IS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Saoedi's schieten twee Iraanse F-4's neer Dinsdag debat over raketten Wwv'ers niet achteruit kleintjes BELANGRIJK SIGNAAL'IN GOLFOORLOG n Sikhs omsingeld VS-escorte tankers VRIJDAG HOORZITTING Israëlische blokkade Libanese centrale Protest sociale diensten CDA WIL LANGDURIG WERKLOZEN ONTZIEN lelt genai ntine ïeuze. its va> die de rj Opklaringen, later buien In de ochtend zonnige perioden, la ter in de middag toenemende bewol king met kans op buien. Tempera tuur omstreeks 15 graden. Zwakke tot matige wind uit zuidwest. 227e jaargang no. 128 e Woensdag 6 juni 1984 kunt u telefonisch opgeven. Bel 01184-15144 Terneuzen 01150-94457 01180-27651 Hulst 01140-14058 011.00-16140 I Zierikzee 01110- 5380 MADRID (ANP) - Premier Lubbers is van mening dat het mogelijk moet zijn om in de Europese Gemeenschap de huidige crisis te overwinnen. Volgens Lubbers is de EG al bezig de crisis te boven te komen. „Het moet mogelijk zijn de huidige blokkades te doorbreken. Met een pas op de plaats zijn we niet gebaat". Lubbers zei dit dinsdag in Madrid op een persconferentie die hij samen met de Spaanse premier Gonzalez gaf aan het einde van zijn tweedaagse bezoek aan Spanje. Zowel Lubbers als Gonzalez benadrukten dat bij de onderhandelingen over de toetreding van Spanje tot de EG de politieke wil om het eens te worden centraal moet staan. Lubbers gaf een nadere toelichting op de gedachte dat er meer contacten moeten komen tussen de kleinere EG-landen. zoals hij vorige week ontvouwde in de Spaanse krant El Pais. De Nederlandse premier speelde daar met de gedachte van een nauwer contact tussen de Benelux-landen, Italië en Spanje, als tegenwicht voor de frequente contacten tussen de grote drie- de Bondsrepubliek Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannie. Lubbers' Spaanse collega Gonzalez ging overigens nauwelijks op deze suggestie in. De WD-kamerleden Weisgras en Voorhoeve willen van premier Lubbers opheldering over diens uitspraken in Spanje dat de Benelux en Italië na toetreding van Spanje tot de Europese Gemeenschap in nauwe samenwerking met dat land een tegenwicht zouden moeten bieden tegen de dnehoek Londen-Parijs-Bonn. 1-44; ft WASHINGTON (UPI/AFP) - De Saoedische luchtmacht heeft dinsdag twee gevechtsvliegtui gen neergeschoten. Het waren Iraanse F-4 jachtbommenwerpers. Het incident liep bijna uit op een grootscheeps luchtgevecht tussen tientallen vliegtuigen. Dit is uit zeer betrouwbare diplomatieke bron in Washington vernomen. Abortus Ook abortus in klinieken hootl in het ziekenfondspakket, vindt de Kamer. (PAGINA 3) Dating De uitgevers zijn bezorgd over de forse daling van de verkoop van (vooral algemene) boeken m 1983. (PAGINA 7) Privatisering B. en w. van Vlissnigen willen snel meer duidelijkheid over mogelijke privatisering en de gevolgen daarvan bij het 'loodswezen (PAGINA 9) Dubbel Auteur en illustrator Wim Hof man valt dubbel in de prijzen: zijn boek 'Aap en Beer' is bekroond met de Gouden Pen seel en de Zilveren Griffel. (PAGINA 9) Radio en televisie: 2. Binnen- en buitenl.: 3 en 5. Financiën, economie: 7. Provincie: 9, 11, 13 en 15. Sport: 16 en 17. Uit informatie, die gedeeltelijk was gebaseerd op Saoedische bronnen, bleek dat twee in de lucht bijgetankte Saoedische F-15-gevechtsvliegtuigen, die verkenningsvluchten uitvoerden ter bescherming van de scheepvaart, door een AWACS-radarvliegtuig naar twee Iraanse F-4s werden gedirigeerd. Deze vlogen in de buurt van een klein Saoedisch eiland ongeveer 84 km van de westelijke oever van de Perzische Golf. De Saoedische vliegtuigen vuur den twee raketten af die beiden doel troffen. Het incident leidde bijna tot een grootscheeps luchtgevecht. Op een bepaald moment waren er meer dan twintig Saoedische en Iraanse ge vechtsvliegtuigen in de lucht, die el kaar enige tijd bespiedden voor ze terugkeerden naar hun bases. Versterking Nadat de twee Iraanse toestellen wa ren neergeschoten, zag het Ameri kaanse AWACS-radarvliegtuig drie andere Iraanse gevechtsvliegtuigen die in het Iraanse luchtruim rondcir kelden. De Saoedische luchtmacht kreeg daarop versterking van drie vliegtuigen en de Iraniêrs beant woordden dit met het sturen van meer toestellen. In totaal waren er op dat moment 11 Iraanse vliegtuigen in de lucht. Ook de Saoedi's brachten in totaal 11 gevechtsvliegtuigen in de lucht en er heerste een gespannen situatie die „verscheidene minuten" duurde tot dat de Iraniërs de aftocht bliezen. Amerikaanse functionarissen wilden geen commentaar geven, maar zeiden wel geen reden te hebben aan de Saoedische versie te twijfelen, ins Bandar Bin Sultan al-Saud, de Saoedische ambassadeur in Washing ton. verklaarde tegenover verslagge vers: „Wij hebben onze uiterste best gedaan een vreedzame oplossing te vinden voor deze oorlog tussen Iran en Irak. Maar het minste dat wij vragen is dat men ons niet betrekt in de oorlog. Wij hebben beiden opgeroe pen niet te escaleren. Helaas werd onze soevereiniteit geschonden en wij hebben uit defensieve overwegingen precies zo gereageerd zoals wij had den aangekondigd" If, ar ri I NEW DELHI (RTR-UPI-DPA-AFP) - In de Indiase deelstaat Punjab hebben dinsdag militante sikhs, die zich hebben verschanst in de Gouden Tempel in hun „heilige" stad Amritsar, met zware wapens geschoten op Indiase regerings troepen die het complex omsinge len. Daarbij vielen twee doden en vier gewonden. Van de honderden sikhs die m de tempel zouden zitten gaven zich er veertig over nadat militairen hen daartoe via luidspre kers hadden opgeroepen. De rest weigerde (voorlopig) gehoor te ge ven aan de oproep. Volgens een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken schoten de extremisten voor het eerst met zware wapens op het leger. Foto gewapende Sikhs houden de Indiase troepen vanaf de tempel in de gaten Signaal BAHREIN (RTR/UPI) - Arabische olietankers die buiten het gebied varen dat Irak heeft uit geroepen tot oorlogsge bied in het noorden van de Perzische Golf wor den gevraagd of onge vraagd begeleid door Amerikaanse oorlogs bodems. Dit is dinsdag in scheepvaartkringen vernomen. De functionarissen zei den dat het militaire scheepvaartverkeer de laatste dagen aanzien lijk is geïntensiveerd. Olietankers worden geëscorteerd zonder voorafgaand overleg met de Arabische Golf staten. Tenminste twee schepen met bestem ming Kuweit werden be geleid door Amerikaan se oorlogsbodems in een zone waar vier tankers zijn aangevallen, zo werd er aan toegevoegd. Uit genoemde diplomatieke bron werd vernomen dat het neerschieten van de vliegtuigen gezien moet wor den als een „belangrijk signaal". ..In de eerste plaats aan de Iraniërs dat wij vastbesloten zijn onszelf te verde digen, maar ook een signaal aan de bevolking van de Verenigde Staten dat wij en onze beschermers het bij het rechte eind hadden toen wij zei den dat wij onszelf konden verdedigen als we maar de benodigde middelen zouden ontvangen". Op de dag die in Iran wordt gevierd als het begin van de islamitische revolutie zijn dinsdag bij een Iraakse luchtaanval op de Koerdische grens plaats Baneh volgens berichten uit Teheran minstens 600 mensen gedood of gewond. Iran heeft gedreigd 11 Iraakse steden als vergelding te zullen bombarderen. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer zal volgende week dinsdag praten over het kabinetsbesluit over de kruisraketten. Tegen de zin van de oppositie drukten CDA en VVD er gisteren door. met steun van D'66 en klein rechts, dat die dag het kernwapenbeleid aan de orde komt in een openbare vergadering van de Tweede-Kamercommissies voor buitenlandse zaken en defensie. De commissie voor defensie besliste gisteravond dat vrijdag eerst een hoorzit ting zal plaatsvinden. BEIROET (RTR) - Israël zet de Liba nese regering onder druk door de brandstoftoevoer naar de grootste elektriciteitscentrale in Libanon te blokkeren. Ook zijn telefoon- en te-) lexverbindingen tusssen het zuiden en de rest van het land afgesneden, zo verklaarden Libanese functionaris sen dinsdag. Het gaat om de elektriciteitscentrale van Jiyeh, die even ten noorden van de Israëlische defensielijn in Zuid- Libanon ligt en zorgt voor bijna de helft van Libanons energievoorzie ning. De centrale bevindt zich op S!w ,S? """T1,1 eeC°"t™leerd,<d<>°' gaa, op ju,, vurmouuu.iju ttetelijke milities, die vriendelijk 3rie H CDA hffft tegenover israel staan. De olie moet Ambtenaren van de ge meentelijke sociale dien sten uit het hele land pro testeerden gisteren in Den Haag tegen de 1-juli-maat- regelen. Foto: ambtenaren van de sociale diensten op het Bin nenhof. Zie ook pagina 5. Dinsdag bleek dat de drie kleine christelijke fracties ter rechterzijde van het CDA niet op voorhand het kabinetsvoorstel steunen en zeer kri tisch zijn De PvdA en de kleine linkse partijen verzetten zich fel tegen de haast met het kamerdebat. De socia listen wilden vasthouden aan het eer dere besluit om op 18 juni in een vergadering van beide commissies over het kernwapenhoofdstuk van de Defensienota te praten. CDA en WD hielden echter voet bij stuk. Maar hoewel CDA-fractieleider De Vries liever al deze week had gedebatteerd, stelde hij dinsdag na de vele kritiek op die haast voor. mede namens de WD-fractie. om het debat te houden op 12 juni. De Vries' wens om dan een debat in de gehele Kamer te houden en met in een commissie vergadering, werd echter met gehono reerd. Kamervoorzitter Dolman wees dat op basis van het reglement van orde van de Kamer af Daarin staat dat over nota's, zoals de Defensienota, altijd eerst in een uitgebreide commissie vergadering moet worden gesproken. Nu is afgesproken dat de Tweede Kamer na de commissievergadering van dinsdag, op woensdag 13 juni alsnog voltallig over de kruisraketten zal kunnen praten, zodat dan ook gestemd kan worden. Vice-voorzitter Meijer van de PvdA- fractie zei dat de PvdA-fractie zich „geprangd en geprest" voelt m een besluitvormingsprocedure, die naar zijn maatstaven niet zorgvuldig is. Kritiek De drie kleinere christelijke fracties samen goed voor zes Kamerzetels, zijn dinsdag na een eerste ronde van fractieberaad tot „zeer kritische" conclusies gekomen over het kruisra kettencompromis. Schutte (GPV) ging in zijn commen taar het verste: „In deze vorm onac ceptabel." Schutte deelt in belangrij ke mate de argumenten van zijn colle- Slot zie pag. 3 kol. 6) DEN HAAG (GPD) - De uitkering voor langdurig werklozen (wwv) gaat op 1 juli vermoedelijk niet met n.„dinsdag besloten vast te houden aan perttein worden aangevoerd van een d d d bij d korlingcn raffinaderij in Zahram, dat ligt in het - - v - - - door Israël bezette deel van Libanon. Hit bronnen in Sidon is vernomen dat pakket maatregelen. op bovenminimale uitkeringen ont zien wordt. Het besluit van de fractie slaat een gat van f 75 miljoen in het den werden tegengehouden door Is raëliërs. dinsdag geen overeenstemming kon- voorstel om de wwv-uitkermgen te sociale premies met 0,8 procent moge den bereiken over aanpassingen van ontzien de steun van de socialisten zal ujk. Ook Kan het geld gebruikt wor- het bezuinigingspakket. kwam de krijgen. den om knelpunten bij dc stelselher- christen-democraat Weijers met een Aan de vooravond van het debat ziening op te vangen, wijzigingsvoorstel om de wwv'ers uit sprak FNV-vice voorzitter Herman Hel pakket maatregelen, waar de Ka- te zonderen van de kortingen. Hij Bode et de vaste kamercommissie rner al op donderdag over zal stern- diende zyii/amendement gisteravond voor sociale zaken in een laatste men, behelst naast de drie procent in na overleg met minister De Koning poging dc kortingen te verhinderen, korting op de daglonen van ww. wao en staatssecretaris De Graaf Desge- In een toelichting op een eerder ver- en wwv (opbrengst f 300 miljoen) nog vraagd zei Weijers dat de extra uitga- zonden brief liet hij weten dat door een wijziging in de verrekenmgsproce- Nadat CDA en WD maandag en Ve geboekt wordt als een tegenvaller wallers bij de sociale fondsen de dure tussen de sociale fondsen Deze ADVERTENTIE maatregel, indertijd voorgesteld door de vakbeweging en gesteund door de FLATTEUZE DAMESMODE Nieuwe Burg 31 Middelburg Tel. 01180-2837 MODEHUIS VOOR GROTE EN SPECIALE MATEN voor de rijksoverheid. doorvoering van de korting niet lan- lenl(hef zogeno^^UuthiTalfketf^s Tn PlaaLs van een vermogenstekort gehele Kamer, leidt tot een besparing dlnsdaK^ond^egonnen Dufdelük !s van 1,5 miljard b.j de fondsen lijkt er van f 380 miljoen, dat een meerderheid van de Tweede een meevaller van f 1 miljard te Enkele kleinere posten voegen nog Kamer de hoofdliinen van de kor- ontstaan Deze meevaller maakt het f 90 miljoen aan de bezuinigin- SooïsteïlS^ vSïettobfnet £l mogelijk om met te hoeven vooruitlo- Ren toe. terwij. het afcic» van een aanvaarden pen op komende stelselherziening, verdere verlaging van het minimum Daarnaast kondigde hij aan dat ook dagloon de overheid f 20 miljoen De PvdA wijst de maatregelen af. De voor de Ziekenfondsraad met een kost. Samen leidt dit pakket tot een WD-fraclie wil de voorstellen onver- meevallend tekort waarschijnlijk bezuiniging van f 760 miljoen in dc kort doorvoeren, terwijl het CDA al- lijkt, hoewel hij de grootte van de tweede helft van dit jaar. Het kabinet leen een uitzondering wil maken voor meevaller nog niet kon aangeven. hoopt nog steeds de stelselherziening de groep langdurig werklozen Het Volgens Bode maakt de meevaller bij °P 1 januari geregeld te kunnen heb- valt te verwachten dat het CDA- het fondsen een verlaging van de ben. Helft huurschuld aan lege flessen HOOGEZANG (GPD) - De ont ruiming van een woning in Hoo- gezand heeft de gemeentelijke reinigingsdienst gisteren han den vol werk gekost. In het huis waarvan de bewoner een grote huurschuld heeft, werd een enor me ravage aangetroffen. Duizen den lege bier- en sterke drank flessen lagen overal in de wa ning. Alleen al met bierflessen kon een bouwcontainer worden gevuld. Daarnaast werd nog een groot aantal lege limonadefles- sen aangetroffen. Andere flessen zonder statiegeld verdwenen in de glascontainer De hoeveelheid is zo groot dat de reinigingsdienst de flessen met statiegeld waarschijnlijk alleen bij de fabriek kwijt kan. Het aantal lege flessen wordt ge schat op 10 000 De waarde hier van is circa 1500 gulden, onge veer de helft van de huurschuld. Het huis werd ontruimd in op dracht van de Woningstichting Volksbelang. Splitsing Zuid-Holland Een meerderheid van de Tweede Kamer verzet zich tegen de intrekking van het wetsontwerp tot splitsing van de provincie Zuid-Holland. Zij wil dat minister Rietkerk (binnenlandse za ken) een Nota naar aanleiding van het Eindverslag naar de Kamer stuurt, zodat die in een debat kan beslissen of de splitsing door moet gaan of niet r D-Day voor de vrijheid -r Tandaag, woensdag 6 ju- 'V^L I V ni, is het precies veertig jaar geleden dat de invasie begon. Niet alleen de oudere generatie, die 'het allemaal- heeft meegemaakt', maar ook de over grote meerderheid van de na de oor log geboren Nederlanders weet bij het horen van het woord invasie, dat de landing van de geallieerde troepen op de stranden van Normandie wordt bedoeld. D-Day, 6 juni 1944, Decision- Day, de beslissende dag, bestormden geallieerde troepen de versterkte kust van hel vasteland van Europa. Zij kwamen om de Europese democra tieën van het Duitse juk te bevrijden. Duizenden van hen lieten het leven, opdat Belgen. Fransen, Nederlanders, Denen en Noren en nog een handvol andere nationaliteiten in vrijheid zou den kunnen leven Het was in zwart wit termen geredeneerd een strijd van goed tegen kwaad. Hitler-Duitsland was de personificatie van alles wat slecht was. De 'goeden', dat waren de Engelsen en Amerikanen, de Canade zen en voor velen ook de Russen, die m de eindeloze steppen van Europees- Rusland in een genadeloze strijd met de Duitse legers waren gewikkeld. Voor onze vrijheid vloeide het bloed van tienduizenden jongemannen, die van ver over zee naar een voor hen onbekend land waren gekomen om geknechte volkeren de vrijheid te brengen D-Day 1984 worden zij her dacht. Wordt op honderden plaatsen en bij duizenden gelegenheden gezegd of geschreven, dat hun offer niet voor niets mag zijn geweest. Gelukkig we ten de meeste Nederlanders niet wat het betekent te moeten leven onder vreemde heerschappij. Degenen die de oorlog bewust hebben meege maakt. hebben maar één wens dit nooit weer. Op vele plaatsen in Normandië zijn de afgelopen dagen de geallieerde militairen herdacht, die op de dag van de landing en in de weken daarna het leven verloren. Vandaag is er een herdenkingsbijeenkomst, waarop de westelijke geallieerde leiders aanwe zig zullen zijn Zelfs president Ronald Reagan is uit Amerika overgekomen om de doden uit de Tweede Wereld oorlog te eren. De westelijke geallieer den van toen, zullen vandaag zij-aan- zij staan op het strand in Normandië, waar veertig jaar geleden de bevrij ding van Europa begon. Tussen de staatslieden geen Helmut Kohl, de Westduitse bondskanselier, die in de oorlog een opgroeiende knaap was. Hoewel in Normandie meer Duitsers liggen begraven dan geallieerden, heeft de Franse president Mitterrand gemeend de Westduitse regering niet te moeten uitnödigen. Het hoort niet dat overwinnaars naast overwonne nen staan, is het officiële standpunt Rationeel geredeneerd zou veertig jaar na D-Day vriend en vijand 'hand- in-hand' moeten kunnen gaan, zeker nu de (West)duitsers al zovele jaren deel uitmaken van het westelijk bond genootschap. De oorlog leent zich echter niet voor een dergelijke ratio nele benadering Nog altijd zijn de wonden niet geheeld, zijn de herinne ringen nog te bitter Emotioneel beke ken horen de Duitsers er niet bij. Herdenking van de gevallen betekent onvermijdelijk stilstaan bij het doel van de geallieerde kruistocht in Euro pa: de strijd tegen tyrannie en onder drukking. de strijd voor een rechtvaardige wereld. Nazi-Duitsland toonde de wereld een onmenselijk en boosaardig gezicht. Alles waarvoor de geallieerde stonden, had geen enkele waarde in het Duitsland van Hitier Als de westerse geallieerden nu teza men met de Duitsers de doden van Normandië zouden herdenken, zou dit kunnen worden uitgelegd als een rechtvaardiging achteraf van de da den van de Duitsers Voor hun optre den tussen de jaren 1939-1945 bestaat echter geen enkele rechtvaardiging. Is voor het Westen D-Day in vele opzichten een dag om blijvend te gedenken, de Russen hebben er zo hun eigen gedachten over De geal lieerden van toen. zijn na 1945 snel uit elkaar gedreven De afgelopen weken is een felle campagne gevoerd in de Russische pers tegen de betekenis van D-Day Geheel in de lijn van de verharding van standpunten in de relatie Oost-West laten de Russen zich uiterst laatdunkend uit over de oprichting van "een tweede front'. Het 'eerste front' - voor de Sowjet-Unie verreweg het belangrijkst - is de strijd van de Russen tegen Hitler-Duits- land, die zich in de jaren '41 tot '43 in hoofdzaak op Sowjetgrondgebied af speelde en die twintig miljoen Russen het leven heeft gekost Voor het eerst sinds de heetste jaren van de Koude Oorlog, verklaren de Russen weer dat het de Westerse democratieën alleen te doen was om de vernietiging van de Sowjet-Unie. De invasie kwam twee jaar te laat. volgens de Russen. Zij hadden intussen het karwei al ge klaard. De grote aandacht van de Westerse wereld voor veerug jaar D- Day doen de Russen af met 'propa ganda' en 'een bevestiging van de Westeuropese afhankelijkheid van de VS Wie op de hoogte is van de inspanningen die de westerse geal lieerden zich in verschillende wereld delen hebben getroost om zich de Duitsers. Italianen en niet te vergeten de Japanners van het lijf te houden, weet hoe unfair en onjuist deze kritiek is Voor de landen van West-Europa bracht D-Day een nieuwe toekomst Zonder D-Day zou er geen vrijheid zijn geweest, zoals wij die nu kennen. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1