PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Staking op komst in Duitse metaal 'V'fSt, Weer campagne tegen Sacharov Politiek heeft RSV in '76 beentje gelicht Diana Dors 52overleden VOOR WERKWEEK VAN 35 UUR \NEEKEND VS ZOUDEN JELENA BONNER ASIEL WILLEN VERLENEN Af en toe zon Af en toe zon en vrijwel overal droog. In de vroege ochtend nog hier en daar mist. Middagtemperatuur van 11 graden vlak aan zee tol 16 graden in het zuidoosten van het land 227e jaargang no. 107 Zaterdag 5 mei 1984 Wie wint de Snuffel van t§| de Maand? Plaats een Kleintje m de PZC Ga er eens rustig voor zitten. Maak een zo origineel mogelijke tekst Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand iVan onze correspondent) LONDEN - De Britse actrice en voormalig sex-symbool Diana Dors is gisteravond op 52-jarige leeftijd in een zie kenhuis in Windsor overle den. Diana Dors - haar echte naam was Diana Fluck - was 15 jaar toen ze haar eerste miss-verkiezing won en door een film-agent werd ontdekt. Ze kreeg grote beroemdheid in de jaren '50 als het platinablonde „Britse antwoord op Marilyn Monroe" Tegen de tijd dat ze 25 was - in 1957 - was ze de bestbetaalde Britse actrice, met een filmcontract voor het in die jaren onvoorstelbare bedrag van 3 miljoen dollar, Hoewel ze haar grootste vermaard heid kreeg in rollen als het domme, sexy blondje, bewezen films als „Yield to the night" (1956) dat ze wel degelijk een groot actrice was. Dat werd in later jaren onderstreept door theater critici die haar in Londen in toneel stukken zagen optreden. NIJMEGEN (ANPi Philips en de vakbonden zijn het vrijdagmorgen eens geworden over een personeelsuitbreiding van de chipfabriek in Nijmegen. Volgens een woordvoerder van Philips gaat het op dit moment om een uitbreiding met 275 banen. De woordvoerder gaf als verklaring dat de fabriek in Nijmegen in hoge mate gevoelig is voor veranderingen in de conjunctuur. Op dit moment wordt het bedrijf geconfronteerd met een sterke stijging van de vraag naar zijn produklen. Dat betekent dat het personeelsbestand uitgebreid kan worden met 275 man tot ongeveer 2300. dan eerst de werknemers in aanmerking komen die het laatst zijn aangenomen. Werknemers die op die wijze het bedrijf verlaten krijgen een terugkeergarantie. Dat wil zeggen dat ze bij een toenemend orderbestand opnieuw een functie krijgen aangeboden. Die garantie geldt driejaar vanaj de ontslagdatum. Eerder al had de ondernemingsraad van de Nijmeegse fabriek ingestemd met de regeling. Philips moet de overeenkomst nu nog voorleggen aan het gewestelijk arbeidsbureau. Overigens hebben de bonden zich niet op voorhand akkoord verklaard met eventuele ontslagen. Gelijktijdig zijn vrijdagochtend ook afspraken gemaakt over een sociaal Philips moet de noodzaak daarvoor eerst aantonen, aldus vertegenwoordi- plan dat in werking treedt als die nieuwe werknemers onverhoopt moeten gers van de Industriebond FNV en de Federatie van Hoger Philips- worden ontslagen als er voor hen geen werk meer is. Het is de bedoeling dat personeel. (Van onze correspondent) BONN - In de Westduitse metaalindustrie wordt binnenkort gestaakt. Inzet is de invoering van de 35-urige werkweek met behoud van loon. Vrijdagavond laat werd bekend dat ruim 80 procent van de 240.000 leden van de metaalarbeidersbond in de afdeling Noord-Württemberg/Noord-Baden voor stakingen had gestemd. Dat is voldoende voor het bestuur van de IG Metall om daadwerkelijk een staking uit te roepen, want in de statuten staat dat 75 procent vereist is. Nadat langdurige onderhandelingen en twee topgesprekken tussen de werkgevers en werknemers in de metaalindustrie over de vei-korting van de wekelijkse arbeidstijd geen enkel resulaat hadden opgeleverd, be sloot de vakbond vorige week dat de leden moesten stemmen. In één cao district is dat inmiddels gebeurd, met als resultaat dat de IG Metall daar kan gaan staken. Volgende week wordt in het disctict Hessen gestemd. De metaalwerkgevers hadden altijd beweerd dat de werknemers in meer derheid tegen invoering van de 35- urige werkweek zouden zijn. In Noord- Wurttemberg'Noord-Baden. waar be langrijke bedrijven als Mercedes, Por sche en Bosch zijn gevestigd en de werkloosheid aanzienlijk lager is dan in de rest van West-Duitsland. is dat niet juist gebleken. De IG Metall beschouwt dat als een belangrijke overwinning. Bondskanseler Helmut Kohl heeft vrijdagavond in een televisie-inter view nog eens gezegd dat stakingen grote schade zullen berokkenen aan de langzaam opbloeiende Duitse eco nomie. Een staking kan volgens vakbonds functionarissen eind volgende week beginnen en langer gaan duren dan het record van 16 weken uit 1957. De werkgevers dreigen tegenover staking uitsluiting van werknemers toe te passen. Ook om werkweekverkorting tot 35 urn- te krijgen legde IG Metall eind 1978 de staalindustrie voor zes weken stil. Uiteindelijk stemde de bond er toen mee in de 40-urige werkweek tot 1983 te handhaven in ruil voor extra vakantiedagen Nu wilde de bond eventueel zelfs instemmen met geleidelijke verkor ting van de werkweek, maar ook daar over wilden de werkgevers zelfs niet praten. Het zou geld kosten en daardoor het herstel van de export gerichte takken van de Westduitse economie schaden. Belasting omlaag Het kabinet wil ingrijpende veranderingen in iet belas tingstelsel. De tarieven zouden verlaagd kunnen worden, maar gelijktijdig zou gesnoeid moeten worden in het aantal aflrekposle. (PAGINA 2) Polen-Moskou De Poolsè machthebber gene raal Jaruzelski heeft gisteren in Moskou een akkoord onder tekend, dat zijn land tot aan hel jaar 2000 bindt aan de Sowjet-Unie. (PAGINA 3) Den Uyl voor de enquêtecommissie. Steun Gedeputeerde staten zullen een aantal 'economische acti viteiten' aanwijzen, die in aan merking zouden komen voor steun van de overheid. (PAGINA 9) Binnen- en buitenland: 2 en 3 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 5 Provincie: 9, 11, 12, 13, 14 en 15 Sport: 17 Varia-rtv: 27. 29. 31 en 33 19, 20. 21. 23 en 25 VS willen geen 'crisisplaatsen' kruisraketten WASHINGTON (GPU) Ue Ameri kaanse regering heeft Den Haag schriftelijk laten weten het idee van de regering Lubbers om kruisraket ten alleen in geval van een crisis naar Nederland te laten brengen, onaan vaardbaar is. Het plan zou afbreuk doen aan de afschrikking die van de wapens moet uitgaan omdat plaatsing in tijd van crisis als provocatie kan worden opge vat en omdat het concept geen nuttig model is voor andere landen Volgens een Amerikaanse functionaris van buitenlandse zaken die op het hoog ste niveau bij het Amerikaanse en het NAVO-beleid betrokken is. zijn de Verenigde Staten bereid te luisteren naar Nederlandse ideéen die het de mgering-Lubbers mogelijk kunnen maken een positieve beslissing te ne men over plaatsing van kruisraket ten. j DEN HAAG (ANP) - De politiek heeft RSV in 1976 het beentje gelicht in haar streven om een order binnen te slepen voor de levering van onderdelen van een kerncentrale aan Zuid-Afrika, het Koeberg-project. De angst voor een kabinetscrisis in mei van dat jaar met de hangende problemen zoals de abortuskliniek Bloemenhove en de Lockheed-affaire heeft het kabinet tol uitstel gebracht (en dus afstel) bij de goedkeuring van de levering aan Zuid-Afrika. Dit terwijl aanvankelijk een voorwaardelijke goedkeuring werd verleend. Dit concludeerde commissievoorzit- hoofdaannemer in het consortium dat ter Van Dijk na afloop van de tweede de kerncentrale aan Zuid-Afrika zou ronde van de RSV-verhoren over de leveren. Amerika had nog geen be- periode 1971-77; volgens Van Dijk één sluit genomen. „Het was toch dwaas ij van de belangrijkste zaken die de om vooruit te lopen op Amerika". B afgelopen weken duidelijk was gewor- aldus Den Uyl. den. p Hij ontkrachtte hiermee een gedeelte Over zes welem worden de verhoren j van het betoog dat ex-premier Den voortgezet. Dan is de periode van 1978 Uyl vrijdagmorgen in zijn getuigenis tot aan de surseance van betaling in voor dc enquêtecommissie hield. Den 1982 aan de orde. Eind september. Uyl zei dat de Nederlandse besluitvor- begin oktober hoopt de enquetecom- ming in deze zaak werd uitgesteld missie haar eindrapport uit te bren- wegens een koppeling met de VS. Het gen. Amerikaanse General Electric was (Zie ook pagina 3) Koningin Beatrix en prins Claus plaatsten vrijdagmiddag tijdens de nationale dodenherdenking een krans bij het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam. AMSTERDAM (ANP) - Koningin Beatrix en prins Claus hebben vrij dag tijdens de nationale herden king als eersten een krans gelegd bij het monument op de Dam in Amsterdam ter nagedachtenis van de gevallenen in de tweede wereld oorlog. Zij werden gevolgd door twee nabe staanden van slachtoffers, waarna kransen werden gelegd door minis ter-president Lubbers en de minis ters De Ruiter (defensie) en Brink man (welzijn, volksgezondheid en cultuur) namens de ministerraad en door de chefs van staven namens de legerleiding. Bij de herdenking waren verder onder anderen aanwezig staatsse cretaris Van Houwelingen (defen sie), de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer Steenkamp en Dolman, burgemeester Van Thijn van Amsterdam en de commissaris van de koningin in Noord-Holland R. de Wit. Onder de genodigden bevonden zich zoals bekend geen kamerleden. Het Comité Nationale Herdenking trok de uitnodigingen aan parle mentariërs in nadat protesten wa ren gerezen tegen de aangekondig de komst van leden van de Cen trumpartij. Voor zover bekend wa ren er ook geen kamerleden als privépersonen onder het publiek aanwezig. Er deden zich geen inci denten voor. Tijdens de officiële herdekings- plechtigheid in deNieuwe Kerk herdacht vlootaalmoezenier J. van Baardewijk niet alleen de slachtof fers van de Tweede Wereldoorlog; hij noemde ook mensen ,die tot op de dag van vandaag ten behoeve van de vrede zijn ingezet in het verband van de Verenigde Naties. Ongeveer drieduizend mensen heb ben vrijdagavond op De Dam de slachtoffers van de Tweede Wereld oorlog herdacht. Volgens een schat ting van de Amsterdamse politie hebben ongeveer duizend van hen deelgenomen aan de stille tocht door de stad die eindigde bij het nationale monument. In Zeeland werden de gevallenen op tal van plaatsen heredacht. De belangstelling was bijna overal groter dan in voorgaande jaren. In Westkapelle werd de plechtigheid bijgewoond door een delegatie van Noorse commando's, die daar bij de bevrijding aan land gingen (zie ook pagina 15) LEIDEN iGPDANPi Prinses Irene heeft gisteravond tijdens de dodenherdenking in de Marekerk te Leiden een redevoering gehouden over het begrip vrijheid. ..Wat hebben wij met onze vrijheid gedaan? Wat doen wij met onze vrijheidWant dat is mijn verantwoordelijkheid en de uwe." aldus de prinses. Na het citeren van het gedicht van J. C. Bloem 'Na de bevrijdingtrok de prinses parallellen tussen heden en verleden. Zij vroeg zich onder meer af waarom slechts zo weinigen zich actief inzetten voor een betere samenleving. Volgens haar ontstaat die passiviteit doordat de meeste mensen zichzelf onderschatten. De prinses verklaarde tot slot dat het individue veel macht bezit, ook buiten de huiskamer. „En laten we nooit vergeten: wat is mijn vrijheid waard als anderen niet 'vrij zijn," aldus prinses Irene tot de vele aanwezigen. Tussen licht en duisternis D Engelse literatuur kent een wat geladen uitdrukking voor een perio de m de geschiedenis van dit land, waarover heel weinig bekend is; the dark ages, de duistere - vroege - middeleeuwen, globaal geno men van het jaar 400 tot 1000 Meer dan in de landen van West-Europa werd het geïsoleerde Groot-Brittan- nië door de val van het Romeinse rijk naar een tijd van barbarendom en geweld teruggeworpen. Vóór het fata le jaar 395 het jaar waarin de laatste Romeinse garnizoenen werden terug getrokken heerste de Pax Romana in Engeland. Vrede en veiligheid, wel vaart en vooruitgang vormden de zoete vruchten van de door de Romei nen opgelegde beschaving. Het ver trek na meer dan drie eeuwen van de laatste cohorten van het door horden 'barbaren' bedreigde Romeinse rijk; luidde een niet te keren proces in van geestelijk verval en materiële achter uitgang. Hoog ontwikkelde samenle vingen maakten plaats voor ruwe, barbaarse leefgemeenschappen, waarin recht en orde onbekende be grippen waren. Het licht dat Rome in de eerste eeuwen na de jaartelling had ontstoken én brandend gehouden en dat door de kerstening feller dan ooit was opgelaaid, werd in enkele tiental len jaren gedoofd. Een duistere nacht, die eeuwen zou duren, was over het Britse eilandenrijk neergedaald. De 'dark ages' lieten geen sprankje licht door Het moet de eilandbewoners, die rond het jaar 400 Engeland be volkten, vaak bang te moede zijn geweest, toen zij alles wat de gecivili seerde wereld bood aan zich zagen ontvallen. Met het voortschrijden van de jaren ontkwamen zij niet aan de conclusie, dat de weg terug naar het licht was afgesneden. Naar later werd vastgesteld voor e De fakkels brandend houden en het licht laten schijnen: we hebben tussen '40 en '45 in Nederland onder vonden hoe moeilijk dat is. Het waren vijf bange en zware jaren. Meedogen loos verkrachtte de Duitse bezetter ;lke uiting van democratische gezind heid. De vlam van de vrijheid werd gedoofd, maar niet de ziel die de vlam loet ontspringen. De strijd tussen democratie en dictatuur was die tus sen licht en duisternis. Een stnjd op leven en dood. die tienduizenden Ne derlandse mannen en vrouwen, strij dend voor hun idealen van een vrij en democratisch Nederland, het leven beeft gekost. Gisteren zijn de doden uit de Tweede Wereldoorlog op tal van plaatsen in ons land herdacht. Het zijn momenten van bezinning en getuigenis, waarop het licht van de vrijheid het grootste goed dat de mens op aarde bezit helderder dan ooit straalt. Dat is hard nodig, want ook anno 1984 wordt de vrijheid be laagd. Racisme en fascisme steken de kop op. Overal om ons heen zien we de signalen. De economische crisis, die de laatste jaren hard heeft toegesla gen, maakt mensen minder tolerant en stelt hen open voor het soort verwerpelijke ideeen. waarmee in de jaren dertig van deze eeuw een heel volk werd vergiftigd. De herinnering aan de oorlog '40-'45 levend houden en de tienduizenden doden op gepaste wfjze herdenken bepaalt ons er tel kens weer bij wat gebeurt als de vlam van de vrijheid dooft. Vijf 'duistere jaren' zijn er al vijf te veel. TTandaag vijf mei overheerst de V feestvreugde over de bevrijding na vijf jaar bezetting. De nationale viering is deze keer in Middelburg, de hoofdstad van de provincie, waar vele burgers al maanden eerder van een nieuwe herwonnen vrijheid konden proeven. In de natte herfst van 1944 werden de Duitsers uit Zeeland behalve Schouwen-Duiveland ver dreven. Het thema van nationale be vrijdingsdag 'bevrijding en verdraag zaamheid', zoals dat vandaag in Mid: delburg in aanwezigheid van koningin Beatrix, prins Claus en andere leden van de koninklijke familie zal worden verwoord, past geheel in deze tijd. De diepgaande zorg. angst en verwarring over de kernbewapening, de economi sche crisis en de opkomst van fascis tisch getinte groeperingen zijn oor: zaak van een toenemende onver draagzaamheid van de ene groep ten opzichte van de andere, van indivi duen tegenover hun medemensen. De discussie is verhard, de standpunten zijn verscherpt. De oorlog ligt nu meer dan een generatie achter ons, maar velen dragen de lichamelijke en geestelijke sporen voor hun leven mee. De verschrikking, die zij hebben gezien en beleefd, mag nooit meer terugkeren. Aan hen en aan degenen; die de vrijheid met hun leven betaal den zijn we het verplicht ons in te zetten voor een betere en rechtvaardi ge wereld. Een wereld zonder angst voor de onverwachte klop op de deur. Een wereld ook. waarin mensen zich tolerant, vergevingsgezind en ver draagzaam opstellen. De nationale herdenking in Middelburg kan een stap zijn op weg naar dat toch zo moeizaam te bereiken einddoel. Dim MOSKOU (AFP/RTR/UPI/DPA) - Het officiële Sowjet-persbureau TASS heeft de Amerikaanse ambassade in Moskou er vrijdag van beschuldigd asiel te hebben willen verlenen aan Jelena Bonner, de vrouw van de dissidente kerngeleerde Andrei Sa charov. Zij zou dan later geholpen worden het land te verlaten. De Sow- jet-autoriteiten hebben een officiële klacht bij de ambassade ingediend, aldus TASS. Aan deze „groots opgezette operatie" zouden drie Amerikaanse diplomaten deelnemen. De Amerikaanse ambassade heeft de beschuldigingen als geheel onge grond" van de hand gewezen „Er is met mevrouw Bonner geen enkele discussie gevoerd over asiel in de ambassade", aldus een bron van de Amerikaanse vertegenwoordiging, „De ambassade Onderhoudt contac ten met haar omdat dat de enige manier is om op de hoogte te blijven van de gezondheidstoestand van An drei Sacharov Tass verklarde dat tijdige maatrege len door Sowjet-organen die belast zijn met het naleven van de wet het vertrek van mevrouw Bonner hebben doen mislukken. Sacharov werd uit gemaakt voor ..verrader, die zijn land door de modder haalt en openlijjk oproept tot oorlog en het gebruik van kernwapens tegen de Sowjet-Unie" en Jelena Bonner werd ervan beschul digd dat zij „haar echtgenoot syste matisch aanzet tot vijandige daden tegen de Sowjet-Unie. Westerse diplomaten menen dat de toon van het TASS-commentaar mo gelijk een aanwijzing is dat het Krem lin extra maatregelen tegen de Sacha- rovs wil rechtvaardigen. Zo zou Bon ner verboden kunnen worden Moskou te bezoeken. In tegenstelling tot haar man mag zij wel vrij tussen Gorki en de hoofstad reizen. Als dat niet meer mogelijk is zou men niets meer te ivuiinen komen over de gezond heidstoestand en de levensomstan digheden van het echtpaar. De 62-jarige Sacharov. die wordt be schouwd als de „Vader van de Russi sche H-bom" en in 1975 de nobelprijs voor de vrede kreeg, woont sinds 1980 in ballingschap in Gorki, 400 km ten oosten van Moskou. Hij heeft hartklachten en als hij in Moskou geen medische behandeling kan on dergaan zal hij niet lang meer leven, zo zegt zijn vrouw. Record-rampenjaar De Liga of centrale organisatie van het Rode Kruis in Gefieve heeft 1983 in haar verslag over dat jaar als .record-ram- penjaar' bestempeld. De droogte in Afrika was eerste urgentie. In totaal werden in het jaar 48 verzoe ken om hulp gedaan vergeleken met 22 in 1982 Meer dan vijf miljoen mensen kregen hulp van de Liga. Deze heeft nog omgerekend ruim zes tig miljoen gulden nodig om de lopen de hulpprogramma's, te kunnen voort zetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1