PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gaddafi roept op tot acties tegen Londen CD A-fractieleider De Vries voor rechter gedaagd in kernwapenzaak JOODSE TERREURGROEP BERAAMDE AANSLAGEN I Auto-Poppe Walcheren B.V. BRITSE KRANTEN: POLITIE WEET WIE SCHOOT Prinses Juliana 75 Zeven Turken ter dood veroordeeld Arrestaties na bomvondsten 19 227e jaargang no. 102 Maandag 30 april 1984 G L IS UW VÖÖRDÉÉL ONGEKEND PEKING (RTR/UPI/AFP) - De Chinese media hebben zaterdag opnieuw op merkingen van de Amerikaanse pre sident Reagan weggelaten waarin hij uitwijdt over vrijheid en een Russi sche dreiging langs de grens met China. Reagan sprak zaterdag op de derde dag van zijn bezoek aan de Volksrepubliek met "sterke man" Deng Xiaoping. Volgens Reagans woordvoerder Spea- kes heeft het Witte Huis aan de Chine se regering zijn misnoegen overge bracht over het weglaten van bepaal de opmerkingen in een toespraak van de president die vrijdagavond door de Chinese televisie werd gebracht. On danks het Amerikaanse protest liet de televisie, die zaterdag een vraagge sprek met Reagan toonde, een onder deel weg waarin indirect werd inge gaan op de Sovjetunie en vrijheid werd bepleit. Er was geen direct commentaar van Chinese zijde maar eerder had een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Peking gezegd dat de woorden vrijdag waren wegge laten omdat het niet juist is voor de gen met Moskou te verbeteren. Tegen Deng Xiaoping zei hij voorstander te zijn van een vermindering van ideolo gische en grensgeschillen tussen de twee communistische landen. Vol gens Reagan zou vooruitgang in deze de vooruitzichten op vrede en stabili teit in dit deel van de wereld bevorde- TAIWAN ZIT PEKING HOOG Chinese media om commentaren van de president over andere landen te melden. De Amerikaanse president, die zijn aantijgingen deze week in Peking tegen de Sovjetunie verzachtte, sprak zaterdag zijn steun uit voor de Chine se pogingen de gespannen betrekkin- ren, aldus een hoge Amerikaanse functionaris. De Amerikaanse wapenleveranties aan Taiwan blijven China een doorn in het oog. Een woordvoerder van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken deed zondag op een persconfe rentie verslag van het overleg dat de Amerikaanse minister van buiten landse zaken. George Shultz en diens Chinese ambtgenoot, Wu Xueqian, in de afgelopen twee dagen hadden ge voerd in het kader van het bezoek van president Ronald Reagan aan de Volksrepubliek. Minister Wu had Shultz te verstaan gegeven dat de wapenhulp aan Tai wan naar de zin van China niet snel genoeg op een laag pitje wordt gezet, Deze „dringende" kwestie dient met spoed opgelost te worden als de Ver enigde Staten willen dat hun betrek kingen met China zich verder In gun stige richting ontwikkelen. Taiwan vormt nog steeds een ernstig obstakel in deze betrekkingen, had Wu zijn Amerikaanse gast op het hart ge drukt. BAHREIN/LONDEN (RTR/AFP/GPD) - De Libische leider, kolonel Muammar Gaddafi, heeft Groot-Brittanië beschuldigd van het beschermen van terroristen en opgeroepen tot „vergeldingsacties" tegen de Britse autoriteiten. Dit heeft het officiële Libische nieuwsagent schap Jana zondag gemeld. Naar verluidde uitte Gaddafi deze beschuldiging in Tripoli tegenover de groep Libiërs die na een tiendaagse belegering van de Libische ambassa de in Londen in Libië zijn terugge keerd. Aan de belegering, die begon nadat vanuit de ambassade was ge schoten op anti-Gaddafi demonstran ten en waarbij een Britse politieagen te werd gedood, kwam formeel een einde nadat Londen de diplomatieke betrekkingen verbrak met Libië. De in Libië gestsationeerde Britse diplo maten zijn vrijdagavond in engeland teruggekeerd. Gaddafi zei dat de Libiërs in de diplomatieke missie het „slachtoffers waren geworden van een gewapende lucht- en grondaanval". Libische au toriteiten hebben eerder gezegd dat de Londense politie en de anti-Gadda- fi demonstranten verantwoordelijk waren voor hèt incident. Bovendien zou er volgens hen die bewuste dag een helikopter boven de Libische am bassade hebben gevlogen. „Nu is de tijd gekomen Groot-Brittan- niê met gelijke munt te betalen nu het duidelijk is geworden dat Groot-Brit- tannie een beschermer is van terroris me en van de vijanden van het Libi sche Arabische volk", zo meldde Ja- Dader bekend De Britse politie kent de identiteit van de Libiër die politieagente Yvon ne Fletcher doodschoot, maar heeft besloten zijn naam vooralsnog ge heim te houden, zo schrijven de Britse zondagsbladen. Al in een vroeg stadium van het drama rond de Libische ambassade kwam de politie de voornaam van de Libiër te weten door het afluisteren van de vaak verhitte ruzies in het 'Volksbureau' zoals de ambassade werd genoemd tussen voor- en tegen standers van de dodelijke schietpar tij. Toen vrijdag de hele groep Libiërs uit het ambassadegebouw was gekomen en, alvorens naar het vliegveld Heath row te worden gebracht, werd ver hoord, bleek maar een van de 30 Libiërs de bewuste voornaam te heb ben. Het zou om een van de revolutio naire 'studenten' gaan die in februari de ambassade overnamen op bevel van Gaddafïï. streerd te zijn door de wanordelijke werkmethoden van hun leider, die slecht slaapt, dag en nacht ronddo lend bijtende opmerkingen maakt en niet meer in staat lijkt belangrijke besluiten te nemen of van gedachten te wisselen. „Dit is het begin van het einde, het land is in beroering...er gaat iets gebeuren", zei een regeringsfunctio naris. Prinses Juliana - hier op recente foto - viert vandaag haar 75ste verjaardag. Het gezag van kolonel Moammar Gaddafi is in zijn land aan het teruglo pen. Dat komt met name doordat hij vanwege een slechte gezondheid steeds meer medicamenten slikt al dus de Washington Post. Volgens de krant, die zich beroept op verklarin- ESSTS-a NS DREIGT FNVBOND MET KORT GEDING vaak onder invloed van slaapmidde len, is hij panisch bezorgd over zijn veiligheid en brengt hij zijn onderge schikten met zijn onvoorspelbaar op treden voortdurend in verwarring. De Libische functionarissen ver trouwden de interviewer toe gefru- ANKARA (RTR) In de stad Adana, in het zuiden van Turkije, zijn zeven mensen veroordeeld tot de doodstraf. Dit blijkt uit een verklaring die de autoriteiten in Adana zaterdag heb ben uitgegeven. Tijdens het proces stonden 72 Turken terecht. Zij werden beschuldigd van lidmaatschap van een verboden (com munistische) groepering en van poli tieke moorden vóór de militaire staatsgreep in 1980. In de afgelopen twee weken zijn in Turkije 47 mensen ter dood veroor deeld. Armeense terroristen hebben zater dag bij een aanslag een Turkse zaken man in Teheran ernstig verwond en kele uren voordat de Turkse premier Turgut Ozal in de Iraanse hoofdstad aankwam voor een officieel bezoek. Ozal werd aan het eind van de och tend op het vliegveld van Teheran verwelkomd door zijn Iraanse ambt genoot Mir Hossein Moussavi. De verantwoordelijkheid voor de aan slag is opgeëist door een ondergrond se Armeesne organisatie Asala. Soedan kondigt noodtoestand af LONDEN (REUTER) - De Sudanese president Jaafar Nimeïry heeft zon dag de noodtoestand afgekondigd in zijn land. De president maakte deze beslissing bekend in een toespraak voor radio en televisie. Deze maatregel is volgens Nimeiry genomen om het de autoriteiten in Sudan mogelijk te maken „maximale stabiliteit en veiligheid" te garande ren. In een eerder verspreid bericht kondigde het Sudanese persbureau SUNA aan dat Nimeiry een belangrij ke toespraak zou houden over een „nieuwe revolutie tegen corruptie, ge ruchten, omkoping en het knoeien met voedsel en de eigendommen van het land". Kampioenen De Zeeuwse voetbalsport be leefde een historisch weekein de. In het Gelderse Aalst wera Oostkapelle kampioen van de tweede klas en promoveerde naar de eerste klas. Voor hei eerst in negen jaar heeft Zee land weer een team in de hoogste klas van het vader landse amateurvoetbal. Ka- mioenschappen en promo tiesI waren er ook voor Yerse- ke en Veere. (Pagina's 9, 15 en 16) Belabberd Iedereen blijft Feyenoord hel pen op weg naar de titel. Nu verloor PSV weer bij AZ in Alkmaar. De Rotterdammers speelden weliswaar belabberd tegen Utrecht, maar wonnen toch met 3-0. De titel is nu vrijwel zeker. (Pagina 9) Jannes Nederlands opmerkelijkste dammer Jannes van der Wal is toch kampioen van Nederland geworden. In de laatste ronde verloor hij weliswaar van Jan sen, maar zijn rivaal Clerc moest remise toestaan aan nieuweling Dollekamp. (Pagina 13) DEN HAAG (ANP) - Bert de Vries, fractieleider van het CDA in de Tweede Kamer, is door een groep inwoners van Zeist en Austerlitz voor de rechtbank in Rotterdam ge daagd. De groep wil hem op die manier de toezegging afdwingen, dat de CDA'ers in de kamer bij een stemming over het wel of niet plaat sen van kruisraketten in VVoens- drecht volledig vrijgelaten worden in hun keuze. De zaak komt op 9 mei voor. Dit heeft de voorlichter van de CDA-fractie zaterdag bevestigd. De groep, onder wie enkele CDA- leden. benaderde De Vries al in maart met het verzoek de toezegging te doen, dat de kamerleden van de partij geen standpunt over deze zaak zou den krijgen opgelegd om een uniforme mening naar buiten te kunnen presen teren. Volgens de fractievoorlichter heeft De Vries toen laten weten dat de groep geen juist inzicht over de gang- van zaken binnen de CDA-fractie had. Een 'discipline' binnen de fractie waarbij de voorzitter de leden dwingt tegen hun diepste overtuiging in te stemmen, zou niet bestaan. De groep nam met die verklaring echter geen genoegen en heeft nu dus een civiele procedure bij de rechtbank in Rotterdam aangespannen. De Vries heeft donderdag de dagvaarding ontvangen. Voor de rechter zal de groep zich voornamelijk op de Grond wet beroepen, die zegt dat kamerle- TRIPOLI Het personeel van de Libische ambassade in Londen, werd bij den zonder last of ruggespraak moe- aankomst op de luchthaven van Tripoli met slogans enthousiast begroet. tievoorlichter zal De Vries niet zelf op de zitting verschijnen Hij laat zich vertegenwoordigen door een procu reur. Tien mei ten kunnen handelen. Volgens de frac- D'66 steunt de oproep van het Komité Kruisraketten Nee om op 10 mei over te gaan tot een werkonderbreking tegen de eventuele plaatsing van kruisraketten. Maar die werkonder breking mag niet leiden tot een ontre geling van het openbaar vervoer. Dit maakte D'66-voorzitter Jacob Kohn- stamm zaterdagmiddag bekend tij dens een bijeenkomst van de advies raad van zijn partij. Ook riep hij- directie en personeel van de Neder landse'Spoorwegen op om in goed overleg buiten de rechter om tot over eenstemming te komen. Volgens de Vervoersbond FNV heeft NS-topman Ploeger gedreigd naar de rechter te stappen als de bond niet afziet van de voor 10 mei aangekon digde werkonderbreking van een kwartier in verband met de acties tegen de kruisraketten. Volgens de Vervoersbond heeft de NS-directie in een brief de bond formeel meegedeeld dat het bedrijf juridische stappen overweegt als de bond de voorgeno men acties toch dóórzet. Hulptroepen GPV-fractievoorzitter Schutte heeft het kabinet zaterdag gewaarschuwd in zijn besluit over de kruisraketten duidelijk de wil te laten blijken om de toegenomen militaire en politieke druk vanuit Moskou doeltreffend te weerstaan. Als dat niet gebeurt is de GPV-fractie in de Tweede Kamer niet beschikbaar, aldus Schutte tijdens de Algemene Vergadering van zijn partij in Arnhem. „Het is een riskante onderneming als het kabinet de kleine christelijke fracties in de kamer zou beschouwen als reservetroepen, die zonodig te hulp geroepen kunnen worden als het gaat om het krijgen van een meerder heid voor welk compromis over de kruisraketten ook," vervolgde Schut te. Hij kwam tot deze uitspraken na een uitvoerig onderzoek van de argumen ten vanuit dc kerken tegen een posi tief plaatsingsbesluit. Hij wees er op dat veel van de gebruikte argumen ten tegen kernwapens niet speciaal op deze wapens betrekking hebben, maar op het recht tot gewapende verdediging als zodanig. Betogingen Vredesdemonstranten hebben zon dag een menselijke keten gevormd rond de Belgische luchtmachtbasis Florennes, waar de nieuwe Ameri kaanse kernraketten worden geïn stalleerd als de regering in Brussel daartoe besluit. Volgens de organisa toren'namen ongeveer 20.000 beto gers deel aan de actie. Het is niet bekend wanneer België het besluit neemt over de plaatsing van de kruisraketten. Wel zijn de autori teiten al geruime tijd bezig met het treffen van voorbereidingen voor plaatsing. Grond rond de basis is al onteigend en dit jaar wordt in Floren nes al Amerikaans personeel ver wacht. Tienduizenden zingende en leuzen voerende demonstranten trokken za terdag door het centrum van Vancou ver in de grootste vredesbetoging in de Canadese geschiedenis. Burgemeester Michael Harcourt van Vancouver die de mars aanvoerde met zijn driejarige zoon in een wagentje, achtte bewezen dat Van couver „met zijn 100.000 demonstran ten de vredeslioofdstad van de we reld is". „We moeten doorgaan meer mensen op de been te brengen tot de leiders van de wereld de boodschap begrijpen". (ADVERTENTIE i (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - Ongeveer 25 Israeli's zijn door de politie en veiligheids dienst gearresteerd in verband met ondergrondse terreuractiviteiten in de bezette gebieden. Zij hebben ge probeerd afgelopen vrijdag vijf Ara bische autobussen in en nabij Jeruza lem op te blazen. Die poging werd door de politie verijdeld. De uiterst vakkundige tijdbommen werden tij dig ontdekt en ontmanteld. Ze had den in het spitsuur af moeten gaan op het moment dat de bussen afgeladen zijn met zo'n 300 Arabische reizigers. De geheime dienst was kennelijk al lange tijd de ondergrondse organisa tie op het spoor middels geïnfiltreerde agenten en was tijdig op de hoogte van de geplande actie. Het onderzoek wordt strikt geheim gehouden, namen van verdachten worden niet gepubliceerd. Maar een groot aantal arrestaties is in de neder zettingen op de Westelijke Jordaanoe- ver geschiedt en de staatsradio en televisie weten te melden dat onder de arrestanten politieke activisten uit de bezette gebieden zijn. tenminste een hoge reserveofficier, die elektro nisch ingenieur van beroep is, en een officier in actieve militaire dienst. In regeringskring wordt voor het eerst toegegeven dat er sprake is van ondergrondse joodse activiteiten, de term joodse terreurgroep wordt ver meden en „overdreven" genoemd. Tot dusver had de regering altijd ontkend dat er een joodse onder grondse organisatie was. Aanslagen en terreuracties werden toegeschre- n enkelingen ven aan het initiatief i en gekken. Voor de Shamir-regering is de zaak zeer pijnlijk, omdat het om politieke activisten gaat die belangrijke con necties hebben met het regerings kamp en ideologisch op een lijn zitten met de regering ten aanzien van de toekomst van de bezette gebieden. Nog pijnlijker is de zaak voor de bewoners van de nederzettingen in de bezette gebieden die een sterke lobby in het parlement en regering vormen. Zij staan voor het dilemma of zij de terreur moeten veroordelen of dat zij hun gearresteerde vrienden juridische bijstand moeten verlenen. Kritici van de regering hebben allang betoogd dat er in de bezette gebieden sprake is van joodse terreur, en wel van twee soorten van terreurgroepen. Een betrekkelijke onschuldige, al- thans amateuristische beweging, de zogenaamde terreurbeweging, waar van al enkele maanden geleden enige leden werden opgepakt; en daarnaast een zeer professioneel opererende or ganisatie die de geheime dienst nu kennelijk op het spoor is gekomen en die mogelijk ook verantwoordelijk is voor de aanslag op de Islamitische universiteit in Hebron vorig jaar, waarbij een aantal Arabische studen ten werd gedood, en de nimmer opge loste aanslag op drie Palestijnse bur gemeesters bijna vier jaar geleden. In al deze zaken werden zeer profes sionele methodes gebruikt, die allang het vermoeden deden ontstaan dat er zeer capabale en getrainde personen bij betrokken waren die hun training in het Israëlische leger hebben onder gaan. /r/Z/r/ Vanuit het Zeeuwse klinkt vandaag een bijzonderlang zal zij leven". Voor U, die heden een gedenkivaardige leeftijd mag bereiken. Eens onze vorstin, heeft in het verleden in bange en blijde dagen grote persoonlijke betrokkenheid betoond met de Zeeuwse bevolking. Wij danken U daarvoor en blijven U op handen dragen. Hartelijk gefeliciteerd. Leef nog langen gelukkig. De Zeeuwse bevolking is U vandaag heel erg nabij en ivenst U een fijne dag toe! Aangeboden door de dcclnemereen organisatie Zet'landbeiirs

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1