JOHAN CRUIJFF het grote talent en het grote geld GEHOUDEN Een buitenstaander typeerde de situatie in het begin van de jaren zeventig nog het beste. Met veel gevoel voor ironie stelde cabaretier Toon Hermans destijds de oorzaak vast voor de opmerkelijke opmars van het Nederlandse voetbal in die dagen. „Ons voètbal stelde lange tijd niets voor. We plachten steevast te verliezen en stonden als dwergen de voetbalgiganten uit de buurlanden te bewonderen. Tot plotseling iemand uitvond dat met het spel geld te verdienen was. Vanaf die tijd zijn we gaan voetballen als duivels en wonnen we alles wat er maar te winnen viel". Hermans bedoelde dat ongetwijfeld in zich in de maling genomen voelen geval van Pele immers ook niet ge- het algemeen: hij had het net zo goed Opgegeven oorzaak de krant zou daan? kunnen toespitsen op een persoon. Cruijff niet genoeg hebben gesteund. Naar de financieel engere Nederland- Vooral het laatste gedeelte van die wat hem tonnen aan inkomsten ge- se en Europese begrippen echter, was badinerende uitspraak met realisti- scheeld zou hebben in de Kuip waar in Johan Cruijff de fortuinjager uit de sche ondertoon, leek speciaal ontwor- hij op recette-basis speelde. Hij ver- sport duidelijker en beter herkenbaar pen voor Johan Cruijff. Met alle eer- diende in een seizoen Rotterdam ruim dan in wie ook. Anders dan de sympa- bied voor zijn ongeevenaarde capaci- acht ton thiek overkomende Pele. die ver weg teiten: juist hij wekte door zijn hele was en die de hoofdrol in een exotisch fantastische carrière heen voortdu- vWé?V<?/ sprookje werd gegund (uit de sloppen rend de indruk alleen maar uit te zijn van Brazilië tot miljonair in de VS), op het Grote Geld. Ook 111 de Maasstad zorgde hij daar- was Cruijff dichtbij. Hij liet miljoenen Voetballen kon hij als geen ander. mee °P de valreep nog even voor de smullen, maar voor hem golden maar Temperamentvol en artistiek zorgde gemengde gevoelens die hij vrijwel weinig persoonlijk verzachtende om- vooral hij voor de mondiale opleving overal achterliet waar hij speelde, standigheden. Wel vriendelijk, maar van het Nederlandse voetbal. Alles Aan de ene kant was er de dankbaar- 0ok koel en afstandelijk in de om- wat hij in die wereld deed stamde beid voor zijn sportieve prestaties gang, nooit 'bezit' van de supporters echter mede voort uit de berekening 'drie keer Europa-Cuphouder, drie en uiterst 'spaarzaam' met zijn geld van een kille zakenman, die ook finan- keer Europees voetballer van het jaar, en zijn emoties. Dat geld niets voor cieel alles wilde winnen, wat er maar tienmaal nationaal kampioen, vijf hem zou betekenen, zoals hij vaak te winnen viel.'Of het nu guldens, beer bereikte hij met een club de stelde om niet voor een geldwolf te peseta's of dollars betrof. dubbel), aan de andere kant heerste worden aangezien, werd beschouwd de wrevel over zijn manier van 'hande- ais de bevestiging vaii het tegenover- inridpntpn lcn' ••Ik wil later kunnen leven zoals gestelde. nu"- aei hij ooit. „Dan kan ik niet Gekoppeld aan de incidenten die zich Sportief was Cruijff altijd op zijn best. zeggen: Bakker ik ben Johan Cruijff, door zijn prachtige carrière heen rond wanneer zijn klasse ter discussie werd ik wil gratis brood". Dus probeerde hij hem afspeelden, wekte dat snel irrita- gesteld; financieel had hij het pas er uit te halen wat er inzat. tie en afgunst. Cruijff was dan wel de naar zijn zin als zijn klasse op de Die handelwijze typeert natuurlijk beste, maar zeker niet de populairste 'juiste' wijze in geld werd uitgedrukt, meer beroepsatleten. Zeker in Ameri- voetballer van Nederland. De geringe In hoge bedragen dus. Als voetballer ka. waar de bedragen altijd al exorbi- sympathie die hij ontmoette na de was hij bijna compleet, met dat unie- tant hoog waren. In de States werd beruchte Spaanse zakenaffaire met ke spelinzicht, die vlijmscherpe pas- en wordt daarover geen drukte ge- ene Basilevitch, die hem miljoenen ses, adembenemende rushes en die maakt. Daar wordt het louter als kostte, was wat dat betreft typerend soms wondermooie doelpunten. Maar 'slim' aangemerkt als talenten zo hij was ook een meester in het tergen royaal te gelde worden gemaakt. Nie- hp7ptpn van scheidsrechters (Corver ..Cruijff. mand die er dan ook over viel toen OCf,ctc ga daar weg". Cruijff: „Voor u is het Cruijff daar na zijn 'afscheid' nog Terwijl zijn zakelijke houding gedeel- meneer Cruijff grossierde vooral in even een fiks aantal dollars kwam telijk toch wel verklaarbaar was. Al- Spanje in gele kaarten en was heel ophalen bij de New York Cosmos, de leen al vanuit zijn jeugd. Opgegroeid vaak het onderwerp van incidenten Los Angeles Aztecs en de Washington in het Amsterdamse Betondorp, waar rond Oranje en zijn clubs. Zijn uit- Diplomats. Dat hadden ze in het met fatale zekerheid werd beseft dat spraken waren daarbij niet altijd voorzien van een hoog waarheidsge halte. Ze lieten .zich in elk geval pijnlijk geregeld achterhalen door de feiten. Vlak voor zijn eerste afscheid van de voetbalsport, op 7 november 1978 (Ajax-Bayern Munchen: 0-8), zei hij over zijn beslissing om te stoppen: „Als ik eenmaal een besluit neem. kom ik er niet op terug. Nooit. Zelfs als achteraf blijkt dat het misschien niet zo'n verstandig besluit was. Dat komt: als ik merk dat ik fout zit. dan ben ik niet een figuur die dat gemak kelijk toe zal geven". Een halfjaar later tekende Cruijff een contract voor de Los Angeles Aztecs. Geschatte gage 600.000 dollar per seizoen. De 65.000 kijkers die zijn afscheidswedstrijd hadden bezocht en hem hadden zien huldigen tot bonds- ridder. bleven met een kater achter. kwaad bloed Bijna zes jaar later speelde hij ander maal een spel bij de aankondiging van zijn 'definitieve' afscheid. De manier waarop hij Feyenoord, dat hem vol gens eigen zeggen toch „zo goed had opgevangen en zo netjes behandeld had", aan het lijntje hield om de primeur van zijn besluit te gunnen aan een Amsterdams ochtendblad waarmee hij contractuele banden heeft, zette kwaad bloed in Rotter dam. De Kuipclub geloofde tot zeer laat in de avond van die bewuste dag dat Cruijff zou bijtekenen. Voorzitter Kerkum en trainer Libregts hadden die indruk gekregen uit een eerder die dag met Cruijff gevoerd gesprek en hadden die mening desgevraagd prijsgegeven aan een verslaggever van een andere ochtendkrant uit Rot terdam. Dat Cruijff toch anders be sloten had hoorde voorzitter Kerkum pas veel later. „Ik heb het hem 's middags meegedeeld", beweerde Cruijff naderhand, maar de boze praeses ontkrachtte dat. Hij had het pas om half twaalf's avonds gehoord. Van een journalist. Die was te laat om de schade te herstellen Negentigduizend abon nees van het bewuste dagblad lazen de volgende morgen dan ook dat Cruijff had bijgetekend en konden geld en geluk onafscheidelijk met elkaar verbonden zijn en dat geen van beide was weggelegd voor de bewo ners. merkte hij bij Ajax snel dat met voetbal veel geld te verdienen was. Het bewustwordingsproces waar Her mans eerder van sprak Toch al op jonge leeftijd bezeten van het spel, was voetbal voor hem de enige manier om aan de vicieuze Betondorp-cirkel te ontsnappen. Hij had alles mee. Bij zijn geboorte was hij begiftigd met alle kenmerken van de ware atleet, toen hij zelf noest ging werken aan de ontwikkeling van zijn talenten, vergleed ook de tijd in zijn voordeel. Ajax was onder invloed van Engelse trainers net on derweg naar het full-professional is me. dat onder Michels z'n beslag kreeg toen Cruijff aan het doorbre ken was (15 november 1964, debuut in de uitwedstrijd tegen GVAV). In zijn hoogtijdagen verenigde Cruijff in zijn ram-magere lijf, dat hij vla krachttrainingen sterk had gemaakt, alle elementen van wat grote voetbal lers voor hem en uit zijn periode hadden. Hij schoot even accuraat en plotseling als Puskas, hij zwierf als Di Stefano tussen de strafschopgebieden geheel eigen wetten van het voetbal wereldje herkende In de onderhande lingen met de zakelijk zoveel beter geschoolde bestuurders werden en worden jonge, onervaren spelers in de hoek gedrongen. In het profvoetbal geldt ook aan tafel het oerrecht van de sterkste, de zwakkere is de verlie zer Cruijff beklaagde zich erover, maar vond na vier jaar Ajax met zijn eega Danny, ook de 'ideale zaakwaar nemer in zijn schoonvader Cor Coster. Cruijff had het voetbaltalent. Coster had het talent dat talent te gelde te maken. Het gebeurde steeds en overal waar het kon en het kon overal en steeds omdat zijn carrière zich turbulent ontwikkelde. Met Ajax. waar hij in 1967 voor vier jaar had bijgetekend, intussen al opgestoomd naar de va derlandse top en onderweg naar de eerste Europese kroon (1971, door finalewinst op Panathinaikos), had hij ook zijn debuut gemaakt voor Oranje. In een oefenwedstrijd met Racing Strasbourg scoorde Cruijff in februari 1966 drie keer. niet achterwege. Als kop en motor van een verder zeker niet sterker team dan wat in '69 nog kansloos ten onder ging in de Europa-Cupfinale tegen AC Milan, leidde de sportief toen wel volwassen Cruijff Ajax later drie keer naar de Europese beker voor landskampioenen: 1971, '72 en '73. Zelf werd hij drie keer Europees voetballer van het jaar. Prestaties waarmee onderhandeld kon worden. Cruijff immers had een paar generaties overgeslagen. Voetbal was voor de komst van het fenomeen in Holland lang niet toonaangevend, méar werd het door hem wel. Hij stuwde het omhoog, toonde wat er te verdienen was en trok velen mee Met positief effect (betere premies en sala rissen) en negatief effect (de'vergoe dingen rezen de pan uit), wat het nationale voetbal later in de neer waartse spiraal bracht hoofdrol wangedrag paul de tombe en toonde daarbij diens inzicht. Hij was vlijtig en omzichtig als Bobby Charlton, kon solieren als Eusebio, had een balbehandeling a la Becken- bauer, kon sluw zijn als Mazzola en artistiek als Rivera. Hij legde boven dien een groot geduld aan de dag bij aanslagen van verdedigers, die hij vaak wist te ontwijken met de sierlijk heid van een balletdanser. zaakwaarnemer Zijn talent als 'centrale figuur', drager en leider van het elftal was al eerder herkend, zoals Cruijff zelf snel de Het was de aanzet tot 47 interlands, waarin hij 34 keer scoorde, en tot bijna evenzovele incidenten. Cruijff was de eerste Nederlandse voetballer die wegens wangedrag van het veld werd gestuurd. Na de interland tegen Tsjechoslowakije ontkende hij echter hevig scheidsrechter Glöckner te heb ben geslagen Cruijff was ook een van de weinige voetballers die om allerlei redenen afzegde voor Oranje. Wegens schorsingen, blessures, het kopen van schoenen in Italië (onder Kessler in 1969) en om een streepje (1982. WK- kwalificatie tegen Frankrijk). Hij be reikte met het Nederlands elftal ook net niet de absolute top. Zilver met een gouden randje resteerde na het WK 1974 in West-Duitsland. Ook bij Ajax bleven de problemen Een zevenjarig contract bij Ajax hield dan ook niet lang stand, een paar maanden na de premiere van de film 'Nummer veertien' speelde Cruijff de hoofdrol in de kostbaarste transferzaak sinds de invoering van het betaalde voetbal. Barcelona kocht hem in 1973 voor zes miljoen; drie miljoen voor Ajax, drie miljoen voor Cruijff. „Spaanse les neem ik maar niet. Ik weet dat manana mor gen betekent en dat is in Spanje het belangrijkste", sprak Cruijff die zich zelf intussen al heel wal talen had aangeleerd, ondanks zijn beperkte schoolopleiding. Hij werd in Spanje begroet als 'El Salvador', de Verlos ser, en maakte dat aanvankelijk „Hij betaalt zichzelf terug met volle stadions en is de goedkoopste speler die we ooit hebben gekocht", klonk het uit Catelonië, waar hij de nationa listische gevoelens opwekte Onder Michels maakte hij Barcelona direct kampioen, het was de enige titel waar op hij aan kon sturen in vijf jaar Spanje Wel kreeg hij er naderhand ruzie met trainer Weisweiler, die de laan werd uitgestuurd, met scheids rechters en tenslotte liep hij stuk met zijn compagnon Basilevitch Het kost te hem miljoenen Het noodzaakte hem ook na zijn af scheid in Amsterdam de jacht op het Grote Geld voort te zetten. In het land van de onbegrensde mogelijkhe den: Amerika. Coster destijds: „Nu we de knoop doorgehakt hebben dat Jo han weer gaat voetballen om er na de catastrofe van zijn compagnonschap met Basilevitch in elk geval financieel nog enigszins bovenop te komen, moet ik hem zo gauw mogelijk weer aan het werk zien te krijgen" 'soccer' Cruijff zelf hield zich groot, al ontken de hij niet dat hij miljoenen had verloren. Nadat hij met een voorover eenkomst met Cosmos op zak (goed voor een miljoen) toch had gekozen voor twee jaar bij de Los Angeles Aztecs, waar hij Michels terugvond, schetste hij als zijn voornaamste drijf veer om weer te gaan voetballen: de uitdaging om- mee te helpen aan de opbouw van 'soccer' in Amerika. Niet voor de gage van 600.000 dollar, die hij er per seizoen zou opstrijken. „Dat ik geen cent meer te makken zou hebben en financieel aan de grond zou zitten, zijn fabeltjes. Voor het geld ben ik hier niet gekomen", sprak hij destijds. „Ik ben niet blut. Was dat zo dan zou ik in Europa aan do slag zijn gegaan. Daar is voor mij veel meer te verdienen. Maar ik pie ker er niet over om ooit nog in Europa te gaan spelen. En in Hol land? Dat nooit meer". Na een kort verblijf bij de Washington Diplomats, dat na een seizoen Los Angeles twee miljoen voor hem be taalde. zag Ajax hem eind '80 terug Eerst als elftalbegeleider', bij wie trainer Beenhakker zo ongeveer on der curatele stond, later toch weer als voetballer. Een mislukt uitstapje naar Levante vertraagde zijn rentree in de Meer in november 1981 kwam het er toch van. Met een fantastisch doel punt tegen Haarlem, een lob om van te smullen. wraak Met hem werd Ajax nog twee keer achtereen kampioen met 118 en 106 goals voor Het 'verjongingsproces' en het feit dat hij in het tweede seizoen zo vaak geblesseerd was dat hij zijn geld niet meer opbracht, leidden hem naar Feyenoord. Zijn klasse was weer eens ter discussie gesteld zijn wraak was genadeloos Voor het eerst sinds vijftien jaar kon de dubbel worden gevierd in Rotterdam: de financiële winst was nog plezieriger Cruijff zelf liet weten dat hij na „een fantastische carrière" en „een fantas tisch jaar" bij Feyenoord alleen nog „rust ambieert". De manier waarop hij die beslissing bekendmaakte, liet de club met gemengde gevoelens ach ter. Zijn laatste spelletje is niet verge ten. wel vergeven. .Ik heb zoveel klappen uitgedeeld en zoveel mensen beledigd dat ik denk dat al die men sen nu zitten te wachten om terug te slaan", besefte hij zich al tien jaar geleden. Feyenoord doet dat fijntjes: „Cruijff is niet te vervangen. Als voet baller". Foto links boven: Johan Cruijff bij zijn eerste afscheid' in no vember 1978. Foto rechts boven: Johan Cruijff in actie voor Feyenoord Hier scoort hij tegen DS '79 het twee de doelpunt. Foto onder: In juli 1983 kwam Johan Cruijff - onder grote pu blieke belangstelling - voor hetZ eerst met Feyenoord in actie tegen het Zeeuws elftal in Brui- nisse Hier probeert hij Jaap Meerman uit te spelen Op de achtergrond scheidsrechter Piet Harinck PZC/ weekendkrant 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 23