INDRINGER DELTAWERKEN MENSENWERK portunus de kamer kan nooit helemaal op slot PZC/ weekendkrant 21 De beveiligingsdienst van de Tweede Kamer zat er woensdagavond verslagen bij. Ondanks alle mooie elektronische apparatuur en de dubbele, bewaakte deuren, was een demonstrant erin geslaagd door te dringen tot in de vergaderzaal. Feilloos wist de Amsterdamse demonstrant Bingel het zwakke punt van de beveiliging bloot te leggen: via het vrij toegankelijke internationale perscentrum Nieuwspoort, dat een perma nente, semi-bcwaakte doorgang naar het kamergebouw heelt. En als een demonstrant eenmaal de buitenste beveiliging is gepasseerd, hoeft nauwelijks meer voor aanhou ding gevreesd te worden. Neem een opschrijfboekje onder de arm. een pen achter het oor en iedereen kan voor journalist doorgaan. Op een drukke vergaderdag. zoals woens dag. is de Tweede Kamer bomvol met verslaggevers, die niemand eer der heeft gezien. Ééntje meer valt niet op. De Amsterdammer had woensdag niet over geluk te klagen. Normaal gaat de deur tussen Kamer en Nieuwspoort op drukke dagen op slot om te voorkomen dat ongenode gasten het gebouw kunnen betreden Maar juist die woensdag hield de nieuwe Commissaris van de Konin gin in Zuid-Holland. Schelto Patijn, in Nieuwspoort een afscheidsrecep tie waardoor de tussendeur niet dicht kon. Twee keer wist Bingel door Nieuws poort in de Kamer te komen Beide keren liep hij door de tussendeur, die door een beveiligingsbeamte werd geopend omdat een journalist erdoor wilde. De eerste keer bereikte Bingel de vergaderzaal en sprak daar achter het groene gordijn met mensen. Hij werd door een bode verwijderd. Tijdens drukke vergaderingen is het naast kamerleden 'alleen aan mede werkers van kamerleden met een speciaal pasje toegestaan achter de groe.ne gordijnen te verblijven. De kamerbodes houden daar toezicht op. bekonkeld Maar ook de tweede keer bereikte Bingel de vergaderzaal. Hij sprak PvdA-leider Den Uyl aan en vroeg hem of nu al alles was bekonkeld. Den Uyl mompelde iets, terwijl hij diep in gedachten verzonken naar hel debat luisterde. Bingels dacht dat Den Uyl „ja" zei en werd zo boos gijs korevaar - vooral toen hij VVD-voorman Ed Nijpels hoorde spreken - dat hij „door het lint" ging. Hij rende de zaal in en sprong op de regeringstafel, vlak voor de neus van de met stomheid geslagen premier Lubbers en de ministers Van den Broek (buitenlandse zaken) en De Ruiter (defensie). Twee kamerbodes verwijderden de man na enkele ogenblikken. Na een afkoelingsperiode (Bingel stortte ge heel in en barstte in huilen uiti werd In Brussel is het een stuk moeilijker om als demonstrant tot de vergaderzaal van de volksvertegenwoordiging door te dringen dan in Den Haag. De hele regermgswijk aan de Brusselse Wetstraat is namelijk sinds 1953 tot zogenaamde neutrale zone verklaard. Dat betekent dat er met gedemonstreerd mag worden. Demonstraties worden door barricades van politie en Rijkswachten ver van de parlements- en regeringsgebouwen gehouden. Toch lukte het vorig jaar aan enkele activisten in het kader van de taalstrijd tot het zogenaamde Hemycycle, de vergaderzaal van de volksvertegenwoor diging. door te dringen Op dat moment waren er overigens geen volksverte genwoordigers aanwezig. Sindsdien, zo verklaarde een woordvoerder van het parlement in Brussel, zijn de veiligheidsmaatregelen nog verscherpt Op de publieke tribune wordt een strenge controle toegepast Bezoekers kunnen bijvoorbeeld geen bandopnamen of aantekeningen van de debatten maken, omdat zij ieder voorwerp dat ze eventueel naar beneden zouden kunnen gooien, moeten afleveren. In Bonn kan niemand zomaar het gebouw van de Bondsdag aan de Rijn in. Voor de publieke tribune is een speciale pas vereist Maar ook de afgevaardigden, ambtenaren en journalisten moeten een „Ausweis" hebben. Dat is een klein, geplastificeerd identiteitsbewijs met foto. geldig voor een jaar. De controle is redelijk streng. Bij alle ingangen moet een sluis tussen twee deuren worden gepasseerd. De toegang tot de tribune voor publiek, pers en diplomaten, alsmede die tot het „Hoge Huis", de vergaderzaal, zelf worden eveneens bewaakt De vloer van de vergaderzaal mag uitsluitend worden betreden door de leden van het parlement, de regering en de Bondsraad Het is vrijwel uitgesloten dat een „demonstrant" erin slaagt op de regeringsbank te springen en dat is tot nu toe ook nooit voorgekomen. Vorig jaar zorgden de „Groenen" echter voor een klein schandaal door tijdens een regeringsverklaring van kanselier Helmut Kohl een spandoek in de Bondsdag uit te rollen waarop solidariteit met Nicaragua" stond Ordebe wakers kwamen in actie en Bondsdagpresident Rainer Barzel sprak een berisping uit Hij wees erop dat de reglementen voorschrijven dat in de Bondsdag alleen het gesproken woord discussiemiddel is In de geschiedenis van het Franse parlement heeft het zich sinds mensenheugenis niet voorgedaan dat vanuit het publiek iemand onuitge nodigd tot het spreekgestoelte doordrong. Het Franse parlement is gevestigd in het Palais Bourbon, een van de best verdedigde forten van de stad. Een constante bewaking rond het hele gebouw zorgt ervoor dat niemand onopgemerkt kan binnendringen, en dranghekken staan klaar om te worden opgesteld, mochten zich tekenen van een samenscholing voordoen Om de gedachte van een echte democratie hoog te houden, hebben steeds de eerste tien wachtenden in de rij voor de publieke tribune toegang, verder komt niemand op de publieke tribune zonder daartoe vooraf door een parlementslid te zijn uitgenodigd- Weliswaar verstrekken veel parlementa riërs 'uitnodigingen' zonder de kandidaat te kennen, maar dan nog komt die op een tribune terecht die zich In de halfronde vergaderzaal helemaal op de tweede etage bevindt, Zoals een woordvoerder van het Palais Bourbon het uitdrukte: „Niet alleen val je midden tussen de afgevaardigden als je eraf zou springen maar je pleegt ook nog zelfmoord" de indringer aan de beveiligings dienst overgeleverd. Inmiddels was een Haagse hulp-officier van justitie in de Tweede Kamer gearriveerd. Er werd een proces-verbaal opgemaakt wegens lokaalvredebreuk Vervol gens werd Bingel het gebouw uitge zet De Amsterdammer toog weer naar zijn tentje op het Haagse Malie veld Overigens werden later op de zelfde avond nog twee in punkkle- ding uitgedoste meisjes achter de groene gordijnen aangetroffen. Die bleken in het gebouw verdwaald te zijn De les voor de Tweede Kamer ligt voor de hand Het lek in de beveili ging bij Nieuwspoort moet worden gedicht. De voorlichter van de Ka mer onderstreept dat voortaan strik ter de hand /al worden gehouden aan de regel dat de tussendeur dicht moet op spannende dagen. Mocht het onvermijdelijk zijn dat de deur openblijft, dan moet er maar een 'beveiligingsmannetje' bij worden gezet, zoals bij de andere toegangs deuren van de Tweede Kamer altijd het geval is. laconiek Alle betrokkenen hebben het geval van de demonstrant verbazend la- koniek opgenomen. Geen paniek, niet tegen te houden, we kunnen van het parlement toch geen ondoor dringbaar fort maken, zijn globaal genomen de reacties op het voorval. De beveiliging van de Kamer zit ook in een moeilijk parket. De dienst, die verantwoordelijk is voor de veilig heid van de kamerleden, wil het gebouw maximaal afschermen. Maar de politici menen dat het parlement optimaal bereikbaar moet zijn voor het publiek. Politiek mag zich niet opsluiten in een ivoren toren, menen zij. In dat spanningsveld zal altijd wel een gaatje te vinden zijn voor een vastbesloten demonstrant. Maar stel nu eens dat de Amster dammer met echt kwade bedoelin gen de zaal was ingelopen. Hij stond vlak voor de premier, die in de ogen van de vredesbeweging toch een schandelijk kruisrakettenbesluit heeft genomen. Hij had tijd genoeg om Lubbers een schop te verkopen of om van een wapen gebruik te maken (als hij dat bij zich had gehad). Dat weinigen denken dat demon stranten zo ver zullen gaan, is niet verwonderlijk In Nederland is in eeuwen geen enkele politicus het slachtoffer geworden van een aan slag. laat staan dat een politicus is vermoord In de Haagse binnensthd is het dan ook eerder regel dan uitzondering dat bewindslieden zon der enige vorm van bewaking tijdens de lunchpauze even rondlopen, zoals ook ambtenaren gewoon zijn te doen. Zelfs Lubbers loopt zonder beveiliging op het Binnenhof rond, alsof er geen demonstraties tegen het kabinetsbeleid bestaan Alleen ten tijde van de spanningen, zoals bij de Molukse acties, worden leden van het kabinet beveiligd. Slechts de leden van het Koninklijk Huis kunnen zich permanent verheu gen in de aanwezigheid van lijfwach ten bij openbare optredens En dan valt het des te meer op als een buitenlandse hoogwaardigheids bekleder Nederland bezoekt. Toen Mitterrand Den Haag met een be zoek vereerde, werd het, hele Binnen hof afgezet en waren overal veilig heidsagenten (binnenlandse en bui tenlandse. in uniform en in burger) gestationeerd Toen de Amerikaanse vice-premier Bush in Nederland was. werd zelfs een gedeelte van de Haag se binnenstad hermetisch voor bui tenstaanders afgesloten In Nederland denken we blijkbaar - ten minste als het om eigen politici gaal - dat we aan de bcveiligings- uaanzin in de ons omringende lan den niet mee moeten doen. Onze open democratie moet er tegen kun nen als ministers vrij rondlopen. In het verlengde daarvan blijft ook de bewaking van de Tweede Kamer in tweeslachtigheid steken: een on doordringbaar fort of een open ge bouw. De rust van de krabben die zich hebben genesteld in de aangroeiing op een van de funderingsmatten in de stroomgeul Roompot van de Oosterscheldemonding wordt abrupt verstoord. De dieren proberen een veilig heenkomen te zoeken wanneer het felle licht van het bodeminspectievaartuig Portunus over de mat tast. Maar ze hoeven niet bang te zijn. De grote mechanische krab (Portunus is latijn voor zwemkrab) is niet op zoek naar kleinere, levende naamgenoten. Het wonderlijke voertuig speurt naar beschadigingen, stenen of zand op de funderingsmat. Dat gebeurt in een hoog tempo. Voordat de krabben goed en wel doorhebben wat ze overkomt, zijn het duister en de rust al weer teruggekeerd. Aan boord van de Wijker Rib is het cialiseerd in onderwatervehikels, tilwerk. Daarna wordt het voertuig geschrokken gescharrel van de krab- meetapparatuur en computers. Een aan de navelstreng neergelaten, ben goed te volgen op een batterij van deze vijf is Skadoc 77 BV uit In een container op het dek van de televisieschermen. Jammer genoeg al- Yerseke, waar het mechanische ge- Wijker Rib is de centrale ingericht leen in zwart-wit. Maar omdat de deelte is vervaardigd. van waaruit de Portunus wordt be- Portunus niet is ontworpen om flora Het voertuig heeft rupsbanden om diend. De ruimte doet denken aan een en fauna op de Oosterscheldebodem rechtuit te rijden en wielen om boch- vluchtleidingscentum. Een groot pa- te bestuderen, zijn kleurenbeelden ten te maken. Aan de voorkant zijn neel vol flikkerende lampjes en beeld- niet nodig. Ook zonder kleur is de mat zes in perspex gevatte camera's en schermen, gedempte verlichting en uitstekend zichtbaar. Haarscherp te- lampen gemonteerd. Ook is de Portu- zachte stemmen, kenen de stiknaden van de verschil- nus uitgerust met sonar- en plaatsbe- De bestuurder van het inspectievoer- lende banen doek, de randen en de palingsinstrumenten. Eerst was het tuig. R. Karsten (39» uit Ridderkerk, schoteltjes op de pennen dwars door 900 ton zware wagentje verder nog zit in een stoel van het model dat in de mat zich af. voorzien van zanddiktemeters, maar cockpits van verkeersvliegtugien De bovenmat Roompot 9 ligt er goed deze apparatuur is ervan verwijderd staat. Hij is dan ook niet de chauffeur bij. Er zijn geen scheuren of andere nadat gebleken was dat de aanzan- van de bodemkruiper, maar de piloot, beschadigingen te zien. Ook komt de dingen op de matten minder groot Aan zijn stoel zitten een stuurknup- Portunus geen stenen of andere ob- waren dan was verwacht en de zuig- peltje en een paneel met knoppen stakels tegen en er ligt maar weinig monden van de Cardium en de Maco- vast. Daarmee beweegt hij het vehi- zand. Op sommige plaatsen valt al- ma de matten beter schoonzogen dan kei. Zo'n comfortabele stoel is geen leen wat mosselgroei waar te nemen, was gehoopt. luxe. De Portunus is wel eens achttien Sinds de Portunus in 1982 voor het Een nieuwigheid - nog maar enkele uur vrijwel onafgebroken in touw ge- eerst de Oosterschelde indook, heeft maanden geleden op de Portunus het inspectievoertuig al enkele hon- aangebracht - is een jet-installatie, derden kilometers over de funderings- een krachtige waterstraal, waarmee matten afgelegd. En het maanlander- stenen van de matten kunnen worden achtige wagentje heeft die afstand gespoten. Aan een soort navelstreng niet alleen vrijwel zonder pech gere- (een kabel waardoorheen allerlei den, ook zijn speurende taak heeft hij draadjes lopen voor het transport van vlekkeloos verricht. Dat moeten zelfs de besturings- en beeldsignalen i de pijlerdambouwers die aanvanke- wordt de bodemkruiper in en uit het lijk hun twijfels hadden over de zin water getild, van dit nieuwe stukje gereedschap toegeven. De Portunus heeft precies (j rinus antonisse en ben jansen weest. Dan is een goede stoel voor waarde om een pijnlijke rug te voor komen. videi aan zijn doel beantwoord Het is natuurlijk in beginsel ook mo De handelingen aan boord van de gelijk om de funderingsmatten door Wijker Rib, het moederschip van de duikers te laten inspecteren. Maar dat Portunus, verraden routine. De be- Naast piloot Karsten zitten twee is gezien de grote opervlakten van de manning van dit voormalige bodem- waarnemers. Zij houden ieder drie matten (een ondermat heeft een leng- karteringsvaartuig telt elf koppen, beeldschermen in de gaten. De zes te van 200 meter en een breedte van 42 Zes om het schip te laten varen en het schermen geven weer wat de came- meter; een bovenmat is 60 meter lang inspectievoortuig op de Oosterschei- ra's aan de voorkant van de Portunus en 29 meter breed) en het slechte zicht debodem te laten zakken en vijf voor zien. Het beeldsignaal wordt vaslge- ln de Oosterschelde nauwelijks te de bediening van het vehikel. legd op zes videorecorders, doen. Daarbij komt dan nog dat dui- Als de waarnemers een scheur of een kers alleen omstreeks de kentering Schipper J. Hoogesteger (47) uit Nieu- andere beschadiging in een mat zien, kunnen werken. De Portunus echter werkerk vaart de Wijker Rib naar de kunnen ze met een druk op de knop kan stroomsnelheden tot 2.5 meter locatie Roompot 8. waar in de loop de beeldbanden van een elektronisch per seconden weerstaan. En boven- van volgende week als alles volgens merkteken voorzien, zodat de betref dien heeft het voertuig niet te maken de plannen verloopt een pijler zal fende passage van de band later ge- met decompressietijden. worden neergezet. Een draad wordt makkelijk kan worden opgezocht. aan een boei vastgemaakt, zodat het Met behulp van plaatsbepalingsappa- Wütenrraal schip gemakkelijker in positie kan ratuur wordt verder genoteerd waar worden gehouden. de Portunus zich op een mat bevindt, Dc Portunus is in opdracht van rijks- Dan kan de Portunus overboord Een zodat precies kan worden bepaald waterstaat ontworpen en ontwikkeld speciaal daarvoor ontworpen kraan waar een eventuele schade zit. -en wordt thans.bediend - door de met op de frommel de honderden Aanvankelijk inspecteerde de Portu- vennootschap onder firma NeCOS, meters navelstreng tilt het wagentje nus zowel onder- als bovenmatten, een samenwerkingsverband van vijf van het dek. Tot even onder de water- Later werd besloten het onderzoek tot Nederlandse bedrijven die zijn gespe- oppervlakte doen twee draden het de bovenmatten te beperken en alleen bij een vermoeden van schade de ondermat aan een controle te onder werpen. De Portunus heeft de boven mat in anderhalf uur tijd van centime ter tot centimeter bekeken. Met be scheiden trots wijst de bemanning van de Wijker Rib erop dat een duiker daar minstens een week over zou doen. Hoe secuur de inspecties met de bo demkruiper verlopen blijkt wel uit het feit dat duikers nogal eens moeite hebben een door de Portunus opge spoorde ongerechtigheid op een mat te vinden Het onderwatervoertuig heeft ook regelmatig sleutels, strop pen en dergelijke op de matten aange troffen die op werkschepen overboord waren gevallen. redden Ir. W. Korf (33) van rijkswaterstaat Deltadienst is zeer te spreken over de ervaringen met de Portunus. „Er is heel snel. heel gericht en kwalitatief erg goed mee te werken", vertelt hij. „Wij hebben er bijna nooit proble men mee gehad. Alleen in de beginfa se viel-ie een keer uit en toen hebben we 'm voor een aanstormende Jan Heijmans moeten redden". Voor Korf is de Portunus geslaagd als inspectievaartuig, als meetvoertuig en als vehikel waarmee onder water werkzaamheden kunnen worden ver richt. Het wagentje heeft compleet met apparatuur en de aanpassing van de Wijker Rib ongeveer 11 miljoen gulden gekost. Later is de bodemkrui per voorzien van een beweegbare a met een camera, een stroommeter en een profielmeter Kosten: nog ee ruim een miljoen gulden Korf: „We veronderstelden dat daarmee nog betere resultaten kon den bereiken. Maar dat bleek niet het geval te zijn. Je kunt natuurlijk achteraf gemakkelijk praten als je zegt: da's dan geld weggegooid, maar we zijn hier bezig met nieuwe technie ken. Daar probeer je het uiterste uit te halen. En dat valt dan wel eens te gen". Omstreeks 1 november komt een eind aan de werkzaamheden waarvoor de Portunus is gebouwd. Dan wordt de laatste pijler geplaatst en even daar voor moet voor het laatst een mat worden geïnspecteerd Het lot van de bodemkruiper daarna is onzeker Rijkswaterstaat streeft er in de e ste plaats naar het voertuig te verko pen. Er is al wat belangstelling vc Andere mogelijkheden zijn de Portu nus netjes ingepakt voorlopig op te slaan of er een andere gebruiksbe- stemining voor te vinden. foto: wim riemens **.**3

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 21