nemen. Het ene moment stelt Smit dat zonder hem Amesen en Lerby in Frankrijk al enkele wedstrijden hadden moeten missen. Het volgende ogenblik relati veert hij zijn bijdrage aan het Deense team juist door er op te wijzen dat de spelers het zijn die voor prestaties zorgen: „Ik wil mijn rol beslist ruet overdrijven. Dat Amesen tegen België de beste speler was is zijn verdienste. Niet die van mij. Dankzij zijn kwali teit heeft hij zo goed gevoetbald". Wonderdokter Het is het dilepima van de fysiothera peut Smit, die wil voorkomen dat hij als een 'wonderdokter' wordt afge schilderd. „Ik heb er geen behoefte aan dat de mensen straks naar mijn twee praktijken in Amsterdam stro men omdat zij van mij plotseling iets i zaligmakens verwachten. Die prak tijken lopen goed en bovendien vind ik dat artsen en fysiotherapeuten beter op de achtergrond kunnen blij ven". Smit kwam het afgelopen seizoen verscheidene malen in het nieuws toen hij de nog bij Ajax voetballende Jesper Olsen adviseerde om zich te laten opereren. Olsen had op 1 juni 1983 in de wedstrijd Denemarken- Hongarije een trap tegen de enkel gekregen en heeft daarna constant gesukkeld. Terwijl de chirurgen van het ziekenhuis waarmee Ajax samen werkt de noodzaak van een operatie niet inzagen, had Smit zijn analyse al snel klaar: „Ik heb tegen Olsen ge zegd, dat hij zich los moest maken uit de greep van Ajax. In februari heeft hij zich in Kopenhagen eindelijk laten opereren. Daarna is hij een tijdje in Frankfurt geweest om te revalideren. Dat was een goede beslissing van hem. In Amsterdam zou hij weer zijn opgejaagd". Inmiddels is Olsen zodanig hersteld dat hij zichzelf weer fit genoeg voelt om een volledige wedstrijd te spelen. „Het gaat goed. Ik kan weer alles doen. Smit heett er voor gezorgd dat het herstel sneller is verlopen dan ik had verwacht". Desondanks werd de aanvaller tij dens het Europese kampioenschap alleen de laatste tien minuten tegen Frankrijk ingezet. „Jesper", aldus Smit, „mist alleen het wedstrijdrit me. Voor het overige kan hij het aan om van begin af aan te spelen. Ik denk ook wel dat hij er zondag tegen Spanje bij is. Ik geef hem hier nog fysiotherapie om de stabiliteit en de mobiliteit van zijn enkel te verbete ren. Ik ben pas tevreden als hij sterker is dan voor de operatie. Dat is nog niet zo, al neemt hij beslist geen risico als hij er tegen Spanje bij zou zijn". Niet ondankbaar Naast Jesper Olsen is Smit in de weer geweest met Morten Olsen. die tegen België een voetblessure opliep („dat is geen onoverkomenlijk probleem"), met Arnesen die viermaal aan de knie is geopereerd en met Lerby. „Hem heb ik vorige week donderdag uitgebreid behandeld. Hij had last van een spier- blesscheuring in het linker bovenbeen die hij tijdens de training had opgelo pen. Tot 's nachts twee uur hebben we met hem doorgewerkt om hem toch maar fit te krijgen voor de wedstrijd tegen Joegoslavië. Al die jongens krijg ik steeds terug. Nu is ook Larsen er weer bij gekomen. Hij kwam tegen België in botsing met Pfaff en tobt ook met zijn linker bovenbeen. Het is hard werken, maarzeker niet ondank- EK '84 MADRID (GPD/ANP) - Spanje is een land van uitersten. Na de abomina bele vertoning tegen Roemenië en Portugal op het EK werd de selectie van bondscoach Munoz in de Spaan se pers en bij de borrelkout in de cafës volledig de grond ingeboord. Aan de vooravond van de wedstrijd tegen West-Duitsland werden alom de messen geslepen om daarmee na de verwachte uitschakeling tegen de regerende Europese kampioen West-Duitsland Munoz en consorten te lijf te gaan. Na de goal van Maceda. 40 seconden voor het laatste fluitsignaal en de plaatsing voor de halve finale tegen Denemarken, is de wraakstemming in één klap omgeslagen in een gren- zelose euforie. Een enkele radiore porter kon zijn emoties amper de baas en was alleen maar in staat om in een vlaag van nationalistische extase de woorden „Spanje, Spanje, Spanje" uit te brengen. Direct na afloop trok half Spanje jubelend de straat op, alsof het natio nale team de wereldbeker had be haald. Madrid vierde tot diep in de nacht feest, waarbij duizenden au to's met de nationale tweekleur en luidtoeterend door het centrum trok ken. En zelfs de pers is alle negatieve kritiek van vorige week op slag ver geten en is na de goal van Maceda (vergeleken met het historische doel punt van Marcelino, waarbij Spanje in 1974 de Europese titel binnenhaal de) volledig op hol geslagen. Vanuit het niets wordt de selectie nu de hemel ingeprezen, waarbij er bij na niemand aan twijfelt of Spanje is de komende tegenstander van Frankrijk in de finale. De kopbal van Maceda. vlak voor het einde van de wedstrijd West-Duits land - Spanje is donderdag in de Europese kranten terug te vinden als het „Spaanse Wonder", „Mirakel van Parijs" en „Verdiende loon voor de Duitsers". De lijn in de sportrubrieken en in de sportdagbladen is duidelijk met de uitschakeling van de Westduitsers was nauwelijks rekening gehouden en het elftal van Jupp Derwall is gestraft voor zijn speelwijze. L'Eéquipe (Parijs) schrijft: „Het ongelooflijke is woensdagavond ge beurd Ongelooflijk was de eind stand in groep 2, zeker gezien de wedstrijd tussen Spanje en de Bondsrepubliek. Minder verwonder lijk is het, wanneer men zich herin nert hoe veel moeite het de Duitsers heeft gekost zich te kwalificeren voor het eindtoernooi om het Europese kampioenschap." France Soir (Parijs)1 „Kampioen Duitsland van de troon gevallen. Het is de straf uit een wedstrijd die 48.000 toeschouwers geboeid heeR door het wisselende spelbeeld en de felheid waarmee gespeeld werd. Duitsland uitgeschakeld. Spanje in de halve finales, dat is de grootste verrassing van het toernooi." De Spaanse winnaars bekijken de situatie uiteraard enigszins anders. Sport (Barcelona) „Een super- Spanje heeft de halve finale bereikt. Door zeer goed voetbal in de tweede helft werd Duitsland uitgeschakeld Dicen iBarcelona): „Europese kampioen bedwongen Maceda heeft een historisch doelpunt gemaakt. Het geluk dat met ons was, schoten .tegen paal en lat, kwam ons ook tegen het slot te hulp. Arconada heeft een beste wedstrijd gespeeld. Trainer Munoz ls ervan overtuigd dat hij ook in de finale komt." El Mundo Dcportivo (Madrid): „Het wonder van Parijs, Maceda heeft de treffer van zijn leven ge maakt, Arconada plus paal en lat stopten het Duitse elftal dat minder sterk was dan werd verwacht." De Westduitse verliezers aanvaarden de nederlaag tegen Spanje met een zekere gelatenheid. Deels omdat Spanje het beter deed dan werd verwacht, ook omdat de eigen ploeg het zeker niet beter speelde dan werd gehoopt Bild Zeitung: „Het doet pijn, maar het is niet onredelijk. Een elftal dat in drie wedstrijden twee doel- puntjes maakt, heeft geen recht zich te beklagen bij zijn uitschakeling. Onze ploeg is op dit moment niets meer dan een gewoon voetbalelftal, zoals er al te veel zijn." General Anzeiger (Bonn) „Te dikwijls heeft het elftal een wedstrijd in de laatste minuut, of met slechts een doelpunt verschil gewonnen. In de publieke opinie is de overtuiging gegroeid dat de omstreden trainer Derwall een abonnement had op gelukskaarten, die hem steeds een dikke prijs opleverden Dit keer heeft het geluk hem in de steek gelaten Men heeft nu het recht zich af te vragen of de samenstelling van een nieuwe nationale ploeg voor het vol gende wereldkampioenschap met een nieuwe bondscoach onder ogen zal moeten worden gezien." Inter Milaan roert zich op transfermarkt MIL A ANN (SID) Inter Milaan heeft na Karl-Heinz Rummenigge nog een nieuwe speler aangetrokken. Van Sampdoria kocht de beroemde ver eniging de Ierse middenvelder Liam Brady. Deze was bij zijn oude vereni ging overbodig geworden na de komst van Graeme Souness, die van Liverpool werd gekocht. Bij Inter zullen nu de Westduitser Hansi Mul ler en de Belg Ludo Coeck moeten verdwijnen. Claudio Gentile, de gevreesde verde diger van de Italiaanse voetbalkam pioen Juventus. heeft donderdag een tweejarig contract getekend bij Fio- rentina De Italiaanse international speelde elf jaar voor Juventus. Fioren- tina betaalt voor Gentile ruim twee miljoen gulden De speler zelf wordt per jaar meer dan een miljoen rijker bij zijn nieuwe vereniging. DEN HAAG Toto nummer 22/23 kende deze week een winnaar. Bij het cijlërspel was slechts een deelnemer met zes cijfers goed. Toto nr. 22.'23: Eerste prijs: 1 winnaar die bruto 23.667.10 ontvangt; Tweede prijs. 75 winnaars die 210,30 ontvangen; Der de prijs: 1.115 winnaar die ƒ35,30 ontvangen Cijferspel: Het winnende cijfers was 963127; Zes cijfers goed 1 winnaar; Vijf cijfers goed: 2 winnaars; Vier cijfers goed: 18 winnaars; Drie cijfers goed 166 win naars, Twee cijfers goed: 1697 win naars.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 21