PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ILubbers vestigt hoop dop kleinere bedrijven Gesprek tussen Engeland komt Libië en op gang K Franse premier eist onvoorwaardelijke steun communisten VS: totaal verbod op chemische wapens JEUGDWERKLOOSHEID NEEMT AF GEBAARVAN KOLONEL GADDAFI Akkoord scheiding troepen Beiroet Shirts met karakter Tl Wl (BI 'RLE) n Perioden met zon Perioden met zon en droog. Middag |en temperatuur ongeveer 15 graden Zuidelijke windin het binnenland toenemend tot matig, aan de kust tot vrij krachtig. [rs227e jaargang no. 93 ^Donderdag 19 april 1984 West ha vend i jk 14B. Goes.Tel.01100-20620 .GENÈVE (UPI) - De Verenigde staten hebben woensdag op de VN-Ontwape- lingsconferentie in Genève voorstellen gedaan voor een alomvattend verbod p chemische wapens. Het ontwerpverdrag voorziet in een zeer vergaande ^orm van controle (verificatie). De controlemaatregelen zijn zo vérstrekkend veel landen moeite zullen hebben deze te aanvaarden, zo erkende e-president George Bush die de voorstellen presenteerde, ie Sovjet-Unie heeft de verificatievoorstellen al verworpen voordat ze officieel ren ingediend. Ze noemde de voorgestelde maatregelen „duidelijk onaan vaardbaar". Volgens Moskou zijn ze slechts bedoeld om een akkoord te jilokkeren. liet door de VS voorgestelde verdrag gaat uit van het idee dat staten zich ïerplichten hun totale voorraad aan chemische wapens te vernietigen. De Jabrieken waar deze wapens gemaakt worden, dienen eveneens te worden ontmanteld. Buitenlandse inspecteurs moeten op de naleving van het akkoord De Sovjet-Unie gaat in principe akkoord met internationale inspectie op haar grondgebied. Maar het is niet bereid toe te staan dat inspecteurs op elk gewenst tijdstip en op elke gewenste plaats hun inspecties kunnen uitvoeren, zoals in de voorstellen wordt verplicht. Op dit moment is alleen het gebruik van chemische wapens verboden krachtens het zogenaamde Protocol van Genève uit 1925. Met ingang van vandaag zal in Nederland voor de uitvoer van 11 chemische stoffen een exportvergunning zijn vereist. Het ministerie van economische zaken heeft dit woensdag meegedeeld. Het uitvoerbesluit strategische goede ren van 1963 is hiermee voor de tiende keer gewijzigd. De Nederlandse maatregel is uitvloeisel van eerder Europees beraad, waarin minister Van den Broek heeft aangedrongen op maatregelen vanwege het gebruik van chemi sche wapens in de oorlog tussen Irak en Iran. zat» staaoEN HAAG (GPD/ANP) - Hoewel 400 geënqueteerde Nederlandse topmanagers in 198 4 840.000 lag. Vergeleken met een jaar pscei nauwelijks of geen groei van de werkgelegenheid in hun bedrijf verwachten, blijft premier ^SdrmstodnuTpramt hoger!»- Lubbers optimistisch. In navolging van de situatie in de Verenigde Staten zouden het hier gen een stijging van de totale wèrk- 'ook vooral de kleinere bedrijven kunnen zijn - in de dienstverlening maar ook op het gebied loosheid met 9 procent. Eind maart was ongeveer 18 procent van hoogwaardige technologie - waar het personeelsbestand zou kunnen groeien, aldus de van de beroepsbevolking werkloos in premier woendag in Den Haag. het eerste kwartaal van dit jaar is de Ivoor seizoen gecorrigeerde werkloos- Premier Lubbers nam woensdag het deze jongeren veel makkelijker het bij jongeren onder de 19 jaar. Voor de heid in min of meer dezelfde mate eerste exemplaar in het ontvangst bedrijfsleven ingesluisd worden, aldus helft is de daling van de jeugdwerk- toegenomen als in de tweede helft van van een onderzoek onder 400 topma- de premier. loosheid toe te schrijven aan een vorig jaar nagers van grote Nederlandse onder- JnnOPrPn afneming van het aantal werkloze in het eerste kwartaal zette de daling nemingen. Uit het onderzoek dat de J UllgcVil schoolverlaters. van het aantal werkloze bouwvak universiteit van Utrecht uitvoerde in De jeugdwerkloosheid (werklozen kers zich niet door. Daarbij trad een opdracht van het consultensy-bureau onder 23 jaar) is in maart afgenomen. Dat blijkt uit het maandverslag over lichte stijging op. Het omgekeerde Egon Zehnder International, blijkt Bij de mannen daalde zij met 7,5 de arbeidsmarkt van het ministerie was het geval bij werklozen van 57,5 onder meer dat de ondernemingen in procent tot 121.900 en bij de vrouwen van Sociale Zaken en Werkgelegen- jaar en ouder, maar dat komt omdat meerderheid een stijging van omzet met 4,8 procent tot 109.100. De daling heid. De jeugdwerkloosheid maakt nu deze niet meer verplicht zijn zich bij en netto-winst verwachten in 1984. vindt vooral zijn oorzaak in een 28 procent uit van de totale werkloos- het arbeidsbureau te laten inschrij- Naast een verwachte stijging van in- vermindering van de werkloosheid heid, die eind maart op ongeveer ven. yesteringen door 37 procent (51 pro gs, Ti it 'Tl ?er ee sitie stai, edsti .00 ui tu 1 ntmo cheid h geo cent blijft constant), ziet slechts 14 procent het personeelsbestand groeien. Arbeidstijdverkorting wordt door de meeste topmanagers afgewezen. On derzoeksleider prof. A. van der Mei den wees er echter op dat jongere managers meer flexibiliteit op dit punt tonen dan hun oudere collega's. Lubbers zei daarnaast een groei van het aantal deeltijdbanen te verwach- imr rarn b. nm i? nr* vit* rw M Ook verdedigde Lubbers opnieuw de stageplaatsen en andere vormen van werken met een uitkering voor jonge ren. Wanneer de personeelsmanager aan uitbreiding gaat denken kunnen fina alteai rste fras deel irijs. sr.derl 1-2. 1 -Tem; iers-0 eendi hama 3. L 2Kla. eends lovlei Sir ho lie aarlij nt-Ja nt Polarisatie Minister De Ruiter van defen sie venvijt zowel PvdA en VVD een houding die bijdraagt tot polarisatie van de standpun ten in de kruisrakettenkwes tie. (PAGINA 3) Monumentenfonds Institutionele beleggers begin nen een fonds ter bevordering van de monumentenzorg. Jaarlijks is honderd miljoen gulden beschikbaar (PAGINA 3) Ziekenhuisbouw Staatssecretaris Van der Reijr den stemt in met plannen voor ziekenhuisbouw in de provin cie. Dat betekent sluiting van het Sint-Liduinaziekenhuis in Hulst. (PAGINA 13) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 7 Kunst en cultuur: 9 Provincie: 13, 15, 17 en 19 Sport: 21 LONDEN (ANP) De straten rond het Londense St.-James Square waar het belegerde Libische ambassadegebouw zich bevindt, zijn met metershoge blauwe plastic gordijnen afgesloten. Slechts politiemensen en andere functionarissen mogen de gordijnen passeren. LISSE (ANP) In de bollenstreek is men volop in de weer met het 'knoppen' van de narcissen. Op dit bollenveld bij Lisse is het fleurige kanvei al een eind gevorderd. De afgesneden narcissen worden onder meer verwerkt tot bloemenslingers, die vooral bij toeristen gretig aftrek vinden. De zon en zijn slagschaduw T\e berichten over door- I •L'zettend economisch herstel ook in Nederland - ij beginnen elkaar in ver- hoogd tempo op te volgen Onze belangrijkste buur als het gaat om een zekere afspiegeling, West- Duitsland. meldt een opvallende ver betering van de bedrijvigheid. De des kundigen van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling (OESOi in Parijs, waarbij 24 westerse industrielanden zijn aan gesloten. komen tof de conclusie dat de opleving sneller verloopt dan was voorzien en ook langdr zal aanhouden dan tot dusver was verondersteld. En gisteren werd in Den Haag het resul taat van een opiniepeiling onder de topmanagers van de vierhonderd grootste ondernemingen in Nederland gepubliceerd, dat bepaald ook niet klageng was over de huidige gang van zaken in het bedrijfsleven. Een meer derheid van de ondervraagde indu striëlen verwacht in 1984 een toename van omzet, winst en investeringen. Kortom, de zon begint dus nu kenne lijk door te breken in de economie, die een aantal jaren achtereen had te kampen met zware bewolking, mist en slecht zicht. En hoewel veel econo men-wijsheid de laatste jaren was te vergelijken met koffiedik-kijkerij en uitliep op onderling gekift, begint er nu weer meer lijn en vertrouwen in de economische verwachtingen te ko men. De toplaag van het Nederlandse bedrijfsleven gaat er in grote meerder heid vanuit dat Nederland rond het jaar 1990 uit de sociaal-economische crisis zal zijn. Alleen zal het doorge broken zonlicht (daar zijn alle toe komstvoorspellers het langzamer hand óver eens) nog geruime tijd een zware slagschaduw voor zich uitwer pen die van de werkloosheid. On danks alle optimisme zijn de vooruit zichten op een vermindering daarvan met erg moedgevend. Het heet dan dat 'economische groei nog niet wordt vertaald in werkgelegenheid'. De on dervraagde Nederlandse managers gaan er voor een belangrijk deel zelfs vanuit dat zij het jaar 1984 zullen afsluiten met minder personeel. En zij verwijzen de ideeën van het kabinet dat er in het bedrijfsleven op betrek kelijk korte termijn 150.000 arbeids plaatsen kunnen worden geschapen, de volstrekt van de hand Premier Lubbers mag dan i kring van het vaderlandse be- (Van onze correspondent PARIJS - De Franse regeringsleider Pierre Mauroy zal vanmiddag i Nationale Vergadering de vertrouwenskwestie stellen. Hij zal dit doen in een tamelijk korte verklaring, waarin de nadruk zal liggen op de salarispolitiek van de regering en haar industriebeleid, in het bijzonder het saneringsplan voor de staalindustrie. De manoeuvre heeft voornamelijk tot doel de drijfsleven worden beschouwd als 'de communistische coalitiepartners te dwingen kleur te bekennen. bekwaamste politicus van het land', met de bevindingen daar over een Mauroy kreeg woensdagmorgen in de ten de regering dan zijn zij voor mogelijke bijdrage aan de oplossing ministerraadsvergadering onder lei- geruime tijd monddood gemaakt en is van het probieem van de werkloos- ding van president Francois Mitter- alle kritiek die zij de afgelopen maan- heid was gieren bepaald verle- rand - en in aanwezigheid van de vier den hebben geuit niet meer dan een De theorie, lang verkondigd, communistische ministers - toestem- loos dreigement geweest. Stemmen zij 'eerst investeren en dan komen dé ming voor deze stap. De communisten echter vóór de motie van afkeuring banen vanzelf begint de laatste tijd uiten al maandenlang hevige kritiek dan betekent dit het einde van de vry ernstig te verbleken Vandaar dat op het economische en financiële be- Union de la Gauche en dus van de de nummer-president ais antwoord op leid, maar zweren bij hoog en bij laag communistische deelneming van de de beVjncjingen van de industriële dat zij solidair zijn met de Union de la regering. topfiguren het denkbeeld ontwikkel- de dat de groei van banen in Neder- Gauche (Linkse Unie van socialisten en communisten) en regeringsverant woordelijkheid willen blijven dragen. De gang van zaken levert voor de regering op zich geen enkel gevaar op, want de socialisten hebben in de Nationale Vergadering de absolute meerderheid. Steunen de communis- Bezetting ambassade - Nederland heeft bij de Surinaamse regering ge protesteerd tegen de bezetting van de ambassade in Paramaribo, dinsdag door een groep betogers. De regering, zo heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken woensdag in Den Haag ver klaard, heeft van Suriname vergoe ding van de schade geeist. en maatre gelen om herhaling te voorkomen. IVan onze correspondent! De Libische autoriteiten lieten gister- laten gaan een „belangrijk gebaar" se zaken en coördinerend bewinds- LONDEN - Terwijl bewapen- avond weten, dat het personeel van de van kolonel Gaddafi, en een moge- man in deze zaak) zich heeft gesteld, is Britse ambassade in Tripoli, die dins- lijkheid om een eind te maken aan de dat de Libiers zonder verder bloedver- de politiemensen OOK gisteren bag by wijze van vergelding voor de patstelling die dinsdag ontstond na gieten hun ambassade moeten verla de gehele dag de Libische gebeurtenissen in Londen door mili- de schietpartij bij de Libische am- ten. waarna hij het gebouw door de in T nnrlen nmcin- tairen werd omsingeld, het ambassa- bassade. politie wil laten doorzoeken. geld hielden van waaruit dinsdag een Britse agente reizen. maakte, dne Britten te hebben gear- chcr betreurd. Dat laatste neemt niet werd doodgeschoten, was er 's avonds laat enige beweging te bespeuren in de onderhan delingen tussen Engeland en Libië. - resteerd. kennelijk als antwoord op de weB- dat de Libiers geen enkele ver- aanhouding van drie Libiers. dinsdag anlwoordelijkheid voor de schietpar- n op het Londense vliegveld Heathrow aanvaarden. Ie overeenkomsten en heeft VN-secre- BEIROET (AFP) - De uit vier partijen bestaande militaire sub-commissie in Beiroet heeft woensdagavond overeenstem ming bereikt over het uitvoeren van het lang besproken plan voor scheiding van de milities en het geregelde leger aan de „groene lijn" tussen Oost- en West-Beiroet. De commissie heeft voorts een nieuw staakt- het-vuren afgekondigd voor ge heel Libanon. Dit staat in een verklaring van de commissie, die bestaat uit vertegenwoordigers van het ge regelde leger en de shi'itische „Amal"-. de Druzen- en christe lijke milities. De militaire commissie bepaalde dat de Franse en Libanese waar nemers die zullen toezien op een bestand vanmiddag langs de „groene lijn" met hun werk zul len beginnen. De operatie van de scheiding en terugtrekking van de islamitische milities aan de ene en de christelijke militie en het geregelde leger aan de ande re kant zal morgenochtend be ginnen. zo besloot de commissie. De buffermacht bestaat volgens het Libanese centrale nieuws agentschap uit 1 800 man en 80 Franse en Libanese waarnemers land de komende jaren waarschijnlijk eerder zal moeten worden gezocht in het midden- en kleinbedrijf (zoals ook in de Verenigde Staten het geval is) dan in de industrie. Dat het juist over mogelijkheden tot een gerichte be strijding van de werkloosheid in Ne derland nog steeds een complete ver warring is tussen de betrokken partij en, wordt de laatste dagen ook nog weer eens duidelijk in de Sociaal Economische Raad (SER). Het wil dit adviesorgaan van de regering nog maar steeds niet lukken om een on verdeeld standpunt te bepalen over de vraag hoe het nu verder moet met het economisch herstelbeleid in dit land. De werkgevers bepleiten onver minderd forse bezuinigingen op de uitgaven van de overheid en meer steun aan het bedrijfsleven. De vakbe weging wil het wat kalmer aan. wil de koopkracht op peij houden en wil door arbeidstijdverkorting meer ba nen scheppen misch tij bezig is te keren en ook Nederland dat beduidend begint te merken, is de vraag hoe het kabinet daarop zal inspelen. Van een echt gericht werkgelegenheidsbeleid is de afgelopen twee jaar bij dit kabinet nog niet veel te merken geweest. En dus zal het er nu eindelijk van moeten komen Zorgelijke gezichten en poli tiek krasse uitspraken zijn nog steeds niet hetzelfde als maatregelen, die er toe bijdragen dat straks meer uitzicht wordt geboden aan een nieuwe lich ting schoolverlaters. Berichten over terugkeer van de zon in de economie zijn alleen maar geloofwaardig als ze worden gevolgd door een ontwikke ling die het vertrouwen schept dat die zelfde zon in staat .s het spookbeeld van de massale werkloosheid op ter mijn te verjagen. En dat doen die berichten nu zeker nog niet. vdM ADVERTENTIE f Goes Middelburg - Bos Men's Shop, Langevorststraat 56 - 80s Men's Shop, Lange Delft 1 taris-generaal Javier Perez de Cuellar De nieuwe Libische stap volgt op een gevraagd de Britse regering ertoe te dag van pnense diplomatieke activi- bewegen het beleg van de Libische teit Bekend is geworden dat twee ambassade in Londen te beemdlgen. Libische diplomaten betrokken zijn bij de onderhandelingen tussen de Patstelling Britse autoriteiten en de naar schat- r. ting 40 mensen die zich in het Libi- Een «oordvoerder van het torn,,1c- hB ambassadegebouw bevinden, ne van buitenlandse zaken in Londen noemde de maatregel om het perso- De eerste prioriteit die de Britse mi- neel van de ambassade in Tripoli te nister Brittan (justitie en binnenland- i ADVERTENiiEi (Modebewust én Prijsbewust... Made by renata Volgens Managua voeren Arde-troepen vanuit Costa Rica nog steeds beschietingen uit op de regeringstroe pen in de haven Eden Pastora. wiens aanhangers het plaatsje vrijdag hadden veroverd na .-en beleg van een week. kondigde maandag aan er een voorlopige rege ring te vestigen. Een woordvoerder van Arde in Costa Rica verklaade MANAGUA (RTR AFP UPI) - Nicaraguaanse troepen hebben de leden van de opstandelingebeweging Arde verdreven uit de kleine zuidelijke haven San Juan del Nortc. die vrijdag door Arde was veroverd. Dit is in de nacht van dinsdag op woensdag bekendgemaakt door het ministerie van defensie in Managua. Volgens een communique zijn de mannen van Eden Pastora. leider van Arde (Revolutionaire Democrati sche Alliantie), „overhaast op de vlucht geslagen naar dat de beweging nog niet het militaire vermogen heeft Costa Rica" via de grensrivier San Juan aan boord van posities te handhaven. „Het is niet in ons belang onze zes kleine vaartuigen. Hiervan zijn er twee tot zinken troepen te concentreren in San Juan dei Norte waar wij gebracht door de Nicaraguaanse luchtmacht, aldus het een gemakkelijke prooi zijn voor het Sandinistische communique leger" aldus de woordvoerder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1