DELTAWERKEN WERK WIT KASTEEL de freule leefde zo zuinig velddienst PZC/ weekendkrant 21 kelders staan nog vol met wijn uit 1929 Milieuzorg is door het Oosterscheldeproject binnen rijkswaterstaat gehaald. Het was f iets nieuws. Nu wordt er gezegd: het is iets waar je niet om heen kunt - trouwens, ook al vanwege de nog uitbreidende wetgeving". Voor ing. Jos de Jong (35), medewerker van de Deltadienst, is het zo klaar als een klontje. „Als rijkswaterstaat kan je niet meer volstaan met een ingreep, zonder dat je kunt zeggen wat het effect ervan is". Zodoende zullen waterbouwkundige allemaal bijzit, niet erg kostbaar is. lijk", vertelt De Jong. „Maar de piek werken nooit meer zijn als vroeger. In „Het is heel weinig op de totale aan- in de werkzaamheden ligt tussen na- de besluitvorming over de uitvoering - leg. Er wordt wel eens gedacht dat de jaar en voorjaar", en later over het beheer - zullen de milieuzorg zo duur is, maar dat is niet Hij maakt duidelijk dat de onderzoe gevolgen voor dieren, planten, bodem juist. De tekorten zitten dan ook niet kingen niet alleen geacht worden de en klimaat, kortom de ecologie, meer bij milieu en inrichting". natuur te dienen. „Ze zijn ook van een rol gaan spelen. De Oosterschei- belang voor de economische waarde dewerken zijn er een voorbeeld van, kr 'iig'ihnftig van platen en slikken. Iedereen is een nationaal en zeker ook internationaal. Jo J beetje bang dat het bezinkingspa- Overigens op het nippertje, want het Velddienst. Voor degenen die een troon in de Oosterschelde zodanig Deltaplan begon ooit met een eenzij- kijkje in het leger moesten nemen gaat veranderen, dat er schade op- dig belang (veiligheid). een bekend begrip. Oefeningen in de treedt. Bijvoorbeeld een verzanding buitenlucht, met weinig slaap, slecht van de verwaterplaatsen, kweekper- ;Als hoofd van de velddienst-land, on- eten en lage temperaturen. Uit de celen en kokkelgebieden. De rijkswa- .derdeel van de afdeling milieu en toelichting van De Jong blijkt dat de terstaat moet daar als bouwer van de •Inrichting van de Deltadienst, ziet De velddienst-land weinig krijgshaftigs stormvloedkering ondezoek naar Jong voortdurend de noodzaak beves- heeft, maar vaak wel onder vergelijk- doen". tigd van uitgebreide milieuzorg voor bare omstandigheden moet opereren. De velddienst-land heeft zich in de de zuidwestelijke Delta. „Het is erg De dienst is een onderafdeling van de beginperiode vooral gericht op schor belangrijk veel te weten over het afdeling technische ondersteuning onderzoek. Daar was niet veel aan milieu. In de eerste plaats om goed te (die weer een onderdeel is van de gedaan en bij de plannen voor de kunnen adviseren over de functies hoofdafdeling milieu en inrichting), stormvloedkering kwam ook steeds van de Oosterschelde. Dat zijn niet Tot de afdeling technische ondersteu- 'alleen natuur en landschap. Ook vis- ning horen ook een velddienst-water, serij, recreatie en scheepvaart". De een laboratorium, een rekenkamer, velddienst-medewerker onderstreept een tekenkamer en instrumentatie, dat de effecten van de komst en het Totaal ongeveer 60 medewerkers. .gebruik van de stormvloedkering op De velddienst-land is de jongste loot, de functies zonder meer onderzocht die in 1979 ontstond en momenteel 9 duidelijker naar voren dat er naast moeten worden. „Als je het gewoon medewerkers telt. Het operatiegebied een getijreductie ook voor de schorren laat doen tot na 1986 en zegt: we zien van de dienst wordt gevormd door de aanzienlijke veranderingen zouden wel, dan sta je straks met lege han- schorren, slikken (intergetijdegebie- kunnen optreden. Het schoronder den. Waimeer er dan ingrepen nodig den), platen en de oeverzones in de zoek is gedurende 3 jaar op 3 plaatsen zijn, is niet bekend hoe en wat". Deltameren (momenteel Grevelingen, gedaan: Rattekaai bij Krabbendjjke, Veerse Meer en Markizaatsmeer). Sint-Annaland en Anna-Jacobapol- slecht beheer Jos de Jong zegt dat de scheiding met der. Al in 1982 werd het onderzoek de velddienst-water niet altijd even afgsloten, maar de rapportage is nog ing. De Jong stelt dat het achterwege gemakkelijk te trekken is. „Water in de maak bij de universiteit van laten van (milieu)onderzoek, mede bemoeit zich in beginsel alleen met de Utrecht. betekent dat dan heel moeilijk de diepe wateren en de waterkwaliteit. „Je meet in korte tijd in een beperkt waarde van een gebied bepaald kan met de ondiepe gebieden en meer gebied heel veel gegevens. Die moetje worden. „Het kan allemaal tot gevolg met, de waterkwantiteit, waaronder interpreteren en in een model verkla- hebben dat er een slecht beheer golven, stroom en diepte", komt. Overigens is het een erg moei- rinus antonisse en ben jansen ren. Dat vereist een enorme inzet kost tijd. Het ging bovendien om een nieuw soort onderzoek en daarvoor is een opstartperiode nodig", veront schuldigt ing. De Jong het lange wachten op de resultaten. „De rappor tage komt binnenkort, is ons be loofd". lljke vraag wat dat beheer moet gaan tprhnipkpn kosten. Ook daarom is het belangrijk nidUWd let II rilt Kt rl om gegevens te hebben". De mensen van de velddienst-land bouwen meetlocaties, voeren metin- De Jong gaat ervan uit dat al het in de gen uit, doen grondmechanisch veld- Oosterscheldewerken gestopt onder- onderzoek en verrichten carteringen. zoek na voltooiing van het project Ze hebben voor de diverse activitei- riiet nutteloos wordt. „Wij zitten nu ten in de loop van de tijd aparte en voor de Oosterschelde. We hopen alle- nieuwe technieken ontwikkeld, want maal dat uit verschillende modeion- het ging - zoals bij de Oosterschelde- derzoeken bepaalde standaardmodel- werken wel meer het geval is - om len te halen zijn, die ook elders in het iets heel nieuws, land toe tc passen zijn. Toepassing De 9 medewerkers krijgen veel assis- van de kennis die in de Oosterschelde tentie van universiteiten en institu- wordt opgedaan, gebeurt al in bijvoor- ten. anders zou het allemaal niet te beeld het Haringvliet. Brielse meer. behappen zijn. Veel onderzoek moet IJsselmeer. Waddenzee. Dan praat ik bij voorkeur in de winter, by extreme De Jong: „Ik kan me voorstellen dat nog niet eens over het buitenland", omstandigheden, gedaan worden, om- dit op de schorren van invloed is Hij merkt terzijde op dat het onder- dat dan het meeste gebeurt. „Er is in geweest. Wat er na 1986 gaat gebeu- zoek van de afdeling milieu en inrich- de zomer ook het nodige te doen. ren. daar is nu geprobeerd achter te ting in verhouding tot de hele aanleg Cartering en vegetatie-onderzoek bij- komen. Ik heb de indruk dat de van de stormvloedkering en wat daar voorbeeld, zijn 's winters niet moge- verwachte aanwas van schor, door het afslag Het hoofd van de velddienst-land licht alvast een tipje van de sluier op. Herinnert aan de afslag van schorge- bieden die vrijwel overal in de Oos terschelde waar te nemen valt. In de loop van de jaren is het hele rivier- bekken ook verdiept. verminderde getij, wel eens tegen kan vallen. Ik hoop wel, dat de schorren niet almaar achteruit blijven gaat". Inmiddels is ook onderzoek ingezet naar de toekomst van de slikken (verdeeld over mond, middengebied en kom van de Oosterschelde). Geo- mor luidt de naam van het door De Jong 'ambitieus' genoemde project. En in de niet aan eb en vloed onderhe vige bekkens worden - met name in de Grevelingen - proeven genomen op het gebied van drijvende oeververde digingen, zandsuppletie en paalscher- men. Allemaal bedoeld om te kijken hoe oevers het beste tegen afkalving beschermd kunnen worden. In het Veerse Meer wordt nog onderzocht welke invloed het wisselende winter en zomerpeil heeft op bodemdieren en begroeiing. Jos de Jong beklemtoont dat de c derzoekingen van de velddienst-land niet op zichzelf staan. Bij rijkswater staat liggen er wat de betreft de nodige dwarsverbindingen. Het is niet de bedoeling dat er eigen stek kies op nagehouden worden. „Als je aan milieuzorg doet, dan moet je een breed scala bestrijken. De toe komst is ook: inter-ecos. Dat moet een project worden, met koppeling van alle milieu-onderzoeken en ten bate van het beheer", meent hij. „Die goe de koppeling van de verschillende onderzoeken is erg belangrijk". Voor hem staat vast dat onderzoek in elk geval door moet gaan. „Er is nog veel gemis aan kennis als het gaat om stagnante bekkens en gedept getij. Eigenlijk over de hele wereld" Het is De Jong niet bekend in hoeverre het onderzoek na voltooiing van de stormvloedkering zal worden voortge zet. „Er zal wel nazorg komen: ik kan me niet voorstellen dat er helemaal niets gebeurt". Die voorzetting van de milieuzorg zal, verwacht De Jong, in een gewijzigde organisatievorm moeten plaatsgrij pen. Vast staat dat de Deltadienst wordt opgeheven, met inbegrip van de hoofdafdeling milieu en inrichting. In het bijzonder de toekomstige be heerder van de stormvloedkering, rijkswaterstaat directie Zeeland, zal gaan uitmaken wat er aan zorg en onderzoek gewenst is. Daarbij kan de nieuw bij rijkswaterstaat te vormen landelijke dienst getij dewateren hand- en spandiensten verrichten. Vooralsnog wordt ervan uitgegaan dat in Middelhurg een dependance van die dienst komt. Hoe het er ook uit komt te zien, voor ing. Jos de Jong staat op de allereer ste plaats: „Het is erg belangrijk o een schoon en goed gebied als de Oosterschelde zo te houden". foto: wim riemens ZATERDAG 21 APRIL 1984 Interieur van het Wit Kasteel in Loon op Zand in Brabant Tot voor kort zullen slechts weinigen gehoord hebben van het Wit Kasteel in het Brabantse Loon op Zand. Een klein kasteel, dat door zijn bewoners het dorp nog een adellijk aanzien gaf. Maar bij het overlijden van de laatste bewoonster, de 86-jarige jonkvrouwe douairière Emily Francoise Rose Marie Verheijen, zijn plots aller ogen op het kasteel gericht. Wie worden de nieuwe bewoners van het kasteel? Prinses Christine stond op de lijst van gegadigden. De commissaris van de koningin voor Noord-Brabant, ex-premier Dries van Agt, heeft er zijn zinnen op gezet. Of krijgt het kasteel straks een andere bestemming. Met spijt in het hart zien de dorpsbe- Waarom moest de jonkvrouwe het woners de veiling van de inboedel op kasteel verkopen. In het dorp is men mei tegemoet Want het was altijd er van overtuigd dat ook de adel 1 ook een beetje hun kasteel. He- verarmde. In de oorlogsjaren was het laas. de gemeente Loon op Zand was kasteel nogal toegetakeld De jonk- zelf niet kapitaalkrachtig genoeg het vrouwe werd te oud voor het kasteel prachtig gerestaureerde adellijke do- Ze kon het niet meer bijsloffen en mein aan te kopen. In het dorp kan toenLemmens tien jaar geleden voor men nu slechts afwachten. En met het eerst op de markt kwam om het lede ogen toezien, waar de vele anti- kasteel over te nemen, was er zoveel quiteiten en kostbaarheden naar toe achterstallig onderhoud en moest er verhuizen... nog zoveel aan het kasteel gedaan Maandag 7 mei veilt het bekende worden dat de verkoop van haar Amsterdamse veilinghuis Christie's familiebezit een logisch gevolg werd. de inboedel van het pittoreske kas- De kasteelvrouwe leefde sober. Geen teel van Loon op Zand. Een niet alledaagse gebeurtenis, zo'n inboe delveiling van een dergelijke om vang. vele oude schilderijen, antieke meubelen, kleden, zilverwerk en een collectie oude tot zeer oude wijnen uit de kelders van het kasteel. Ge schatte waarde van de te veilen goederen: bijna een half miljoen gul den. Door de eeuwen heen hadden de bewoners van het Wit Kasteel al het beste voor met het vriendelijke dorp huub klompenhouwer dure auto's of verkwistende ontvang sten. Toen de douairière enkele jaren geleden een keer een kijkje kwam nemen in een pas geopend hotel, verbaasde ze zich in de keuken van het hotel over de grootte van de citroenen. Als ze zelf citroenen bij de plaatselijke groenteboer gekocht r had, waren ze altijd veel kleiner. onder deróök van Tilburg.^De Fa~a£ Toen bekend werd wat er allemaal ste kasteelvrouwe was daar een goed geveild gaat worden werd die zuinig voorbeeld van Jonkvrouwe Emily heid nog eens onder de nodige hilari- Ten Hom-Verheijen. Zij is ook op het kasteel geboren. Ze was een graag geziene gaste op de officiële gebeur tenissen in het dorp Al deed ze dan niet echt mee in het dorpsleven. Maar toen zij in 1979 haar kasteel verkocht aan een in Hilvarenbeek geboren voormalige vleeshandelaar, hield het dorp het hart vast. „Die jonkvrouwe was een echte kasteel- Ongenaakbaar en met alle stijl die er bij zo iemand past. Ze was niet zo makkelijk te benaderen, maar had toch wel een hart van goud", zo heet het dan op het ge meentehuis in Kaatsheuvel. de zakenman In september 1979 kocht Johannes Wilhelmus Dionysius Cornells Lem- mens het kasteel en het bij het kasteel behorende zaadhuis, of neer huis. Lemmens is 'directeur ener vennootschap', zo staat in een uit treksel van de koopakte te lezen. Een zakenman in onder meer onroe rend goed. De jonkvrouwe bedong bij de verkoop dat zij zelf op het kasteel mocht blijven wonen met alle gebruik van de spullen die er in het kasteel waren. Lemmens en zijn vrouw trokken in het al even fraaie neerhuis, dat tegenover het kasteel ligt. Een kapitaal pand, waar in vroeger dagen de zaden opgeslagen en verhandeld werden, want in vroeger dagen was het kasteel ook een levendig centrum van zaadhan- del. Die koopakte vermeldde ook dat er op het gekochte kasteel en de bijbe horende gebouwen geen café, restau rant, hotel, jeugdherberg, museum, gemeentehuis of andere gemeentelij ke instelling, provinciale of rijksin stelling gevestigd mag worden. De jonkvrouwe heeft dat voor twintig jaar vastgelegd. En om te laten zien dat het haar ook ernst was, stond er op de overtreding van die bepaling een boete van liefst twee miljoen gulden Die bepaling is inmiddels overigens ongedaan gemaakt de harmonie De jonkvrouwe had een traditie op te houden in het dorp. Haar grootva der. jonkheer mr. Jean Baptiste Ver heijen, was in 1864 samen met zijn broer, die toen burgemeester van Loon op Zand was. de oprichter van de Loonse Koninklijke Harmonie Sophia's Verecniging - tegenwoor dig mogelijk de beste van het land. Sophia was de naam van hun moe der. En zoveel muziekgezelschappen zullen er niet zijn die hun volledige naam in de gevel van een horcea- uitspanning hebben staan. Jonk vrouwe Emily volgde haar vader op als beschermvrouwe van diezelfde harmonie. teit van de dorpsbewoners onder streept. Tientallen flessen wijn uit de jaren tussen 1927 en 1934 die onaan geroerd nog in de kelders lagen. Als dat niet het bewijs was van haar zuinige levensstijl... Die flessen gaan straks overigens voor een aardig prijsje onder de veilinghamer. Acht flessen Chateau Calon Segur uit 1929 voor circa 600 gulden. En ja. een restje sterk alcoholhoudende flessen, twee Gessen zeer oude genever, twee Gessen aalberggenever. een Ges bes- sengenever en een Ges Noilly Prat vermouth kan dan weg voor een vraagprijs van nog geen honderd gulden. De laatste jaren was ze een enkele keer nog in het dorp In gezelschap van de zakenman Lemmens. Maar. zeggen ze in het dorp, dat boterde in het geheel met tussen die twee. Lem mens, een man die in de onroerend goedhandel en met beleggingen goed geld gemaakt had. liet dat in het dorp soms ook duidelijk weten. Een briefje van duizend laten wisselen in het cafe. En zijn humor wordt ook omschreven als nogal vrijpostig. Het echtpaar Lemmens echter heeft zelf in het geheel geen trek om het kasteel te bewonen, nu de kasteel vrouwe er niet meer is. Ze zijn tevre den met het ook al indrukwekkende neerhuis. Maar het zal ook duidelijk zijn dat niemand in Nederland een kasteel als hobby in zijn bezit kan hebben, zonder er gebruik van te maken. En dus wordt er aan alle kanten druk gespeculeerd over de mogelyke nieuwe bewoners. van agt Is de ex-premier en nu Commissaris der Koningin voor Noord-Brabant mr. Dries van Agt een serieuze kan didaat voor de bewoning van het kasteel? De gemeenschap in Loon op Zand meent van wel. Op het provin ciehuis in Den Bosch is men iets minder bevestigend. „Het is inder daad waar dat de heer Van Agt naar een ambtswoning in zijn provincie op zoek ls. Maar dan zal hij eerst zijn huidige woning in de Heilige Land stichting bij Nijmegen verkocht moeten hebben en dat zal niet zo een-twee-drie gebeuren", aldus een woordvoerder van de heer Van Agt. Hij geeft toe dat wat de centrale ligging betreft het Wit Kasteel ook wel redelijk centraal ligt. En ook dat is een van de uitgangspunten. „Maar van een definitieve keus is ons nog niets bekend", aldus de woordvoer der van Van Agt. Prinses Christine is een tweede se rieuze gegadigde geweest. Ze is zelfs persoonlijk op het kasteel wezen kijken, maar liet het ten slotte toch afweten. Volgens de heer Lemmens simpelweg omdat ze het te klein vond. de waarde „Het probleem bij de verkoop van een dergelijk kasteel is dat er eigen lijk geen markt voor is. Voor parti culiere bewoning is zo'n kasteel veel te duur, maar voor een of andere instelling is het weer te klein. Bo vendien", zo meent een makelaar, die anoniem wenst te blijven, „is er door het uitbreidingsplan van Loon op Zand een forse aanslag gedaan op de privacy, van zo'n verblijf'. Hij weigert dan ook een waarde te noemen van het kasteel. „Neem nou dat enorme pand waar die project ontwikkelaar Rienk K. in woonde in Moergestel. Dat was veel groter en had veel meer grond ook. Daar had Pieter van Vollenhoven nog belang stelling voor Maar d& Rijksgebou wendienst heeft het afgeraden. Al leen al aan achterstallig onderhoud en de jaarlijkse onderhoudskosten zou het veel te duur worden. Een architekt heeft het toen voor een miljoen gulden gekocht, maar on langs heeft hij het alweer moeten verkopen voor aanzienlijk minder. Nee. ik waag me niet aan een schat ting". geen sex Dan toch de in het dorp gevreesde sexindustrie? Yab Yum op de pro vinciaal adellijke toer? Er is geen enkele aanleiding tot die veronder stelling. Al is er iets meer kans op dan in het tegenover gelegen hotel Castelanie, want toen een klooste rorde dat gebouw verkocht, bedon gen de zusters dat er de eerste vijftig jaar geen sex bedreven mocht wor den... De heer Lemmens: „Als dat zou gebeuren, als er een sexhuis in zou komen, dan steek ik het liever per soonlijk nog in de brand. Ik garan deer u voor honderd procent dat dat niet zal gebeuren". 1 monumentenzorg Eigenhandig en met behulp van vrienden heeft hij het kasteel de afgelopen jaren volledig gerestau reerd. Kapitalen heeft dat gekost. „Ik zou ik het graag willen, ik weet echt niet hoeveel alles bij elkaar. Dat is ook niet zo belangrijk". Een meningsverschil met Monumenten zorg betekende bovendien nog de strop dat diezelfde dienst haar me dewerking introk en Lemmens naast de toch altijd nog zeer forse subsidies greep. Op de toerit naar het kasteel staan een achttal fraaie lantaarns, alle maal met een familiewapen van Lemmens en diens vrouw. Vier vlak ken. waar kruislings twee schapen en tweemaal drie sinaasappels op afge beeld staan, daaronder de namen Lemmens Gerards. Wat wilt u zelf dat er met het kasteel gebeurt? Lemmens: „Ik ben onder andere in onderhandelingen met de burgemeester. Die hebben in het verleden wel veel aandacht gehad voor het kasteel. Maar de gemeente zegt geen geld te hebben. En de provincie is geïnteresseerd Daar is in leder geval wel geld. Ik hoop dat het weer bewoond gaat worden door iemand die net als de kasteelvrouwe ook die rol in het dorp kan spelen. Iemand ook met liefde voor zo'n waardevol gebouw. Vrijdag 4, zaterdag 5 en zondag 6 mei kan het kasteel voor de in de veiling geïnteresseerden bezocht worden. Telkens tussen tien en vier uur Experts van het Amsterdamse veilinghuis geven dan ook nadere toelichting op de taxatie van de te veilen onderwerpen. Foto's volgen via NNC Ikasteel en interieur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 21