PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Thorn: lagere opkomst EG-kiezers rampzalig Nog geen alternatief voor kernwapentaken Plaatsing kruisraketten is als tussenstap aanvaardbaar WEU wil geen Nederlandse voorzitter DANKERT: EEN ERNSTIG PROBLEEM Beeld van prinses Gracia TOMATEN EN GEHAKT Druk VS op partners 98 A Aanhoudend zomers Droog en overwegend zonnig. Weinig wind, in de middag wind van zee 227e jaargang no. 138 Dinsdag 19 juni 1984 PARIJS (ANP) - Teleurstelling over het Nederlandse rakettenbesluit is de voornaamste oorzaak geweest dat het liberale Tweede-Kamerlid Dirk Jan Blaauw maandag in Parijs niet is gekozen tot voorzitter van de Assemblee van de Westeuropese Unie. De Assemblee, waarin parlementariërs uit Engeland. Frankrijk, West-Duits- land, Italiè en de drie Beneluxlanden zitting hebben, gaf met 45 tegen 28 stemmen de voorkeur aan de Franse christen-democraat Jean-Marie Caro. Tot grote verontwaardiging van de Nederlandse christen-democraten die - evenals de Nederlandse socialisten - de kandidatuur van Blaauw steunden - werd in de christendemocratisch conservatieve groep het argument gebruikt dat de afgevaardigde van een ..bijna neutraal" land geen voorzitter behoort te zijn van de enige Europese parlementarie vergadering met bevoegdheden op defensiegebied n het' [EK ?nte BRUSSEL/HAMBURG (AFP/DPA/REUTER/UPI) - Bij de tweede rechtstreekse verkiezingen orde en recht in haar vaandel heeft voor het Europese Parlement was de opkomst in alle landen, met uitzondering; van cïSderTan Nationaal Front, bepleit Denemarken, lager dan in 1979. Over de totale Europese Gemeenschap genomen lag de een stakingsverbod voor ambtenaren, opkomst, naar uit maandagmiddag beschikbare gegevens viel op te maken, op circa 60 die volgens hem royaal door de Staat v j betaald worden'Hij wil „perversitei- procent tegen 62 vijf jaar geleden. ten" als homoseksualiteit, prostitutie, Gaston Thorn, de Luxemburgse voorzitter van de Europese Commissie, kwalificeerde de pornografie en drugs uitroeien en door het herinvoeren van de doodstraf lagere opkomst als „echt rampzalig de misdaad de kop indrukken. Voorzitter Piet Dankert van het Euro- den. maar dan eerder voor de effecten se Commissie, interpreteerde m de Aan de andere kant van het politieke pese Parlement beschouwt de lagere op de nationale politiek van de mees- nacht van zondag op maandag de spectrum braken de .Groenen opmer- opkomst als ..een ernstig probleem" te lidstaten dan op die van de Europe- lagere opkomst als „een dikke onvol- ke]ijk door mel vooral in de Bondsre- Volgens de Nederlandse socialist se Gemeenschap. Opvallend is het doende voor alle instellingen van de pubiiek misschien vérstrekkende ge- drong het tijdens de campagne tot de succes van extreem-rechts in Frank- Gemeenschap". Naar zijn mening voigen. In Straatsburg komt een frac- (aspirant)-Europarlementarièrs door rijk en Italië en dat van de milieupar- moet het op grote schaal uit het tie van 11 Groenen, zeven uit West- „dat de bevolking niet het flauwste tijen in West-Duitsland, Nederland en stemlokaal wegblijven van de Euro- Duitsland, twee uit Nederland en benul heeft van de ware betekenis van België. pese kiezers niet alleen het Europese twee uit Belgie de Gemeenschap voor haar leven van De uitslag betekent in het algemeen Parlement en de Europese Commis- straatsburg is intussen het specu- alledag". Dankert meent dat het Par- een forse tegenslag voor de nationale sie, maar ook de Raad van Ministers leren op gang gek0men over de vraag lement in Straatsburg er bij de natio- regeringen, met name in Frankrijk, te denken geven. wie de nieuwe voorzitter wordt van nale parlement in de tien hoofdsteden Italië. West-Duitsland en Groot-Brit- In het springende resultaten wa- het donderdag en zondag gekozen op moet blijven aandringen dat die tanme In het beeld passen met Dene- ren de doorbraak van partijen ter Parlement. Zoals bekend heeft de bevoegdheden doorschuiven naar het marken en Griekenland, waar respec- uiterste rechter- en linkerzijde Op Nederlandse socialist Piet Dankert, Europese Parlement. „Zo niet dan tievelijk de regerende conservatieven Uiterst rechts springt met name de scheidende voorzitter, laten weten komt het systeem van rechtstreekse en socialisten zich goed heben weten FrankriJk er ua waar bet Front Na- wel voor een tweede termijn te voelen, verkiezingen voor Straatsburg, als de te handhaven of zelfs zetels m Straats- tlonal van jean-Marie ie Pen 11 pro- In zijn voordeel pleit dat de socialisti- opkomst nog verder daalt, werkelijk burg hebben gewonnen cenl van de stemmen haalde, wat sche fractie, die 7 zetels won en uit 131 in gevaar", aldus de scheidende voor- y goed lijkt voor 10 van de 81 Franse afgevaardigden gaat bestaan, duide- ntter van het Europese parlement Dikke OHVOluO€tl(l€ zetels in Straatsburg Verder stuurt lijk de grootste blijft. De op één na Italië vijf neo-fascisten en Grieken- grootste fractie van de christen-demo- MONACO De Nederlandse beeldhouwer Kees Verkade naast het beeld dat hij van wijlen prinses Gracia van Monaco heeft vervaardigd Het beeld, dat maandag in aanwezigheid van de prinselijke familie werd onthuld, heeft een plaats gekregen in het rosarium. MINISTER DE RUITER: Opzienbarende conclusies zijn aan de de donderdag en zondag Gra^ ÉUenne 1land ee'n rechts-extremist uitslag toil UG uuuuuuag 01. uuwuufe - gehouden verkiezingen wel te verbin- schc ondervoorzitter van de Europe- WASHINGTON (GPD) - De Ameri kaanse Democratische senator en in vloedrijke defensiespecialist Sam Nunn wil dat het Amerikaanse troe penbestand in Europa ingrijpend wordt verminderd als de NAVO-part- ners hun defensie-inspanning niet drastisch opvoeren. Hij heeft bij de behandeling van de defensiebegro ting daarover maandag een amende ment ingediend, dat goede kans maakt om te worden aangenomen en in tegenstelling tot voorheen niet op weerstand lijkt te stuiten van Penta- {on of Witte Huis. Het amendement stelt een limiet van 326.414 aan de Amerikaanse troepen in Europa, die nu ongeveer 350 000 man tellen Te beginnen in 1987 zou den die jaarlijks met 30.000 moeten worden verminderd als de overzeese bondgenoten niet voldoen aan een lijst van strenge voorwaarden. De Europese NAVO-landen zouden de troepenvermindenng slechts kunnen ontgaan als zij: - in het jaar tevoren hun defensiein- spanning in reele termen met drie procent hebben opgevoerd: - het verschil tussen de bestaande voorraden conventionele ammunitie en de NAVO-eis van een voorraad voor dertig dagen strijd met 20 pro cent verminderen en tevens het ver schil reduceren tussen de thans be schikbare faciliteiten en vliegtuig schuilplaatsen en de voorzieningen die de VS voor 1985 eisen ten behoeve van een versterking van hun tactische luchtstrijdkrachten - hun conventionele gevechtscapaci teit zodanig opvoeren dat de Ameri kaanse i geallieerde opperbevelhebber in Europa, die in een jaarlijks rapport wil onderschrijven. het craten verloor 8 zetels en komt nu op Europese Parlement. 109 afgevaardigden. Jean-Marie ie Pen, voormalig para- Bij de centrum-rechtse partijen lijkt conventionele alternatieven voor het men chutist van het Vreemdelingenlegioen de Frangaise Simone Veil belangstel- nucleaire en door een mysterieuze erfenis miljo- bng te hebben, voor de tweede keer nair. richtte in 1972 het ultra-rechtse voorzitter van het Parlement te wor- Front National" op. die onder meer den. „immigranten eruit" en respect voor (zie ook pagina 6) DEN HAAG (GPD) - Minister De maandag, dat om troepenconcentra- overwogen ook het conventionele 155 Ruiter (defensie) ziet voorlopig geen ties van de tegenstander te voorko- mm-geschut te moderniseren en nu- oorlopig slechts nucleaire af- cleanseren, maar het CDA (en de korte-afstandsgeschut, weerwapens bruikbaar zijn. linkse oppositiepartijen) voelen daar zijn partij, het CDA. het liefst De Ruiter doelde daarbij op twee van niets voor. van af zou willen. Tijdens de laatste de zes Nederlandse kernwapentaken van een serie van vier commissiever- de nucleaire 203 mm-artillene en de De Ruiter wilde echter geen definitief gaderingen over de defensienota van Lance-raket. Binnen de NAVO wordt oordeel over deze kernwapentaken het kabinet-Lubbers, zei De Ruiter Bedrijf In Vlissingen-Oost komt moge lijk een vis- en visverwerkings- bedrijf dat aan enkele tiental len mensen werk zal bieden. (PAGINA 9) Steekspel Het juridische steekspel rond het carillon gaat verder. Eige naar Pieter de Boer wil via een kort geding bereiken dat de gemeente Aardenburg het klokkenspel volgens zijn uit drukkelijke wensen in zijn achtertuin in Drachten op richt. (PAGINA 11) Mentaal De Belgische topscorer Erwin Vandenbergh heeft er een hard hoofd in voor het beslis sende EK-duel van vanavond: 'De Denen zijn mentaal duide lijk in het voordeel'. (PAGINA 14) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5. Financien, economie: 4. Varia: 7. Provincie: 9, 10, 11 en 13. Sport: 14 en 15. DEN HAAG In de Grote Zaal van het Tweede Kamergebouw vergaderde de kamercommissie van defensie over de defensie-nota. Op de foto v.l.n.r staatssecretaris van defensie Jan van Houwelingen, minister van defensie Job de Ruiter en het tweede kamerlid dr. Willem de Kwaadsteniet. Vredesdorp in Woensdrecht oefenobject BREDA/WOENSDRECHT (ANP) - De rijkspolitie in het district Breda heeft met de eige naar van de voormalige steenfa briek „De vijver" naast de mili taire luchtmachtbasis in Woens drecht een verbruikersovereen komst gesloten. Daarmee zijn plannen om in „de Vijver" het internationaal vredesactiedorp te stichten, onmogelijk ge maakt. De overeenkomst houdt volgens een woordvoerder van de rijks politie in Breda in. dat de rijks politie in goed overleg met de eigenaar terrein en opstallen naar eigen goeddunken kan ge bruiken. De rijkspolitie wil deze plaats gaan gebruiken als ME- oefenobject. Eventuele bescha digingen kunnen dan ook met als vernielingen worden gekwali ficeerd. aldus deze zegsman. IKV SECRETARIS MIENT JAN FABER: ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Tomaten, 500 gram Gehakt, 500 g &25 4.48 ,798 kilo i DEN HAAG (GPDi - De secretaris absoluut gegeven naar voren te bren- gonnen wordt met de verwijdering van het IKV, Mient Jan Faber, vindt gen en te weinig als einddoel. Faber van de meuwe generatie wapens uit tijdelijke plaatsing van kruisraket- „We moeten ons echter voortdurend de Bondsrepubliek. Voor de Sowjet ten in Nederland aanvaardbaar als de vraag stellen of wij onder alle Unie is dat namelijk politiek het ge- tussenstap naar een kernwapenvrij omstandigheden moeten vasthouden voeligste land wat plaatsing betreft. Europa. Faber doet met deze uit- aan ons nee tegen nieuwe kernwa- spraak afstand van de dogmatische pens", afwijzing van plaatsing van kruisra ketten in Nederland door de linkse Tf J J politieke partijen en de vredesbewe- ging. „Het einddoel moet zijn", aldus Fa- Het Komité Kruisraketten Nee ber, „alle raketten weg uit Europa. (KKN), 'waar ook het IKV in partici- maar als er voor het tussentijds even- 3\ Om stabiliteitsredenen zouden dan voor korte termijn enkele kruisraket ten in de Benelux worden geplaatst PvdA-buitenlandsecretaris Maarten Traa kwalificeerde maandag de uitspraken van Faber als „een foute proefballon" Van Traa vindt het peert, komt vandaag bijeen om zich te wicht een paar in Nederland moeten onzin dit soort proefballonnen op te het debat i politiek standpunt in heeft 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. beraden over de uitspraken die de zijn. ben ik bereid zo'n tussenstap te laten IKV-secretaris het afgelopen weekein- aanvaarden". Faber gaf toe dat de PvdA de deed in een radio-interview stap „alle kernwapens uit Neder- genomen. Van Traa is het ook niet Faber sprak in die uitzending over de land", voor politiek Nederland te eens met Faber's mening dat de PvdA dogmatische afwijzingvan alle kern- groot is gebleken. „De slogan echt zich met haar opstelling wapens door de PvdA Volgens hem laten doordringen op regeringsni- heeft de PvdA zich na het kruisraket- veau is onmogelijk", tenbesluit buitenspel gezet door de Later verklaarde Faber dat hij zich afwijzing van plaatsing te veel als een plan kan voorstellen waarbij be- i het Ka- merbesluit buitenspel heeft laten zet ten. „De PvdA kan volgend jaar altijd nog invloed uitoefenen op het dan te nemen plaatsingsbesluil". Mient Jan Faber geven. Het kabinet heeft tijdens het kruisrakettendebat vorige week ge steld dat een beslissing over de Neder landse kernwapentaken eind 1985 aan de Kamer zal worden meegedeeld. De Ruiter verwees naar die belofte en wilde ook de NAVO-studie over de terugtrekking van 1400 kernkoppen van gevechtsveldwapens afwachten. Bezoek Gromyko Een ander staartje van het debat vorige week over de kruisraketten was de wijze waarop Nederland met de Sowjet-Unie in contact zal treden. Het CDA had gevraagd minister Van den Broek (buitenlandse zakenl naar Moskou te sturen om daar het kabi netsbesluit toe te lichten. Van den Broek zei gisteren desgevraagd dat al voor het besluit was gevallen door hem werd onderzocht of zijn Russi sche collega Gromyko een bezoek aan Nederland kan brengen. Die visite van Gromyko zou, aldus Van den Broek, kunnen vallen binnen een geplande Europese toemee van de Russische bewindsman. Stemer- dink (PvdA) vroeg of dit betekende dat Van den Broek niet zelf naar Moskou zal afreizen. De minister hield die vraag af met de mededeling dat hij ervoor zou zorgen dat in de Sowjet- hoofdstad geen enkel misverstand over de aard van het Nederlandse kruisrakettenbesluit kan bestaan Pleidooien (en oppositionele moties) voor het instellen van kemwapenvrije zones en het afleggen van zgn no first use-verklaringen door de NAVO wer den door beide bewindslieden van de hand gewezen De (dissidentei CDA'er Dekwaadsteniet wilde regeringsno ta's over deze onderwerpen. Maar Van den Broek en De Ruiter weigerden dat Bij komende defensiebegrotingen zal er aandacht aan worden besteed, beloofde De Ruiter tenslotte. Verschillende Kamerleden uitten gis teren zorg over de ontwikkeling van ruimtewapens en nieuwe wapentech- nologieen die mogelijk worden toege past in NAVO-concepten die beogen doelen diep in het Warschaupactge- bied te raken Zowel bij CDA als PvdA was er zorg voor het Amerikaanse concept Airland Battle, dat met inzet van nucleaire, chemische, conventio nele wapens en troepen op het gebied van de tegenstander, wil voorkomen dat de frontlinies van het Warschau Pact kunnen worden versterkt met eenheden die in het achterland in 5 reserve worden gehouden Van den Broek ontraadde een PvdA- niotic. die vroeg om een duidelijke Nederlandse afkeuring van het zgn. Star Warsconcept. Over de ruimte- wapens en de anli-raketwapens die Amerika test heeft Nederland een vertrouwelijk werkdocument opge steld dat de discussie hierover in de NAVO moet activeren, aldus Van den Broek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1