zeeland: 'Daverend' openingsfeest Vlissingse boulevards B en w Middelburg: gs vergeten achterland in recreatiebeleid VEEL BELANGSTELLING VOOR WESTERN WEEKEND CLINGE ZEEUWSE SCHAAPSKUDDE HEEFT EEN EIGEN VLAG REEKS VAN OEFICIELE HANDELINGEN mm KNOV: TEVEEL NADRUK OP KUSTGEBIEDEN PAGINA 9 VLISSINGEN - Met enkele daverende knallen van vuurwerk en het afschieten van drie 'kanons' werd zaterdag de openstelling van de vernieuwde Vlissingse boulevards een feit. Op het Keizersbolwerk gaven de drie zeehelden die de boulevards hun naam hebben gegeven het commando voor het afvuren van de kanons en toen de kruitdamp eenmaal was opgetrokken ontvouwden zich hoog boven de hoofden van de honderden belangstellenden achtereenvol gens de uit de 'kogels' tevoorschijn gekomen vlag met het wapen van Vlissingen, een doek met de tekst 'Boulevard geopend' en de vlag van de brouwerij die dit onderdeel van de opening voor zijn rekening had genomen. Het merendeel van de aanwezigen had toen echter al een hele wandeling achter de rug, waarbij op verschillende plaatsen officiële handelingen waren verricht. De festiviteiten rond de opening van drs Th. J. Westerhout die in verband naald in het plaveisel aangebrachte de gerenoveerde en heringerichte met zijn vakantie geen kans had gedenkplaat had onthuld, toog het boulevard begonnen omstreeks twee gezien aanwezig te zijn - de bij de gezelschap, dat naarmate de wande- uur bij het Wooldhuis op de Boule vard Evertsen. Loco-burgemeester Ing G. J. A. M. Adan sprak daar de genodigden, onder wie de gedeputeer den J. B. Ventevogel en J. P. Boersma en vertegenwoordigers van de Vlis singse gemeenteraad, overheidsin stanties, verschillende organisaties en tientallen inwoners van Vlissingen, toe. Hij omschreef de plaats waar de openingsfestiviteiten begonnen als 'het begin van de boulevard en het einde van het krediet'. Voorzitter J. Hintzen van de Vlissingse Culturele Raad onthulde een verwijsplaat waar mee de wandelaar gewezen wordt op het windorgel aan het einde van de Nolledijk en waarop de ge schiedenis en bedoeling van het orgel uiteen wordt gezet. Inmiddels was de zeeheld Evertsen -evenals zijn collega's De Ruyter en Banckert uitgebeeld door leden van de Zeeuwse Komedie - door zeecadetten aan land gebracht. Hij werd bij de verwijsplaat opgewacht door tamboers en pijpers van het Contact Oud Mariniers Rotterdam en als 16-de eeuwse zeelui uitgedoste leden van het COM Zeeland. Na de toespraak van Evertsen - die aan het adres van het college de verwachting uitsprak dat ieder „den lof sal spreken van Uwen vlijt en volhadentheijt in deese swaere taek" - begaf het gezel schap zich op weg voor een wandeling over de boulevard. Ter hoogte van het badstrand metselde wethouder D. J. P. Bruinooge met assistentie van de heer P. van Boven van de Vlissingse dienst gemeentewerken, een tegel met de tekst 'Laatste tegel. Renovatie boulevard 16 juni 1984' in het wandel gedeelte. Hij bood de heer Van Boven namens het gemeentebestuur een aansteker en ballpoint met inscriptie aan In verband met het feit dat de stratemakers van de gemeente aan het plakken van de tegels een bijzon der karwei onder handen hebben ge had. Poort geramd Bij het Maritiem Instituut De Ruyter werd het gezelschap opgewacht door de zeeheld Banckert die de wande laars na een korte toespraak naar het onlangs geplaatste beeld van de kun stenaar André Volten leidde. Hier werd eerst het 'Mens-erger-je-niet-spel voor horeca-exploitant B. van Dam me aangeboden. Directeur J. W. Weug van de afdeling marinebouw van de KMS, droeg vervolgens het kunst werk, een achttien meter hoge stalen naald, over aan de gemeente Vlissin gen, „Deze naald symboliseert als het ware het feit dat: de KMS weer recht op in de Vlissingse samenleving staat", aldus de heer Weug. Nadat de heer Adan - hij verving burgemeester ling vorderde uitgroeide tot honder den belangstellenden, naar de Gevan gentoren. Hier werden de wandelaars opge wacht door De Ruyter die na zijn toespraak de (papieren) poort van de Gevangentoren ramde en d daarmee een tentoonstelling over het ram- sehip Schorpioen opende. Eenmaal op het Keizersbolwerk werd loco- burgemeester Adan opnieuw gecon fronteerd met een geschenk. Dat be stond dit maal uit een peiltafel, aan geboden door de dit jaar 100 jaar bestaande Vereniging de Nederland se Loodsen Sociëteit. Voorzitter H. M. Pot van de vereniging droeg de hard stenen peiltafel over aan de gemeen te Vlissingen. De heer Adan zei in zijn toespraak te hopen dat de tafel niet zal herinneren aan een 'loodswezen dat was, maar aan een loodswezen dat nog steeds is', daarmee doelend op de plannen tot privatisering van het loodswezen. „Het loodswezen is, vaak ongewild, een attractie die er in Vlissingen bijhoort", aldus de heer Adan. Vervolgens gaven de heren Bancker Evertsen en De Ruyter voor het eerst sinds lange tijd weer het commando 'vuur', waarna de kanons hun gedaver lieten horen. De genodigden begaven zich vervolgens naar de loodsensocie- teit, waar zij werden toegesproken door de loco-burgemeester en wethou der Bruinooge. Hoewel het officiële gedeelte daarmee ten einde was. kon het publiek op de boulevard nog uren genieten van de muziek die de hele dag te horen was bij de drie muziektenten op de boule vard. In totaal vijftien korpsen gaven in het kader van het Hafabra-project (harmonie, brassbands en fanfare) een staaltje van hun kunnen. Tijdens de wandeling waren verder enkele de monstraties valschermzweven. een ballonwedstrijd en een demonstratie handboogschieten door de vereniging 'De Eendracht'. Foto linksboven: Wethouder D. J. P. Bruinooge 'plakt' met assistentie van de heer P. van Boven van gemeente werken de laatste tegel ter hoogtevan het badstrand. Foto linksonder Admiraal Evertsen wordt door enkele zeek.adetten aan land gedragen. Een optreden van een volksdansgroep in Nisse. NISSE Onder luid geblaat van schapen in aantocht vertolkte alge meen directeur F. C. Prillevitz van Staatsbosbeheer zaterdagmorgen op het dorpsplein van Nisse deze limerick ter inleiding van het zesde schaapscheerdersfeest van de Stichting Zeeuwse Schaapskudde: 'Er icas een grasspriet uit Nisse die wilde 't schaapsfeest niet misse Ze zei. op dit groots evenement maak ik algemeen bekend als ik zure regen wil ga ik sisse' Overigens was er beslist geen spra ke van 'sisse in Nisse': de hele lange dag niet. Want prachtig zomers weer maakte het kleurrijke gebeu ren tot ver in de avond uiterst aantrekkelijk voor de volgens het organisatiecomité 7.300 bezoekers, tientallen medewerkers en deelne mers. Ook honderden dieren profiteerden van het mooie weer. want Behalve het schaapscheerdersfeest had Nis se nog veel meer aantrekkelijks te bieden voor in diren geïnteresseer den, zoals de traditionele veekeu ringen van de Bevelandse Fokver- eniging (koeien, geiten en paarden). De fokveedag op de Bevelanden is sinds enige jaren, voornamelijk ter opluistering, geïntegreerd in het schaapscheerdersfeest. Bovendien kon op de kasteelweide kennis wor den gemaakt met het werken van honden met schapen, waarbij het ging om niet minder dan kampioen schappen schapendrijven met Bor der Collies. Verder presenteerde zich de Bevelandse Aanspan. En tussen al deze attractieve onderde len van het programma en het bra- deriegebeuren door voltrok zich een aaneenschakeling van muziekop- tredens. volksdansen, vendelzwaai- en. boogschieten en demonstraties met rijtuigen, trekpaarden en aan gespannen paarden. Vlag schaapskudde Het was overigens niet 'ter opluis tering' dat algemeen directeur Pril levitz van Staatsbosbeheer het schaapscheerdersfeest van Nisse opende. Dat bleek uit de woorden van burgemeester drs G. C. G. van den Heuvel van Borsele, voorzitter van de stichting Zeeuwse Schaaps kudde, die vertelde dat Staatsbos beheer en Stichting Natuurmonu menten de kudde gezamenlijk in stand houden. Na zijn bijdrage over de grasspriet uit Nisse onder streepte de heer Prillevitz dit door bij wijze van officiële openings handeling de nieuwe eigen vlag van de Zeeuwse Schaapskudde te hijsen, naast die van Staatsbosbe heer. Verder stelde hij de dne schaap scheerders in staat daadwerkelijk met hun jaarlijkse karwei te begin nen- met aanreiken van de scharen aan de herders van de kudde, Dies Imanse en Henk Langeveld, en hun assistent-scheerder G. Moerdijk, raadslid van Borsele voor de SGP' RPF. Deze handelingen speelden zich af in relatie met de op het, groene dorpshart van Nisse geplaat ste marktkramen met de signatuur van Staatsbosbeheer, de Natuurbe- schermingswacht Noord- en Zuid- Beveland. Natuurmonumenten, stichting het Zeeuwse Lanschap en stichting Landschapsverzorging Zeeland. Algemeen Staatsbosbeheer-direc- teur Prillevitz noemde als noodza kelijke levensvoorwaarden voor de Zeeuwse schaapskudde, rust, har monie en een schoon milieu. En hij onderstreepte dit met de duidelijke uitspraak: 'Honderd procent ont zwavelen, dafir staan wij voor". Een strijdbaar team van Staatsbosbe heer trok in de loop van de dag ook daadwerkelijk van leer, door met verve de houthakkerswedstrijden te winnen. De diverse keuringen trokken veel bekijks. De organisatie verliep over het algemeen naar tevreden heid van het publiek, aldus voorzit ter Jan de Ruiter van het organisa tiecomité. Het aantal bezoekers was overigens een duizendtal min der dan vorig jaar. „Maar er waren méér attracties in de regio en het weer was er ook naar om te fietsen of in de tuin te werken". Een paard trapte tijdens het schaapscheer dersfeest Nisse op de voet van het kind van een reservepolitieman. Maar het liep af met een blauwe nagel. En daar zijn we erg blij om, zei De Ruiter. Overeenstemming over bouwplannen Boulevard Bankert VLISSINGEN - Het college van b en w van Vlissingen heeft met de Ex ploitatiemaatschappij Vlissingen (EMV) overeenstemming bereikt over de bebouwing van de Boulevard Bankert. Binnen enkele weken zal worden begonnen met de zogenaam de proefverkoop van de te bouwen woningen. Deze mededeling deed lo co-burgemeester ing G. J. A. M. Adan zaterdag tijdens een bijeenkomst na afloop van de officiële opening van de boulevards. De plannen voor de bebouwing van het nu nog braakliggende terrein tus sen maritiem instituut en het Strand- hotel omvatten zoals gemeld onder meer een hotel, een blok woningen hoven winkels en een fiat. De heer Adan wilde zaterdag niet nader in gaan op de onlangs gesloten overeen komst met EMV. De leden van de commissie voor openbare werken en volkshuisvesting behandelen van daag, maandag, een notitie van het college over de bouwplannen tijdens 'de commissievergadering (aanvang •9,30 uur). De notitie was zaterdag echter nog niet verstuurd aan de commissieleden, zodat de heer Adan dch nog niet over de details wilde «lUaten 11 MIDDELBURG - B en w van Middel burg hebben forse kritiek op het ontwerp-beleidsplan recreatie cn toerisme van het provinciebestuur. Dit blijkt uit een zaterdag gepubli ceerde brief aan gedeputeerde staten. Het bestuur van de Zeeuwse hoofd stad vindt dat in het plan teveel de nadruk wordt gelegd op de kust strook. Verder vindt het college dat gs op de stoel van de gemeentebestu ren gaan zitten. Zoals bekend zijn er in het plan vier speerpunten naar voren gebracht die alle aan de kust liggen (zoals Vlissin gen). Daarover spreekt het stadsbe stuur van Middelburg verbazing uit. Voor al omdat gedeputeerde staten zich elders uitspreken voor seizoens verlenging en het stimuleren van zo genoemde elkweervoorzieningen. B en w wijzen er in de brief op dat juist de kustrecratie erg weergevoelig is. Dat gaat zeker bij seïzoensverlenging een grote rol spelen. Bij minder fraai weer zullen toeristen voornamelijk aangewezen zijn op het achterland, zo wordt het provinciebesi,uui voorge houden. B cn w van Middelburg vinden verder dat de plannen in tegenspraak zijn met de nota 'hoofdlijnen van beleid 1982-1986'. Daar in staat juist te lezen dat in het kustgebied geen verdere grootschalige recreatieve ontwikke lingen plaats dienen te vinden. Ook wordt daar gezegd dat landinwaarts gezocht moet worden naar het ont wikkelen van grootschalige recreatie of uitbreiding van bestaande moge lijkheden. Het Middelburgse college verwijt gs verder dat ze op de stoel van de gemeenten gaat zitten. In de plannen wordt namelijk gesproken van een stuurgroep. Die zou als centraal punt moeten fungeren waar alle recreatieve initiatieven aangedragen worden. Volgens de Middelburgse bestuurders is het echter juist een gemeentelijke taak om plannen op te stellen en tot uitvoering te brengen. De door gs voorgestelde stuurgroep zou dan ook een meer beperkte taak moeten krij gen. Ook vinden de Middelburgers dat de nota helemaal geen aandacht besteed aan het vergadertoerisme, in tegen stelling tot een soortgelijk plan van de provincie Limburg. Volgens het stadsbestuur is vooral het ontbreken van voldoende hotelaccommodatie in Middelburg een knelpunt op dat terrein. Daarom zijn b en w er ver baasd over dat gedeputeerde J. Ven tevogel, die de sector toerisme in zijn portefeuille heeft, onlangs publieke lijk verklaarde dat Walcheren ge noeg hotelruimte heeft. Ook het Koninklijk Nederlands On dernemers Verbond (KNOV) plaatste in een reactie kritische kanttekenin gen bij de provinale plannen. De ondernemers vragen daarbij eveneens om aandacht voor de positie van gemeenten en bedrijfsleven. Zij zullen volgens het KNOV-juist gezamenlijk het provinciale beleid uit moeten voe- De ondernemers vmden, net als b en w van Middelburg, dat de kust teveel aandacht heeft gekregen. Vooral om dat dat deel van de provincie juist al ruime bekendheid gepiet als toeris tisch centrum. Uitbreiding van de accommodaties aan de kust is even wel nog wel nodig. Maar tegelijkertijd zal het beleid meer aandacht moeten richten op minder bekende gebieden zoals Zuid-Beveland. Tholen en Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. zo zegt het KNOV Gehorig Geluidoverlast is reeds lang een ingeburgerd woord met olie irritaties van dien. Het gedijt in allerlei vormen. Een extreem voorbeeld hiervan overhoorden we onlangs in een café in Middelburgwaar een bezoeker klaagde dat zijn woning zo gehorig is. .Als ik moet niezen, grijpt mijn buur man naar zijn zakdoek", hikte ti CLINGE Met tien welgemikte schoten bracht de heer P. Bennink uit IJsselmuiden het wereldrecord 'pi stoolschieten' op 99 punten. Dit ge beurde gedurende de schietwedstrij den die gehouden werden tijdens het jaarlijkse Western-weekend van de schietvereniging 'De Schutterij' in Clinge. Omdat de wedstrijden een recreatief karakter kenden, werd het record van de Overijsselse schutter niet officieel in de annalen bijge schreven. Het afgelopen Westem-weekend van de Clingse schietvereniging kende een grote publieke belangstelling. Naast de ruim 450 genodigden, die allen gekleed waren in gepaste kledij, kwa men vele mensen een kijkje nemen. Het gezelschap schutters en bijbeho rende dames leek tut een western te zijn gestapt Soldaten in uniform van Zuidelijke of Yankee-troepen be- kampten elkaar op de schietbanen Het zonnige weer fleurde de happe ning nog meer op. Het terrein van de Clingse vereniging was voor deze gele genheid herschapen in een goed geou tilleerd kampeerterrein Walter van Tienen uit Clinge. voorzitter van de schietvereniging, voor deze gelegen heid uitgedost als een marshall uit het negentiende eeuwse Wilde Westen, toonde zich ingenomen met de grote opkomst en het goede weer „We hadden hier een gezelschap waaron- jaren. Doordat we de vele taken ver- Clingse vereniging, omschreef het ge- der een deelnemer van internationaal deeld hadden, verliep alles, ondanks heel als een zeer sfeervol gebeuren, niveau. Het aantal voorinschrijvingen de vele schutters, naar wens", vertel- Het schieten met replica's van oude voor de wedstrijden was dit jaar be- de hij. wapens en het omgaan met oud mate- duidend hoger dan in voorgaande De heer F. Buys, secretaris van de riaal heeft een duidelijk show-element in zich, maar ondanks dat werden er dit weekeinde met die oude wapens verrassende hoge scores behaald", al- dus de heer Buys Naast de schietwedstrijden met ou- iy* derwetse vooralders. pistolen en ka- 2* nonnen werden er nog tal van andere ÜC activiteiten gehouden Belangstellen den konden een ritje maken met een koetsje of meedoen aan de wedstrij den 'hoefijzer gooien'. Ook voor de jeugdige 'cowboys en cowgirls' wer den er spelen op touw gezet. Zater dagavond hielden de aanwezigen op het terrein aan de Statenboom in Clinge een barbecue. Terwijl het vlees verorberd werd. klonken door de lucht de klanken van het westemor- kest Candlelight'. Zondagavond werd het kampeerter rein langzaamaan ontruimd en ver dwenen de zwartkruitschutters weer naar de plaatsen waar ze vandaan gekomen waren. De antieke wapens en minder waardevolle replica's wer den schoongemaakt en opgeborgen. 'Fort States Tree' in Clinge verander- P. Bennink rechtsuit IJmuiden vestigde een officieus wereldrecord 'pistool- de weer in een hedendaagse schiet- schieten'. baan. Cursisten van het poppenatelier De Dolphijn uit Middelburg exposeer den zelfgemaakte poppen. MIDDELBURG - Alhoewel de belangstelling door het fraaie weer wal tegenviel zijn de organisatoren van de eerste grote poppenbeurs die ooit in Zeeland werd gehouden tevreden over het resultaat. Ongeveei vijfhonderd mensen wisten zaterdag en zondag de Concertzaal in Middelburg te vinden voor een bezoek. Het imtiatief is afkomstig van pop- pen. terwijl er ook een tentoonstel- penatelier De Dolphijn uit Middel- ling van poppenhuizen te zien was. burg. dat beheerd wordt door Pau- Verder verkochten specialisten uit la Brandts £ij vertelde na afloop Friesland. Limburg en Noord- en dat verschillende bezoekers zelfs Zuid-Holland in stands allerlei ma- twee keer zijn geweest uit enthou- terialen die met poppen maken van siasme over wat er allemaal te doen hadden, beleven was. Volgens Paula Brandts heeft de Zo werd het maken van porcelei- beurs bewezen dat er in Zeeland nen poppen gedemonstreerd en voor deze sector een groot publiek werd elders in de zaal duidelijk aanwezig is Opmerkelijk was ook gemaakt hoe handgemaakte pop- een flinke toeloop van de Zuiderbu- pen van zelfliardende klei tot stand renHet is de bedoeling dat het niet komen. Het laatste door de beken- bij één beurs zal blijven. Paula de poppenmaaktser Niesje Wolters. streeft ernaar om in 1985, zo moge- Cursisten van het atelier exposeer- Hjk in het voorjaar, een tweede op den honderden zelfgemaakte pop- touw te zetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 9