PZC Behoefte aan deeltijdbanen bij sociale werkvoorziening Steeds meer werklozen in Zeeland beginnen bedrijf Milieubeschermers vragen schorsing van vergunning ombouw kolencentrale Historische optocht in Terneuzen indrukwekkend Ronny Dagevos nationaal jeugdkampioen kustvissen almanak MOOI- WEER- WORST Jaco Simons weer winnaar orgelconcours Schade zinker Zeelandbrug loopt in de tonnen in STUDIEDAG GEHANDICAPTENORGANISATIES: 15* ARNMUIDEN - Voor een flink aantal lichamelijk gehandicapten zou het een uitkomst zijn wanneer er verandering komt in de werktijden bij de sociale werkvoorzieningen. Op het ogenblik kan daar alleen in volle tijd worden gewerkt. Veel lichamelijk gehandicapten hebben echter juist behoefteaan een deeltijdbaan. Deze conclusie werd zaterdag getrokken door vertegenwoordigers van Zeeuwse gehandicaptenorganisaties tijdens een studiedag van de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie (ZRS). De bijeenkomst werd gehouden in Het Zilveren Schor in Arnemuiden. Evenzo werd geconcludeerd dat er in bevordering zijn opgericht. Het werd gehandicapten werd veel gesproken de provincie niet veel alternatieven als een gemis ervaren dat er in over de kwestie van de toegankelijk- voor arbeid of sociaal-culturele activi- Zeeuwsch-Vlaanderen nog geen van heid. Drs F. Mulders (directeur ZSRi teiten zijn voor jonge en oudere licha- de grond is gekomen. Besloten werd vertelde zaterdag dat op een gegeven melijk gehandicapten. In dat verband daar wat aan te doen en eveneens te moment de verwachting rees dat de werd het toegejuicht dat dinsdag 1 proberen de groep in Goes dienstbaar overheid sneller dan voorheen be- mei in Middelburg een activiteiten- te laten zijn voor de gehele regio De staande openbare gebouwen aan zou centrum van start gaat voor lichame- Bevelanden. passen. Uit de praktijk blijkt echter lijk gehandicapten, WAO'ers en lang- Tijdens het internationaal jaar voor dat de situatie bij meuwe gebouwen durig werklozen Een achterstand voor de gehandicap tenorganisaties werd gesignaleerd op het vlak van de welzijnsplanning. De ZSR zal binnenkort op drie plaatsen in de provincie regionale bijeenkom sten beleggen om de situatie te be spreken. Aan de orde komt daarbij de vraag hoe de organisaties inbreng en inspraak kunnen krijgen in de ge meentelijke welzijnsplanning. Verder wordt besproken op welke wijze zij subsidieverzoeken gemakkelijker ge honoreerd kunnen krijgen. gunstig is maar dat de inhaalmanoeu vre voor de bestaande veel langzamer gaat dan gehoopt. Ook in Zeeland verloopt het niet van een leien dakje. Enkele gemeenten, Borsele en Rei- merswaal, zijn wel ver gevorderd en hebben voor dit doel jaarlijks een post op de gemeentebegroting. Volgens de heer Mulders zal de ZSR alert blijven op dit terrein al wordt tegelijkertijd beseft dat aanpassingen in monumentale gebouwen soms moeilijk zijn aan te brengen. Ver heugd was hij over lichtpunten op andere terreinen. Zo zijn de mogelijk heden voor rolstoelsporten uitgebreid en zal er op Schouwen-Duh'eland een bescheiden begin worden gemaakt met het openen van aangepaste re creatiebungalows voor mensen met •wn Handicap. Enquête Toegankelijkheid De studiedag stond verder in het teken van het toegankelijkheids- I vraagstuk. Daarbij gaat het om aan passingen in het verkeer, openbare j gebouwen en elders ten dienste van I mensen met een handicap. Met vol doening werd geconstateerd dat in Goes en in de regio's Schouwen-Dui- veland, Tholen en Walcheren ïnmid- j dels werkgroepen toegankelijkheids- Voetgangster licht gewond bij botsing I TERNEUZEN De 76-jarige Terneu- zense C. van D is zaterdagmiddag omstreeks kwart voor vier licht ge- wond geraakt toen zij, in de Axelse- straat in Terneuzen, werd aangereden door de bromfietser W van der M. uit Terneuzen. De vrouw stak - ter hoogte van de Tuinstraat - plotseling de rijweg over. Ze werd voor onderzoek overgebracht naar het Julianazieken- huis. maar kon al snel weer naar huis. AUTO GESTOLEN TERNEUZEN Tussen zondagoch tend half twee en half twaalf is de personenauto van J. L. de K. uit I Terneuzen gestolen. De auto - een witte Ford Taunus, voorzien van het kenteken 39-XP-54 - stond gepar keerd in de Diepenbrockstraat, In de auto bevonden zich ook het rijbewijs en het kentekenbewijs van de eige- i naar. WEMELDINGE De veertienjarige Ronny Dagevos uit Wemeldin- ge is zaterdag nationaal jeugdkampioen kust vissen geworden. Bij de hengelwedstrijden aan de Nieuwe Waterweg bij Roozenburg viste hij in totaal 8" cm vis bij elkaar. Dat was 7 cm meer dan nummer twee. De nieuwe kampioen is lid van de Wemeldingse hengelsportvereniging 't Grondeltje. Deze nog maar anderhalf jaar be staande vereniging boekte met dit kam pioenschap haar eerste grote succes. Trouwens ook twee andere deelne mers van 't Grondeltje kwamen ver bij de jeugdkampioenschap pen. Martin van Zweden eindigde als vierde en Kees Besuijen eindigde op de veertiende plaats. Aan de wedstrijden na men 46 hangelaars in de leeftijd van zeven tot zestien jaar deel. Het is de bedoeling dat Ronny Dagevos binnenkort zal worden gehuldigd in verband met zijn kam pioenstitel De ZSR heeft onder alle dertig Zeeuw se gemeenten een enquête uitgevoerd met vragen over het beleid ten aan zien van de lichamelijk gehandicap ten. Uit de resultaten die zaterdag werden gepubliceerd blijkt dat er geen sprake is van eenstemmigheid bij de lokale autoriteiten. De gemeen ten is gevraagd of zij bereid zijn te praten met plaatselijke gehandicap tenorganisaties en werkgroepen loe- gankelijkheidsbevordering. Van de 27 gemeenten die op de enquête reageer den beantwoordden slechts negen de ze vraag met een volmondig ja Twaalf zeiden nee. terwijl de resterende zes geen direct antwoord gaven De heer Mulders kon zaterdag met zeggen welke drie gemeenten niet hebben gereageerd. Een beeld van de historische optocht, zaterdag, ter gelegenheid van 400 jaar Terneuzen'. TERNEUZEN - Tienduizenden belangstellenden heb ben zaterdagmiddag in Terneuzen een indrukwekken de historische optocht voorbij zien trekken waarmee de Zeeuws-Vlaamse Seheldestad luister bijzette aan de viering van het 400-jarig bestaan dat vrijdagavond officieel werd ingeluid Op verschillende plaatsen in de voor het verkeer arotendeels lamgelegde binnenstad stond het publiek rijen dik. De historische stoet was ruim een kilometer lang en er deden meer dan duizend mensen, allemaal verkleed, aan mee. compleet met praalwagens en muziekkorpsen. Ook het 'oude veerboolje'- dat vroeger de dienst Terneuzen-Hoedekenskerk onderhield en in het kader van de feesten even terug is - trok afgelopen weekeinde veel belangstelling. Vele honderden maak ten gebruik van de gelegenheid om nog één keer een tochtje met 'het bootje' mee te maken. EERST MET BEHOUD VAN UITKERING ZEEUWSE Alarm Eén onzer collega's heefl zich - nadat zijn auto was gestolen - een alarminstallatie aange schaft Gelukkig werd het voertuig snel terugggevonden en in een paai mje uurtjes installeerde hij het apparaat in zijn henoonnen eigendom. Dat zou de dieven ivel af schrikken. Bij openen van deuren, ramen of kofferdeksel door onbevoegden produceer de het apparaat een indruk wekkend tweetonig signaal, in de verte herinneringen oproe pend aan een naderende poli tie- of brandweerauto. Zo trots als een aap maakte de man een proefritje. om te zien of ook onder het rijden alles naar behoren functioneerde Toen hij dan ook een politie sirene hoorde, ging hij haastig rechts rijden en keek in zijn spiegel, waar de loetsdienaars vandaan kwamen. Hij zag echter nergens iets dal op een blauw zwaailicht leek. Wel enkele medeweggebrui kers die de bekende automobi- listengroet brachten, met de wijsvinger naar hel voor hoofd Toen pas ging de doe- hel-zelver een lichtje op. Met een zéér rood hoofd zagen zijn buren hem de straal in komen rijden En met een sneltrein vaart dook hij onder de motor kap om de bedrading los te rukken Voorlopig zal hij eerst nog eens de gebruiksaanwij zing bestuderen. Om daarna misschien nog een poging tot installeren te doen. HULST Het kan dus niet meer mis: zondag wordt de meikermismarkt in Koeivacht. een groots opgezet gebeuren met zo'n 160 marktkramen, overgoten met een vriendelijk zonnetje. De noeerigoden zijn sinds zaterdag gunstig gestemd nadat wethouder Piet Apers van Axel en slager Ton Huiskes van de loinkeliersverenigmg Koewacht i Wiveko) de zusters Carmelitessen ter gelegenheid van Sint-Clara een worst aanboden De volksmond wil dat het dan mooi weer wordt.... MIDDELBURG - Een groeiend aantal werklozen in Zeeland probeert op nieuw aan de slag te komen door het oprichten van een eigen bedrijf. De genen die daarin slagen werken daar in de eerste tijd meestal met behoud van uitkering met als doel daarna als zelfstandig ondernemer te functione ren. Dit blijkt uit het jaarver slag over 1983 van de Stichting Regionaal Dienstverleningscentrum Kleinbe drijf Zeeland (RDK). Het RDK geeft informatie aan men sen met een uitkering die een bedrijf willen beginnen en brengt op verzoek advies uit aan de sociale diensten. In 1982 werden er vanuit deze categorie 160 adviezen aangevraagd, vorig jaar was dat aantal gestegen tot 246. In 1983 werd over 48 aanvragen gerap porteerd aan de sociale diensten. In 27 gevallen werd een positief advies uit gebracht en van de betrokkenen zijn er verleden jaar ook 24 daadwerkelijk begonnen met een bedrijf. Van de overblijvende 21 gevallen waarin een negatief advies werd verstrekt zijn toch nog 13 mensen gestart. Het ministerie van sociale zaken heeft verleden jaar de gemeenten richtlij nen verstrekt. Voorwaarde is daarbij dat er sprake is van een bedrijfsecono- VLISSINGEN - De 17- jarige Vlissinge organist Jaco Simons heeft zater dag voor de tweede achtereenvolgende maal het Zuidneder- lands orgelconcours te Boxtel gewonnen. Dit concours is toegankelijk voor amateurs-organis ten ivoonachtig in de zuidelijke Nederlandse en noordelijke Belgische provincies Na twee voorselecties plaatste Jaco Simons zich in de finale ivaarin hij op het befaamde Smits-orgel in de Si. Pe- truskerk de volgende werken speelde: praelu- dium und Fuge in G dur van F. Mendelssohn- Bartholdy verplicht i en Sonata da chiesa terna con variazioni e finale Jaco Simons van Hendrik Andries- sen. De jury - bestaande uit Kristiaan van Ingelgem. Jacques van Oortrners- sen en Joost Langeveld - had geen moeite de eer ste prijswinnaar aan te wijzen De gedeelde tweede prijs ging naar Miss Peggy Johnsen uit Heerlen en RolfWolfens- berger uit Terneuzen. Na de prijsuitreiking door de burgemeester 'van Boxtel deelde de voorzitter van de orga nisatie mee dat Jaco als winnaar m de gelegen heid wordt gesteld in het najaar een concert te verzorgen. misch verantwoorde opzet Verder mag de vestiging van een dergelijk nieuw bedrijf niet concurrentieverval send werken. Ondernemersplan De RDK's in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg hebben intussen in geza menlijk overleg een ondernemers plan opgesteld. Degene die zich aan meldt voor start van een bedrijf met behoud van uitkering krijgt nu een ondernemersplan uitgereikt. Nadat op grond hiervan de eigen plannen nader zijn uitgewerkt buigen eerste de sociale diensten zich erover. Valt daar een positief besluit dan wordt advies gevraagd aan de RDK's. Uit het jaarverslag van RDK Zeeland blykt dat van de 37 mensen die vorig jaar een eigen bedrijf openden veertig procent jonger dan dertig Jaar was terwijl 54 procent zich in de leeftijds groep 30-45 bevond. Verder blijkt dat 32 van de 37 startende ondernemers minder dan vijftigduizend gulden aan investeringen behoefde te doen. Het bezig zijn met deze categorie is volgens het jaarverslag ten koste ge gaan van de eerste doelstelling van het RDK, dat overigens in Goes is gevestigd en in Terneuzen een steun punt heeft. Dat betekent dat er min der tijd besteed kon worden aan het begeleiden van ondernemers in be staande bedrijven in het kleinbedrijf die m moeilijkheden verkeren of in moeilijkheden dreigen te geraken 'ONJUISTE AFWEGING FINANCIËLE EN MILIEU-ASPECTEN' MIDDELBURG Hel verlenen van een vergunning - door gedeputeerde staten van Zeeland aan de I'ZEM voor het ombouwén van de elektrici teitscentrale in Borssele op kolen- stook met slechts een gedeeltelijke rookgasontzwavcling. en voor het lo zen van afvalwater op de Wester- schelde berust op een onjuiste al'wc- ging van financiële en milicuaspcc- ten. Dat melden de Vereniging .Mi lieuhygiëne Zeeland (VMZ) en de Stichting Zeeuws Coórdinatieorgaan voor Natuur-, Landschaps- cn Milieu- j bescherming (ZCOl aan de afdeling voor de geschillennvannbestuu Ge- schillen van Bestuur van de Raad van State. Beide milieu-instanties bepleiten de beschikking van gs te schorsen dan wel de voorlopige voorziening te tref- fen dat 100 procent rookgasonlzwave- ling verplicht wordt gesteld, zodat gebruik kan worden gemaakt van de aangeboden extra overheidssteun. Voorts wordt verzocht dat de centrale slechts voor 50 procent van haar capaciteit gebruikt mag worden als voor 50 procent rookgasontzwave- lingscapaciteit aanwezig is en dat dié onderdelen van een 100-procent-ont- zwavelingsinstallatie al gerealiseerd worden, die inbouw later relatief duurder maken. Met het indienen van een schorsingsverzoek willen de mi lieubeschermingsorganisaties eerder effectieve maatregelen proberen af te dwingen dan via een veel meer tijd vergende beroepsprocedure mogelijk is. Tegelijk met de indiening van het schorsingsverzoek is een Kroonbe- roep ingesteld. Het beroep is aangete kend omdat niet wordt tegemoet ge komen aan eerder ingediende be zwaarschriften. In het beroepschrift wordt gewezen op de noodzaak tot het treffen van mi- lieubeschermende maatregelen ten einde de effecten van verzurende uit stoten van zwaveldioxide en sliksto- foxyden zoveel mogelijk te beperken Ten aanzien van de uitstoot van stik- stofoxyden pleit men voor invoering van de reinigingstechnieken in de vorm van rookgasdenitrificatie waar mee een verdergaande beperking van stofuitstoot kan worden bereikt door het installeren van een stofvangsys- teem met doekfilters, in plaats van electrostatische filters En wat de open opslag van kolen en vliegas betreft wordt uit milieuhygiënische overwegingen gepleit voor een geslo ten opslagsysteem in silo's Motieven SEP Door het uitblijven van milieube- schermende maatregelen zal, zo wordt vermeld in hel beroepschrift, de milieuschade verder toenemen. En het wordt een onacceptabele gang van zaken genoemd dat de Samen werkende Electriciteits Produktiebe- drijven (SEP) twee motieven hebben om de volledige ontzwaveling van de hand te wijzen: onduidelijkheid over de 6,5 miljoen bijdrage van de pro vincie Zeeland in de extra investe ringen cn het niet vooruit willen lopen op toekomstige overheids maatregelen. ..De mogelijkheid van 100 procent ontzwaveling had niet mogen verval len door onduidelijkheid over de bij drage van de provincie Zeeland bij de SEP", aldus de milieubeschermings organisatie, die in een toelichting op het schorsingsverzoek er op wijzen, dat de SEP slechts zeer sumiere infor matie heeft verstrekt over de benodig de extra investeringen en bereke ningswijze van de jaarlasten Als de gegevens juist zijn dan resteert na de extra rijks- en provinciebijdrage van 26,5 miljoen gulden een zodanig laag bedrag dat de milieuvoordelen voor een 100 procent ontzwaveling hier beslist tegen opwegen. Nu de voorne mens voor toekomstige maatregelen tegen S02-emissies alleen maar dui delijk en definitiever zijn geworden wordt het onwijs geacht om met maatregelen te wachten tot een mo ment dat er meer kosten mee gemoeid zullen zijn en het aanbod van extra overheidsbijdragen is vervallen In het beroepschrift tegen de vergun ningverlening voor het lozen van afvalwater op de Westerschelde wordt cr onder meer op aangedron gen dat het afvalwater in een zuive ringsinstallatie wordt behandeld. Voorts wordt de vrees uitgesproken dat door de lozing van koelwater met name in de zomermaanden het biolo gisch evenwicht van het Westerschel- demilieu kan worden verstoord. Hoog peil op filmfestival voor amateurs VLISSINGEN - De filmgroep van de Zeeuwse vereniging Shot '68 hield zaterdag in het gebouw van de speel tuinvereniging 'De Oude Stad' in Vlïssingen haar jaarlijkse smalfilm- festival. Er werden tien films van leden vertoond, die door een jury van Belgische filmers op kwaliteit beoor deeld werden. Drie films kwamen met het predikaat 'zilver' uit de bus: de speelfilm 'Pa tiënten perikelen' van P Gulien en J. de Ruijter. 'Zonder woorden', een ani matiefilm van L Gillese en 'Lettera- ma' van P. van de Broeke. P Lippens en T Laport. Deze laatste film, een persiflage op het ontstaan van een banketletter, kreeg bovendien de pu blieksprijs De overige films werden beloond met 'brons' of eervolle vermeldingen. Het peil van de ingeleverde werkstukken was volgens de jury dit. jaar erg hoog. De films die zilver in de wacht sleep ten zullen vertoond worden op de districtswedstrijden van de Neder landse Vereniging van Amateurfil mers (NOVA). In de middaguren waren er films te zien die door leden van twee bevrien de Vlaamse filmclubs waren gemaakt Verder vertoonden enkele Duitse filmers onder meer een film over het ramschip 'De Schorpioen' Zij waren attent gemaakt op De Schorpioen' omdat zij al eerder een rolprent van 'De Buffel een als museumschip in gericht ramschip. vervaardigden Ook deze werd door hen op het scherm gebracht. De beelden die van 'De Schorpioen' te zien waren bleken nog maar een aanzet voor een film die nog grotendeels gemaakt moet worden MAANDAG 30 APRIL 1984 GOES Hel opklapbare gedeeelte van de Zeelandbrug kan weer normaal electrisch worden bediend. Duikers hebben zaterdag de omvang vastgesteld van de schade die een slepend anker van de bok Taklift 4 vrijdag aan de westelijke zinker van de brug veroorzaakte. Nadat gebleken was dat de oostelijke zinker onbeschadigd was gebleven, kon worden overgeschakeld op de bcdieningskabels die door deze zinker lopen. Met het herstel van de schade zullen tonnen zijn gemoeid. iHet grote anker van de bok heeft de westelijke zinker, howel deze met zware 'stenen was afgedekt, totaal meegenomen. De buis, waar doorheen behalve de bedienmgskabels van de brug ook de kabels van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) lopen, is zowat bovenop de zeven a acht meter oostelijker gelegen tweede zinker beland. Daardoor is een verondieping ontstaan, waarmee rekening moet worden gehouden wanneer diep stekende schepen bij laag water de basculebrug willen passeren. Het is de bedoeling dat de westelijke zinker van de brug en de kabels zo snel mogelijk worden hersteld, De verwachting is dat dit een kwestie van maanden kan worden. Hoewel door de oostelijke zinker ook PZEM-kabels lopen, geschiedt de stroomvoorziening van Schouwen-Duiveland nu grotendeels via kabels die vanaf Tholen het Mastgat kruisen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 21