PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Lubbers: geen sprake van nieuwe variant Interesse Australië in marineschepen I L//tl Bus Centrumpartij na bijeenkomst beschoten Rellen aan slot mars voor werk door Brussel ■VVS HEVIGE GEVECHTEN EN VREDESMARS IN BEIROET I Arrestatie rabbijn in terreurzaak VRIJGELEIDE NA GIJZELING IN WINKEL SAN SALVADOR PREMIER ONTKENT BERICHT IN DIE ZEIT Explosie in wasmachine ONDERZEEERS WALRUSKLASSE Cineast Joop Geesink overleden Iets warmer Zonnige perioden en droog. Middag- temperaluur ongeveer 17 graden. Meest matige noord tot noordoosten 227e jaargang no. 114 I Maandag 14 mei 1984 Wie wint de Snuffel van de Maand? Plaats een Kleintje in de PZC Ga er eens rustig voor zitten Maak een zo origineel mogeli|ke tekst. Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand (Van onze correspondent) gingsbeleid van de Belgische regermg-Martens. De jongeren eisen verkorting BRUSSEL - Twee uitgebrande politieauto's in het centrum vn de stad van de werkweek tot 32 uur en een minimum-inkomen bij werkloosheid van vormden zondagmiddag het trieste overblijfsel van een mars voor werk die 19.000 Belgische franken (een kleine duizend gulden) in Brussel werd gehouden. De betoging verliep rustig, maar aan het eind kwam het het tot harde Ruim tienduizend jongeren betoogden tegen de werkloosheid en het bezuini- botsingen tussen een kleine groep demonstranten en de politie. v H ïroc ïuwe luist hr. a; Pi and 10, 9J dOO! Baj en 0 zate uu 102 RIAD (GPD) - Premier Lubbers heeft in de Saoedi Arabische hoofdstad Riad in alle toonaarden ontkend dat hij ooit de mogelijkheid heeft geopperd om dit jaar te besluiten om in 1988 alle 48 kruisraketten in Nederland te plaatsen. Verslaggevers van het Westduitse weekblad Die Zeit zouden Lubbers' nieuwe variant hebben opgetekend na een gesprek met hem en dit hebben afgedrukt in het vorig week verschenen nummer van Die Zeit. erover ga geven. Het gaat erom wat ik hierover als voorzitter van de Minis terraad ga besluiten", aldus Lubbers. Maar volgens oppositieleider Den Uyl heeft Lubbers „wel degelijk met een journalist van Die Zeit gesproken". Ik heb die betrokken journalist zelf ge sproken, zo verklaarde Den Uyl voor de VARA-radio. „Hij heeft mij verteld over het gesprek dat hij met Lubbers had". Den Uyl noemde de variant „één van De kruisrakettenkwestie bleef pre mier Lubbers tot in het zeer geriefelij ke gastenpaleis van koning Fahd van Saoedi-Arabië achtervolgen. Tijdens een geïmproviseerde persconferentie ontkende premier Lubbers catego risch ooit met verslaggevers van dit weekblad gesproken te hebben. De belangwekkende zinsneden uit het verhaal werden hem haastig door de Rijks Voorlichtings Dienst aange reikt. „Nee, dat soort plannen zijn er nooit geweest", zo zei Lubbers na drukkelijk. Het probleem is echter dat hij in het verhaal letterlijk aangehaald wordt, dat bepaalde zinnen, waaronder de genoemde variant, tussen aanhalings tekens staan en dat niemand eigenlijk versteld staat van nog een variant naast al die andere die al bekend zijn. Reconstructie Met minister Van den Broek (buiten landse zaken) heeft Lubbers kunnen reconstrueren hoe de verhalen wel licht in omloop zijn gekomen. Een aantal weken geleden hebben beiden een achtergrondgesprek ge voerd met Bertram, oud-directeur van het Institute of Strategie Studies in Londen, over kemwapenproblema- tiek. Het vermoeden bestaat dat Ber tram, die medewerker is van het West-' duitse blad, evenals de Westduitse oud-bondskanselier Schmidt, de we tenswaardigheden van de achtrgrond- gesprekken aan journalisten van dat blad heeft doorgegeven. Lubbers benadrukt nog eens dat de gesprekken die hij en Van den Broek met Bertram hebben gevoerd door Bertram niet als journalist zijn ge voerd. „Dat blijkt wel uit het feit dat hij op geen enkele manier aantekenin gen maakte", aldus premier Lubbers. Volgens de premier kan het niet an ders zijn dan dat Die Zeit het verhaal heeft samengesteld uit gegevens die van diverse bronnen afkomstig zijn. Ook de opmerkingen in het verhaal als zou Lubbers de hele zaak geen kabinetscrisis waard vinden en het herstellen van de economie veel be langrijker te vinden, wijst hij als 'onzin' van de hand. „Ik heb al her haaldelijk gezegd dat deze zaak de potcfeuillekwestie waard is". Het verhaal maakt ook melding van het feit dat Lubbers persoonlijk voor stander van plaatsing zou zijn. Ook dat wordt door hem als niet relevant terzijde geschoven. „Het is niet wijs dat ik mijn persoonlijke opvattingen de vele pogingen van Lubbers en dit kabinet om aan een heldere keus te ontsnappen". Volgens hem is een dui delijk „nee" van Nederland nodig om de onderhandelingen tot wapenver mindering weer op gang te brengen. „Elke andere beslissing die een ver momd ja inhoudt zoals deze laatste variant brengt ons verder van de goede weg af en leidt er alleen maar toe dat de volstrekte impasse voort duurt". aldus Den Uyl. Nijpels DIEREN (GPDi - In een woning in Dieren is zondagmiddag een wasmachine ontploft. Door de drukgolf werden daarbij alle ruiten in de woning vernield. De bewoner had even tevoren zijn spijkerbroek met thinner van verfvlekken ontdaan en in de wasmachine gestopt De thinner, een zeer vluchtige verfverdunnervergaste vervolgens in de trommel van de wasmachine. Ed Nijpels, de voorzitter vau de libe rale fractie in de Tweede Kamer, heeft zondag verklaard dat zijn partij uit de regering stapt als die regering besluit geen raketten te plaatsen. Nijpels sprak in Leuven in België tijdens de daar gehouden „Dag van de vrijheid" van de Vlaamse liberale par tij, de PW (Partij voor Vrijheid en Vooruitgang). „Als de Nederlandse regering besluit de raketten niet te plaatsen dan zul len de liberalen ni%w langer rege ringsverantwoordelijkheid dragen. Op alle terreinen zijn compromissen denkbaar, maar de Nederlandse libe ralen zijn niet bereid het op een (Slot zie pag. 3 kol. 5) BEIROET (RTR/AFP) - Na een nacht van hevige gevechten tussen christelijke en islamitishe strijd groepen in de Libanese hoofdstad Beiroet is zondag ochtend de rust teruggekeerd. Bij de gevechten kwamen zeker 18 mensen orn het leven en raakten minstens 70 anderen gewond. Het uitbreken van de beschietingen op woonwijken in West- en oost-Beiroet werd door waarnemers in ver band gebracht met onenigheid over het opperbevel van de strijdkrachten. Strijdgroepen van Druzen en shi'itische moslims in West-beiroet willen dat het opperbevel in handen komt van een collectief van zes commandanten, die de belangrijkste religieuze groeperingen van Libanon vertegenwoordigen. De rechtse christelijke ministers, wier strijdgroepen zij aan zij vechten met het leger, willen dat er niets fundamenteels wordt veranderd: het commando moet in handen blijven van de maroniti sche christenen. Foto: zaterdag werd in Beiroet een vredesmars gehou den door kinderen. Onder de jonge betogers was dit groepje, die met geblindoekt en met gebonden handen protesteerden tegen de wederzijdse ontvoeringen door politieke gevangenen. W,t Pr»** Uli' 10.3 ding; 190 zate: 0 uu 10.0 ;erda Revanche Een jaar na het veroveren van de wereldtitel in de hitte van Koeala Loempoer heeft het Nederlands dameshockey team in het gure Lïlle ook het eerste Europese kampioen schap gegrepen. In de finale nam Oranje met een 2-0-zege op de Sovjet-Unie duidelijk revanche voor de vier dagen eerder in de poule geleden nederlaag. (PAGINA 9) Kampioenen In de nationale voetbalcompe tities vallen de kampioenen nu als rijpe appelen van de boom. Beveren in België en Liverpool in Engeland pakten de titel. Hamburger SV in West-Duits- land heeft het kampioenschap voor het grijpen. (PAGINA 10) Bekervoetbal Breskens, Middelburg en Vlis- singen spelen de hoofdrollen in het bekervoetbal in Zee land. Dinsdagavond is de wed strijd Breskens-Middelburg te beleven. (PAGINA 14) Radio en televisie, kunst: 2. Binnen- en buitenland 3. Provincie: 5 en 7. Sport: 9,10,11,12,13,14,15 en 16. BQEKEL - Bij het congres van de Centrumpartij in het Brabantse Boekei is het zaterdag tot ongereldheden gekomen. Volgens de politie namen ongeveer 300 mensen aan het congres deel. Op de foto sommeert de politie de congresgangers terug naar de zaal te gaan, echter zonder resultaat. TEGENSTANDERS VERSTOREN CONGRES BOEKEL (ANP) - Bij ongeregeldhe den rond het congres van de Cen trumpartij in het Brabantse Boekei is zaterdagmiddag een tegendemon- strant gewond geraakt. Hij is in een ziekenhuis behandeld voor een hoofdwond, nadat hij met een stoel poot zou zijn geslagen. Een bus met congresgangers is na afloop van de bijeenkomst beschoten. Aan het congres namen volgens de politie 300 mensen deel. In de loop van de middag verzamelden zich rondom het Brabants Hof waar de bijeenkomst plaatsvond, zo'n 200 de monstranten en toeschouwers. Een deel van hen gedroeg zich agressief, aldus de politie. Rond kwart over vier gooiden de demonstranten een rook bom naar binnen. Daarop ontstond buiten een confrontatie tussen con gresgangers en tegenstanders van de Centrumpartij. De politie scheidde beide partijen. Daarbij kreeg de politie van Boekei assistentie uit omliggende korpsen. Overigens werd het congres pas zater dagmorgen aangemeld bij de rijkspo litie. In overleg met de burgemeester van Boekei is daarop besloten veilig heidsmaatregelen te treffen in de vorm van verscherpte surveillance en extra toezicht. Een bus, die bezoekers van het CP- congres in Boekei naar huis vervoer de, werd zaterdagavond in de buurt van Den Bosch beschoten. De rijdende bus werd ter hoogte van de gemeente Berlicum-Middelrode ge troffen door een kogel, die de voorruit verbrijzelde. De kogel is overigens niet teruggevonden. Even later, bij Rosmalen, vloog er een bierfles door een andere ruit. Volgens de politie is een van de inzittenden licht gewond geraakt. Uit technisch onderzoek van de rijks politie district Den Bosch is komen vast te staan dat de bus met een pistool is beschoten, maar de politie heeft nog geen spoor van de daders. Een woordvoerder van het anti-fascis- me comité Den bosch had eerder tegenover het ANP verklaard dat de monstranten de bus alleen hadden beschoten met glazen knikkers af komstig uit katapults. De politie woordvoerder zegt dat het gat in de voorruit van de bus is veroorzaakt door een kogel en in geen geval door een knikker Volgens de politiezegsman wordt het onderzoek bemoeilijkt doordat geen van de inzittenden van de bus kon vertellen vanuit welke auto is ge schoten. De bus werd na het congres van de Centrumpartij in Boekcl door meerdere voertuigen gevolgd. De po litie heeft de .ititeit van één van de eigenaren weten te achterhalen, maar de man kon nog niet worden gehoord. Een bestelbusje uit Amster dam, dat ook bij de achtervolging betrokken was, werd teruggevonden bij het verhuurbedrijf waar het voer tuig thuis hoort. De huurders konden nog niet worden achterhaald. DEN HAAG (ANP) - Australië heeft belangstelling voor zes Nederlandse onderzeeérs, zo heeft staatssecretaris Van Eekelen (Buitenlandse Zaken) zaterdag bij terugkeer uit Canberra meegedeeld. Hij heeft de afgelopen dagen de bouw van mogelijk een of twee schepen in Nederland, en van de andere, gezamenlijk, op Australische werven, besproken met de Australi sche minister van Defensie en de minister voor de Defensie-industrie. In een later stadium zal de Australi sche marine ook meuwe fregatten en mijnenjagers nodig hebben, een type schepen dat eveneens op Nederlandse werven wordt gebouwd. Maar de on derzeeérs zijn het meest urgent. De staatssecretaris verwacht dat de Australische autoriteiten deze zomer een zogenoemde „short hst" zullen maken uit de Nederlandse, Franse. Westduitse en Engelse aanbiedingen, dat wil zeggen de keuze zullen beper ken tot twee typen. Een jaar later zou dan de definitieve keuze worden ge maakt. Het type onderzeeër waarvoor Austra lië belangstelling heeft is de Walrus klasse - een aanzienlijk moderner schip dan de twee die thans bij Wilton Fijenoord voor Taiwan worden ge bouwd, aldus de staatssecretaris. Dode in Chili In een ziekenhuis in de Chileense hoofdstad Santiago is zaterdag een 18-jarige demonstrant overleden aan de schotwonden die hij in de afgelopen nacht had opgelopen. Het slachtoffer. Miguel Angel Gonza lez, werd door een kogel in zijn hoofd geraakt. De Australische marine komt in zoverre overeen met de Nederlandse, dat zij eveneens ongeveer 20.000 man omvat en vergelijkbare taken heeft, al heeft Australië een onvergelijkelijk langere kustlijn dan Nederland. iVan onze correspondent) JERUZALEM - Rabbijn Levinger, één van de leiders van Goesh Emoe- niem (het blok der gelovigen) is gis teravond gearresteerd in verband met de joodse ondergrondse terreur beweging. Levinger was de afgelopen dagen al enige malen verhoord. Het is niet bekend waar Levinger precies van verdacht wordt. Gister middag nam hij nog deel aan een gesprek dat premier Shamir voerde met de leiders van Goesh Emoeniem. Bij die gelegenheid distantieerden de leiders van Goesh Emoeniem zich van de terreur, maar wezen premier Sha mir erop dat naar hun mening de ontoereikende veiligheidsmaatrege len van het leger in de bezette gebie den om de kolonisten te beschermen de ware achtergrond is van de terreur. Goesh Emoeniem is de drijvende kracht van de nederzettingenbewe ging. Staatssecretaris Van Eekelen zei vooral te denken aan structurele sa menwerking met Australië, niet al leen bij de bouw van marineschepen - door Nederland of in coproductie - maar ook bij de logistiek, tussen de Australische en de Nederlandse mari ne bij de opleiding van personeel, en ten slotte voor de gehele levensduur van de schepen. Beide Australische ministers lieten blijken een hoge dunk te hebben van de goede samenwer king tussen enerzijds de Nederlandse marine en anderzijds het Nederlandse bedrijfsleven. „Nederland staat er goed op", zo meende hij. Australië wil zich bij de bouw van marineschepen specialiseren op enke le typen, en de rest in het buitenland laten bouwen of kopen. Voor de in Australië te bouwen schepen zou Ne derlandse kennis een belangrijke rol kunnen spelen. Het ligt voor de hand dat de bouw van onderzeeérs - en mogelijk andere marineschepen voor Australië - ook ter sprake zal komen wanneer de Australische minister van Buiten landse Zaken Bill Hayden van 21 tot 23 mei een werkbezoek aan Neder land brengt. SAN SALVADOR (RTR) - Linkse guerrillastrijders hebben zaterdag 73 mensen vrijgelaten die zij negen uur lang hadden gegijzeld in een supermarkt in SAn Salvador, nadat de Salvadoraanse regering had inge stemd met een vrijgeleide naar Mexico. De vijf overvallers werden door vertegenwoordigers van het Rode Kruis naar de Mexicaanse ambassade begeleid. Zij hebben in dat land politiek asiel gekregen. Later werden ze in een toestel van de Salvadoraanse luchtvaartmaatschappij Taca naar Mexico gevlogen. De drie mannen en twee vrouwen, geheel in witte kleren gehuld om niet herkend te worden, lieten hun pistolen en automatische wapens achter in een auto van het Rode Kruis alvorens de Mexicaanse ambassa de binnen te gaan. Zij zijn leden van het stadsfront Clara Elizabeth Ramirez, een extremistische vleugel van ue Volksbevrijdingskrachter» (FPL) en bezetten de supermarkt in de hoofdstad vrijdagavond.. In een tèleforusch interview zei een woordvoerder van de groepering, die zich identificeerde als Morena, dat de guerrillastrijders alleen van plan waren geweest voorraden te vorderen maar dat zij waren verrast door een politiepatrouille toen zij het gebouw binnengingen. De politie opende het vuur en drie mensen raakten licht gewond toen winkelende mensen in paniek dekking zochten. Het stadsfront heeft de verantwoordelijkheid op zich genomen voor verschillende recente politieke moorden en bomaanslagen in de hoofdstad. AMSTERDAM (ANP) - De cineast Joop Geesink is zondagavond in de Boerhaavekliniek in Amsterdam op 71-jarige leeftijd overleden. Johan Louis Geesink. op 28 april 1913 in Den Haag geboren, maakte voorna melijk truc- en speelfilms met poppen voor reclamedoeleinden Zo was hij de geestelijke vader van Loeki de Leeuw van de STER-reclame. één van zijn poppencreaties die internationale be kendheid genieten Tot zijn bekendste films behoren „The story of light" (1955). „Kermesse Fantastique" (1955). „The earth is bom" (1955) en Prins Electron (1967). Voorts trad hij op als producent van de speelfilm „Het wonderlijke leven van Willem Parel (.1955), waarin de hoofdrol werd gespeeld door Wim Sonneveld, In het sprookjespark de Efteling in Kaatsheuvel is onlangs een nieuw project van hem gerealiseerd met de naam „Carnaval Festival" Het is een grote show van poppen uit veertien landen, op carnavalsmuziek van Toon Hermans. Geesink heeft twee jaar aan dit project gewerkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1