PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Paasdrukte met 800.000 gasten ws Bji ZC ||Q| ME maakt eind aan rellen in Gorinchem Uitgewezen Libiërs rekken verblijf in Londen tot uiterste MASSALE PAASBETOGINGEN TEGEN PLAATSEN RAKETTEN SPINAZIE EN SLAVINKEN 1.98 LOGIESPROBLEMEN VLOT OPGELOST 'aag Paasverkeer eist negen slachtoffers i&mim k\ Duizenden wachtten tevergeefs op een glimp van A-team V:' Zonnig Middagtemperatuur van twaalf gra den op de Waddeneilanden tot negen tien in het zuiden van het land Matige noordoostenwind, aan de kust nu en dan vrij krachtig. 227e jaargang no. 96 Dinsdag 24 april 1984 Wie wint de Snuffel van de Maand? Plaats een Kleintje in de PZC. Ga er eens rustig voor zitten Maak een zo origineel mogeli|ke tekst Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand. xei '9 WASHINGTON iREUTER/UPI/AFP) - Amerikaanse onderzoekers hebben de ..mogelijke oorzaak'' van de gevreesde ziekte AIDS ontdekt. Dat heeft de Amerikaanse regering maandag bekendgemaakt. AIDS heeft de laatste tijd vooral onder homoseksuelen veel paniek veroorzaakt. In de Verenigde Staten zijn voor zover bekend 1758 personen overleden aan deze ziekte De onderzoekers zouden binnen twee jaar een geneeswijze voor de ziekte kunnen hebben ontwikkeld, zo deelde minister Margaret Heckler van volksgezondheid mee. ..Deze ontdekking geeft de overwinning aan van de wetenschap over een geduchte ziekte", zo zei Heckler. Er zijn sterke bewijzen dat een variant van een menselijk kankervirus de oorzaak is van AIDS. de afkorting van acquired immune deficiency syndrome. AIDS vernietigt het menselijk afweersysteem tegen infecties, waardoor slachtoffers weerloos worden tegen verscheidene infecties en vormen van kanker De ziekte kwam vooral voor bij homoseksuelen, biseksuelen. druggebruikers en bloederziekte-patienten Eerder werd aangetoond dat AIDS kan worden overgedragen door bloedtransfusies. In de Verenigde Staten hebben in totaal ruim vierduizend personen de ziekte opgelopen sinds 1981, toen zij werd ontdekt. De mogelijke oorzaak is een variant van het menselijke kankervirus dat t-cellen aantast. T-cellen vormen een essentieel oixderdeel van het immuni teitssysteem. Feyenoord Feyenoord kan zich in de slot fase van de competitie mis stappen veroorloven zonder dat hel kampioenschap in ge vaar komt. Zaterdag leverden de Rotterdammers tegen Sparta een punt in, maar ri vaal PSV gaf beide punten weg bij Ajax. Helmond Sport, DS en Willem II degraderen. En met MVV keert Twente in de eredivisie terug. (PAGINA 11 EN 12) Zierikzee Zeeland krijgt er volgend sei zoen een sterke tweedeklasser in het zondagvoetbal bij: Zie rikzee promoveerde dankzij een 2-0-zege tegen Divo. Na een succesvol weekend twee overwinningen) staat Oostka- pelle met één been in de hoog ste klas van het landelijk za terdagvoetbal. (PAGINA 13 EN 20) Hanegraaf Jacques Hanegraaf bezorgde de wielerploeg van de door een blessure uitgeschakelde Jan Raas zaterdag ih Zuid- Limburg de eerste klassieke overwinning. (PAGINA 20) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 11, 12, 13, 14, 15, 17, 19 en 20. liet /an an DRIEBERGEN (ANP) In het afgelopen paasweekeinde zijn ten minste negen mensen in het verkeer om het leven gekomen. Drie van de slachtoffers, afkom stig uit Terneuzen, waren be trokken bij een botsing op een kruising nabij Kruisingen. Een van de dodelijke ongevallen deed zich zondagmiddag voor op de weg tussen Lelystad en Alme- re. De bestuurder van een perso nenauto kwam om het leven door een frontale met een gelede bus van het streekvervoersbe- drijf VAD. Volgens de politie raakte de man met zijn auto op de verkeerde weghelft en botste vervolgens frontaal tegen de bus. Beide voertuigen vlogen na de botsing in brand. Volgens de politie was de best uurder van de personenauto dusdanig in het wrak van zijn voertuig beklemd geraakt, dat hij dit niet meer tijdig kon verlaten. De chauffeur van de bus en de daarin aanwezi ge passagiers slaagden er wel in tijdig uit het brandende voertuig te komen. Slechts éen passagier moest vanwege opgelopen ver wondingen naar een ziekenhuis in Lelystad worden overge bracht. Een 28-jarige wegenwacht van de ANWB uit Raamsdonkveer is zaterdag bij het helpen van een gestrande automobilist door een passerende auto aangereden. Volgens de rijkspolitie is de man ter plekke aan zijn verwondin gen overleden. De automobilist wiens auto werd gerepareerd liep slechts een lichte verwon ding aan een arm op De Belgi sche automobilist die het onge val veroorzaakte heeft volgens de politie gedeeltelijk over de vluchtstrook gereden. De te re pareren auto. de eigenaar daar van en de wegenwacht stonden volgens de politie geheel op die vluchtstrook. (Zie ook pagina 5) (ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Tijdens het Paasweekeinde hebben 800.000 buitenlanders ons land bezocht, ongeveer 200.000 minder dan in het recordjaar 1979 toen het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) een miljoen toeristen telde. Vorig jaar trok ons land maar 650.000 buitenlanders maar toen viel Pasen vroeger in het jaar en was het weer bijzonder slecht. De Keukenhof met 133.000 bezoekers worden geholpen, ook al moest men was het afgelopen weekeinde weer bijvoorbeeld in Noord'- en Zuid-Hol- attractiepunt nummer een. Direct land voor logies vaak uitwijken daarna volgden bekende trekpleisters naar plaatsen buiten de Randstad. De als Madurodam (54.000 mensen) en De VW's zijn echter gewend geraakt aan Efteling en De Flevohof met elk 50.000 deze accomodatieproblemen die zich belangstellenden en de Beekse Ber- bijna ieder jaar voordoen tijdens Pa- gen waar 34.000 mensen de toegangs- sen en Pinksteren. De Duitse toeris- hekken passeerden. De horeca beleef- ten waren weer veruit in de meerder de een topweekeind. heid, daarna gevolgd door Fransen en Hoewel vooral de kuststreek vrijdag- mensen uit Scandinavische landen, avond en zaterdagmorgen overvol Het waren vooral de dagjesmensen raakte, kon toch iedereen aan een bed die ons land tijdens het Paasweekein- GORINCHEM (ANP) - De politie van Gorin chem heeft maandag avond met assistentie van een peloton ME'ers uit Rotterdam enkele charges in het centrum van Gorinchem moeten uitvoeren, nadat het aan het eind van de middag al tot enkele vechtpartijen tussen politieagenten en pu bliek was gekomen. Alle horecagelegenhe den in het centrum heb ben maandagavond op last van de burgemees ter hun deuren moeten sluiten. De politie heeft ten minste elf jongeren aangehouden, die ver dacht worden van open lijke geweldpleging. De onrust begon vol gens de politie toen zich na afloop van de Paas- markt grote groepen jeugdigen, die zich voor namelijk in café's op de Westwagenstraat had den verzameld, met el kaar slaags raakten. Een legertje van in to taal zeventig politie mensen begon om zeven uur met het schoonve gen van de binnenstad. Hoewel er rake klappen zijn gevallen, raakte nie mand gewond volgens de politie de aandeden. De grote drukte leidde op de wegen tot een aantal files op de bekende knooppunten. Maandag avond vormde zich op de Zeelandrou te een file met een lengte van 16 kilometer. Volgens de VW's zijn de kampeerter reinen in het hele land goed bezet geweest. Nergens hoefde echter het bordje „vol" voor de dag te worden gehaald. Voor de Nederlandse (buiten)-attrac- tiepunten was het dank zij het mooie weer een van de betere Pasen van de afgelopen jaren. De pretparken en dierentuinen haalden over de gehele linie aanmerkelijk meer bezoekers. Ook de exploitanten van rondvaart boten deden goede zaken. Het feno meen „grachtenfiets" dat onlangs in Amsterdam werd gelanceerd trok bij zonder veel belangstellenden. Directeur Cornelissen van het Natio naal Bureau voor Toerisme is bijzon der te spreken over de goede samen werking tusen de VW's in de Rand stad en die daarbuiten. Daardoor kon den de logiesproblemen die zich voor al vrijdagavond voordeden, toch ge makkelijk worden opgelost. Pasen '84 had vólgens Cornelissen het toeristenrecord (1 miljoen in 1979) kunnen breken wanneer Konin ginnedag en 1 mei niet zo snel op Pasen waren gevolgd. „Nu hebben veel mensen waarschijnlijk een keu ze gemaakt. Een groot aantal toeris ten zal pas het komende weekeinde naar ons land komen. Koninginnedag en 1 mei betekenen voor Nederland se, Westduitse, Franse en Belgische vakantiegangers de kans op een lang weekeinde met vier of vijf vrije da gen", aldus de NBT-directeur. Zie ook pagina 5). Duizenden mensen verzamelden zich gisteren bij het vliegveld Midden-Zeeland in afwachting van de aankomst per helicopter van hun idolen uit 'The A-Team'. (Luchtfoto Ruben Oreel) ARNEMUIDEN De drie gevierde sterren van de populaire Amerikaanse televisieserie 'The A-Team' zijn op tweede paasdag bijna onder de voet gelopen door een menigte van naar schatting vijftienduizend dolenthousiaste fans. Slechts enkele honderden fans vingen een glimp op van hun idolen B. A. Baracus, Murdock en Face. omdat het drietal door de enorme drukte afzag van een voorgenomen rijtoer en zich slechts enkele meters van de KLM-helicopter waagde. De TROS. die het bezoek van de mannen van 'The A-Team' heeft georganiseerd heeft gisteren nogal wat telefoontjes gehad van boze ouders van kinderen die niets hebben kunnen zien (Zie ook pagina 5) B A. Baracus met een pop in Zeeuwse klederdracht. Een van de cadeaus die hij ontving tijdens het bliksembezoek. DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN VERBROKEN FRANKFURT iAPi Een groep Westduitse soldaten droeg zondag een spandoek met het opschrift 'Soldaten tegen atoomraketten' mee in een demonstratie in Frankfurt l Van onze correspondent LONDEN - Engeland heeft zondag alle diplomatieke betrekkingen met Libié verbroken, en het personeel in de Libische ambassade een week de tijd gegeven het land te verlaten. De Britse ambassade in Tripoli zal even eens binnen een week worden geslo ten. De naar schatting 30 mensen in de Libische ambassade, die sinds vorige week dinsdag door de Britse politie wordt belegerd nadat vanuit het am bassadegebouw een politieagente was doodgeschoten, zullen tot het laatst mogelijke moment - zondagmiddag 3 uur - blijven, zo heeft een van hun woordvoerders gisteren laten weten. Maandagmiddag heeft Groot-Brittan- niê de eerste Libiér uitgewezen. Het is 3V WOENSDRECHT HAMBURG (ANP DPA/AFP) - In Nederland en in de Bondsrepubliek zijn tijdens het paas weekeinde verschillende demonstra ties gehouden tegen de stationering van nieuwe kernraketten en voor ontwapening in Oost en West. De meeste betogingen verliepen vreed zaam. De politie ontruimde in de nacht van zondag op maandag het tweede vrou- wenvredeskamp bij de vliegbasis Vol- kel. Op de vliegbasis Woensdrecht voerden actievoerders maandag lu dieke acties tegen de eventuele plaat sing van kruisraketten. Deze acties hadden aanvankelijk een vreedzaam verloop, maar liepen aan het eind van de middag uit op schermutselingen bij de omheining. Er is één aanhou ding verricht. In Amsterdam hebben zaterdag ongeveer honderd mensen een stil protest gehouden onder de leuze 'Zwijgen voor de vrede'. De vaste bewoners van het vredesactie- kamp in Woensdrecht reageerden za terdag geschokt op de ontmaskering van de Canadees John Paul Gardiner, die maandenlang als infiltrant voor een Amerikaanse inlichtingendienst aan de demonstratie had meegewerkt op de basis Woensdrecht. Ongeveer 15.000 betogers namen maandag deel aan een blokkade in het Duitse Mutlangen, waar Ameri kaanse Pershing n-raketten worden geplaatst- Zondag kwam het daar tot ongeregeldheden met een kleine groep betogers. Naar schatting 12.000 mensen omsin gelden een Amerikaanse munitiede pot in Hausen bil Frankfurt. Aan een internationale vredesmars van Lörrach naar Bazel werd deelge nomen door 2.000 personen. Verder maakte de politie maandag melding van 12.000 demonstranten in Dortmund. 6.000 in Hannover. 2.500 in Heilbronn, 3 500 in West-Berlijn en 10.000 in Keulen. Volgens de organisa toren namen zeker 250.000 betogers deel aan de demonstraties. Volkel De drie ontruimingen van het tweede vrouwenvredeskamp bij de vliegba sis Volkel hadden een vreedzaam verloop. Bij de eerste ontruiming ging het om ongeveer vijftien vrou wen, bij de tweede en derde om respectievelijk drie en zes vrouwen. De actievoersters werden in alle ge vallen op enige kilometers afstand van de vliegbasis uit een politiebusje gezet. De actievoersters bij Volkel protesteren tegen kernkoppenopslag. De acties maandag op de vliegbasis Woensdrecht hadden aanvankelijk een ludiek en vreedzaam karakter. Drie paashazen kropen door een in de omheining geknipt gat en gingen paaseieren verstoppen en het zogehe ten grote veld'. Vervolgens ging een twintigtal actievoerders op de basis deze eieren zoeken Zij kregen van de militairen paaseitjes uitgedeeld en werden daarna van het terrein verwij derd. Omstreeks twee uur 's middags begonnen de 150 activisten een tocht lans de afrastering rond de basis, Daarbij werden in legerkleuren ge schilderde paaseieren naar het bewa kingspersoneel gegooid en op ver schillende plaatsen afrastering ver nield. Ook werd in het bos rond de basis een klein brandje gesticht. Aan het eind van de middag kreeg de actie een provocerend karakter, alsdus een woordvoerder van de basis Tien de monstranten zorgden voor wat scher mutselingen bfj de omheining. Daar bij werden twee jasjes van de militai ren afgepakt, waarvan er één niet kon worden achterhaald. De marechaus see hield een man aan die buiten de afrastering foto's stond te maken van militaire objecten. Nadat de film in beslag was genomen is de man weer vrijgelaten. Rond zes uur waren de meeste demonstranten bij de vliegba sis weer vertrokken Op het vredesactiekamp in Woens drecht werd op het bekend maken dat John Paul Gardiner maanden lang als geheim agent had gewerkt, geschokt gereageerd. „Maandenlang trek je met zo iemand op, je geeft hem geld en deelt lief en leed. Je denkt dat dit soort dingen alleen in boeken voorkomt. Verschrikkelijk dat dit kan gebeuren", aldus een woordvoer der van het vredeskamp. Door toe doen van Gardiner zijn de laatste tijd verschillende geplande acties in Woensdrecht uitgelekt. de 26-jarige student Saleh Ibrahim Mabruk. die zaterdag in Londen werd gearresteerd „in verband met" de schietpartij bij de Libische ambassa de. Een woordvoerder van de politie wilde niet zeggen of mabruk een aan hanger of tegenstander van de Libi sche leider Gaddafi was of dat hij direct betrokken was bij het incident. In Libié is de Britse maatregel „met verbazing en verontwaardiging ont vangen. aldus een mededeling uit Tripoli. Volgens de Britse ambassa deur in Tripoli heeft de Libische rege ring verzekerd dat de Britse stap met zal leiden tot maatregelen tegen de 8500 Britten die in Libié werken. De Britse regering besloot de diplo matieke relaties met Libië te verbre ken. omdat de afgelopen week duide lijk is geworden dat de Libiérs niet in ernst willen onderhandelen over de impasse die was ontstaan na de schietpartij van dinsdag, zo heeft mi nister Brittan (justitie) zondag ver klaard. De Britten waren des te meer gemoti veerd de affaire rond het Libische ..Volksbureau" snel te beëindigen na de bomaanslag vrijdagavond op het Londense vliegveld Heathrow, waar bij 22 mensen gewond raakten. Hoe wel nog niet zeker is wie de bom geplaatst heeft, doet de makelij ervan Libische herkomst vermoeden, aldus politiewoordvoerders. De twee Libische studenten die na de bomaanslag 19 uur zijn vastgehouden door de politie zjjn vrijgelaten zonder dat er een aanklacht tegen hen is ingediend Tot de Libiërs daadwerkelijk uit het ambassadegebouw vertrekken, zal de politie het beleg van de ambassade blijven voortzetten. Brittan zei dat na het vertrek van de Libiërs uit de ambassade het gebouw- zijn diplomatieke status verliest en het doorzocht zal worden op wapens en explosieven Worden echter wa pens vervoerd per diplomatieke post. dat mag volgens de internationale regels de inhoud niet gecontroleerd worden. De politie zal ce Libiërs bij hun vertrek uit de ambassade wel controleren op wapens of explosieven. Sociale dienst gekraakt - De So ciale Dienst van Zaanstad is 20.000 gulden armer. In het Paasweekeinde werd dit bedrag uit twee brandvrije kluizen met behulp van snijbranders ontvreemd. Omdat de beveiliging niet werkte, konden de inbrekers onge merkt het gemeentehuis binnenko men. aldus de politie van Zaanstad. 'ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben wc groente en vlees in de aanbieding Spinazie, kilo Slavinken, 100gtó<rt.O9 QQH kiloÏ7.Ï7U 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1