PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VS leveren Saoedi's tankvliegtuigen Weinig Egyptenaren naar stembus Lubbers verwacht geen crisis rond raketten Ortolaan uitgeroepen tot vogel van het jaar EUROPESE VERKIEZINGEN ZIJN NIET POPULAIR Dode bij jachtpartij BESCHERMING OLIEROUTE UIT DE LUCHT Pcb-gehalte visievers aan hoge kant OPPOSITIEKANDIDATE BIJ RELLEN GEDOOD Af en toe regen Onbestendig weer met veel bewolking en af en toe regen. Matige tot vrij krachtige wind uit noordwest. Mid- daglemperatuur omstreeks 15 gra den. 227e jaargang no. 121 Maandag 28 mei 1984 Wie wint de Snuffel va de Maand? Plaats een Kleintje in de PZC. Ga er eens rustig voor zitten Maak een zo origineel mogelijke tekst. Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand DEN HAAG (ANP) - De stichting Mondiaal Alternatief heeft de ortolaan, een op twee plaatsen levensvatbare populaties: in Gelderland bij Winterswijk, en kleine zangvogel uit de Gorsenfdmüie, uitgeroepen tot vogel van het jaar op de Limburgse Kraijelheide Juist een deel van die heide staat op de 1984". De stichting gaat dit jaar in brede kring actie voeren om te voorkomen nominatie om op te gaan in een militair oefenterrein bij Venlo. De stichting dat deze vogel uit Nederland verdwijnt. heeft al een brief geschreven aan minister de Ruiter van Defensie, met het De ortolaan is volgens de stichting een van de meest bedreigde zangvogelsoor- verzoek om. ..middels interdepartementaal overleg met het ministerie van ten van West-Europa, die vooral wordt bedreigd door de snelle veranderingen landbouw' te doen wat mogelijk is om de ortolaan overlevingskansen te in de landbouw sinds de jaren zestig. In Nederland bevinden zich nog slechts bieden (Van onze correspondenti WASHINGTON - De VS zullen Saoedi-Arabië KC135 tankvliegtuigen leveren die het vliegbereik van de Saoedische luchtmacht belangrijk zullen vergroten. Volgens Amerikaan se regeringskringen zijn de tankvliegtuigen van grotere betekenis voor de bescherming van de oliescheepvaart in de Perzische Golf dan de 200 Stinger luchtdoelraketten, die Washington ook wil sturen. ng); Saoedi-Arabië heeft vorige week om de 'vliegende pompstations' ge vraagd, waarmee het zijn F 15 ge vechtsvliegtuigen in de lucht van nieuwe brandstof kan voorzien. Twee of drie van de toestellen zijn al in Riad gestationeerd voor de bevoorrading van de AWACS (vliegende waarne- mings- en commandoposten) waar mee de VS onder meer het Saoedische luchtruim bewaken. Riad ligt te ver van de Golfkust om van daar uit de Saoedische gevechtsvliegtuigen te kunnen bij-tanken. De regering in Riad zou volgens zegs lieden in Washington overwegen een 'veilige zone' voor de tankvaart in te stellen, nabij de eigen kust, die met de F 15's en de KC135"s zou kunnen worden bewaakt De Stinger-raket- ten, die vanaf de schouder worden afgevuurd, hebben vanwege hun be reik van omstreeks vier kilometer slechts beperkte militaire betekenis. De Amerikaanse militaire leveran ties moeten in Riad duidelijk maken dat de VS het regime van de Saoedi sche prinsen zullen steunen bij hun inspanningen om het voor de weste lijke olievoorziening onontbeerlijke •water van de Perzische Golf open te houden. De Saoedi's vrezen voorts dat de escalerende oorlog tussen Iran en Irak naar andere Arabische landen kan overslaan. De crisis zal ook worden besproken tijdens de vergadering van de NAVO-ministers van buitenlandse zaken, die dinsdag in Washington begint Binnen het bondgenootschap zo zeggen diplomaten, heerst overeen stemming over de noodzaak om Saoe- di-Arabie en de andere Golfstaten van westelijke steun te verzekeren. De Saoedi's hebben de VS ook ge vraagd om bommenrekken voor de F 15, In 1978 bepaalde Carter om Israël Ongeveer 2500 drugsverslaafden in Sowjet-Unie MOSKOU (RTR) - In de Sovjetunie staan ongeveer 2500 personen offi cieel geregistreerd als drugverslaaf de. Dit heeft een Russische specialist op het gebied van verdovende middelen dit weekeinde in het tijdschrift „Novo- je Vremja verklaard. Het was de eerste maal dat in de Sovjetunie cij fers over drugverslaafden openbaar zijn gemaakt gerust te stenen, dat deze hulpstuk ken niet zouden worden verschaft. Ook momenteel blijft Israël tegen zo'n leverantie scherp gekant, zo heeft dat land in Washington duidelijk ge maakt. De VS volgen een zeer voorzichtig beleid, dat ten doel heeft de Saoedi's gerust te stellen en bij te staan zonder al te opzichtige Amerikaanse betrok kenheid. Onderwijl hebben de VS hun Europese bondgenoten en Japan la ten weten dat zij een duidelijke rol zouden moeten meespelen als het tot een militaire operatie zou komen. Aan Saoedi-Arabië zelf wordt voorlopig de diplomatieke benadering van het pro bleem overgelaten. Ingrijpen Volgens de beleidsmakers in Was hington moet de crisis desnoods blij ven doorsudderen, zolang het groot ste deel van de olie de Perzische Golf nog kan passeren Amerika krijgt nu Band te maken met het verlies aan geloof waardigheid dat het Libanees avon tuur heeft veroorzaakt. Sommigen in Washington zouden daarom een snel en beslissend Amerikaans ingrijpen voorstaan, waarmee het verloren ver trouwen in de betrouwbaarheid van het beleid zou kunnen worden her steld. In Washington werd via diplomatieke bronnen inmiddels bekend dat Ameri ka de Sowjet-Unie heeft verzekerd zich te onthouden van militair ingrij pen in het conflict. Moskou zou Was hington via de geëigende diplomatie ke kanalen dezelfde garantie hebben gegeven. Amerikaanse experts, zoals voorma lig minister van defensie en van ener gie James Schlesinger. betogen dat de wereld te maken heeft met een politie ke crisis in de Perzische Golf, maar dat een nieuwe oliecrisis niet waar schijnlijk is. Hij zegt dat de voordelen van rechtstreekse Amerikaanse be trokkenheid, die vrijwel zeker dan ook gevechtshandelingen tegen Iran zou den meebrengen, niet opwegen tegen de kosten Hogere prijzen Minister van Aardenne van economi sche zaken voorziet moeilijkheden voor onze olievoorziening wanneer de oorlog tussen Iran en Irak de totale afsluiting van de Perzische Golf tot gevolg zou hebben. Van Aardenne zei zaterdag vopr de VARA-radio in dat geval ook hogere prijzen te verwachten Verder dan het uitspreken van enige ongerustheid ging hij echter niet om dat in de rest van de wereld onge bruikte mogelijkheden kunnen wor den aangeboord Hij denkt dan aan grotere olieprodukties door landen als Nigeria, Mexico en Indonesië De mi nister van economische zaken ver wacht met dat de stijgende olieprijzen op de korte termijn in de gasprijzen zullen doorwerken. Japan en Zweden hebben besloten geen tanker meer naar het oorlogsge bied te sturen. VIN KEV EEN Een dolgelukkige Nancy Needei r.i uit Amsterdam wordt omhelsd door haar moeder na haar uitverkiezing tot Miss Holland 1984. Een jury bestaande uit Marco Bakker. Ellie Koot. Lou van Rees. Theo Sijthoff en Ria Valk koos haar uit 21 kandidaten als 'mooiste' van ons land voor dit jaar. DEN HAAG (ANP) - Het gehalte aan de moeilijk afbreekbare polychloor- bifenylen (PCB'si in visievers is vaak aan de hoge kant. Gebleken is dat vette zoetwatervis, zoals paling, afkomstig uit de sterk vervuilde binnenwateren Rijn, Maas, Waal, IJssel en Merwede, veelal een PCB-gehalte bevat boven de van kracht zijnde norm voor paling (vijf milligram per kilo). Paling uit het IJsselmeer heeft een PCB-gehalte van twee tot drie milligram Dit zegt de heer J Luten. hoofd van de sectie chemie van het Instituut voor Visserijprodukten van TNO in het zaterdag verschenen blad TNO Pro ject. Het gehalte aan de verontreinigende en voor de gezondheid gevaarlijke stoffen in vette zeevis, zoals makreel en haring, ligt een stuk lager, name lijk op één milligram per kilo In de lever van kabeljauw, die afkomstig is uit de zuidelijke Noordzee, worden echter PCB-gehaltes aangetroffen van tussen de tien en vijftien milligram. Het gehalte aan PCB s in kabeljauw levers uit de noordelijke Noordzee is aanzienlijk geringer (één milligram per kilo). Russische kernproef DE BILT (ANP) - De Sovjetunie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag bij het proefcentrum te Semipala- tinsk een zware kernlading beproefd. Het KNMI heeft op zijn instrumenten geregistreerd dat het ging om een lading van circa 150 kiloton TNT, de maximale zwaarte die is toegestaan krachtens een verdrag tussen de Ver enigde Staten en de Sovjetunie. VOOR ZOMERRECES DISCUSSIE MAASTRICHT, ROTTERDAM (GPD) - Premier Lubbers verwacht geen kabinetscrisis rond de kwestie van de kruisraketten. Hij zei zondag in Maastricht dat de ministers de 'in stelling hebben' met elkaar tot een besluit te komen. De beslissing zal zoveel mogelijk recht doen aan de verschillende opvattingen. De premier verklaarde dit tegenover journalisten na afloop van een CDA- manifestatie voor de komende Euro pese verkiezingen. Hij zei dat de be sluitvorming binnen het kabinet nog steeds op schema ligt Hij gaat er verder vanuit dat het besluit nog op tijd komt om de Tweede Kamer ruim schoots voor het zomerreces te laten discussiëren Vrijdagochtend heeft het kabinet een eerste bespreking aan de kruisraket ten gewijd Gedurende anderhalf uur deed premier Lubbers verslag van het gevoerde overleg en de mogelijkheden om een compromis te bereiken. Con clusies werden volgens de premier nog met getrokken. Hij verklaarde voorts zondag dat minister Van der Politieofficier in Spanje gedood PAMPLONA - Een kapitein van de Guardia Civil in de Baskische stad Pamplona is zondag om het leven gekomen bij de ontploffing van een lading explosieven die in zijn auto was aangebracht. Zijn vrouw werd zwaar gewond Hij is het 23ste slachtoffer van het politieke geweld in Spanje sinds het begin van dit jaar. Nu 'Den Haag' via drastische bezuinigingen het werk en de personeelsbezetting van het vormingscentrum Hedenesse heeft gehalveerd moeten de kerken m Zeeland zich op nieuw bezinnen op hun band met deze instelling. (PAGINA 5) TEHERAN Leden van de revolutionaire islamitische garde van Iran marcheren door Teheran om hun steun te betuigen aan de strijd tegen Irak. Eerste Jan Raas heeft zijn come-back bekroond met zijn eerste zege van dit seizoen. In Lage Zwa- luwe was hij de renners van de ploeg van Peter Post te snel en te slim af. (PAGINA 12) NAC NAC uit Breda lijkt onstuit baar op weg naar de eredivi sie de lastige uitwedstrijd te gen De Graafschap werd een 1-1-gelijkspel Overigens wordt de na-competitie van de eerste divisie al de competitie van de armoede genoemd. (PAGINA 12) RUINEN (ANP) - Bij een jachtpartij in Ruinen zijn zaterdagmiddag twee jagers uit die plaats door een per ongeluk afgegaan geweer getroffen. Een van de twee slachtoffers, de "8-jarige F. van Laar, is tengevolge van zijn verwondingen zaterdag avond overleden. De 73-jarige andere gewonde is buiten levensgevaar. Het ongeluk gebeurde zaterdagmid dag nadat een groep van zes jagers bezig was geweest met de jacht op schadelijk wild Na afloop daarvan wilde de groep onderling het schot- beeld van hun jachtgeweer vergelij ken. Ze bevestigden daarvoor een krant over de afrastering en schoten daar op om de beurt op een afstand van 26 meter Als laatste was de 71-jarige A.B. uit Ruinen aan de beurt. Omdat zijn geweer na twee keer vuren niet afging wilde hij het „breken" om de oorzaak van het mankement te onderzoeken. Op dat moment ging het dubbelloops jacht geweer af en vuurde de twee schoten hagel alsnog af. Die kwamen terecht in de groep van vier jagers die tussen de schutter en het doel stonden te kijken DEN HAAG (GPD) - De verkiezingen, die over ruim drie weken in de tien lidstaten van de Europese Gemeenschap gehouden worden, hebben in Neder land nog weinig weerklank gevonden. Uit een voor het Europees Parlement gehouden opinie-onderzoek, dat in Nederland exclusief door de bladen van de Gemeenschappelijke Persdienst wordt verspreid, blijkt dat de belangstelling voor de verkiezingen niet groot is. Volgens de voorzitter van het Europees parlement, Piet Dankert, zijn de meeste Europeanen (en ook de Nederlanders) nog niet op de hoogte dat men op 14 juni j weer naar de stembus geroepen wordt Wel blijkt uit de t enquête dat de Nederlanders de meest tevreden Euro peanen zijn (samen met de Deneni en tevens Europa 'de Gemeenschap) het best gezind zijn Uit een NIPO-onderzoek voor de TROS blijkt dat vermoedelijk slechts 52 procent van de Nederlanders naar de stembus zal gaan Vijf jaar geleden hij de eerste Europese verkiezingen, was dat nog 57,8 pro cent. Uit het GPD-onderzoek blijkt verder dat slechts weinig Europeanen voorstander zijn van de vorming van een Europese Unie. waarover volgens het Europees I Parlement de verkiezingen juist zouden moeten gaan Dankert zegt dat deze afwijzing van de Unie-gedachte een gevolg is van de ..onbekendheid met Europa en met de positieve effecten, die een Europese Unie met zich mee zou brengen". De mensen ervaren te weinig duidelijk wat de Europese Gemeenschap hen dagelijks brengt, aldus de parlementsvoorzitter Ook premier Lubbers heeft zich inmiddels onomwon den uitgesproken voor hel streven naar de 'Verenigde Staten van Europa' Op een CDA-bijeenkomst in Maastricht noemde de minister-president het streven naar een Europese Unie een 'goed gekozen project'. Hij juicht het toe dat het Europees parlement probeert via de nationale parlementen deze gedachte ingang te doen vinden Hij verwacht dat de parlementen van de lidstaten enn zullen slagen de regeringen te activeren Daarnaast steunt hij het plan van de Franse president Mitterrand om in Europese ministerraden steeds meer meerder- heidsbeslissmgen te nemen Wat Nederland betreft zouden alle besluiten al bij meerderheid genomen kunnen worden. Dat zou tevens tot effect hebben dat de positie van het Europees Parlement versterkt wordt Zie ook pagina 5. Broek (buitenlandse zaken) geen mandaat van de ministerraad heeft om dinsdag in Washington met de Navo-bondgenoten tot overeenstem ming te komen Na afloop van de ministerraad had Lubbers nog een gesprek met minis ter Van der Broek Hieruit en uit de sfeer tijdens kabinetsberaad trok hij de conclusie dat de ministers 'er sa men wel uitkomen'. Hoewel de be windsman van buitenlandse zaken geen mandaat heeft voor de bondge noten. heeft hij wel een boodschap bij zich, aldus Lubbers. Vice-premier Van Aardenne is overi gens veel minder optimistisch dan rqinister-president Lubbers. In een vraaggesprek voor de VARA-radio zei de liberale bewindsman zaterdag dat het 'niet eenvoudig' zal zijn eruit te komen. Wel vindt hij dal het kabinet er alles aan zou moeten doen om tot een besluit te komen. „Ik ben van nature een optimist. Maar dat betekent niet dat je af en toe niet moet zeggen: het zit niet gemakke lijk," aldus minister Van Aardenne Hij "weet met' of het zal lukken eruit te komen. Ondertussen heeft de PvdA-lijsttrek- ker bij de Europese verkiezingen, par lementsvoorzitter Piet Dankert, za terdag gezegd dat na het mislukken van het Geneefse overleg Nederland niets anders overblijft dan nee te zeggen tegen de plaatsing van kruis raketten. Als dat ..nee" door de Neder landse regering goed wordt gebruikt, dan kan dat leiden tot minder wapens aan beide zijden, zei Dankert in Rot terdam bij hel begin van de Europese verkiezingscampagne van de socialis- |j ten. Nog maar enkele weken geleden zei Dankert in de Haagse Post het abso- lute „nee" van de PvdA tegen de kruisraketten „flauwekul" te vinden. Dat gebeurde enkele weken nadat hij zich op een PvdA-bijccnkomst. onder druk van de PvdA-top. juist tegen de plaatsing had uitgesproken. Leeuw Om weer een Europacup te veroveren moet Liverpool deze week naar het hol van de leeuw: tegenstander AS Roma speelt woensdagavond voor eigen publiek (PAGINA 12) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Provincie: 7, 8 en 9 Sport: 11, 12, 13, 14, 15 en 16 (Van onze verslaggever CAIRO (GPD/UPI AFPi - Slechts een klein deel van de Egyptische bevol king heeft dit weekeinde van zijn democratische recht gebruik ge maakt om een nieuw parlement te kiezen. Het waren de eerste vrije verkiezingen die Egypte ooit heeft gekend, met de keuze uit vijf partij en. Woensdag moeten de uitslagen bekend zijn, zonder enige twijfel een grote overwinning van de Nationaal Democratische Partij van president Mubarak. De opkomst wordt geschat op 15 procent. Op de verkiezingsdag zijn weliswaar enkele incidenten voorgevallen, maar de gang naar de stembus is over het algemeen in een ontspannen sfeer verlopen. Een kandidate van een van de oppositiepartijen, de socialistische arbeiderspartij, werd dodelijk getrof fen door een kogel tijdens een treffen met aanhangers van de regeringspar tij bij Luxor. Bij een schietpartij in een plaatsje in de Nijldelta werd de vrouw van een kandidaat van de Wafdpartij gewond. Uit deze plaats, Shebein El-kantar, worden ook onlus ten rond de stembureaus gemeld Magistraten hebben officieel gerap porteerd dat op het platteland hier en daar menigten van de stemlokalen binnendrongen en alle stembiljetten hebben ingevuld ten gunste van de Nationaal Democratische Partij Ook zijn er massale vechtpartijen geweest, waarbij waarnemers van de partijen, die toezicht moeten houden op de ordelijke gang van zaken, uit het stemlokaal werden gegooid. De Wafd, voorstander van een vrije markt-economie. heeft volgens poli tieke waarnemers een goede kans om parlementszetels te veroveren, maar voor de andere oppositiepartijen zal de drempel van acht procent van de uitgebrachte stemmen waarschijnlijk te hoog blijken President Mubarak zei dat de verkie zingsuitslag geen invloed zal hebben op de Egyptische verplichtingen on der de akkoorden van Camp David. Dat verdrag is al door het Egyptische parlement goedgekeurd en we zullen blijven streven naar een alomvatten de vredesregeling voor het Midden oosten. zei Mubarak te%en journalis ten na het uitbrengen van zijn stem De verkiezingscampagne draaide vooral om binnenlandse en plaatselij ke problemen als corruptie, de stij gende kosten van levensonderhoud, lekkende riolen en storingen in de eleetriteitsvoonnening Politieman mag van commandant geen oorknopje in ROERMOND iANPi - De pasbe noemde commandant van het rijkspolitiedistrict Roermond, overste P Leers, heeft een wachtmeester verboden een klein oorknopje te dragen omdat dit naar zijn mening niet past bij het imago van een politieman De betreffende wachtmeester eerste klas C van Avesaath uit Baarlo. is het met de opvatting van zijn baas niet eens en heeft nu een procedure aangespan nen via de Nederlandse Politie bond bij de Roermondse Ambte narenrechter Volgens Van Avesaath is dit oorknopje bedoeld als teken dat hij homofiel is en voor die ge aardheid wenst hij openlijk uit te komen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1