PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Belgrado wil betere handelsbetrekkingen Kaboel meldt verovering Pansjir-vallei op verzet EO-INTERVIEW MET PAPOEA'S NA DREIGEMENTEN NIET UITGEZONDEN IRAN WERKT AAN ATOOMBOM piet klerkx ©IPITOL Tsjernenko wil contact bestuderen Aanhoudend zonnig Zonnig. MiddagLemperatuur van 17 graden op de Waddeneilanden tol 23 graden in het binnenland. Matige oostelijke wind, rond kracht 4 227e jaargang no. 97 Woensdag 25 april 1984 Wie wint de Snuffel van 'j de Maand? Plaats een Kleintje in de PZC Ga er eens rustig voor zitten Maak een zo origineel mogelijke tekst Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand. HILVERSUM (GPD) - Een interview met vier naar Nederland gevluchte papoea's is gisteravond door de Evangelische Omroep niet uitgezon den omdat de betrokken papoea's naar hun zeggen voor hun leven te vrezen zouden hebben wanneer het gesprek op de televisie was uitgezon den. Het viertal vluchtte eind februa ri de Nederlandse ambassade in Ja karta binnen en vroegen om asiel. Ze zeiden dat de doodseskaders van het Indonesische leger jacht op hen maakten. De opname van het gesprek met de vier, die op een toeristenvisum in ons land verblijven, zou worden uitgezon den in de EO-actualiteitenrubriek Tijdsein. Een woordvoerder van die omroep verklaarde gisteravond dat de papoea's „ons smeekten het inter view met uit te zenden. Ze zouden zelf met de dood zijn bedreigd en ze vreesden dat ook het leven van him in Indonesië achtergebleven familiele den in gevaar zou komen. Aan het verzoek hebben we uiteindelijk na lang beraad voldaan. We wilden geen mensenlevens op het spel zetten". Begeleider Bij de EO kwam ook de mededeling» binnen dat dinsdagmiddag in Utrecht een begeleider van de vier gevluchte papoea's zou zijn ontvoerd, vermoedelijk door mensen van de Indonesische geheime dienst. Van een dergelijk voorval is bij de Utrechtse politie niets bekend. Pa poea-leider in ons land. Nicolaas Jou we. zei gisteravond voor de EO-came- ra dat de ontvoerde persoon „na lang zoeken" weer was teruggevonden. De papoea's hebben geen concrete aanwijzingen kunnen geven voor hun beweringen als zouden ze in ons land worden bedreigd Sinds kort hebben de families in Wageningen waar de vier verblijven geheime telefoonnum mers. Gisteravond waren de vier pa poea's niet bereikbaar voor commen taar. Volgens Nicolaas Jouwe zijn de Indo- nesisiche doodseskaders ook in ons land actief. De papoea-leider zei dat hij voortdurend geschaduwd wordt. Hij toonde zich verheugd dat de EO het bewuste interview met de vier papoea's niet heeft uitgezonden Jou we uitte'kritiek op het feit dat de Nederlandse regering schendingen van de mensenrechten op Inan Jaya tot nu toe niet heeft veroordeeld. Dick Kereway van het officiële pa- poea-verzet op Irian Jaya i voormalig Nederlands Nieuw-Guinea) heeft tot nog toe niets van dreigementen aan het adres van de papoea's in ons land gemerkt. Het liet weten uit gesprek ken met de vier gevluchte papoea's ook mets over de beweerde dreige menten te hebben gehoord. Bij hun vertrek vanuit de Nederland se ambassade in Jakarta hebben de vier papoea's Johannes Rumbiak, Jo- pie Rumayom, Ottie Simaparef en Lot Sarakan verklaard zich in Neder land te zullen onthouden van politie ke activiteiten. LONDEN (UPI) - Iran werkt aan een eigen atoombom. Binnen twee jaar kan het bewind in Teheran er over beschikken. Dat is de essentie van een artikel in het jongste nummer van het gezaghebbende militaire vaktijd schrift Jane's Defence Weekly Het blad haalt persberichten aan uit de „Arabische Golf waaruit zou blijken dat de produktie van de Iraanse atoombom ,.in de laatste fase" gekomen is. Het in Londen verschijnende blad meldt dat het werk aan de kern centrale in Boushahar weer is her vat nadat het na de revolutie m 1979 was stilgelegd. De centrale heeft een capaciteit van 1300 Me gawatt. Volgens Jane's Defence Weekly moet de kerncentrale het ruwe matenaa! leveren voor de produktie van de atoombom. Een Westduitse onderneming zou kort geleden ongeveer 40 deskun digen naar de in aanbouw zijnde centrale hebben gestuurd om het werk af te maken. Bronnen in de Westduitse inlichtingendienst hebben het militaire tijdschrift la ten weten dat de produktie van een Iraanse atoombom daardoor „in de laatste fase" is gekomen. In Washington zou Jane's Defence Weekly te weten zijn gekomen dat Amerikaanse satellieten foto's hebben overgeseind die bevestigen dat Iran haast maakt met de bouw van de centrale in Boushahar. LUBBERS EN VAN DEN BROEK: GEEN PROBLEMEN (Van een speciale verslagger) BELGRADO Hoe de Joegoslaven ook vasthouden aan de communistische ideologie, zij houden een open oog voor de economische moeilijkheden die dat systeem met zich mee kan brengen. Zij houden zichzelf een spiegel voor en schuwen economische aanpassingen zoals het voeren van een stimule ringsbeleid gericht op het westen niet. Dit zei minister Van den Broek (bui tenlandse zaken) dinsdag na afloop van de besprekingen die hij samen met premier Lubbers voerde met de Joegoslavische premier mevrouw Pla- ninc en minister Mojsov (buitenland se zaken). Het gesprek heeft volgens de Nederlandse bewindslieden geen enkel probleem tussen de beide lan den aangetoond. Dat was ook nauwelijks te verwach ten. Het hele driedaagse bezoek is meer 'beleefdheid' dan het uitpraten Raad Deventer tegen boycot ingenieursbureau DEVENTER (ANP) - Op klein links en drie leden van de PvdA-fractie na heeft de gemeenteraad van Deventer zich dinsdagavond uitgesproken, te gen een boycot van Witteveen en Bos, het Deventer ingenieursbureau dat heeft besloten tekeningen te maken voor kantoren en dergelijke van de mogelijke raketbasis in Woens- drecht. Een krappe meerderheid (de linkse partijen in de Deventer raad) tilt overigens zo zwaar aan deze activis ten van het bureau dat ze het stand punt van b en w deelt om de relatie met dit bedrijf als verstoord te be schouwen. van gerezen problemen, aldus Lub bers. De Joegoslaven hebben dan ook geen enkel verzoek tot Nederland gericht om meer op te komen voor de Joegoslavische "belangen bij de EG of het Internationale Montetaire Fonds. De Joegoslaven zien Nederland als een van hun grootste pleitbezorgers in internationaal verband. Volgens Van den Broek was tijdens het gesprek de onafhankelijke opstel ling van Joegoslavië ten opzichte van Rusland 'predominant'. Verder bena drukte de minister dat in Joegoslavië het politieke klimaat veel milder is dan in andere Oostbloklanden. Volgens de Joegoslaven bestaat er in de Sowjet-Unie een 'innerlijk mecha nisme' om de status van een super macht te houden en om daaraan meer glans te geven De Russische beslis singen op militair terrein zijn eerder hierdoor ingegeven dan door angst voor het westen of door expansiedrift, hielden mevrouw Planinc en minister Mojsov de Nederlanders voor. De Joe goslaven zien deze houding niet als een bedreiging voor hun onafhankelij ke positie. Meer export De Nederlandse bewindslieden wa ren het geheel eens met hun gesprek spartners, die betoogden dat herzie ning van de buitenlandse schulden van Joegoslavië slechts een lijdelijke oplossing kan zijn. Volgens Van den Broek moet het land zich meer inzet ten voor de bevordering van de ex port naar het westen. In het verleden is volgens hem de aandacht van Joegoslavië teveel gericht op de Oostbloklanden. In het economische plan van de fede rale regering wordt de nadruk gelegd op het stimuleren van economische activiteiten op het terrein van de energie, het produceren van grond stoffen en de landbouw. Bovendien wil Joegoslavië de export naar het westen bevorderen. Hiermee moet de enorme staatsschuld worden vermin derd. Lubbers wees erop dat vijf procent van het nationale inkomen aan ren teaflossingen jaarlijks naar het bui tenland verdwijnt. Mevrouw Planinc heeft tegenover de Nederlandse be windslieden het belang van een uit breiding van de handelsrelaties met Nederland benadrukt. Momenteel voert Joegoslavië voor 80 miljoen dollars meer uit Nederland in dan het naar ons land exporteert. Dat verschil bedroeg in 1979 nog 135 miljoen dollar. Met deze ontwikke ling zijn de Joegoslaven echter niet echt tevreden omdat het vooral een gevolg is van import remmende maatregelen omdat het geld op is. „Wij willen meer exporteren naar Ne derland, zodat wij ook meer kunnen invoeren", zei minister Medenica op een dinsdagochtend gehouden pers conferentie Volgens Medenica moet er meer samenwerking komen tussen Nederlandse en Joegoslavische be drijven. LAVAL (AP) - Franse boeren hebben dnisdag hun woede over de jongste EG-landbouiumaatregelen botgevierd op de hekken van een politiebureau in Laval. De actie in het noordwesten van Frankrijk ivas vooral gericht tegen de maatregelen die de landbouwministers van de gemeenschap enkele weken geleden overeenkwamen inzake de beperking van de melkproduktie. Ook op andere plaatsen in Frankrijk werd geprotesteerd tegen het beleid van de regering-Mitterrand. Akkoord Na langdurige onderhandelin gen hebben de Verenigde Sta len en China een akkoord be reikt over het vreedzaam ge bruik van kernenergie. PAGINA 3 Daling Premiewoningen die onder de nieuwe subsidieregeling val len, verkopen moeizaam. De snelheid ivaarmee in voor gaande jaren werd verjcocht is er in een klap uitgehaald. PAGINA 5 Straf De straf, m het Belgisch voet bal omkoopschandaal, van Eric Gerets is verminderd van drie in twee jaar eti die van Roland Janssen is terugge bracht van twee jaar naar 18 maanden. De straffen van de overige betrokkenen blijven gehandhaafd. PAGINA 15 Radio en televisie: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Opinie en achtergrond: 4. Financieel: 7. Provincie: 9, 11, 12 en 13. Sport: 15 en 17. NA ZWARE BOMBARDEMENTEN BELGRADO - Samen met zijn gastvromv premier Milja Plaminc inspecteert premier Ruud Lubbers de erewacht op het vliegveld van Belgrado waar hij dinsdag voor een officieel bezoek arriveerde. (ADVERTENTIE i Win een Volvo 343 (waarde ruim j 17.500,-), een slaapkamer, wandmeubel of bankstel. Iedere bezoeker heeft kans één van die fantastische priizen te winnen! In Waalwijk kunt u nu uw slag slaan. Zanddonk Waalwijk 25 april 26 april 27 april 28 april 10-10 uur 10-10 uur 10-10 uur 9-17 uur ISLAMABAD (RTR/AFP/DPA) Af ghaanse troepen hebben dinsdag de strategisch belangrijke Pansjir-val lei op het verzet veroverd. Dit meld de dinsdag Radio Kaboel. De uitzen ding werd opgevangen in het Pakis taanse Islamabad. De Pansjir-vallei ligt tussen Kaboel en de Russische grens. De vallei is lange tijd onder controle geweest van guerrillastrijders onder leiding van Ahmad Shah Masood. De gevechten zijn volgens sommige be richten voorafgegaan door zware bombardementen. Zes keer eerder hebben Russische en Afghaanse troe pen geprobeerd de vallei in te nemen. Reizigers die dinsdag in Islamabad arriveerden, verklaarden dat het ver zet een groot aantal burgers had geëvacueerd. Men was op de hoogte van het offensief van de Russische en Afghaanse militairen, zo werd gezegd. Radio Kaboel deed dinsdag een op roep aan 'loyalistische' burgers om terug te keren naar de Pansjir-vallei en daar een 'veilig leven' te leiden. De radio-uitzending maakte melding Ook Marokko verbreekt banden met Costa Rica en El Salvador RABAT (DPA) - Marokko heeft beslo ten de diplomatieke betrekkingen met Costa Rica en F.1 Salvador te verbreken omdat deze landen hun ambassades in Israël hebben overge bracht van Tel Avïv naar Jeruzalem. Dat heeft het Marokkaanse ministerie van buitenlandse zaken dinsdag be kendgemaakt. In een verklaring van het ministerie staat dat Rabat daarmee de aanbeve ling volgt van de Islamitische confe rentie. Een commissie van deze confe rentie. die zich bezighoudt met de kwestie Jeruzalem, kwam vorige week onder voorzitterschap van de Marok kaanse koning Hassan II bijeen. van de 'uitschakeling' van 'de misda dige bende van Ahmad Shah' (Ma sood). In vluchtelingenkringen in Pa kistan wees men er dinsdagavond op dat het de eerste keer is sinds het begin van de guerrilla-oorlog dat de naam van Masood in een radio-uitzen ding wordt genoemd. Over het lot van Masood. bijgenaamd 'de leeuw van de Pansjir'. is niets bekend Volgens het Afghaans verzet is de vallei niet ver overd en wordt nog gevochten. Escalatie De plaatsvervangend woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Alan Romberg, noemde de bombardementen door Sovjetvliegtuigen een 'escalatie van de verwoestende en wrede taktiek' in de oorlogsvoering. De VS, aldus Rom berg. hebben uit verschillende bron nen de bevestiging gekregen dat de Sovjettroepen een offensief waren be gonnen in de Pansjir-vallei Afgelopen vrijdag en zaterdag werd de vallei zwaar gebombardeerd, al dus de woordvoerder van het VS- ministerie. Het offensief van de Rus sische bezettingsmacht werd ingezet nadat guerrillastrijders drie bruggen hadden opgeblazen op de route tus sen de hoofdstad en de grens. Als gevolg daarvan ontstonden, met na me in de hoofdstad, grote brandstof tekorten. MOSKOU 'DPARTR AFPi - De Russische partijleider en president Konstantm Tsjernenko is volgens de Italiaanse minister van buiten landse zaken. GiulioAn- dreotti, bereid om nieu we ideeën" over contac ten tussen oost en west serieus te bestuderen Andreotti zei dit dins dag na afloop van een gesprek dat hij met Tsjernenko heefl gehad. De Sovjet-Italiaanse be sprekingen concentreer den zich op de kwestie van de nieuwe atoomra ketten. Volgens Tsjer nenko heefl de plaatsing van Amerikaanse mid denlange afstandsra ketten, onder meer ook in Italië, het oorlogsge vaar vergroot Hij noemde het noodzake lijk dat de betrekkingen tussen staten met een verschillend maat schappelijk stelsel ge normaliseerd worden en dat wordt teruggekeerd naar een détente. Andreotti zei Tsjernen ko te hebben gezegd dat de opstelling van nieu we atoomraketten in Italië voortvloeit uit de plicht en het recht om maatregelen te nemen voor de eigen Italiaanse veiligheid. In een gezamenlijke ver- klanng spreken Italië en de Sovjetunie zich uit voor een verbod van chemische wapens en voor een wapenverbod in de ruimte. Engels-Libisch steekspel T_Tet regime van de Libi- 'Y^Ll JTlsche kolonel Gaddafi I genie: weinig populariteit in de wereld Verwonderlijk is —fZJ dat niet want de Libièrs voelen zich meer aangetrokken tot terroristen en rebellen dan tot geves tigde regeringen Oppositie in eigen land wordt niet geduld, met als ver strekkende consequentie, dat voor het regime gevluchte Libièrs zelfs in het buitenland niet veilig zijn voor de lange arm van Gaddafi. Moord en doodslag zijn een gewild exportartikel geworden van de Libische kolonel en zijn fanatieke volgelingen De door Gaddafi uitgestuurde moordenaars opereren veelal met steun van hun ambassades - de Libièrs spreken van volksbureaus - in het buitenland, zoals Engeland de laatste weken heeft ondervonden. Weliswaar weerhoudt de terroristenmentaliteit van Gaddafi en de zijnen de meeste staten ervan Libië als een goede vriend te beschou wen. maar op een enkele uitzondering na onderhouden de meeste landen toch diplomatieke betrekkingen met dit Noordafrikaanse land. Engeland heeft dit weekend echter een drasti sche stap gezet: dit land heeft de diplomatieke betrekkingen met Libië verbroken na het geruchtmakende incident voor de Libische ambassade in Londen Begin vorige week werd een Londense politieagente doodge schoten. toen vanuit de ambassade het vuur werd geopend op een demon strerende menigte van in Groot-Brit- tannië wonende Libièrs. die tegen het regime van Gaddafi zijn. De Engelse regering heefl met deze stap vrijwel de kans opgegeven de moordenaar - één van de naar schatting dertig Libièrs in de ambas sade - te kunnen berechten. Hij zal met alle anderen uiterlijk aanstaande zondag het land moeten hebben verla ten. Londen heeft zich in alle opzich ten gehouden aan de regels die voor het internationaal diplomatiek ver keer gelden, hoewel er voldoende ar gumenten zijn aan te voeren tegen de diplomatieke onschendbaarheid van het ambassadepersoneel van Libië. Nu kan de Engelse regering als repre sentant van een democratische rechtsstaat weinig anders doen dan de uit het begin van de jaren zestig daterende Weense Conventie over het diplomatieke verkeer tussen staten eerbiedigen. Onbevredigend voor het rechtsgevoel, dat 'eist', dat de moor denaar van de jonge agente terecht staat. maar men moet begrip hebben voor de moeilijke positie van de En gelse regering. Bestorming van de ambassade, om maar eens een voor beeld te noemen, zou onherroepelijk tot gevolg hebben dat de Engelse ambassade in Tripoli een zelfde lot zou ondergaan. Het leven van meer dan achtduizend Britse burgers in Libië zou bij een verdere escalatie gevaar lopen. Terecht heeft Londen niet gekozen voor het escalatiemodel. Geweld lost niets op. Het is begrijpelijk dat bij dit soort gebeurtenissen twijfels worden uitgesproken over de praktische toe passing van de Weense Conventié. Is diplomatieke onschendbaarheid on der alle omstandigheden houdbaar, luidt de vraag. Zij kan met een weder vraag worden beantwoord: Wat zal er gebeuren als allerlei uitzonderingssi tuaties worden gemaakt9 De kans is dan groot dat de situatie er echt niet beter op wordt. Elk land zal de uitzon deringen in zijn voordeel uitleggen De chaos in het internationaal diplo matiek verkeer die daaruit ontstaat, zou het middel erger maken dan de kwaal Er zijn overigens voorbeelden van staten, die zich om duidelijke binnenlandse redenen niets aantrok ken van diplomatieke onschendbaar heid, zoals elf jaar geleden de Pakista ni's ten opzichte van Irak. De Pakis taanse autoriteiten verdachten de Iraakse ambassade in hun land ervan een doorgeefhuis te zijn voor wape nen. bestemd voor rebellen Irak wei gerde de Pakistaanse politieautoritei ten toegang tot zijn ambassade, maar de laatsten trokken zich daar niets van aan. Zij bestormden het ambassa degebouw en legden beslag op een grote hoeveelheid wapens, die anders in handen zou zijn gekomen van tegen de regering opererende rebellen. De Engelsen hebben al sinds lang het sterke vermoeden, dat de Libische ambassade in Londen niet alleen een broeinest is van intriges tegen in Engeland wonende anti-Gad- dafi-Libiers. maar dat zich ook grote hoeveelheden wapens in hel gebouw bevinden Toch zagen de Britten geen aanleiding tot acne over te gaan. Het lijkt er veel meer op. dat de remedie moet worden gevonden In een vroeg tijdig verbreken van de diplomatieke betrekkingen In het geval-Libïë heeft men te maken met een land. dat alle normale regels van het internationaal verkeer met voeten treedt. De Libi sche kolonel Gaddafi en zijn volgelin gen hebben zich al jaren geleden buiten de internationale gemeen schap geplaatst. Consequenties znn daaruit niet voortgevloeid voor Libië De regering in Londen zal ongetwij feld voortdurend de achtduizend Brit se burgers in Libië In gedachten heb ben gehad. Terecht stelt de Engelse regering thans hun leven niet in de waagschaal door een onverantwoorde actie tegen de Libische ambassade m Londen, maar wèl kan worden vastge steld dat de zondag genomen maatre gel. het verbreken van de diplomatie ke betrekkingen, veel eerder had moe ten worden genomen. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1