Amnesty wil kinderen geen slapeloze nachten bezorgenÊSid 3 De Zonnebloem Groot-Terneuzen ziet zich gedwongen aanwas af te remmen i VERENIGING VIERT TIENJARIG BESTAAN PZC/Streek Voor Zaamslag is het gevaar niet geweken Nog geen tekening in vierde klas zondag ^VRIJDAG 27 APRIL 1984 TERNEUZEN Amnesty International afdeling Temeuzen, een club van spreekt Maggie Bourgonje, contactpersoon van de plaatselijke afdeling van zeventien mensenverdeeld over verschillende groepen. Werpt zich op voor de Amnesty. Ze heeft het over het werk van de adoptiegroep, het nut en effect van mensenrechten en baseert zich op de universele verklaring van de rechten van schrijfavondeji en over de nieuwe campagne in de strijd tegen het martelen, de mens. Amnesty zet zich af tegen het ivülekeurig arresteren en het folteren en Een betrokken vrouw, die honderduit praat over schending van de mensen- martelen van mensen. Iedereen heeft recht op een mening en een geloofsover- rechten, maar niemand slapeloze nachten wil bezorgen een activiste die stof tuiging Amnesty stelt misstanden aan de kaak, probeert de publieke opinie te levert voor een ontnuchterende slapeloze nacht, die zich als een marteling beïnvloeden. Het hoofdkwartier van Amnesty staat in Londen In Temeuzen voltrekt. Ider, MAGGIE BOURGONJE: GEEN EER VAN JE WERK Excelentisimo, ik verzoek u dringend Inès Murillo en José Flores humaan te behandelen tijdens hun detentie; de vermeende marteling onpartijdig te onderzoeken en de verantwoor delijken te berechten; en als waarborg tegen marteling gevangenen niet in geheime hechtenis te houden en verwanten, advocaten en dokters vanaf het begin regelmatig toegang Actie tot hen te verlenen. Hoogachtend, Het gevangenispersoneel bedient zich ervan...;'. Er valt een korte stilte. lefo- Mijs, Cop, Een ansichtkaartje met het portret v^n Inès Murillo erop, gericht aan Reberto Suazo Córdoba, president v:Jn de republiek Honduras. Maar ook \po- d® presidenten van bijvoorbeeld Para- 155- gijay en El Salvador, worden regelma- 1 bij het doornemen van de ochtend- |st geconfronteerd met landgenoten s gebroken door martelingen en teringen zelf neit meer tot stemver- éffmg in staat zijn. Daarom wijst fnnesty International, de intematio- sile organisatie die strijdt voor de jchten van de mens, de dictators op drrecte en beleefde manier op hun bmenselijk gedrag. Op zö'n manier at de excelentisimo zich niet in zijn Btbijt verslikt en zijn milde stem ming van die ochtend wellicht leidt at het vrijlaten van Margarita Baez, osé Flores, Inès Murillo, Rafel Flo- ;és, Lucia Gilbao en de rest van een nonddood en verlamd leger gedeti neerden. Misschien een druppel op een loeiende plaat, maar het werk van ^tnnesty heeft de vrijlationg van zes evangenen per dag tot gevolg", zegt ilaggie Bourgonje van de afdeling l'èrneuzen van Amnesty Internatio- iM haast verontschuldigend. Dan fcl- In Brazilië wordt niét meer gemarteld. Amnesty is zeer actief éweest om dat te bereiken. Maar je lünt nooit precies aangeven hoe root het effect van de inspanningen Jyan £mnesty is geweest. Vergeet niet Sat ook handelsbetrekkingen vaak ièn rol spelen". leonomische belangen gaven de l^orslag bij de vrijlating van een ïngelse artse die in de jaren zeventig In Chili gevangen zat. Amnesty stuur de duizenden brieven, ook vanuit Groot-Brittanniè, om haar los te krij gen. „Als zo'n land brieven krijgt uit Engeland, waarmee het economische betrekkingen onderhoudt, dan gaat men nadenken Meerdere factoren lei den tot vrijalting van gevangenen", vertelt Maggie. de regering in Marokko, dan vertel je eerst dat het een prachtig land is, met mooie stranden en datje er graag mèt vakantie gaat. Het gaat er om dat de brieven goed ontvangen worden, dat men ze leest. Ook al kookt je bloed van woede om wat er in die landen gebeurt, scheldwoorden gebruik je niet. Nee, het zijn heel beleefde brie ven". Elke tweede maandag van de maand om acht uur 's avonds houdt de afdeling Terneuzen van Amnesty In ternational een schrijfavond in de Goede Herderkerk in Temeuzen. Op dinsdag daaropvolgend is er een schrijfochtend op het adres Volta straat 37 in die plaats. Mensen die AMnesty willen helpen bij het pleiten voor strafvermindering of vrijlating van (politieke) gevangenen waar ook ter wereld, mogen zelf brieven schrij ven. maar kunnen ook standaardbrie ven (in een vreemde taal) overschrij ven en versturen. Elke maand worden in de AMnesty-krant de 'gevangenen van de maand' gepubliceerd. Lezers kunnen een beroep doen op de autori teiten van de landen waar die mensen gevangen zitten om ze vrij te alten of een eind te maken aan de martelingen als daarvan sprake is. Beestachtig En, helaas, Maggie Bourgonje kan niet anders constateren, er wordt ge marteld. Braziliè mag er dan mee gestopt zijn, in bijna honderd landen gaan de beestachtigheden onvermin derd voort. Maggie: „Ik heb 'm ontmoet, Adolf Marx. Hij had een bierbrouwerij in Guinee Conakry. Eens per maand betaalde hij z'n personeel contant salaris uit. De dag waarop dat gebeur de had hij dus veel geld op zak. Toevallig had hij dezelfde dag een afspraak met een politicus uit de oppositie. De link was snel gelegd. Hij belandde in de gevangenis, omdat hij van plan zou zijn geweest de oppositie om te kopen. Het waren de brieven van Amnesty die hem tijdens folterin gen en martelingen op de been hiel den. Ze hingen 'm op aan ijzerdraad, zetten 'm op 'zwart'dieet, terwijl hij toe moest kijken hoe medegevange nen gefolterd werden. Vorig jaar heb ben ze hem vrijgelaten. 45 jaar is hij nu, maar hij ziet emit als 70..." „...En vooral familieleden en kennis sen worden er bijgehaald en gemar teld, verkracht. De meest perverse seksuele toestanden worden uitge haald. Het is ongelooflijk hoe vaak verkrachting voorkomt. In zuid- en midden-Amerika zijn vrouwen en heel jonge meisjes altijd het slachtoffer. I Beleefd blijven Het schrijven van brieven en kaarten aan ambassadeurs, regeringen en di recties van gevangenissen van en in landen waar de mensenrechten met voeten worden getreden, is één van de belangrijkste activiteiten van Amnes ty. „Maar altijd beleefde brieven", zegt Maggie. „Stuur je een brief naar Maggie Bourgonje toont portretten vati een aantal vermisten. De campagne, ja, de campagne tegen martelken: martelen is mensenwerk, ..maar de bestrijding ervan ook. Op 4 april startte Amnesty International een internationale campagne tegen martelen. Ook de afdeling Terneuzen heeft het campagne-thema opgepikt. Komende maand wil Amnesty het publiek zo veel mogelijk met het thema marte len confronteren. Maggie: „In de Noordstraat hebben we een paar da gen geleden folders, petities en kaar ten uitgedeeld". Een van de petities is gericht aan de president van de republiek Honduras met het verzoek een einde te maken aan de marteling van gevangenen. „Na de zomer gaan we politieke partij en, vakbonden, voruwengroepen, poli tie en kerken benaderen om te vragen of men contact wil zoeken met colle ga's in landen waar gemarteld wordt, on uitdrukkelijk te vragen daar niet aan mee te werken". Maggie geeft lezingen over Amnesty International op de middelbare scho len in Terneuzen en omgeving. Daarin staat nu het onderwerp martelen cen traal. Volgende week donderdag be spreekt Maggie op uitnodiging van Charitas in Sas van Gent. Een foto tentoonstelling over het onderwerp is momenteel in Oostburg te zien en binnenkort in de bibliotheek in Axel. Na de paasvakantie stapt ze de lessen maatschappijleer binnen van mavo studenten van het Zeldenrustcollege. „Het hangt van de reacties van de leerlingen af of ik inderdaad zo'n lesuur zelf volpraat. Wat me opvalt is dat veel kinderen op de middelbare school' geen idee hebben van hoe ernstig het eigenlijk gesteld is emt de schending van de rechten van de mens. Je ziet ze schrikken als je begint over toestanden in Argentinië, waar mensen plotseling verdwijnen. Er gebeuren verschrikkelijke dingen en ik heb er wel eens moeite mee om dat te vertellen, soms moet je heel goed afwegen hoe ver je kunt gaan. Ik wil die kinderen geen slapeloze nachten bezorgen. Toen ik op een school iets zei over de schending van de mensenrechten in Joegoslavië kreeg ik meteen een kwaaie reactie van de ouders van een leerling. Het is een gek gevoel dat men je in Neder land de mond wil snoeren". Maggie Bourgonje is met haar verhaal welkom op de Terneuzense middelba re scholen. Misschien omdat Amnesty geen politieke organisatie is? Maggie: ,,Ik denk het wel. Als je een politiek stempel hebt, geven scholen minder makkelijk toestemming te komen praten". Groot verloop Maggie vindt bepaald neit dat ze tegen de boerkaai vecht, al geeft ze toe dat het verloop binnen Amnesty in Nederland groot is. „Weinig men sen die aan dit werk beginnen besef fen van te voren dat je erg weinig respons krijgt. Je kunt duizenden brieven schrijven en niets terugkrij gen. Is er iemand vrijgelaten dan is het moeilijk om met zo'n persoon in contact te komen. Vaak is het voor zo iemand ook gevaarlijk. Je moet meestal de contacten laten rusten, geen bedankje verwachten en ook niet vragen: hoe gaat het nu met je?" Er worden mensen vrijgelaten, maar meestal is. het onduidelijk wat het aandeel van Amnesty daarin is. Mag gie. „In een enkel geval is het wel duidelijk. Met de adoptiegroep van onze afdeling hebben we samen met de afdelingen in West-Duitsland en Nieuw-Zeeland actie gevoerd voor de vrijlating van MAthias Dognon uit de staat Benin, vlakbij Nigeria. We heb ben die zaak zoveel mogelijk in de publiciteit gebracht, daarna alle pu blicaties gebundeld en opgestuurd aan de overheid in Benin. Dognon is vorig jaar na zeven jaar vrij geko men" Maggie zegt dat tegenwoordig veel minder danv roeger rechtstreekse brieven naar gevangenen zelf worden gestuurd. „Met kerstmis bellen de mensen je op, ze willen eens iets voor een ander doen en vragen of je nog adressen van gevangenen hebt die ze kunnen schrijven". Er kleven nadelen aan. Of de brieven komen niet terecht, of één gevangene krijgt duizenden brieven en de andere neits. Eer van je werk dat is er bij Amnesty International nauwelijks bij, met die intentie werkt men ook niet. Maggie zet gewoon door. Toen ze een aantal jaren geleden nog in Leiden woonde, kwam ze met de organisatie in con tact. „In de Volkskrant stonden des tijds de uitslagen van de wereldkam pioenschappen voetbal in Argenti nië, maar ernaast stonden ook de portretten van de mensen die waren vermist of werden gemarteld, dat is aan m'n geweten gaan knagen". Mag gie Bouregonje méént het de komen de maanden, stopt haar energie in de campagne: martelen is mensen werk... maar de bestrijding ervan ook. De campagne loopt tot in '85 en de martelingen?... Waldemar Ysebaert •TERNEUZEN Aanvankelijk wa ren het er, ongeveer honderd. Maar inmiddels is het aantal gasten van 'De Zonnebloem' Groot-Terneuzen gegroeid tot minstens 350. En daar mee is eigenlijk de grens bereikt. Op het moment dat 'De Zonnebloem' in j.Groot-Terneuzen het IO-jarig bestaan itoiert, moet de aanwas worden afge remd. „Anders gaat het werk eronder lijden en dat willen we kost wat kost I Voorkomen", zegt vice-voorzitter Piet Gerreman. Sinds kort wordt er ook bij 'De Zonnebloem' gewerkt met een soort toetsingscommissie, die de ïkandidaat-gasten' selecteert. „We gaan er vanuit dat één Zonnebloem medewerker niet meer dan vier of vijf gasten onder z'n hoede heeft. Dal is goed te doen. Worden het er meer, dan schiet je toch weer aan je doel 'voorbij". 'De Zonnebloem' Groot-Terneuzen ioestaat dus tien jaar, maar landelijk is de organisatie al veel langer actief. '«Het begon eigenlijk allemaal in 1945, toen Radio Herrijzend Nederland een 'üitkomst bleek voor mensen die 'bijvoorbeeld als oorlogsinvalide aan huis waren gebonden. Toen in J946 het 'zuilenstelsel' werd inge voerd, startte de KRO een program- jma voor zieken. De samenstellers noemden het programma 'De Zonne bloem'. Vandaar. Uiteindelijk werd een vereniging 'Vrienden van De Zon nebloem' opgericht, die voornamelijk ,'werd gefinancierd via acties van plaatselijke comité's. En in 1964 vftiondde dat alles uit in de oprichting yan de Katholieke Nationale Vereni ging tot Bevordering van het Welzijn ,der Zieken van alle Gezindten 'De 'Zonnebloem'. Het werk bestaat nu Voornamelijk uit het bezoeken van ilahgdurig zieken, gehandicapten, Blaar ook een groep gezonde mensen, ■die wat extra aandacht verdienen. •Naast dat bezoek is er jaarlijks een uitgebreide evenementenkalender. ,De jubilerende afdeling Groot-Ter-, jjéuzen heeft de jaarlijkse paasviering aljveer achter de rug. Gisteren (don derdag) werd een bezoek gebracht aan de 'Familybeurs' in 'De Braak man' en op 29 mei staat de gebruike lijke boottocht op het programma. Dit jaar wordt waarschijnlijk richting Gent gevaren. Op 8 en 9 juni is er een groot zomerfeest voor ouderen, zieken en gehandicapten in het kader van de viering '400 jaar stad Terneuzen' (in samenwerking met verpleeghuis 'Ter Schorre"), op 30 juni en 1 juli (tijdens de havenfeesten) zijn er rondvaarten met een vissersboot van de familie De Rooy en op 1 september wordt het 10-jarig bestaan gevierd met een feestelijk optreden van het koor 'Tus sen de Rails'. Dat optreden vindt plaats in het Zuidlandtheater. Na afloop is er speciaal voor de afdeling Groot-Terneuzen een koud buffet. Speciale activiteiten zijn er ook op 9 september, de Nationale Ziekendag en op 25 oktober rijden de gasten met vier bussen naar Gent voor een 'dagje winkelen'. Na de actie 'Zon in de schoorsteen' (5 december) wordt het 'Zonnebloem-jaar' afgesloten met een kerstviering op 22 december. Kinderziekten De evenementencommissie, onder aanvoering van Corrie Gerreman- Michielsen, heeft er de handen vol aan. Corrie Gerreman is ook hoofd 'medewerkenden' trouwens. „Zonder die vrijwilligers zouden we al dat werk voor 'De Zonnebloem' wel kun nen vergeten", stelt ze vast. „Wc hebben in Groot-Terneuzen door de jaren heen een hele eigen organisatie opgebouwd. Er waren aanvankelijk wel wat kinderziekten, maar op dit moment draait het allemaal prima". Juist omdat het werk van 'De Zonne bloem' de laatste jaren zo toenam, moest ook het kader worden uitge breid. De kern Terneuzen bijvoor beeld is nu opgedeeld in vier wijken met in iedere wijk een wijkhoofd. In verband met de enorme groei werd in het recente verleden contact ge zocht met het welfarewerk en de Stichting Welzijn voor Ouderen. Er groeide een hechte samenwerking uit. Piet Gerreman: „Ja, dat werkt prima. We hebben dan wel die strenge selec tieprocedure, maar dat wil nog niet zaggen dat je de mensen, die net niet aan de criteria voldoen, in de kou moet laten staan. We verwijzen dus door en omgekeerd gebeurt dat ook". 'De Zonnebloem' Groot-Terneuzen (Biervliet valt er net buiten, is onder deel van de afdeling West Zeeuwsch- Vlaanderen) telt dus 350 gasten. 80 medewerkenden en 600 tot 700 leden. Die betalen vijf rijksdaalders per jaar. Een derde deel daarvan is voor de plaatselijke kas, de rest gaat naar de landelijke organisatie. „De mensen kunnen ervan verzekerd zijn, dat er bij 'De Zonnebloem' helemaal niets aan de strijkstok blijft hangen", verze kert Come Gerreman. ..We hebben weieens een bezoekje gebracht aan het hoofdkantoor in Brabant en toen viel ons op hoe eenvoudig van opzet die hele zaak was Het gestorte geld wordt inderdaad zoveel mogelijk voor het werk zelf gebruikt En wij trekken die lijn helemaal door. In verband met het 10-jarig bestaan gaan we eind mei met alle medewerkenden naar België. Maar dat uitstapje wordt wel hele maal betaald door de mensen zelf'. Geen uitbreiding Helemaal op eigen benen, zonder overheidssubsidies. Piet Gerreman: „Juist omdat we helemaal op eigen benen staan, en op niemand terug kunnen vallen, moeten we voorzich tig zijn en heel precies weten wat we doen. Als we bijvoorbeeld zomaar ongelimiteerd nieuwe gasten opne men, wordt het financieel steeds moeilijker. Er is gewoonweg geen ruimte voor verdere uitbreiding". De waardering voor het werk is groot. Dat blijkt tijdens kerst- en paasvierin gen. maar dat blijkt ook uit de massa le opkomst als er. in het kader van de Nationale Ziekendag (in september) een oecumenische dienst wordt ge houden. Córrie Gerreman: „Daarmee zijn we nog niet zo lang geleden begonnen en het bleek al direct een enorm succes. Vijfhonderd mensen in de kerk en veel mensen, die na afloop nog gezellig wat met elkaar babbel den bij een kopje koffie. We proberen onze gasten op die manier met andere mensen in contact te brengen. Ook dat hoort bij ons werk". TUSSEN SCHELDE EN GRENS TERNEUZEN Zoals twee weken terug tegen Tholense Boys, zo kon Zaamslag afgelopen zaterdag ook van Krabbendijke geen afstand nemen. Werd het tegen Tholense Boys nog 1-1, tegen Krabbendijke de tweede concurrent in de strijd tegen de dreigende degradatie bleef de formatie van Gcrrit Emans steken op 0-0 in een qua voetbal puur slechte wedstrijd. Toch was Zaamslag na afloop redelijk tevreden, omdat Krabbendijke de beste doelkansen kreeg en aldus Jan Dees „het voor hetzelfde geld 0-1 was geworden". Voorlopig zijn de zorgen voor de „We hebben het toen ook helemaal Zeeuws-Vlaamse ploeg dus nog zelf moeten doen; 3-0 werd het toen, niet geweken. Zaamslag blijft maar geloof maar niet dat Zaam- Krabbendijke en Tholense Boys slag ons in die wedstrijd ook maar weliswaar nog altijd één punt voor, enigszins tegemoet kwam". Overi- maar die marge is klein en zeker gens ontbreekt bij Terneuzense nog niet gerustellend. Eén voordeel Boys morgen naast Rolf Wilting echter heeft Zaamslag. morgen (za- ook Arjen Wilting, die nog steeds terdag) treffen Krabbendijke en met een spierblessure kampt. Tholense Boys elkaar in Krabben dijke, terwijl voor volgende week JJrtpk-A 71/1/ nog Tholense Boys-Zaamslag op i'vcrv r r het programma staat. Hoe dan ook Eén niveau hoger heeft Zaamslag van de drie de klas van het beste papieren in handen, reden morgen ev< de tweede het zaterdagvoetbal) is er een Zeeuws voor Jan Dees om te veronderstel len „dat we het wel zullen redden" Vlaamse derby. In Hoek treffen Hoek en AZVV elkaar in een duel, De kans daarop wordt natuurlijk dat vooral voor de bezetting van groter als de groen-witten morgen de derde plaats nog van belang is. van Terneuzense Boys winnen. Vei - „Voor ons is dat dit seizoen het lies voor Tholense Boys brengt hoogst haalbare", weet bijvoor- Zaamslag in dat geval definitief in beeld Theo Hanny, „en vanzelf- veiligheid. Vooralsnog echter re- sprekend spelen we daar nog kent Jan Dees op 'een hele moeilij- voor". Maar zo mogelijk nog meer ke wedstrijd'. Hij staaft dat door te waarde hecht AZVV er aan 'vóó verwijzen naar de meest recente Hoek te eindigen'. Hanny: „Die prestaties van de Terneuzenaren, gedachte leeft enorm sterk: als we die na een reeks van overwinningen Hoek maar voorblijven. Dan is ons ook Yerseke het mes op de keel seizoen zetten. Min of meer onverdiend AZVV verloor Terneuzense Boys dat duel zaterdag met 1-0. „Veel zal afhan gen van de inzet, die de Boys zullen tonen", weet Jan Dees op voor hand, „als ze er voor honderd pro een heel eind goed" at dat betreft in het oordeel, nu het twee punten voor sprong heeft en Hoek na de wedstrijd van zaterdag nog op bezoek moet bij Oostkapelle, ter wijl de Axelse ploeg thuis tegen cent tegenaan gaan, dan heb ik zo Arnemuiden speelt. Geen proble- mijn twijfels.Zaamslag heeft in elk geval het 'geluk', dat het com- kent AZVV stelling aangaat. aar het de op- pleet is. Maarten van der Staal is Kie kent vermoedelijk ook Hoek na een lange periode in de basis niet, hoewel Jan de Block en Piet teruggekeerd en ook Frank Deij de Koeijer de laatste weken nog zaterdag nog afwezig door een bles- slechts spelen en nauwelijks trai- sure zal wellicht weer van de nen. Iedere zaterdag blijken die partij zijn. twee aanvallers echter voldoende fit voor de volle negentig minuten. Dat Zaamslag overigens niet op Present is zeker Wilco Braafhart, een presentje van Terneuzense die zaterdag tegen Roda Boys al na Boys hoeft te rekenen, blijkt uit de tien minuten het veld moest rui- woorden van Bert Wilting, met men na een ongelukkige botsing Jack Dingenouts de routinier m de met Piet de Koeijer. Braafhart had ploeg nu Rolf Wilting vanwege een een wenkbrauwblessure, maar die schorsing op non-actief staat. „We speelt hem inmiddels geen parten hebben altijd onze sportieve plicht meer. vervuld en zullen dat ook altijd Overigens is Hoek uit de revanche blijven doen", aldus Wilting, „of de voor de eerder dit seizoen geleden tegenstander nu Zaamslag heet of 1-0 nederlaag in Axel. Braafhart Yerseke. Anders kunnen we beter „We zouden morgen graag winnen, stoppen". Bert Wilting herinnert omdat we in Axel zo verschrikke- zich trouwens nog de derby van lijk slecht hebben lopen voetballen, twee jaar terug, toen Terneuzense Als we wéér zouden verliezen, dan Boys in de situatie verkeerde, Zaamslag zich nu bevindt: krijg je trouwens praatjes weer". TERNEUZEN Twee wedstrijden voor het eind van de competitie is er in de vierde klas van het zondagvoetbal nog altijd geen enkele tekening in de strijd om de eerste plaats. Terneuzen en Hoofdplaat weten zich inmiddels niet meer bedreigd door Axel dat definitief afhaakte door een 1-0 nederlaag tegen HVV'24 maar doen vooralsnog niets voor elkaar onder. De één (Terneuzen) won zondag met 2-1 de lastige uitwedstrijd tegen Philippine, de ander (Hoofdplaat) was in eigen huis het degelijke Biervliet de baas met 2-0. Dertig punten hebben beide teams nu en de kans op een beslissingswedstrijd wordt met de week groter. Er is ook absoluut geen sprake van Ria-Philippine completeert het een uitgesproken favoriet „Ter- programma in de vierde klas van neuzen is geen ploeg die er boven- het zondagvoetbal. Minder belangrijk uit steekt en Hoofdplaat is dat evenmin", zei Hoofdplaat-aanvoer der Walter Thomas halverwege de- ze week nog zo treffend Thomas 'L'° f. wees daarbij ook het betrekkelijk resterende wedstrijden geringe aantal doelpunten, die bei- Zeeuws-Vlaamse zondag de titelkandidaten hebben ge- en derde klassers. Breskens, verle- scoord: elk zevenentwintig. „Onze den week zaterdag andermaal veel kracht is dat we meestal al aan één voor Vlissmgen. maar treffer genoeg hebben", zei Tho- daarna verliezend van Internos, rraa' bij het onderaanstaande mas, „als we eenmaal voor staan dan wordt het voor onze tegenstan der vrijwel ondoenlijk om nog terug te komen Meestal voetballen we gevallen is te gast bi^NOAD, de vanuit een ijzersterke defensie en ik vermoed dat dat ook bij Terneu zen het geval is". Wéken achtereen wacht Hoofd- - - - plaat intussen al op een misstap ^Di van Temeuzen, dat'echter de con- oa n" c"7' stante lijn van de eerste competi- Berkdijk op bezoek. En Sluiskil dat dc laatste weken sterk is terug tweede degradatiekandidaat, beide Zeeuws-Vlaamse tweede klassers kunnen dus nog best een belangrijke rol spelen. enkele weken te laat op bezoek bij Zierikzee, dat inmiddels de titel uebèlfr'wéer'té pakken'heTfÜ"óïs "P '■:k heeft en dus niet meer het moet gebeuren, dan gebeurt ?P SdherP staat. Wat dat laatste het zondag als Terneuzen thuis betreft. v«mde dd 2-0 nederlaag, tegen Axel speeli" veronderstelde dle Zwnkzee maandag tegen Walter Thomas, hoewel ook hij zijn 'edd indicatie. Cllnge twijfels heeft „Terneuzen is net als "WW thuis Goes tegenover zich Hoofdplaat in de winning-mood en wedstrijd is nog slechts van dan kun ie over het algemeen toch belanü v°°r de delimtieve bezet iets moer dan je tegenstander". ""8 de middenmoot-iplaat- Hoofdplaat zelf speelt zondag sen, omdat niet alleen Cllnge maar thuis tegen IJzendijke. dat nog ™k Goes zich inmiddels buiten altijd de vierde plaals inneemt. bere'k de degradatiekandlda- maar minder sterk acteert dan ten heeft gespeeld, eerder dit seizoen. Thomas zei een 'moeilijke wedstrijd te verwach ten', omdat: „IJzendijke ons nooit Koewacht In de eerste klas van de afdeling goed heeft gelegen en we er nog was het voorbije paasweekeinde nooit een goeie wedstrijd tegen vooral voor Koewacht succesvol, hebben gespeeld". Maar deson- De formatie van George de Bakker danks bleek de aanvoerder van dc versloeg eerst koploper Noorman- West-Zeeuws-Vlaamse ploeg opti mistisch over de afloop: „Ik voor- e toch dat we zondag twee pun- wacht trok daarmee een belangrij- ten Zullen pakken". ke wissel op het volgende seizoen. Even spannend als de titelstrijd is omdat het inmiddels de belangrijk- het duel om de degradatie, waarbij ste kandidaat voor de tweede pro naast Aardenburg en Lewedorpse motieplaats is geworden. Voorals- Boys Vogelwaarde en toch nog— nog heeft Koewacht alleen van Biervliet zijn betrokken. Lebo en Domburg en Corn Boys nog enige Aardenburg hebben beiden 13 pun- concurrentie te verwachten, maar ten uit twintig wedstrijden. Vogel- Domburg ontmoet zondag koplo- waarde 15 en Biervliet 16 Er degra deren in elk geval twee ploegen. per Noormannen en Koewacht zelf gaat op bezoek bij Corn Boys. In Belangrijk is zondag vooral de di- het gunstigste geval is de promotie recte confrontatie tussen Biervliet voor de Zeeuws-Vlaamse grens- en Vogelwaarde (in Biervliet), om- ploeg zondag al een feit dat de zich (vrijwel) zeker Het verdere programma in de eer- in veiligheid speelt. Dat laatste is ste klas afdeling: natuurlijk mede afhankelijk van de resultaten die Aardenburg en Le wedorpse Boys zullen boeken Lebo (dat volgende week ook nog Ter neuzen treft) treedt dit. weekeinde aan tegen HW'24 (in Hulst), dat de laatste weken aan een opmerkelijk herstel bezig is En Aardenburg gaat op bezoek bij Hontenisse. zon dag nog verrassend met 2-1 in Lewedorp winnend van Lebo. Sluis-Hulsterloo: Robur-Oostburg: Volliarding-Graauw. Het programma in de tweede, der de en vierde klas: Tweede klas: Berkdijk-Breskens; NOAD-Sluiskil. Derde klas: Zierik- zee-Steen; Clinge-Goes. Vierde klas: Terneuzen-Axel; Hoofdplaat- IJzendijke; Hontenisse-Aarden- burg; Biervliet-Vogelwaarde; HW- Lewedorpse Boys; Ria-Philippine

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 41