Soepele troepenscheiding in Beiroet na akkoord Amsterdam pakt deze zomer de lokale heroïnehandel hard aan Nederland telt meeste werkloze jonge vrouwen Welkom op onze Paasshow VREDESPLAN VOOR LIBANON China meldt Vietnamese verliezen TRIEST RECORD BINNEN EG BBE32ES3 Howe: na 1997 beëindiging Brits bestuur Hongkong ROOSENDAAL HULST Meubelfabriek Oisterwijk Doden en gewonden bij aanslag in Kaboel ZATERDAG 21 APRIL 1984 PZC/ binnen-buiten land MUNCHEN 'ANP) Een honderdtal Europese- en Amerikaanse deskundigen planeten bevordert, wil ook een vlucht naar Satumus maken. De planeetdes- komen volgende week in Heidelberg bijeen om een plan te bespreken voor een kundigen willen tevens een onderzoekinstrument neerzetten op de meest gezamenlijk onderzoek op de planeet Mars. Het ligt in de bedoeling een interessante maan van deze planeet, Titan. Deze maan heeft net als de aarde onbemand en vanaf de aarde bestuurd voertuig over het hemellichaam te een atmosfeer. laten rijden, aldus het Max-Planck-Instituut in München. Een derde plan, dal volgende week nader bekeken zal worden, betreft een De gemeenschappelijke werkgroep van de Europese Wetenschapstichting en missie naar verscheidene kleinere planeten tegelijk. Dankzij nieuwe elektri- de Amerikaanse Akademie van Wetenschappen, die het onderzoek van de sche aandrijftechnieken is een dergelijke onderneming mogelijk geworden. BEIROET/DAMASCUS (DPA/UPI) - De Libanese president, Amin Gemayel, en het Syrische staatshoofd. Hafez el Assad, zijn het donderdag tijdens hun overleg in Damascus eens geworden over een plan van zes punten dat Libanon vrede moet brengen. Dit is vrijdag in ingelichte Libanese en Syrische kringen vernomen. De Veiligheidsraad heeft donderdag avond het mandaat van de Unifil zuid-Libanon met zes maanden ver lengd. De verlenging werd aangeno men met 13 stemmen voor en geen enkele tegen. De Sowjet-Unie en de Enkele uren na Gemayels terugkeer officieren uit de diverse groeperingen, de leger in het oostelijk stadsdeel. De Oekraine onthielden zich van stem- in Beiroet nam de neutrale huffer- Voorts zouden hoge commissies wor- witgehelmde politiemannen, bewa- ming. macht vrijdag aan de „groene lijn" den gevormd voor de politieke leiding pend met M-16 geweren, betrokken Het huidige mandaat liep vrijdagoch- posities in tussen de strijdende partij- m Libanon en voor verzekering van de stellingen in de zuidelijke, door shi'i- tend 07.00 uur (Nederlandse tijd) af. en, die zich verbroederden en begon- veiligheid. ten bewoonde, buitenwijken van Bei- In de resolutie betuigt de Veilighelds- nen terug te trekken. roet en de centrale sector, een 15 km raad steun aan de territoriale integri- Gemayel en Assad zfjn het in Damas- Een buffermacht van 1.200 Libanese lange lijn van de haven van Beiroet in teit, de soevereiniteit en de onafhan- cus eens geworden over ,,de principes politiemannen heeft vrijdag posities het noorden tot Souk El Gharb kelijkheid van Libanon binnen de van vrede en nationale verzoening in ingenomen aan de „groene lijn" tus- zuidelijk van de Libanese hoofdstad, internationaal erkende grenzen. zo verluidde officieel in sen de shi'itische en Druzen-milities Met de ontplooiing van de buffer- De Unifil (VN-interimmacht in Liba- Libanon Libanese en Syrische regeringskrin- in West-Beiroet en de christelijke „Li- gen. Beide leiders waren het ook eens banese strijdkrachten" en het geregel- over de noodzaak snel een nieuw Libanees kabinet op brede basis te vormen. In sommige Syrische kringen wordt de vorming van een regering van nationale eenheid, waarin de sinds 1975 strijdende partijen zitting hebben, binnen twee dagen verwacht. Het kabinet zal worden geleid door de pro-Syrische vroegere premier Rashid Karame. Assad en Gemayel kwamen voorts overeen dat de leiders van de shi'itische „Amal"-beweging en de Druzenmilitie. resp Nabih Berri en Walid Joumblatt. tot de regering zul len toetreden als vice-premiers voor militaire en economische zaken, zo verluidde in Syrische regeringskrin gen. Het Libanese parlement zal van 99 zetels worden uitgebreid tot 130 ze tels. Daarvan komen 65 toe aan de Libanese christenen en 65 aan islami tische afgevaardigden. Dit is verno men in Syrische regeringskringen. Over het Libanese leger hebben As sad en Gemayel afgesproken dat het opperbevel zal worden gevormd door macht ebde de spanning aan de fron ten weg. Markerwaard De Belangenver- -- eniging Beroepszeilschippers organi seert volgende week zaterdag op het f IJsselmeer voor Hoorn een manifesta tie tegen de plannen voor inpoldering j van de Markerwaard Het is een pro test van de „bruine vloot" van Neder land. Schippers, charteraars, vissers en watersporters gaan dan massaal het water op om hun ongerustheid te uiten over de inpolderingsplannen van de regering. non) telt ongeveer 5.700 man, afkom stig uit tien landen, waaronder Ne derland. Het detachement Hij is sinds 1978 gestationeerd in het zuiden van Libanon. TOLEDO iANP. UPh De Nederlander Peter Werner uit Noordwijk trok deze week door de Amerikaanse stad Toledo Werner maakt een tocht van 15.000 km per rolstoel door de Verenigde Staten om de problematiek van de rolstoelgebruiker centraal te stellen. Met zijn tocht wil Werner ook aandacht vragen voor de gehandicaptensport. De tocht wordt per kilometer gesponsord. Met het geld wil merl zorgen dat de 'Buitenkliniek voor kinderenin Noordivijk behouden kan blijven. Werner vertrok eind maart uit Nederland. Gehandicaptenraad vreest afglijden naar bijstand bij stelselwijziging DEN HAAG (GPD) - „Wij wensen geen glijbaan richting bijstand". Dit staat in het ontwerp-advics over de geplande stelselwijziging in de socia le zekerheid, dat de Gehandicapten raad zaterdag 12 mei zal vaststellen Gesteld wordt ook dat de kabinets voorstellen het gevaar inhouden dal de sociale verzekeringen worden be perkt tot „kortlopende verzekerin gen met als sluitstuk voor een ieder de bijstand". De Gehandicaptenraad reageert ln dit advies, dat ongevraagd zal worden gegeven aan de regenng, uiterst kn tisch. De raad zegt een toereikend stelsel van sociale zekerheid met een stevige financieringsbasis en zekere inkomensrechten voor iedere Neder lander van wezenlijk belang te vin den De kabinetsvoorstellen zullen niet voor eenvoudiger of doorzichtige: stelsel zorgen, zo wordt gevreesd. De arbeidsgeschikte werkkracht var, vandaag kan morgen gehandicapt ol arbeidsongeschikt zijn. Sociale verze keringen en sociale voorzieningen moeten dan voldoende waarborgen bieden voor bestaanszekerheid. De Gehandicaptenraad vindt dat de voorstellen in de adviesaanvraag van het kabinet „van uitkeringsgerechtig den tweede rangsburgers maken". De regering beschermt de inkomensposi tie van mensen met loonarbeid beter dan het bestaansrecht van uitkerings gerechtigden. Postzegel van Sint Servaas DEN HAAG (ANP) - De PTT gaat postzegel van zestig cent uitgeven ter nagedachtenis van Sint Servaas. de eerste bischop in Nederland. De zégel. een ontwerp van de Amste: dammer Paul Mijksenaar, komt opi mei uit. de dag dat Sint Servaas 160C jaar geleden overleed. De zegel toont een in steen uitgehou wen afbeelding van de bischop. mei op de achtergrond een deel van de tekst uit de Servaas-legende van Hen drik van Veldeke. Voorts is over hei hele zegelbeeld een gestyleerde weer gave te zien van een fragment van de Petrussleutel. Jongeren FNV niet eens met NCOV-voorstel UTRECHT (ANP) De jongerenbe weging verbonden met de FNV heeft vrijdag met gemengde gevoelens ge reageerd op het voorstel van de werkgeversorganisatie NCOV om een deel van de lastenverlichting voor het bedrijfsleven te besteden aan het verlagen van de werkgeverspremies op het minimumjeugdloon. Met die besparing zouden de bedrij ven volgens secretaris C. Bosman van de NCOV minstens 15.000 banen voor jongeren kunnen creëren, zonder dat de jongeren daarvoor zelf nettoloon zouden hoeven inleveren. Bestuurder D. de Jager van de jongerenbeweging zei vrijdag blij te zijn „dat de NCOV zich eindelikjk realiseert dat de jonge- renlonen nu zo laag zijn. dat ze niet verder omlaag kunnen". Hij betreurde echter de suggestie die van het voorstel uitgaat, dat er een rechtstreeks verband bestaat tussen de hoogte van de minimumjeugdlo nen en de jeugdwerkloosheid. „De jeugdlonen zijn de afgelopen drie jaar met 23 procent teruggebracht en de DEN HAAG (ANPI - In Neder- en Luxemburg - belde met een percen- met 6,2 procent (van 12,045.400 tot la"d iS de werWoosheid „„der SSSKS" gebrek aan arbeidsplaatsen stelde J(mge vrouwen verhoudings- heid in het Europa van de Tien in De jongerenbeweging vindt, dat de gewijs groter dan in enig an- maart ten °P^hte van maart 1983 Het^percentage van de beroepsbevof gehc CD/ Het ders "Par o'nd lastenverlichting voor het bedrijfsle- (jer land van de Europese Ge ven (2 miljard gulden in 1985) zou moeten gaan naar arbeidstijdverkor- ineenschap, zo blijkt uit een v j, I Ix ting voor jongeren en naar de uitbrei- overzicht van Eurostat, het t\ uit om een familie te groeten in hun door kogels doorzeefde huis. nabij de subsidie kunnen krijgen voor de opzet ropese Commissie. 'groene lijn'in Beiroet. Tweehonderd van deze waarnemers zien op 50 posities van een eigen bedrijfje of arbeidspro- jn maart van dit jaar was van de en rond Beiroet sinds donderdagavond toe op het bewaren van de vrede ject. Verder zou de overheid banen Nederlandse werklozen 53.6 procent De radio-en televisieprogram- niet 13,8. ding van de EAJ-regeling. Dat is een statistisch bureau van de Eu- PEKING i AFP'1'Pli - China heeft rie BEIROET (AP) Een Libanese fongewapendewaarnemer steekt zijn hand regeling waarbij jongeren vier jaar rtiviiiu inri cru cnina neen ae X „.kririip Miimn „mat afgelopen week Vietnamese stellin gen met artillerievuur bestookt. Daarbij zijn „enkele honderden" Vietnamese militairen gedood en ge- tussen edities van christenen en moslims. wond. Dit meldde vrijdag het persbu- reau Nieuw China. De beschietingen, uitgevoerd vanuit de provincies Guangxi en Yunnan, waren volgens het persbureau een „antwoord" op „gewapende provoca ties" van Vietnamese kant. Nieuw China beschuldigt Vietnam ervan de afgelopen dagen Chinese grensplaat sen te hebben bestookt. China besloot daarop terug te schieten, zo werd king dat werkloos was steeg in de Gemeenschap als geheel van 10.4 naar 11.0, maar in Nederland van 13. naar 14,9, een percentage dat slechts door Ierland, met 16,9. werd overtrof fen. In maart vorig jaar stond Neder land wat betreft het werkloosheids percentage met 13,7 nog op de derde plaats, na Ierland met 14.9 en België Vrijdag meldde het Franse persbu reau AFP vanuit de Thailandse hoofdstad Bangkok dat Vietnamese jnilitairen een aanval zouden hebben gedaan op een kamp van prins Noro dom Sihanouk in de grensstreek tus sen Thailand en Kampuchea. Het bureau van prins Norodom Sihanouk in Bangkok heeft verklaard niet over .gegevens te beschikken omtrent een -aanval. HONGKONG (REU- TERUPI/AFP) - Groot- Brittannié verwacht niet dat Hongkong on der Brits bestuur blijft na het aflopen van de pachtovereenkomst met China in 1997. Dat heeft de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Sir Geoffrey Ho- kapitalistische) teem in de kroonkolonie ven aan China, maar het gedeelte dat niet onder voor jongeren kumien creëren met het vrouwen van onder de 25 jaar, in „nn,wppkpin^p uitkermgsgeld dat op die manier kan Luxemburg was dit percentage 53,4. na s van nei PaasweeKeinae worden -uitgespaard (het 'terugploe- jn italié 52.2 en in Engeland 50.6. In vindt U op pagina 29, 31 en 33. gen' van uitkermgsgeld). maart vorig jaar stonden Nederland (ADVERTENTIE blijft gehandhaafd en het aflopende contract dat het gebied een „ho- valt is op zichzelf niet ge mate van autonomie" krijgt. Dat is van essen tieel belang voor Hong kong om welvarend en stabiel te blijven, aldus de Britse minister. Sir Geoffrey kwam don- ADVERTENTIE levensvatbaar en zal vermoedelijk ook aan China worden overge daan. Sir Geoffrey verklaarde dat een akkoord tussen China en Groot-Brittan- nië zal worden vastge legd in een „officieel ge registreerde internatio nale overeenkomst' tel. 01189-1900, b.g.g. 1965. Reserveringen: diners - partijen - koffietafels a la carte vlees- en visspecialiteit we, vrijdag verklaard na derdag vanuit Peking in besprekingen in Peking. Hongkong aan, waar hij Het is voor het eerst dat besprekingen voerde Londen laat doorsche- over de toekomst van meren dat de soevereini- Hongkong. In 1997 loopt De Britse bewindsman teit en de bestuurlijke de pachtovereenkomst wees erop dat Peking macht over de kroonko- af op grond waarvan lonie zullen worden Groot-Brittannié gedu- overgegeven aan China, rende 99 jaar Hongkong De Britse regering wil in bezit kreeg. Niet alles jaar na 1997 „tundamen- echter dat het huidige moet worden terugge- teel" aan te houden. van plan is het huidige systeem in de kroonko lonie minstens vijftig Véél nieuwe modellen voor interessante prijzen. Kom al dat moois bekijken in een gezellige Paassfeer. Welkom, de koffie staal klaar. Kom eiken kijken in... Dr. Brabersslraat 24, tel. 01650-69142. (koopavond vrijdag). Industrieweg 5. tel. 01140-11498, (koopavond vrijdag). Attentie: Oisterwjjk toonzalen ook 2e paasdag geopend! Toonaangevend in eiken. J ISLAMABAD (DPA) - Vrijdag zijn bij de ontploffing van een bom in dt foyer van bioscoop "Ariana" in hel centrum van de Afghaanse hoofdstad Kaboel drie mensen gedood en vijf tien zwaargewond. Volgens Radio Kaboel was de bom geplaatst door "contrarevolutionairen". Politieke waarnemers in Islamabad vermoeden dat de aanslag verband houdt met acties van de mohamme daanse verzetsbeweging naar aanlei ding van de zesde verjaardag van de communistische machtsovememing op 27 april. Oplichter met valse Picasso aangehouden ARNHEM (GPD) - Een dertigja rige inwoner van Odijk is vrij dag in Arnhem met een valse Picasso tegen de lamp gelopen. De man bood de vervalsing, een getekend meisjesportret uit 1946, voor 150.000 gulden te koop aan de Arnhemse kunst bandelaar Albricht. Deze rook echter onraad en waarschuwde de politie. De Odijkenaar probeerde de kunsthandelaar te overtuigen met een certificaat van de voor aanstaande Londense kunstvei ling Christie's, De eigenaar van de galerie zag echter op het eerste oog stilistische foutjes in de tekening. Een telefoontje naar de Nederlandse vestiging van Christie's was voldoende om het bedrog te ontdekken. AMSTERDAM (ANP) - De narcotica brigade van de Amsterdamse politie gaat nog deze zomer beginnen met een harde aanpak van de lokale he roïnehandel naast de bestrijding van de grote internationale syndicaten. Hiervoor zal de mankracht van de narcoticabrigade worden verdub beld. De 38 man die erbij komen zullen zich speciaal bezig houden met de lokale heroïnemarkt. Dat wil zeggen dat ook de kleinere heroïnehandelaren die hun spul per portie in de buurten aan de man of vrouw brengen aangepakt zullen wor den genomen. Op die manier probeert de Amsterdamse politie een antwoord te vinden op de steeds groter worden de heroineproblemen in de hoofdstad, aldus Barry de Koningh. chef van de Amsterdamse narcoticabrigade. De sollicities voor de uitbreiding van de brigade zijn al achter de rug en het budget voor de nodige middelen is intussen goedgekeurd. „Iedereen, ook de buitenlander, weet nu precies waar hij op de Zeedijk, in de Staatslieden buurt, de Bijlmermeer, de Pijp en Oost heroïne kan krijgen" De Ko ningh hoopt dat dit door de nieuwe aanpak straks niet meer zo zal zijn omdat het de kleine handelaren te heet onder de voeten wordt. Eigen plaats Een ander voordeel van de nieuwe aanpak is naar de mening van de chef van de narcoticabrigade dat de han delaren die niet in Amsterdam thuis horen naar hun eigen plaats zoals Zaandam, Amstelveen en omliggen de gemeenten terugkeren met hun klantenkring uit die plaats. „Elke plaats heeft het recht op zijn eigen problemen", betoogt hij. De Amsterdamse bevolking is het beu: kinderen die in de buurten zien hoe er links en rechts gespoten wordt, be bloede spuiten die ze overal zien lig gen en dan het stelen dat het herorie- gebruik met zich meebrengt. Het afge lopen weekeinde zijn er uit driehon derd auto's diefstallen gepleegd. De Koningh voorspelt dat 1984 wat het aantal herolnedoden betreft een rampjaar wordt. Tot dusver, dus in ruim drie maanden, zijn er al 22 mensen omgekomen na het gebruik van heroine. Veertien van hen waren West-Duitsers. Vorig jaar waren er in totaal 53 geregistreerde heroïnedo- den. De Koningh schat dat het werkelijke aantal 3 tot 4 maal hoger ligt. Dat er naar verhouding zoveel bui tenlanders. vooral Duitsers, onder de slachtoffers zijn komt doordat in ons land heroine wordt verkocht met een hoog zuiverheidsgehalte. Door de publikaties hierover weten de Nederlandse gebruikers dat. Maar de Duitsers bij voorbeeld zijn in hun land heroine van een veel lagere zuiver heidsgraad gewend. Als zij een portie in hun lichaam spuiten krijgen zij meteen een enorme klap. aldus De Koningh. Een en ander houdt verband met de verschuivingen in de heroïnehandel. Waar vroeger de Chinezen met heroï ne met een zuiverheidsgehalte van 24 A 30 procent uit Zuid-Oost Azië de markt beheersten, zijn dat nu de Turkse en Pakistaanse syndicaten met heroine met een zuiverheids graad van 80 tot 90 procent uit Zuid- West Azië (Afghanistan en Pakistani. Deze maffia-organisaties beheersen de gehele heroïnelijn van het land waar het spul wordt geproduceerd tot. het land van bestemming, van ver bouwer en financier tot koerier en vaak zelfs distributeur. Overigens rukken de Chinezen ook weer op in hun pogingen de markt terug te winnen. Zij maken naast de traditionale smokkelmethoden (vest en koffer per vliegtuig) ook gebruik van nieuwe. Vooral via België wordt de heroine in hoeveelheden van zo'n 150 kilo aangevoerd per schip en container. En schepen, zo vertelt De Koningh, zijn moeilijk te doorzoeken. Ook werken de Chinezen momenteel met dumpprijzen op de Nederlandse markt. Bulgaar bedwong Mount Everest a! in april KATMANDU (NEPAL) (UPF ANP) Een Bulgaar is er als eerste in geslaagd al in april langs de langste route over de moeilijke westelijke rand aan de Nepalese zijde de top van de Mount Everest te bereiken, zo heeft het Nepalese ministerie van toerisme vrijdag bekendge maakt. Hristo Prodanov, 41, deed dit als eerste zonder extra zuurstof te gebruiken. Niettemin voerde hij de beklimming met 33 dagen ook sneller uit dan ooit iemend voor hem. Komend najaar wil, zoals be kend, een groep Nederlandse klimmers opnieuw proberen de hoogste berg van de wereld (8848 meter) te beklimmen. Daarbij wil men de berg op de klassieke wijze vanuit het zuiden benade ren en gebruik maken van zuur stof en sherpa's, Nepalese dra gers. De eerste Nederlandse expeditie was in 1982 gestrand op een hoogte van ongeveer 7850 meter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 2