Molkenboer werd gevraagd als president RSV-concern iwciuiOuauu,< PZCfi Tsjernenko pleit voor realistisch program' SEP bouwt klein windmolenpark Volksverzet gaat in Paramaribo praten NADER VERHOOR ENQUETE-COMMISSIE Waarschuwing tegen roken bij kinderen het weer Kritiek op ontwikkelings samenwerking Voedselrellen Domincaanse Republiek: zestig doden VRIJDAG 27 APRIL 1984 PZC/ binnen-buitenland DEN HAAG (GPD) - Stikker zou mogelijk geen president van het RSV-concern zijn geworden als de directeur-generaal voor de industrie van het ministerie van economische zaken, Molkenboer, was ingegaan op een verzoek om de topman van het nieuwe concern te worden na het overlijden van president-directeur Langenberg, eind 1972. Dat bleek donderdagmid dag uit het nadere verhoor van Molkenboer door de Parlementaire Enquêtecommissie RSV. Molkenboer was gevraagd mede om- gefronst. Ik vond bijvoorbeeld dat Van Dijk werd hij nog scherper, toen dat hij als regeringswaarnemer in men de leiding van Akzo er eerst over Van den Brink het Nederlandse kern- RSV en als lid van de commissie- had kunnen polsen", zo zei hij donder- energiebeleid verantwoordelijk pro- Winsemius, die de fusie van de Rijn- dag tegen de commissie. beerde te stellen voor het mislukken Scheldegroep (RDM, Wilton-Fij- Het verhoor van Van den Brink con- van de projecten die RSV in Rotter- enoord, Koninklijke Maatschappij De centreerde zich donderdag voor een dam Nuclear op poten probeerde te Schelde) had voorbereid, al zo veel belangrijk deel op de oorzaken van krijgen. van het concern wist. Molkenboer het debacle met RSV. De oud-bank- Voorzitter Van Dijk wees er op dat pas verkoos echter ambtenaar te blijven, man maakte er geen geheim van dat in 1976 het kabinet Den Uyl besloot Met de verklaring van Molkenboer hij indertijd fel tegen het voornemen geen beslissing te nemen over de werd donderdag overigens nog geen was om in RSV-bedrijven schepen bouw van meer kercentrales. helderheid verschaft over de vraag voor eigen rekening te bouwen. Hij De politiek had er, zoals uit de verho- waarom president-commissaris De vond het onverantwoorde risico's en ren ook al eerder is gebeleken, voor Vries vonge week weigerde de naam wilde liever de overcapaciteit (aan gezorgd dat Rotterdam Nuclear een te noemen van de man die RSV personeel en apparatuur) wegsnijden order verloor voor (medewerking aan) eigenlijk als de nieuwe topman had willen hebben. Het is niet waarschijn lijk dat dat Molkenboer is geweest, al liet de voormalige directeur-generaal die indruk donderdag wel bestaan. Voor De Vries was Molkenboer in elk geval niet de eerste kandidaat ge weest, zoals hij vorige week zei. Mol kenboer zelf zei gisteren trouwens dat de toenmalige minister van economi sche zaken Langman (de opvolger van Nelissen), en niet De Vries, hem had gevraagd of hij de nieuwe bestuurs voorzitter wilde worden. de bouw van een kerncentrale in Zuid-Afrika. „De indruk dat RSV door kon gaan, is heel lang gehandhaafd", aldus Van den Brink. Er is zelfs een brief van Verrassing Dat Stikker (afkomstig j/an Akzo) het uiteindelijk werd, was voor de presi dent-commissaris van Akzo, Van den Brink (voormalig president van de Amro Bank), trouwens een verrassing geweest. Van den Brink was toenter tijd ook commissaris bij RSV. In elk geval sprak Van den Brink tegen dat hij, zoals De Vries eerder heeft verklaard, met instemming over de kandidatuur van Stikker had ge sproken. ,,Ik heb mijn wenkbrauwen dan die inzetten voor de bouw van schepen waarvoor wellicht geen klant te vinden zou zijn. Dat men een herstructurering uit de weg ging. kwam volgens Van den Brink niet in de laatste plaats door het sociaal-economische klimaat in Nederland. Van den Brink bestreed dat in die tijd een te royale dividend-politiek was gevoerd bij RSV. Op aandelen werd 18 procent uitgekeerd. Toch moest, mede door de dividend betaling het bedrag dat men aan investeringen kon uitgeven, dras tisch (zelfs tot een derde) omlaag. Vanuit de Enquêtecommissie was het vooral Van Dam (afkomstig uit de PvdA) die erop wees dat er in de tijd vanuit de overheid geen enkele druk op RSV werd uitgeoefend om te han delen zoals het concern deed. In de jaren 1973 tot en met 1977 maakte Van Dam als staatssecretaris van volkshuisvesting deel uit van het ka binet-Den Uyl. Gesteund door commissievoorzitter BOSTON (UPI) - Artsen van de uni versiteit van North Carolina hebben gewaarschuwd tegen roken als er kleine kinderen in de buurt zijn. Zij zeggen dat een door hen verricht onderzoek nu duidelijk heeft aange toond dat baby's die voortdurend in een omgeving verkeren waar wordt gerookt nicotine in hun lichaam op nemen. Dat werd al verondersteld, maar het was nog niet eerder proef ondervindelijk bewezen. De leider van het onderzoek, weten schappelijk medewerker dr. Robert Greenberg, raadde de rokers van siga retten dringend aan kleine kinderen niet aan hun dampen bloot te stellen. „Ga naar buiten of zet een raam open en rook nooit in de kinderkamer" zei hij. Lubbers, de toenmalige minister van economische zaken, geweest dat de levering zou kunnen doorgaan als aan bepaalde voorwaarden werd vol daan, voorwaarden waar blijkens eerdere verhoren ook inderdaad werd voldaan. Van den Brink: „Door politiek getraineer is de boel stukge lopen". Verliescijfers Minister van economische Nelissen moet indertijd wel degelijk hebben geweten dat de Rijn-Scheldegroep ka pitale verliezen leed, toen hij op de fusie met Verolme aandrong. In een verhoor zei Nelissen (thans president van de Amro-Bank) enige weken gele den dat hij er niet van op de hoogte was geweest, althdns dat hij het zich niet kon herinneren. Molkenboer, produceerde donderdag ochtend een nota die hij indertijd zelf had geschreven en waarop aanteke ningen van Nelissen zelf voorkomen. In de nota schreef Molkenboer dat de toenmalige president van Rijn-Schel de, wijlen dr. Langenberg, hem om trent de verliezen had geinformeerd. Het ging om 30 tot 40 miljoen gulden, die echter door verrekening met stille reserves voor de buitenwereld verhuld waren. DEN HAAG (GPD) - De Iraanse a De Iraanse ambassadeur raakte ge- zoeken. Er moet verder een eind ko- bassade aan de Javastraat in Den wond, toen hij de bezetters aanviel, men aan de militaire en economische Geld voor mijnwerkers - De Britr Haag is donderdagochtend korte tijd Hij is met een ambulance naar het hulp aan het land. se Labourpartij heeft een blanco che- bezet geweest door zeventien Iraanse ziekenhuis vervoerd. Ook een ander Ook het Iraanse consulaat in Londen que getekend ter ondersteuning van «-»--> de stakende kompels in de kolenmij- studenten uit Nederland, België en lid van de ambassade raakte gewond, en het het kantoor van Iran bij de Frankrijk. Bij de actie is de ambassa- maar deze kon in het gebouw aan zijn VN-organisatie voor onderwijs. weten- De grootste oppositiepartij in het deur licht gewond geraakt aan het verwondingen worden behandeld In schap en cultuur, de UNESCO, in Verenigd Koninkrijk riep gelijktijdig hoofd. Na een halfuur lieten de bezet- haar 270.000 leden op, wekelijks een ters de politie binnen en gaven zich Iraniërs met bedrag te storten. de ambassade zouden tenminste tien Parijs werden donderdag bezet. diplomatieke status In Frankfort weud het bureau van ae Ze zijn naar het hoofdbureau zitten. luchtvaartmaatschappij Air Iran van politie afgevoerd en worden Volgens de Haagse politie hebben de overvallen. Twee van de zeven bezetters een enorme ravage aange- beambten werden neergeslagen. Zij zijn volgens de politie voor behande- de ling naar een ziekenhuis gebracht, telefonisch bij het ANP. Hij liet weten bezetters naar buiten werd gebracht Iran is niet bezig met de produktie ongewapend te zijn. Volgens deze eisen de studenten dat er een einde van een atoombom. Recente berich- woordvoerder was de actie gericht komt aan de marteling van politieke ten van die strekking zijn onjuist, tegen het regiem van Khomeiny. In gevangenen. Zij willen dat er een Dat heeft de Iraanse ambassade in Iran zitten volgens de actievoerders missie naar Iran wordt gezonden om Den Haag donderdag in een pers- 100.000 politieke gevangenen. het lot van de gevangenen te onder- verklaring laten weten. voorlopig vastgehouden. De bezetting begon rond tien uur. Een richt, van de studenten meldde de bezetting In een pamflet dat door De vooruitzichten v 'dinsdag: Aanvankelijk zonnig, later r king. Middagtemperatuurongeve» Deltagebied Gisteren kwam er een abrupt einde aan het warme weer. Dat kwam door- dal de stroming wat meer noord tot noordwest werd, zodat koudere lucht van de Noordzee kon binnenstromen. De temperatuur bleef dan ook steken bij 15 graden. Ook vandaag en de komende dagen zal het niet veel war mer worden. Het hogedrukgebied gaat aan de wandel van de noordelij ke Noordzee naar de kop van Dene marken. Hierdoor stroomt koudere, maar droge lucht over onze omge ving. Het blijft zonnig maar u:el schraal. De temperatuur overdag ioopt op tot 16 graden en zakt in de nacht tot 4 graden. De vooruitzichten voor het weekein de: het hogedrukgebied koerst naar Noord-Polen en neemt m betekenis aj'. 'Boven Spanje en Frankrijk zijn de 'barometers gedaald. Hierdoor staat er een straffe oostelijke stroming, die zorgt voor zonnig maar toch guur Nautisch bericht ,Wind: noordoost 3, later meer oost en toenemend 4-5, zicht, goed; tempera tuur kustioater: 10 graden; afwijking waterstanden: geringe verlagingen; maximum golfhoogte monding Schel- de's: minder dan een halve meter. ZON EN MAAN Zaterdag 28 april Zon op 06.16 onder 21.00 Maan op 05.52 onder 17.58 DEN HAAG (ANP) - De inspectie ontwikkelingssamenwerking te vel de heeft forse kritiek op de manier waarop vooral bij projecten die voor 1980 van start zijn gegaan, ontwikke lingsgelden en andere middelen zijn gebruikt. Dat blijkt uit een rapport van de inspectie, onderdeel van het ministerie van Buitenlandse Zaken, over de ontwikkelingssamenwerking met afzonderlijke landen. De doelmatigheid in de voorbereiden de fase van projecten, die doorslagge vend kan zijn voor het succes ervan, is over het algemeen voor 1980 onbevre digend geweest. Een aanmerkelijk aantal activiteiten is te haastig en na MOSKOU (RTR/AFP) - Het nieuwe partijprogramma DOELSTELLINGEN 1961 NIET GEHAALD te weinig gedegen vooronderzoek aan- program v ,Het zou de partij voorspelling te doen wanneer de Sow- de communistische par- meer moeilijkheden kunnen opleve- jet-Unie het Walhalla van het „echte vaard en in gang gezet, aldus de tij van de Sovjetunie (CPSU) moet ren dan haar lief is", aldus één van communisme" zou binnengaan. Het inspectie. Deze constateert tevens een uitgaan van een „realistische bena- hen. „Tsjernenko zal gedwongen wor- land staat pas aan het begin van het tekort aan begeleiding en besturing dering' en spreekt onder meer over „onvolko- klaarde menheden in rapportages" en over Tsjernenko woensdag op een bijeen- weet hoe „de chaotische toestand van sommige komst in Moskou van een commissie pakt". de problemen. Dit ver- den oplossingen te formuleren voor tijdperk van het „ontwikkelde socia- partijleider Konstantin problemen waarvan het Kremlin niet lisme". zo zette hij uiteen moeten worden aange- Het bestaan van een sterke partij en staatsmacht is in die penode noodza- departementale projectdossiers en de van het centraal comité van deze Tsjernenko weigerde in het voetspoor kelijk, aldus Tsjernenko. Het nieuwe schaarste aan documenten in andere partij die is belast met het redigeren van Kroesjtsjew te treden door een partijprogram, zo blijkt uit de Pravda. dossiers". PTT WERKT NIET OP 5 MEI EN 30 APRIL De heer Molkenboer tijdens de zitting van RSV-Enquêtecommissie. CONFERENTIE BUITEN SURINAME het nieuwe program. Het document moet het uit 1961 stam mende, door de toenmalige partijlei der Nikita Chroesjtsjov opgestelde, partijprogram vervangen. Dat pro gram kenmerkte zich door veel te optimistische en onrealistische doel- DEN HAAG (GPD) - De postkantoren stellingen. zijn aanstaande maandag, Koningin- Het ging er van uit dat de Sovjetunie nedag, gesloten. Als gebruikelijk zal in 1980 het westen op economisch er die dag geen postbestelling zijn. gebied voorbij zou zijn gestreefd Van- De brievenbuslichtingen in de nacht af dat moment, aldus het program van zondag op maandag worden ver- van Kroesjtsjew. zou begonnen kun- schoven naar de nacht van maandag nen worden aan de opbouw van een op dinsdag. „echte" communistische samenle- Omdat de nationale bevrijdingsdag ving. zal in 1986 gereed moeten zijn. Laag water Vrijdag 27 april Vlissingen 07.12 192 1929 169 Terneuzen 07.42 202 19.58 181 Zierlkzee 07.53 168 20.13 139 Hans weert 08.02 219 20.20 199 Wemeldinge 08 14 186 20.35 159 Kreekrak 08.24 213 20.49 180 Bruinisse 08 16 185 20.47 158 Zaterdag 28 april Vlissingen 07.52 204 20.07 184 Terneuzen 08 26 216 20.38 195 Zierlkzee 08.33 173 20 47 146 Hansweert 08.47 233 21.01 214 Wemeldinge 09 00 193 21.13 167 Kreekrak 09.09 223 21.27 191 Bruinisse 09 04 191 21.25 164 Hoog water Vrijdag 27 april uur cm uur cm Vlissingen 1307 178 Terneuzen 01 01 175 13.31 200 Zlerikzee 01.51 114 14.29 142 Hansweert 01.39 189 14.09 217 Wemeldinge 02 16 136 14.45 167 Kreekrak 02.06 164 14.37 200 Bruinisse 02.36 137 15.11 172 Zaterdag 28 april 1 Vlissingen 01.20 172 13.44 194 Terneuzen 01.47 196 14.10 216 Zierlkzee 02.34 125 15.14 149 Hansweert 02.28 208 14.50 232 Wemeldinge 03.09 150 15.30 176 Kreekrak 02.58 180 15.21 211 BrUinlsse 03.31 152 15.50 182 AMSTERDAM (GPD) - Een delegatie van het Surinaamse Amsterdams Volksverzet (AVV) vertrekt volgende week naar Paramaribo. Taak van de vier man sterke afvaardiging is na te gaan wat de mogelijkheden zijn voor een conferentie, in mei buiten Suri name te houden, waaraan moet wor den deelgenomen door de vakbewe ging, de werkgevers, de achterban van de politieke partijen (ook de 'oude'), het verzet en de militaire leiders. Dat heeft de heer A. R. Haakmat, politiek leider van het AW, donder dag in Amsterdam gezegd tijdens een persconferentie. Deze beweging wil een dialoog met het militaire regime aangaan om zo uit de Surinaamse impasse te komen. Volgens Haakmat zijn uit Suriname „signalen" ontvan gen dat de delegatie welkom is. Over de deelname aan het gesprek door de militaire leiding, zei AVV-lid Toppin: „Je kunt niet om ze heen en zij hebben tenslotte de hand uitgestoken". De beweging heeft in Amsterdam een bureau ingericht onder politieke lei ding van A. R. Haakmat. Deze meent dat tijdens de mei-conferentie de ba sis moet worden gelegd voor een nieuwe grondwet en voor een demo cratiseringsplan dat tot parlementai re verkiezingen moet leiden. Haakmat en zijn medestanders denken dat een nationale interimregering gedurende één of twee j aar het land kan besturen op basis van een urgentieprogramma, dat) vooral uit Nederlandse ontwikke lingsgelden moet worden gefinan cierd. „Het is de bedoeling dat de strijd krachten ondergeschikt raken aan het vrijwillig gekozen burgergezag. Dat is ook de opvatting van de leger leiding", aldus Haakmat, die eraan toevoegde dat militaire avonturen de zaak kunnen vertragen. „Wie zin heeft in militaire acties moet dat natuurlijk zelf weten. Maar wij denken dat via praten het maximum bereikt kan worden". Op de agenda voor de mei-conferen tie staat ook een allesomvattend on derzoek naar de decembermoorden in 1982 en moeten afspraken over de juridische maatregelen worden ge maakt die hierop kunnen volgen. Op de vraag of de delegatie garanties heeft voor de eigen veiligheid, rea geerde Haakmat lachend. „Wij zijn geen kamikazepiloten. We zijn nu minder naief dan in het verleden, maar er komt geen vrede als er geen oplossing voor het probleem komt en dat betekent dat er nu een politieke oplossing noodzakelijk is". eerste levensbehoeften. „De gemengde troepen op straat (le ger en politie) gebruiken geen traan gasgranaten meer, maar gaan de de monstranten met kogels te lijf', aldus het commentaar van een lokale krant op de dramatische gebeurtenissen in de Dominicaanse Republiek, gesi tueerd in de Caribische Zee op het ADVERTENTIE ARNHEM (ANP) - Dc Samenwe kende Elektriciteits Produktiebe- drijven (SEP) hebben donderdag definitief besloten tot de bouw van een proefpark met 18 windturbines in het Friese Oosterbierum. Daar mee is een bedrag van ruim 60,7 miljoen gulden gemoeid. In 1982 werd door de SEP al een principebesluit genomen, uitgaande van een park met 24 molens. In verband met de onverwacht hoge kosten van een windcentrale van die omvang is nu gekozen voor een kleinere opzet. De kosten van het proefpark. dat op korte termijn kan worden aangelegd en over ongeveer twee jaar operatio neel kan zijn, worden voor de helft gedragen door het ministerie van (Van onze corresponaemi MEXICO-STAD - Bijna 60 doden, meer dan 200 gewonden, ongeveer 2000 arrestanten en de sluiting van dit jaar op zaterdag valt, zal 5 mei jje^. document werd op 31 oktober drie radiozenders en één televisiesta voor bijna het gehele PTT-personeel jggj aangenomen op het 22ste con- tion is het voorlopige saldo van de een vrije dag zijn Er vindt die dag gj.es van de CPSU en is officieel nog golf van gewelddadigheden die begin geen postbestelling plaats; expres- steeds van kracht. Het ging er van uit deze week is losgebarsten in de Do- poststukken, telegrammen en overlij- dat de bevolking van de Sovjetunie m minicaansc Republiek. Het gaat om densberichten worden echter wel be- iggo hogere lonen zou verdienen dan een spontaan volksprotest tegen aan- steld. Verder zal de post voor postbus- in het westen, dat er een overvloed zienlijke prijsverhogingen houders als gebruikelijk op zaterdag- aan voedsel en luxe goederen zou zijn ochtend in de postbussen liggen. en ^at men niet langer zou hoeven te Een aantal van de belangrijkste post- betalen voor wonen en openbaar ver kantoren is zaterdagochtend 5 mei voer van 9 tot 10 uur open, uitsluitend voor Geen van deze voorspellingen is uit- het versturen van exprespoststukken gekomen, en telegrammen die in het binnenland dezelfde dag worden afgeleverd. Bij t7orrnvf alle op zaterdag opengestelde post- V c 11 bl kantoren zal het publiek via een aan- Westelijke diplomaten in Moskou rea- eiland Hispaniola""dat"wordt gedeeld kondiging worden geinformeerd of het geerden donderdag verrast op het feit met Haiti Verscheidene radiozenders kantoor op 5 mei is gesloten, dan wel dat Tsjernenko zich zo heeft vastgebe- hebben getuigenissen uitgezonden van 9 tot 10 uur is geopend. ten in het vaststellen van een nieuw waaruit blijkt dat heel wat mensen niet zijn doodgeschoten terwijl ze op straat demonstreerden of een super markt leeghaalden, maar dat zij door de veiligheidstroepen uit hun huizen werden gesleurd en vervolgens op straat werden gefusilleerd. Het tv- sation dat woensdag werd gesloten- ,had kort daarvoor een reportage ge toond die duidelijk maakte dat de politiemacht de bevolking met vuur wapens aanviel. Burgemeester: geen actiekampen in Woensdrecht WOENSDRECHT (ANP) - De drie of vier tentenkampen die basisgroepen uit het hele land begin juni in Woens drecht willen inrichten zullen er, als het aan de burgemeester van deze gemeente ligt, niet komen. Op een schriftelijk verzoek om mede werking van de coördinatiegroep ba sisgroepen, wordt door b en w dan ook negatief beslist. Volgens burgemeester mr J de Leeuw van Woensdrecht wordt de vergun ning niet verleend, omdat de demon stranten komen voor het houden van illegale acties als blokkades van de vliegbasis en dergelijke. De Woensdrechtse gemeenteraad ging dinsdag akkoord met het voor stel van b en w een artikel van de algemene politieverordening dusda nig te wijzigen, dat er slechts tenten en andere kampeeronderkomens mo gen worden geplaatst nadat een ver gunning door het college is afgegeven. De Hooizolder presenteert hedenavond: J The Trammps uit de U.S.A., bekend va van de nieuwste I' single 'Move' en 'Shout' Geopend vrijdag en zaterdag van 21.00-04.00 u Ook geopend op zondagavond 29 april van 21.00- uur en op maandag 30 april (koninginnedag) van 21.00-04.00 'ur. ■04.00 van 'f-iix Economische Zaken. De bedoeling is dat de bouw en exploitatie kennis en ervaring opleveren voor de toe passing van grootschalige windener gie en de technische-, planologische- en milieu-aspecten die daarbij om de hoek komen kijken. De turbines krijgen elk een vermo gen van 300 kilowatt, Ze zijn onge veer 35 meter hoog. De SEP bestelt de molens bij twee leveranciers. Er komen 12 turbines van hetzelfde type om de invloed van de molens op elkaar (de zogenoemde 'parkef- féeten') te kunnen onderzoeken. Daarnaast worden zes duurdere tur bines geplaatst met volgens de SEP 'innovatieve aspecten', die in de toekomst van belang kunnen zijn bij het ontwerpen en bouwen van grote re turbines. Directie; K. Scherphuis, W F. de Pagter en F. van de Velde Hoofdredactie M P. Dieléman en C. van der Maas KANTOREN Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen, iel. (01184) 15144. Middelburg. Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel (01100) 16140 Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel (01140) 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Opening kantoren Van maandag t'm vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08 00 tot 10.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie: (01194) 511. Advertentie-afdeling. (01186) 1584 Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- tm vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 62,80: franco per post 74,-; per maand f 21,65; jaarabonn. 245,-. losse nummers f V (alle bedragen inclusief 5 pet, btw Postrek nr.- 3754316, t.n.v PZC ab rek. Middelburg. Advertentietarieven 124 cent per mm; minimumprijs per advertentie 18,60, ingezonden mededelingen 2Vi x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 4,50 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 3