PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT |Plaatsing raketten öpas in loop van '88 Hard treffen tussen ME en demonstranten Woensdrecht Hollandse nieuwe REAGAN BEZOEKT IERLAND TENZIJ MOSKOU ARSENAAL BEVRIEST t Zoekactie bij Den Helder naar opvarenden van vlet Füo LJ how de PZC vandaag \NEEKEND r Onbestendig Aanvankelijk mistbanken, af en toe zon maar vooral later op de dag plaatselijk een onweersbui. De maxi mum temperatuur is 18 graden. Meest matige zuidelijke wind. (Z Zi 227e jaargang no. 125 Saterdag 2 juni 1984 PZC WOENSDRECHT (ANP) - Vrijdagavond rond negen uur heeft de ontruiming van een blokkade van de zuidelijke poort bij de vliegbasis Woensdrecht voor de eerste keer geleid tot inzet van de Mobiele Eenheid en gebruik van de wapenstok. Rond tweehonderd demonstranten weigerd was aan de aanwijzing van kregen omstreeks half negen te ho- de rijkspolitie gehoor te geven ren dat zij de poort dienden vrij te Twee agenten te paard moesten maken. Er moesten manschappen vervolgens de weggedragen demon van de luchtmacht van buiten naar stranten op een afstand houden, de basis worden gebracht. Onge- Dat kostte één van de twee agenten veer zestig mensen van de rijkspoli- een zwart gelaat nadat hij getroffen tie begonnen de demonstranten van was door een zakje, waarin inkt zat. de poort weg te dragen, nadat Redelijkheid WOENSDRECHT (ANP) De mo- Toen de demonstranten zich ver- biele eenheid werd ingezet bij de volgens weer op de toegangswegen ontruiming van de blokkade bij de naar de poort opstelden werden zuidelijke poort van de vliegbasis, paarden tegen hen ingezet. Na vrij De toegang moest worden vrijge- hard duwen en trekken tussen de- maakt om bussen met luchtmacht- monstranten en rijkspolitiemen- personeel de basis op te laten nj- sen, kwam tenslotte rond kwart den. over negen een eenheid van de ME in actie. De ME'ers kregen van hun bevelvoerend officier te horen dat gebruik van de wapenstok was toegestaan „mits de situatie dat verlangde en dan nog in redelijk heid". Meteen daarop werden tegen de demonstranten de wapenstok ge bruikt. wat in sommige gevallen tot een hard treffen leidde Daarbij viel op dat de demonstranten het treffen met de ME. die overigens zonder helm en schild waren, niet uit de weg gingen. Nadat enkele auto's van sympathisanten de weg hadden vrijgemaakt, schoot een colonne militaire wagens met onder meer bussen langs de demonstranten, die echter maar met moeite in bedwang gehouden konden worden. Toen de militaire wagens de basis binnenreden, trok de ME zich snel terug. Maar alvorens weer terug te (Slot zie pagina 5 kol. 5) Van onze parlementaire redactiei parlement overleg zal worden ge voerd. Een kerngedachte achter het besluit is volgens Lubbers dat rekening wordt gehouden met bevorderen van wapenbeheersing, „zonder de fout te sing af te wenden. Het is allemachtig belangrijk een ommekeer in de ont wikkelingen te bereiken. Ik weet absoluut niet of de Sowjets er op instappen, maar het zou een fantas tisch resultaat zijn", aldus Lubbers. amper een uur. ''intensief overleg gevoerd tus sen de vijf meest betrokkenen "^premier Lubbers en de minis- eieqters Van den Broek (buiten- laarjlandse zaken), De Ruiter (de- "^jfensie), Van Aardenne (vice- bun premier) en Korthals Altes e® (justitie). Bovendien werden aten de fractievoorzitters De Vries ls (CDA) en Nijpels (WD) telefo- "^nisch van de ontwikkelingen cceliop de hoogte gehouden. ensjln het begin van de week waren hele ernJ andere oplossing in het kabinet in '°ori bespreking, maar daartegen heeft de ooKjwD bezwaar aangetekend. Volgens mDe Vries heeft toen Lubbers een ,,laat- Nlf! ste voorstel" aan het kabinet gedaan, waartegen de bewindslieden slechts 'ja of nee' konden zeggen. De WD heeft daarna het laatste compromis voorstel van Lubbers aanvaard, aldus De Vries. SS-20 '-! i DEN HAAG - De regeringspartijen CDA en VVD hebben tevreden gereageerd op het besluit van het kabinet om uiterlijk eind 1988 48 kruisraketten in :Nederland te plaatsen, tenzij de Sowjet Unie in november 1985 nog evenveel SS-20-raketten heeft als op dit moment al het geval is. Een definitief SS™tewmara.tH«^IiL™aPchHts plaatsingsbesluit neemt het kabinet daarom pas eind volgend jaar. Het kabinet kwam vrijdag- ste 16 kruisraketten eind 1986, maar plaatsing van de Amerikaanse raket- miHAaa tnt h*»t ralreHenhe zegt toe dat een eventuele Nederland- ten in nederland wordt 1 januari '86 miaaag ioi net ratteuenDe- se plaatsing gelijktijdig met die in aan de Tweede Kamer voorgelegd. Sluit na een vergadering van Italië, België, Groot-Brittanniè en In de brief aan de Kamer waarin het naarvnnr wac West-Duitsland voor december 1988 besluit wordt medegedeeld, wijst het zal zijn voltooid. kabinet erop dat ter voorbereiding v Sens premier beschikt de Sow- - Een verdrag met de VS over de van deze overeenkomst tijdig met het Jet"Unie thans over 378 SS-20-raket- ten met elk drie koppen. Een deel ervan staat niet op Europa gericht, maar is in het Aziatisch gedeelte van de Sowjet-Unie gestationeerd. Lub bers benadrukte echter dat het kabi net bij zijn afweging in november volgend jaar geen aandacht zal schen ken aan verplaatsing van raketten binnen Rusland. „Ons criterium blijft het totale aantal. We maken een poli tieke afweging, geen militaire", zo zei hij. Wijziging van het NAVO-plaatsings- schema is volgens de premier moge lijk. omdat Nederland met zijn voor behoud zich nooit op een datum heeft vastgelegd. Met de eveneens op de persconferentie aanwezige ministers Van den Broek en De Ruiter was hij van mening dat de bondgenoten de Nederlandse verschuiving zullen bil lijken, te meer daar wordt gegaran deerd dat eventuele Nederlandse plaatsing binnen het NAVO-schema zal blijven. In 1979 is vastgelegd dat de plaatsing van de 572 Pershing 2- en kruisraketten uiterlijk december 1988 voltooid moet zijn. Lubbers maakte ook duidelijk dat met het kabinetsbesluit het Neder landse voorbehoud tegen plaatsing van de baan is. „We hebben nu voor iedereen duidelijke Nederlandse crite ria gesteld. Er is geen sprake van een hutspot", aldus de premier. Hij achtte het niet waarschijnlijk, maar evenmin onmogelijk dat Mos kou als gevolg van de Nederlandse houding de voortgaande stationering van SS-20's zal stoppen. „In dat geval is een Nederlands besluit niet te plaatsen pure winst, want dan is er een einde gemaakt aan de jarenlange activiteiten van de Sowjet-Unie op dit punt", aldus de premier. Minister Van den Broek meende dat het Nederlandse uitstel kan worden opgevangen door de bondgenoten. „Maatgevend is de einddatum 1988 Bij Nederlandse vertraging kan mis schien elders sneller dan het oor spronkelijke schema worden ge- DEN HELDER (ANP) - Rijkspoli tie te water, een reddingsboot, een marine sleepboot en enkele pati- culiere boten houden nabij Den Helder sinds vrijdagavond half negen een zoekactie naar twee tot vijf personen. Ze zijn de opvaren den van een vlet die oostelijk van Den Helder in de Noordzee tijdens een zware onweersbui is omgesla gen. Dit heeft de kustwacht in Den Helder, die de actie coördineert, meegedeeld. Het juiste aantal opvarenden was gisteravond nog onbekend. Het ongeluk werd gezien door een pas serend schip dat alarm sloeg. Te gen middernacht kreeg de zoekac tie ondersteuning van een marine- en rtjkspolitiehelikopter, aldus de kustwacht. IJMLTDEN (ANP) - De Katwijkse kotter „Jannie Jacoba" heeft de traditionele haringrace gewonnen. De kotter liep vrijdagavond rond kwart voor elf de haven van IJmuiden binnen. Volgens schipper Maarten Plug van de Katwijkse kotter „Jannie Jacoba" had hij 21 kantjes haring (ongeveer 2.1.00 kilo) aan boord. Volgens hem is de kwaliteit van de haring „prima". Een van de schepen, die vnjdag succesvol was bij de jacht op Hollandse nieuwe, was de KW 122 Arie Ouwehand. Op de foto wordt de eerste trek die 10 ton haring opleverde aan boord gebracht- De haringen werden ongeveer 150 mijl ten noordoosten van IJmuiden door de winnende kotter van rederij Van der Plas uit Katwijk gevangen. De andere schippers voeren veelal tot aan de kust van Schotland, tweehonderd mijl verderop. Parlement Lubbers benadrukte op een perscon ferentie na afloop van de ministerraad dat zijn voorstel nauwelijks voor wijzi ging door het parlement vatbaar zijn. d J „Het kan het kabinet de hals kosten, (S J maar we moeten eens onze nek uitste en] ten"- zei de premier. dat Het kabinetsbesluit, door Lubbers e iJteschreven a's „boodschap aan dc geJ Sowjet-Unie dat het nu welletjes is" d jjmet de uitbouw van het arsenaal .SS-20-raketten, ziet er in de uitleg van Lubbers als volgt uit: - 1 november 1985 beslist het kabinet over het aantal raketten dat wordt da| geplaatst. Dat aantal is afhankelijk van het 4 gedrag van de Sowjet-Unie. Zijn er op el® die datum meer SS 20's geplaatst dan njejop i juni 1984. de dag van het kabi- Senl netsbesluit, dan neemt Nederland de volledige portie van 48 raketten voor aten zijn rekening. e rfj-Ishet aantal raketten aan Russische 1 K» zijde per 1 november volgend jaar efl gelijk aan het huidige (of minder) dan >loe( plaatst Nederland niet. ianl - Nederland beslist 1 november 1985 minder dan 48 raketten te plaatsen als op die datum tussen de VS en de Sowjet-Ume een akkoord is bereikt over wederzijdse vermindering van de aantallen middellange-afstandswa- pens. Het aantal in Nederland te stationeren raketten zal afhankelijk zijn van dit onderhandelingsresul taat. - Op de basis Woensdrecht vinden tot 1 november 1985 geen bouwwerk zaamheden plaats. De administratie ve voorbereidingen gaan wel door. zodat bij een plaatsingsbeslissing no vember volgend jaar in januari '86 met de bouw kan worden begonnen. - Als gevolg van deze beslissing moe ten de bondgenoten akkoord gaan met een wijziging van het oorspronke lijke NAVO-plaatsingsschema. Neder land begint niet. zoals in 1979 afge sproken, met stationering van de eer- Verbod uitsluiting - De werkgevers in de Westduitse deelstaat Hessen moeten de uitsluiting van 26.300 metaalarbeiders ongedaan maken, zo heeft de rechtbank in Frankfort bepaald. Het verbond van werkgevers in de Hessense metaalindustrie moet zijn oproep tot uitsluiting van de 26.300 werknemers tot en met 6 juni intrek ken, aldus de uitspraak. De werkgevers zijn in hoger beroep gegaan. tADVERTENTIE) (Slot zie pagina 5 kol. 1 PAGINA 5: IKV VINDT UITSTEL VOORZICHTIGE WINST WASHINGTON OPGELUCHT DEN HAAG (ANP) Premier Lubbers licht het kabinetsbesluit toe over de kruisraketten. Links minister Van den Broek van buitenlandse zaken Hllk-WiMIl Vrijdag 1 juni van 10.00-21.00 uur zaterdag 2 juni van 10 00-17 00 uur maandag 4 juni van 10.00-17.00 uur Autobedrijf Rijk B.V. Industrieweg 27-29 Vlissingen tel. 01184-14400. BMW MAAKT RIJDEN GEWEIDIG. (Van onze correspondent Henk Darm GALWAY (GPD) - De Amerikaanse president Reagan is gisteravond op het Ierse vliegveld Shannon aangekomen voor een bezoek aan de Ierse Repu bliek, dat drie dagen zal duren. Reagan en zijn vrouw Nancy werden direct na aankomst per helikopter overgebracht naar Ashford Castle, een uitermate luxueus hotel in Noordwest- Ierland, dat gevestigd is in een negentiende eeuws kasteel, en omgeven is door ruim 200 hectare aan tuinen en golfterrein. Om het hotel waren gisterochtend al de veiligheidsmaatregelen tot het uiterste opgevoerd. Zelfs zijn rond Ashford Castle, net als bij diverse andere locaties in Ierland die Reagan zal bezoeken, laser-geleide luchtdoelraketten opgesteld om aanvallen uit de lucht te voorkomen Hoogtepunt van Reagans reis «die vooral is georganiseerd met het oog op de naar schatting 40 miljoen Amerikaanse kiezers van Ierse herkomst)" is een bezoek aan het dorpje Balliporeen. in Zuid-Ierland. waar Reagans voorouders vandaan komen. Marsmannetjes Amerikaanse onderzoekers gaan binnenkort uiterst inten sief speuren naar buitenaards leven. Door middel van spec trum-analyse zullen signalen, die ons uit de ruimte bereiken, worden ontleed. (PAGINA 2) Stijgend water De boeren in het Gelderse ri vierengebied moeten hun vee evacueren van de uiterwaar den als gevolg van de ver wachte extreem hoge water standen in de Rijn. de Waal en de IJssel (PAGINA 3) Privatisering Gegadigden gezocht voor de vaancatermarkering Het be gin van de privatisering van het loodswezen. (PAGINA 7) Binnen- en buitenland: 2, 3 en 5 Financiën, economie: 4 Provincie: 7, 8, 9, 10, 11 en 13 Sport: 15 17. 18, 19, 21, 23. 25 en 27. Uitstel: een beetje ja -y-rs, T71 en besluit dat geen defi- 'wi I Uinitieve beslissing bete- kent, maar dat zeer waar- H schijnlijk toch plaatsing van kruisraketten in Woens drecht tot gevolg zal hebben. Alleen een wonder, dat zich in Moskou moet voltrekken, kan voorkomen dat Ne derland in 1988 tot stationering van de veelbesproken raketten voor de middellange afstand overgaat Welis waar heeft het kabinet gisteren niet anders gedaan dan de beslissing op nieuw uitstellen - tot 1 november 1985 - maar de voorwaarden waaronder nieuw uitstel wordt bedongen, geven weinig aanleiding te denken dat over zeventien maanden 'neen' tegen plaatsing zal worden gezegd. In theo rie is de zaak nog geheel open; de praktijk zal uitwijzen dat 1 juni 1984 een beslissende stap is gezet op de weg naar stationering van maximaal 48 kruisraketten op Nederlands grondgebied Het uitstel van gisteren betekent een beetje ja. Met de hem eigen vindingrijkheid heeft premier Lubbers een com promis weten te bereiken, dat de steun heeft van het gehele CDA-WD- kabinet. Naar het zich laat aanzien kan Lubbers over twee weken reke nen op een meerderheid in de Tweede Kamer. Intussen heeft hij al de zeker heid. dat de Navo-bondgenoten. zjj het met gepaste tegenzin, instemmen met de plannen van de Nederlandse regering. Lubbers heeft de politieke krachtsverhoudingen goed ingeschat. Coalitiepartner WD is na een voort durend krachtig ja tegen plaatsing akkoord gegaan met het uitstel, ter wijl de zo verdeelde CDA-gelederen zich nu rond de premier lijken te sluiten. Het moet de premier worden nagegeven, dat hij het spel voorzich tig en bekwaam heeft gespeeld. Het kabinet heeft de toch moeilijk liggen de zaak in nauwelijks een uur verga deren tot een beslissing gebracht, hetgeen wijst op het gedegen voorbe reidende werk. vooral in politieke zin. van de heer Lubbers. Minister-president Lubbers en de beide verantwoordelijke minis ter Van den Broek van buitenlandse zaken en De Ruiter van defensie schu wen de retoriek niet in hun brief aan de Tweede Kamer. Zij vinden dat het besluit duidelijk maakt, dat de Neder landse inspanning, gericht op wapen beheersing, geloofwaardig blijft. In dit verband spreken ze zelfs van een 'combinatie van terughoudendheid en committeringAllemaal mooie en diepzinnige woorden, die de ware re den versluieren: met meer en niet minder dan het voortbestaan van het no-nonsense kabinet-Lubbers is met de rakettenkwestie gemoeid. De pre mier heeft zich in duizend bochten moeten wringen om te bereiken, waar hij nu op is uitgekomen. Het thans aan de kamer voorgelegde compromis kan zonder overdrijving 'de kabinets- overlevingsvariant" worden genoemd. Uit alle hoeken en gaten zijn elemen ten aangedragen teneinde het kabinet een roemloze ondergang te besparen. DaÉr heeft Lubbers op aan gestuurd. Het heeft er alle schijn van. dat hij geslaagd is. al is het nog ruim veertien dagen wachten op het resultaat van het debat in de Tweede Kamer. Lub bers heeft het parlement - met name dus de beide coalitiepartners - al bij voorbaat gewaarschuwd het kabinet maakt een halszaak van het vrijdag genomen rakettenbesluit. Hoewel opnieuw uitstellen van de cruciale beslissing 'ja' of 'neen' tegen plaatsing als een vorm van besluiteloosheid kan worden uitge legd en derhalve voor een negatieve beoordeling in aanmerking komt. zit ten ook positieve kanten aan het besluit. De feitelijke bouw en inrich ting van de vliegbasis Woensdrecht als lanceerinstallatie voor kruisraket ten is meer dan een jaar als de Russen tegemoet komen aan de Nederlandse wensen bestaat zelfs de mogelijkheid, dat geen enkele kruisraket in Neder land wordt opgesteld Voor de tegen standers van plaatsing zijn dit de strohalmen, waaraan zij zich vast klampen Je-weet-het-maar-nooit. is zo'n beetje de gedachte, die er bij hen achter zit, hoewel de nuchteren onder hen niet aarzelen om vast te stellen dat met dit besluit plaatsing een stap dichter bij is gekomen. Dat is de realiteit van 1 juni 1984 De koortsachtige activiteiten van het kabinet rond de raketten- kwestie brachten midden deze week minister Van den Broek in Washing ton. Daar vergaderden de ministers van buitenlandse zaken van de Navo- landen. Zij waren uitermate benieuwd welke truc de aarzelende Nederlan ders nu weer uit de hoge hoed zouden toveren. Kennelijk zagen zij toch wel positieve kanten aan het voorstel- Lubbers, want de heftige kritiek, die bij voorgaande gelegenheden op de Nederlandse hoofden neerdaalde, bleef nu goeddeels achterwege De snellere terugkeer van Van den Broek en de al even snelle beslissing van het kabinet wijzen er op, dat de Navo het verzet heeft opgegeven OfScieel wordt teleurgesteld gereageerd op het Nederlandse besluit, want het Navo- eenheidsfront heeft nu eenmaal een deuk opgelopen, maar officieus is de Nederlandse opstelling aanvaard Lubbers heeft zijn tijdwinst binnen Als zijn eigen 'dissidente' CDA-ers hem volgen, heeft de rakettenkwestie hem uitsluitend winst gebracht. En daar was het toch allemaal om begon nen? Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1