Regering versoepelt toetsing bij abortus Nieuwe raket Russen kan Pershing onderscheppen RS V gaat op kolengraver verdienen kleintjes Persoonsnummer nadert voltooiing Iraanse kapers geven zich over GEEN VERGOEDING KLINIEKBEHANDELING Weg dicht na kantelen vrachtauto Jtroog en zonnig Weinig wind en middagtemperatuur oplopend tot 23 graden. DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Van Amelsvoort denkt binnen niet al te lange tijd een nota naar de Tweede Kanier te sturen waarin de plannen tot invoering van een persoonsnum mer zullen worden ontvouwd. Tijdens een bijeenkomst met de vaste commissie voor Binnenlandse Zaken zei Van Amelsvoort dat het Departe ment van Financiën ver gevorderd is met het financiële nummer, terwijl op Sociale Zaken wordt gewerkt aan het sociale nummer. Ook met de invoering van de geauto matiseerde bevolkingsadministratie worden vorderingen gemaakt. Maar voordat die een wettelijke grondslag zal hebben zullen er nog ten minste vijfjaar verstrijken, aldus Van Amels voort. Voordat er een wetsontwerp naar de Kamer gaat zal de staatsse cretaris ook hierover een nota aanbie den. Volgens Van Amelsvoort kost het veel moeite de departementen tot over eenstemming te brengen als het er om gaat objecten, die nu in twee of meer systemen verenigd zijn. in eén sys teem onder te brengen. De automatisering kan, volgens Van Amelsvoort, op de langere termijn financiële voordelen bieden. Hij was het niet eens met woordvoerders van PvdA en VVD dat de automatisering tot vermindering van de personeel somvang leidt. Hij wees in dit verband op de ervaringen bij banken en verze keringsmaatschappijen, waar de au tomatisering juist tot uitbreiding van het personeelsbestand heeft geleid. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet blijft erbij dat in dit stadium vergoeding voor abortus in Vervolgens zou dan ook een wijziging klinieken niet kan worden opgenomen in het ziekenfondspakket. Een meerderheid van de moeten. worden aangebracht in de Tweede Kamer (PvdA en VVD plus de kleinere oppositiefracties) wil dit wel. Wel kwam van'ÏSuuT ïaïrirTkom'T'dan'8te minister Brinkman (WVC) dinsdag dezelfde meerderheid tegemoet op het punt van het staan dat in de aantekeningen van de „toezicht" op zwangerschapsafbrekingen. Of dit voldoende is zal volgende week blijken. „obSSrba.' In de kwestie van de ziekenfondsver- keningen minder belangrijk zouden standen stelde Brinkman een toevoe- re elementen" tot uiting moeten ko- goeding bleef Brinkman onvermurw- zijn dan de officiële registratiegege- ging voor in artikel 28. Daar komt men. baar. Hij en staatssecretaris Van der vens. Verder hangt hiervan ook de Reijden willen de adviezen afwachten rechtszekerheid van de arts en van de die zijn gevraagd over de wijzigingen vergunninghoudende instelling af. van het ziektekostenstelsel. Daarvan moet afhangen of er een concreet standpunt komt over vergoeding van ingrepen in abortusklinieken voor zie kenfondsverzekerden Een Kamermeerderheid had op 5 juni nadrukkelijk laten weten dat de be staande situatie, waarbij abortus in ziekenhuizen wel en die in klinieken niet wordt vergoed, moet worden beëindigd. Toevoeging Om een eind te maken aan de misver- heeft gehandeld. Toetsing Felle kritiek was geleverd op artikel 28 van de algemene maatregel van bestuur. Daarin gaat het over de toetsing van beslissingen tot abortus. Vastgelegd zou moeten worden dat de behandelende arts zodanige aante keningen maakt, dat de inspecteur van de volksgezondheid zich een in druk kan vormen van de manier waarop de betrokken vrouw tot haar beslissing is gekomen om abortus te vragen. PvdA en WD vonden dat hiermee de klok wordt teruggezet, zodat het be ginsel uit de wet (dat de vrouw beslist) ongedaan wordt gemaakt. In de tekst van de uitvoeringsmaatregel wordt gesproken over verlangde „objecti veerbare elementen", terwijl de wet over „bevindingen" van de arts spreekt. Het CDA vond dit artikel „een nuttige aanvulling", maar de WD diende een motie in om het artikel te schrappen. Brinkman zei dinsdag dat er „misver standen" over de uitleg blijken te zijn. Het is niet de bedoeling dat de inspec teur van de volksgezondheid indivi duele gevallen gaat beoordelen. Het gaat om reeksen van gevallen, die dan steeksproefsgewijs kunnen worden beoordeeld. De inspecteur kan bij voorbeeld vraagtekens zetten bij een bepaald geval zonder dat daarvan de vergunning van een ziekenhuis of kli niek afhangt. Volgens de minister is deze zaak uit drukkelijk gekoppeld aan het voor schrift dat ziekenhuizen en klinieken ervoor moeten zorgen dat vrouwen verantwoorde voorlichting over voor koming van ongewenste zwanger schap krijgen. Bovendien kent de wet geen concreet omschreven indica tiestelling voor de ingreep. Alleen wordt bepaald dat de arts aanteke ningen moet maken. Reden om dit artikel te maken is de wenselijkheid de verantwoordelijkhe den van de vrouw en van de arts nader te omlijnen. Voorkomen moet worden dat de mening post vat dat de aante- dan bij te staan dat de inspecteur aan de hand van de gegevens dient te Deze vijf elementen zijn: de arts moet kunnen beoordelen dal de arts vol- mel vrouvv over „andere oplossin- gens artikel 5 (dat van de „verant- üen va" noodsituatie" hebben woorde voorlichting" over voorko- gesproken: hij moet ervan overtuigd ming van ongewenste zwangerschap) 2,J"dat.het abortusverzoek in vrtj- willigheid is gedaan; de van belang zijnde factoren voor de oordeelsvor ming van de arts en de daaruit ge trokken conclusie moeten in de aan tekeningen staan; evenals de kern van (eventuele) adviezen van andere j deskundigen; als Yr aanleiding is te vragen of andere deskundigen dan wel relaties van de vrouw zijn ge raadpleegd en dat niet is gebeurd moeten de redenen daartoe worden aangegeven. Tegen Het IKV blijft tegen de plaatsing van kruisvluchtivapens in Europa. (PAGINA 3) Bezuiniging De provincie Zeeland mikt voor het komende jaar op een bezuini ging van 1,2 miljoen gulden, waar bij met name de sèctor welzijn moet inleveren. (PAGINA 9) Opening Twee van de kapers d i hun overgave in Nice. NICE (AFP) - De vier Iraanse mari ne-officieren die vrijdag een Fok ker F-27 met vier passagiers kaap ten hebben zich dinsdagochtend in Nice overgegeven aan de politie. Egypte zowel als Italië, waar de kapers eerst hun toestel aan de grond zetten, hadden al asiel gewei gerd. De Fokker had voordat deze via Italië naar Frankrijk vloog Zij zeiden dat zij van het begin af eerst drie dagen in Luxor in Egypte aan naar Frankrijk wilden en vroe- gestaan nadat Bahrein. Saudi-Ara- gen daar politiek asiel, maar bië zowel als de Verenigde Arabi- Frankrijk is niet genegen hun dit te sche Emiraten asiel weigerden, geven en wil dat zij naar een ander De vier passagiers, ook militairen, land eaan. zouden terug willen naar Iran, Prins Bemhard heeft de nieuwe ammoniakfabriek van de NSM - kosten 400 miljoen gulden - in Sluiskil officieel geopend. (PAGINA 9) Dagrecreatie B en w van Arnemuiden willen de Lemmerplaat in het Veerse Meer. als compensatie voor dne surfio- katies, voor dagrecreatie bestem men. (PAGINA 11) Finaleplaats Op het EK in Frankrijk nemen de Denen de rol van Belgie over: na hun zege tegen de Belgen wenkt een finaleplaats. (PAGINA 17) Rtv, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Opinie, achtergrond: 4. Financiën, economie: 7. Provincie: 9, 11, 13 en 15. Sport: 16 en 17. Centrum-rechts houdt meerderheid in Europarlement BRUSSEL (OPA) - De partijen in het centrum en rechts ervan behouden, nu de zetelverdeling in het nieuw Eekozen Europese Parlement vrijwel definitief vaststaat, net de absolute «eerderheid in het parlement in Straatsburg. Christen-democraten. Franse Gaullis ten, Britse Conservatieven en libera- en komen samen hoogstwaarschijn- op 220 van de 434 zetels. In het oude parlement beschikten ze over 20 fctels meer, De socialistische groep, die al in 1979 p grootste individuele fractie was in Jet Parlement, krijgt er 8 zetels bij en »omt op 132 afgevaardigden. De com munisten verliezen 6 afgevaardigden en komen op 42 parlementariërs. GELDROP (ANP) - Op de autosnel weg Eindhoven-Venlo (A 67) in de gemeente Geldrop gisteravond een tankauto met vinylacetaat gekan teld. Daarbij raakten twee van de drie compartimenten lek. Vinyla cetaat is een uiterst brandbare stof. Volgens de Geldropse gemeentepo litie is de Westduitse tankauto na een klapband gekanteld en terecht gekomen in een sloot. Persoonlijke ongelukken deden zich daarbij niet voor. De brandweer heeft de lekken provisorisch gedicht. De weg werd voor het verkeer afge sloten tot het overpompen van de lading in een andere tankwagen was voltooid. MOSKOU WIL GESPREK RUIMTEWAPENS BONN'GENÈVE (DPA/RTR/UPI) - De het onmiddellijk starten van onder- campagne gestart om te voorkomen Sovjetunie heeft een nieuwe raket handelingen die moeten leiden tot dat de regering-Reagan een belang- met een bereik van honderd kilome- een verbod van anti-satellietwapens rijk wapenbeheersingsakkoord met ter om middeilange-afstandsraketten in de ruimte. Op de ontwapenings- de Sovjetunie verbreekt, in Europa en vooral de snelle Pers- conferentie in Gcnève zei de belang- Volgens woordvoerders van de groep hing II in de Duitse Bondsrepubliek rijkste Russische onderhandelaar tijdens een persconferentie zou Rea- te kunnen onderscheppen. Viktor Issraelvan dat hel verhinde- gans strategische defensie-initiatief. Dit heeft de ontwapeningsspecialist ren van een „militarisering van het het zogenoemde "star wars" concept, van de regerende christendemocrati- heelal" de hoogste prioriteit moet inbreuk maken op het Amenkaans- sche CDU/CSU in de Bondsdag, Jür- hebben. Russische verdrag uit 1972 over de gen Todenhofer. dinsdag verklaard. Hij drong aan op een diepgaande beperking van anti-ballistische raket- De nieuwe raket, NAVO-naam SA-X- behandeling van dit probleem „voor- ten (ABM) en de kans vergroten op 12, wordt nog dit jaar operationeel en dat dit dreigende proces onomkeer- een nieuwe wapenwedloop, kan een Pershing op het laatste deel baar wordt". Eerder deze maand heeft Onder degenen die de Campagne van haar vlucht onderscheppen. To- ook regerings- en partijleider Kon- steunen bevinden zich Carter, de denhofer noemde het een nieuwe po- stantin Tsjernenko zich ln soortgelij- oud-ministers van buitenlandse za ging van Moskou het door het westen ke bewoordingen uitgelaten. ken Dean Rusk. Cyrus Vance en Ed beoogde evenwicht bij kernwapens in Washington heeft zich tot dusver te- mund Muskie, oud-minister van de Europa te voorkomen om Europa rughoudend opgesteld ten aanzien fensie Robert McNamara. oud-CIA ongestoord te kunnen blijven bedrei- van Sovjetvoorstellen inzake een ver- directeuren William Colby en Stans drag op het verbod van ruimtewa- field Turner, vier voormalige onder pens. Aanleiding vormen de naar de handelaars over wapenbeperking en mening van de VS onvoldoende waar- tien wapenbeheersingsorganisaties. borgen om zo'n verdrag effectief te controleren. Issraelyan gmg tijdens zijn toespraak in Genève nader in op die terughou dendheid. Hij zei dat aan de Ameri kaanse bezorgdheid tegemoet kan worden gekomen mits beide partijen oprecht streven naar werkzame oplos singen. De Sovjet-onderhandelaar verweet de Amerikanen onvoldoende te hebben gereageerd op „een reeks voorstellen, initiatieven en ontwerp verdragen" die Moskou ten aanzien van de ruimtewapens heeft ingediend. De woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken, John Hughes, verklaarde dat Was hington „de deur niet heeft dichtge daan". Hij zei dat de Amerikaanse regering studeert op een aantal onder delen van het Sovjetvoorstel „die de mogelijkheid zouden kunnen bieden op een later tijdstip voorbereidende besprekingen" met Moskou te begin nen. Campagne gen met zijn SS-20. De Sovjetunie heeft dinsdag bij de Verenigde Staten aangedrongen op Een groep prominente Amerikanen, onder wie oud-president Carter, is een Carter DEN HAAG (GPD) - RSV gaat toch gravers volop in bedrijf. Later dit jaar verwacht In elk geval blijkt de macht- komen, zonder zich teweer te stellen verplichting tot betaling Uiteindelijk aan haar kolengravers verdienen, moeten het er vijftien zijn Binnen ne te werken en wordt er geld mee tegen wat men eigenlijk niet wilde werd Stacv met voorlopig' twaalf Het project dat tot dusver ruim 400 niet al te lange tijd zal het ifoment verdiend Zo RSV er al niet mee door Stacy zette een organisatie op. waarin miljoen gulden uitgekocht miljoen gulden uit het /eggeslurpt. lijkt na de desastreuze Nederland zal kunnen worden overge- ontwikkelingen van voorbije jaren maakt ter betaling van de machines. Bcetman: minder vrouwen ont- nu geld te gaan opleveren. De man Voorzichtige schattingen wijzen erop slaan Vrouwen in het wetenschap- die thans verantwoordelijk is voor dal met een jaar of zes. zeven de hele Pëlijk onderwijs moeten bij bespann- de operaties in de Verenigde Staten, investering van RSV zou kunnen zijn ?en minder snel ontslagen worden Manfred Jasser. is dinsdag verhoord terugbetaald dan mannen, omdat zij daar onderver- door de Parlementaire Enquètecom- De kolengravers werken nu nog ln legenwoordigd zijn. Minister Deet- missie die het debacle met het RSV- bedrijven die onderdeel uitmaken van «an van onderwijs en wetenschappen concern, en de betrokkenheid van de een onderneming die een volle doch- heeft dit dinsdag geantwoord op overheid daarbij, onderzoekt. ter is van RSV. Er zijn echter contac- schriftelijke vragen van het kamerlid Op het ogenblik zijn bijna tien kolen- ten met derden, waarvan veel wordt Groenman (D'66). - heeft aanbreken dat het eerste geld naar zou willen <of kunnen) gaan, zou er een hij alles te zeggen had. RSV ging op Met de zaak nu weer in eigen hand betere kans zijn om het hele project te een gegeven moment zelf nieuwe con- lijken de kansen te gaan keren, met verkopen nu blijkt dat er verdiensten tracten met Stacy aan, Getallen van Jasser aan hel roer. Het was deze uit komen. 50 en van 100 kolengravers werden in zelfde Jasser die in 1980 orde op Jasser is op het Amerikaanse karwei contracten vastgelegd zaken stelde in Algerije, waar Tho- gezet nadat RSV zich had ontdaan In 1982 begon RSV pogingen te onder- massen International leen onderdeel van de oorspronkelijke partner, Sta- nemen om van Stacy af te komen. Zelf van RSV) een paar grote projecten cy. Eens te meer bleek gisteren hoe was men erachter gekomen dat er wel onder handen had voor de nationale zwak RSV zich tegen deze overdonde- degelijk al machines waren die volde- elektriciteits- en de nationale gas- rend optredende Amerikaan had op- den aan de eisen die bij de test werden maatschappij, gesteld Men heeft de ontwikkelingen gesteld. Stacy beweerde dat dit niet meer of minder over zich heen laten het geval was en daarmee verviel de tZie ook pagina 3) Een rekening voor Europa se parlementsverkiezin- I gen zullen lange tijd blijven j- nagalmen in de deftige rege- ringsgebouwen in de hoofd steden van de tien EG-landen De verkiezingen zijn ronduit een flop ge worden: Europa als collectief leeft niet bij de kiezers van de Tien aange sloten landen. Na al die jaren van .samenwerking tussen eerst de Zes en later de Tien gaat het nog steeds niet om het uitbrengen van een stem vóór of tegen Europa. Bijna de helft van de kiezers blijft thuis, 'omdat het geen zin heeft te stemmen voor een parle ment dat geen enkele reele macht uitoefent', is de veel gehoorde kritiek van met-stemmers. Dat moet worden uitgelegd als een negatieve beoorde ling van de Europese politiek, zó er al sprake is van een gezamenlijke poli tieke lijn van de Tien. Wie de afgelo pen maanden kennis heeft genomen van het ruziënde gezelschap staats- en regeringsleiders, zal de grootste moeite hebben gehad positieve ge dachten te wijden aan de gemeen schap De Europese verkiezingen van vorige week donderdag en afgelopen zondag kregen de rekening gepresen teerd. Van degenen die wel hun stem hebben uitgebracht, hebben zeer ve len binnenlandse politieke overwegin gen een rol laten meespelen Zó zijn deze verkiezingen in feite vlees noch vis: je kunt er alle kanten en géén kant mee op. Alle verwijzingen naar nieuwe politieke binnenlandse ver houdingen lopen mank. Desondanks is menig politicus maar al te graag bereid zijn eigen subjectieve uitleg te geven aan de verkiezingsresultaten Aan de conclusie: Het Europees parle ment leeft niet, kan echter niemand ontkomen. Er is zeker een les te trekken uit deze tweede Europese parle mentsverkiezingen. Die les moet zijn, dat kiezen geen enkele zin heeft zo lang het parlement geen vuist kan maken Het Europese parlement zal grotere bevoegdheden moeten krij gen, waardoor het de burgers van de lidstaten duidelijk wordt, dat in Straatsburg mannen en vrouwen aan het werk zijn, die daadwerkelijk een aandeel leveren in de opbouw van een Verenigd Europa. Een begin zou al zijn gemaakt als het Europese parle ment de macht had de EG-ministers te dwingen zijn besluiten uit te voe ren Daartoe is het noodzakelijk, dat de nationale parlementen, zoals de scheidende voorzitter van het Euro pees parlement, de Nederlander Dan- kert, heeft gesuggereerd, bevoegdhe den afstaat. Doorschuiven van be voegdheden, heeft Dankert het ge noemd. Aan geen van de nationale parlementen wordt gevraagd alle be voegdheden af te staan. Zo'n verzoek zou trouwens absurd zijn en getuigen van een volslagen irreéle politieke opstelling. Wèl moet het mogelijk zijn op een aantal terreinen bevoegdhe den naar Straatsburg over te hevelen, zonder dat het wezen van de nationale parlementen wordt aangetast Het is een proces dat zeker jaren zal duren, maar als het niet wordt opgestart betekent het op termijn het failliet van het Europees parlement. Wil Eu ropa komen tot een intensievere vorm van samenwerking dan thans het ge val is, dan zal ln de landen van de Tien het initiatief moeten worden genomen het aanzien van het Europees parle ment op te krikken Op dit moment wordt het gezelschap Europarlemen tariërs zelfs als adviesorgaan nauwe lijks seneus genomen. Triester kan het haast niet. De Franse president Frangois Mit terrand kan worden gerekend tot de weinige staatslieden, die zich volle dig willen inzetten voor het belang van de Gemeenschap, al is zijn positie van voorzitter van de Europese Raad - tot 1 juli aanstaande - daar niet vreemd aan Mitterrand loopt met plannen rond de gemeenschap te ver sterken. De topontmoeting in het Franse Fontainebleau. aanstaande maandag en dinsdag, van de staats-en regeringsleiders van de EG, wil hij als het maar even kan benutten het pad te effenen voor een conferentie over één van zijn stokpaardjes: een Euro pese politieke unie. Mitterrand, die zich gesteund weet door de Westduit se bondskanselier Helmut Kohl, ziet zich graag als de architect van een nieuw Europa, waann de politieke samenwerking van de Tien is gefor maliseerd. De Franse president denkt bijvoorbeeld aan een blijvend politiek secretariaat en aan nauwere Europese samenwerking op het gebied van de conventionele defensie Mitterrand heeft al eerder gezegd, dat hij het kaf van het koren wil scheiden Met ande re woorden: die landen, die het tempo niet kunnen of willen volgen, moeten - tijdelijk - wat achterblijven. De as Parijs-Bonn is het volstrekt eens over deze ontwikkeling. Politici van beide landen ervaren dagelijks hoezeer de onderlinge verdeeldheid van de Ge meenschap op politiek, militair, we tenschappelijk en industrieel gebied in hun nadeel werkt West-Duitsland. belast door zijn oorlogsverleden, ziet in dit opzicht de ideale partner ln Frankrijk, waarmee het eeuwen in vijandschap heeft geleefd. Ondanks de volgens EG-commissie-voorzitter Thorn 'rampzalige zondag' van de verkiezingen, is het echt niet allemaal rampspoed wat de EG betreft Maar als dinsdagavond in Fontainebleau opnieuw moet worden geconstateerd, dat de regeringsleiders het weer niet eens konden worden en een nieuwe crisis de kop opsteekt, bewijzen de Tien zich de slechts denkbare dienst. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1