Knelpunten hulpverlening Veerse Meer snel opgelost Nieuwe uitwerking plan DGD naar gemeenten Saneringsonderzoek terrein gasfabriek Hansweert nodig WERKLOZEN ENTHOUSIAST OVER HOBBY-WERKPLAATS Jubileumseizoen 150 jaar Badplaats Domburg POSTCOMMANDANT RP TE WATER NA KLACHT: Aanbesteding dubbeldekker Spoorbiels gestolen Vredesplatform vindt eigen vredesbeleid van gemeenten nodig ZATERDAG 21 APRIL 1984 PZC/provincie 12 DOMBURG De serie festiviteiten die deze zomer in Domburg worden gehouden omdat deze Walcherse gemeente 150 jaar als badplaats bestaat, begint maandag 30 april. Die dag neemt burgemeester ing P. A. D. H. Diepenhorst van Domburg het eerste exemplaar van het Domburgsc gedenkboek in ontvangst. Deze alleen voor genodigden toegankelijke bijeenkomst begint om vier uur in restaurant 'In den Walchersehen Dolfijn' aan de Markt in Domburg. Tevens verschijnt op 30 april het eerste nummer van het Domburgs Badnieuws. Dit periodiek, dat jaren geleden ter ziele ging, is ter gelegenheid van het jubileumjaar nieuw leven ingeblazen. Zoals gemeld vindt tijdens het jubileumseizoen een groot aantal evenementen plaats. Het programma voor de maand mei ziet er als volgt uit: Vrijdag 4 mei: 19.30 uur herdenkingsdienst in ontmoetingscentrum 'De Halve Maan' in Oostkapelle; zaterdag 5 mei: 15.30 uur fotopuzzeltocht, 19.30 playbackshow in 'De Halve Maan', 21.00 vossejacht, 22.00 informele bijeen komst in 'De Halve Maan' Zaterdag 19 mei komt de Internationale Wielerronde van Midden-Zeeland door Domburg en Oostkapelle. De amateurs doen om 10.07 uur Domburg aan en om 10.14 uur Oostkapelle. De professionals rijden om 12.07 uur door Domburg en om 12.14 uur door Oostkapelle. Vrijdag 25 mei: prestatieloop van Dynamo over 4 en 9 kilometer. Het startsein wordt om 19.00 gegeven op het strand van Domburg. Half mei-half september: Iedere dinsdag en donderdag rondleiding door het bos onder leiding van de boswachter. Vertrek om 14.30 uur bij het Zeeuws Biologisch Museum bij kasteel Westhove. VEERE/VLISSINGEN - De strubbelingen die zich nu en dan in de weekeinden voordoen bij hulpverlening door de rijkspolitie te water op het Veerse Meer, zullen binnen afzienbare tijd tot het verleden behoren. Dit zei vrijdag desgevraagd postcommandant A. C. Nieuwland. Daarmee reageerde hij op een klaagbrief van de heer W. J. van Leeuwen uit Veere. Deze is beheerder van de sociëteit Jachtclub Veere. Sinds enige tijd worden hulpvragers die zaterdag of zondag naar het groepsbureau van de rp te water in Vlissingen bellen, automatisch door verbonden naar de meldkamer in Dor drecht. In zijn brief aan de rp te water in Vlissingen zegt de heer Van Leeu- wen dat dit aanleiding geeft tot pro blemen. Eind maart deed zich op het Veerse Meer een ongeluk voor waarbij het meer dan een half uur duurde voor de rijkspolitie te hulp kwam. Intussen waren de problemen gelukkig al door derden opgelost, zo meldt de heer Van Leeuwen. Hij wijt het nu en dan laat arriveren van de rp te water of het langzaam reageren op problemen ge heel aan het feit dat de meldingen nu via Dordrecht worden doorgegeven. De mensen die daar in de meldkamer wem zijn volgens de beheerder uit Veere echter met goed op de hoogte van de geografische situatie in het Abop zet standpunt vredesonderwijs uiteen in brief aan raadsfracties MIDDELBURG Het districtsbe- stuur van de Algemene Bond van Onderwijzend Pesoneel (Abop) heeft in een brief aan de RPF-fractie in Arnemuiden, de WD-fractie en de SGP/RPF'GPV-fractie in Middelburg, en de RPF/GPV-fractie in Tholen het standpunt inzake vredesonderwijs duidelijk gemaakt. De Abop legt uit dat binnen het idee dat de bond moet deelnemen aan activiteiten voor vrede en veiligheid, besloten is dat ook in de actieweek in mei actief moet worden meegedaan. Er is gekozen voor vredesopvoeding omdat zulks op het terrein van de onderwijsgevenden ligt. De lessuggesties, die voor de actie week zijn gedaan, en door de aange schreven fracties werden gelaakt, hebben volgens de Abop in. de brief, niets te maken met indoctrinatie maar meer met bewustmaking, die moet leiden tot herkenning van situa ties die te maken hebben met vrede en veiligheid. „Het feit dat bepaalde partijen zo bang zijn voor indoctrina tie illustreert wel dat de politici „in een bepaalde hoek" weinig of geen vertrouwen hebben in kinderen en hun opvoeders", schrijft het Abop- districtsbestuur. Vervolgonderzoek terrein gasfabriek Aardenburg wordt onnodig geacht MIDDELBURG Op het terrein van de voormalige gasfabriek in Aarden burg hoeft volgens gedeputeerde sta ten op dit moment geen vervolgon derzoek of sanering plaats te vinden. Dit kan wel nodig zijn als de gemeen te bijvoorbeeld woningen wil laten bouwen op het verontreinigde ge deelte van het terrein. In dat geval komen de eventuele kosten van sane ring ten laste van het dan op te stellen bestemmingsplan. -Bij het vorig jaar uitgevoerde nader onderzoek naar bodemverontreini- - ging is gebleken dat de grond op één plaats matig met cyanide is verontrei nigd. Het grondwater is matig ver vuild. De in de buurt gelegen groente tuintjes zijn niet verontreinigd. Vol- gens het onderzoeksbureau kan er voor worden gekozen de huidige ver vuiling te laten zitten. Een andere mogelijkheid is de vervuiling van het -grondwater ten westen van de gasfa briek weg te nemen waarmee de zaak definitief zou zijn afgedaan. MIDDELBURG - In het bericht over de aanbesteding van de derde dub- -beldekker - in de PZC van vrijdag - is een fout geslopen, die aanleiding kan geven tot misverstanden. Gemeld werd dat Van der Giessen-De Noord heeft ingeschreven voor een bedrag van 58,5 miljoen. Dit moet zijn 68,5 miljoen. Van der Giessen-De Noord was, op ,De Schelde' te Vlissingen na, de hoogste inschrijver. tie vijf inschrijvingen waren, opklim mend, aldus: De Hoop, Lobith 54.830.000 gulden; Verolme Heusden 59 miljoen; De Merwede. Hardinx- veld-Giessendam 59,6 miljoen; Van der Giessen-De Noord, Krimpen aan de IJssel 68,5 miljoen en ,De Schelde' te Vlissingen 69.460.000 gulden. waterrijke Zeeland. En dat kan bij ernstige ongevallen fnuikend zijn voor de hulpverlening. Postcommandant Nieuwland beves tigde gisteren dat het doorkoppelen van de telefoongesprekken naar Dor drecht op het ogenblik inderdaad alert reageren wel eens moeilijk maakt in de weekeinden. „Tot voor kort werden de meldingen automa tisch naar de meldkamer van de rp (te land) in Middelburg doorgekoppeld. Daar werken mensen die vroeger zelf TERNEUZEN Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op donder dag tien spoorbiels ontvreemd tussen de rails bij het NS-emplacement in Temeuzen. in de Zeeuwse stromen dienst hebben gedaan en die elk hoekje en gaatje ervan kennen. Daardoor kon er ade quaat worden opgetreden omdat men direct wist waar de bijstand nodig was. Het is echter een vanzelfspreken de zaak dat de meldingen nu vla Dordrecht zijn gaan lopen. Reden is dat daar het districtsbureau is geves tigd en Zeeland valt nu eenmaal on der het district Dordrecht". Jonge relatie De heer Nieuwland zei erbij dat het om 'een jonge relatie' gaat. Hij kan zich goed voorstellen dat collega's daar aan de meldtafel bijvoorbeeld niet zo snel doorhebben waar er gehandeld moet worden wanneer er gemeld wordt dat er problemen zijn bij haven van De Piet. „Niet iedereen zal daar dan a la minute begrijpen dat het om een landbouwhaven aan het Veerse Meer gaat". De postcommandant verwachtte niet temin dat na een aanlooptijd dergelij ke voorvallen snel tot het verleden zullen behoren. Niettemin vond hij het jammer dat de meldingen niet meer via Middelburg lopen vanwege de bekendheid daar in de meldkamer met de kaart van Zeeland. Tenslotte erkende hij dat er toch kostbare tijd verloren gaat hetgeen bij ernstige ongevallen verstrekkende gevolgen kan hebben. „Voor de kop peling van Vlissingen naar Dordrecht voltooid is heeft de opbeller vier tot vijf wachttonen extra moeten wach ten. Wanneer het dan gaat om een zo juist opgeviste drenkeling op wie kunstmatige ademhaling moet wor den toegepast en die ook doktershulp nodig heeft, dan zijn het kostbare seconden" aldus postcommandant Nieuwland. VLISSINGEN-Het Wal- chers Vredesplatform wil dat de gemeenten op Walcheren een eigen vredesbeleid ontwikke len en vraagt de ge meenteraden een werk groep in te stellen om een en ander in een be leidsnota uit te werken. Een „dergelijke werk groep zou moeten be slaan uit vertegenwoor digers van politieke partijen en van plaatse lijke vredesgroepen. Dit stelt het Walchers Vredesplatform in een brief aan de gemeente raden op Walcheren. De brief is daarnaast ver zonden aan gedeputeer de en provinciale staten en aan de vredesplat- forms in Zeeuwsch- Vlaanderen, op Schou- wen-Duiveland en de Bevelanden. Het vredes- en veilig heidsbeleid wordt nu ge dicteerd door het rijk, zo schrijft het Walchers Vredesplatform. Het rijk verlangt daarbij de loya le medewerking van de gemeenten. Een eerste vereiste bij het ontwik kelen van een lokaal be leid is dan ook het door breken van dat eenrich tingsverkeer. aldus de tekst van de brief. Het Vredesplatform vraagt van de gemeenten op Walcheren de principië le stellingname dat de zorg voor vrede en vei ligheid ook een zaak is van de gemeenten. On derdelen van een lokaal vredesbeleid zouden, be halve het tot kernwa- penvrij uitroepen van de gemeente, een actief voorlichtingsbeleid ten aanzien van kernbewa pening en zogenaamd vredesonderwijs kunnen zijn. Daarnaast zouden gemeenten kunnen be sluiten voortaan militai re propaganda in de vorm van bijvoorbeeld vlootbezoeken - te we ren en steun te verlenen aan plaatselijke vredes groepen. Brassband uit Schotland trad op in Goes GOES De Parkhead Salvation Ar my Brassband uit Glasgow, Schot land, die tijdens haar toernee door ons land ook Zeeland aandeed, werk te Goede Vrijdag mee aan de diensten van het Leger des Heils in Goes. Ook bracht het gezelschap onder meer een bezoek aan het Oosterschelde- werkeiland Neeltje Jans. Donderdagavond gaf dc Parkhead Band onder leiding van kapelmeester George Brown een concert in de Wes- terkerk, waar een programma van werken van Leger des Heils- en brass bandcomponisten werden uitgevoerd, als mede composities van Edward Grieg en Johannes Brahms. Het pro gramma werd aan elkaar gepraat door de presentator van de brassband Excelsior-Kloetinge, Gerard C. van Loo. Kapitein Van der Wel had de algehele leiding. Vandaag, zaterdag, vetrok de band naar Zuid-Holland voor voortzetting van de toernee. Opening expositie in Heinkenszand HEINKENSZAND Dc kunststich ting 'De Kern' houdt een expositie van schilderijen en tekeningen van Geertje van Oudheusden. De werken zijn in 'De Stenge' te Heinkenszand te bezichtigen van vrijdag 27 april tot zaterdag 26 mei. De officiële opening is vrijdag 27 april om 20.00 uur in 'De Stenge'. De tentoonstelling is geopend van maandag tot en met vrijdag, 's Maan dags van 13.30-17.00 uur. dinsdags van 10.00-12.00 uur, 's woensdags en vrij dags van 18.00-20.00 uur en donder dags van 13.30-17.00 uur. „Samen met anderen bezig zijn", is een van de doelstellingen van de deelnemers aan de hobby-werkplaats van Mensen zonder Baan in Krabbendijke KRABBENDIJKE „Samen met andere mensen bezig zijn, een voor waarde voor een prettige tijdsbesteding, dat mis je als je werkloos bent". Alle vijftien deelnemers aan de hobby-werkplaats van het project Mensen zonder Baan in Krabbendijke zijn het erover eens: de sociale contacten motiveren het meest om één keer in de week te gaan knutselen. De gezelligheid, de hulp van anderen bij ingewikkelde karweitjes en het besef dat je allemaal in hetzelfde schuitje zit; die factoren maken dat de deelnemers eigenlijk wel vaker zouden willen komen. Ze hebben allemaal een arbeidsverleden; dagelijks de handen uit de mouwen meestal in een soort teamverband. „Als je dan plotseling thuis komt te erg bang voor concurrentieverval- zitten, ben je in drie weken klaar sing en daarom hebben we afge- met alle lopende karweitjes. Alles sproken dat een deelnemer bijvoor- wat je uit de hoek haalt, doe je beeld alleen zijn eigen stofzuiger alleen. Iets nieuws verzinnen kan maakt, niet die van de buren". De niet, want Bruin kan de aanschaf Reimerswaalse knutselaars zijn erg van materialen en gereedschap niet lang bezig geweest met het inrich- meer trekken. Het is echt geen ten van een werkplaats, een loods wonder dat werklozen en WAO'ers die hen tijdelijk door de gemeente zich uitgerangeerd voelen, ze heb- beschikbaar is gesteld. De aanschaf ben nergens meer deel aan en ver- van gereedschap, het veilig en over- enigmgen zijn ook vaak te duur" zichtelijk opbergen ervan en het De hobby-werkplaats in Krabben- gezellig maken van de schuur was dijke, die nu ruim een maand echt eigenlijk het eerste klusje, draait, werkt in feite heel simpel. Onder de werkloze Reimerswalers rp zitten, zoals overal elders, veel vak- 1 lJu€llJK mensen. Iedereen die iets kan. pro- Hel feit da, de hobbj.cial, de beert het een ander bij te brengen. 5chuur maar tijdelijk kan gebrui- Zo is een gedeelte van de groep ken vervuit de deelnemers overi- bezig met het maken van mima- gcns mct grote zorg. De loods ligt in tuur-zeilschepen, weer anderen een bestemmingsplan waar eind houden het op houtsnijwerk en ook ^it jaar de grond bouwrijp moet het glasgraveren is populair. Er is worden gemaakt voor woningen, ook gereedschap en kennis in huis voor het repareren van electrlsche De schuur zou dan moete>. verdwij- apparatuur, auto's, brommers en nen. „Als ze ons nu maar een jaartje fietsen. „Maar hef moeten wel eigen langer zouden laten zitten, dan is spullen zijn", zegt K. Corbijn, die de de contuïteit van het project ge- hobbyclub vanuit het project Men- waarborgd", zegt één van de deel- sen zonder Baan begeleidt. „We zijn nemers. Er zijn voldoende aanwijzingen dat in september een grote toeloop van deelnemers kan worden verwacht. Nu met de zomer in zicht Wil ieder een zich op het tuintje werpen, en zijn ook de mogelijkheden van fiet sen en wandelen wat groter. „Alle mensen die we persoonlijk bena derd hebben of ze wilden meedoen, hebben toegezegd in september te willen beginnen. Als dat zou kun nen dan zouden we zelfs met twee middagen in de week beginnen. Het project kan dan bewijzen dat het z'n vruchten afwerpt. Alleen die onze kerheid over die loods speelt ons nog parten". Volgens Corbijn. van het project Mensen zonder Baan. is de hobby werkplaats er voor het project nogal makkelijk gekomen. Er was al een initiatiefgroep voor een knutselclub maar die stuitte op nogal wat moei lijkheden Toen contact werd ge zocht bij het baanlozenproject was alles betrekkelijk snel voor elkaar. „De initiatiefgroep heeft de zaak ook nu nog behoorlijk op sleeptouw, ze benaderen iedereen die wel zou kunnen meedoen en begeleiden de deelnemers in het begin zelf', ver telt de projectleider. De hobbyschuur is iedere woens dagmiddag vanaf 14.00 uur open voor mensen met een ww- of een wao-uitkering. Gereedschap en materialen liggen klaar, ook voor deelnemers van buiten Reimers- waal, aan de Parallelweg, vlakbij het station in Krabbendijke. RADEN MOETEN VOOR 1 JULI BESLISSEN MIDDELBURG De gemeentebestu ren in Zeeland hebben een nieuwe versie aangeboden gekregen van het voorstel om te komen tot een dis trictsgezondheidsdienst in Zeeland. Het terrein van de voormalige gasfabriek in Hansweert OOK GROENTEGEWASSEN VAN TfJINEN ONDERZOCHT MIDDELBURG In 1985 moet op het terrein van de voormalige gas fabriek in Hansweert een sane ringsonderzoek worden verricht. De resultaten van het nader bodem onderzoek geven hiertoe aanlei ding. De bovengrond van enkele tuinen blijkt matig verontreinigd te zijn met polycyclische aromaten en cyanide. Gedeputeerde staten wachten eerst de resultaten van een onderzoek van de milieu-inspectie Noord naar* de opname van deze stoffen door groen tegewassen af vóór zij een standpunt bepalen over het gebruik van de tuinen. Alle grondmonsters op en in de omgeving van het terrein zijn min of meer sterk vervuild met vluchtige verbindingen. Deze zijn mogelijk af komstig van een op het terrein ge vestigde garage. Verder is het grond water matig verontreinigd met cya nide. Het onderzoeksbureau heeft vier keer een drinkwatermonster geana lyseerd omdat de drinkwaterleiding van kunststof is. In deze gevallen bleek het water verontreinigd met propyl benzeen. Bij een onderzoek van de watermaatschappij Zuid- West Nederland in acht woningen zijn geen. verontreinigingen aange troffen in het drinkwater. De WMZ vindt gezien de mate van bodem verontreiniging en de moeilijke voorspelbaarheid van de aantasting van de kunststof waterleidingen bo demsanering absoluut noodzakelijk. Aan de colleges van burgemeester en wethouders is gevraagd het ontwerp van de gemeenschappelijke regeling aan de gemeenteraad aan te bieden, zodat tot vaststelling kan worden overgegaan. De bestuurlijke werkgroep die de ge meenschappelijke regeling heeft voor bereid, schrijft aan de gemeentebestu ren dat de begroting voor de dienst sluitend is en dat de staatssecretaris van volksgezondheid heeft aangege ven welke posten voor rijksvergoe- Auto van de weg geraakt bij Sluis SLUIS Bij een ongeluk op rijksweg 58 bij de grens te Sluis is vrijdagmor gen omstreeks vijf uur de personenau to van J. N. uit Groede onherstelbaar beschadigd. N„ verkerend onder in vloed, was van de weg geraakt en in een sloot terecht gekomen. Daarbij werd een verkeersteller van rijkswa terstaat beschadigd. N. werd een bloedproef afgenomen. Gs: 'Proefgeld' vormingsweken voor scholieren MIDDELBURG - Bij wijze van expe riment zijn gedeputeerde staten be reid één keer een bijdrage van bijna 7 mille te geven in de kosten van vormingsweken, die zijn en worden gehouden voor leerlingen van de chr. nijverheidsschool 'De Waayenburgh' te Middelburg. Het gaat om vor mingsweken in 1983 en 1984 voor leerlingen van het derde jaar. Die worden in het Van Eeghenhuis voor bereid op de entree in de maatschap pij- Gs schrijven in hun voorstel aan de staten, dat van dit experiment „een grote nawerking" wordt verwacht. Gebleken is, dat veel ouders de bijdra ge van 165 gulden per week niet kunnen dragen vanwege hun lage inkomen. In overeenstemming met het advies van de provinciale onder wijsraad willen gs een subsidie in het experiment geven. Dat kan dan te-, vens worden benut om te zien welke criteria er aangehouden horen te wor den om de noodzaak van dergelijke activiteiten te bepalen. Als die duide lijk zijn, zullen gs bij het rijk 'vast' geld bepleiten voor dergelijke vor mende activiteiten. ding in aanmerking komen. In de regeling is rekening gehouden me: een aantal opmerkingen vanuit diver se gemeenten bij eerdere behandeling van de zaak. Het is van belang dat de gemeentera den zich voor 1 juli over de gezond heidsdienst uitspreken: tot die datuir is 1,25 miljoen van het rijk beschik baar. Is echter op dat moment geen beslissing genomen dat besteedt de staatssecretaris het geld aan andere projecten in den lande. De gemeenteraden die in een eerder stadium al tot toetreding van de districtsgezondheidsdienst besloten, is gevraagd opnieuw die beslissing te nemen. Reden daarvoor is, dat de tekst van de gemeenschappelijke re geling in alle gemeenten gelijk is. Tot de taken van de districtsgezond heidsdienst moeten worden gerekend advisering aan de gemeenten over dc gezondheidszorg in het algemeen en over taken die de wet aan de gemeen ten en de provincie opdraagt op hel terrein van de volksgezondheid, be vorderen van samenwerking tussen de diverse instanties die zich in een gemeente met de gezondheidszorg bezighouden (artsen, kruiswerk), op sporen en bestrijden van infectie ziekten, controle van onder andere zwembaden en campings, het doen van inentingen, het geven van ge neeskundige hulp aan politie en jus titie, het doen van lijkschouwingen en werkzaamheden voor de jeugdge zondheidszorg. Inspraakronde recreatiebeleid MIDDELBURG Gedeputeer de staten van Zeeland hebben besloten over het provinciaal beleidsplan voor recreatie en toerisme drie informatie- en in spraakbijeenkomsten te hou den. Tijdens die bijeenkomsten, zai informatie worden verstrekt over het ambtelijke plan dat is gebaseerd op de rapporten van de Grontmij. Ook zal er moge lijkheid worden geboden tot (groeps)discussie. De bijeenkomsten zijn op: 7 mei, Concert,- en Gehoorzaal, Verwe- rijstraat, Middelburg; 10 mei, De Eenhoorn, Markt 1, Oostburg; 28 mei, dorpshuis De Schutse, Julianastraat 22, Haamstede. Al le bijeenkomsten beginnen om 19.30 uur en ze zijn vrij toeganke lijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 12