PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Reagan wil tankers in Golf beschermen Kamermeerderheid tegen lagere wwv KOPIEER-STRESS??? SA OEDI'S VREZEN CONFRONT A TIE MET RUSSEN Van Mierlo pleit voor uitstel van raketbesluit VVD BOTST MET PARTNER CDA Russen gebruiken vloeibaar vuur9 in strijd tegen Afghaans verzet Prijs benzine en diesel weer omhoog Droger en meer zon Aanvankelijk mistbanken, overigens zonnige perioden en vooral later mo gelijk een bui. Maximum temperatuur 16 graden. De wind is zwak en waait I vanmiddag van zee. 227e jaargang no. 117 Woensdag 23 mei 1984 Wie wint de Snuffel van de Maand? Plaats een Kleintje in de PZC. Ga er eens rustig voor zitten. Maak een zo origineel mogelijke tekst. Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand. LONDEN (RTR) - Britse zeelui hebben dinsdag voor een dienst Sealink te verkopen. Zij gaven de vakbondsleiding staking van 48 uur gestemd die tot doel heeft de ook toestemming zo nodig andere acties uit te roepen, veerdiensten tussen Engeland en het continent en Ier- Deze zal naar verwachting een datum voor de staking van land stil te leggen. de 7000 leden op de veerboten vaststellen aan het eind van Tijdens een conferentie van de nationale zeeliedenbond in de conferentie. Guernsey besloten de afgevaardigden unaniem tot actie Volgens de Olau-line zal de staking geen gevolgen hebben naar aanleiding van plannen van de regering de veer- voor haar diensten. RIYAD/TEHERAN/WASHINGTON (RTR/DPA/UPI/AFP) - President Reagan heeft de Arabische Golfstaten opnieuw Amerikaanse militaire bescherming aangeboden voor hun olietankers in de Perzische Golf. De Golfstaten zouden voor een effectieve hulp van Amerikaanse gevechtsvliegtuigen wel hun vliegvelden en andere militaire faciliteiten ter beschikking moeten stellen. Teheran heeft dinsdag weer gedreigd alle olie-export uit de Perzische Golf te verhinderen indien de Iraanse olie- uitvoer wordt geblokkeerd. Richard Murphy, afdelingshoofd voor het Midden-Oosten van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, heeft bij zijn dinsdag afgeslo ten bezoek aan Saoedi-Arabië een brief van president Reagan aan ko ning Fahd overhandigd waarin het aanbod wordt herhaald voor militaire bescherming van het scheepvaartver keer in de Perzische Golf, zo werd uit regeringsbronnen in Washington ver nomen. De Saoedische minister van oliezaken, sheikh Ahmad Zaki Jama- m, zei maandag in Brussel dat hel onverstandig zou zijn indien de VS militair zouden ingrijpen, omdat dat zou kunnen leiden tot een confronta tie met de Sowjetunie. Afwijzing Saoedi-Arabië heeft tot nu toe afwij zend gereageerd op het Amerikaanse aanbod en diplomaten in de Golfsta ten zeiden te hopen dat een eventueel Amerikaans ingrijpen kan worden gepresenteerd als een internationale poging een internationaal vaarwater te beschermen en niet als een Ameri kaanse maatregel om zijn Arabische „vrienden" te beschermen. De regering van Saoedi-Arabië stuur de onverwacht de plaatsvervangend commandant van de nationale garde naar Syrië, dat Iran steunt in de zich al 44 maanden voortslepende oorlog tegen Irak. Uit bronnen van de in Jeddah gevestigde Organisatie van de Islamitische Conferentie (ICO) werd vernomen dat een spoedzitting van het vredescomité van de organisatie bijeen was geroepen om de „explosie ve situatie" in de Golf te bespreken. DEN HAAG (GPD) - Het D'66-Eerste- Kamerlid en oud-minister van defen sie Hans van Mierlo vindt dat het kabinet de beslissing over het al dan niet plaatsen van kruisraketten en kele maanden moet uitstellen. Hij zei dat dinsdag in de Eerste Kamer bij de behandeling van de defensiebegro ting. Van Mierlo vindt dat het kabinet op dit moment geen beslissing kan ne men die zowel bij de bondgenoten als de bevolking positief zal worden ont vangen. De oud-minister noemde het zinloos steeds weer nieuwe varianten te ontwikkelen. Hij riep het kabinet op eerst een duidelijke politieke .lijn. vast te stellen en pas dan „met een aanbod in plaats van een vraag" naar de bondgenoten te gaan. Van Mierlo zei overigens persoonlijk te vinden dat het meer na- dan voor delen heeft als Nederland nu afhaakt. Hij hield een pleidooi voor een ont moeting tussen de regeringsleiders van de „plaatsingslanden" lEngeland, Duitsland. Italië, België en Neder land) om te praten over een initiatief om de onderhandelingen tussen Rus sen en Amerikanen weer op gang te brengen. CDA De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft fractievoorzitter De Vries dins dag de vraag voorgelegd hoe hij erbij is gekomen in het openhaar de zoge naamde crisisvariant in het raketten- vraagstuk voor het CDA als 'het ma ximaal haalbare' te bestempelen. In het wekelijkse fractieberaad kreeg De Vries te horen dat immers over deze variant - een positief plaatsings- besluit, waarbij de raketten pas naar Nederland komen als er een ersissi- tuatie ontstaat - in de fractie in het geheel geen discussie is gevoerd. De Vries gaf te kennen inzicht te hebben in de verschiUende standpun ten die in de fractie leven. De CDA-fractie meent dat het kabinet aan zet is, zo bleek dinsdag. Zolang er Slot zie pag. 3 kol. 4) Iran veroordeelde dinsdag de resolu tie van de Arabische Liga waarin Iran er van werd beschuldigd olietankers te hebben aangevallen. In een verkla ring van het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken, die werd ver- Wilton is kwaad over memorandum van RDM-directie ROTTERDAM (ANP) - Het personeel van Wilton-Fijenoord onder aanvoe ring van de Ondernemingsraad en de directie van deze Schiedamse werf, zijn ontstemd over de inhoud van een memorandum dat de directie van de Rotterdamse Droogdok Maatschap pij (RDM) heeft gestuurd aan de Tweede Kamer. In het memorandum vraagt de be drijfsleiding van RDM onder andere om bij het definitief bepalen van de voorwaarden voor rijkssteun aan Wil ton, vast te leggen dat de Schiedamse werf geen onderzeeërs van het type Seadragon mag bouwen. De directie van RDM vindt dat er in ons land geen plaats is voor twee werven waar onderzeeboten worden gebouwd. spreid door het Iraanse nieuwsagent schap IRNA, stond dat de resolutie voorbijging aan de feiten en zich niet had uitgesproken over de Iraakse escalatie van de oorlog „om de span ning in het gebied verder op te voe ren". Volgens nog niet bevestigde berichten hebben de Arabische Golfstaten be sloten olietankers op weg naar de Saoedische en Kuweitse olieterminals aan te raden zo dicht mogelijk onder de kust te varen zodat Saoedische en Kuweitse gevechtsvliegtuigen voor een betere bescherming kunnen zor gen. Voorts zou de Saoedische koning Fahd zijn goedkeuring hebben ge hecht aan het uitbreiden van het luchtverdedigingssyteem en andere militare maatregelen ter waarde van circa 3 miljard gulden. Dit meldde het Saoedische persagentschap. Iran waarschuwde de Verenigde Sta ten opnieuw voor een militaire inter ventie in de Perzische Golf. In een door radio-Teheran omgeroepen ver klaring van het ministerie van buiten landse zaken werd de vastbesloten heid van de Islamitische Republiek onderstreept „op elke interventionis tische maatregel in het gebied van de Perzische Golf een vernietigend ant woord te zullen geven. Genoeg olie De energieministers van de EG ma ken zich voorlopig niet ongerust over een verminderde aanvoer van olie. „Er is geen enkele reden voor een panieksituatie", aldus de Nederland se minister van Economische Zaken, Gijs van Aardenne, dinsdag in Brus sel. De Europese ministerraad is wel overeen gekomen de situatie zorgvul dig in het oog te houden. LOS ANGELES - De automatisering heeft ook in de filmwereld keihard toegeslagen. De monsters in de griezelfilms worden allengs ingewikkelder en kunnen meer. In de nieuwe rolprent 'Radioactieve Dreams' treedt een gigantische rat op. die nu al wordt aange prezen als de meest geavanceerde pneumatische film robot aller tijden. De bijna vijj' meter hoge griezel heeft 12 man nodig om de 22 verschillende bewegingen te kunnen volbrengen. Op de foto de twee hoofdrolspelers in de film: de actrice Lisa Blount (die speelde in 'An officer and a gentle man') met het nu nog vriendelijke superknaagdier In de film gaat het er minder gempedelijk aan toe; het rond 400 kilo wegende monster verslindt de schoon heid. DEN HAAG (GPD) - Alle leden van de Tweede Kamer kunnen voortaan op een houtje bijten. Voor het begin van de kamervergadering dinsdagmorgen reikten uitkeringsgerechtigde FNV-leden aan ieder kamerlid een stokje zoethout uit. Op een begeleidend kaartje werd de volksvertegenwoordigers duidelijk gemaakt dat uitkeringsgerechtigden vandaag de dag op een houtje móeten bijten als gevolg van de voortdurende kortingen op hun uitkeringen. Een delegatie van FNV-uitkeringsgerechtigden heeft dinsdagmiddag op het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid minister De Koning symbolisch de 3 procent korting overhandigd. HIWi Foto: Een zoethoutkraampje op het Binnenhof. DEN HAAG (GPD) - Een ruime meer derheid in de Tweede Kamer (CDA, PvdA en de kleine linkse partijen) is tegen de verlaging van de langdurige werkloosheidsuitkeringen (wwv) per 1 juli met 3 procent. De VVD wil echter nadrukkelijk aan deze verla ging vasthouden en botst op dit punt dus met coalitiepartner CDA. Daarentegen zijn CDA en WD, en daarmee dus ook een meerderheid, het wel eens over de verlaging van de gewone werkloosheidsuitkering (ww) en de arbeidsongeschiktsheidsuitke- ring (wao) met 3 procent per 1 juli. Dit blijkt uit de schriftelijke reacties van de kamerfracties op de voorstellen van het kabinet-Lubbers. De verlaging van de bruto-daglonen van de ww-, wwv- en wao-uitkeringen moet dit jaar nog 300 miljoen gulden opleveren. Als de verlaging van de wwv-uitkeringen niet doorgaat ont staat een gat van 80 miljoen gulden in de bezuinigingsplannen. Hoe dat gat gedicht met worden geven de tegen standers niet aan. De wwv bedraagt nu 75 procent, de wao - evenals de ww - 80 procent. Aanvankelijk wilde het kabinet deze drie uitkeringen verlagen naar 70 pro cent. Na overleg met de sociale part ners is het daar op teruggekomen. Door de verlaging per 1 juli vervalt de korting met 3 procent die per 1 janua ri op deze uitkeringen was aange bracht. PvdA-steun Weijers stelt dat de verlaging van de wwv-uitkering te zeer vooruitloopt op het toekomstige uitkeringsniveau na de herziening van het sociale zekerheidsstelsel. PvdA-woordvoe- rer Ter Veld zei dinsdag het CDA op dit punt te zullen steunen, ook al wijzen de socialisten de andere, door hei CDA wel aanvaarde kortingen ook af. VVD's fractiespecialist Linschoten wil niets weten van het niet doorgaan van de wwv-verlaging. Hij betitelde de kabinetsvoorstellen al als een com promis en vindt dat niet verder ge gaan kan worden „Dit is een verstan dig pakket", zei hij dinsdag. Met de andere kortingen hebben CDA en VVD weinig moeite, zodat die het in de Tweede Kamer - die er eind juni over debateert - wel zullen halen. Weijers spreekt er wel zijn ergernis over uit dat nog steeds de kortlopen de uitkeringen in de ziektewet buiten schot blijven. Een verlaging van de daglonen in de ziektewet vindt hij zeer wel verdedigbaar gezien de kor tingen die op andere kortlopende uit keringen zijn aangebracht. Het kabinet stelt wel voor de uitkerin gen bij ziekte te binden aan een maximum van 100 procent van het netto-loon, een maatregel die 55 mil joen gulden bespaart. Het CDA maakt zich voorts bezorgd over de opeenstapeling van kortingen op het inkomen van wao'ers die al langdurig zo'n uitkering hebben en geen aan spraak meer maken op enige aanvul ling. uitkeringen op peil te laten door af te zien van verlaging van de sociale premies. Alle fracties vragen het kabinet om nadere gegevens over de weglekeffec- ten. Die ontstaan als mensen door een lager inkomen weer een groter be roep moeten gaan doen op andere steunregelingen (zoals de huursubsi die). Premies De PvdA wijst alle kortingen per 1 juli van de hand. Het kabmet loopt vol gens de socialisten daarmee vooruit op de stelselherziening, omdat het resultaat door deze maatregelen al leen nog maar een verdere verlaging van uitkeringen kan zijn. Andere mo gelijkheden worden volgens de PvdA door het 1 juli-pakket geblokkeerd. De PvdA denkt dat het mogelijk is de Sekten LONDEN (RTR/AFP) - De Sowjet- luchtmacht gebruikt sinds de zomer van hel vorig jaar hommen met „vloeibaar vuur" tegen de islamiti sche verzetsstrijders (moedjahedien) in Afghanistan. Dit schrijft het Britse militaire weekblad „Jane's Defense Weekly" in zijn jongste editie van woensdag. De bommen die de Sowjet-vliegtuigen afwerpen, bevatten een „teerachtige massa" die zeer licht ontvlambaar is. Het nieuwe wapen zou al verscheide ne malen hebben verhinderd dat kon vooien van guerrillastrijders zich ver plaatsten in het oosten van het land. Om wat voor soort substantie het gaat kon het tijdschrift niet zeggen. „Op dit moment hebben wij geen bijzonderheden over de samenstelling van de stof', zo zei een woordvoerder van Jane's. De Sowjet-luchtmacht werpt de vloei stof af in container bommen die ont ploffen voor ze de grond raken. Grote druppels van de dikke stof vallen op de bodem, waar ze maanden kunnen blijven liggen, aldus het militaire vak tijdschrift. „Maai- als men erop trapt, vat de substantie vlam en blijft bran den terwijl er een ziekmakende rook uit opstijgt". „In een nieuwe geme chaniseerde oorlog zal de effectiviteit nog groter zijn", zo voegt Jane's er aan toe. De donkere substantie is nog wel te ontdekken op de onverharde stoffige wegen iu mgnanistan, maar op de asfaltwegen en geasfalteerde vliegvel den van de NAVO-lidstaten in Europa zal het onzichtbaar zijn indien de strijdkrachten van het Warschau-pact er mee aanvallen, zo stelt Jane's. De Sowjet-strijdkrachten zouden in Af ghanistan ook met andere nieuwe wapensystemen experimenteren, in clusief „luchtdruk-bommen". De ex plosie kan overdag met het blote oog nauwelijks worden waargenomen en laat bij de slachtoffers geen sporen na van brand- of scherfwonden. „Oogge tuigen die op zeker 1,5 km van de explosie stonden, voelden een hele sterke schokgolf', aldus Jane's. De slachtoffers overleden aan inwendige verwondingen. ROTTERDAM (ANP) - Met ingang van donderdag gaan de prijzen van benzine en dieselolie omhoog. IPG (autogas) wordt goedkoper. Volgens een zegsman, die dinsdag sprak na mens de oliemaatschappijen en vrije- pomphouders, zijn de prijsverhogin gen deze keer een direct gevolg van de gespannen situatie in en rond de Perzische Golf. De noteringen op de vrije markt zijn daardoor de laatste dagen gestegen. Volgens de woordvoerder is de prijs verhoging beperkt gebleven door de daling van de dollarskoers de afgelo pen dagen. Super en normale benzine gaan met 1,8 cent per liter omhoog tot respec tievelijk 183,6 cent per liter en 180,6 cent per liter. Diesel wordt 1.6 cent per liter duurder en komt op 121 cent. Autogas gaat 2,2 cent per liter in prijs omlaag en gaat 73,7 cent kosten. Nieuive religieuze bewegingen vormen geen groot gevaar voor de geestelijke volksge zondheid. De overheid hoeft dan ook geen speciale maatre gelen te nemen om burgers te beschermen tegen deze reli gieuze sekten, (PAGINA 5) Getorpedeerd In de jaren 1974-1976 heeft de heer Westerterp verhoging en versterking van de bestaande dijken rond de Oosterschelde als alternatief voor een door laatbare dam getorpedeerd. Die mogelijkheid was voor hem'niet, bespreekbaar' (PAGINA 9) Triest Het seizoen eindigde zoals het begon voor Vlissingen, met een nedrlaag, het begin tegen Breskens en het einde tegen vierde klasser Gilze voor de beker, gisteravond werd het een nederlaag met 3-2. (PAGINA 15) Radio en televisie: 2. Binnen- en buitenl.: 3 en 5. Financiën, economie: 4. Varia: 7. Provincie: 9, 11, 12, 13 en 14. Sport: 15. Spanning in de Golf Dsche Golf is de afgelo- I pen weken in snel tempo verergerd. Iran en Irak, die enkele maanden geleden in het woestijnachtige grensgebied tus sen beide staten in een uitputtende veldslag waren gewikkeld, vormen een bedreiging voor olietankers in dit gebied. Beide landen hebben om uit een lopende redenen verschillende olietankers aangevallen en met raket ten bestookt. Neutrale landen als Koeweit en Saoedi-Arabië worden di rect bij het conflict betrokken nu de scheepvaart ook langs de zuidelijke kust van de Golf niet langer meer veilig is. Als vergelding voor aanval len van Irak op schepen in de buurt van het Iraanse olie-eiland Kharg, heeft Teheran zijn gevechtspiloten opdracht gegeven neutrale oliesche pen aan te vallen, die de havens van de overige Golfstaten bevaren. De redenering van de machthebbers in Teheran is ongeveer zo, dat als het Westen geen olie meer kan betrekken uit Iran als gevolg van de voortduren de aanvallen van Irakese vliegtuigen, er evenmin ruwe olie uit de andere landen langs de Golf het Westen mag bereiken. Hoewel Teheran ontkent iets te maken te hebben met het bombarderen van olietankers voor de kust van Koeweit en Saoedi-Arabië, staat het vast dat ook Iran deze tactiek heeft overgenomen. De strijd in en rond de Golf is daardoor in korte tijd verscherpt. De nu alweer bijna vier jaar duren de strijd op leven en dood tussen het onverzoenlijke Iran en 'uitdager' Irak, dreigt het gehele gebied in vuur en vlam te zetten. De zes lidstaten van het Samenwerkingsverband voor de Golf onder leiding van het rijke Saoe di-Arabië en Koeweit hebben inmid dels om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad gevraagd. Zó ernstig oordelen zij de situatie, dat de bemid deling van de VN wordt ingeroepen. Voorop gesteld dat de Veiligheidsraad tot een unanieme beslissing komt, dan nog is het zeer de vraag of daarvan enige positieve invloed zal uitgaan op de oorlogvoerende partij en. Irak lijkt vastbesloten de voor dit land fataal wordende oorlog naar de andere Golfstaten over te brengen in de verwachting dat Iran door een gezamenlijke krachtsinspanning kan worden afgestopt. Die houding wordt de Irakezen niet in dank afgenomen, maar vooralsnog kunnen de Golfsta ten zij steunen Bagdad royaal met oliedollars niet het juisté antwoord vinden. Zij worden heen en weer ge slingerd tussen hun verlangen de fun damentalisten uit Teheran een kopje kleiner te maken en hun diepe angst daadwerkelijk bij de oorlog betrokken te worden. Het ziet er naar uit, dat dit laatste wel eens heel snel zou kunnen gebeuren. De gevolgen van een derge lijke politiek zijn niet te overzien. De Amerikanen hebben de laatste dagen een plan uitgewerkt voor het Golfgebied, dat een compromis lijkt tussen 'gewoon afwachten' en 'militair ingrijpen'. President Reagan biedt de Golfstaten langs de zuidelij ke oever 'militaire bescherming' aan, hetgeen er op neer komt, dat Ameri kaanse vliegtuigen en schepen, opere rend vanaf bases in Saoedi-Arabië, in een nader aan te duiden zone van de Golf bescherming bieden aan olietan kers. Het is niet goed duidelijk hoe en op welke wijze de Amerikanen daar mee 'de vijand' kunnen afschrikken. Een dergelijke situatie leidt al snel tot verdere escalatie, hetgeen de landen langs de Golf zich terdege bewust zijn. Een effectieve bescherming zal er on getwijfeld op neerkomen, dat de Ame rikanen bij gevechten worden betrok ken en op dat moment is wel degelijk sprake van ingrijpen. Tot nu toe aar zelen de Golfstaten de Amerikaanse hulp te aanvaarden, bang als 'zij zijn, dat het conflict dan niet meer in de hand zal zijn te houden. De vraag is of de situatie al niet zodanig is verslechterd, dat oor log op grote schaal nauwelijks meer is te vermijden. De Perzische Golf is van een zodanige strategische en econo mische betekenis, dat het voor beide supermachten VS en Sowj et-Rusland aantrekkelijk is het gebied onder zijn invloedssfeer te kunnen rekenen. Maar elke ingreep van een van de supermachten lokt ongetwijfeld een reactie uit van de ander. De Amerika nen zouden er goed aan doen een voorzichtig beleid te voeren. Op dit moment is er weinig te winnen en heel veel te verhezen in de Golf Dat geldt voor alle partijen. Helaas krijgen di plomaten en vredestichters geen kans; de revolutionaire fundamenta listen van ayatollah Khomeiny willen slechts de heilige oorlog. Toch moet de hoop blijven leven, dat uiteindelijk het gezonde verstand zal zegevieren. Ook langs de Perzische Golf. Dim fADVERTENTIE Kom dan naar de éénmalige demonstratie in onze mobiele showroom die vandaag (woensdag 23 mei) te Hulst ©p het Schravenhofplein staat. Kleine compacte en middel grote kopieermachines voor actieprijzen (o.a. de nieuwe Xerox® 1030, die afdrukken maakt in kleur). Interessante inruilmogelijkheden. Test ook onze elektronische schrijfmachine. Nieuwe klanten krijgen gratis QAI\II^ YFROY een Xuperlady Quartz Buroklokje. Tot ziens. jfftMun!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1