ZEELAND" Slachtoffers drama Rilland ►Istierven door verstikking d 1 I Duizenden toeristen aan kust VVV-gids met Klokkedieven en Moppefreters '1 Sint-Liduina in beroep tegen sluiting Bijzondere collectie Zeeuwse boeken en grafiek op veiling almanak PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT hcë JUISTE TOEDRACHT NOG ONBEKEND ixe Kerk Bruinisse wil geen café's in de omgeving is Vrouw (41) verongelukt in breigoed- fabriek T-, PAAS-INTOCHT GEEFT GEEN PROBLEMEN 'L PAGINA 9 ZATERDAG 21 APRIL 1984 een HULST Het bestuur van het Sint Liduinaziekenhuis in Hulst gaat in tste I beroep tegen het voornemen van gedeputeerde staten - goedgekeurd door 'staatssecretaris J. P. van der Reijden van volksgezondheid - om het i\e ziekenhuis op termijn te sluiten en in Hulst een buitenpolikliniek te vestigen met opvangmogelijkheden voor EHBO en acute gevallen. De beslissing om bezwaar aan te tekenen werd donderdagavond genomen in een spoedeisende vergadering van het algemeen bestuur. Welke beroepsprocdure er zal worden gevolgd is volgens secretaris F. E. doonFrancken nog een zaak van overleg met de raadsman van eht Sint- dooriFi enhi" Liduinaziekenhuis. Dat is een Haagse advocaat, die zich heeft gespecialiseerd in de sector gezondheidszorg. Hij werd het bestuur aanbevolen door de Nationale Ziekenhuisraad. Volgens de heer Francken staan er twee mogelijkheden open. een AROB- procedure, waarin de manier waarop de besluiten over het 'Liduina' tot stand zijn gekomen wordt aangevochten en juridische stappen op grond van artikel 18a van de wet ziekenhuisvoorzieningen. In d£t geval staat het eigen plan van 'Liduina', een zogenaamd 'drie ziekenhuizenmodel' in Zeeuwsch-Vlaanderen centraal *9) Ishot 2010' 15520) HO RILLAND De rijkspolitie heeft nog geen zekerheid over de toedracht van het familiedrama UT 'dat zich donderdagavond in een woning aan de Steenvlietstraat in Rilland heeft afgespeeld 07) en dat, zoals gemeld, aan twee mensen het leven heeft gekost. Vrijdag is een begin gemaakt met het verhoren van de verdachte, de 21-jarige M. C. uit Rilland. Dat verliep tamelijk moeizaam omdat hij de Turkse nationaliteit heeft. Er moest dus een tolk aan te pas komen, ag De twee slachtoffers van het drama kwam uit Amsterdam. In Rilland lijk van Zeynep. Haar eerste echtge- 1 j zijn de 23-jarige Zeynep Dogan en werd beweerd dat vader en dochter noot overleed enkele jaren geleden bij 8 mi haar 47-jarige vader Miktat Dogan. ruzie hadden over het tweede huwe- een verkeersongeval. Volgens inwo- JOp hun stoffelijke overschotten is vrijdag sectie verricht, jzpvnpp Dogan en C. waren getrouwd. 'Het echtpaar woonde in het huis aan Q de Steenvlietstraat. Vader Dogan iel BRUINISSE De gemeenteraad van Bruinisse houdt vrijdag 27 april een vergadering in het gemeentehuis waarin b en w mededelingen zullen doen naar aanleiding van het verzoek van de kerkeraad van de gerefor meerde gemeente in Nederland om geen horecavestiging toe te laten of te bevorderen in de omgeving van het kerkgebouw. Aan de orde komt verder een voorstel van b en w een bedrag voor perso neelslasten ten behoeve van de be heerder culturele stichting beschik baar te stellen. Deze post was al wel geraamd maar door de raad geblok keerd in afwachting van de resultaten van het overleg met de WV over een samenwerking met de culturele stich ting. Omdat daarover nog duidelijk heid moet komen willen b en w het bedrag nu vrijmaken mede omdat het vrijwilligersproject op basis waarvan de beheerder is aangesteld afloopt. Het is noodzakelijk een oplossing te vinden teneinde sluiting van de mu sea te voorkomen, aldus b en w in het raadsvoorstel. SINT-JANSTEEN De 41-jarige me vrouw Martha Boon-Joussen uit het Belgische Stekene is vrijdagmorgen om het leven gekomen bij een be- drijfsongeluk in de breigoedfabriek 'Ideaal' aan de Roskamstraat in Sinl- Jansteen. Zij overleed ter plaatse aan haar verwondingen. Het ongeluk gebeurde even na tien uur. Het slachtofer kwam met haar rok tussen de aandrijfas van een sok- kenmachine terecht. Haar rok draai de in de machine en ze kwam ten val. Mevrouw Boon was op slag dood. Zij was getrouwd en moeder van twee kinderen van 14 en 16 jaar. Uit een onderzoek van de groep Hulst en de technische recherche van de rijkspolitie en de arbeidsinspectie is komen vast te staan dat in het bedrijf 'niet aan alle arbeidsvoorschriften wordt voldaan' Of de betreffende sok- kenmachine voldoende was beveiligd kon een woordvoerder van de rijkspo litie niet meedelen. Tegen de eigenaar van de fabriek, W. N. L. uit Hulst, is proces-verbaal opgemaakt. ners van Rilland zou de ruzie uit de hand gelopen zijn, waarbij Miktat Dogan zijn dochter zou hebben ge wurgd. Daarop zou C. de hand aan zijn schoonvader hebben geslagen. „Wij hebben deze verhalen natuurlijk ook gehoord", vertelde een woord voerder van de rijkspolitie, „maar we kunnen nog niet bevestigen of ze juist zijn. Daarvoor bestaan nog teveel onduidelijkheden. We zijn nog bezig met het verhoor en met het buurton derzoek en uit beide valt nog weinig af te leiden". Uit de sectie, verricht door de gerech telijk pathaloog-anatoom dr. J. Zel- denrust in het Goese Bergzichtzieken- huis, is vast komen te staan dat de vrouw door wurging met een snoer of een koord om het leven is gebracht. Ook bij de vader luidt de doodsoor zaak verstikking, maar onduidelijk is nog op welke manier dat is gebeurd. Het onderzoek heeft voorts opgele verd dat Miktat Dogan en C. hebben gevochten. Het was vrijdag evenwel onduidelijk wie Zeynep heeft gedood. Onenigheid De verdachte werd donderdagavond op straat voor de woning aangehou den door de politieagenten die in de Steenvlietstraat een kijkje kwamen nemen nadat een melding over 'on enigheid' was binnengekomen. Hij was na de gebeurtenissen in de wo ning naar buiten gekomen en had zich geschaard onder de vele buurt bewoners die kwamen toelopen. Hij vertelde landgenoten dat er iets verschrikkelijks was gebeurd. Nadat de agenten hadden vastgesteld wat zich in de woning had afgespeeld, meldde C. zich bij hen en liet zich gewillig wegleiden. De verdachte is momenteel ingesloten in een van de groepsbureaus van de rijkspolitie in Reimerswaal. LEVENenBEDRVF VAN IIEN II L t K. 1 MICHIEL DE RUITER, GERARD BRANDT Rechts: Het boekwerk 'Het leven en bedryf van den Heere Michiel de Ruiter' van Gerard Brandt, dat in mei in Laren tijdens een exclusieve kunstveiling onder de hamer komt. Links: Illustratie uit het boek over Michiel de Ruiter. VLISSINGEN „Het wordt mij vreemd te moede wanneer ik mij voorstel dat deze consciëntieus ge vormde verzameling zich zal verstrooien". Dat staat te lezen in het voorwoord van de catalogus voor een exclusieve kunstveiling in het Singer Museum in het Noordhollandse Laren. Op 7, 8, 9 en 10 mei brengt het Amsterdamse veilinghuis Loth Gijselman daar een bijzondere collectie boeken en grafiek betreffende Zeeland onder de hamer. Het gaat hier om een verzameling die afkomstig is uit de nalatenschap van de heer S. J. Wiener te Amsterdam. S. J. Wiener, die in 1978 kwam te overlijden, was een kunst- en Zeeland-minnend man. Hij werd geboren in Middelburg waar hij ook zijn jeugd doorbracht. Na zijn economie-studie kwam hij in de tabakshandel terecht. Tot aan zijn pensionering in 1968 was hij in de tabaks-, sigaren- en sigarettenindustrie in Nederland werk zaam. Bijna de gehele imposante verzameling boeken en grafiek is tot stand gekomen na de pensionering. De heer Wiener woonde in die tijd het grootste gedeelte van het jaar in het Zeeuws-Vlaamse Sint-Anna ter Muiden. Zeker vijfennegentig procent van zijn collectie heeft direct of indirect betrekking op Zeeland. De uiterst waardevolle verzameling omvat onder meer twee exemplaren van de editie 1696 van Smallegange's Cronyk van Zeeland en de eerste druk van 1551 van J. Reijgersbergh's kroniek van Zeeland. Voorts is er een zeventiende eeuwse editie van 'Speculum Zelandiae' van N. Visscher. Ter veiling komen ook zestiende en zeventiende eeuwse kronieken van de gewesten Hol land, Utrecht en Friesland. In de catalogus valt verder te lezen dat naast een zeventiende eeuwse editie van de werken van Jacob Cats tevens drukken van keuren van Zeeland, hand schriften met privileges en enkele honderden missiven, extracten, notulen en ordonnanties onder de hamer komen. Samen met de collectie Wiener wordt een verzameling fraaie juwelen geveild, waarbij een collectie gouden streeksieraden, afkomstig uit de nalatenschap van mevrouw A. Anholt-Heijmans uit Groningen. De kijkdagen voor de veiling zijn op 4, 5 en 6 mei van 10 tot 17 uur in Laren. ZEEUWSE Overval Het gebeurde deze week in Goes, 's nachts om een uur of twaalf in een stil steegje. Plot seling stond hij daar, een on guur type met een stiletto in zijn hand. Jse geld of je leven, gromde hij dreigend. Het slachtoffer staarde zijn bela ger met doodsangst in de ogen aan. Met een machteloos ge baar haalde hij zijn zakken leeg. „Geld heb ik niet", sta melde hij, „ik ben ambtenaar bij de gemeente Goes, dus u begrijpt...". Even leek de over valler geheel uit het veld ge slagen. Toen borg hij zijn knip mes op en sprak meewarig: „Nou vooruit, loop maar door. want dan heb je geen leven ook". VLISSINGEN Die van Noordwelle noemen ze 'Klokkedieven', in Koude- kerke wonen de 'Moppefreters', inwo ners van Ossenisse zijn 'Dwazerik- ken', Kruiningen is 't Koffiedurp' en wie verneemt dat 'Die van Ierse slik an d'r veuróöd èn'. moet bedenken dat ze het over de ingezetenen van Yerseke hebben. Dat alles staat te lezen in de gids voor vakantie en vrije tijd, uitgegeven door de provin- ciale VVV-Zeeland, onder de titel 'Zeeland met een glimlach' wordt aangegeven wat de bijnaam is van een dorp of stad in Zeeland of van de ingezetenen van die plaatsen. Het gaat hier om één van de vele interessante rubrieken die onderdeel uitmaken van de gids die de verblijfs- gast wegwijs helpt maken in vakan tieland Zeeland. Van elk gebiedsdeel wordt een karakterschets gegeven. Men kan verder naslaan waar molens, kastelen en landhuizen en boerderijen te bezichtigen zijn. welke attracties er J deze zomer voor de deur staan, men vindt in de gids voorts informatie over l wandel-, fiets- en autoritroutes en te j beklimmen torens. Daarnaast is er I ook praktische informatie als: waar kun je visaas kopen, waar zijn er wasserettes, op welke plaatsen kan ik een oppas voor de baby vinden en waar wordt het toeristenmenu geser- j veerd. Het is slechts een kleine greep uit een schat aan gegevens waarmee de ver- blijfsgast in Zeeland de vakantie ver der inhoud kan geven en kan veraan- i genamen. Om de toerist wegwijs te maken is er een aantal stadsplatte- j gronden in de gids opgenomen. De foto's in de gids zijn van Wim Rie- mens. Ten gerieve van de oosterburen is de gids voorzien van een Duitstalige introductie. De Recreatiegids Zeeland is in zover re geactualiseerd dat de lezer kan vernemen dat als eerste gemeente Oostburg een strandgedeelte heeft aangewezen waar naakt gerecreëerd mag worden. De plaats waar dat mag gebeuren zonder een bon aan de bips te krijgen is Breskens. en wel tussen strandpaal 21 en 22 nabij Nieuwesluis. Liefhebbers van het naakt zonneba den die aan de Walcherse kust vertoe ven worden verwezen naar het terrein van de Naturistenvereniging 'Zeelan- dia' met een terrein in Vlissingen (voormalige vuilnisbelt). Illegaal kamperen De WV Recreatiegids attendeert de lezer er ook op dat ze illegaal kampe ren maar moeten vergeten. Het is in Zeeland nergens toegestaan om bui ten erkende terreinen te kamperen. In drukke periodes beschikken VWs echter over een zogenaamde bezet- tings-informatiedienst die op elk mo ment kan vertellen waar er nog kam- peerruimte beschikbaar is. Ook de politie staat regelmatig met die be- zettings-informatiedienst in contact. Wanneer er op niet-toegestane loka- ties kampeermiddelen worden aange troffen zal men m eerste instantie de betreffende kampeerders waarschu wen en aanraden te vertrekken Blijkt tijdens een tweede inspectie dat hier aan geen gevolg is gegeven, dan wor den de kampeerders onverwijld be keurd, aldus de informatie in de Zee land Recreatiegids. MIDDELBURG Het paastoeris- me is vrijdag goed op gang geko men. Vanaf vrijdagochtend zijn tienduizenden toeristen van wie het merendeel uit de Bondsrepu bliek neergestreken in hotels, op bungalowterreinen, op campings en bij particulieren aan de kust. De gemiddelde bezetting van alle vor men van aan de kust gelegen ac commodaties schommelde gister avond tussen de zestig en de tachtig procent. Tot problemen heeft de paas-intocht niet geleid. Op de twee belangrijkste j Zeeuwse invalswegen de N59 van- af het Hellegatsplein en de A58 1 vanaf Bergen op Zoom ontston- I den geen files. Wel deelde een woord- voerder van de meldkamer van de I rijkspolitie mee. dat het 'zeker twee keer zo druk op de wegen was als j anders'. I De provinciale WV kon gisteren l| nog maar weinig mensen aan een i vakantiebungalow helpen. Dat wil N niet zeggen dat deze allemaal zijn I verhuurd. Veel toeristen willen na- melijk maar dne ot vier dagen blij ven, maar veel verhuurders probe ren tot het laatste moment om hun vakantiebungalow voor minimaal een week te 'slijten', legde de ad junct-directrice van de provinciale WV, mevrouw M. Hovestadt. desge vraagd uit. Het is haar opgevallen dat de vraag van Duitsers naar particuliere kamers enorm is geste gen. „Er zijn deze keer opvallend veel Duitse jongelui, die goedkoop onderdak zoeken". Laat Naast het grote aantal toeristen dat op het laatste moment een dak boven het hoofd zoekt, hebben bij zonder veel bezoekers ruim van te voren een bungalow geboekt. Het aantal boekingen dat de afgelopen weken bij de Bemiddelingscentrale van de provinciale VVV is binnen gekomen, was namelijk ook al erg groot. Mevrouw Hovestadt dankte deze vroege boekingen aan het feit. dat pasen dit jaar erg laat in het seizoen valt. De grote belangstelling van toeris ten die daarentegen "op de bonne fooi' komen, wordt veroorzaakt door het stralende weer van de laatste dagen. „Als mensen zien dat het goed weer is, als ze zien dat de natuur weer groen wordt, dan krij gen ze de kriebels. Dan gaan ze er tussen uit". Samenvattend merkte mevrouw Ho vestadt op „Het loopt lekker. Het is erg positief, maar gebruik geen su perlatieven. want Zeeland zit nog lang niet vol". Geen tenten Dit laatste werd beaamd door me vrouw F. de Korte-Francke, secreta resse van de Walcherse afdeling van de 'Vereniging voor Kamperen bij de Boer' (Vekabo). De aan de kust gesitueerde mini-campings die ma ximaal vijf eenheden mogen plaat sen, zijn nagenoeg vol. De overige mini-campings hebben momenteel een bezettingsgraad van ongeveer zeventig procent. Aan overnachten in een tent waagt nog bijna nie mand zich. De mini-campings wor den dan ook hoofdzakelijk gebruikt door bezïttci-s van een caravan. K. Coppoolse, secretaris van de af deling Zeeland van de Recreatie ondernemers in Nederland (Recron), deelde mee dat op de grote cam pings bijna geen plaatsen met een elektriciteitsaansluiting meer vrij zijn. Plaatsen zonder zo'n hoofd zakelijk voor verwarming te gebrui ken aansluiting, zijn echter nog volop voorhanden De enige cam ping in Zeeland, die volgens de heer Coppoolse zo goed als vol is. is die van De Roompot in Kamperland „Zo zie je dat een verwarmd zwem bad in het voor- en naseizoen een enorme aantrekkingskracht heeft", zei hij. De toeristische deskundigen in Zee land verwachten niet dat vandaag (zaterdag) opnieuw eeh grote stroom toeristen naar de kust trekt Me vrouw Hovestadt: „De toeristen in Zeeland willen immers enkele dagen achterelkaar blijven. Dagjesmensen komen met pasen niet naar Zeeland De mensen die er maar één of twee dagen op uit gaan, gaan namelijk vooral naar gebieden als de bollen streek". De toeristenstroom naar de kust kwam gisteren pas goed op gang. Op de foto: veel caravans in defile op de Middelburgse Schroeweg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 45