PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gewonden bij aanslag op Londens vliegveld 0p 2t: Paasdag zijn wij geopend Opschudding over plan voor politiewinkel BEWAKING BIJ PAASVIERING ANSICHTKAART WAS 62 JAAR ONDERWEG SPEURTOCHT NAAR MEER BOMMEN Mig beschiet helikopter VS \NEEKEND 't (5oubbopprvtjc Brits-Libisch gesprek vriendelijk9 verder Nog iets warmer Zonnig, maar later op de dag van het westen uit meer bewolking. Middag- temperatuur ongeveer 20 graden, vlak aan zee enkele graden lager Zwakke tot matige zuidelijke wind. rond kracht 3. 227e jaargang no. 95 Zaterdag 21 april 1984 Wie wint de Snuffel van fa Maand? Plaats een Kleintje in de PZC. Ga er eens rustig voor zitten Maak een zo origineel mogelijke tekst. Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand WENEN (DPAt - Een ansichtkaart heeft er 62 jaar over gedaan om van Wenen uit een randgemeente van de Oostenrijkse hoofdstad te bereiken. Zij is nu - zonder straf port - bezorgd bij de achternicht van de drie weken geleden op 80-jarige leeftijd overleden gea dresseerde. Op de met 100 kronen gefrankeer de kaart staat de Ringstrasse van Wenen waarin nog paard-en-wa gen rijdt. De afzender vraagt de indertijd 18-jarige geadresseerde of er "niet gauw weer een feest in Purkersdorf'een voorstadje van Wenen, ophanden is. De Oostenrijkse Posterijen ver moedden dat de vergeelde ansicht kaart in een oud postrijtuig ver borgen heeft gezeten. De wagen werd pas kortgeleden afgedankt. DRIEBERGEN Het paasverkeer heeft alleen gistermorgen en in de vroege middag voor filevorming gezorgd op de Nederlandse wegen. Na twee uur gistermiddag werd het al rustiger op de doorgaande wegen en omstreeks half vier waren alle files opgelost. Om zes uur gisteravond was er zelfs minder verkeer dan op een normale vrijdagavond. De Algemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie in Driebergen heeft de indruk dat er dit jaar meer paasvakantieverkeer was dan vorig jaar. Volgens schattingen van de verkeersdienst brengen zo'n 350.000 buitenlanders de paasdagen in ons land door. Verreweg de meeste vakantiegangers kwamen via de Nederlands-Duitse grens ons land binnen: 250.000. Daaronder bevonden zich opvallend veel Scandinaviers. De politieverkeersdienst noemde het grote aantal auto's met caravans en aanhangwagens dit jaar opvallend. Files deden zich gisteren onder andere voor op de weg Amhem-Apeldoom, bij Eindhoven. Velperbroek en Breda. Ook bij de grensovergangen Venlo en Bergh-Autoweg was het in de vroege ochtenduren erg druk. Lange wachttijden ontstonden gisteren bij de veerponten naar de Waddeneilanden, maar de grootste drukte wordt daar pas vandaag verwacht. De Raad van State besliste gisteren dat de hotelboten in de Amsterdamse wateren in ieder geval met Pasen onderdak mogen blijven verschaffen aan toeristen. Volgens de voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad bestaat er geen onaanvaardbaar brandgevaar, zoals de gemeente Amsterdam had gemeend. Zeven boten zouden volgens de gemeente onverwijld moeten worden ontruimd. Als tussenoplossing heeft de Raad van State besüst dat er brandwachten op de boten aanwezig moeten zijn. De logiesboten bieden onderdak aan toeristen voor ongeveer twintig gulden per nacht Zoals gemeld zit Amsterdam dit paasweekeinde vol met toeristen (Zie ook pagina 9) LONDEN (RTR) - Vrijdagavond zijn minstens zestien mensen gewond bij de ontploffing van een bom in een passagiershal van de Londense luchthaven Heathrow. De politie deelde mee dat één der gewonden er zeer ernstig aan toe was en dat een tweede bewusteloos was bij opneming in een ziekenhuis. Gisteravond was nog niet bekend kunnen laten zoeken naar andere door welke persoon of groep de bom is bommen. Er werd een verdacht pak- geplaatst. De explosie deed zich voor ket gevonden, maar nog niet duidelijk in de douane- en bagageruimte van was of het om een bom ging. stationshal 2. waar overwegend Euro- Ooggetuige John Maclntyre, een pese vluchten worden afgehandeld. douane-beambte, zei over de ontplof- Een aantal stationsgebouwen werd fing: „Ik was ongeveer 100 meter van ontruimd om de politie met honden te de plek waar de bom afging. Er was Troepenscheiding De scheiding van de strijdende partijen in Beiroet verloopt soepel. Het wachten is op de vorming van een regering van nationale eenheid. (PAGINA 2) Kruisweg De ivandelaars op de 'kruis- route' van Ossendrecht naar Woensdrecht stuitten gisteren op een tegendemonstratie van het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening en het Oud-Strijders-Legioen. (PAGINA 3) Landbouw Het landbouwseizoen is in Zee land zeer goed begonnen. De voorjaarswerkzaamheden zijn gereed. De suikerbieten zijn vrijwel overal gezaaid. (PAGINA 11) Het leger van Pinochet regeert Chili met ijzeren vuist. Het gehele democratische midden wordt stelselmatig onder mijnd. Meer dan tien jaar na de moord op Allende blijven slechts extremen over. (PAGI NA 19) Werken van dc kampioenen van de sportkunst verzameld in het Belgische Mons. Hol land komt er maar bekaaid af. (PAGINA 20) Een kennismaking met de voelsprieten van rijkswater staat. In de rubriek Deltawer ken/Mensenwerk deze week: de velddienst. (PAGINA 21) Bescherm de stranden. Dat is het parool van de oliebestrij- ding. Vooral de drukbevaren Westerschelde is een gevaren zone die om extra aandacht vraagt. Het antwoord van de bestrijders: skimmers, veegar- men, sproeiarmen, oliescher- men. iPAGINA 231. Binnen- en buitenland: 2 en 3 Financiën, economie: 5 Provincie: 9,11,12,13 en 15 Sport: 17 Weekendkrant: 19, 20, 21, 23 en 25 Varia, radio en tv: 27, 29, 31 en 33 WASHINGTON (UPI) Een Amerikaanse leger- helikopter van het type Cobra is vrijdagmiddag tijdens een observatie- vlucht in de buurt van de Westduits-Tsjecho- slowaakse grens met ra ket- en kanonvuur be schoten door een in de Sovjet-Unie gebouwde straaljager van het type Mig. Dit heeft het Pen tagon meegedeeld. Het Amerikaanse toe stel werd niet geraakt en keerde veilig op zijn ba sis in West-Duitsland te rug. De nationaliteit van de MIG is niet vastge steld. Een woordvoerder zei dat de beschieting plaatshad bij Zwiefel in de Bondsrepubliek. De Amerikaanse piloot identificeerde het aan vallende vliegtuig als een Mig, maar waar het vandaan kwam kon hij niet zien. De Russen le veren Migs aan hun bondgenoten in het Warschau Pact, waaron der Tsjechoslowakije. Het Amerikaanse opper bevel in Europa onder zoekt het voorval. Ge vraagd hoe dicht de heli kopter onder de Tsje- choslowaakse grens vloog, antwoordde de woordvoerder: „dat maakt deel uit van het onderzoek". een bloedrode grote flits, een klap en veel rook. Ik zocht dekking om de hoek". Een andere ooggetuige zei dat hij mensen schreeuwend achter hun ba gagewagentjes zag wegrennen om dekking te zoeken. Heathrow, dat ligt op 40 kilometer ten westen van het centrum van Londen, is het drukste vliegveld van Groot- Brittannië en het werkt 27 miljoen reizigers per jaar af. In 1974 ontplofte er een autobom waarbij drie mensen werden gewond. Later werd een Ierse terrorist voor deze en andere aanslagen gevangen gezet. Vrijdagavond ontruimde de politie stationshal 2 geheel en sloot grote delen van andere hoofdstationsge bouwen af. Vliegtuigen bicven opstijgen en lan den, maar of alles volgens plan ver liep was dc vraag. Toegangswegen tot de luchthaven werden afgesloten en automobilisten teruggestuurd. Al gauw ontstonden opstoppingen. Na de ontploffing werden leden van de terrorismebestrijdingsdienst die meededen aan de belegering van de Libische ambassade in het centrum van Londen naar Heathrow gestuurd, maar een woordvoerder van de poli tie zei dat hieraan niet de conclusie moest worden verbonden dat er ver band bestond. ADVERTENTIE Gouddoppertje opent bin-^ nenkort een nieuwe winkel in Middelburg Daarvoor kan worden gesolliciteerd door WINKELBEDIENDES Dames vanaf 18 jaar met in teresse in de verkoop van de betere sieraden en plezier om hier meer van te leren, kunnen solliciteren vanaf dinsdag a.s. LONDEN (AP) Onder het toeziend oog van Britse politieagenten met honden brengen enkele mannen een karretje met eten en drinken naar de omsingelde Libische ambassade in Londen. (Van onze correspondent! LONDEN Zowel in Londen als in de Libische hoofdstad Tripoli hebben Britse en Libische diplomaten gisteren verdere besprekingen gevoerd in een poging een eind te maken aan de crisis rond de Libische ambassade in Londen. De Britse ambassadeur in Tripoli, betogers gewond raakten, is daar- Oliver Miles, noemde gisteren de mee opnieuw toegenomen, gesprekken die hij heeft gehouden Dit ondanks de harde woorden van met de Libische minister Treiki de Libische kolonel Gaddafi, die (buitenlandse zaken) „vriendelijk donderdag de Britten de schuld en constructief'. „Beide partijen voor de schietpartij gaf, en terug- wensen een vreedzame afloop van trekking eiste van de zwaarbewa- de affaire", zo voegde hij daaraan pende Britse politiemensen die de toe. ambassade omsingeld houden. De hoop op een diplomatieke op- Twee Libische diplomaten treden lossing van het geschil tussen En- in Londen op als bemiddelaars tus- geland en Libic, dat dinsdag begon sen de Britse autoriteiten en de toen uit de ambassade op demon- naar schatting 30 tot 40 mensen die stranten werd geschoten, waarbij zich in het ambassadegebouw be- een agente werd gedood en tien vinden. Vechtpartij bij voetbalwedstrijd Supporters van de Schiedamse voetbalclub SVV en de Haagse voet balclub FC Den Haag zijn vrijdag avond met elkaar slaags geraakt voor de aanvang van de wedstrijd SW-FC Den Haag Twee mensen liepen bij de vechtpartij steekwonden op. Eén van hen is met ernstige verwondingen aan een been in een ziekenhuis opgeno men. JERUZALEM (APt Een zwaar gewapende Israëlische soldaat loopt hier langs een groep christelijke pelgrims, die een kruis over de Via Dolorosa, de 'Kruisweg', in Jeruzalem dragen. In verband met de viering van Goede Vrijdag,, het joodse Paasfeest en de vrijdaggebeden van de Moslims op dezelfde dag, verkeerde Jeruzalem in verhoogde staat van paraatheid om de veiligheid van de duizenden pelgrims te waarborgen,. VOORSTEL MOET GEROMMELTEGENGAAN AMSTERDAM (GPD) De Amster damse politie heeft het voornemen een eigen inkooporganisatie op tc zetten, waarvan de 5000 korpsleden en ook de gepensioneerde politie mensen gebruik kunnen maken. Het is de bedoeling dat de leden van die inkooporganisatie (De Waaker) in een zogenaamde 'politiewinkel' tegen flinke kortingen tal van luxe artike len kunnen kopen. Het idee heeft tot felle afwijzende reacties geleid van de Amsterdamse burgemeester Van Thijn, de hoofdbesturen van de poli tiebonden en de korpsleiding van de rijkspolitie. Dit. omdat de plannen zijn gepresenteerd als maatregel om het 'dalven' ('bedelen' of 'schooien' volgens Van Dale) door politiemen sen tegen te gaan. 'Dalven' is het begrip dat de Amster damse politie hanteert voor het krij gen van extra kortingen, wanneer politiemensen al dan niet in uniform in bepaalde winkels boodschappen doen De winkelier zou (zonder dat daarover gesproken hoeft te worden) bijvoor beeld wat minder vlot een parkeerbon krijgen of zijn winkel langer open kunnen houden. „Zoiets is normafwij kend gedrag", zegt politievoorlichter Klaas Willink. „En in het korps wordt hard gewerkt om dit soort zaken uit te bannen". Het idee voor de inkooporganisatie en de 'politiewinkel' is afkomstig van de commissie-normbesef van de Amster damse politie. De deelnemers betalen een tientje per jaar aan lidmaatschap. De naam van de inkooporganisatie in oprichting, De Waaker, is afgeleid van het feit dat de eerste agenten nacht wakers waren. Volgens de politiemensen die het voorstel voorbereiden, heeft het be drijfsleven wel oren naar de plannen. Een potentieel koperspubliek van 5000 man is voor dat bedrijfsleven een interessante basis om mee samen te werken. Men verwijst naar andere groepen zoals de personeelsvereniging van de Rijkspolitie in Driebergen, die ook al met succes eigen inkooporganisaties leiden. Er zijn echter twijfels over de wijze waarop de plannen het dalven ook daadwerkelijk tegen kunnen gaan. Van Thijn Burgemeester Van Thijn gaat niet akkoord met de politiewinkel. „Als politiemensen dingen doen die niet kloppen, kan je om die reden geen winkel gaan beginnen die de verlei ding voor de politie minder groot maakt, zodat er dan niet meer 'ge rommeld' wordt", aldus Van Thijn. „Van iedere Nederlander wordt ver wacht dat hij of zij de wet kent. dus dan mag je dat zeker van de politie verwachten. De hoofdbesturen van de Algemene Christelijke Politiebond en de Neder landse Politie Bond hebben er be zwaar tegen dat de politiewinkel in Amsterdam mede is bedoeld om ge rommel van agenten met winkeliers tegen te gaan Dc landelijke korpsleiding van de Rijkspolitie zei „zeer verbolgen" te zijn over hel initiatief en het „vol strekt onoirbaar" te vinden dat de Amsterdamse politie het 'dalven' zo indirect beloont. Crisis op afroep HHet zijn moeilijke tijden voor de grootste coali tiepartner CDA in de cen trum-rechtse regering-Lub- bers Als een levensgrote dreiging hangt de rakettenkwestie bo ven het hoofd van deze ministers ploeg Menig politici kost het dezer dagen geen moeite om het woord kabinetscrisis in de mond te nemen. Zelfs premier Lubbers heeft zich in een interview in die richting uitgela ten. Het zijn allemaal signalen van toenemende spanning in politiek Den Haag. D-day vooj dit kabinet wordt omstreeks jurlfverwacht, symboli- scher kan het haast niet. Het gaat om wèl of niet plaatsen van 48 kruisraket ten op de vliegbasis Woensdrecht öf om een variant, tussenvorm zo men wil, die de regeringspartijen op dit punt moet verzoenen. Het kabinet is nog steeds op zoek naar een of andere vorm van overeenstemming, die zowel de Navopartners en met name de VS tevreden stelt als de coalitie partners CDA en VVD op één lijn brengt Alleen daardoor kan het voortbestaan van dit kabinet worden gewaarborgd. Het voorkomen van een kabinets crisis is vanwege de zwaarte en de gevoeligheid van het probleem, een buitengewoon moeilijke opgave. Voor commentatoren is dat al aanleiding geweest te spreken over een Gor diaanse knoop en laveren tussen Scyl- la en Charybdis De druk uit de samenleving op kabinet en Tweede Kamer neemt toe naarmate het tijd stip nadert, waarop de definitieve beslissing moet worden genomen. Ook ministers en kamerleden laten zich niet onbetuigd in de woordenslag over de 48 kruisraketten De bewinds man van defensie. De Ruiter, wees bijvoorbeeld deze week in een bijeen komst met hoofdredacteuren op de polarisatie rond de plaatsing van kruisraketten, die spanningsverho- gend zou werken. Ook de naar het oordeel van de minister onevenredige aandacht van de pers voor de raket tenkwestie is mede verantwoordelijk voor de toenemende spanning en ver scherping van het probleem. Minister De Ruiter is heel duidelijk een man. die het liefst in alle rust en binnenska mers naar een 'consensus' wil zoeken. Het is jammer voor de bewindsman, dat de rakettenkwestie nu eenmaal de gemoederen sterk bezig houdt, De zaak van de kruisraketten is van een zodanig gewicht, dat de politici deze niet exclusief voor zichzelf kunnen opeisen. De hele Nederlandse samen leving is er nauw bij betrokken. In zaken van vrede en veiligheid kan het toch zeker geen kwaad als de dames en heren politici naar 'de stem van het volk' luisteren. Meer wordt niet ge vraagd. De finale beslissing is aan de politiek. Het Zeeuwse kamerlid Huub Evers- dijk heeft donderdag tijdens een spreekbeurt in Heinkenszand een koppeling gelegd tussen een kabinets crisis over de rakettenzaak en de economische situatie in Nederiand. Hij vindt een kabinetscrisis op dit moment rampzalig voor de natie. „Al le pijn en moeite van het afgelopen jaar zou voor niets zijn geweest," oordeelde het Zeeuwse CDA-karaer- lid. Het zou tevens betekenen dat het economische herstelbeleid van de re- genng-Lubbers wordt afgebroken. Dit lijkt ons een wat voorbarige conclusie. Het is trouwens ook onjuist die kop peling te leggen. De ontwikkeling van de economie en de plaatsing van kruisraketten zijn twee op zichzelf staande zaken Zij kunnen en moeten ook afzonderlijk worden beoordeeld. De redenenng van Eversdijk door trekkend is er altijd wel een reden op te noemen een kabinetscrisis als 'rampzalig' te bestempelen. De wet matigheid van de politiek werkt niet volgens zo'n model Voor een politieke tegenstander kan diezelfde reden vol doende zijn om juist wèl op een crisis aan te sturen. De 'waarschuwing' van Eversdijk moet veel meer worden gezien tegen de achtergrond van de grote druk, waaraan de CDA-kamerleden de laatste tijd bloot staan. Woens drecht ligt uiterst ccvoelig binnen de fractie Om de f ker n i builc CDA zich i gen Als het kabim ion op het besluit h gaan daar zou c renheid. ze- ren. moet het ochten wrin- >bers zou val- atsing over te a deel van de ADVERTENTIE CDA-kamerfractie aan moeten mee werken. Dan staat de partij volgende verkie zing fors zetelverlies te wachten. Niet minder dan negen zetels zouden verlo ren gaan. was deze week de uitkomst van een NlPO-er.qu.c Acht van de tien 'overlopers' zouden naar de WD gaan. Een dergelijk ei moedigend vooruitzicht zal vot menig CDA- politicus aanleid:ne ;r. dc hoogste prioriteit toe te kcuiu.:: aan het voort bestaan van dit kabinet Als maar lang genoeg op het aambeeld van 'rampzalig voor het land' en dat soort zaken wordt gehamerd, gaat de goe gemeente het misschien nog geloven ook. Eversdijk opmerkingen horen als oneigenlijke argumenten thuis in de emotionele benadering van het plaat- singsvraagstuk. i' - de laatste tijd de discuss. beheersen. Het is in cm mm aan de bezwering v; er -crisis De hele plaat.' aliek be gint zo langza. lijken op een crisis-op-af; p Dim Dierproeven De Nederlandse Bond tot Bestrijding van de Vivisectie (NBBV) wil de rechter laten uitmaken welke dierproeven wel en welke niet door de beugel kunnen. Aanleiding tot dit plan is Wereld Proefdierendag op dinsdag 24 april

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1