PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Eén opslagplaats voor kernafval Gaddafi eist vertrek politie bij ambassade Val kabinet om kernwapens zou CDA negen kamerzetels kosten Ford Escort Laser ramain iïland osttwee evens autn adria Gebrek aan brood in Paramaribo WINSEMIUS: BESLUIT VOOR '86 de PZC vandaag Grote duinbrand bij Bloemendaal Voor jonge gebruikte Honda's met garantie ijl BERBO Zonnig Zonnig. Middagtemperatuur onge veer 18 graden, aan zee enkele graden lager. Zwakke tot matige zuidelijke 227e jaargang no. 94 Vrijdag 20 april 1984 incl. 5-versn.bak 16.793,- afl. kosten 373,- Tdijk 150 4463 AE goes 01100 20440 PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - In Paramaribo is deze week een tekort aan brood ontstaan, omdat de de bakkerijen slechts in beperkte mate meel hebben gekre gen. Een zegsman in Paramaribo verklaarde hoe hij veertien winkels bezocht en in nog slechts een brood aantrof Het brood- en meellekort is een gevolg van de deviezenmaat- regelen van de Surinaamse overheid. Banken mogen geen kredieten meer verstrekken voor importtransacties. De Surinaamse regering heeft gezegd dat de deviezenvoor raad moet worden geïnventariseerd en dat de maatregel een tijdelijk karakter draagt. Hel Surinaamse dagblad De VJare Tijd erkende donder dagochtend dat er wat problemen zijn met de meelvoorzie- ning. Volgens de Ware Tijd is er nog een voorraad van 2000 ton meel in het land. Een Surinaamse delegatie onder leiding van minister van Financiën M. Chehin is op het ogenblik in Washington voor besprekingen met het Internationale Monenlaire Fonds (IMF). Suriname wil van dat fonds 100 miljoen dollar lenen. Het IMF eist echter dat Suriname een aantal versoberingsmaatregelen neemt. 191137 apr 84 DEN HAAG (ANP) - Er zal één lokatie moeten worden gevonden waar zowel laag- en middelactief als hoogactief radio-actief afval kan worden opgeslagen. Over de plaats zal de regering advies inwinnen bij een in te stellen Commissie Lokatiekeuze Opslagfaciliteit Radio-actief Afval (LOFRA). Dit staat in de nota „Radio-actief afval'' die minister Winsemius van milieubeheer donderdag mede na mens zijn collega van economische zaken en de staatssecretaris van so ciale zaken en werkgelegenheid aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Uit dit regeringsstandpunt vloeit voort dat het laag- en middelactief afval niet meer in de oceaan zal worden gestort. De regering denkt voor 1 januari 1986 een beslissing te nemen over de defini tieve lokatie. waarna in 1989 met de opslag op land kan worden begonnen. Voorlopig wordt het radio-actief afval tijdelijk op het terrein van ECN (Ener giecentrum Nederland) in de gemeen te Zijpe (Noord-Holland) opgeslagen. De bewindsman denkt een terrein met een oppervlakte van ongeveer 20 hectare nodig te hebben voor de op slag. Het radio-actief afval kan worden opgeslagen in loodsen of bunkers op het land of een aantal meters onder het aardoppervlak. Bij deze opslag op het land kan dat deel van het laag- en (Slot zie pag. 3 kol. 5) BLOEMENDAAL (ANPi - In de Kennemerduinen bij Provinciaal Ziekenhuis, betreden de brand. Bloemendaal is donderdagmiddag een grote duin- Het duurde ongeveer drie uur voordat het vuur was brand uitgebroken. Naar schatting vijftig hectare geblust. duingebied werd ernstig beschadigd. Volgens de politie ontstond de brand nadat twee Brandweerkorpsen uit Bloemendaal, Velzen en Haar- jongetjes uit Haarlem in de duinen probeerden een lem, in samenwerking met het brandweerkorps van het zogenoemde trekbom in brand te steken. Excuses Minister Brinkman veront schuldigt zich over zijn uit spraken over de kamerleden. Er is geen sprake van minach ting van het parlement, aldus de bewindsman. (PAGINA 3) Streekradio De Culturele Raad van Zee land is onthutst over de opstel ling van gs ten aanzien van regionale omroep. De raad doet een dringend beroep op de staten om vóór streekradio te kiezen. (PAGINA 11) Dubbeldekker Scheepswerf De Hoop te Lo- bith is de laagste inschrijver voor de bouw van de derde dubbeldeks veerboot van de PSD. De Schelde kwam als hoogste uit de bus. (PAGINA 11) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 11, 13, 15 en 17 Sport: 19 Lubbers: we worden kierewiet (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers heeft besloten voorlopig in het pu bliek niets meer te zeggen over de kwestie van de plaatsing van kruis raketten. „Ik ga even de ether uit", zei hij donderdag op zijn wekelijkse persconferentie. Lubbers zei dat de burgers zo langza merhand „kierewiet" worden van alle verhalen over deze kwestie. „Zij lezen steeds maar weer berichten die of verzonnen zijn, of uit de lucht gegre pen en vervolgens weer becommenta rieerd moeten worden". De premier sloot zich daardoor aan bij minister De Ruiter van defensie die woensdag al zei dat aan de kwestie van de kruisraketten overdreven aan dacht wordt besteed. Hoewel daarover in het kabinet geen formele afspraak is gemaakt, houden alle bewindslieden zich momenteel aan dit stilzwijgen. ENQUETE IN OPDRA CUT A TLANTISCHE COMMISSIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Als het kabinet-Lub- bers (bijvoorbeeld door toedoen van de CDA-fractie) zou vallen op een besluit om tot plaatsing van kruisra ketten over te gaan, dan zal het CDA bij de daarop volgende verkiezingen negen zetels verliezen. Dat blijkt uit een door het NIPO in opdracht van de Atlantische Commissie uitgevoerde enquete. Twintig procent van de mensen die bij de vorige verkiezingen CDA hebben gestemd en 17 procent van de mensen die dat zeggen te zullen doen als nu verkiezingen worden gehouden, zeg gen volgens de enquete hun stem in dat geval aan een andere party te zullen geven. Dat komt overeen met ongeveer negen zetels Acht van de tien 'overlopers' zou dan zijn stem geven aan de WD. Het CDA zou in dat geval niet meer dan 25,3 procent van de stemmen krijgen (38 zetels). WD-stemmers blijken zeer partijtrouw te zijn, want respectieve lijk 97 en 96 procent van hun aanhang zegt na een val van het kabinet- Lubbers opnieuw PvdA dan wel WD te zullen stemmen. Van de 1051 ondervraagden zegt 17 procent plaatsing van de kruisraket ten een goed besluit te zullen vinden, 38 procent zegt .jammer, maar aan vaardbaar" en 40 procent beschouwt plaatsing als verkeerd. Van de CDA- stemmers vindt 26 procent plaatsing juist, 19 procent is tegen en de reste rende 55 procent zegt .jammer". Bij de VVD is 41 procent voor plaat sing en 10 procent tegen, terwijl bij de PvdA slechts 8 procent voor plaatsing is en 63 procent absoluut tegen. Bijna de helft van de ondervraagden vindt dat het kabinet moet blijven zitten als besloten wordt niet te plaatsen. Een val van het kabinet wordt in dat geval door 41 procent gewenst. De vice-voorzitter van de CDA-fractie, Eversdijk, zei donderdag in Heinkens- zand (Zeeland) dat het een ramp voor het land zou zijn als het kabinet over de kruisrakettenzaak zou vallen. „Dan zou het economisch herstelbe leid van het kabinet, waarvan de eerste gunstige tekenen zichtbaar worden, worden afgebroken „Een ka binetscrisis zou betekenen dat alle inspanning, alle moeite en alle pijn van de afgelopen anderhalf jaar voor niets zijn geweest", aldus de CDA'er. Zie ook pagina 13) RILLAND Onenigheid in een woning in Rilland heeft ionderdagavond geleid tot een drama waarbij twee in woners van dit dorp om het jleven zijn gebracht. De slachtoffers zijn een vader en een dochter. De identiteit en de leeftijd van de slachtoffers konden door de politie gisteravond laat nog niet wor den vrijgegeven omdat de familiele den van de slachtoffers nog niet waren Ingelicht over het drama. De echtge noot van het vrouwelijke slachtoffer is Idoor de politie aangehouden. Het was gisteravond laat nog volko- 'men onduidelijk wat zich precies in de ■woning aan de Steenvlietstraat cheeft afgespeeld. Een woordvoerder -\Van de rijkspolitie in Middelburg zei 'alleen dat de 'moordpartij' werd ont dekt toen de rijkspolitiegroep Rei- merswaal tegen tien uur een melding ^___Jkreeg van 'onenigheid' in de Rillandse _^-^Woning. Toen de politie daar aan- kwam werden de stoffelijke over schotten van de slachtoffers aange troffen. Vannacht waren in totaal vijf tien mensen van de rijkspolitiegroep Reimerswaal. de districtsrecherche en de technische recherche nog volop bezig met het sporenonderzoek in de woning. DRIEBERGEN (ANP) Het opkomende paasverkeer heeft donderdagavond voor weinig problemen ge zorgd. Zoals op de foto te zien is stond rond zes uur 's avonds bij de grensovergang Bergh-autoweg een file van ongeveer 2 kilometer. Ook bij Venlo was een zelfde drukte te constateren, maar de woordvoerder van de politieverkeerscentrale in Driebergen sprak van „een gezellige drukte op de wegen die echter geen moeilijk heden heeft opgeleverd". Ook op de weg Amhem-Apeldoom was het gebruikelij ke beeld van het paasverkeer te zien veel witte kentekenplaten wezen erop dat onze oosterburen dit komende weekeinde een frisse neus in Nederland willen halen. Veel Westduitsers zijn overigens al woens dagavond in groten getale in ons land aangekomen Voor vandaag en morgen voorziet de verkeerscentrale ook iceinig of geen problemen. Het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBTi zei gisteren dat veel hotels en pensions zijn volgeboekt, maar dat de kampeersector nog ruimte over had. Gezien het mooie weer dat voor het weekeinde wordt verwacht, ziet het NBT daar ook een grote toeloop Zeeland bleek gisteravond nog voldoende hotel- en pensionruimte, evenals verhuur- ruimte bij particulieren te hebben. VERHARDING IN CONFLICT (Van onze correspondent) LONDEN - Het uitzicht op een vroegtijdige oplossing van het geschil tussen Engeland en Libië rond de Libische ambassade in Londen, die sinds dinsdag door de Britse politie omsingeld wordt gehouden, lijkt van de baan na een aantal harde uitspraken van de Libische leider kolonel Gaddafi. Gaddafi heeft gisteren geëist dat de zwaarbewapende Britse politiemen sen, die zich in groten getale rond de ambassade bevinden, worden terug getrokken, en dat het ambassadeper soneel niet verder lastig wordt geval len. „Als onze mensen zouden worden aangevallen, hebben zij het recht zich te verdedigen", zo voegde hij daaraan toe. De Libische leider heeft verder de schuld van de schietpartij van dins dag, waarbij de 25-jarige agente Yvonne Fletcher om het leven kwam en tien demonstrerende Libiërs ge wond raakten, vierkant bij de Britse politie gelegd. „Zij hebben zelf die agente doodgeschoten", zei hij in een interview voor de Amerikaanse tv. Een verder teken dat Libië toch de harde lijn wil volgen (nadat woensdag in Britse kringen de hoop op een compromis werd aangewakkerd toen Gaddafi een einde maakte aan de omsingeling van de Britse ambassade in Tripoli) is de inhoud van een brief van Libische revolutionaire studen- ten die op de Britse ambassade is bezorgd. In de brief staat, dat de naar schatting 9000 Britten die in Libië voornamelijk in de olie-industrie werken, zich als gegijzelden kunnen beschouwen zo lang de Britse politie het beleg van de ambassade in Londen niet opgeeft. De Britse regering nouui evenwci vasx, aan het sinds dinsdag ingenomen standpunt, dat niemand de ambassa de zal mogen verlaten zonder door de Britse politie gehoord te zijn over de schietpartij. De Britten willen verder toestemming om in aanwezigheid van Libische diplomaten de ambassade te doorzoeken, in de hoop het moordwa pen te vinden, A De afval-nota van Winsemius TTTanneer het kabinèt- ,pvc^L| W Lubbers nog wat tijd van leven heeft wil het ko- i—j mend najaar een aantal be- slissingen nemen, die bepa lend zullen zijn voor het toekomstig energiebeleid in Nederland. Onder deel daarvan is een antwoord op de vraag hoe radio-actief afval in een minder voorlopige vorm dan nu moet worden opgeslagen, Gisteren heeft minister Winsemius (milieubeheer) de Tweede Kamer een nota over het radio-actief afvalbeleid aangeboden. Belangrijkste element daaruit is het kabinetsbesluit is dat er in Nederland één plaats moet worden aangewezen voor de opslag van alle categorieën radio-actief afval. Waar dat zal zijn wil men in Den Haag vóór 1 januari 1986 bepalen zodat het terrein i ongeveer 20 hectare groot, bebouwd met een loods, een bovengrondse of onder grondse bunker) in 1989 kan zijn inge richt. In navolging van wat verschil lende andere Westeuropse landen hebben gedaan wil het kabinet naar een opslagmethode, die voor de ko mende 40 tot 50 jaar redelijk contro leerbaar. vrij van voortdurende be stuurlijke problemen en tegelijk niet al te kostbaar is. Op het ogenblik is alleen een zeer tijdelijke oplossig voorhanden door opslag bij het Ener gie Onderzoekcentrum Nederland (ECN) in Petten Het hoogactief afval dat overblijft na opwerking van de splijtstofelementen uit de kerncentra les m Borssele en Dodewaard blijft voorlopig nog in het buitenland. Maar onder meer op basis van het veelbe sproken Cogéma-contract (de Franse opwerkingsfabriek die de PZEM van brandstof voorziet) is de mogelijkheid aanwezig dat dit kemsplijtingsafval in de jaren '90 terugkomt naar Neder- land. Ook deze nota-Winsemius over de berging van radio-actief afval heeft alle trekken van een stuk tijde lijkheid. Voor een echt definitieve berging van het spul dat uiterst lang straling kan blijven veroorzaken en dus geisoleerd moet worden bewaard, wordt in feite nog maar weinig aange reikt. De minister begeeft zich ook eigenlijk maar nauwelijks in die rich ting. Ter toelichting van zijn nota zei hij gisteren op een congres in Den Haag „Definitieve opslag zal te zijner tijd wellicht plaats kunnen vinden in geologische formaties." En daarbij wordt dan gedacht aan zoutkoepels. een oplossing waarmee onder meer wordt geëxperimenteerd in Braunsch weig (West-Duïtsland): hoog radio actief afval wordt daar gestapeld in de diepe schachten van een voormalige zoutmijn. De discussie in de kring van deskundigen over het 'ja of nee' tegen opslag in zoutformaties is overigens nog lang niet uitgekristalliseerd. In Nederland is praktijkonderzoek des tijds geblokkeerd als gevolg van fel verzet tegen proefboringen in het noorden van het land, En het ziet er niet naar uit dat die er nu snel zullen komen. Toch kan Nederland het vraagstuk van de berging van het radio actief afval (in de brede zin van alle soorten) niet op zijn beloop laten. Ook wanneer straks zou worden beslist dat er geen nieuwe kerncentrales bij ko men zit ons land met een groeiende hoeveelheid restmateriaal (uit zieken huizen. laboratoria, industrie en - mo gelijk - uit de bestaande kerncentra les), dat een bestemming zonder steeds weer nieuwe problemen moet krijgen. Dumping in zee is thans defi nitief afgeschaft, maar daar stond tot voor kort weinig substantieels tegen over. Bovendien wil het kabinet op termijn niet voor voldongen feiten worden geplaatst wanneer de opwer kingsfabrieken in Frankrijk en Enge land. die voor de Nederlandse kern centrales splijtstofelementen op nieuw voor gebruik geschikt maken, op basis van het contract zouden besluiten de restanten naar de op drachtgevers terug te sturen. Vandaar de beslissing om nu één centrale lokatie voor een berging gedurende ongeveer een halve eeuw aan te wij zen. Er is weinig fantasie voor nodig om te voorspellen dat het verzet te gen iedere voorgenomen opslagplaats in volle hevigheid zal losbarsten en dat er pogingen zullen worden onder nomen om een aanwijzing opnieuw in de tijd op te schuiven. Maar de Brede Maatschappelijke Discu3nie over het energiebeleid is achter de rug: kabi net en parlement moeten nu in staat zijn om knopen door te hakken. Werkelijke definitieve oplossingen voor de berging van radio-actief afval zijn nog steeds niet algemeen aan vaard en dus nog niet toepasbaar. Maar betekent niet dat óók tijdelijke voorzieningen blijvend op de lange baan geschoven kunnen worden Te gen zwaar omstreden oplossingen (zo als dumpen in zee) 'nee' zeggen vereist dat tegen iets anders 'ja' zal moeten worden gezegd Wie dat laatste óók tegenhoudt is echt onverantwoord be- ag' vdM (ADVERTENTIE) naar: Gildeweg 21, 4383 NJ Vlissingen. Telefoon 01184-13995 Off. Honda-dealer voor Walcheren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1