PROVINCIALE ZEEUWSE COL NT Kernenergie-akkoord tussen China en VS i Vrouwen en kinderen diplomaten vertrokken RASHID KARAME PREMIER LIBANON Brand tanker geblust vitR GiiHioi Drenthe subsidieert anti-raketbetoging DE JAGER-TOLHOEK BIJ AANKOMST REA GAN IN PEKING de PZC vandaag Morgen SNUFFELMARKT GOES Zonnig Zonnig en middagtemperatuur van 13 graden in het noorden tot 17 graden in het zuiden van het land. Matige noordoostenwind. 227e jaargang no. 100 Vrijdag 27 april 1984 F 01100-21250' Kr MIDDELBURG' Korte Noordstraat 1 tel 01180-33050' 1001 bouwmaterialen onder één dak! RIJSWIJK (GPD) - Mocht Nederland zich in 1986 officieel kandidaat stellen voor de Olympische Spelen van 1992, dan zal dat namens Amsterdam gebeuren. Zo luidt althans het advies van de commissie-Wagner, die vanochtend haar studierapport over de haalbaarheid van de Spelen in Nederland overhandigde aan staatssecetaris Van der Reijden van WVC en voorzitter Van der Krol van het Nederlands Olympisch Comité De keuze is op Amsterdam gevallen, omdat de commissie van mening is dat men op grond van de jarenlange traditie die de hoofdstad heeft op toeristisch gebied een betere kans maakt bij het IOC. Rotterdam voldeed eveneens, maar heeft international niet die naam en faam als Amsterdam. De hoofdstad heeft bovendien het voordeel dat het zes hoofdelementen van de Spelen op 'een gebied van anderhalf a twee kilometer kan huisvesten. De commissie-W agner schat de kosten van de Spelen op ongeveer 1600 miljoen gulden. Men verwacht dat dit bedrag grotendeels terugverdiend kan worden uit de opbrengst van tv-rechten, sponsoring en verkoop van olympische souventers. Het advies van de commissie zal medio mei besproken worden door de regering. Het gemeentebestuur van Amsterdam toonde zich verheugd over de aanbeve ling van de commissie-W agner. Gezien de krappe tijdsduur tot de af te leggen intentieverklaring in Los Angeles op 23 juli aan het Internationaal Olympisch Comité, werkt Amsterdam door aan de verdere ontwikkeling van de plannen voor de spelen, de afronding van de politieke besluitvorming en de voorberei dingen voor de presentatie in Los Angeles. Zie ook pagina 19. PEKING (RTR) - De Verenigde Staten en China hebben donderdag op de eerste dag van het bezoek van president Reagan aan de Volksrepubliek laten weten een overeenkomst te hebben bereikt voor samenwerking bij de vreedzame toepassing van kernenergie. Volgens een hooggeplaatste Amerikaanse regeringsfunctionaris betekent dit dat na drie jaar van moeizame onderhandelingen de weg is vrijgemaakt voor de levering van kerncentrales door het Amerikaanse bedrijfsleven. De functionaris verklaarde vrijdag in dat China om redenen van nationale kaanse reactors kopen van de VS Peking in een toelichting op het soevereiniteit weigerde zich te onder- toestemming moeten vragen voor het maandag te paraferen akkoord dat de werpen aan Amerikaanse wetgeving opwerken van gebruikte splijtstof, overeenkomst niet betekent dat er die bepaalt dat landen die Ameri- Deze kwestie is kennelijk tot een een verplichting is aangegaan voor het leveren van reactors of ander nucleair materiaal. Het gaat volgens hem eerder om een kaderovereen komst waarin is bepaald onder welke waarborgen en voorwaarden voor toe zicht Amerikaanse leveranties zouden kunnen plaatsvinden. China heeft eerder laten weten de komende jaren een nucleair vermogen te willen installeren van 20.000 mega watt (MW|. Volgens de Amerikaanse regeringsfunctionaris betekent dat dat de Chinezen van plan zijn tenmin ste tien a twaalf grote reactors te bouwen. Nu de Amerikaanse indus trie kan inschrijven op de contracten daarvoor kan zij volgens zegslieden in principe orders binnenhalen tot een bedrag van omstreeks twintig miljard dollar. Het grote probleem bij de onderhan delingen van de afgelopen jaren was Geen president Als de directeur-generaal voor de industrie van het ministerie van economische zaken, de heer Molkenboer, was inge gaan opeen verzoek om de topman van het nieuwe con cern te worden, was de heer Stikker geen president van het RSV-concem geworden PAGINA 3 Taklift 4 Een van 's werelds grootste drijvende bokken, de Taklift 4, is bij de Oosterscheldewerken aangekomen. Vandaag wordt positie gekozen bij het werkei- land Neeltje Jans waar hij- sproeven zullen worden ge daan. PAGINA 11 Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financieel: 4 Varia: 7 Provincie: 11, 13, 14, 15, 16 en 17 Sport: 19 PEKING - Chinese schoolkinderen boden president Reagan en zijn echtgenote bloemen aan bij hun aankomst in Peking voor een officieel zesdaags bezoek aan China. Rechts minister van buitenlandse zaken George Shultz van de VS. oplossing gebracht, maar het is nog de vraag of het Amerikaanse Congres daarmee akkoord gaat. President Ronald Reagan is donder dag in China gearriveerd voor een staatsbezoek van zes dagen. Na zijn aankomst werd zowel door Reagan als door zijn Chinese gastheren de hoop geuit dat de wederzijdse betrek kingen zich goed zullen blijven ont wikkelen ondanks enige obstakels. Reagan, die als president voor het eerst een communistisch land be zoekt, werd opgewacht door zijn Chi nese ambtgenoot Li Xiannian, een erewacht en een groep schoolkinde ren die wuifden met felkleurige plas tic-bloemen. Dat gebeurde buiten de Grote Hal van het Volk in weersom standigheden die koud waren voor de tijd van het jaar. Na de ontvangst voerden Li en Reagan besprekingen over internationale en bilaterale vraagstukken. Volgens de woordvoerder van het Wit te Huis, Larry Speakes, zei Li tijdens het onderhoud tegen Reagan: ,,We hopen beiden dat de serieuze betrek kingen (tussen de VS en China) zullen blijven bestaan, ondanks de aanwe zigheid van enige obstakels onze vriendschap zal bestaan tot in de 21e, 22e en 23e eeuw: voor altijd". Reagan zat later in een tafelrede op dezelfde lijn als zijn ambtgenoot. Hij erkende dat Washington en Peking ..het niet volledig eens zijn over be paalde vraagstukken" die door de VS belangrijk worden geacht. Niettemin zei hij „optimistisch" te zijn over de mogelijkheid de Amerikaans-Chinese betrekkingen te verbeteren, ook al zal dat „niet gemakkelijk zijn". Zowel Li als Reagan doelden met hun verwijzing naar bestaande menings verschillen op de kwestie-Taiwan DEN HAAG: In het Haagse Congresgebouw zijn donderdagmiddag de opnamen gemaakt voor het programma 'Van ganser harte', dat de AVRO op 30 april a.s. op het schrem brengt. Op de foto prinses Juliana in gesprek met Sigrio Koetse en Henk van XJlsen. UIT HOOFDSTEDEN TRIPOLI EN LONDEN LONDEN/TRIPOLI (REUTER) - De hoofdstad bijna vijf uur tegengeliou- vrouwen en kinderen van Britse en den door de Libische autoriteiten, Libische diplomaten zijn donderdag- hetgeen leidde tot een krachtig pro- avond vertrokken uit de hoofdsteden test van de Britse regering. Tripoli en Londen. De Britten wer- Kort na acht uur (Nederlandse tijd den op het vliegveld van de Libische vertrok van de Londense luchthaven BEIROET (RTR) - De Libanese presi dent, Amin Gemayel, heeft veteraan politicus Rashid Karame benoemd tot premier. Karame verklaarde donderdag in Beiroet, waar hij voor het eerst sinds ruim drie jaar was, de benoeming te zullen aanvaarden. In een verklaring die door radio-Bei- roet werd uitgezonden zei Karame, die juist een drie urend gesprek met president Gemayel had gevoerd, te hopen binnen een week een kabinet te kunnen presenteren dat voor de helft uit moslims en de andere helft uit christenen bestaat. Hij riep de Liba nese strijdende partijen op hun me ningsverschillen bij te leggen en hem te helpen bij het herstellen van de vrede in het land. „We moeten onze wapens opbergen. We moeten vechten wijzigen in opbouwen, haat in liefde, oorlog in vrede", zei Karame, staande op de trappen van het presidentiële paleis in Baabda. Rashid Karame werd 30 december 1921 geboren in het noordlibanese dorp Miriata als zoon van Abdul Ha- mid Karame, de mufti van Tripoli. Zijn vader was ook parlementslid voor de havenstad in Beiroet en in 1945 premier van Libanon. Rashid Karame, vrijgezel en liefhebber van de jacht, heeft in tegenstelling tot de andere Libanese „traditionele lei ders" geen eigen militie of legertje. Vrienden en tegenstanders noemen hem „Effendi" - een feodale titel die aangeeft dat hij afkomstig is van een rijke Noordlibanese familie van poli tieke en religieuze leiders van de soennitisch-islamitische gemeen schap. Een Franse militair is donderdag bij de ambassade van zijn land in West- Beiroet door onbekenden vanuit een auto doodgeschoten. Israëlische militairen hebben donder dag twee inwoners van de Zuidlibane- se plaats Nabatiyeh doodgeschoten nadat zij werden aangevallen met een granaat. MILJOEN VOOR HULPFONDS ADB DEN HAAG iGPD) - Minister Schoo van ontwikkelingsamenwerking heeft één miljoen gulden toegezegd aan het technische hulpfonds van de Aziatische Ontwikkelingsbank (ADB). Mevrouw Schoo maakte dit gisteren bekend op de zeventiende jaarvergadering van de Aziatische ontwikkelingsbank in Amsterdam. De minister sprak in haar functie van waarnemend Nederlands gouverneur in de Aziatische Ontwikkelingsbank. Deze bank verstrekt leningen en geeft technische hulp aan de arme Aziati sche lidstaten. Brazilië - Het Braziliaanse parle ment heeft na een marathonzitting het oppositievoorstel afgewezen dat het volk de kans had moeten geven om zelf een opvolger voor de militaire president Joao Figueiredo te kiezen. Het oppositievoorstel kwam 22 stem men te kort voor de benodigde twee derde meerderheid. De regeringstermijn van Figueiredo komt volgend jaar teneinde. ROTTERDAM (ANP) - Nederlandse bergers hebben een brand be dwongen aan boord van de Saoedische tanker „Safina el-Arab" in de Perzische Golf. De 357.000 ton metende supertanker, eigendom van Safina in Riaad, werd woensdag in de Perzische Golf geraakt door een Iraanse raket, nadat het schip een vol le lading ruwe olie had ingenomen op het ei land Kharg. Bij het bergingswerk zijn de sleepboten 'Sola no' vna Internationaal Transport Contractors Holland (ITCH) en de 'Drado' van Smit Inter nationale ingezet. De „Solano" heeft 14 Zweedse officieren aan boord genomen. De Fili- pijnse dekbemanning is opgepikt door een pas serend schip. Volgens een woordvoer der van Smit Internatio nale in Rotterdam ligt de brandende tanker momenteel ter hoogte van de Iraanse haven plaats Bushehr. Volgens hem is een tank aan de stuurboord-achterzijde in brand gevlogen, na dat het schip was ge raakt door een raket. ITCH deelde later mee dat er volgens de kapi tein van de 'Solano geen zichtbare brand haarden meer waren. Heathrow na twee uur oponthoud een Libisch toestel met 137 Liblêrs aan boord. Ongeveer twintig minuten daarvoor was een vliegtuig van de luchtvaartmaatschappij British Cale donian met ongeveer dertig Britten opgestegen in Tripoli. In Britse lucht vaartkringen is vernomen dat het Libische toestel pas toestemming kreeg te vertrekken nadat het Britse toestel in Libië mocht opstijgen. Vol gens westerse diplomaten wachtten ook de Libische autoriteiten op goed keuring voor vertrek van het Libische toester in Londen. Terwijl de gezinsleden in beide hoofd steden wachtten op toestemming om te vertrekken, werd uit het omsingel de „Volksbureau" in Londen bagage overgebracht in een busje. De Libi sche ambassade aan het St.James' Square wordt nog steeds door Britse politie omsingeld na de schietpartij van 17 april waarbij een Britse politie agente om het leven kwam. De baga ge werd overeenkomstig de diploma tieke regels niet doorzocht. Het meenemen van bagage is een eerste teken dat de twintig tot dertig mensen in het gebouw zich gereed maken voor vertrek. Na het verbre ken van de diplomatieke banden met Tripoli gaf Groot-Brittannië de Li- biërs tot zondag de tijd het land te verlaten. In Tripoli zijn veertien Britse diplo maten achtergebleven, die het land zaterdag of zondag hopen te verlaten. Diplomatie LONDEN Terwijl politiemannen tl) nauwlettend toekijken verliet donder dagmiddag een groep Libiërs het 'Volksbureau' op St. James Square op de tiende dag van de belegering van het gebouw door de politie. tADVERTENTIE ■(f-l Win een Volvo 343 (waarde ruim 17.500,-), een slaapkamer, wandmeubel of bankstel. Iedere bezoeker heeft kans één van die fantastische prijzen te winnen! In Waalwijk kunt u nu uw slag slaan. piet klcrkx Zanddonk Waalwijk ASSEN (ANP) - Het college van Gedeputeerde Staten van Drenthe heeft donderdag besloten het Comi té Kruisraketten Nee, dat op 12 mei in Assen een manifestatie organi seert, een garantiesubsidic van ma ximaal tweeduizend gulden tc ver lenen. Drenthe is hiermee de eerste provincie die stelling neemt in de discussie omtrent het al dan niet plaatsen van kruisraketten. Volgens gedeputeerde D. van As- Kleijwegt (PvdA) past het nu geno men besluit in het bestuursprogram van Drenthe. Daarin verklaart het Drents bestuur zich bij voorbeeld tegen de proefboringen in Drentse bodem voor opslag van nucleair en hoog radio-actief afval. Een afwij zing van de plaatsing van kruisra ketten is daar volgens Van As een logisch gevolg van. Dit mede gezien in het licht van een eerder door de Provinciale Staten aangenomen mo tie over streekplannen waarin staat, dat in Drenthe geen kernwapens geplaatst worden Dat de provincie Drenthe met het verstrekken van dc subsidie aan het Comité Kruisraketten Nee een prin cipieel standpunt inzake de discus sie over de wapens heeft ingenomen, tafel gelegd om de impasse te door breken in de onderhandelingen tus sen Moskou en Washington over vermindering van de middenlange- afstandsraketten in Genève. De lei der van de D'66-Tweede-Kamerfrac- tle, Maarten Engwirda, zei dit giste ren op Schiphol bij zijn terugkeer uit Moskou, waar hij de afgelopen da gen gesproken heeft met een groot VOORSTEL D'66 IN MOSKOU vindt de gedeputeerde op dit mo ment nog te ver gaan Ze sluit niet uit dat verzoeken van soortgelijk denkenden in de toekomst ook ge honoreerd worden en dat opeenvol gende besluiten daarin het bestuur wel eens kunnen nopen tot het inne men van een principieel standpunt. Een delegatie van D'66 heeft in Moskou een „concreet voorstel" op aantal Russische regeringsfunctio narissen. Het voorstel houdt in dat de VS en de Sowjet-Ume in Genève weer om de tafel gaan zitten op basis van een aantal voorwaarden. „Die onderhan delingen moeten gericht zijn op een tweeledige doelstelling: in West-Eu ropa geen nieuwe Amerikaanse ra ketten. Dat betekent dus dat de nu geplaatste raketten zouden moeten worden teruggetrokken. Daartegen over moet dan staan een drastische vermindering door de Sowjet-Unie van nu al geplaatste SS-20's. Dit laatste kun je dan zien als een impliciete compensatie voor het be staan van de Franse en Britse kern macht. De tweede voorwaarde is, dat gedurende deze onderhandelin gen beide partijen zich verbinden om geen kernwapens te plaatsen: een bevriezing dus van de bestaande situatie", zo verklaarde Engwirda, die vergezeld werd van Jan Vis. zijn partijgenoot uit de Eerste Kamer. Volgens Engwirda is dit voorstel in Genève op informeel niveau be sproken tussen de Amerikaanse en Russische onderhandelaars. De Russen hebben volgens de fractie leider het voorstel met belangstel ling aangehoord. De Britse premier Thatcher heeft woensdagavond een persoonlijke boodschap gestuurd aan de staats hoofden van Marokko. Pakistan, In dia, Algerije, de Verenigde Arabische Emiraten en de secretaris-generaal van de VN Zij roept deze op hun invloed te gebruiken om met de Libi sche leider Gaddafi te spreken en zo incidenten als de schiepartij te voor komen, In Brussel heeft het Europees parle ment de Franse minister van buiten landse zaken. Claude Cheysson, ge vraagd de Raad van Ministers bijeen te roepen, opdat de Europese Ge meenschap zijn „totale steun" aan Londen kan geven. Cheysson is mo menteel voorzitter van de Raad. De politieke commissie van de EG heeft „de houding van Libië veroor deeld omdat het het internationaal recht heeft geschonden" toen iemand vanuit het Libische „volksbureau" schoot en een Britse politie-agente doodde. ADVERTENTIE zaterdag 28 april Veilinghallen van 9 - 17 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1