D x Deense coach strijkt de winst op van zijn visie 1 sprankelende vorm Frankrijk in een PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Stand in groep 1 JOEGOSLA VEN KANSLOOS Platini de ster9 Drie treffers tegen machteloze Belgen PZC 1 MAANDAG 18 JUNI 1984 Veselinovic had daar zo de ..ziek te" over in dat hij. zoals aanvanke lijk werd meegedeeld, wegens ..hoofdpijn" verstek liet gaan tij dens de persconferentie. Veel later liet Veselinovic, die een zenuwin zinking had gekregen en naar het ziekenhuis moest worden ver voerd, via de Joegoslavische pers weten dat zijn team zich niet aan de opdrachten had gehouden: ,,Ze deden maar wat. Van enige disci pline was geen sprake". Voor het overige liet Veselinovic alles maar over zich heen komen, zoals zijn ploeg dat eerder na een voortva rende start ook had gedaan. Zijn assistent, Mladinic. volstond met wat gemeenplaatsen i..Begin je na twee ongelukkige doelpunten erg open te spelen...") en hield Veselinovic de hand boven het hoofd die vermoedelijk al gauw zal worden weggetrokken. Joegoslavi sche journalisten hadden vóór het duel reeds aangedrongen op het vertrek van de 54-jarige beleidsma ker en verwachten dat ook de officials nu zullen inzien dat Veseli novic beter plaats kan maken voor Tomislav Ivic. Ivic. ex-trainer van onder meer Hajduk Split, Ajax, Anderlecht en (het afgelopen seizoen) Galatasa- ray, is beschikbaar en zal graag willen bewijzen dat zijn tactiek, waarin vanuit een hermetisch ge sloten defensie wordt gewerkt, maar waarbij de toeschouwers uit de stadions worden gejaagd, veel effectiever is dan de vrijheid-blij- heidgedachte van Veselinovic. De nemarken profiteerde gretig van die gastvrijheid en versloeg Joego slavië voor de eerste maal in zeven duels. Vooral door Morten Olsen. Arnesen en Berggreen werd de grootspraak van Veselinovic. maar ook van middenvelder Gudelj („Al leen al door onze betere techniek winnen we van die Denen") afge straft. Piontek kreeg ook steun van Susic en Vujovic die in de periode waarin Joegoslavië nog met met het in pakken van de koffers bezig was. ideale kansen over het hoofd zagen én van scheidsrechter Lamo Castillo, die de Joegoslaven één maal een strafschop onthield en de Denen er wat al te vlot één gaf. Niettemin was het terecht dat Joe goslavië werd afgeserveerd en dat de 16.000 Deense supporters, van wie een gedeelte de gezichten met de nationale tweekleur heeft be schilderd, ook in Straatsburg te gen België het alternatieve volks lied ten gehore kan brengen: „We zijn rood, we zijn wit, we zijn Deens dynamiet". Springstof In het openingsduel tegen de Fransen werden die explosievcn vaak op een verkeerde manier tot EK '84 NANTES (GPD) - Het verschil was opmerkelijk. Michel Platini voor de wedstrijd tegen België een wrevelige, nukkige vedette, na de 5-0-overwinning op datzelfde België een voetballer die zich met graagte weer in het middelpunt van de belangstelling liet plaatsen. Zijn 'Haan' had toch weer victorie gekraaid. Niet alleen was België tegen een onthutsende afstraffing aangelopen, met drie doelpunten van de maistro zelf, maar bovendien had Michel Platini de prestigestrijd met Vicenzo Scifo duidelijk in zijn voordeel beslecht. De bij gebrek aan echte EK-sterren wat voorbarig tot absolute vedette uitgeroepen Belgische 18-jarige won- derknaap werd een nog grotere af gang bespaard toen Guy Thijs hem meteen na de rust uitwisselde voor René Verheyen, bijna twee keer zo oud als Scifo en minder gevoelig voor de voortdurende hoon van de Fran- Het ging tegen Frankrijk al meteen mis met Scifo. Bij het allereerste balcontact verspeelde de Belgische Siciliaan de bal aan Michel Platini, die zijn opgehemelde persoonlijke op ponent in die beginminuten als een tijger beloerde. Scifo werd een gewilli ge prooi, ook al omdat Platini alle toegestane trucs toepaste om de Belg te imponeren. Ziin grote persoonlijk triomf beleefde Platini echter zeven minuten na rust, toen Scifo door Thijs naar de zijkant werd gehaald. Om de frustraties niet nog groter te laten worden, hoewel Guy Thijs daarover met geen woord wilde reppen: „Ik heb eerst Vandereycken en even later ook Scifo uit de ploeg gehaald omdat ik in de afsluitende groepswedstrijd tegen Denemarken frisse spelers nodig heb. Het had geen zin om Scifo na een toch al verloren wedstrijd nog eens veertig minuten lang achter de bal te laten aandraven". Nadat Enzo Scifo van het strijdtoneel in het spiksplinternieuwe Stade de Ia Beaujoire in Nantes was verdwenen vond Platini het niet langer noodza kelijk zich nog verder in te spannen. Dat de Franse middenvelder deson danks persoonlijk de 3-0-ruststand naar een 5-0-eindstand tilde onder streepte alleen nog maar eens de klasse, die hem na de EK-ouverture in Parijs publiekelijk was afgenomen en werd toegeschoven naar de interna tionaal vrijwel onbekende Siciliaan. Want dat had Platini pijn gedaan. Dagenlang straalde in de Franse pers alle roem af op Enzo Scifo, terwijl hij min of meer te kijk werd gezet als een ordinaire straatvechter, die dankzij de lankmoedigheid van de Westduitse scheidsrechter Roth tegen Denemar ken een gele kaart was onthouden. In Nantes, waar Michel Platini jaren geleden al internationale erkenning afdwong voordat hij zich voor miljoe nen francs en nog meer lires verplich te aan achtereenvolgens Saint Etien- ne en Juventus, nam Platini wraak. is voorlopig nog wel het verschil tus sen Scifo en Platini". Michel Platini wil ten minste nog twee jaar, tot en niet het wereldkampioen schap van 1986. zijn plaats als Euro pees voetbalvedette opeisen. En per soonlijk. zo heeft hij zich voorgeno men, wil hij verhinderen dat binnen die twee jaar een andere voetballer een poging doet hem van die voetbal- troon te stoten. Wat er daarna gebeurt zal Platini, namens Juventus topsco rer van de Italiaanse competitie in het Sinds zaterdag zullen zeker de Belgen dat beamen. Bondscoach Hidalgo bleek achteraf toch niet zo geïmpo neerd geweest te zijn door het spel van de Belgen in de wedstrijd tegen Joegoslavië. Hij vond het tenminste voldoende slechts drie verdedigers aan te wijzen om zodoende met Geng- hini het toch al bijzonder imponeren de middenveld nog eens te verster ken. België's aanvoerder Jan Ceulemans erkende achteraf dan ook dat met name op het middenveld de slag volledig was verloren. „Doordat Van dereycken nauwelijks doorschoof kwamen we op het middenveld steeds met drie tegen vijf te staan. En dan ben je natuurlijk geklopt. Dan word je van het kastje naar de muur gestuurd en kun je alleen maar hopen dat er uiteindelijk geen dubbele cijfers op het scorebord komen te staan". Vijftigste Per slot van rekening speelde hij er zijn vijftigste interland, terwijl hij bovendien het doelpuntcnrecord van de inmiddels al legendarische Just Fontaine zou kunnen verbeteren. Een uitdaging die Platini extra motiveer de en uiteindelijk tegen de ongeorga niseerd en machteloos spelende Bel gen een glorieuze bekroning kreeg: een jubileumwedstrijd, waarin hij er persoonlijk borg voor stond dat Frankrijk zich voor de halve finale in Marseille plaatste en ook een wed strijd waarin hij het onaantastbaar geachte Fontaine-record van 27 doel punten op 30 treffers bracht. „Scifo wordt mogelijk een heel grote voetballer", zo liet Platini minzaam weten, maar kon het toch niet nalaten er lijntjes aan toe te voegen: „Scoren is voorlopig zijn specialiteit nog niet. Hij bereidt de doelpunten dan mis schien wel voor, en dat is op zich erg nuttig, maar ik bereid doelpunten niet alleen voor; ik maak ze ook. Dat De stand iii groep I is: Frankrijk 2 2 0 0 4 6-0 Denemarken 2 10 12 5-1 België 2 10 12 2-5 Joegoslavië 2 0 0 2 0 0-7 Risico afgelopen seizoen, een zorg zijn. Plati ni: „Na het WK wil ik er een punt achter zetten. Misschien dat ik nog voor een of twee seizoenen naar de Verenigde Staten overwip, maar dan zal er wel eenflinke honorering tegen over moeten staan. Anders hou ik het echt voor gezien". Voorlopig heeft Platini zijn zinnen evenwel gezet op het winnen van de Europese beker, een mogelijkheid die na zaterdag nauwelijks aan twijfel onderhevig is. Met hetzelfde elftal moet Frankrijk zelfs in staat worden geacht Platini over twee jaar in Me xico een schitterend afscheidscadeau te offreren. Franse ploeg neemt de leiding door een vlijmscherp schot van Michel Platini. De afgang van de Belgen begint zich af tekenen. Wanneer Frankrijk in de tweede helft dezelfde energie had aangewend als in de eerste speelhelft had dat inder daad gekund. En dat tegen een ploeg die de laatste jaren nooit met meer dan drie doelpunten verschil (3-0 tegen Nederland) had verloren. Hi dalgo: „Er bestaat in Frankrijk altijd nog zoiets als achting voor het pu bliek. Daarom heb ik het risico geno men slechts met drie verdedigers te starten en het middenveld met nog een man uit te breiden. In dit geval heeft dat succes opgeleverd, mede ook door Lacombe, die steeds uit het centrum van de aanval wegtrok en daarmee de opkomende middenvel ders veel ruimte verschafte. Frank rijk speelde zoals ik weet dat ze dat kunnen: alert, ondernemend en effi ciënt". Nadat Platini al na vier minuten zijn eerste persoonlijke triomf had be haald. legde België zich al vrijwel meteen bij het meesterschap van de Fransen neer. Een nederlaag tegen het gastland was vooraf ingecalcu leerd Zaak was het alleen om de score niet te hoog op te laten lopen. Daarin slaagde Belgié, dat onder druk de gebrekkige organisatie van de verde diging niet langer kon camoufleren, geen moment. Na Platini bereikten Giresse en Fernandez wel heel erg simpel na oogstrelende korte balwis selingen het doel van een steeds meer geirriteerd rakende Jean-Marie Pfaff, waarna Platini na rust zelf nog eens onderstreepte dat de euforie in het Belgische kamp echt misplaatst was geweest. Jan Ceulemans: „Ik heb er tevoren nog voor gewaarschuwd. Scifo mag dan ontdekt zijn als een grote voetbal ler, dat wil nog niet zeggen dat hij elke wedstrijd opnieuw de volle verant woordelijkheid toegeschoven mag krijgen. Die moeten we collectief dra gen. Gezien de uitstekende wedstrijd van Scifo tegen Joegoslavië heeft hij het recht een keer minder te preste ren. Je kunt nu alleen maar hopen dat hij straks tegen Denemarken zijn dag weer wel heeft Want dan zullen we hem hard nodig hebben" Een goed bedoelde poging van aan voerder Jan Ceulemans om de jong ste rode duivel in bescherming te nemen, maar of dat voldoende is om het geschokte zelfvertrouwen van Scifo en de overige Belgen nog te herstellen blijft vooralsnog de vraag. De Deense middenvelder Frank Berggreen viert de tweede goal tegen Joegoslavië. De weg naar het succes ligt open voor Frankrijk. Michel Platini juicht na het scoren van de eerste goal tegen Bel gië. De Franse schutter, hier achter volgd door Bernard Genghini. was zaterdag de gevierde held na de 5-0 ovenoinning. ontplolting gebracht en imiteer den de Scandinavièrs, net als hun tegenstanders trouwens, nogal eens de automobilisten in Parijs. In de confrontatie met de Joego slaven werd de springstof op een heel wat sympathiekere en betere manier aangewend en toonde zelfs Piontek zich verrast door de kracht die was getoond. „Net als tegen België is Joegoslavië goed begonnen en heeft het ook kansen gehad. Toen wij ons eenmaal op die speelwijze hadden ingesteld, is door ons erg sterk gevoetbald". Met steun van het invasieleger dat i het centrum van Lyon tot diep in I de nacht bezet hield, scoorden de Denen al in de zevende minuut de 2 „bevrijdende" treffer via Arnesen. f Vervolgens voerden Berggreen, op- nieuw Arnesen (strafschop). Lar- sen en invaller Lauridsen de score op tot 5-0. Door aantrekkelijk te spelen en in deze „thuiswedstrijd" even vaak te doelpunten als in v acht interlands daarvoor, ver- J. maakte Denemarken het publiek zoals het dat ook dinsdag tegen België wil doen, wanneer het senti- ment een nóg grotere rol zal spe len. Aan Belgische zijde zullen dan minstens vijf spelers van Ander- lecht meedoen, aan Deense kant twee. terwijl in het Scandinavische team nog dne vaste krachten lo pen die Belgische werkgevers heb ben. Morten Olsen, zelf libero bij Anderlecht. vindt dat overigens geen prettig gegeven: „Het zijn allemaal kameraden, maar goed, we zullen dat toch anderhalf uur moeten vergeten. Daarna kunnen we weer vrienden zijn". Hoewel Denemarken kan vol staan met één punt. is Olsen er een voorstander van om dezelfde tac tiek te volgen als zaterdagavond: „Wij kunnen niet op resultaat spe len, dan verliezen we gegaran deerd. Zeker van dit België, dat natuurlijk revanche wil. Tegen Frankrijk heeft België onder een veel te grote druk gespeeld. Men dacht net zo te kunnen voetballen als tegen Joegoslavië en Platjni gewoon te kunnen laten lopen. Dat is een fout die ze tegen ons niet zullen maken. Daarom moe ten wij onszelf blijven, niet voor het doel gaan hangen en gewoon voetballen. Dat is ook voor het publiek het beste". Arnesen Tevoren was ook de Deense bondscoach Piontek bekritiseerd, o.a. door Ajax-trainer De Mos. In tegenstelling tot de uiterst offen sief ingestelde Veselinovic zou Piontek juist te veel angst in de ploeg hebben gestopt door de le gen Frankrijk geblesseerd geraak te middenvelder Simonsen niet te vervangen door aanvaller Jesper Olsen, maar door verdediger Ras mussen. Na afloop kon Piontek echter de royale winst opstrijken van zijn visie, die suecesvol bleek omdat Lerby en Bergreen veel avontuurlijker speelden dan in de met 1-0 verloren interland tegen Frankrijk. Morten Olsen als libero constant het overzicht behield, Arnesen zowel als voorbereider als afmaker excelleerde en Larsen en Laudrup als voorhoedespelers veel gevaarlijker waren dan in de openingswedstrijd. De Joegoslavische doelman is volkomen verrast door een inzet van Frank Arnesen top deze foto niet zichtbaari en daardoor komt Denemarken op 1-0. De juichende Denen zijn Frank Berggreen en Preben Larsen. LYON (GPD) - Het herstel van Denemarken is zaterdag avond in Lyon tijdens het Europese Kampioenschap voetbal niet alleen ten koste gegaan van de Joegoslavi sche ploeg, maar vrijwel zeker ook van bondscoach Veselinovic, die op het punt staat te worden ontslagen. Terwijl de Denen een spectaculaire zege van 5-0 behaal den, waardoor zij morgen aan een gelijkspel tegen België voldoende hebben om naar de halve finale te promoveren, viel de Joegoslaven de dubieuze eer te beurt om als eersten buitenspel te worden gezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 13