op Sas' industrieterrein Slakkenbedrijf wil grond EDDY TAELM AN Honderd jaar binnenvaart Bevelanden Verlies op exploitatie jachthaven Breskens steun en toeverlaat van Hulster vogelrijk Studiemiddag over het gezondheidsonderwijs TRANSA CTIE VAN RUIM MILJOEN PZC/ provincie 13 SAS VAN GENT De handelsonderneming Roberg bv uit Westdorpe, een dochter van het dge£addsve7g,adering van volsende vuil verwerkingsbedrijf Zegwaard uit Delft wil de gemeente Sas van Gent voor een bedrag De^esUging van Roberg in stroodor- van ruim 1,1 miljoen afhelpen van de resterende grond op het industrieterrein Stroodorpe. pe lijkt milieutechnisch geen pro- bleem op te leveren, verwachten b en Roberg koopt de ruim 46.000 vierkan- verbrandingsovens ten behoeve van Uit die post zal de jaarlijkse afschry- w In het kader van een hinderwetaan- te meter voor het zeven en schoonma- de wegenbouw, het breken en zeven ving worden betaald vraag van het bedrijf is er vooroverleg ken van slakken uit ondermeer vuil- van puin en de opslag van puin, Het voorstel staat op de agenda voor geweest met vertegenwoordigers van Brouwershaven moet leerkrachten lagere scholen ontslaan BROUWERSHAVEN De gemeente raad van Brouwershaven houdt don derdag 26 april aanvang 19.30 uur een vergadering in het stadhuis. Het college van b en w stelt de raad voor eervol ontslag te verlenen aan mevrouw A. van Oeveren-de Wit, on derwijzeres in vaste dienst aan de openbare lagere school te Zonnemaire en aan mejuffrouw D. J. Geluk, werk zaam in tijdelijke dienst aan de open bare school Dreischor. De twee leer krachten moeten met ingang van het schooljaar '84-'85 worden ontslagen in verband met de afname van het aan tal leerlingen. Voor de school in Zon nemaire is het leerlingenaantal vol gend schooljaar te laag om twee leer krachten te handhaven, terwijl de school Dreischor leerlingen tekort krijgt voor de huidige drie leerkrach ten. Zaalvoetbaltoernooi van rijkspolitie sporthal Kapelle MIDDELBURG - Het district Middel burg van de rijkspolitiesportvereni- ging Luctor organiseert dinsdag 24 april voor de negende keer het zaal- voetbaltoernooi waarin gestreden wordt om de Zeelandbokaal. Het gebeuren vindt plaats in sporthal Het Groenewoud in Kapelle en speelt zich tussen negen uur en half vijf af. De bokaal is nu nog in handen van het team van Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren. De leiding van het toernooi is in handen van de heren G. A. Verhulst uit Vlissingen en H. Maas uit Vogel waarde, De deelnemers zijn' Staf Dis- trict/Recherchegroep; verkeersgroep; Walcheren/Noord-Beveland; Zuid-Be veland; Schouwen-Duiveland; Tho- len; Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Openbare cursus toneelspelen in de Kuiperspoort MIDDELBURG - Het Zeeuws Insti- ;tuut voor Kunstzinnige Vorming houdt dinsdag 9 mei in de Kuipers- poort in Middelburg een openbare cursusavond toneelspelen. Tijdens deze avond presenteren de deelne mers van de eerste cursus toneelspe len, die nu ten einde loopt, een mini- produktie, waarbij er voor het publiek de mogelijkheid bestaat zelf mee te gaan spelen of suggesties te doen over het verloop van het spel. Deze mensen hebben twintig cursusavonden lang kennis kunnen maken met toneelspe len en de verschillende technieken kunnen proeven en deels eigen kun nen maken. Belangstellenden voor 'deze 'meekijk-doe-avond' zijn vanaf 20.00 uur welkom in de Kuiperspoort. Drie mille van 'Jantje Beton voor peuterzaal in Westkapelle VLISSINGEN Het Nationaal Jeugd Fonds heeft besloten een bijdrage van 3.000 gulden beschikbaar te stel len aan de Peuterspeelzaal 't Kwet- ternest' te Westkapelle. Dit bedrag is bestemd voor een buitenspeclvoor- ziening. Het gaat om één van de ruim driehon derd plaatselijke groeperingen die het Nationaal Jeugd Fonds in de afgelo- ppn periode financieel heeft onder steund met een totaalbedrag van ruim 3,5 miljoen gulden. PvdA Reimerswaal wil raadsdebat De transactie betekent voor Sas van Gent een verlies van 400.000,- op het - aanvankelijke onverkoopbare - in dustrieterrein. B en w willen dat be- Groep voor weduwen en weduwnaars in Middelburg bijeen de milieu-inspectie en de provincie Zeeland. Gevaar, schade of hinder kunnen - zo is de algemene indruk - worden voorkomen door het stellen van voorschriften. Sas van Gent heeft de ontwerp-vergunning inmiddels klaar. „Samenvattend menen wij te drag afschrijven in tien Ja»-- wat MIDDELBURG - De groep voor we- klmne„ stellen dat de vestiging van inclusief rente neerkomt op 75.000.- duwen en weduwnaars komt dinsdag Roberg bv met enkel een welkome per jaar. Via middelen op grond van 24 apnl bijeen aan de Varkensmarkt 1 hijrira|p 7a] ipvprpn aan riP werkeele- de wet bejaardenoorden en een verre- to het gebouw van FIOM. Tijdens de to kening met de uitkering uit het Ge- bijeenkomst die om 19.30 uur begint j„eente maar tevens meentifonds boekt de gemeente uit- zal een medewerker van het bureau oïto^tog"^btodTviSThefS eindelijk een voordeel van 104.000,-. voor Rechtshulp voorlichting geven. „pnl,tnfi. Hai hot inri,stripterrPm VLISSINGEN' - De provinciale contactgroep Zeeland van de Nationale Ziekenhuisraad houdt een studiemiddag over de toekomst en planning van de opleidingen voor verpleegkundigen en ziekenverzorgenden in Zeeland. De studiemiddag wordt gehouden onder de vleugels van de contactgroep Zeeland, in nauw overleg met de initiatiefnemers in de regio, namens verpleegkundige directies van de ziekenhuizen mevrouw R. de Groot van het Gasthuis in Middelburg en namens de centrale scholen de heer B. Schets van het Instituut Gezondheidszorgopleidin gen (IGO) in Vlissingen. De plaats van bijeenkomst is de aula van het IGO in Vlissingen, waar de bijeenkomst om 13.15 uur begint. De doelstelling van de middag is Na de ontvangst opent de heer M. het geven van informatie over de L. Almekinders de bijeenkomst als beleidsontwikkeling op landelijk voorzitter van de provinciale con- niveau wat betreft de opleidingen, de samenhang tussen dit beleid en het financieel- economisch en so ciale beheer (budgettering, arbeids- tactgroep en algemeen directeur de Stichting Verpleeg- en Rust huizen Zeeland. Om 14.20 begint de heer E. W. J. A. Kiebert. beleidsme- tijdverkorting) en het inventarise- dewerker van de afdeling kwaliteit, de meningen en plannen zorg en onderwijs van de Nationale over het onderwijs. Tijdens de bij eenkomst wil men de opleidingssi- Ziekenhuisraad zijn inleiding over de kwaliteitsaspecten van het ge- tuatie in Zeeland analyseren en de zondheidsonderwijs. Een half uur verwachtingen ten aanzien van het dagonderwijs op een rij zetten. Ver der is het de bedoeling een discus sie op gang te brengen over deze problematiek binnen de intramura le gezondheidszorg. Samenwerking Ook wil men gezamenlijk naden ken over mogelijke samenwerking tussen de verschillende onderwijs soorten en de instellingen voor intramurale gezondheidszorg. Tot slot is het de bedoeling om een discussie op gang te brengen over de wijze van toekomstbepaling en planning van het onderwijs voor verpleegkundigen en ziekenver zorgenden. later houdt drs J. Th. Kedzierskï, beleidsmedewerker aan dezelfde af deling van de NZR. een inleiding ever de kwantitatieve afstemming tussen opleiding en personeelsbe hoefte in de gezondheidszorginstel lingen. Daarbij gaat hij specifiek in op de Zeeuwse situatie. In de pauze, van 15.15 tot 15.45 uur kunnen schriftelijke vragen worden ingediend. Daarna begint een fo rumdiscussie onder leiding van de heer Almekinders. Hierin hebben verder zitting mevrouw R de Groot, drs G. A. B. Bogaerts, eco nomisch die economisch directeur van de Walcherse ziekenhuizen en de heren Kedzierski en Kiebert. genkind' dat het industrieterrein Stroodorpe binnen de gemeentelijke grondexploitatie in de loop der jaren is geworden", schrijft het college in het voorstel aan de raad. Een bijko mende meevaller is het feit, dat het slakkenbedrijf heeft beloofd om de nog niet gerealiseerde groensingel aan de west- en noordkant van het terrein voor ƒ1,- over te nemen van de gemeente en binnen een jaar aan te planten. Sas van Gent bespaart daar door een investering van ruim ƒ76.000,-. B en w willen wethouder L. E. M. Marquinie aanwijzen tot 'auditor' bij de Stichting SKW. Hij heeft het recht om in die functie alle bestuursverga deringen bij te wonen. De raadsverga dering begint om 19 30 uur. Britse folkmuzikant treedt op in Goes GOES De Britse folkmuzikant Pete Davies treedt vanavond, zaterdag, op in het muziekcafé 'De Westpoort' in Goes. Het concert begint om 21.00 Davies heeft met zijn debuutelpee in zijn eigen land grote bekendheid ver worven. Hij brengt voornamelijk lied jes in het folk-genre en begeleidt zichzelf hierbij op de gitaar. Open dag steunpunt emancipatie in Goes GOES De Stichting Vrouwene mancipatie Zeeland opent vrijdag 11 mei haar onderkomen voor het steun punt 'De Bevelanden en Tholen' in de Zusterstraat 19 in Goes. De gehele dag, van 10.30 tot 21.00 uur, houdt het steunpunt open huis. Wies de Bles, Zeeuws kunstenares, houdt de openingstoespraak, waarin zij ingaat op de positie van vrouwen in de beeldende kunst. Het werk van de kunstenares Jeltje Botsma wordt tij dens de open dag tentoongesteld. 'LICHTPUNTJES' VOOR KOMEND JAAR OOSTBURG De jachthaven van Breskens heeft een financieel moei lijk jaar achter de rug. In 1983 werd voor het eerst een verlies geleden van ruim 47.000 gulden. In vergelijking met 1982, toen er nog bijna 60.000 gulden winst werd geboekt, is er sprake van een drastische terugval. De voornaamste oorzaak van het na delig saldo is de tegenvallende op brengst van de liggelden. Gemiddeld bleven er het hele jaar door ruim 60 ligplaatsen onverhuurd. Dat blijkt uit de jaarrekening van de gemeente lijke jachthaven in Breskens over 1983. Hoewel er in de begroting al rekening werd gehouden met een mindere op brengst van de zomerligplaatsen - het huurtarief was immers met 5,50 gul den tot 37,- verlaagd - viel het werkelijke resultaat nog ruim 63.000 gulden lager uit dan de geraamde 510.000 gulden. De winterligging bracht zelfs helemaal niets op. omdat de haven in verband met baggerwerk- zaamheden tijdens de wintermaan den niet kon worden gebruikt. Ook aan de uitgavenkant waren er enkele tegenvallers. Vooral de kosten van het onderhoud en de vervanging van pon tons is belangrijk gestegen en liep in 1983 tot ruim 35.000 gulden op. bijna het drievoudige van het bedrag dat op de begroting was opgevoerd Voor het komende jaar ziet de be heersraad van de jachthaven ondanks het financieel weinig aantrekkelijke seizoen 1983, toch een aantal licht puntjes. In de toelichting op de jaarre kening signaleert de beheersraad een aantrekken van de verhuur van het aantal ligplaatsen. Waren er eind april vorig jaar nog 90 ligplaatsen niet verhuurd, op dit moment ziet het er tnet maar 35 lege plaatsen veel opti mistischer uit. „Misschien dat de ver laging van de tarieven en, wellicht, de extra reclame, hun effect hebben ge sorteerd". constateert wethouder J Thomaes dan ook hoopvol Om de kosten de komende jaren te drukken wordt momenteel onder zocht of het financieel haalbaar is de oudste pontons te vervangen. Er wordt daarbij gedacht aan een nieuw systeem, dat minder onderhoudsin- tensief is en dat de kosten van loskop pelen en verslepen kan reduceren. Het voorstel wordt donderdag 3 mei in de vergadering van de beheersraad be sproken. Tevens zal dan bekeken wor den wat er aan de verdere promotie van de jachthaven kan worden ge daan. Ook het voorstel om tot aan schaf van een intercom-telefoonsys teem over te gaan zal worden behan deld, De kosten van het nieuwe sys teem komen op 2.000 gulden. De ver gadering van de beheerscommissie begint donderdag 3 mei om 15.30 uur op het gemeentehuis van Oostburg. een op- 1 doen ge- jus- kruisraketten KRUININGEN De PvdA-afdeling Reimerswaal heeft het gemeentebe stuur verzocht om maandag 7 mei een extra raadsvergadering in te las sen om te praten over de plaatsing van kruisraketten in de buurgemeen te Woensdrecht. De PvdA-afdeling vindt dat de gemeente op geen enkele wijze dient mee te werken aan de plaatsing en dat zij dat de regering ook moet laten weten. In een brief aan de gemeente verzoekt de afdeling toch vooral heen te stappen over de grote tijdsdruk, die dit verzoek mee brengt. B. en w. van Reimerswaal hebben voorgesteld om het verzoek niet te honoreren. Alleen wethouder I. Lin- denberg wil erop ingaan. De gemeen teraad bespreekt de brief by de inge komen stukken tijdens de eerstvol gende raadsvergadering, die dinsdag 24 april om 19.30 uur in Kruiningen wordt gehouden. Voor het geval de gemeenteraad niet ingaat op het verzoek om een extra raadsvergadering, heeft de PvdA-af deling al samen met andere vredesac- tiegroepen een programma samenge steld. Tijdens de vredesactieweek, de. tweede week van mei, is 7 mei aange wezen als actiedag op bestuurlyk ni veau. De PvdA-Reimerswaal wil dan in ieder geval het gezicht laten zien. Er worden vanuit de verschillende kernen fietstochten gehouden naar Kruiningen. waar voor het gemeente huis een manifestatie plaatsvindt. ZATERDAG 21 APRIL 1984 GOES Met het luiden van een authentieke scheepshal, opende burgemeester mr. W. Blanken, vrijdag de expositie 'Honderd jaar binnenvaart op de Bevelanden (1840-1940). De organisatie van de tentoonstelling is in handen van de stichting Zeilvaart Goes. De expositie is te bezichtigen in de Zeeuwse klipper 'Avontuur'. Het oude schip ligt afgemeerd aan de Albert Joachimikade te Goes. De leden van de stichting willen voor- Tydens de expositiedagen liggen er namelijk de nadruk leggen op de tevens vyf oude schepen in de Goese geschiedenis van de binnenvaart van haven. Dit zijn een klipper, een steil- 1840 tot 1940. Volgens J. van de Visse, steven, een tjalk, een hoogaars en een medewerker van Zeilvaart Goes, is er bolschip. Hierdoor geeft de Albert erg weinig bekend over dit tijdperk in Joachimikade een aardig beeld van Zeeland. De bezoekers maken onder vroeger tyden. meer kennis met oude gebruiksvoor werpen. zoals scheepsbellen, kompas- De tentoonstelling is te bezoeken van- sen en ankers. Ook prenten van de af vandaag, zaterdag 21 april, tot en gekozen periode, geven een beeld van met maandag 23 april, van 10.00-17.00 de binnenvaart op de Bevelanden. uur. Als we de achtertuin van Eddy Taelman in Hulst inlopen, zien we in een ren aan het eind van de tuin 'Knobbeltje' zitten; een jonge witte knobbelzwaam, die nu al twee jaar bij de familie Taelman logeert. Het dier is een van de ruim zestig vogels in nood, die de Hulstenaar in de afgelopen jaren heeft opgevangen. Taelman is de steun en toeverlaat van het Hulster vogelrijk. „Of het een eend. zwaan of kraai is, ik kan het dier niet dood laten gaan", zegt hij. „Normaal gesproken ben ik elke dag wel een paar uur bezig met de vogels. Maar ik doe het graag". Hij stapt de ren in, op Knobbeltje af. Het dier kruipt schichtig tegen het hek aan. „Hij is altijd even bang dat ik hem wegdoe, verduidelijkt Eddy. „Dan loopt hij snel even weg. Maar hij komt steeds gauw bij. Die voelt zich hier thuis. Hij kan vliegen, maar blijft hier". By de zwaan in de ren bevinden zich een vyver. .Het dier was zo dank- nog twee anderen dieren. Een eend. baar Die keek nog eens, die kwekte die vanwege een aanrijding niet nog eens. En vanaf toen zijn we ze meer kan vliegen, maar volgens eigenlijk regelmatig gaan verzor- Taelman als de beste nog kan lo- gen We beseften dat je een soort pen, en een konijn, dat kinderen voldoening hebt van dit werk". hem onlangs hebben gebracht. De De reeks patiënten, die Taelman laatste bivakkeert tijdelijk in een onder zijn hoede kreeg, is zeer uit- duivenhok, maar heeft al een toe- eenlopend van soort. De dieren- komstige eigenaar gevonden. De vriend ontving vleermuizen, een uil. eend is dinsdag nog de ren uitgekro- een knobbelzwaan, eenden en tallo pen, door het hek, waarvan enkele ze andere vogels. De beschermde houten spijlen kapot waren. Ze was diersoorten gaan. zo benadrukt hy, blykbaar aan het ontbijt toe. Het zo snel mogelijk naar de veldpolitie dier is naar het vijvertje in de tuin of een asiel. De andere vogels, die gewaggeld om daar met smaak drie niet onder de vogelwet vallen, pro goudvissen uit te nuttigen. „Ik ging beert hy zo goed als het kan zelf te kyken en zag hen daar nog staan", helpen. Er is de ren, maar boven- vertelt Taelman. Voor de zekerheid dien staat in de tuin, omringd door heeft de Hulstenaar het hek nog dezelfde dag weer hersteld. Eddy Taelman is zijn leven lang een sportman geweest. Met enthousias me besteedde hij mening vrij uur aan voetbal en volleybal. Eind 1981 werd de Hulstenaar evenwel afge keurd voor sport. Aangezien Tael man er tegen op zag zijn dagen in ledigheid te slijten, meldde hij zich aan by twee verenigingen in de Reynaertstad: de vogelwacht Oost- vrollJke versierselen als tuinkabou- Zeeuwsch-Vlaanderen, £)e ters. een winteropvang, waar de Steltkluut, en de oudheidkundige kring De Vier Ambachten. „Ik moet *">w toch ergens inzitten", stelt hij. „Dat heb ik heel myn leven gedaan. Ik verveelde me anders". Uit het feit dat Taelman zich aansloot bij de vogelwacht, mag al blyken dat hy zich op de een of andere manier voelde aangetrok- een onderkomen vinden. Van zijn kostgangers, zijn er en kele die ruimschoots aandacht kregen van de regionale pers. Zo was er onlangs een uil te gast bij Taelman, die overigens thans huist ken tot de gevederde dieren. Zijn in een asiel in Haamstede. En dan medeleven werd nog groter toen hij in december 1981 de eerste gewonde vogel ontmoette tijdens een wande ling op de Liniedijk in Hulst Het bleek eeh uitgeputte roerdomp te zijn „Die hebben we (de Hulstenaar wordt veelal bijgestaan door zijn gezin) één dag verzorgd en doorge stuurd naar een asiel. De vogel is doodgegaan en doorgestuurd naar Leiden, waar ze hem opgezet heb ben. Dat was het begin". Niet lang daarna stuitte Taelman op een vrouwtjeseend met lelyke vlees wonden. Deze vogel was terecht natuurlijk Knobbeltje, die twee jaar geleden als piepklein kuiken door moeder zwaan in de steek werd gelaten. Knobbeltje verwierf zelfs nationale bekend heid. Het dier trad samen met Taelman en nog een lid van de vogelwacht op in het televisiepro gramma van Tineke. „Het was een belevenis", herinnert de Hulstenaar zich. Hij legt uit dat Knobbeltje ruimschoots aandacht kreeg van vaderlandse beroemdhe den als Rob Out, de zangeres Deb bie en José van de voormalige groep gekomen in prikkeldraad. De fami- Luv. Vooral de laatste bleek geinte- lie verzorgde de eend en na verloop resseerd in Knobbeltje. „Ze kon er van tijd was het dier genezen. Daar- niet vandaan", vertelt Taelman. op besloot de familie Taelman het „Dat was wel leutig". Ook op scho- dier weer in de vrije natuur uit te len in Hulst stal Knobbeltje vele zetten. De eend werd vrijgelaten in harten. Na gastlessen, die Eddy soms met het dier gaf. kwamen van de kinderen stromen reacties in de vorm van bedankbriefjes, voedsel en tekeningen. Met een glimlach denkt Taelman eraan terug. In plakboeken heeft hy de geschiede nis van de jonge zwaan zorgvuldig by gehouden. Taelman heeft de kor te levensloop van Knobbeltje zelfs op schrift van dag tot dag bijgehou den. hetgeen een rapport opleverde, waar menig ambtenaar jaloers op zou zijn Maar Eddy houdt nog meer bij op vogelgebied. Vanwege zijn betrekkingen met de vogelwacht is het zijn taak nauwkeurig de komst van de zomervogels, de watervo gels en de weidevogels te signale ren. Overigens iets, dat veel vogel wachtleden doen. Elk heeft daarbij zijn eigen gebied. Zijn laatste vondst in dat verband was een dode tjiftjaf, een zomergast. Het tragische van deze vondst is, on derstreept Taelman, dat het dier vanuit het zonnige zuiden duizen den kilometers heeft afgelegd om in Zuid-Nederland het loodje te leggen. Het vogelleed omvat echter een groter gebied. Soms worden de die- ren moedwillig om zeep geholpen. Zoals de vader van Knobbeltje, wiens kop is ingeslagen. Of de man netjeseend, die onlangs in een kapel in Hulst werd gevonden, kort na carnaval, waarvan de kop van de romp werd gescheiden. Taelman heeft geen goed woord over voor de daders, die overigens n immer zyn opgespoord. „Ik trek het me veel aan als er misdaad in het spel is",, legt hy uit. „En de bevolking van Hulst is er over het algemeen ook woest over. Maar er blyven altijd mensen, die niet om dieren geven". Taleman ziet in dat het om enkelin gen gaat. begrijpen doet hy het niet. In de meeste gevallen doet hy by de 'misdaadgevallen aangifte by de rijkspolitie in Hulst of de groep veldpolitie van de rijkspolitie. Voorlopig dient hij zijn aandacht op andere zaken te vestigen. Binnen anderhalve maand ver wacht hij dat er, zoals elk jaar in het voorjaar, een stroom jonge die ren wordt afgeleverd. Die moeten adequaat opgevangen worden. Voor het eten staan onder meer omwonenden hem bij. Regelmatig krijgt de familie Taelman brood of groen, die hij aan de vogels kan verstrekken. Extra voedsel is steeds welkom, benadrukt hij. „Vier knobbelzwanen eten even veel als één koe", illustreert hij.. Belangstellenden kunnen een en ander aanbieden aan het huisadres van Taelman, Keldermanstraat 37, Hulst. René Groenveld

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 13