1 CDA wil toch lagere belasting gezinnen 1? op Meer Sowjet-raketten Oostduits grondgebied PREI EN GEHAKT Oorlogsmisdadiger Rauff overleden REACTIE CENTRAAL ECONOMISCH PLAN f} g*. m I teringsgroei profiteren," zegt hij. Daders aanslag op raffinaderij in Zuid-Afrika doodgeschoten REACTIE OP PLAATSING IN WESTEN de PZC vandaag Twee tankers in brand na Iraakse aanval Studentenprotest tegen nieuwe wet Kans op een bui De regenkansen nemen toe. Minder zonnig en een toenemende kans op wat lichte regen. Maximum tempera tuur van rond de 16 graden. Zwakke Wie wint de Snuffel van de Maand? Plaats een Kleint|e in Je PZC Ga er eens rustig voor zitten. Maak een zo origineel mogelijke tekst Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand. STUTTGART/MÜNCHEN (DPA/UPL AFP'RTR) - Al op de eerste dag van actie door de Westduitse metaalbond IG Metall (2,6 miljoen leden) voor een 35-urige werkweek kondigde BMW maandag aan donderdag zijn drie Beierse fabrieken en een in West-Berlijn te sluiten. De bond besloot tezelfdertijd de staking begin volgende week uit te breiden tot Hessen. BMW 141.000 man), dat hacTgedreigd met uitsluiting van arbeiders ingeval van staking, reageerde op het begin van een selectieve actie door slechts 13.000 vakbondsleden in één cao-district, Nordwurttemberg/Nordbaden. Deze is gericht tegen belangrijke leveranciers van onderdelen voor de Westduitse auto-industrie, zoals Bosch .accu'selektronica). Behr (radiateu- ren) en Mahle en Kolbenschmidt (zuigers). De autofabrieken Porsche en Daimler-Benz in Stuttgart werden niet direct door de staking getroffen. De werkgevers, die daar tot dusverre zelfs niet over wilden praten, daar het teveel zou kosten, boden maandag bij het begin van de acties aan direct aan centraal te onderhandelen met de top van de vakbond. Maar deze wil dat er apart wordt onderhandeld per cao-gebied. Ook de regering in Bonn heeft zich tegen werkweekverkorting uitgesproken, daar deze de economische opleving en vooral de op de export gerichte industrie zou schaden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het CDA eist dat het kabinet de belastingen voor gezinnen volgend jaar verlaagt. In een reactie op bet maandag gepubliceerde Centraal Economisch Plan zegt de CDA-fractie „dat het kabinet nog eens serieus moet kijken" naar de plannen om de belastingen voor alleenverdieners te verlagen. Deze bestedingsimpuls kan van belang zijn voor het binnenlands herstel, aldus het CDA. Hiermee nemen de christen-democra- gezet. Centraal daarbij staat de be ten afstand van de opvattingen van strijding van de werkloosheid, waar minister Ruding (financien) en Cen- voor voortzetting van de loonmati- traal-Planbureaudirecteur Van den Beid die weinig zien in een verlaging van loon- en inkomstenbelasting. Bei den geloven dat de voordelen van een dergelijke verlaging (hogere binnen landse bestedingen) niet opwegen te- ;.r gen de nadelen (hoger overheidste- kort en hogere rentebetalingen) Zoals bekend wil het CDA dat de belastingen voor de zogenoemde tweeverdieners per 1 januari fors om hoog gaan. Gezinnen waarin slechts éen inkomen binnenkomt, zouden hiervan moeten profiteren. De WD is tegen deze nieuwe aanslag op de tweeverdieners, maar is wel bereid enige knelpunten uit de huidige rege ling weg te halen. Binnen het kabinet Is inmiddels afgesproken deze kwestie verder in augustus, bij het opstellen het belastingplan voor 1985, te 'behandelen. Een belastingverlaging met vijf mil jard per jaar leidt volgens Ruding en prof. Van den Beid slechts tot een vergroting van de werkgelegenheid op termijn met niet meer dan 20.000. Dat effect kan zelfs nog teniet gaan als door internationale ontwikkelingen het prille economische herstel in de kiem wordt gesmoord of afgeremd. Van de grotere consumptie (als gevolg van de belastingverlaging) zal boven dien een groot deel weglekken naar het buitenland (vakanties en bijvoor beeld aankoop buitenlandse produk- tent. ging een eerste vereiste is Een spe ciaal accent moet de bestrijding van de jeugdwerkloosheid krijgen. heid wordt voor het lopende jaar geschat op 10 procent. Het zou daar mee belangrijk onder eerdere ramin gen komen en ver onder het tekort van 1983. De werkloosheid zal dit jaar, zoals vorige week al bleek toen de meeste cijfers van het Centraal Economisch Plan al naar buiten kwamen, uitko men op gemiddeld 850.000. Dat houdt in dat eind dit jaar het aantal werklo zen belangrijk onder de 900.000 zal In tegenstelling tot het CDA ziet de zijn gebleven. WD geen reden om de belastingen te De stijging van de loonsom per werk- verlagen teneinde de binnenlandse nemer (de feitelijke lonen plus de bestedingen op peil blijven. Het her- erbij komende kosten) zal beperkt stel van de binnenlandse afzet volgt blijven tot 1 a 1,5 procent. Dat is vanzelf, aldus sociaal-economisch aanzienlijk minder dan de stijging woordvoerder Dc Korte Veel kleine die wordt verwacht in de kosten van en middelgrote bedrijven zullen door het levensonderhoud. Die wordt ge- toeleveringen van de export- en inves- raamd op 3 a 3,5 procent. De daling van de koopkracht die zich (Slot zie pag. 3 kol. 5) AMSTERDAM iANPEen wel zeer vindingrijke winkelier in de Amsterdamse Hartenstraat zette deze echte Engelse telefooncel voor zijn deur om op deze manier niet tegen een geparkeerde auto aan te kijken. Voor alle zekerheid legde hij de cel wel met een dikke ketting vast aan de parkeermeter. Van wie de schoenen voor de cel zijn is niet bekend. DURBAN (L'PI/DPA) - De Zuidafri- kaanse politie heeft maandagoch tend vroeg na een raketaanval op een olieraffinaderij van Mobil Oil in de havenstad Durban drie zwarte Zuid afrikanen en een kleurling doodge schoten. In totaal kwamen zeven mensen als gevolg van de aanslag om en werden drie agenten gewond. Volgens een woordvoerder van de politie zijn na een vuurgevecht van enkele uren de vier vermeende da ders. die zich in een fabriek hadden verschanst, doodgeschoten. Drie mensen kwamen om in een gebouw naast de raffinaderij dat in brand vloog na de raketaanval en uitbrand de. Zondagavond werd de raffinaderij op het schiereiland Bluff getroffen door drie raketten. Een van de raketten veroorzaakte brand in een van de kleinere tanks. Volgens een woord voerder van Mobil Oil is de schade aan de raffinaderij echter "minimaal" en was het vuur binnen 40 minuten onder controle. Het Afrikaanse Nationale Congres (ANC) heeft maandag bekendge maakt verantwoordelijk te zijn voor twee aanslagen in het weekeinde. De aanslagen waren gericht tegen een olieraffinaderij en gebouwen van het ministerie van binnenlandse zaken Britse defensieplannen De Brit se minister Heseltine (defensie) heeft in zijn plannen voor het komende jaar een aantal ingrijpende voorstellen tot reorganisatie gedaan. Het uitgangs punt is, dat de Britse defensie doelma tiger en krachtiger moet zijn zonder dat dat meer geld kost. Heseltine wil de Britse gevechts kracht in de frontlinie met 4000 man schappen uitbreiden, ten koste van van de mankracht in de ondersteu nende diensten. Bij de marine zullen 2000 arbeidsplaatsen verdwijnen, ook by ondersteunende, aan de wal ge bonden diensten. Directeur C. A. van den Beid- De beide regeringspartijen. CDA en WD, hebben overigens met vreugde op de uitkomsten van het Econo misch Plan gereageerd. Beide fracties geloven dat de hoofdlijnen van het kabinetsbeleid moeten worden voort- F BAHREIN (RTR) - Twee olietankers I lagen maandag in lichtlaaie in de Golf nadat Irak had bekendgemaakt zondagavond twee grote doelen op zee in de buurt van het Iraan olieter- minal Kharg te hebben aangevallen. I Volgens scheepvaartbronnen in Bah- rein gaat het om de Iraanse tanker I Tabriz en de Griekse Esperanza. De I Tabriz, die olie had ingenomen in I Kharg, staat in brand op ongeveer 10 mijl ten noorden van de Saudische R tanker Al-Ahood, die op 7 mei was I geraakt door een Iraakse raket en zelf nog steeds brandt. De Esperanza koerste noordwaarts I toen het schip ten zuiden van de I Al-Ahood werd getroffen. De tanker I was geladen met ballast en waar- I schijnlijk op weg naar Kharg. Zure regen De regeringsfracties m de tweede kamer zijn niet tevre den over de bestrijding van de 'zure regen'. De ministers Win- semius en Braks wordt een te luchthartig en afwachtend op treden verweten. (PAGINA 3) Uitkeringen Nieuwe kortingen op de socia le uitkeringen zijn volgens de ambtenaren van de Gemeente lijke Sociale Diensten abso luut onaanvaardbaar. (PAGINA 5) Renovatie De kwaliteit van de renovatie van woningen laat veel te wen sen over. Sommige huizen zijn al na enkele jaren opnieuw aan een opknapbeurt toe. Een onderzoek van het Bouwcen trum. (PAGINA 5) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Provincie: 7, 9, 10 en 11 Sport 13 Koopkracht Het CPB ziet de binnenlandse (con sumptieve) bestedingen dit jaar nog met slechts 0,5 procent dalen. In de Macro Economische Verkenning die het bureau in september uitbracht, werd de daling nog op 2 procent geschat. Van den Beid verwacht niet dat de koopkracht volgend jaar zal stijgen zoals minister-president Lubbers dit weekeinde vanuit Saoedi-Arabie. waar hij een officieel bezoek bracht, voorspelde. De beperkingen in de loonontwikke ling die voorshands leidt tot beper king in de binnenlandse bestedingen, zorgt voor verdere groei van de export en uitbreiding van het personeelsbe- MOSKOU/DEN HAAG (RTR/AFP/ANP/GPD Moskou en Oost-Berlijn zijn overeengekomen blad Die Zeit en voormalig directeur stand in exporterende bedrijven. Die meer Sow jetraketten op Oostsduits grondgebied te plaatsen. Dit heeft het officiële cf"he.t ^0I^e^e I"sti^uut voor personeelsuitbreiding werkt door m x r V» j A r,x - Strategische Studies, houdt staande de binnenlandse bestedingen en dien Soqjetpersbureau Tass maandag meegedeeld. Omdat de Verenigde Staten voortgingen hun dat premier Lubbers in een gesprek tengevolge m de personeelsbestanden voorraad kernraketten voor middellange afstand in West-Europa te plaatsen werden de mel hcm de mogelijkheid heeft geop- ™~S,anaSwerkenen!ie°nder landen van het oostelijk blok gedwongen tegenmaatr«gelen te nemen, aldus Tass. L7""daXSlijE Het CPB heeft berekeningen uitge- jjet ministerie van defensie gaf te net op korte termijn met een besluit sis) zo slecht nog niet. Volgens De Plaatsing van kruisraketten voerd op basis van een drie jaar lang kennen dat de maatregel bedoeld was over de plaatsing van de kruisraket- volgehouden groei van de export met Qm de veiligheid van de Sowjet-Unie ten in Nederland te komen nu de 3.5 procent. Het Planbureau stelt vast en ^aar bondgenoten te verzekeren, zogeheten crisisvariant zo vierkant dat ..de nationale economie in 1984 maatregel blijft echter strikt bin- door de VVD is afgewezen. CDA- een duidelijke herstelbeweging laat nen de grenzen die nodig zijn voor het fractieleider De Vries zei dit maan- zien". Wel wordt gewaarschuwd voor handhaven van het machtsevenwicht dagavond op een spreekbeurt in As- al te groot optimisme. Veel zal voor de en voor het neutraliseren van de con- sen. toekomst afhangen van de ontwikke- crete bedreiging die uitgaat van de lingen in het buitenland en met name (Amerikaanse) Pershing-2- en kruisra- van de Verenigde Staten. In het bij- ketten die op de landen van het zonder is Van den Beid bezorgd over oostelijk blok zijn gericht, aldus Tass. het financieringstekort in de USA en Het persbureau gaf geen aanduiding de gevolgen daarvan voor de rente- wanneer het besluit was genomen, stand. Het financieringstekort van de over- Het is niet eenvoudig voor het kabi- tijden van ernstige internationale cri- Vnes paste de variant goed in het Woensdrecht. „Ik heb Lubbers cor- voorbehoud dat Nederland in '79 heeft rcct geciteerd, hij heeft gezegd wat in gemaakt bij het NAVO-dubbelbesluit m,Jn artikel staat", aldus Bertram in De Vries hekelde de houding van de een telefonische reactie vanuit het VVD - en in het bijzonder voorman kantoor van Die Zeit in Hamburg. Nljpels - die hij verweet de spanning Lubbers - die onder vier ogen met in de coalitie op te jagen. Bertram sprak - ontkende zondag dat Christoph Bertram, chef redacteur hij over plaatsing in 1988 gesproken Hij voegde er aan toe dat uit deze buitenland van het Westduitse week- zou hebben. inschatting niet mag worden afgeleid dat het kabinet wat hem betreft de beslissing moet uitstellen. Volgens De Vries was de crisisvariant CHILI WEIGERDE UITLEVERING 'raketten naar ons land vliegen i- ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben wc groente en vlees in de aanbieding. Prei, QQ kilo Gehakt half om half, 500 gi.9S4.48 J98 kilo t a s &-92T 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. UTRECHT (ANP) - Uit protest tegen de nieuwe Wet op het Wetenschappelijk Onderwijs (WWOl hebben stu denten maandag in zeven verschillende universiteits steden korte tijd een hoog gebouw bezet en voorzien van een spandoek. In Utrecht werd de Domtoren ..genomen" De andere acties speelden zich voornamelijk af in universiteitsge bouwen in Groningen, Wagemngen, Nijmegen, Ensche de. Delft en Eindhoven, aldus een woordvoerder van de Landelijke Studenten Vakbeweging (LSVBi De studentenvakbonden vrezen dat de nieuwe WWO zal leiden tot uitholling van de democratie in de universiteitswereld Met name het feit dat de studen ten en het niet-wetenschappelijk personeel een deel van de zetels in de faculteitsraden zouden moeten afstaan aan het wetenschappelijk personeel is de studentenbonden een doom in het oog. Foto. studenten spreiden spandoeken uit n ming' van de Domtoren in Utrecht de 'bestor- SANTIAGO (AFP) - De door een rechtbank in voor de berechting van voortvluchtige Duitse Hannover schuldig be- Rauff. oorlogsmisdadiger Wal- vonden aan de moord op ter Rauff, die sinds 1958 97.000 joden. Nu Rauff dood ls zijn verblijft in Chili, is nog twee andere promi- maandag in Santiago De Nazi-jagers ir. Simon nente Nazi's op vrije aan longkanker overle- Wiesenthal van het voeten - Joseph Menge- den. Dit is van medi- Joods Documentatie ie, de arts uit Auschwitz schc zijde in de Chileen- Centrum in Wenen en die wrede experimen- se hoofdstad vernomen. Serge en Beate Klars- ten op gevangenen uit- Rauff, die 77 jaar is ge- feld in Parys hebben voerde, en Eichmanns worden, werd ervan ver- niet afgelaten te ijveren trawant Alois Brunner. dacht dat hij in de twee de wereldoorlog een kleine 100.000 joden in mobiele gaskamers de dood had ingestuurd. Nog onlangs hadden de Westduitse Bondsrepu bliek, Frankrijk en het Europees Parlement bij Chili aangedrongen op uitlevering van Rauff. maar de Chileense mi nister van buitenlandse zaken Jaime del Valle zei daarover, dat het Chileense hooggerechts hof in 1963 al negatief over uitwijzing had be slist omdat de strafbare feiten volgens het Chi leense recht waren ver jaard en dat het 'ab surd' zou zijn ruim 20 jaar daarna toch nog tot uitwijzing over te gaan. "temeer waar op zijn ge drag niets aan te mer ken valt". Walter Rauff was in 1961 Walter Rauff*foto 19631.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1