Zeeland is geschikt voor opslag energie in bodem ZEELAND' GSD-ambtenaar uit Terneuzen vecht ontslag aan via ambtenarenrechter Braks: nieuw surfcentrum benadrukt noodzaak beleid almanak E. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Muizenissen Patronen gestolen in Middelburg Geert mosselen ondanks opening seizoen I DRIELOKATIES VOOR WATERKRACHTCENTRALES IPZCA DEN HAAG - Een groot deel van Zeeland is - meer dan welk deel van Nederland - geschikt voor de opslag van elektriciteit in de bodem. Zo'n dertienhonderd meter onder de klei van Walcheren, Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid-Beveland komt rotsgesteente met de hardheid van beton voor waarin het mogelijk is 'ondergrondse pompaccumulatie centrales, zogenaamde OPAC's, te bouwen. Vier andere lokaties in Nederland komen eveneens in aanmerking: Zuid-Limburg met uitzondering van het kolengebied, Twente, de Achterhoek en de Zuidwesthoek van Noord-Brabant. Behalve laatstgenoemde streek doen zij kwalitatief echter voor Zeeland onder. iTot die conclusie komt de OPAC- men tot de slotsom gekomen dat de nachts bijvoorbeeld - betrekt de groep, een samenwerkingsverband hele installatie ook vlak land onder de OPAC goedkope stroom van het net I van de Technische Hogeschool Delft, grond kan worden gebouwd tot op een om het water uit het onderste reser- Haskoning Koninklijk Ingenieurs- en diepte van 1000 tot 1300 meter. voir weer naar het bovenste te pom- IArchitectenbureau in Nijmegen (met Het principe is als volgt: vanuit een pen. OPAC's tasten het landschap 1 e«n vestiging in Goes) en Koninklijke oppervlaktewater, bijvoorbeeld de niet of nauwelijks aan. Bovengronds ■Volker Stevin in Rotterdam. Westerschelde. laat men tijdens pie- nemen gebouwen en reservoir niet Het energiebeleid van het kabinet kuren water via turbines omlaag stro- meer ruimte in dan een gemiddeld J voorziet onder meer in toepassing van men naar een onder de grond aange- boerenbedrijf. I windenergie op grote schaal. Gedacht ïegd reservoir. De turbines drijven Het bovengrondse reservoir kan een 4 wordt aan windturbineparken met generatoren aan die elektriciteit op- rivier zijn of een kunstmatig meer. Mn gezamenlijk vermogen van 3000 wekken. Die stroom wordt afgegeven Het benedenreservoir in de vorm van MegaWatt. Van windenergie kan al- aan het elektriciteitsnet. Wanneer betonnen hallen of tunnels met een leen een bijdrage aan de energievoor- weinig stroom wordt afgenomen - 's totale lengte van 150 kilometer wordt ■ziening van ons land worden verwacht (wanneer een belangrijk deel van de gewekte elektriciteit - gedacht hoogspann.ngsieid.ng wordt aan 2000 MegaWatt-kan wor- verdeelstation) 1 den opgeslagen. Daarvoor bestaan ■drie mogelijkheden: het plan-Lieven- T <T3sb3"-t?7 se (een spaarbekken van vrij grote _^^~-^^^^n,isgebouw imvang dat wordt gevuld met behulp C4Tr— van windmolens en leegloopt via tur- hN bo^"^k^n I "AA t fblnes waardoor stroom kan worden f. L 4^ gewekt), de opslag van energie iri A 4» t- L slucht en OPAC's. L and 1985 wil de minister van econo- K sche zaken op basis van onderzoe- *4 *3 J. n die door de Nederlandse Energie JrV* .*iranspor .schacht Mwikkelingsmaatschappij (NEOM) /A'S i ,1 In Sittard worden gecoördineerd, uit ■de drie opslagmogelijkheden kiezen. li mssenrescrvoirjoo-m| De OPAC-groep denkt dat haar con- I cept dan een goede kans maakt. Prof. r l! Ir. H. van Lohuizen van de TH Delft: „Het is een uniek project, dat alleen in Nederland en in de Verenigde Staten onder handen is genomen, De situatie is daarbij zo dat Nederland waar schijnlijk het eerst tot uitvoering zal overgaan, hetgeen reële exportkan sen, orders voor Nederlandse toeleve ringsbedrijven en een niet geringe werkgelegenheid kan betekenen". evenals de hallen voor machines 'ge bouwd' in een gesteentelaag. De thans afgesloten eerste fase van de OPAC-studie betreft alleen techni sche aspecten. De fïnancieel-economi- sche haalbaarheid zal moeten blijken uit verdere studies. Op grond van de eisen die de Samenwerkende Elektri- citeits Produktiebedrijven (SEP) in verband met een mogelijke koppeling met windturbineparken hebben ge steld gaat de OPAC-groep voorlopig uit van twee typen installaties: een middelgrote OPAC met een vermogen van 1200 megaWatt (opslagcapaciteit 120 miljoen kilowattuur) en een grote OPAC met een vermogen van 2000 MegaWatt (opslag 200 miljoen kilo- Wattuur). De investeringen voor deze installaties worden geraamd op res pectievelijk circa drie en viereneen half miljard gulden. Werk Om een indruk te geven van de capa citeit: de grootste OPAC kan gedu rende tien uur de gehele energiebe hoefte dekken van Amsterdam, Rot terdam en Den Haag. De bouw van een OPAC neemt zo'n acht jaar in beslag en biedt dertigduizend mensja ren werk. De installatie hoeft niet in de nabijheid van een windmolenpark te staan. Een OPAC in Zeeland kan zonder problemen als 'accu' dienen voor een windturbineproject in Fries land. Realisering van de ondergrondse wa terkrachtcentrales vergt geen nieuw te ontwikkelen technieken: met de bekende, beproefde technieken uit de mijn- en tunnelbouw zijn OPAC's te bouwen die het minstens vijftig jaar kunnen uithouden. De OPAC-groep verwacht in septem ber a.s. de opdracht voor het maken van een basisonderwerp en de vast stelling van het financieel-economi- sche plaatje. De vier bosmuisjes krijgen met behulp van een injectiespuit melk. HULST Eddy Taelman van de vogelwacht Oost- Zeeuwsch-VIaanderen De Steltkluut uit Hulst, steun en toeverlaat van het Hulster vogelrijk, kreeg onlangs onverwacht bezoek. Vangt de Hulstenaar elk voorjaar doorgaans tientallen vogels, dit keer kwamen enkele kinderen hem een nest van vier jonge bosmuizen brengen. Hoewel Eddy over het algemeen geen knaag dieren onderdak verleent, kon hij het dit keer niet over zijn hart verkrijgen de piepkleine muisjes dood te maken of aan de kat te voeren. „De meeste mensen zeggen: het zijn maar muizen, maar ik vind het fantastisch", vertelt Taelman. De kinderen hadden de diertjes, die enkele centimeters groot zijn. woensdag gevonden in een volière. Waar schijnlijk zijn de ouders van de muisjes door een kat opgepeuzeld. Eddy heeft de dieren donderdag overge dragen aan George Sponselee. voorzitter van de Steltkluut en tevens biologieleraar aan de Jansenius scholengemeenschap in Hulst. Sponselee zal de bos muizen onder meer gebruiken voor biologielessen. Pieken en dalen Met een OPAC kan een overschot aan energie ondergronds worden 'be waard' tot de perioden waarin de behoefte aan energie het grootst is. Op die manier kunnen ook de pieken en dalen in de elektriciteitsafname van centrales die olie, kolen of gas als brandstof gebruiken, worden afge vlakt. Daardoor wordt een kostenbe sparing bereikt doordat in die cen trales minder behoeft te worden bij- geregeld om veranderingen in de stroombehoeften op te vangen. Tegenover pieken komen ook plotse linge verminderen in de elektriciteits behoefte voor. bijvoorbeeld 's avonds om zes uur als winkels en bedrijven sluiten en tussen elf en twaalf uur als de televisie uit de lucht gaat. Het opvangen van die pieken en dalen door het bijregelen van de machines in de gewone centrales leidt tot extra slijtage aan die machines en minder efficiënt brandstofverbruik. Een OPAC is in beginsel een water- bachtcentrale. In bergachtige gebie den kent men die al lang en daar *ordt gebruik gemaakt van natuurlij- VERTROUWEN WEG NA RAPPORT RECHERCHEUR HjEe waterkrachtcentrale in Zuid- Limburg te realiseren zou ziin. Nu is De ondergrondse pomp accumulatie centrale tast het landschap nauwelijks aan. Machines en de opslagtunnels bevinden zich onder de grond. Het reservoir aan de oppervlakte is niet groter dan de Kralingse Plas in Rotterdam en kan eventueel een natuurlijk oppervlakteioater zijn. bijvoor beeld de Westerschelde. MIDDELBURG - Onbekenden hebben het afgelopen weekein de duizend zogenaamde Hilthy- schietpatronen ontvreemd uit een keet op het bouwterrein aan de wijk Torentrans in de Mid delburgse wijk Reijershove. De patronen zijn ongeveer één cen timeter hoog en worden ge bruikt in betonhamers. De gemeentepolitie van Middel burg vermoedt dat de partij pa tronen door kinderen ontvreemd is. Aanleiding hiervoor is het feit. dat eerder deze week een kind in het Gasthuis werd opgenomen met verwondingen aan de hand. Volgens de Middelburgse ge meentepolitie is het niet uitge sloten, dat deze verwondingen door een ontplofte patroon ver oorzaakt zijn. De genodigden maakten een rondwandeling over De Schotsman (vlnn: de commissaris van de koningin dr. C. Boertien. gedeputeerde mr. J. P. Boersma, minister ir. G. Braks, directeur recreatieschap Veerse Meer A. L. Van Geesbergen en burgemeester P Wisse van Wissenkerke. KAMPERLAND Minister ir G. Braks van landbouw en visserij heeft donderdag met het omdraaien van de voordcursleute! het eerste windsurf- centrum aan het Veerse Meer. 'De Schotsman' in Kamperland, officieel geopend. De twee jongste leden van de surfclub Zuid-West Zeven, de ne genjarige Stefan Gideonse uit Se- rooskerke (W) en de elfjarige Rudi Baas uit Oost-Souburg, hadden de sleutel op hun zeilplanken aan land gebracht en aan de rand van het meer aan de minister aangeboden. De noodzaak van een plankzeilbeleid, waarvan het nieuwe windsurfcentrum een belangrijk onderdeel is, werd door Braks in zijn openingstoespraak be nadrukt. Hij wees hierbij met name op de belangentegenstelling tussen de verschillende waterliefhebbers. ..De naar schatting kwart miljoen surf- plankbezitters in Nederland kunnen in principe op het overvloedig in ons land aanwezige water terecht", stelde de minister, „maar helaas is niet iedereen even vrolijk gestemd over de kleurige aanblik van de surfzeilen". De provinciale en lokale overheden moeten, aldus Braks, zorgdragen voor een goed recreatiebeleid. waarin plaats is voor alle waterrecreanten. ZEEUWSE Wonen Die onderzoekers van dat te Middelburg gevestigde over heidslichaam hebben er dezer dagen toch een beetje van zit ten te kijken. Naar een aantal mensen had den ze formulieren gestuurd met vragen over het pendelwe zen in Midden-Zeeland. Om meer zicht te krijgen op ver keersstromen en dergelijke. Eén van de vragen was erop gericht om na te gaan, ivaar- om mensen niet wonen in de plaats waar ze hun dagelijks werk verrichten. Net antwoord op één van de formulieren was wel zeer bars. „Te Vlissingen woont men niet", stond er. En ja hoor, de inzending kwam uit Middelburg. TERNEUZEN/MIDDELBURG E« ex-ambtenaar van de gemeentelijke sociale dienst van Terneuzen, A. A. P. van Himme, wil dat de ambtenaren rechter een beslissing van b en w om hem geen vaste aanstelling te geven nietig verklaart en het college ver biedt in zijn plaats een ander te benoemen, zolang er geen uitspraak is gedaan. De buitendienstmedewerker, die in het kader van een tijdelijk dienstver band met een proeftijd van een jaar bij de gemeente werkzaam was. kwam per 1 jum op straat te staan toen directeur F. Willaert van de Terneu- zense GSD een positief advies voor een vaste aanstelling kort voor het verstrijken van de proefperiode '180 graden wijzigde' omdat de vertrou wensrelatie met Van Himme zou zijn verstoord. De doorslag gaf een rapport van de sociaal rechercheur van de dienst over het feit, dat de ambtenaar was betrokken bij een plan van de raads fractie Links Perspectief in Terneuzen (een samenwerkingsverband van PPR, PSP en CPN) om in de nieuws brief, die de groepering publiceert in één van de advertentiebladen, een foto van deze functionaris af te druk ken als 'waarschuwing' aan uitke ringsgerechtigden Van Himme, penningmeester van de PPR in de Kanaalzone en actief in de steunfractie van Links Perspectief, zegt van meet af aan tegen het voor nemen gekant te zijn geweest omdat hij vreesde dat het zijn vaste benoe ming zou doorkruisen. Bovendien hadden de buitendienstmedewerker al eerder signalen bereikt, dat zijn politieke opstelling ten stadhuize niet werd gewaardeerd. Bezwaard Omdat hij zich bezwaard voelde en open kaart wilde spelen, lichtte hij de groepschef van de buitendienst in. Daarbij ontstond een discussie met de sociaal rechercheur, die vervol gens rapport uitbracht aan zijn supe rieuren. Links Perspectief zou later in een brief aan b en w afstand nemen van het 'fotoplan' en nog eens onder strepen. dat de GSD-ambtenaar er geen enkele rol in speelde. Voor directeur Willaert van de GSD was het incident aanleiding om - zonder Van Himme vooraf te horen - zijn benoemingsadvies te wijzigen „Je zou kunnen zeggen dat mijn cliënt is gestraft voor zijn eerlijkheid en oprechtheidzegt de Bredase advo caat mr I. J. M. Woltring. die door de buitendienstmedewerker in de arm is genomen. Donderdagmiddag speelde zich ach ter gesloten deuren het eerste bedrijf af van de procedure tegen het ontslag: een raadkamerzitting van de voorzit- (Slot Zie pagina 19 kol. 3) oe heer yan Himme voor het gebouw van de sociale dierist in Terneuzen. „Het binnenkort te verschijnen Struc tuurschema Openlucht-recreatie^ zal een verzoek aan de provincies bevat ten, waarin de opstelling van een provinciale watersportverordening wordt gevraagd" De minister prees in dit verband bij voorbaat het concen tratiebeleid voor de plankzeilsport in het Veerse Meer Hij ziet dat als een stap naar een goede inrichting van het watergebied, waardoor een min of meer vrijwillige zonering kan ont- staan. Gedeputeerde mr J. P. Boersma, te vens voorzitter van het recreatie schap 'Het Veerse Meer', zinspeelde op een mogelijke zonering voor sur fers op het Veerse Meer als het con centratiebeleid mocht mislukken. „Het water is er niet exclusief voor surfers". waarschuwde de gedeputeer de. Belgische inbreng Om de Belgische inbreng in de Veerse Meerdagen idie vandaag beginnen) te accentueren, was ook de consul-gene raal W Verkamme van België in Rot terdam aanwezig. G. Baaij, gedele geerd commissaris van 'De Schots man'. zag de bouw van het windsurf centrum als de laatste fase in de ontwikkeling van het recreatiecen trum. Burgemeester P. Wisse van Wis senkerke hield een rede. waarin hij een beeld schetste van de ontwikke ling van zijn gemeente van een puur agrarische tot een belangrijke recrea tieplaats. „In 1965 bedroeg het aantal overnachtingen hier 180 000". vertel de hij. „en in 1983 was dat al opgelo pen tot 1.2 miljoen" Tegelijkertijd met het windsurfcen trum is ook een tentoonstelling ge opend met foto's en kunstwerken rondom het thema 'Water'. Belgen en Nederlanders hebben hieraan meege werkt. Als klap op de vuurpijl kreeg de nieuwe voorziening aan het Veer se Meer een officiële erkenning van de ANWB. J. J. Ekcl, chef afdeling consumentenbelangen, reikte aan Bep Thijs van de in het centrum gevestigde surfacademie een kwali teit-garanderend stalen ANWB-bord uit. Ieder jaar komt inspecteur W. G. van Yperen naar Kamperland om te kijken of de faciliteit nog aan de voldoet. PAGINA 13 VRIJDAG 22 JUNI 1984 YERSEKE Het mosselseizoen 198411985 heeft donderdag een aanvang Kweekplaatsen, veelal in de Waddenzee, naar Yerseke te vervoeren. Door de genomen. Vanaf gisteren mochten kwekers mosselen aanvoeren naar de stofmenin het voorjaar zijn er maar iveinig mosselen beschikbaar Bovendien haven in Yerseke, waar de mosselen tot 6 juli moeten verwateren om dan te zou de heersende warmte de kwaliteit slecht kunnen beïnvloeden. Het wrden verkocht of verzonden. produktschap voor vis en visprodukten in Yerseke verwacht pas begin volgende week de eerste lading mosselen in Yerseke. Het tijdstip waarop de Dat betekent echter niet dat ook maar één mosselton (100 kilo) in Yerseke eerste mosselen mogen worden verkocht blijft echter vaststaan op vrijdag 6 mnnkwam. De kwekers waren er niet op gebrand om hun schelpdieren van de juli.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 13