Toenemende belangstelling voor teelt blanke asperges Goed begin van het landbouwseizoen Beheermaatschappij moet Oostburg voor de Vossekaai betalen Parochie in Nieuw-Namen viert 125-jarig bestaan PZC/ provincie TEELTOPPERVLAKTE VERVIJFVOUDIGD ZATERDAG 21 APRIL 1984 Britse brassband komt naar Domburg DOMBURG - De in 1978 opgerichte 'The Young Ambassadors Brass Band' zal onder auspiciën van de gemeentelijke culturele raad dinsdag 24 april om 20 uur een concert geven In gebouw Schuttershof in Domburg. De Britse band komt voort uit de 'National Youth Brass Band of Great Britain'. Het orkest staat onder lei ding van de Engelse Nederlander Frank Wolff en heeft de afgelopen zes jaar tournees gemaakt in verschillen de Europese landen. De meeste leden variëren in leeftijd van 17 tot 24 jaar en studeerden aan de Royal Academy of de Royal College in Londen. Dom burg is de eerste stopplaats voor een tournee met zes concerten in Neder land. Winkelverkoopster bekent diefstallen uit zaak in Goes OOSTBURG De fail liete Beheer- cn Exploi tatiemaatschappij Zee land bv moet de tweede termijn van 100.000 gul den voor de zandop- spuiting in de Vosse kaai bij Hoofdplaat aan de gemeente Oostburg betalen. Dat blijkt uit het vonnis van de recht bank te Middelburg in het geding tussen Zee land bv en de gemeente, dat donderdag werd be kendgemaakt. De rechtbank heeft de eis van de gemeente om ook van de Credit Lyon- nais Bank Nederland (voorheen Slavenburgs Bank) terugbetaling te mogen vorderen, afge wezen. Wat de precieze consequenties van het vonnis zijn, is niet dui delijk. In hoeverre het bedrag op Zeeland bv kan worden verhaald, moet nog worden onder zocht. B en w willen tevens bekijken, welke positie de gemeente inneemt ten opzichte van rijks waterstaat. De zandop- spuiting op het terrein van de Vossekaai is en kelejaren geleden uitge voerd door rijkswater staat. De kosten van die operatie 400.000 gul den in totaal zijn voor drie-kwart door de ge meente betaald. Zee land bv, die in 1976 het terrein van Oostburg kocht, zou de 300.000 gulden weer aan de ge meente terugbetalen. De eerste termijn van 100.000 gulden is inmid dels betaald. Over de volgende ter mijnen bestaat ondanks de rechterlijke uit spraak nog steeds geen duidelijk. Zoals bekend heeft de gemeente de Vossekaai deze week weer voor twee ton te ruggekocht. GOES Een verkoopster van een winkel aan het Kolveniershof in i Goes wordt ervan verdacht verduis tering in dienstbetrekking te hebben gepleegd. Bij een tassencontrole van perso neelsleden bleek de zeventienjarige H. A. S. uit de gemeente Kapelle twee horloges in haar tas te hebben Naar aanleiding daarvan volgde vrijdag een gesprek met de bedrijfsleiding. Tydens dit gesprek bekende ze de afgelopen maanden meer goederen te hebben meegenomen. Het gaat om spullen met een totale waarde van ongeveer vierhonderd gulden. Ze bleek bijna alles thuis te hebben. Een stukje 'rijk Roomsch leven', de kerkbaljuw, die, gestoken in speciale kledij, de 'eerbied in Gods huis' moet waarborgen. NIEUW-NAMEN Dit jaar viert de parochie Nieuw-Namen het 125-jarig bestaan. Uiteraard is dir voor een hechte gemeenschap als Nieuw-Namen een mijlpaal die men niet ongemerkt voorbij wil laten gaan. Het feestcomité van Nieuw-Namen heeft dan ook in het kader van dit parochiale jubileum tal van activiteiten op touw gezet. De stichter van de parochie van de onbelangrijke bedrijvigheid was de H. Jozef was pastoor Camerman textiel. Van oudsher werd in Nieuw- Deze kapelaan, afkomstig uit het Namen veel aan huisnijverheid ge- Belgische Doel, kreeg van het bis- daan, vooral kant en borduurwerk, dom Breda opdracht van het ge- Het is dan ook niet verwonderlijk hucht 'De Kauter' een zelfstandige dat in die tijd de eerste breigoede parochie te maken op het moment renfabriek verscheen. Hij verschafte dat het inwonertal ruim 750 be- werk aan tientallen mensen. Het droeg Daartoe werd eerst nabij de dichtslibben van Emmahaven en de school een houten noodkerk ge- mechanisatie in de landbouw bouwd Tegelijkertijd werd een be- bracht veel mensen ertoe een ande- gin gemaakt met het treffen van re betrekking te zoeken. Toch heb- voorbereidingen voor de bouw van ben veel bewoners hun verbonden- de huidige kerk. De grond voor kerk heid met het water niet kunnen en pastorie werd deels geschonken verbreken: er werken nog steeds door de familie Praet. Om de finan- mensen in de baggerindustrie. In cienng van de bouw rond te krijgen 1948 werd pastoor Mangnus inge- ging men op het dorp rond met een haald, de laatste pastoor voor bedelbrief. Met de fundering van de Nieuw-Namen alleen, want zijn op- kerk begon men op 1 april 1860 en volger pastoor A Ruyloft heeft niet amper negen maanden later kon de alleen Nieuw-Namen onder zijn hoe- kerk ingewijd worden Speciaal de, maar ook Graauw voor de bouw van de kerk werd een J7 ooctnmcrrnmrnn steenbakkerij opgericht, die als ttAlyi Ugr lirillliu grondstof klei uit de omgeving ge- In het kader van de viering van het bruikte Het werk aan de bouw is 125-jarig bestaan zijn de volgende zelfs nog enige tijd stilgelegd; er er evenementen georganiseerd: de brak een kortstondige staking uit festiviteiten beginnen 13 mei met voor loonsverhoging. Of dit loon- een schieting op staande wip. Spe- conflict uit die tijd tussen werkge- ciaal voor de ouderen worden op ver en werknemers zijn neerslag 22, 23 en 24 mei ontspanningsmid- vond in de afgeleverde kwaliteit is dagen gehouden. Op het sportveld niet bekend, feit is wel dat de kerk is er 25 mei een voetbalwedstrijd van Nieuw-Namen al aan haar twee de toren toe is. De eerste vertoonde al vrij vlug sporen van verzakking. Daarom besloot men deze toren ai te breken tot de hoogte van het oxaal. De nieuwe toren staat in tegenstelling tot de oude naast de kerk. Pastoor Camerman verliet zijn pa rochie in 1896 in de geruststelling dat hfj ervoor zorg gedragen had dat voortaan elke parochiaan weke lijks zijn kerkelijke plichten zou vervullen. Hij werd opgevolgd door pastoor Jac. Willemsen, die tot zijn dood in 1920 in Nieuw-Namen bleef. Hij is vooral bekend gebleven als oprichter van verschillende bonden en verenigingen. Het was een tijd van vaak bittere armoede onder vele inwoners. Een broodbeüeling werd ingesteld, voor de klompenbe deling droeg de pastoor zelf zorg. tussen Groot Hulst, een elftal be staande uit spelers van diverse regionale clubs en Kieldrecht. Voorafgaand aan deze wedstrijd vindt de strijd om de penalty bokaal plaats. In het doel staat doelman De Wilde van Bcveren. Op 26 mei is er een voetbaltoernooi voor de C- en B-pupillen. Diezelfde dag wordt er 's avonds een muziek festival gehouden waaraan 'De Scheldezonen'. 'St. Cecilia' uit Kiel drecht en 'De Scheldezonen' uit Hoogerheide hun medewerking zul len verlenen. Op 2 juni houdt het feestcomité 's avonds een korenfestival. De koren die optreden zijn- St Cecilia uit Nieuw-Namen. het Gregoriuskoor uit Kieldiecht, het Gemengd Koor uit Westdorpe en het Jongerenkoor uit Hulst. Bovendien heeft het co mité voor deze avond beslag weten te leggen op het blazersensemble van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest Op 5, 6 en 7 juni is er een fietsdriedaagse Een zeskamp tussen verschillende buurtvereni gingen op 9 juni zal het festiviteiten gedeelte voor de vakantie afsluiten. Na de vakantie staat nog op het programma een avondwandelvier daagse. een wielerwedstrijd voor meuwelingen en junioren en een handbaltoemooi. Tenslotte zal de traditionele septemberkermis in verband met het jubileum grootser van opzet zijn dan voorheen. Bloeiperiode Van 1920 tot 1948 lag de parochiale zorg op de schouders van pastoor Vermeulen. Onder zijn pastoraat werd de katholieke lagere school 'Sint Joseph' opgericht. Het dorp beleefde een ongekende economi sche bloeiperiode. Meer dan voor heen werd het een echt vissers dorp. Sinds de indijking van de Emmapolder had Nieuw-Namen de beschikking over een nieuwe ha ven met mooie spuikom. Het bete kende een reusachtige vooruitgang voor de vissers. Emmahaven was trouwens ook een belangrijke bietenhaven en er was een beurt vaart naar andere st reken Die tijd lag er in Emmahaven een honderdtal vissersvaartuigen. Bijna iedereen had toentertijd in het grensgebied iets te maken met de vissenj; was het niet om op mosse len en garnaal te vissen, dan was het wel om deze produkten uit te venten Behalve in de visserij von den mensen hun broodwinning in de landbouw, die dankzij de indij kingen de beschikking had gekre gen over grote oppervlakten vrucht bare klei. Een derde niet geheel De parochiekerk van Nieuw-Namen GOES De Zeeuwse land- en tuinbouwers krijgen langzaam maar zeker wat meer belangstelling voor de teelt van blanke asperges in de volle grond. Procentueel bekeken is er dit jaar sprake van een spectaculaire uitbreiding: van 0,5 naar 2,5 hectare nieuwe aanplant. In vergelijking met bijvoorbeeld het fen bleek te bevatten, een erfenis van steken. Als je bijvoorbeeld in Limburg aspergegebied bij uitstek Limburg, stelt de Zeeuwse produktie hoege naamd niets voor Dat was in het verleden zo en dat zal wel met veran deren ook. Immers, de Zeeuwse klei is meestal ongeschikt voor de asperge rassen die lichte, zanderige grond en een lage grondwaterstand verlangen. Een andere reden dat de Zeeuwse agrariërs niet zo dol zijn op de asper ge, is dat de teelt erg arbeidsintensief is. Gedurende de oogstpenode (het steken) is het zes weken lang zeven dagen per week werken. Uitsteken, schoonmaken, verpakken en dan in de koelcel. „Je loopt de laatste veer tien dagen op je tandvlees", zegt Krijn Jan van de Velde uit Dreischor die jaar geleden een halve hectare met het aspergeras Lmbras-26 aan plantte. Zijn motivatie destijds had te maken met de toenemende intensive ring in de land- en tuinbouw en ook wel omdat hij een gat in de markt meende ontdekt te hebben. Dat laat ste kwam wel uit. Krijn Jan heeft geen bepaalde afzetproblemen voor zijn as perges. Negentig procent gaat in de particuliere verkoop: de rest naar de veiling. De halve hectare asperges van Krijn Jan was vroeger een weiland. Het perceeltje bleek, nadat de bodem monsters onderzocht waren, geschikt te zijn voor de aspergeteelt. Temeer omdat de grond veel organische stof- het grasland. Krijn Jan: „De grond is acht kilo per uur kan steken dan doe goed. maar je kunt het toch met je hier over die zelfde acht kilo twee vergelijken met de Limburgse zand- keer zo lang. Vandaar dat mijn prijs grond. Dat merk je met name in het van asperges ook wat hoger uitvalt' De afgelopen tien jaar is de prijs van asperges vrij constant geweest. De middelpnjs schommelde zo tussen de 4.50 en de 6 gulden per kilo. Afhanke lijk van de oogstpenode. rekent Krijn Jan een prijs die daar iets boven ligt. Dat verschil ligt dan grotendeels aan de meer arbeid. De opbrengst is ge middeld gezien niet verschillend van die in Limburg een hectare levert zo'n vijf a zes ton asperges op De teler bereikt dat echter bij lange na niet in het eerste of zelfs maar in het tweede jaar Van een volledige oogst is pas in het vierde jaar na de aanplant sprake. Bouwplan Krijn Jan van de Velde uit Dreischor op zijn aspergeperceel. Dit laatste kan evenwel per ras v« schillen, maar in het bouwplan v, Krijn Jan is het zo dat hij dit jaar pas volledig van zijn teelt kan profiteren. Het eerste jaar plantte hij in maart zijn Linbras-26 planten zo'n 22 centi meter diep in geulen. Chemische on- kruidbestrijding was in dat eerste jaar uit den boze. Later dat jaar werden de geulen dichtgereden zodat er sprake was van een soort mechani sche onkruidbestrijding. Vanaf het tweede jaar kwam er met de speciale aspergeploeg telkens wat grond op de aanplant, totdat na verloop van tijd de karakteristieke aspergebed den ontstonden. Het tweede jaar r aanplant oogste de agrarièr van el plantje één of twee stengels. Het derde jaar kon hij vanaf begin u lot begin juni steken. Dit jaar begint het steken ook zo rond de eerste van mei maar het duurt dan tot de lang ste dag. 21 juni. In tegenstelling tot de Franse telers, die groene asperges verkiezen en ze dus verder boven de i Voorzitter SO VZ wil bundeling Zeeuws inservice-onderwijs GOES Een bundeling van het inservice-onderwijs (interne oplei ding binnen ziekenzorg) in Zeeland is wenselijk en de Stichting Oplei dingsschool voor Ziekenverzorgen den (SOVZ) wil daaraan van harte meewerken. Dat zei voorzitter A. F. Aertssen van die stichting deze week tijdens de viering van het eerste lustrum van die school in Ter Valcke in Goes. Door de komst van een dagopleiding MBO-verzorging in Vlissingen kan het aanbod van leerlingen voor inservice- onderwijs afnemen Binnen de be perkte budgetten voor het totale on derwijspakket zal dan minder moge lijk zijn, volgens de voorzitter. Bunde ling en een goede relatie met het dagonderwijs kunnen de kwaliteit van het geboden onderwijs waarbor gen. De SOVZ vierde het lustrum met bestuur, leerlingen, oud-leerlingen en docenten in de recreatieruimte van verpleeghuis Ter Valcke. Het Amster damse cabaretgezelschap 'Tussen Haakjes' verzorgde een programma, geént op de gezondheidszorg. Verscherpt optreden tegen illegale kampeerders Schouwen ZIERIKZEE De rijkspolitie Schou- wen-Duiveland zal dit weekeinde ver scherpt optreden tegen illegale kam peerders. Aanleiding is mede het feit dat reeds tientallen overtredingen van de kampeerverordeningen zijn geconstateerd in de omgeving van Scharendijke en Renesse. Tot nu toe is tegen twaalf, voor het merendeel Duitse ovemachters in tenten, kam- peerbussen en caravans op parkeer terreinen langs wegen en in natuurge bieden proces-verbaal opgemaakt. De boeren zijn vóór het paasweekeinde vrijwel klaar met de voorjaarswerkzaamheden. GOES De Zeeuwse boeren zijn voor de paasdagen vrijwel klaar met hun voorjaarswerkzaamheden. Het weer van de afgelopen week heeft hen daarbij uitstekend geholpen. De start van het landbouwseizoen 1984 staat hiermee in schril contrast tot het begin van vorig jaar. De land bouw had toen te kampen met veel wateroverlast, waardoor veel gewas sen pas eind mei gezaaid of gepoot konden worden. „De suikerbieten zijn bijna voor hon derd procent gezaaid. Het weer en ook de structuur van de grond zijn goed voor het zaaien en poten", aldus de heer J. Markusse, hoofd sociaal economische voorlichting van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM). Overigens is het niet met alle suikerbieten zo goed gesteld. De vroeg gezaaide bieten kunnen op sommige plaatsen een dunne stand te zien gaan geven. De eerste suikerbie ten zijn gezaaid in de week van 19 tot en met 24 maart. Daarna is het gaan regenen, waardoor de grond is dicht geslibd. De zaden moeten daarom door een korstje breken en dat ter wijl hun kiemenergie door de kou al gering is. Ze hebben als het ware in een koelkastje gelegen. Een gering aantal boeren heeft daarom besloten nog eens over te zaaien. De rest van de suikerbieten is afgelopen week gezaaid. De hoeveelheid met suikerbieten in gezaaid land is vijf a zes procent groter dan vorig jaar, maar het ligt op een voor Zeeland gebruikelijk niveau. „De boeren zaaien dit jaar niet achter de markt aan", vertelt J. Markusse. „Wat betreft de suikerbie ten hebben we te maken met een stabiel bouwplan. In oktober is wel meer wintertarwe ingezaaid dan in 1982. Alle tarwepercelen zijn onder droge, gunstige omstandigheden ge ploegd en gezaaid. De stand van de tarwe is op dit moment goed. ook al is het wat later gaan groeien door het koude voorjaar. Verhoudingsgewijs is weinig gerst gezaaid". Aardappelen Aardappelen zijn afgelopen week volop gepoot, ,,'t Lijkt erop of er wat minder is gepoot dan het voorgaande jaar. Het pootgoed is duur tot zeer duur. Het pootbed van de aardappe len is goed", kwalificeert J. Markus se. Dezelfde mening uit hij ook over de stand van het graszaad en de plantuien, waarvan de eerste sprietjes al boven de grond uitko men. De omstandigheden voor de akker bouw zij n goedmaar de veeteelt heeft enige last van het koude voorjaar „Het gras wil nog niet zo erg groeien Het melkvee zal wel binnenkort over dag van stal gaan. evenals het jong vee Dat kost de boeren dan minder krachtvoeraldus J Markusse. De stand van zaken in de fruitteelt vertoont geen afwijkend beeld. „Het seizoen ligt met sterk achter ondanks de kou De appelbomen zullen rond 9 mei in bloei staan en de peren over ongeveer een week", vertelt J. Ruis- sen. bedrijfstakdeskundige fruitteelt van het consulentschap in Goes „Het is nog te voorbarig om iets over de oogst te zeggen", aldus de heer J. Ruissen. „maar in de appelbomen zijn veel knoppen waargenomen. De pe renbomen vertonen daarentegen een dunne bezetting" Het seizoen 1983 werd afgesloten met een tevredenheid over de resultaten in de akkerbouw en de veeteelt. „Zo als gewoonlijk moeten we afwachten wat het weer ons brengt", zegt J. Markusse. „Vooral de periode van de opkomst van de gewassen is e spannende tijd voor de boeren". grond laten groeien, komt het pro- dukt van de Nederlandse asperge kwekers van onder de grond. Ook de jonge agrariér Hans van Mal- degem (21) uit Kortgene heeft zijn hoop op de intensivering gezet. Hij speelt met het voornemen om het bedrijf van zijn vader in de toekomst over te nemen, maar de veertig hecta re bouwgrond is voorlopig nog te weinig om er met zijn tweeèn van te kunnen bestaan. De ouders van Hans telen al jaren witlofwortels en dat is altijd naar wens verlopen. Mevrouw Van Maldegem „Toen zeiden ze ook al tegen ons: wat ga je beginnen, maar we hebben er nooit spijt van gehad. Vandaar dat Hans bodemmonsters heeft laten onderzoeken. Dat viel po sitief uit en dit jaar begint hij meteen lapje asperges. We houden het voorlo pig nog kleinschalig, maar Hans ziet er toekomst in". Er is echter ook nogal wat investe ring voor nodig, zo laat mevrouw Van Maldegem weten: speciale ma chines voor het wassen, een asperge- ploeg en een koelcel om de boel in te kunnen opslaan. Naast het bedrijf in Dreischor en de boerderij van de Van Maldegems in Kortgene komt de as pergeteelt in Zeeland nog voor in de kop van Schouwen-Duiveland en in de wat zanderige streken van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 47