Havenstad Nicaragua in handen rebellen Nog geen overzicht van ramp cycloon Madagascar PZC Lubbers stelt lastenverlichting in vooruitzicht bij sociaal akkoord BELANGRIJK BRUGGEHOOFD ANTI-SANDINISTEN Ginjaar tegen lesgeven Janmaat VOORAL DE ARMSTEN HET SLA CHTOFFER Rellen bij demonstraties in Frankfort Komiek Tommy Cooper overleden vandaag Wisselend bewolkt, mogelijk een bui en middagtemperatuur, ongeveer 10 graden. Matige, aan de kust af en toe I krachtige wind uit west tot noordwest. Wie wint de Snuffel van de Maand? Plaats een Kleintje in de PZC Ga er eens rustig voor zitten Maak een zo origineel mogelijke tekst Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand HILVERSUM (ANP)- Staatssecretaris Scherpenhuizen (PTT-zaken) mag Lubbers. Daarom viel zaterdag een aangekondigd optreden van Scherpenhui- roorlopig tegenover de media zijn mond niet roeren over het kabinetsbeleid zen in het politieke programma „Kamerbreed'' van de Tros-radio in het water, inzake de PTT-spreiding. Lubbers zei voor dezelfde omroep in een toelichting dat er sprake is van een bijzondere situatie, waardoor hij de PTT-spreiding in de media voor zijn De publiciteit rond de spreiding wordt voorlopig verzorgd door premier rekening neemt om verwarring te voorkomen. SAN JOSE/MANAGUA (RTR)- Nicaraguaanse opstandelingen hebben de havenplaats San Juan del Norte veroverd en bezetten een kuststrook van 50 km in het zuiden van het dit in een vraaggesprek met het Ame rikaanse televisiestation ABC. Middenamerikaanse land. Dit hebben Costaricaanse journalisten die het gebied bezocht President Reagan heeft besloten 62 miljoen dollar militaire noodhulp hebben, zondag gemeld. voor El Salvador te onttrekken aan de begroting van defensie, omdat hij De Costaricaanse journalisten meld- militaire goederen via de Caribische De Amerikaanse senator Daniel Pa- daarvoor geen toestemming van het den zondag dat Eden Pastora, de Zee vergemakkelijken en ons in staat trick Moynihan (dem.) heeft zondag Congres nodig heeft, leider van de revolutionair-democrati- stellen het offensief in noordelijke en gezegd dat hij zich terugtrekt als Reagan zou tot deze stap zijn over- sche alliantie (ARDE), hun in San westelijke richting uit te breiden". plaatsvervangend voorzitter van de gaan. omdat het Congres zijn fiat niet Juan del Norte heeft gezegd dat een Senaatscommissie voor de geheime wil geven voor spoedhulp aan El uit 450 man bestaande strijdmacht jTxifnfp SphflHp dienst. Salvador. vrijdag de havenplaats heeft ver- 15 Drie rechtse partijen in El Salvador overd. Volgens de verslaggevers zfjn veel Hij doet dit uit protest tegen het feit hebben gestemd voor het afschaffen San Juan del Norte is de eerste plaats gebouwen en woningen in San Juan dat de geheime dienst, CIA, de com- van het kiesregister bij de tweede die de rechtse Nicaraguaanse opstan- del Norte, waarvan de 1.500 inwoners missie niet volledig had ingelicht over ronde van de presidentsverkiezin- delingen, die de steun genieten van de enkele maanden geleden zijn wegge- het leggen van mijnen in havens van gen. Dit besluit zet volgens politici Verenigde Staten, in handen hebben trokken, tijdens de gevechten zwaar Nicaragua. Moynihan, die sprak van en functionarissen de deur wagen- gekregen sinds zij ruim twee jaar beschadigd. Volgens Pastora raakten een „vertrouwensbreuk", verklaarde wijd open voor grootscheepse fraude. geleden de gewapende strijd aangin- biJ zw31"0 gevechten gedurende drie gen met de sandinisten. Zoals bekend dagen 16 regeringssoldaten gewond was ARDE-leider Pastora zeer actief en maakte de ARDE 60 sandinisti- in de guerrillastrijd tegen ex-presi- scbe militairen krijgsgevangen, dent Anastasio Somoza. In deze perio- In Managua is niet direct gereageerd de droeg hij de bijnaam „Comman- °P hel bericht van de journalisten, dante Zero" Functionarissen van het Nicara- Volgens Pastora zal het nu geschapen guaanse ministerie van defensie ver- bruggehoofd „het binnenkomen van klaarden zaterdag dat de gevechten nog doorgingen op 2 km van San AALTEN GPD- Prins Bemhard heeft zaterdag met strijders uit Amerika en Canada overgekomen, die zo'n 300 reünisten van het Dutch National Battalion in Aalten het „vergeten bataljon" aan die vergetelheid onttrokken. In 1945 hielp deze voornamelijk Achter- hoekse groep verzetstrijders de Canadezen bij het oprukken naar het westen van ons land Er oud- zagen hoe prins Bemhard het eerste exemplaar van het boek „Het Vergeten Bataljon" door Henk Krozen- brink kreecf overhandigd. Foto: tijdens zijn bezoek werd prins Bemhard in een jeep rondgereden. DEN HAAG (GPD/ANP) - Staatssecretaris van onder wijs, mevrouw Ginjaar-Maas, vindt het „verschrikkelijk" wanneer de leider van de Cen trumpartij, Janmaat, weer les zou gaan geven op de middel bare scholen waar hij doceer de voor hij in de Tweede Kamer gekozen werd. „Ik zal er alles aan doen om dat te verhinderen", zei de staatsse cretaris zaterdag voor de AVRO-radio. Ginjaar reageerde op de solli citatie van Janmaat bij het Lodewijk Makeblijde College in Rijswijk en het St. Jans College in Den Haag afgelopen vrijdag, om opnieuw enkele uren zijn oude vak te mogen uitoefenen. Janmaat was hier docent maatschappijleer. Volgens Ginjaar zou het ech ter verschrikkelijk zijn wan neer mensen les gaan geven die „eropuit zijn andere men sen te vergiftigen met racisti sche Ideeèn". De beide scholengemeen schappen studeren nog op de juridische mogelijkheden het kamerlid te weren. Met name de katholieke grondslag van de beide scholen zou daarvoor een aanknopingspunt kunnen zijn. Mevrouw Ginjaar gaf toe dat er niet veel mogelijkheden zijn om Janmaat te verhinderen terug te keren in het onder wijs. Ze noemde het wel een mogelijkheid een beroep te doen op de overurenregeling die er in het onderwijs bestaat en die inhoudt dat iedereen in principe één baan heeft en niet meer. wegens het gebrek aan werkgelegenheid. „Meneer Janmaat heeft een volledige baan in de Tweede Kamer. Die heeft in het onderwijs werkelijk niets te zoeken". Juan del Norte, dat over een geïso leerd sandinistisch garnizoen be schikt. I De havenplaats is alleen over zee, via een kleine landingsbaan of over de i rivier de San Juan te bereiken. Deze rivier stond al gedeeltelijk onder con- I trole van de ARDE. Volgens de Costaricaanse journalis ten brengen de opstandelingen in San Juan del Norte versterkingen aan. Aan de rand van de plaats hebben ze artillerie- en mortierposities inge richt. Minister van binnenlandse zaken To- mas Borge van Nicaragua heeft vrij dag verklaard dat ook in het noorden van het land opstandelingen actief zijn. Deze behoren tot de Nicara- guaanse Democratische Krachten (FDN), die hun basis hebben in Hon- I duras. De FDN is de grootste opposi tionele groep die de linkse regering van Nicaragua bestrijdt. De bewape- I ning en financiering ervan komt uit j bronnen van de Amerikaanse inlich- j tingendienst (CIA). CELSTRAF MARINIER DEN HAAG (ANP) - De Zeekrijgsraad op Aruba heeft een korporaal van de marine veroordeeld tot een gevange nisstraf van 22 dagen waarvan 14 dagen voorwaardelijk met een proef tijd van 2 jaar wegens nalatigheid, die mede de dood tot gevolg had van de 19-jarige marinier E. Vos. Dit heeft I een woordvoerder van de marine voorlichtingsdienst in Den Haag zon dag meegedeeld. Marinier Vos werd op 4 oktober van het vorig jaar tijdens een oefening op Aruba dodelijk getroffen door een scherpe patroon. MAHAJANGA (ANP) De havenstad Volgens gouverneur Kousaay Said All Mahajanga op Madagascar is zwaar van de provincie Boma zijn in de stad - V' beschadigd achtergebleven na het 40 doden en 120 gewonden gevallen, overtrekken van de cycloon afgelo- Tachtig procent van de gebouwen is pen week. Vooral de armsten onder beschadigd of vernield; 42 000 mensen van de 80.000 inwoners van de haven- zijn dakloos. Hoeveel slachtoffers er I stad blijken zwaar getroffen te zijn. elders in het gebied zijn gevallen is door de moeilijke communicatie (alle telefoonverbindingen in de regio zijn verbroken) niet precies bekend. De materiële schade in het gebied is echter enorm. Behalve Mahajanga zijn ook andere Tommy Cooper steden in het noordwesten van het eiland zwaar getroffen. Volgens de gouverneur is in sommige steden negentig procent van de hui- 9^ ,REETER> - Zondag beschadigd of volledig vernield. hebben zich in Frankfort voor de Ook hier zijn de armsten er het ergst derde opeenvolgende dag botsingen aan ^oe Het totaal aantal getroffenen voorgedaan tussen de politie en beto- jn provincie moet zeker boven de gers tegen de nieuwe startbaan van 200.000 liggen, de luchthaven van deze stad. Ongeveer 150 demonstranten pro- in de landbouw is vooral de rijstbouw, beerden de betdimen afscheiding bij en daarmee de voedselvoorziening ge- de reeds in gebruik genomen start- troffen baan te slopen, staken tegen de muur Veel voedselvoorraden in het gebied opgestapelde benzineblikken in Verioren gegaan brand en wierpen brandende fakkels naar de politie. Deze zette een water- I\Ou€ K.FUIS Vrouwen doen de was voor hun vernielde onderkomen. LONDEN (REUTER) - De Britse ko miek Tommy Cooper is zondag overleden, kort nadat hij onwel was hpfhil Ret Nederlandse Rode Kruisteam dat geworden tijdens een televisie-opna- eftige rellen. Een groep gemaskerde zaterciag in Madagascar is aangeko- me in Londen. Dit is meegedeeld door hptnp-prs tusspn (ie m totaal nnupvppr 6 '"""«Bodt-ai 10 otuigcnu men, heeft zondag een bezoek ge- hel ziekenhuis waar hij in allerijl bracht aan Mahajanga om de behoef- was opgenomen, te aan humanitaire hulp te inventari- Cooper, die 62 jaar is1 geworden, had seren. problemen met zijn hart. Hij had Er raakten 26 politiemannen en 10 Volgens functionarissen van het Ma- vooral succes als een quasi onhandige demonstranten gewond en 52 mensen lsla 1 n Kruis zal vooral komiek, wiens trncs steeds mis leken werden gearresteerd behoefte bestaan aan voedsel, medi- te gaan Zijn lachwekkende vaste at- cijnen en provisorisch onderdak in tribuut was een meestal rode fez. de vorm van tenten. betogers tussen de in totaal ongeveer vijfduizend demonstranten schoot met stalen kogels en knikkers en gooide molotov-coctails. stenen en stokken naar de politie. DEN HAAG (GPD) - Wanneer werk gevers en werknemers bereid zijn een akkoord te sluiten over de verdeling van het werk en het inschakelen van jongeren en langdurig werklozen in het arbeidsproces, wil premier Lub bers „tot de uiterste grenzen gaan" met de verlaging van de belasting- en premiedruk. In een interview met NRC-Handels- blad van zaterdag stelt de premier een i dergelijke 'deal' voor aan de sociale partners. Wanneer in het komend overleg tussen de sociale partners de werkgelegenheid onvoldoende aan dacht krijgt, is Lubbers echter niet bereid erg ver van de prioriteit van het terugdringen van het financie ringstekort af te wijken. Volgens de premier blijft het terug dringen van het financieringstekort i van wezenlijk belang, maar „er zit wel I enige marge in het tempo". En zolang er nog sprake is van een substantiële I verlaging van dit tekort, ligt de priori teit niet bij een nog grotere verlaging. Het geld dat beschikbaar komt door de gerealiseerde verlaging van het tekort, moet volgens de premier zo veel mogelijk worden aangewend voor verlichtingen van de belasting- en premiedruk, Van de werkgevers en werknemers eist de premier dan wel dat ook zij prioriteit leggen bij de verdeling van het werk. Een van zijn zorgen is dat „het beetje lentebriesje dat we nu hebben in de economie door werkge vers en werknemers wordt aangegre pen om te zeggen: nou. weg met al die onzin, die stage-plaatsen, die volwas seneneducatie. Die kunnen we alle maal meteen weer missen. Dat geloof ik niet", aldus Lubbers. Lastenver lichting. ook ter ondersteuning van de herverdeling van werk, „deeltijdba nen dus" en ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid. Droesemeffect Lubbers, die onlangs zei bij een groei van de werkloosheid tot een miljoen te zullen opstappen, constateerde een „droesemeffect" op de arbeidsmarkt voor langdurige jeugdwerklozen. Zo'n 50.000 jongeren blijven werk loos omdat ze al zolang werkloos zijn. Het laten werken van deze jongeren met behoud van de uitkering noemt Lubbers daarom ook „een vrij fana tieke", maar noodzakelijke maatre gel. De premier aiet nog een voordeel in zijn voorstel tot een deal met de sociale partners, omdat het bij ver1 lichting van belasting- en premiedruk voor de vakbeweging makkelijker wordt te praten over de herziening van het sociale stelsel en de arbeids voorwaarden voor ambtenaren. Van een directe koppeling tussen ambte narensalarissen en sociale uitkerin gen, zoals is voorgesteld door de frac tieleider van het CDA. De Vries, wil Lubbers echter niet weten. Een en ander zou volgens hem meer flexibel gehanteerd moeten worden. Een kor ting op de uitkeringen zonder ook de ambtenaren te korten sluit hij echter volledig uit. Ook de wens van De Vries dit jaar niet te korten op de sociale minima en de minimumlonen wordt door Lubbers voorzichtiger benaderd Volgens de premier hangt dat in sterke zin af van de mate waarin bezuinigingen kun nen worden bereikt door herziening van het sociale stelsel en ingrepen in de Ziektewet. Dat zou een „redelijk sluitend geheel kunnen vormen dat ook voor de minister van financiën aanvaardbaar is en algemene kortin gen voorkomt". Herstel De internationale economische ople ving wordt volgens de premier op dit moment bedreigd door de rentestand en de hoge begrotingstekorten Wel is er volgens Lubbers verschil in het trage, maar duurzame herstel in Ne derland en het krachtige herstel daar buiten. dat echter van korte duur kan zijn. „De kunst is om als die interna tionale stimulans weer wat afzwakt het nationale herstel voldoende op gang te hebben", aldus premier Lub bers Mossels Vooral de zwakke bedrijven moe ten 'profiteren' van de nieuwe mos selpercelen in de Waddenzee, meent Zevibel-voorzitter Van den Bos (PAGINA 5) Drie De Ierse profrenner Sean Kelly heeft zondag opnieuiv het profpe loton geteisterd. Hij won de 70e editie van LuikBasienaken-Luik en boekte daarmee zijn derde gro te succes van dit voorjaar (PAGINA 9) Titel Het voetbalelftal van Oostkapelle lijkt op weg naar het kampioen- schap m de tweede klas. De Wal- cherse ploeg won zelf zaterdag de uitwedstrijd bij SSC en heeft in middels twee punten voorsprong Radio en televisie, kunst: 2. op Rozenburg, dat verloor van Binnen- en buitenland: 3. Roda Boys. Provincie: 5 en 7. (PAGINA 13) Sport: 9, 10. 11, 12.13, 15 en 16.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1