PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Conflict in Duitse metaal verscherpt VS en Engeland dringen aan op raketplaatsing President Mexico vreest oorlog Midden-Amerika INSTANT-MILJONAIRS RING ZIT DIEF NIET LEKKER Kabinet: werkplan voor jongeren WERKGEVERS HANTEREN UITSLUITING ie PZC vandaag Oieser BEIBÜ® wirü WAARSCHUWING VOOR REAGAN Regenachtig Veel bewolking en vooral in de mid dag enkele buien. Middagtemperatuur ongeveer 16 gra den. Een matige, in de middag vrij krachtige noorden wind. 227e jaargang no. 116 Woensdag 16 mei 1984 Wie wint de Snuffel van 'fk de Maand? Plaats een Kleintje in de PZC, Ga er eens rustig voor zitten. Maak een zo origineel mogelijke tekst Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand DELFT 1ANP1 - In een Delfts ziekenhuis is dinsdagmid dag tevergeefs geprobeerd om via de slokdarm van een 27-jarige Hagenaar een damesnng „op te vissen", die de man had gestolen bij een Juwelier uit Delft. De Hagenaar was na het bekijken van een collectie ringen er vandoor gegaan met de ring ter waarde van 700 gulden. Op aanwijzingen van de verkoopster kon de man worden aangehouden. Na een aanvankelijke ontkenning kreeg de man tijdens het verhoor op het politiebureau last van benauwdheid De ring bleek vast te zitten m zijn slokdarm. Daarna bekende hij de nng te hebben ingeslikt. Na de mislukte poging m het ziekenhuis is de man in verzekerde bewaring gesteld. Men wacht nu hel natuurlijk verloop af, aldus een woordvoerder van de Delftse politie. Zig-zag-beleid ombouw Borssele v f' DEN HAAG (GPDi - Het kabinet zal vandaag met een aanvullend .jeugd werkplan komen. Het plan is gericht op 50.000 langdurig werkloze jonge- Minister De Koning (sociale zaken) wil deze jongeren opleidtngskansen geven in het bedrijfsleven. Zij zouden een stage-plaats voor maximaal een jaar moeten krijgen, waaraan voor de werkgevers geen kosten verbonden zijn Volgens het plan van het kabinet zullen deze jongeren hun uitkering behouden en daarbij een toelage krij gen van vijftien procent. Het voorstel zal vanavond aan de orde komen tijdens het overleg in de Stichting van de Arbeid Tijdens dit overleg wordt ook gesproken over het plan van de werkgevers en de werknemers in de metaalindustrie, dat - zoals gemeld - dit jaar 70 000 schoolverlaters en nog eens 20.000 werkloze jongeren aan werk moet helpen STUTTGART (DPA/ANP) - Het conflict in de Westduitse metaalindustrie heeft zich dinsdag West-Duitsiand. Maar als die stakin- verscherpt door een besluit van de werkgevers in het gebied van Stuttgart (Baden- f^ne®eJcdejfJnd"5'oeeV?jvend1"aan Württemberg) het wapen van de uitsluiting te gaan gebruiken als antwoord op de door de Duitse ondernemingen leveren, zeker vakbond IG-Metal georganiseerde stakingsacties voor een werkweek van 35 uur zonder te maken krijgen met stagnatie in hun afzet naar Duitsland, inlevering van loon. Bij uitsluiting doet de werkgever fa- aan 680.000 mensen. Bij bedrijven die derhandelingen over de 35-urige werk- Np ri p ri a nris'e 'm p t a n 1 we r kee- brieken dicht. Hij verbreekt in de van deze industrie afhankelijk zijn week te hervatten. De werkgevers verg) dinS(jag regel tijdelijk de arbeidsverhouding, werken nogeens 900.000 mensen. hebben hierop nog niet gereageerd. waardoor werknemers een toegang Om de stakingen te ondersteunen Volgens de vakbeweging zou verkor- £Xtra werj£ ais gevolg van de staking meer hebben tot het bedrijf. beginnen vandaag acties in Gelsen- ting van de werktijd tot meer arbeids- er voor de Nederlandse bedrijven De eerste stakingsactie, waaraan kirchen, die zich de komende dagen plaatsen leiden. In de Bondsrepubliek niet jn denkt -per jjart A]s Werkge- 13.000 vakbondsleden deelnemen, be- zouden moeten uitbreiden tot andere zijn 2,25 miljoen mensen werkloos. ,n"cniuuir hq, Bon maandag bij veertien voor de grote metaalcentra als Dortmund. 5Ï automobielindustrie belangrijke toe- Bochum, Duisburg. Essen en Dussel- *JlUgIlGllt vendien is door de bonden hier werk leveringsbedrijven in Baden-Wurt- dorf. De Nederlandse metaal werkgevers uit Duitsland dat daar door de sta- temberg. alsmede bij Porsche en Mer- inmiddels heeft de 2,5 miljoen leden ondervinden nog geen schade van de king niet kan worden uitgevoerd be- cedes. Als de acties voortgaan en zich tellende IG-Metall voorgesteld de on- slakingen in de metaalindustrie in smet verklaard-' verder uitbreiden, dreigt het gevaar _T '^J4Llililiili!iili!liii I dat de gehele Westduitse automobiel industrie stil komt te liggen. Audi maakte dinsdag plannen bekend om twee fabrieken in het zuiden van het land te sluiten. BMW had al gezegd dat vier fabrieken dicht gaan als de staking zou voortduren. De Westduit se automobielindustrie biedt werk ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse politie heeft een man aange houden die er een hobby van heeft gemaakt fietsbeldoppen te verzame len. Toen de 18-,jarige R.A.H. werd aangehouden had hij dertig doppen van fietsbellen bij zich. Bij de man thuis vond de politie nog eens twee honderd exemplaren. Als reden voor de diefstalletjes gaf H. op, dat hij het leuk vindt de doppen te verzamelen. Spijbelen In het komende schooljaar zal spijbelen scherper worden ge registreerd. Vooral in het la ger beroepsonderwijs is het schoolverzuim hoog. (PAGINA 3) Rente-steekproef Minister Ruding heeft gisteren zijn wetsontwerp voor de ren- testeekproef ingediend. Het onderzoek naar het verzwij gen van rente-inkomsten zal betrekking hebben op het jaar 1981. (PAGINA 5) Dijkverzwaring Het Waterschap Walcheren is op last van de gemeente Vlis- singen gestopt met de dijkver zwaring bij Fort Rammekens. Het waterschap was aan het werk begonnen zonder de be nodigde vergunning. (PAGINA 11) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Varia: 9 Provincie: 11, 13, 15 en 17 Sport: 19 ESSEX. ENGELAND (ANPi De ontelbare moppen die de ronde doen over paarden in kroegen lijken werkelijkheid bij het zien van deze foto. gemaakt in een pub in het Britse Essex. Het paard. King genaamd, is dol op bier en kan een respectabel aantal pintjes innemen zonder merkbaar effect Op de foto slobbert de viervoeter een verse pint leeg, die hem door zijn eigenaar wordt voorgehouden. DRUK OP NEDERLAND BRUSSEL (ANP) - De Sowjet-Unie zou een Nederlands besluit om niet volgens het overeengekomen tijdschema 48 kruisra ketten op te stellen kunnen opvatten als „een teken van zwakte" van het bondgenootschap, zo heeft de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Richard Burt dinsdag in Brussel verklaard. MARKTGROENINGEN iUPIDPAI voor de deur van hun bedrijf. - Stakende werknemers van een auto-onderdelenfabriek zingen strijdliederen WASHINGTON (DPA/UPI) - De Mexicaanse president Miguel de la Madrid heeft bij het begin van zijn gesprekken met de Amerikaanse regering de bezorgdheid geuit dat in Midden-Amerika het „risico van een algemene oorlog toeneemt". Bij zijn ontvangst op het Witte Huis door president Ronald Reagan ver klaarde De La Madrid dat alle sta ten in het betrokken gebied ..het uiterste moeten doen om de vrede te bewerkstelligen en oorlog te ver mijden". Zij mogen zich niet men gen in de binnenlandse aangelegen heden van andere staten en moeten het recht eerbiedigen van alle vol keren zelf over hun lot te beslissen. De crisis in Midden-Amerika vorm de het belangrijkste gespreksonder werp in de besprekingen tussen Reagan en De La Madrid, die het niet eens zijn over de oorzaken van de Centraalamenkaanse proble men Volgens Amerikaanse rege ringsfunctionarissen zijn de stand punten niet tot elkaar gekomen tijdens het onderhoud. Reagan herhaalde bij de begroeting van zijn Mexicaanse gast met na druk zijn waarschuwing voor een verdere uitbreiding van de commu nistische invloed in Midden-Ameri ka. De president zei dat de „totali taire coalitie" van de Sowjet-Unie en Cuba met haar wapenleveranties „olie op het vuur heeft gegoten". De Mexicaanse president spant zich samen met Colombia, Vene zuela en Panama (de zogeheten Contadora-groep) in om langs di plomatieke weg een vreedzame op lossing te vinden voor de Middena- merikaanse problematiek. In een 21 punten omvattend plan eisen de Contadora-landen het vertrek van alle vreemde troepen uit het ge bied. Met het gebruikelijke voorbehoud dat regering en parlement zelf moeten beslissen, verklaarde de voorzitter van de speciale overleggroep („special consultative group") van de NAVO voorts dat de Verenigde Staten er de voorkeur aan geven dat de 48 kruisra ketten volgens het in NAVO-verband overeengekomen tijdschema in Ne derland worden opgesteld. Ook de Engelse minister van defensie, Michael Heseltine. meende dat de Sowjet-Unie uit een Nederlands be sluit om niet de 48 kruisraketten volgens schema te plaatsen zou kun nen concluderen dat de afschrikking van het bondgenootschap - door de NAVO altijd gepresenteerd als garan tie voor het behoud van de vrede - niet langer in stand wordt gehouden. Hij suggereerde ook, dat hierdoor hervat ting van de Amerikaans-Russische besprekingen over wapenbeheersing zou kunnen worden vertraagd. Net zo min als Burt maakte Heseltine ook maar met één woord melding van het feit dat Nederland weliswaar me de het NAVO dubbelbesluit heeft ge nomen, maar te zelfdertijd een voor behoud heeft gemaakt wat betreft de plaatsing op Nederlands grondgebied. Burt weigerde commentaar te leveren op „mogelijkheden die in de Neder landse media worden genoemd" Ove rigens legde hij er wel sterk de nadruk op, dat niet wordt „heronderhandeld" over de bepalingen van het dubbelbe sluit. Voorzitter Ter Beek van de vaste Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken zal premier Lubbers vragen vandaag in een vergadering van de commissie opheldering te geven over het artikel in het Westduitse blad Die Zeit, waarin hij over plaatsing in 1988 gesproken zou hebben. Nadat Van der Spek (PSP) dinsdag om een kamerdebat had gevraagd, opperde Ter Beek de mogelijkheid het onderwerp te behandelen in de com missievergadering, waarin ook minis ter Van den Broek (Buitenlandse Za ken) aanwezig zal zijn om te praten over de voorstellen van de Italiaanse premier Craxi om te komerr tot be vriezing van het aantal nieuwe kern raketten in oost en west. De Nederlandse regering betreurt de beslissing van de Sowjet-Unie extra raketten te plaatsen in de DDR. „De maandag aangekondigde beslissing doet twijfel rijzen aan de bereidheid van de Sowjet-Unie tot inhoudsvolle wapenbeheersingsonderhandelin- genaldus een woordvoerder De VS noemden de stationering 'to taal ongerechtvaardigd'. De landen van de Europagroep de Europese NAVO-landen behalve Frankrijk en IJsland hebben dinsdag in Brussel een duidelijke politieke wil getoond om nauwer te gaan samenwerken bij de produktie van militair materieel, en bij deze samenwerking ook Frank rijk te betrekken. Deze samenwer king moet gestalte krijgen in de zogenaamde 'Independent European Program Group' (IEPG). Industriële produktie weer omhoog DEN HAAG (ANP) - De omvang van de industriële produktie is in het eerste kwartaal van 1984 met 3 pro cent gestegen ten opzichte van het vierde kwartaal van 1983. Vooral in de maanden januari en februari nam de bedrijvigheid toe. In maart nam de omvang van de produktie ten opzichte van februari licht af. NEW YORK (RTR) - Een bankwerker, een ziekenhuisemployée en een mani cure hebben maandag hun betrek king opgezegd nadat ze hadden ver nomen dat ze drie van de vier "in stant-miljonairs" waren door het winnen in het weekeinde van de grootste loterij die ooit in Noord- Amerika is gehouden. De 46-jarige bankwerker Jesse Mane- ti. de 64-jarige ziekenhuishulp Weonta Fitzgerald, moeder van negen kinde ren en grootmoeder van vijftien klein kinderen, en de 44-jarige manicure Augusta DiBenedetto, wonnen elk 5.5 miljoen dollar ongeveer 15 miljoen gulden) in de loterij van 22,1 miljoen dollar van de staat New York Een huisvrouw meldde zich later als de vierde winnares in de loterij Zij is de 33-jarige Braula Meneses. die de getallen had ingevuld samen met haar man, de 47-jarige automonteur Sixto Arauze. Mevrouw Meneses zei dat ze zich niet direct als winnares had aangemeld „omdat ik het op m'n zenuwen had gekregen en eerst kalmer wilde wor den. De winnaars knjgen het geld m ter mijnen uitgespreid over de komende 21 jaar Fitzgerald vertelde dat ze haar baan in een ziekenhuis in Kingston in New- York eraan had gegeven en dat haar kleinkinderen jengelden om nieuwe fietsen. DiBenedetto belde haar baas in zijn schoonheidssalon in Valley Stream op Long Island op en zei tegen hem „George, het spijt me heel erg. maar ik kom niet meer" Maneti vertelde dat hij sinds 1970 in elke loterij waaraan hij had meege daan steeds dezelfde cijfers had ge speeld. Weonta Fitzgerald huilt tranen van vreugde over haar plotselinge müjoe- T~\e kwestie van de eisen I J_/voor rookgasontzwave- ling in PZEM-elektnci- lij teitscentrale te Borssele bij de ombouw tot kolenstook komt - met een beetje goede wil - volledig terug in de molen van de besluitvorming. En terecht, want er is bij de afgifte van de vergunning om te volstaan met een 50 procents ontzwa veling <20 maart jl) achteraf bezien sprake geweest van een opmerkelijk krampachtig zigzagbeleid Zoveel in intussen wel duidelijk. De vraag laat zich zelfs stellen of er in de periode, voorafgaand aan de beslissing over de bewuste 'vergunning, eigenlijk wel sprake is geweest van echt overleg tussen alle bij deze affaire betrokken partijen. Frappant genoeg namelijk blijken de laatste weken onder druk allerlei overwegingen, argumenten en mogelijkheden op weg naar een (vrij wel volledige rookgasontzwaveling bespreekbaar, die eerder zonder meer van tafel werden geveegd. Het debat, afgelopen maandag, van de Tweede Kamercommissie voor milieubeheer óver de aanpak van de problematiek van de 'zure regen' in Nederland zal ln dit opzicht wel bepalend worden Een meerderheid in het parlement heeft laten weten dat het kabinet er harder tegenaan moet. Het komt erop neer dat by de (om)bouw van alle op kolen gestookte elektriciteitscentrales (Buggenum. Geertruidenberg, Bors sele en Nijmegen) volledige ontzwave ling wordt geëist. Toch doorzetten van de ombouw m Borssele op basis van halve (50 procents-) ontzwaveling zou in het licht van de laatste ontwik kelingen wel eens vergaande gevolgen kunnen hebben. Er zullen voor de gevolgde procedu re - eerst vastgelopen overleg, dan een vergunning en naderhand pogin gen om toch tot een redelijk akkoord te komen - wel allerlei politieke, zake lijke en onderhandelingstechnische verklaringen worden gegeven. Naar buiten maakt de hele gang van zaken in ieder geval een verwarrende in druk, getuigend van weinig consistent beleid Want waarom worden de kan sen op overleg eerst zo laag aangesla gen, wordt in die sfeer een vergunning op basis van oude afspraken afgege ven door gs van Zeeland en gaat gedeputeerde Don daarna bij de club van elektriciteitsproducenten in Ne derland. de SEP. alsnog 'zoveel moge lijk rookgasontzwavelmg' bepleiten'' Waarom heeft een motie van de staten van Friesland waarin wordt uitge sproken dat de SEP moet terugko men op het besluit om de centrale in Borssele voor 50 procent te ontzwave len. wél een beduidende invloed op de hele gang van zaken en wordt eerder een dergelijke poging vanuit Zeeland als 'onhaalbaar' verkocht? Waarom wordt nu bijna twee maanden geleden de zaak zo voorgesteld alsof het hele project van de ombouw in Bofssele op losse schroeven komt staan als niet tijdig (op heel korte termijn) een be slissing in deze kwestie is genomen en blijkt er later nog 'speling' in de bestelling van de ontzwavelingsin stallatie te bestaan? Het doet alle maal wat rommelig aan en is bepaald niet bevorderlijk voor de geloofwaar digheid van de tot nu toe gevolgde gang van zaken. De reacties op de aanvankelijke houding van de samenwerkende elektriciteitsbedrijven (SEPi en de vergunning verlenende instantie in Zeeland ihet college van gs) hebben inmiddels aangetoond dat het 'door- drammen' in deze kwestie zeker niet de beste oplossing is. Verschillende milieuorganisaties hebben zich diep teleurgesteld getoond en overwegen stappen, de gemeente Borssele heeft besloten in beroep te gaan tegen de verleende vergunning, de gewestelijke raad Zeeland van het Landbouw schap spant een procedure bij de Raad van State aan Kortom, een vergunning is één, bouwen op basis van die vergunning in de nu ontstane omstandigheden een heel andere zaak Trouwens, de discussie over de gevolgen van zure regen is de laatste weken in een duidelijke stroomver snelling gekomen. Bomen, planten, cultuurgewassen, meren, vennen en gebouwen blijken - en daarover be staat langzamerhand geen misver stand - meer en meer aangetast door verzuring van bodem en atmosfeer. Zwaveldioxyde iS02) en stikstofoxy- den (NOxi gelden als de voornaamste boosdoeners. Het verkeer, elektrici teitscentrales. raffinaderijen en ande re grote industrieën, de bemesting van het land als de belangrijkste veroorzakers Minister Wmsemius (milieubeheer) komt onder toenemen de druk te staan om verdergaande maatregelen te nemen dan waartoe hij zich onlangs op een conferentie in Ottawa met collega's van negen ande re landen internationaal heeft ver plicht Bovendien vindt de Tweede Kamer dat het kabinet zich in breder verband de verwoestende werking van het probleem moet aantrekken. In de richting van het voornemen^ tot ombouw van de centrale in Borssele op kolenstook heeft de bewindsman een gebaar gemaakt om hier alsnog tot volledige ontzwaveling te komen. De uitkomst van het hernieuwde overleg kan niet anders dan toets steen voor het toekomstig beleid bij de bestrijding van de gevolgen van zure regen worden. vdM Antillen-manifestatie Burge meester Van Thijn heeft dinsdag avond in de Nieuwe Kerk in Amster dam in aanwezigheid van Koningin Beatrix een Antillen-manifestatie ge opend. De Nederlandse Antillen wil len zich middels deze manifestatie presenteren „aan Nederland in het algemeen en aan Amsterdam in het bijzonderaldus de organisatoren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1