PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ruding meldt meevaller van minstens 4 miljard Kabinet overweegt uitstel van raketbesluit tot 1988 Aanhouding ABP-directeur Masson GROOT ROMEINS SCHIP CADEAU na OROM-OOM FLINKE DALING OVERHEIDSTEKORT Paus bezoekt vluchtelingen in Thailand W« te PZC vandaag Koud Half tot zwaar beivolkt en hoofdzake lijk in het zuiden van hel land moge lijk wat regen. Middagtemperaluur ongeveer twaalf graden. Vrij krachti ge. aan de kust en op het IJsselmeer nu en dan harde noordoosten wind. 227e jaargang no. 113 Zaterdag 12 mei 1984 océs fy?a/tcte.-a/ea&>i HOOGEVEEN (ANP) - Voor mensen die de uitgangspunten van de Centrum partij aanhangen is geen plaats bij de Nederlandse politie. Deze motie heeft de Vereniging van Hogere Politie Ambtenaren (VHPA) vrijdag op het jaarlijkse congres in Hoogeveen aangenomen. De politiebond stelt in de aangenomen motie letterlijk: ..Gelet op de discussie die momenteel plaatsvindt omtrent de onverenigbaarheid van het lidmaat schap van de Centrumpartij en het deel uitmaken van de Nederlandse politie stellen wij vast dat er in ieder geval bij de Nederlandse politie geen plaats is voormensen die blijkens instelling of gedrag de raciale uitgangspunten van de Centumpartij aanhangen, onderschrijven of uitdragen." De politiebond beroept zich bij het aannemen van deze motie op haar uitgangspunt „dat bij de Nederlandse politie geen plaats is voor diegenen die een visie hebben over mens en samenleving, die niet in overeenstemming is met de beginselen van de democratische rechtsstaat. Het hoofdbestuur van de bond moet volgens de aangenomen motie een „zo ruim mogelijke bekendheid geven" aan zijn standpunt. DF.N HAAG (GPDI Minister Riiriinp (financiën) heeft. dit. iaar een meevaller nn de hogere winstuitkering PT'i DEN HAAG (GPD) - Minister Ruding (financiën) heeft dit jaar een meevaller op de rijksbegroting van minstens vier miljard gulden. In een brief aan de Tweede Kamer heeft hij voorts geschreven dat voor het eerst sinds 1980 het overheidstekort daalt. Deze daling met 0,8 procent in vergelijking met vorig jaar, is veel groter dan eerder dit jaar werd verwacht. In de begroting, die op Prinsjesdag werd gepubliceerd werd nog gesproken over een stijging van het tekort tot 12,1 procent. De bewindsman sloot verdere meeval lers in de loop van dit jaar niet uit. Hij voelt echter niets voor een afzwak king van het 1 juli-pakket. of een forse verlaging van loon- en inkomstenbe lasting. Over de komende verlaging van de hogere uitkeringen, zei hij dat deze volledig en onverkort moeten worden doorgevoerd. Ook is de op brengst ervan al in de nieuwe cijfers verwerkt, terwijl voorts de daling van het financieringstekort lager uitvalt als de kortingen niet doorgaan. Volgens Ruding moet het huidige beieid onverkort worden voortgezet: „Wij kunnen niet rustig achterover leunen. Hoewel we nu bijna op sche ma liggen, is dit een extra reden om door te zetten. De doelstelling is bin nen bereik, maar dan moeten we wel doorgaan. Dat kan ook, want ombui gen in een opgaande economie is altijd minder pijnlijk". 'Winnend beleid' De beide regeringspartijen CDA en VVD hebben met opluchting en tevre denheid op de vrijdag gepubliceerde gegevens gereageerd. Volgens CDA- fractieleider De Vries voltrekt het herstel zich nu 'onverwacht snel'. Zijn liberale collega Nijpels sprak over een 'winnend beleid van een winnend team'. De PvdA zegt dat de meevallers niet te danken zijn aan het gevoerde kabi netsbeleid, maai- aan het internatio naal economisch herstel waarvan Ne derland ook een graantje meepikt. Nu er meer financiële armslag in ont- staan, vindt de PvdA dat de arbeids tijdverkorting versneld moet worden doorgevoerd. De daling van het overheidstekort gaat veel sneller dan mogelijk werd geacht. Dat komt omdat niet alleen PHANAT NIKHOM (AFP-REUTER), - Tijdens de tweede dag van zijn be zoek aan Thailand heeft paus Johan nes Paulus II een „boodschap van medelijden, troost en hoop" gebracht aan de vluchtelingen in Zuidoost- Azië. De paus bezocht het doorgangskamp voor vluchtelingen Phanat Nikhom, 120 kilometer ten zuidoosten van Bangkok, waar 19.000 vluchtelingen MCCVClLLCV uit Vietnam, Kampuchea en Laos verblijven. minister Ruding een groot aantal meevallers heeft, maar ook omdat de Nederlandse economie weer groeit. Uit de laatste cijfers valt op te maken dat de groei nu twee procent op jaarbasis bedraagt. Het nationale in komen komt dit jaar uit op 350 mil jard. Minister Ruding zei tijdens de presen tatie van zijn 'mei-brief dat Neder land profiteert van het wereldwijde conjuncturele herstel, maar dat ook de Nederlandse cijfers een duidelijk herstel tonen. Dat is een gevolg van de verbeterde concurrentiepositie van het bedrijfsleven, en dat komt weer door het gevoerde bezuinigingsbeleid. Hij wees erop dat de feitelijke uitkom sten beter zijn, dan de eerder opge stelde ramingen. Maar deze voorspel lingen waren al beter dan nog slechts in september mogelijk werd gehou den. Zowel de produktie als de export als de particuliere consumptie groei de vorig jaar. „In 1983 is er een keer ten goede gekomen in de economie. Dit algemeen economisch herstel zet zich in 1984 voorts", verklaarde Ru ding. hogere winstuitkering PTT: f338 miljoen, en extra aardgasopbrengsten: f850 miljoen. Hiertegenover heeft Ruding al reke ning gehouden met extra uitgaven, die een gevolg zyn van bijvoorbeeld de landbouwafspraken binnen de EG 150 miljoen), slechte crediteurs in het buitenland (vooral Polen en Nige ria - 600 miljoen) en een aan CDA en VVD toegezegde investeringsimpuls van 300 miljoen. De bewindsman waarschuwde voor een al te groot optimisme. Hij wees erop dat de daling van het tekort tot 10,7 procent dit jaar, betekent dat het altijd nog hoger is dan volgens het regeeraccoord wenselijk was. Het ac- coord gaat ervan uit dat het tekort dit (Slot zie pag. 3 kol. 5) ROTTERDAM lANP) - Johan Cruyff heeft vrijdagavond de voorzitter van Feyenoord, Gerard Kerkum. er van op d^ hoogte gesteld, dat hij aan het einde van dit seizoen stopt met voetballen. De kortgeleden 37 jaar geworden speler zal zondag in de competitiewedstrijd tegen PEC Zwolle zijn laatste wedstrijd voor Feyenoord en in het betaalde voetbal spelen. Gerard Kerkum noemde het af scheid van Cruyff in een eerste reactie .een zwarte dag voor Feye noord en het Nederlands voetbal". Johan Cruyff trad aan het begin van het lopende seizoen in dienst bij Feyenoord. nadat hij bij Ajax geen overeenstemming over een nieuwe verbintenis kon bereiken. Met Feyenoord werd hij dit seizoen kampioen en won hij de beker. Cruyff stelde de voorzitter van Feyenoord vrijdagavond om half twaalf van zijn naderend afscheid op de hoogte. Kerkum „het werd hem allemaal te veel. In overleg met zijn adviseurs Cor Coster en Hans Muller heeft hij besloten er definitief een punt achter te zetten. Hij heeft mij de absolute zekerheid gegeven, dat hij het volgend sei zoen niet voor een andere club zal spelen". Kerkum overweegt Cruyff een functie in de technische staf van Feyenoord aan te bieden. Daar moeten we nog over praten. Het zou een verlies voor de voetbal sport in Nederland zijn, als Cruyff helemaal verloren gaat". Carrière Cruyff begon zijn betaalde carrière bij Ajax. waar hij als 17-jarige debuteerde in het eerste elftal. Daarna vertrok hij naar Barcelo na, waarmee hij in 1974 Spaans kampioen werd. Na zijn Spaanse periode ging hij naar de Verenigde Staten en kwam daar voor de Washington Diplomats uit. Vervol gens keerde hij terug naar Neder land. waar hij enkele wedstrijden voor DS'79 speelde en daarna zijn rentree maakte bij Ajax, waar hij in het seizoen 1982/83 de nationale titel en de beker veroverde. Cruyff maakte m 1974 deel uit van het Nederlands elftal, dat in West- Duitsland bij de strijd om de we reldtitel tweede werd Hij werd drie keer gekozen tot Europees voetballer van het jaar. in 1971. 1973 en 1974. Minister Rudings blijde boodschap WIJZIGING PLAATSINGSSCHEMA NAVO VEREIST Verzamelen Geduldig en gestaag verza melt president Reagan miljoe nen dollars voor zijn verkie zingscampagne terwijl zijn de mocratische tegenstanders hun schuld met de week groter zien worden. PAGINA 3 Verhuizing Zoals gevreesd verhuist de in spectie der registratie en suc cessie te Middelburg per 1 ja nuari naar 1985 naar Breda. Dat betekent een verlies van 24 arbeidsplaatsen. PAGINA 9 Proef Er zal in de toeristische piek- maanden. bij wijze van proef, per computer informatie wor den gegeven over het beschik bare logies-aanbod in de pro vincie. PAGINA 10 Binnen- en buitenl.: 2 en 3 Opinie en achtergrond: 4 Financieel: 5 Provincie: 9, 10, 11, 12, 13 en 14 Sport: 15 Week-endkrant: 17, 18, 19 en 21 Sport en radio televisie: 25, 27 en 29 De paus sprak 2.000 streng geselec teerde vluchtelingen, die zich verza meld hadden op het voetbalveld van het kamp, in het Engels toe. Hij riep de vluchtelingen op vertrouwen in zichzelf te hebben. De paus liet weten, dat het Vaticaan het vluchtelingen kamp 50.000 dollar (ruim 150.000 gul den) heeft geschonken. De gunstige uitkomsten van de begro ting zijn een gevolg van een aantal mee- en tegenvallers. De voornaamste zijn: meevallende werkloosheid, zodat de uitkeringen lager uitvallen: 1 miljard; minder hoge rentelasten, omdat het rijk minder leent: f 370 miljoen hogere belastingontvangsten dan geraamd: f 1,75 miljard. hogere winstuitkering De Neder- landsche Bank: f 620 miljoen DEN HAAG (GPD) - Binnen het kabi net wordt overwogen de plaatsing van kruisraketten uit te stellen tot 1988. Dat zou kunnen wanneer de ministers De Ruiter (defensie) en Van den Broek (buitenlandse zaken) en de NAVO-bondgenoten akkoord gaan met een wijziging van het plaatsings schema, dat de NAVO-landen in 1979 zijn overeengekomen. In het Westduitse weekblad Die Zeit van deze week, zegt premier Lubbers, gevraagd naar varianten op het plaat- singsbesluit. „We kunnen ons bijvoor beeld verplichten binnen vier jaar volledig te plaatsen als de Sowjet- Unie dan het aantal SS-20-raketten niet heeft verminderd" ALPHEN AAN DE RIJN Prinses Margriet <mi heeft vrijdagmiddag m de Adventskerk te Alphen aan de Rijn een model van een Romeins schip uit het begin van de jaartelling en opgegraven in 1973 te Zwammerdam. overhandigd aan de ambassadeur van Italië, de heer E M. Bolasco Links de voorzitter van de Stichting Forum Romanum Albanianum, die het model beschikbaar heeft gesteld, de heer L. Perotti. Lubbers wijst er bovendien op dat een plaatsingsbesluit in dat geval twee jaar na de verkiezingen van 1986 zal vallen. Met andere woorden: het the ma kruisraketten hoeft dan geen over heersende rol in de campagnes te spelen. Lubbers zou nu met De Ruiter en Van den Broek bestuderen of een verschui ving in het plaatsingsschema moge lijk is Volgens dat schema zouden eind 1986 de eerste 16 kruisraketten op Woensdrecht arriveren. Door die datum te verschuiven naar 1988, wan neer de volledige plaatsing van 48 raketten voltooid moet zijn, probeert het kabinet een crisis nu te voorko men en heeft bovendien meer tijd om af te wachten of de betrekkingen tussen Washington en Moskou zoda nig verbeteren dat opnieuw over de middellange-afstandswapens kan worden onderhandeld. Dit scenario past bij de signalen over wapenbeheersing die VVD-leider Nij pels en Van den Broek en De Ruiter de laatste tijd hebben afgegeven. Het gaat erom dat De Ruiter over de streep wordt getrokken, zo is de over tuiging van Haagse bronnen. Hij heeft immers heeft gesteld dat bij de beslis sing over de bouwwerkzaamheden in Woensdrecht duidelijk moet zijn dat er geplaatst zal worden. Volgens een betrouwbare Haagse bron zullen de NAVO-bondgenoten niet afwijzend staan tegenover een Nederlands verzoek tot wijziging van het plaatsingsschema. „Zo'n uitstel is altijd beter dan een beslissing nu, die of negatief is of slechts een be perkt aantal raketten in Woens drecht plaatst. Iedere oplossing die niet rechtstreeks tegen het dubbelbe- sluit ingaat zal voor de bondgenoten, na wat lawaai, acceptabel zijn", is de mening van deze bron. De Nederlandse kemwapentaken spe len in dit geheel slechts een marginale rol. Het belangrijkste is dat Neder land zich bindt aan het NAVO-dub- belbesluit, zo stelt deze functionaris. Vooral het CDA wil in ruil voor het uitspreken van bereidheid tot plaat sing en het daarvoor gereedmaken van Woensdrecht een vermindering van kemwapentaken. Daardoor kan worden tegemoetgekomen aan het streven naar vermindering van kern wapens, dat in het CDA-verkiezings- programma is vastgelegd. Daarbij wordt vooral gedacht aan de nucleaire veldartillerie van het Eerste Legerkorps in West-Duitsland DEN HAAG (GPD) - De beslissing over de plaatsing van kruisra ketten, die het kabinet- Lubbers naar verwacht in juni neemt, „zal zo dicht mogelijk liggen" bij het in 1979 door de NAVO-landen genomen dubbelbesluit tot sta tionering van 572 Pers- hing 2- en kruisraketten in Europa. Bovendien dient Nederland een reeel aandeel te houden in de andere nucleaire taken van de NAVO. Dat staat in een inter view met minister van defensie Job de Ruiter, dat in onze krant wordt afgedrukt. Volgens De Ruiter weten de bondge noten dat Nederland by het nemen van de beslis sing (die in juni moet vallen) rekening zal hou den met de wensen van de NAVO-landen. „Wij hebben ons (in 1979) niet volstrekt ge distantieerd van het NAVO-dubbelbesluil. maar slechts een eigen positie gereserveerd", aldus De Ruiter „En wij hebben er natuurlijk nooit een geheim van gemaakt dat wij er toch zo dicht mogelijk bij zul len blijven. Maar dat staat niet elke dag in de krant". Volgens het NAVO- schema dient Nederland in 1986 48 kruisraketten te plaatsen. De beslis sing over het daarvoor gereedmaken van de ba sis Woensdrecht moet in juni worden genomen. 0 Zie ook pagina 4 (ADVERTENTIE) Haal uw MOEDERDAGBOEKET Bij bloemen en plantenhandel 'Van Belzen' Waar goed en goedkoop samengaan. MAASTRICHT. DEN HAAG (GPD) - De geschorste directeur beleggingen van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds in Heerlen, mr. drs. A. J. M. Masson. is donderdag gearres teerd. De aanhouding vond plaats in Den Haag op last van de officier van justitie in Maastricht, mr. Habben. Enkele uren na de aanhouding werd voor de tweede keer huiszoeking ge daan in de woning van Masson in het Limburgse Nieuwenhagen. In het be lang van het onderzoek wilde justitie vanmorgen geen nadere bijzonderhe den verstrekken. Masson werd vorig jaar in zijn functie bij het grootste pensioenfonds van Nederland door minister Rietkerk (binnenlandse zaken) geschorst nadat er onregelmatigheden waren gecon stateerd bij transacties met onroeren de goederen. De justitie in Maastricht wil geen commentaar geven op de aanhouding van Masson ..De arresta tie is geschied binnen het kader van het onderzoek naar eventueel ge pleegde strafbare feiten bij het Alge meen Burgerlijk Pensionfonds", luidt de enige verklaring die mr. Habben verstrekt. jjcii onderzoekscommissie onder voorzitterschap van drs Gruyters ontdekte vorig jaar de onregelmatig heden in het beleggingsbeleid van ABP Daarbij zou chantage van direc teur Masson een rol hebben gespeeld De problemen bij het ABP begonnen toen het fonds zich in 1982 ging bezig houden met grote aankopen van com mercieel onroerend goed. zoals win kelcentra en kantorencomplexen. De controleprocedures binnen het bedrijf waren op deze grote transacties niet berekend. Hoofddirecteur Van der Dussen van het fonds stapte uit eigen beweging op. Masson werd in afwachting van het onderzoek geschorst. De voorma lige directeur-generaal van de PTT. Leenman, is inmiddels tot tijdelijk topman bij het ABP benoemd ras minister van finan cien Van der Stee des tijds in de kabinetten-Van Agt de onheilsboodschap per van miljarden-tegenval lers. zijn opvolger Ruding begint de man-van-de-meevallers te worden Gisteren heeft hij de Tweede Kamer de zogeheten 'vroege vooijaarsnota bezorgd met daarin een aantal posi tieve gegevens over de doorwerking van de verbeterde cijfers van de Ne derlandse economie op het financie ringstekort van de overheid. Ruding. de voorzichtigheid zelf als het gaat mededelingen die de indruk zouden wekken dat er wat kalmer aan bezui nigd kan worden dan hij nodig vindt, geeft in dit stuk aan het parlement toe dat de zaken in het overheidskasboek er beter voorstaan dan in de Miljoe nennota 1984 van vorig Jaar septem ber geraamd Ruw berekend Is er een 'meevaller' van ongeveer vier miljard gulden. De werkloosheidsuitkeringen komen lager uit dan was berekend, de belastingopbrengsten zijn als gevolg van het economisch herstel hoger, het aardgas levert meer op en als gevolg van een en ander is de staatsschuld minder hoog opgelopen met als voor deel een lagere rentelast. De minister van financièn kan op basis van deze ontwikkelingen nu vaststellen dat de de werkelijkheid van de financiële gang van zaken bij de overheid sneller in de richting van de hoofddoelstel ling van het beleid van dit kabinet komt een drastische daling van het financieringstekort Want alleen op die manier - zo redeneert het kabinet- Lubbers - keren gezonde financieel- economische verhoudingen terug in Nederland Het stuk optimisme dat spreekt uit dit jongste cijfermateriaal in de 'vroege vooijaarsnota' ligt het ver lengde van enkele andere gezagheb bende orakels van de laatste weken. „Het gaat beter, maar nog niet goed", meldde op 1 mei president-directeur Duisenberg van de Nederlandsche Bank bij verschijning van het jaarver slag. Ook zijn voorspelling over duide lijke verbeteringen in de Nederlandse economie gaven al aan dat er sprake is van een merkbare ommekeer In de tegenvallende ontwikkelingen van de afgelopen jaren. Enkele dagen later kwam ook het Centraal Planbureau met bijgestelde prognoses over het versterkt doorzettende economisch herstel naar buiten met eveneens meer perspectief op een daling van de werkloosheid dan aanvankelijk voor mogelijk werd gehouden. Kortom, in enkele maanden tijd is een situatie ontstaan die - na een aantal vooruitlo pende aanwijzingen - het noodzake lijk maakte dat de realiteit en de prognoses zuiverder op elkaar werden afgestemd. Het ligt voor de hand dat het kabinet er veel aan gelegen is de duidelijk verbeterde financieel-econo- mische weersomstandigheden dik te onderstrepen als het succes van het strakke bezuinigingsbeleid Minister Ruding heeft gisteren bij de aanbie ding van het stuk aan de Tweede Kamer niet nagelaten daar nadrukke lijk melding van te maken en de beide regeringspartijen CDA en WD zijn hem daarin lovend bijgevallen. „Er is gezegd dat de bezuinigingen de crisis zouden verscherpen, dat zij de beste dingen zouden doen terugvallen, dat zij de werkgelegenheid zouden afbre ken en dat zij het financieringstekort zouden doen toenemen Het bewijs van het tegendeel is geleverd", stelde de bewindsman trots vast. En de harde conclusie die hij daaraan ver bond was: het bezuinigingsbeleid moet onverkort worden doorgezet. In de hels moeilijke problemen, waarin het kabinet is verzeild geraakt als gevolg van de kruisraketten-kwestie is zo n opstekertje over 4 miljard gulden aan financièle meevallers na tuurlijk een geschenk uit de hemel Pogingen om een crisis lot het uiter ste te vermijden en desnoods opnieuw genoegen te nemen met een 'uitstel variant' in de kernwapens-affaire - zoals thans in het Haagse circuleert - zullen er alleen maar door worden aangemoedigd. Het moet gezegd mi nister Ruding speelde het ais bood schapper van een goede tijding giste ren uiterst subtiel. Toch zal wal nu wordt geétaleerd als vrucht van consequent bezui nigingsbeleid in de komende maan den ongetwijfeld leiden tot nog ster kere druk om gas terug te nemen bij allerlei ingrijpende maatregelen. Het zogenaamde juli-pakket' met ingre pen in de sociale zekerheid komt onder scherper vuur te liggen WD en CDA zijn er voorstander van om bij de voorbereiding van de rijksbegroting 1985 belastingverlagingen te overwe gen. Het kabinet zal nog sterker wor den aangesproken op gericht beleid in het belang van verbetering van de werkgelegenheid Ruding moet er re kening mee houden dat het een illusie is als hij denkt dat de meevallers van nu zijn te vertalen in uitsluitend ap plaus voor een onverkort voortgezet bezuinigingsbeleid Want Is een kabi netscrisis over de kruisraketten al kan worden voorkomen, zyn er m juni altijd nog verkiezingen voor het Euro pese Parlement. En tegen beter weten in zullen die ongetwijfeld voor binnen landse partijpolitieke bedoelingen worden gebruikt vdM Reddingsbrigades De reddings brigades die aangesloten zijn bij de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen hebben vorig jaar 308 drenkelingen gered. Vijf keer moest men constateren, dat de dren keling overleed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1