O Van Eekelen: minder voor ontwikkelingsfonds EG U Keukenhof nog open t/m 20 mei. Wetsontwerp ingediend voor rente-steekproef Politie neemt zes ton aan valse dollars in beslag Buitje bij opening centrum BNMO Omstreden foto Euthanasie voor meer mensen toelaatbaar PZC/binnen~buitenland Spuwen in Singapore wordt dure zaak NEDERLAND WIL NAAR 'NORMAAL'AANDEEL Dodelijke schietpartij in Schiedam Telefoonorder Suriname voor Brazilië Handhaving vergoeden vervoer gehandicapten Sowjets beheersen centrale deel van de Pansjir-vallei WOENSDAG 16 MEI 1984 SINGAPORE (AFP) - De autoriteiten van Singapore hebben deze week de economisch en technologisch tot de ontwikkelde landen was gaan behoren en oorlog verklaard aan het spuwen op straal. Iemand die erop betrapt wordt dat dit weerspiegeld moest worden in hel gedrag in hel openbaar, krijgt voortaan een geldboete van 360 gulden. Wordt hij een tweede keer De campagne die de minister op gang bracht heeft als leuze. ..Houdt op met betrapt, dan moet hij hel dubbele betalen enz.. spuwen Het is smerig en het zaait ziekten". Spuwen in het openbaar is wijdverbreid in Singapore door de gewoonte van De minister van gezondheid, Howe Yoong Chong, zei dat Singapore sociaal, het kauwen op betel en tabak. BRUSSEL (ANP) - Nederland wil zijn bijdrage aan het Eu ropees ontwikkelingsfonds gaan beperken. Dr. Wim van Eekelen, de staatssecretaris voor Europese zaken, heeft dat dinsdag in Brussel in de Europese ministerraad aan gekondigd. Gedurende een reeks van jaren heeft ons land ongeveer 7,5 procent van het in dat fonds gestorte geld voor zijn rekening genomen. Nu wil Den Haag terug naar het „normale" aandeel van ongeveer 5 procent dat ons land ook aan de Europese begroting bijdraagt. SCHIEDAM (ANP) - Een 37-jarige Schiedammer heeft dinsdagmorgen de vriend van zijn ex-echtgenote in haar woning in Schiedam met ge weerschoten in het hoofd en lichaam om het leven gebracht. iNa het plegen van zijn daad heeft de man zich telefonisch bij de politie gemeld, aldus een woordvoerder van de Schiedamse politie. Volgens de woordvoerder is de man jrermoedelijk uit jaloezie tot zijn daad gekomen. De vrouw kon na behande ling van een schampschot in het zie kenhuis naar huis gaan, aldus de politie. Motorclub martelt twee vermeende inbrekers DEN HAAG (GPD/ANP) - De politie - van Den Haag heeft maandag acht leden van een motorclub aangehouden die er van worden verdacht in de nacht van zaterdag op zondag twee Haagse jongemannen ern stig te hebben gemarteld. De twee mannen, die ook lid waren van de club, liggen zwaarge wond in een ziekenhuis, één van hen is nog in coma. De leden van de motorclub mis handelden de mannen omdat het vermoeden was gerezen dat het tweetal iets te maken had met een inbraak op 5 april dit jaar in het thuishonk van de motorclub aan de Werf in Den Haag, waarbij voor enkele dui zenden guldens aan gereed schappen en geluidsapparatuur werd ontvreemd, Tijdens de „verhoren" die door een groot aantal leden van de motorclub werden bijgewoond, is geschopt en geslagen, onder meer met een honkbalknuppel. Ook zijn messen gebruikt. De Haagse politie heeft dinsdag nog eens vyf leden van de motor club, allen Hagenaars van 21 tot 34 jaar. gearresteerd. Ze worden verdacht van een serie misdrij ven, waaronder poging tot dood slag. wederrechtelijke vrijheids beroving en diefstal met geweld, aldus een politiewoordvoerder dinsdagavond. De betrekkelijk hoge bijdrage van 7,5 procent is er destijds gekomen toen Jan Pronk nog minister van ontwik kelingssamenwerking was. Van die „Pronk-sleutel" wil Den Haag al jaren af. De voormalige staatssecretaris Van der Mei heeft de eerste pogingen daartoe in het werk gesteld, maar die mislukten. Van Eekelen wil nu een nieuwe poging ondernemen. Al geruime tijd is de EG bezig te onderhandelen met ruim 60 ontwikke lingslanden in Afrika, het Caribische gebied en in de Stille Oceaan. Die SAO PAULO (ANP) - Brazilië gaat in Suriname de zorg op zich nemen voor de uitbreiding van het telecommuni catiesysteem. Met behulp van Brazi liaanse technici zullen met name in de Surinaamse binnenlanden een se rie telefoonlijnen en kleine centrales worden aangelegd. In totaal is hier mee een bedrag gemoeid van 20 mil joen dollar. Suriname gaat voor de uitbreiding van het communicatiesysteem bijna exclusief gebruik maken van in Brazi lië gefabriceerd materiaal, dat vorige week in Paramaribo is tentoonge steld. Deze expositie is door de Brazi liaanse minister van communicatie aangelegenheden. generaal Correia de Mattos. geopend samen met zijn Suri naamse ambtgenoot. De twee ministers hebben bij die gelegenheid gesproken over de moge lijkheid om in de toekomst het samen werkingsprogramma van 20 miljoen dollar uit te bouwen met het verstrek ten van studiebeurzen en de eventue le oprichting van een gezamenlijk bedrijf voor telecommunicatie-artike- len. Braziliaanse zijde was geen infor matie te verkrijgen over de wijze waarop Suriname het huidige krediet ivan 20 miljoen gaat afbetalen. DOORN (ANP) - Koningin Beatrix heeft dinsdagmiddag in Doorn door het onthullen van een logo boven de hoofdingang het nieuwe centrum van de Bond voor Nederlandse Militaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers (BNMO) geopend. Ze deed dat in aanwezigheid van die thans in diverse landen aange- onder meer de Finse ambassadeur past aan de eigen omstandigheden in ons land, Matti Hakkanen. De wordt uitgevoerd. BNMO liet zich met name in Fin- Nederland telt nog ongeveer 22.000 land voorlichten over nazorgpro- militaire gehandicapten, gramma's, gericht op het geestelijk De nieuwbouw die ongeveer 25 mil- en lichamelijk welzijn. De overle- joen gulden kostte is met een gang den Finse professor Jorma Patiala verbonden aan het bestaande ge was de inspirator van deze nazorg, bouw. DOORN (ANP) Koningin Beatrix opende dinsdag het nieuwe centrum van de Bond voor Nederlandse Militaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers BNMO. Tijdens een fris lentebuitje kreeg de vorstin een paraplu aangeboden die zij heel spontaan zelf hanteerde en daarmee zichzelf en de voorzitter van de BNMO J K. Kmgma droog hield. onderhandelingsgesprekken moeten leiden tot een nieuwe overeenkomst voor ontwikkelingssamenwerking. De lopende ACS- of Lomé-overeenkomst (genoemd naar de hoofdstad van To go, de plaats waar ze op 31 oktober 1979 werden getekend) loopt af op 28 februari 1985. Gehoopt wordt dat de EG en de Lomé-landen tegen oktober van dit jaar een nieuwe overeenkomst bereikt zullen hebben. Het onder de nu nog lopende overeen komst vallende Europees ontwikke lingsfonds omvat een bedrag van in totaal ongeveer 11,56 miljard gulden. Rond de 7,5 miljard gulden daarvan bestaat uit schenkingen- Het nieuwe Europese ontwikkelings fonds rover het. bedrag daa-van zal men het. zoals gebruikelijk, pas in de laatste fase van de onderhandelingen eens worden) zal ongetwijfeld groter zijn dan het huidige Men zal rekening moeten houden met de inflatie, maar ook treden nieuwe ontwikkelingslan den toe zoals Angola en Mozambique. Nederland gaat er, aldus Van Eeke len, mee accoord dat het komende Europese ontwikkelingsfonds een post op de Europese begroting wordt. Dat is tot nu toe nog nooit het geval geweest. „Maar dan zullen er wel extra eigen financiële middelen voor die begroting nodig zijn", aldus de conclusie van Van Eekelen. TNO waarschuwt voor gevaar van stofexplosies WAGENINGEN (ANP) - Het gevaar van stofexplosies mag niet worden onderschat. Het verschijnsel, dat minder bekend is dan gas- en vloei stofexplosies, komt veel meer voor dan wordt aangenomen. Bovendien, ïs het des te verradel ijker, omdat een op zich ongevaarlijke explosie het in een ruimte aanwezige stof kan doen opwervelen. De daarop volgende ket tingreactie heeft rampzalige gevol gen, waarbij niet alleen grote vernie lingen worden aangericht, maar ook gewonden en doden kunnen vallen. Dit blijkt uit een uitgebreid onder zoek van het bureau industriële veilig heid van TNO in Rijswijk. Gemiddeld doet zich elke maand in ons land minstens één stofexplosie voor, in de meeste gevallen zonder ernstige ge volgen. Uit proeven met verschillende pro- dukten is gebleken dat onder meer melkpoeder, zaagsel, meel, cacao, poedersuiker, veevoeder en metaal poeder explosies kunnen veroorza ken. Zelfs in de kunststofindustrie is gevaar voor explosies aanwezig Ir. G. van Laar van TNO in Rijswijk waarschuwt voor het toenemende risi co van explosies bij het gebruik van poederkool in elektriciteitscentrales. Ook bij de opslag van grote hoeveel heden kolen en het transport daarvan is grote voorzichtigheid geboden 4/ LONDEN DP Ai - De grootste boulevardkrant in Groot Brittanmé. „The Sun", is dinsdag met een witte vlek op de voorpagina verschenen. Op de plaats die gewoonlijk gereserveerd is voor een foto, stond nu een verklaring afgedrukt waaruit duidelijk werd dat zetters en drukkers hadden geweigerd de door de redactie voorbereide voorpagina te produceren. Het verzet concentreerde zich op een foto van Arthur Scargill, de militante voorzitter van de Britse mijnwerkersbond. De foto was gemaakt tijdens een bijeenkomst met stakende mijnwerkers en Scargill werd gefotografeerd op het moment dat hij met geheven arm de stakers groette. The Sun wilde bij de foto in grote opmaak de woorden zetten „Mine Fuhrer". Vakbondswoordvoerders bestempelden dit als „een provocatie". DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken en Werk gelegenheid heeft definitief besloten de kosten van hel vervoer van gehan dicapte kinderen te ontzien. Zijn ministerie heeft dit dinsdag be kendgemaakt. Het besluit houdt in dat ouders van gehandicapte kinde ren beneden de 18 jaar. met een inkomen boven de inkomensgrens van de AAW (Algemene Arbeidsonge schiktheidswet). aanspraak kunnen blijven maken op een vergoeding van de kosten voor het vervoer van deze kinderen naar school. De maatregel geldt met terugwerkende kracht van juni vorig jaar Deze tegemoetkoming was voor de hogere inkomens in het nauw geko men toen vorig jaar voor de vergoe ding een inkomensgrens van kracht werd. De maatregel is met terugwerkende kracht ongedaan gemaakt. Ook twee procent minder personeel sociale werkplaatsen DEN HAAG (ANP) - De zogenaamde twee-procentsoperatie (de verminde ring gedurende een aantal jaren van het personeelsbestand bij de rijks overheid) zal vanaf dit jaar tot 1986 ook van toepassing zijn op de werk plaatsen in het kader van de Wet sociale werkvoorziening. Staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken deelde dinsdag in de Eerste Kamer mee dat het kabinet in het licht van de begroting voor volgend jaar, heeft besloten tot vermindering van het aantal werknemers in deze werkplaatsen met twee procent per jaar. Wel stelt hij zich op het standpunt dat er ook in de toekomst voor gehandi capten mogelijkheden moeten zijn een arbeidsplaats onder aangepaste omstandigheden te vinden. Zoekactie gifvaten De Deense en Nederlandse autoriteiten hebben besloten het zoeken naar twaalf nog resterende vaten met het giftige land- bouwbestrijdingsmiddel Dinoseb, die op de bodem van de Noordzee liggen te roesten, te staken. ONDERZOEK VERZWIJGEN INKOMSTEN VIJF MANNEN AANGEHOUDEN LEIDEN (GPD) - Dc Leidse politie heeft maandagmiddag voor een be drag van ruim zes ton aan valse honderd-dollarbiljetten in beslag ge nomen. De biljetten werden aange troffen in de schoudertas van een van de vijf mannen die door een arresta tieteam van de rijkspolitie bij de Leidse Holyday Inn-vestiging wer den aangehouden. De arrestanten worden ervan ver dacht het valse geld te hebben ge drukt en verhandeld. Dinsdagmorgen zijn zij verhoord op het hoofdbureau van de Leidse politie, Het is nog niet bekend waar de biljetten zijn gedrukt en of er al exemplaren in omloop zijn gebracht. Enkele weken geleden kwamen bij de politie berichten binnen dat bepaalde Leidenaars zich zouden bezighouden met vals-geldtransacties. Naspeuringen leidden maandagmid dag naar Holiday Inn Rechercheurs hadden het vermoeden dat er een transactie op til was. Omdat zij geen idee hadden van de omvang van de transactie en van het aantal personen dat er bij was betrokken, werd beslo ten de hulp van de rijkspolitie in te roepen. Op het ogenblik dat de Leidenaars in gezelschap van drie mannen naar buiten kwamen, werden zij overrom peld en in de boeien geslagen. De vijf, een 24-jarige Lcidenaar, een 41-jarige stadgenoot, een 49-jarige man uit Nieuw-Vossemeer, een 34-jarige man uit Vlaardingen en een 60-jarige man uit Schiedam, boden geen verzet. Volgens de politie „goede falsifica ties maar op slecht papier gedrukt". DEN HAAG (GPD) - De geruime tijd geleden aangekondigde steekproef naar het verzwijgen van rente-in komsten bij de jaarlijkse belastin gaangifte zal betrekking hebben op het jaar 1981. Dat is het meest recente jaar waarover gegevens beschikbaar zijn. Dat schrijft minister Ruding (financiën) is zijn toelichting op het dinsdag bij de Kamer ingediende wetsontwerp over de steekproef. De minister (staatssecretaris Koning en minister Van Aardenne (economi sche zaken.) zijn mede-onderteke naars schrijft dat alsnog besloten is om de steekproef bij wet te regelen vanwege eventuele aantasting van de persoonlijke levenssfeer en de nood zaak om gegevens uit het onderzoek gedurende enige tijd te bewaren. Een speciale wet is ook nodig omdat an dere de PTT- en De Nederlandsche Bank niet mogen meewerken. Met de steekproef wil het kabinet nagaan in hoeverre rente-inkomsten bij de jaarlijkse belastingaangifte al dan niet worden verzwegen. Het on derzoek wordt verricht door het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) in samenwerking met De Nederland sche Bank. Alle Nederlandse banken, andere kredietinstellingen en Postgi ro en Rijkspostspaarbank zullen bij het onderzoek worden ingeschakeld, Dat het CBS niet de belastingdienst het onderzoek doet komt, doordat slechts bij vermoeden van fraude in formatie bij de banken inwint. Achter eenvolgende regeringen hebben te Polen vluchten Zeven Polen zijn maandag met een vliegtuigje naar Zweden gevlogen en hebben daar po litiek asiel gevraagd. kennen gegeven grote waarde te hech ten aan het bestaan van een goede vertrouwensrelatie tussen banken en hun clienten. Zoals al eerder was meegedeeld zul len de gegevens zo snel mogelijk na gebruik vernietigd worden. De uit komsten zullen ook op geen enkele wijze herleidbaar zijn tot individuele personen. Bodemverontreiniging - De kos ten die gemeenten maken als bij ernstige gevallen van bodemveront reiniging huurders, vooruitlopend op een definitieve sanering, naar elders verhuizen worden niet alsnog opgeno men in het saneringsbudget. Een ver zoek daartoe van de PSP-er V.'illem3 werd dinsdagmiddag door een meer derheid van de Tweede Kamer ver worpen. Minister Winsemius iMilieu- beheer) had inwilliging van de wens van de PSP-er van de hand gewezen. DEN HAAG (GPD) - Steeds meer mensen vinden euthanasie (levensbekor- tend handelen) toelaatbaar. Dit heeft het onderzoekbureau Lagendijk vastgesteld. Cijfers werden dinsdag in AVRO's „Schaduwparlemement" bekend gemaakt. Bij onderzoek onder 500 Nederlanders van 18 jaar en ouder vond 77 procent actieve euthanasie toelaatbaar, 90 procent vond passieve euthanasie toelaat baar. Hieruit kan blijken dat de maatschappelijke aanvaardbaarheid van euthana sie stijgt. Vergeleken met de Lagendijkcijfers uit 1979 wordt althans een opmerkelijke stijging genoteerd toen sprak achtereenvolgens zich 56 en 75 procent voor euthanasie uit Uit de analyses blijkt dat, zeker het verschijnsel „actieve euthanasie" in christelijke kringen nogal wat weerstand oproept in andere milieus wordt het zo goed als geaccepteerd. Ook blijkt uit het onderzoek onder andere dat het mogelijk beschikbaar stellen van zogenoemde euthanasiepillen in geval van een kernoorlog op weinig instemming mag rekenen. Er is ook duidelijkheid als het gaat om patiënten in langdurige coma; 75 procent bepleit beperking van de behande- lingsduur. NEW DELHI (UPI/AFP/RTR) Het centrale deel van de strategisch belangrijke Pansjir-vallei in Afghanistan is thans volledig in handen van Sowjet-troepen. Dit werd dinsdag in de Indiase hoofdstad New Delhi uit Westelijke diplomatieke kringen vernomen. De gevechten, zo werd gezegd, hebben zich verplaatst naar de flanken van de vallei. Er zou hevig slag worden geleverd. Een diplomaat in New Delhi die wond, aldus de diplomaten in Pa- niet geïdentificeerd wenste te wor- kistan. Zij beriepen zich dinsdag op den, gaf als zijn mening dat het hier rapporten die zij van hpn ambassa- gaat om het grootste offensief van des in Afghanistan hebben ontvan- de Sowjet-bezettingsmacht sinds gen. de vallei in 1979. Er zouden 15.000 Gedurende een week worden dage militairen zijn ingeschakeld. Schat- lijks gemiddeld 40 Afghaanse sol- tingen over het aantal ingezette daten begraven op het „kerkhof der tanks variëren van 400 tot 6 martelaren" in Kaboel, zo werd „De officiële media in Afghanistan daar aan toegevoegd. Eenheden meldden eind april dat de gehele vallei' in handen van regeringstroe pen was an de achtste Afghaanse divisie zijn sinds kort verplicht bloed af te staan om het grote gebrek aan Volgens dezelfde diplomaat zouden bloed en plasma te compenseren Russische militairen op 7 mei in de Er wordt, zo verklaarden de weste hoofdstad Kaboel het vuur hebben lijke diplomaten in Islamabad, geopend op passagiers die bij een vooral zwaar gevochten bij de Sa- bushalte stonden te wachten De lang-pas en in de omgeving van het executie zou een represaille zijn Shomali-dal. voor een aanslag de dag tevoren op In de hoofdstad Kaboel schijnt een groep Sow jet-soldaten. Daarbij volgens de informatie van westelij- zouden enkele militairen zijn ge- ke diplomaten geen dag of nacht dood. Het aantal gedode burgers meer zonder explosies voorbij te zou volgens de diplomaat zes be- gaan. s Nachts cirkelen boven de dragen. Twaalf mensen zouden zijn stad helikopters met gedoofde lich- gewond geraakt ten Westelijke diplomaten in de Pakis- Afghaanse partijfunctionarissen taanse stad Islamabad hebben hebben maandagavond verklaard dinsdag verklaard dat de Sowjet- wapens te zullen uitdelen aan ar- troepen in de gevechten met het beiders. boeren cn ambtenaren. Afghaanse verzet zware verliezen Doel ervan heet te zijn het bescher- hebben geleden In de afgelopen men van de arbeidsplek. Voorheen werd deze laak door militairen uitgevoerd. tien dagen zijn tenminste 500 Rus sische militairen gedood of ge- IADVERTENTIE 28 ha. lente in Lisse wachten op U. Woensdag-Gezinsdag; Kinderen t/m 12 jaar. in gezinsverband, gratis toegang. Wagen? bel 02521-13841. H Trein toegang-billenen en folders bij dc meeste NS-slalions verkrijgbaar lllll'll]l()f IS ('U.l Vleiers. Extra Exposities: Speciale Bolgewassenshow en Lelietuin '84

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 5