PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Londen wil economische sancties tegen Libië Hof verwerpt argument van VS over jurisdictie sSjes ZOON ROBERT KENNEDY IN HOTEL OVERLEDEN GROEIENDE STEUN VOOR ENGELAND Plaatsingsbesluit mogelijk begin mei WIE HH DE KLERK KLEINMETAAL:VERGOEDING VOOR INNEN BELASTINGEN Vurig pleidooi werkgevers voor aanleg oeververbinding de PZC vandaag piet klerkx (PllHloi Zonnig Zonnig. Middagtemperatuur onge veer 20 graden, maar in het wadden gebied enkele graden lager Matige noordoosten wind. rond kracht 4. 227e jaargang no. 98 Donderdag 26 april 1984 Vandaag.... op pagina 8 De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. WASHINGTON (l'PI/AFP) - David Kennedy. 28-jarige zoon van wijlen senator Robert Kennedy en zijn vrouw Ethel, is woensdag dood aangetroffen in een hotel in West Palm Beach in Florida, waar hij vorige week vrijdag een kaïner besproken had. De commissaris van politie van West Palm Beach. Joseph Terrilizze. zei dat het stoffelijk overschot kort voor het middaguur door een personeelslid van hotel Brazilian Court was gevonden. De oorzaak van het overlijden was nog niet vastgesteld. David Kennedy is in het verleden herhaaldelijk in moeilijkheden gekomen door drugsge bruik. Een oom van David Kennedy, senator Edward Kennedy, gaf in Washington een verklaring uit waarin hij zei dat dit voor alle leden van de familie en Davids moeder Ethel en zijn broers en zusters een zeer pijnlijk ogenblik was „Men heeft de laatste jaren alles gedaan om hem te helpen. Wij hielden allemaal geweldig veel van hem. Met vertrouwen op God hopen wij dat hij eindelijk de rust heeft gevonden die hij tijdens zijn leven niet heeft gekend", aldus de verklaring. David was het vierde van Robert en Ethel Kennedy's elf kinderen. Zijn vader werd in 1968 in een hotel in Los Angeles doodgeschoten toen hij op campagne was voor de democratische voordracht voor het presidentschap. Archieffoto van David Kennedy. iVan onze correspondent) LONDEN - Engeland wil dat Libië economisch wordt gestraft na de gebeurtenissen rond de Libische ambassade in Londen. Het heeft daartoe kontakt opgenomen met de EG-partners en het Hogerhuis gezegd. Volgens de Britse bewindsman is er Het Lagerhuis stelde zich gisteren nu al sprake van groeiende intematio- over het algemeen op achter het door nale steun „Alleen de eerste antwoor- de regering gevolgd beleid inzake de den op ons verzoek zijn tot nu toe Libische ambassade, die vanaf vorige binnengekomen, maar we hebben al week dinsdag door de politie omsin- sympathiebetuigingen van België. geld wordt gehouden na een schiet- Noorwegen. Australië en Caparia ge- partij, waarbij de politieagente Yvon- kregen". zo zei hij. ne Fletcher werd doodgeschoten. Eerder gisteren kondigde minister T Brittan (justitiei in het Lagerhuis aan, VeVOlltWClCirCllgltlg dat de regering overweegt veranderm- Gerald Kaufman, woordvoerder voor gen voor te stellen in de tekst van het Labour-partij, maakte gewag van hand genomen Verhuiswagens zijn Verdrag van Wenen, dat de onschend- de „diepe verontwaardiging" in het besteld, en rook uit de schoorstenen baarheid van diplomaten en de status land, met name omdat de moord op bet ambassadegebouw bewijst, van ambassadegebouwen regelt. Ook Yvonne Fletcher ongewroken zal daarover hebben de Britten de me- b|jjVen. „De meeste mensen zullen ning van bevriende landen gevraagd, evenwel begrijpen dal een dergelijke afloop van de tragedie rond de am- ¥j Hart wint - Gary Hart heeft dins- bassade onvermijdelijk is", aldus Vrijl3llïlg ITCSS dagavond de democratische voorver- Kaufman. kiezingen in de Amerikaanse staat De Britse belangen in Libië en de zorg Vermont gewonnen. De senator uit voor de vele Britten die daar werken Colorado kan daardoor bij het kiezen op de olievelden, zullen worden waar van de democratische kandidaat voor genomen door Italië. Saoedi-Arabië het Amerikaanse presidentschap in behartigt de Libische zaken in Enge- juli rekenen op 13 afgevaardigden van land. Vermont. De Libiërs in het 'Volksbureau' heb- dat documenten er in groten getale worden vernietigd. Libië heeft woensdag het Britse am bassadepersoneel in de hoofdstad Tripoli een beperkte bewegingsvrij heid opgelegd. Dit verklaarde ambas sadeur Oliver Miles tegen journalis- ben inmiddels gisteren voor het eerst ten- duidelijk getoond dat zij naar hun vaderland zullen afreizen. De Britse regering wil. dat ze voor zondagavond verdwenen zijn, als uitvloeisel van het opzeggen van de diplomatieke betrek kingen met Libië Een Libische delegatie onder leiding van een hoge regeringsfunctionaris. Abd al Rahmain Shaibi, heeft de voorbereiding van dat vertrek ter OHRID (GPD) - Het kabinet richt zich niet koste wat het kost op het nemen van een besluit over de plaatsing van kruisraketten voor 7 mei. Op die datum praat de Tweede Kamer over de kernwapenparagraaf van de defensienota. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) zei dat woensdag in het Zuidjoegoslavische Ohrid. zaak is van de regering en het parlement in Den Haag. Tegelijkertijd sprak de waame- hlj momenteel samen met premier mende perschef van het ministerie, Lubbers verblijft Hij kwam in de Macedonische deelrepubliek aan na een verblijf van anderhalve dag Alan Romberg, de verwachting uit dat Nederland zich bewust zou zijn van zijn verantwoordelijkheid te- de Joegoslavische hoofdstad genover het Atlantisch Bondge- Belgrado. Volgens Van den Broek wil het kabinet „een besluit over de plaat sing van kruisraketten zorgvuldig afwegen" Als dat naar het gevoe len van het kabinet voldoende is gebeurd staat volgens de minister niets een snelle berichtgeving aan de Kamer in de weg. „Het is prima als het kan vóór 7 mei. maar het is niet zo dat wij zeggen nu moeten nootschap en de raketten plaatsen. „Den Haag zal zich bij zijn beslissing ongetwijfeld laten leiden door het Navo-dubbelbesluit van 1979", aldus Romberg De waarnemende perschef van het State Department gaf commentaar op de Washington Post van dezelf de dag. waarin had gestaan dat de Nederlandse regering speelde met de gedachte aan toelating van we dat opzij schuiven om voor die kruisvluchtwapens alleen in het datum een beslissing te kunnen geval van een crisis. Zo zou Den nemen", aldus Van den Broek. Haag de plaatsing van Amerikaan se kernwapens kunnen vermijden en toch kunnen gewagen van het nakomen van zijn Navoverplich- ting. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft woens- Romberg zei dal zijn opmerkingen dag verklaard dat het besluit over geenszins een inmenging in de bin- plaatsing van Amerikaanse kruis- nenlandse aangelegenheden van vluchtwapens in Nederland een Nederland waren. Haagse zaak Kohl vraagt weer VLISSINGEN - Dat de discussie over de wen selijkheid en haalbaar heid van een oeverver binding over de Wester- schelde - ondanks de af wijzende houding van de regering - nog steeds niet is geluwd, blijkt opnieuw uit een artikel in het vandaag verschij nende blad 'De Werkge- van het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond. Daarin houdt drs A.A.D. Saman, secretaris van Brabants-Zeeuwse schakeld, vindt de werk- Christelijke Werkge versvereniging (BZW), BONN \DPA/UPI) - Bondskanselier Helmut Kohl van West-Duitsland heeft zich deze week opnieuw ge wend tot de overwinnende mogend heden in de tweede wereldoorlog om Rudolf Hess, laatste inwoner van de gevangenis voor oorlogsmisdadigers in West-Berlijn-Spandau, in vrijheid te stellen. Naar aanleiding van de 90e verjaar dag op donderdag 26 april van de in Neurenberg tot levenslange gevange nisstraf veroordeelde ex-plaatsver vanger van Hitier, schreef Kohl per soonlijke brieven aan de regerings hoofden van de Verenigde Staten, Groot-Brittanmè, Frankrijk en de Sovjetunie. loze bouwvakkers bij de Amerika. Engeland en Frankrijk zijn aanleg worden inge- voor de gratiéring maar de Sovjetunie BELGRADO is tegen geversvereniging, mede met het oog op het aflo- een vurig pleidooi voor pen van de Oosterschel- aanleg van de oeverver- dewerken. Het VOW- binding en voert daar voor een aantal 'overtui gende' argumenten aan. Het belangrijkste argu- project zou zichzelf vol gens de BZW in vijftig jaar terugverdienen, ge- de stijgende kosten ment is het werkgele- van de huidige veerver- genheidsaspect. Via het bindingen. 'terugploegen' van uit keringen kunnen werk- tzie ook pag. 131 (ADVERTENTIE) Bij besteding van 600- I stoel tw.v. 30.- kado. bij 3000- of meer 4 stoelen I tafel tw.v. 160.- kado ZiEpAq./^EIN? vlissingen: spuistraat 6, tel. (01184-17720) Betonrot Om alle nu reeds bekende schade aan beton in de wo- ningbouw te verhelpen is min stens 400 miljoen gulden no dig. wat nog kan uitlopen tot 550 miljoen. PAGINA 3 Europacup Juvenilis en Liverpool spelen de Europacup-finale bij de landskampioenen. Manches ter United slaagde er niet in de Italianen op eigen bodem te verrassen (foto) (PAGINA 21) Premier Lubbers ilinksi sprak woensdagmiddag met de Joegoslavische president Mika Spiljak (rechtsj. Vandaag besluiten Lubbers en minister van buitenlandse zaken Van den Broek hun driedaags bezoek aan Joegoslavië met een kijkje m Macedonië EERSTE DAG BEHANDELING ZAAK NICARAGUA (ADVERTENTIE) Zanddonk Waalwijk 25 apijl-' 26 april 27 april 28 april llHuuur 10-10 uur 10-10 uur 9r17 uur Win een Volvo 343 (waarde ruim 17.500,-), een slaapkamer, wandmeubel of bankstel. Iedere bezoeker heelt kans een van die fantastische prijzen te winnen! In Waalwijk kunt u nu uw slag slaan. Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financieel: 4 Varia: 7 Kunst en cultuur: 9 Provincie: 13, 15, 17. 19 en 20 Sport: 21 en 23 DEN HAAG 1GPD1 - De Verenigde Staten hebben op het laatste moment nog geprobeerd om Nicaragua weg te houden van het Internationaal hof van justitie door te onthullen dat de Sandinistisehe regering in Managua dc jurisdictie van het hof niet erkent. Daarmee zou het hof niet bevoegd zijn om de klacht van Nicaragua tegen de VS te behandelen, ook al omdat de Amerikaanse regering de rechts macht van het hof voor wat betreft Centraal-Amerika niet erkent voor de duur van twee jaar. Maar de president van het hof. de Nigenaanse rechter Elias. wees het Amerikaanse argu ment van dè hand. Hij is van mening dat de kwestie van jurisdictie op dit moment nog niet aan de orde is De zaak is aanhangig gemaakt door Nicaragua die via het hof gedaan wil krijgen dat de Amerikaanse regering „onmiddellijk stopt met de geheime militaire operaties in Nicaragua, die de persoonlijke goedkeuring heeft van president Reagan". Ambassadeur Carlos Arguello Gomez, die zijn land vertegenwoordigt, ontkende tijdens de hoorzitting de Amerikaanse bewe ring dat Nicaragua dc rechtsmacht van het hof niet erkent De betrokkenheid van de Amerikaan se regering bij de acties in Nicaragua, zoals het leggen van mijnen voor de kust, het beschieten van olieopslag plaatsen. staat volgens Arquello Go mez onomstotelijk vast Onderhandelingen De Amerikaanse delegatie zal eerder deze week aan het woord komen. Davis Robinson zal naar verluidt 111 zijn betoog vooral de nadruk leggen op de onderhandelingen die op het ogenblijk gaande zijn in de zogenaam de Contadoragroep - bestaande uit de landen Panama. Mexico. Colombia en Venezuela - om te komen tot een vredeverdrag tussen de Centraala- merikaanse landen, onder meer tus sen Nicaragua en Honduras. Washington beschuldigt Nicaragua ervan de ..succesvolle onderhandelin gen te ondermijnen" door de kwestie voor het Internationale hof te bren gen. Oefeningen Intussen is de Amerikaanse marine actief in de oceanen aan beide zijden van Midden-Amerika. Vissers uit Puerto Rico aan de Atlan tische kant spraken van .voorberei dingen voor een invasie in Nicaragua' B-52-bommenwerpers uit de VS oefe nen in bomaanvallen op een onbe woond deel van het eiland Vieques ten noordoosten van Puerto Rico. Aan deze oefening, die een maand duurt nemen 30 schepen, waaronder het vliegdekschip .Amenca' en 30 000 man troepen deel Aan de kant van de Stille Oceaan begint de Amerikaanse manne deze week met twee schepen een .kustbe- wakir.gsoefemng' in de Golf van Fon- seca tussen Nicaragua. El Salvador en Honduras om de stroom van wapens van Nicaragua naar het linkse verzet in El Salvador tegen te gaan. zo werd woensdag gemeld door de .Washing ton Post' Het ministerie van defensie wilde geen commentaar geven. Het Israëlische ministerie van bui tenlandse zaken heeft woensdag cate gorisch berichten uit de VS tegenge sproken dat Israël wapens heeft gele verd aan de Nicaraguaanse contrare volutionairen die door de VS w orden gesteund. Nieuwe lobby voor de VOW TTir zijn aanwijzingen dat Vy I A-Jeen nieuwe lobby op I gang begint te komen voor de bouw van de Vaste Oe- ververbinding Westerschel- de. In het blad 'De Werkgever', offi cieel orgaan van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW), is deze week een artikel opge nomen van de hand van drs. Saman. secretaris van de Brabants-Zeeuwse vereniging binnen de NCW. waarin voor nieuwe actie een gerichte voorzet wordt gegeven. De auteur van het artikel somt alle bekende argumen ten. sinds jaar en dag in Den Haag aangevoerd als pleidooi voor de bouw van de oeververbinding uiteraard nog eens op. maar hij spitst zijn redene ring toe op handhaving van een stuk werkgelegenheid in de (water)bouw in Zeeland. Het werk aan de stormvloed kering in de monding van de Ooster- schelde komt deze zomer wat de per soneelsbezetting betreft over zijn hoogtepunt heen. Nu nog is daar een piek te registreren van 3000 mensen, bij de aannemerscombinaties, rijks waterstaat en een reeks van onder aannemers Maar verderop in dit jaar zal zich op dit karwei al een scherpe daling in de benodigde werkkrachten inzetten. Van het totale Oosterschel- deproject (de pijlerdam en de compar- timenteringswerkeni is het werk tot ongeveer tweederde deel gevorderd Dat betekent dat in de komende jaren voor veel personeel op dit project het werk zal aflopen En volgehs gege vens. onlangs in deze krant vermeld, is ongeveer de helft tot driekwart van het personeel bij de Oosterschelde- werken afkomstig uit Zeeland Saman gnjpt de ongunstige voor uitzichten voor de werkgelegen heid in de bouw in Zeeland aan om de bouw van de Vaste Oeververbinding Westerschelde opnieuw bespreekbaar te maken. En hij doet daarbij met enige nadruk de suggestie om het vorig jaar door dit kabinet afgevoerde VOW-project nu een kans te geven door uitkeringen aan werkloze bouw vakkers "terug te ploegen zoals dat tegenwoordig heft De financiering van de uitvoering zou er volgens hem een stuk eenvoudiger door komen te liggen Nieuw zijn de argumenten van deze regionale NCW-secretaris be paald niet. De kwestie van de werkge legenheid in de bouw heeft van meet af in de druk van Zeeland uit op Den Haag om de bouw van de oeververbin ding binnen te halen een hoofdrol gespeeld. Aileen heeft met name de ploeg-Lubbers bij het aantreden het bezuinigingsargument doorslagge vende betekenis gegeven toen beslo ten werd van verdere medewerking af te zien Drs Saman geeft op een psychologisch handig gekozen mo ment de naderende moeilijke situatie op de arbeidsmarkt in de bouw in Zeeland een zwaar accent mee. En hij legt tegelijk een verband met de po gingen die her en der worden gedaan om na afloop van de Oosterschelde- werken in Nederland een of meer nieuwe waterbouwkundige projecten van formaat op gang te brengen. De volhouders onder de voorvech ters voor de aanleg van een vaste verbinding tussen de beide oevers van de Westerschelde hebben na een adempauze van ruim een jaar kenne lijk besloten om opnieuw tot actie over te gaan Zo althans moet het pleidooi van drs Saman in het NCW- blad duidelijk worden gezien Veel van hun kansen zal afhangen van de "vraag of het kabinet-Lubbers binnen een raamwerk voor een werkgelegen heidsbeleid inderdaad denkt aan ge richte stimulering van projecten in de weg- en waterbouw. Er zijn wat vage gedachten naar buiten gekomen, er wordt wat gejongleerd met bepaalde ideeën, maar veel houvast is er bij dat alles nog niet te vinden Trouwens, ook de denkbeelden over een systeem van terugploegen' van uitkeringen, de omvang waarin dat zou kunnen gebeuren en de projecten die voor een dergelijke vorm van werkgelegen heidsbeleid in aanmerking zouden moeten komen zijn nog ver van hel der Toch is het nuttig dat 'Den Haag er even op wordt geattendeerd dat het allemaal niet zo kunstmatig hoeft te worden aangepakt Een reeks van jaren heeft bewezen dat het VOW- project veelzijdig inzetbaar is voor de discussie. Maar jammer genoeg is het daarbij steeds gebleven vdM DEN HAAG (ANP)- Als de over heid werkelijk ondernemervrien- delijk beleid wil voeren moet er, naast de beloofde lastenverlich ting, een grens gesteld worden aan de taken en lasten die nog steeds eenzijdig op ondernemingen wor den afgewenteld en die eigenlijk niet tot de verantwoordelijkheden van de ondernemingen behoren. Voor het innen van allerlei belastin gen voor de overheid en het voor schieten van BTW zou de overheid een vergoeding moeten geven aan de ondernemer van twee procent van de af te dragen bedragen Dit t staat in het jaarverslag 1983 van de Contactgroep van Werkgevers in de Metaalindustrie (CWM). dat woens dag in Den Haag werd gepresen teerd. Bij de CWM zijn achthonderd be drijven in de kleinmetaal met ln totaal 28.000 werknemers aangeslo ten. Voor het eerst sinds jaren staat het jaarverslag in het teken van een zonnige sfeer, zei de voorzitter van de CWM, R. Groótveld In 1983 is een belangrijke verbetering geko men in het ondernemersklimaat In het ïaarverslag staat dat voor een deel de wat teleurstellende bedrij vigheid in de metaalindustrie moet worden toegeschreven aan het vast lopen van het RSV-concern in begin 1983 Meer dan zestig ondernemin gen werden hierdoor rechtstreeks getroffen. Het aantal uitgesproken faillissementen daalde in 1983 ech ter ten opzichte van het jaar ervoor wel met elf procent 17 690 tegen 8.640). De CWM kondigde woensdag aan bij het ministerie van economische zaken aandacht te zullen vragen voor de kleinere scheesreparatiebe drijven en hun toeleveranciers

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1