'JOPPEN' A UTOTRON terug naar de jaren vijftig spectaculaire karweien in de sleepvaart PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De tekening van het verslepen van het Statfjord-platform, die op de herdenkingsenveloppe komt. (Door Ed Reindersma) Maar weinig Nederlanders zullen moeite hebben met de betekenis van het Engelse woord 'job'. Het komt zelfs in een ver-Nederlandste versie voor als 'jop', een gevleugeld woord in het maritieme jargon en wel in het bijzonder dat van de sleepvaart. Een 'jop' in de sleepvaart is een meestal lastig karwei, zwaar en onverwacht werk door een schip in nood, bijvoorbeeld door schroefverlies, lekkage, brand of wat dan ook. Zwaar werk met vaak een welkome extra beloning, het zogenaamde 'joppengeld'. Het zijn deze 'joppen' in de sleepvaart met een groeiende Zeeuwse inbreng— die in 1958 op de Banjaard is vergaan die centraal staan in de nieuwe expo- voor een bezoek aan 'Joppen', assis- bij een poging het in nood verkerende sitle, die sinds 14 april in het Natio- tentie aan schepen "in nood", meer Nederlandse schip Lindekerk te hulp naai Sleepvaartmuseum in Maassluis dan waard. te komen. loopt en duurt tot 14 oktober. In De exposities die het Nationaal foto's, video- en diabeelden zijn daar Modellen Sleepvaartmuseum tweemaal per tal van de beroemde (en beruchte) jaar inricht trekken zonder uitzonde- joppen uit de sleepvaartgeschiedenis Er zijn het laatste jaar overigens ring veel belangstelling. 'Joppen' in beeld gebracht. Namen die vooral nogal wat veranderingen geweest in loopt sinds de opening voortreffelijk voor de ingewijde tot de verbeelding dat knusse museum aan de Maasslui- en de expositie die hier aan vooraf spreken, de Attican Unity, Atlantic se Hoogstraat. De wisselcollectie fo- ging 'sleepboten in oorlogstijd' Empress, Vittangi om er maar een to's is flink vernieuwd door de regel- was een groot succes, die met name paar te noemen. Die 'joppen' in het matige toevoer van nieuwe opnamen, veel oude foto's en aandenkens uit Maassluise museum gaan ver in de Er is een nieuwe foto-galerij voor de privé-bezit 'Boven water' heeft ge- tijd terug: tot ongeveer begin deze Rijnsleepvaart gekomen met opna- bracht. eeuw. De fotografie stond toen eigen- men van uitsluitend Nederlandse Het museum bestaat dit jaar 5 jaar en schepen; de afdeling havensleep- verwacht de 50.000ste bezoeker. In die vaart is aangepast aan de jongste afgelopen vijf jaar is men aan onver mutaties op dat gebied. wachte schenkingen wel gewend ge- Verder heeft de museumdirectie de raakt. Maar toch vraagt men zich in beschikking gekregen over een aantal het Maassluise museum nog nieuws- nieuwe scheepsmodellen, voor een be- gierig af wie die onbekende man is langrijk deel afkomstig van Zeeuwse geweest die 3 maanden geleden aan station leggen,"bij v. in Ierland of op de bouwers. Een nieuwe aanwinst is bijv. de balie verscheen, daarop een foto Azoren en dat leverde dan weer een model van de sleper Happy Hun- neerlegde van de sleepboot Hollander plaatjes op die wat verder van huis ter, gebouwd door J. Minnaard uit van de Internationale Sleepdienst gingen. Maar pas sedert de jaren Kruiningen, een fraai model dat tegen Maatschappij van 6x9 cm en vervol vijftig is er sprake van een regelrechte kostprijs door het museum kon wor- gens weer verdween, doorbraak in het visueel maken van den aangekocht. Verder staat nu een Later bleek namelijk dat het om een die sleepvaart-joppen. Bijna ieder be- model van de Muller-sleepboot Hol- volstrekt unieke opname ging. Van de manningslid had wel een 'klakje' in land, in de gedaante van voor de Hollander, die tussen 1900 en 1904 bij zijn bagage en maakte af en toe eens verbouwing. Het model is gemaakt de Internationale heeft gevaren, wa- een plaatje van een karwei. Die door kapitein J. Geleendst uit Ter- ren helemaal geen foto's bekend, wel plaatjes zijn vaak in eerste instantie neuzen, gezagvoerder van de Holland, tekeningen. De museumleiding staat onderin oude koffers beland.maar be- Er is subsidie aangevraagd om ook dit te trappelen om met de onbekende ginnen nu weer boven te komen en model voor het museum aan te kopen, gever van die foto in contact te ko- het Maassluise sleepvaartmuseum te Een model dat niet uit Zeeland komt men. bereiken. Het maakt de reis naar het maar er wel een duidelijke binding Eind mei-begin juni start het NSM museum niet naast de deur maar mee heeft is dat van de sleper Ebro, een grote actie om de financiële toe- lijk nog maar in de kinderschoenen een 'jop' moest zich al vlak bij een haven (of op een strand) voltrekken wilde daarvan ook maar iets voor het nageslacht worden vastgelegd. In de jaren dertig kwam daar wat verbete ring in: men ging de sleepboten op komst van het museum voorlopig veilig te stellen. Rond die tijd wordt vanuit een Noorse fjord het enorme Statfjord-olieproduktieplatform naar een lokatie op de Noordzee gesleept. Dat is een karwei dat door Wijsmuller wordt uitgevoerd. Voor die gelegenheid is van Smit Interna tionale de Smit Singapore inge huurd. Het Nationaal Sleepvaartmuseum brengt ter gelegenheid van die Statf- jord-klus een speciale herdenkingsen veloppe voor filatelisten uit. Die enve loppe krijgt aan de achterzijde e afbeelding van het verslepen van het platform, wordt officieel afgestempeld in Maassluis, vervolgens meegeno men door de Smit Singapore, aan boord waarvan een speciaal stempel op de enveloppe zal worden gedrukt. Na afloop van het karwei neemt de Smit Singapore de enveloppes mee naar Noorwegen, waar er een Noorse postzegel op wordt geplakt en de zaak opnieuw wordt afgestempeld. Deze enveloppes gaan 7,50 per stuk kos ten en wie dat bedrag overmaakt op giro 4161700 ten name van het Natio naal Sleepvaartmuseum in Maassluis krijgt de enveloppe thuis. Wordt deze actie een succes dan is in financieel opzicht de toekomst van het museum voor de eerstvolgende twee jaar veilig gesteld. Het Sleepvaartmuseum aan de Hoog straat in Maassluis is geopend op woensdagen en zondagen van 14-17 uur en op zaterdagen van 10-17 uur. Zondag, eerste paasdag is men geslo ten, maar maandag, tweede paasdag geopend. Nieuwe scheepsmodellen voor het sleepvaartmuseum: de Holland en Ebro (rechts). PAGINA 27 Door Siem Leeuwenkamp) "Clack to the fifties' een prachtige tentoonstelling over vierwielige jD slagschepen vol chroom, glitter, ruimte, leer en nostalgie. In het Autotron Drunen wordt 23 april de seizoententoonstelling geopend over de jaren vijftig met het accent op de Amerikaanse automobielen. De sfeer uit die tijd wordt niet alleen door die fraaie creaties opgeroepen, er staan originele juke-boxen uit die periode, waaruit muziek komt van originele singels van Presley tot Blue Diamonds, Presley-films, talrijke dia's van originele autoboeken, nummerplaten en affiches. Verder een aantal modepoppen met mode uit de vijftiger jaren: van petty-coat tot brylcreem. De show is een onderdeel van het keerstuin, mini-racecircuit en talrij- nieuwe beleid dat het Autotron ke evenementen van een of twee sinds '82 voert. „We moeten af van dagen waaronder belangrijke ruil- het imago passief museum. Voor beurzen voor oude auto's, motoren een paar auto-maniakken, zo'n 10 en alles wat daarmee samenhangt", procent van de bezoekers, is het voldoende om bij een auto een uitvoerig documentatie-bord te „We zitten op het moment wel een kunnen lezen, maar 85 tot 90 pro- beetje krap in onze ruimte. En dat cent wil meer en dan vooral actief is natuurlijk jammer voor het een bezig zijn", zegt directeur D. Lips, na grootste automuseum ter we- „Voor dat doel hebben we 1.2 mil- reld. Over de onderhandelingen joen grilden geinvesteerd en zijn er met de gemeente Drunen is nog momenteel 18 mensen in dienst, dat weinig definitiefs te zeggen. Ik aantal stijgt in het hoogseizoen tot vind alleen: wij moeten groeien, 24. We hebben helaas te maken met zo'n 12 tot 35 hectaren, kan dat niet een slecht-weer-imago. Als het re- hier dan naar elders. Het liefst gent dan wordt het hier druk. Met blijven we in Drunen en willen ook mooi weer kunnen we de mensen het karakter van dit door Anton ook genoeg bieden: old-timerbaan, Pieck ontworpen museum behou- kindertrein, speelboerderij, ver- den. We brengen dan ook geen Groeien super-attracties want die zijn er al voldoende in Nederland", zegt di recteur Lips, wiens vader 12 jaar geleden dit museum als hobby startte. Inmiddels staan er 250 auto's waar onder talrijke unieke, vooral Spy- kers. Het museum is dit seizoen dagelijks geopend (zaterdags en zondags van 11.00 tot 17.00 uur en andere dagen van 10.00 tot 17.00 uur), tweede paasdag (23 april) tre den de Blue Diamonds op van 14 .00 tot 16.00 uur. Stoomhal Naast de tentoonstelling 'Back to the fifties' is er een nieuwe Stoom hal die echter pas op 1 juli open gaat. Daar is op een verhelderende manier in beeld gebracht wat de stoommachine betekende, sinds de Griek Heron het principe uitvond en James Watt in de 18e eeuw de industriële revolutie in gang zette. De hele presentatie van rook, licht, stoom en beweging is computerge stuurd. Er staat een 30 tons stoom machine uit Duitsland die nog en kele maanden stoom moet afblazen eer de expositie definitief geopend kan worden. Buick Super Eight '49, een plaatje met V-S motor. Packard Patrician '56 met liefst 290 pk in het V-S blok. Links een Ford Coupé '49 en rechts een bijzonder fraaie combi met veel hout, de Ford Woody '38.-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 27