Komst Hema sterke impuls voor gemeente Middelburg 'Kabinet schakelt vakbeweging uit' Voorwerpen uit wrak 't Vliegend Hart naar het Vlissings gemeentemuseum 'ZEESPORTVISSERS VINDEN WEINIG BEGRIP OVERHEID' PZC/provincie WETHOUDER BIJ ZITTING RAAD VAN STA TE FIOM: opvang problemen zwangeren is niet best CNV-BESTUURDER S. JORRITSMA: ZATERDAG 14 APRIL 1984 (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Met het verlenen van medewerking aan een Hema-vestiging in Middelburg wordt beoogd de aantrekkelijkheid van deze plaats als regionaal winkelcentrum te vergroten. Van een Hema-vestiging wordt een belangrijke economische impuls verwacht die zeker een uitstralingseffect zal hebben op andere bedrijven. Per saldo wordt dus niet een achteruitgang maar juist een vooruitgang voor het Middelburgse winkelapparaat verwacht door de komst van dit grootwinkelbedrijf. De Middelburgse wethouder A. Berg- mening dat het gemeentebestuur, genomen beleidsbeslissing. „Men shoeff zei dit vrijdag namens het door mee te werken aan de plannen in dient te bedenken dat men in de college van burgemeester en wethou- de Lange Delft, oude afspraken planologie te maken heeft met een ders tijdens een zitting van de afde- schendt. Die zouden erop neerkomen continu proces, een rijdende trein, ling rechtspraak van de Raad van dat beloofd is dat eerst het Geerege- Nooit zijn alle gegevens bekend en State waarin door een aantal Middel- bied aan bod komt bij uitbreiding van vaak veranderen de wel bekende ge- burgse ondernemingen om schorsing het winkelbestand. gevens na het nemen van een beslis- is gevraagd van de door de gemeente De heer Bergshoeff verduidelijkte gis- sing", aldus de wethouder. Middelburg afgegeven bouwvergun- teren in Den Haag dat het besluit van ning voor de vestiging van de winkel- het college van B en W om een AchtPWtflnd bedrijven Hema en Blokker in de bouwvergunning te verlenen voort- Lange Delft. vloeit uit een op basis van onderzoek Het schorsingsverzoek betreft boven- mens De Waal Vastgoed, de eigenaar van de voormalige City-bioscoop en het voormalige restaurant De Brasse rie waarin Blokker en Hema zich willen vestigen zei dat de Hema zich niet in het Geeregebied heeft willen vestigen. Voornaamste reden daar voor. aldus Scheltema. is de overwe ging dat het grootwinkelbedrijf de aanwezigheid van andere grootwin kelbedrijven in de directe omgeving onontbeerlijk acht. In de Lange Delft zijn dat onder meer C en A en Vroom en Dreesmann. Volgens hem zal Voor de vergunninghouder een buitenge woon moeilijke situatie ontstaan als het schorsingsverzoek wordt toegewe zen, aangezien de bouw van de win kelpanden al is begonnen. Bergshoeff dien de verklaring van geen bezwaar die het college van Gedeputeerde Staten heeft afgegeven voor de bouw vergunning, vooruitlopend op de wij ziging van het bestemmingsplan die nodig is voor de vestiging van Blokker en Hema. Maandag zal uitspraak wor den gedaan in de schorsingszaak. De bezwaarden, de Middelburgse Centrale van Ondernemingen (MCO), de winkeliersvereniging Lange Viele- Geere, woninginrichting Gabriélse en J drogisterij Laban-Foto Back zijn van Vergaderingen adviescommissies in Vlissingen VLISSINGEN' - De Vlissingse com missie voor de personeelszaken en organisatie vergadert woensdag 18 april onder meer over de reorganisa tie van het ambtelijk apparaat. In deze vergadering, die om 17.00 uur begint en wordt gehouden in het stadhuis, komen de reacties ter spra ke van de verschillende medezeggen schapscommissies. In de vergadering van de commissie personeel komen verder twee wijzigin gen van de algemene salansverorde- ning aan de orde De ontwerpvoorstel len van b en w hebben betrekking op de premie voor schadevrij rijden door chauffeurs van de reinigingsdienst en de dienst gemeentewerken en op de verwerking van de salarismaatregelen van de rijksoverheid. De commissie voor de volksgezond heid vergadert op dinsdag 17 april vanaf 17.00 uur onder meer over de rapporten van de WMZ over de onder zoeken naar de waterkwaliteit en over een verzoek van het Zeeuws Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) tot overleg over preventieac- £esV Dl} f.hr,J" FI0,M; tiviteiten. Het ZCAD vreest, zo blijkt ^ef!and ,s.tlchl,t.I!,g: tot uit de uitndiging tot het gesprek, dat hulpverlening bij zwan- de laatste tijd de bestrijding van gfschap en alleen alcoholmisbruik op de achtergrond staand ouderschap) in dreigt te raken door de publi citeit het vrijdag ppubhceer- rond de drughulpverlening. de Jaarverslag 1982/83. De commissie voor economische za- Ge7ipn rip7P oituatip ken en werkgelegenheid vergadert maande Ifi anril ne aanvang van maakt FIOM stnJd Mr. E. H. A. Schute, die gisteren het woord voerde namens de winkeliers vereniging Lange Viele-Geere, wees erop dat met de komst van de Hema en Blokker het Geeregebied in Mid delburg wat betreft de invulling met winkelvoorzieningen nu een achter stand van jaren dreigt op te lopen. Jaren geleden al heeft de gemeente gezegd dat dit gebied in alle gevallen voorrang zou krijgen voor wat betreft de vestiging van winkels. Indachtig die toezegging en het vooruitzicht dat door de gemeente werd geboden dat het Geeregebied het winkelcentrum van Middelburg zou worden betrok een aantal middenstanders panden in het gebied, maar nu, anno 1984, ligt het gebied nog steeds braak, aldus Schute. Hij sprak in dit verband van „een bijna contractuele verplichting van de gemeente Middelburg die met voeten wordt getreden". Mr. M. A. Terwoert vond. namens de woninginrichting Gabnèlse, dat de gemeenten zich niet neutraal heeft opgesteld en de winkeliers in het Geeregebied „gouden bergen" heeft beloofd. Mr. G. F. Scheltema, die optrad na- MIDDELBURG - In de Zeeuwse samenleving is de mentaliteit ten op zichte van alleenstaan de ouders en van men sen die problemen heb ben naar aanleiding van zwangerschap niet Daarbij worden er voor de doelgroepen bijna geen activiteiten ont wikkeld die gericht zijn op de structurele hulp verlening. Ook is er bui ten FIOM-Zeeland geen gebundelde aandacht ringen voor alleen staande ouders en men sen die problemen heb ben naar aanleiding van zwangerschap wor den weggenomen. Doel is dat de doelgroep zich persoonlijk en maat- voor de alleenstaande schappelijk beter kan ouder 'als iemand die ontplooien, deel uitmaakt van een Het pleidooi voor struc- maatschappelijke groep turele hulpverlening ziet die ten opzichte van de FIOM overigens nauw gehuwde ouder in een samenhangen met de in- achtergestelde situatie dividuele en groeps- maandag 16 april. De aanvang van deze vergadering is 16.00 uur en wordt eveneens gehouden in het stadhuis. De agenda vermeldt als enig te be handelen punt de behandeling mentaliteitsve randering tot een van de belangrijkste beleidsuit gangspunten voor de dit iiaimcicii pum uc uciidiiueiiii£ van ue kornpn(1p ;arpn Tn agenda voor de vergadering van de „Leekt, de i Raad van Bestuur van het Haven schap Vlissingen. Noorendaal (FNV) werkgevers maken misbruik van ATV MIDDELBURG - De arbeidstijdsver- verkeert'. Hetzelfde geldt voor mensen die problemen hebben naar aanleiding van zwanger schap (onder anderen af standsmoeders en vrou wen die een abortus hebben ondergaan). Structueel De term 'structurele hulpverlening' wordt overigens door FIOM voor het eerst gepresen teerd. Deze vorm van hulpverlening houdt in dat de hulpverleners, hulpverlening. Daarbij moeten doublures voor komen worden. „Alleen staande ouders die op plaatselijk of regionaal niveau behandeld kun nen worden zullen wij, indien mogelijk, zoveel mogelijk doorverwijzen naar het algemeen maatschappelijk werk ter plaatse" zo staat er in het jaarverslag. FIOM blijft echter een boven plaatselijke hulpverle ningsorganisatie. Men sen die vanwege sociale controle en/of discrimi natie in de eigen omge- eraan FIOM-Zeeland aanklop- werken dat de maat- pen, zo wordt bena- schappelijke belemme- drukt. verband spreekt de in stelling ook over 'pre ventiewerk' dat er ook op gericht is individuele en maatschappelijke nood van alleenstaande ouders en ongehuwde moeders te voorkomen. In het jaarverslag wordt duidelijk gemaakt dat men bij de zusterorgani- r korting (atv) als middel ter bestrij- saties in de provinciale zoveel mogelijk in sa- ving niet geholpen wil ding van de werkloosheid in de jaren welzijnssector zich in de menwerking met de len worden kunnen bij tachtig is door de werkgevers ten meeste gevallen slechts doelgroep, eigen gunste misbruikt. In deze be- bezighoudt met indivi- woordingen sprak donderdagavond duele hulpverlening, districtsbestuurder A. Noorendaal voor de afdeling Middelburg van de Industriebond FNV. Noorendaal wees erop dat voor de atv wel prijscompensatie is ingeleverd maar dat er in de praktijk nauwelijks beanen bijgekomen zijn. Verder wer den hier en daar extra roostervnje dagen ingevoerd zonder dat er nieuwe mensen werden aangenomen. Volgens Noorendaal gebruiken de werkgevers de arbeidstijdsverkorting zoals hen dat het beste uitkomt Dat betekent dat ze de atv gebruiken als middel om de flexabiliteit van hun bedrijven te verbeteren door de mensen te laten werken op tijden die hen het beste uitkomen. Tijdens de vergadering werden zeven mensen gehuldigd vanwege hun vijf entwintigjarig lidmaatschap van de industriebond. Dat waren de heren D. Jowenko. C. Schout, R. Roquas. H van den Broek, G. Vader, L. Wolf. C. van de Heuvel. W. van de Vliet en A. T. Nefs. CDA-verband tegen herkapitalisatie van PZEM-winsten TERNEUZEN Het regionaal ver band Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van het CDA vindt dat eventuele winsten van de PZEM, achteraf, ten goede moeten komen aan de verbrui kers. Daarvan zou enkel afgeweken mogen worden als die winsten nodig zouden zijn voor de berekende reser ves. Van herkapitalisatie wil het CDA niets weten. Dat vindt men een verkapte vorm van belastingheffing, duidelijk in strijd met de primaire doelstelling van de PZEM. Het regionaal verband kwam (una niem) tot die conclusie tijdens een vergadering in Terneuzen Naast de vertegenwoordigers van besturen en fracties van het CDA in Temeuzen. Axel, Sas van Gent, Hulst en Honte- nisse woonden ook de statenleden Th. Baert, P. van de Bosse, G Christiaan" se. P. Everaert en gedeputeerde drs R. C. E Barbé de vergadering bij. Het CDA-verband constateerde voorts dat gewaakt moet worden voor verder verlies van onderwijs-opleidin- gen in Zeeland" Voor Zeeuwsch- Vlaanderen zou bijvoorbeeld het ver lies van een aantal part-time-opleidin- gen in Goes een verdere verslechte ring zijn. Volgens het CDA-verband geeft een aantal Zeeuws-Vlamingen door het ontbreken van een vaste oeververbinding de voorkeur aan op leidingen m Brabant Daardoor wordt de druk op de eigen Zeeuwse opleidin gen steeds groter Sluis bij Veere regelmatig gestremd VEERE - De grote sluis van het sluizencomplex bij Veere zal dinsdag 17 april tussen 7.30 en 18.00 uur regelmatig gedurende enkele uren voor de scheepvaart gestremd zijn. Dit in verband met de renovatie en electrificatie van de sluis. De scheepvaart moet (gerekend vanaf de aankomst in Veere) rekening hou den met een oponthoud van maxi maal 3,5 uur. Gedurende de periode dat de sluis gestremd is, doet de kleine sluis (maximaal toelaatbare afmetingen 60 meter bij 7,5 meter, diepgang 2,80 meter) dienst. In de westelijke voorhaven van de Roompotsluis is een verondieping ontstaan. De scheepvaart dient reke ning te houden met een minst gepeil de diepte van 5.5 meter ten opzichte van Nieuw Amsterdams Peil. Nieuwe pastorale medewerker TERNEUZEN - Drs Wiel Hacking uit Schaesberg (Zuid-Limburg) heeft van de bisschop van Breda de opdracht ontvangen met ingang van morgen, zondag, als pastoraal werker in de parochie van de H. Willibrordus in Temeuzen te gaan werken. Drs Hac king heeft gestudeerd aan de HTP te Heerlen. NVVS-besluurslid A. A. van Overveld (tevens voorzitter van de DeltafederatieI overhandigt staatssecretaris Ploeg rechtsl het rapport 'Sportvisserij in zee en kustwater'. VLISSINGEN - De rijksoverheid en de provinciale en gemeentelijke overheden houden te weinig reke ning met de belangen van de zee- sporlvisserij. Dat .staat in een rap port dat de Nederlandse Vereni ging van Sportvissersfederaties (NWS) heeft uitgebracht. De NWS heeft met financiële steun van het ministerie van landbouw en visserij een onderzoek verricht naar de zeesportvisserij. In de nota, die deze week is overhandigd aan staatssecretaris Ploeg, wordt een beeld gegeven van de zeesportvisse rij en geeft de NWS een aantal knelpunten aan. In het rapport beklaagt de NWS zich er over. dat de voorzieningen die ten behoeve van de sportvisserij getroffen worden nogal eens te wen sen over laten „De zeesportvisserij is voor overheidskringen blijkbaar nog een onbekend begnp." De NWS wijst er echter op dat jaar lijks zo'n 400.000 mensen wel eens op zee vissen. Vooral in de zomermaanden varen dagelijks 200 grote sportvisserij- schepen uit. „De zeesportvisserij is een miljoenenbedrijf. Mede gezien de grote economische betekenis hiervan, vraagt de NWS de ontwik keling, instandhouding en verbete ring van zeesportvisserijmcgelijk- heden via streekplannen te waar borgen Volgens de NWS wordt de ontwik keling van de zeesportvisserij onder meer sterk geremd door een tekort aan veilige trailerhellingen. In het NWS-rapport worden meer dat twintig zeer onveilige trallerhellin- gen genoemd Verbetering van deze hellingen is dringend gewenst, al dus de organisatie Vooral langs de Waddenkust en de kust van Zuid- West-Nederland is de vraag naar veilige voorzieningen het grootst. Voor wat Zeeland betreft worden voor vijf locaties aanbevelingen ge daan om te-water-laat-mogelijkhe- den uit te breiden en te verbeteren (Brouwersdam. Oosterscheldeke- ring. Westkapelle, Zoutelande en Cadzandi. In het rapport wordt ver der geconstateerd dat de oevervis serij in Zeeland veel hinder onder vindt van de brandingwatersport Het belangrijkste knelpunt vormt de Brouwersdam, waar volgens de NWS voor de oevervisser nauwe lijks nog ruimte is. De NWS maakt zich zorgen over de verontreiniging van het Noord zeewater en de Westerschelde. In dat verband dringt de NWS bij de rijksoverheid aan op een onder zoek naar de consumptie van zelf- gevangen vis en op bemonstering van verontreiniging in vis in gebie den met verdacht water en op druk bezochte stekken. AXEL CNV-districtsbestuurder S. Jorritsma vindt dat het kabinet Lub bers bezig is de vakbeweging bij de vaststelling van het arbeidsvoor waardenbeleid uit te schakelen. 'De regering verkondigt overleg met de vakbonden op prijs te stellen, luis tert ook wel, maar doet alleen wat ze zelf wil met als enig doel het over heidstekort terug te dringen', aldus Jorritsma vrijdagavond in Axel voor de plaatselijke CNV-afdeling. De CNV-bestuurder haalde in zijn spreekbeurt niet alleen uit naar de regering, maar ook naar de werkge vers. Hij vindt dat de werkgevers zich zo langzamerhand maar eens moeten realiseren dat de werknemers niet langer kunnen en willen inleveren. Hij stelde vast "dat de positie van de bedrijven door het arbeidsvoorwaar denbeleid aanmerkelijk is verbeterd, maar dat de werknemers daarvan het slachtoffer zijn geworden. Jorritsma: 'De vakbeweging heeft ge toond ernst te maken met de werkge legenheidsvraagstukken, maar het lijkt er op dat alleen ingeleverd mag worden. De werkgevers moeten zich er toch ook van bewust zijn dat zij er alle belang bij hebben dat er over een bepaalde periode geen gebrek aan vakmensen ontstaat. Als we met na me jongeren werkloos laten thuiszit ten, zullen ze geen vak kunnen leren'. Hij kritiseerde wat dat betreft opm'er- kmgen van voorzitter R. Ruules van de werkgeverskring kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen dat de bondeh een opleidingsplan van de bedrijven hebben getorpedeerd 'De vakbewe ging heeft juist gepleit voor een erken de opleiding en kansen voor meer jongeren. We willen daarover open overleg'. Vernielingen aan zomerwoning CADZAND Onbekenden hebben tussen 6 en 13 april acht dakpannen, een ruit in een dakvenster en een slot van het toegangshek vernield van de zomerwoning van de heer P uit Knok- ke-Heist. De woning staat aan de Ringdijk-zuid in Cadzand. Financiering A. Noorendaal SCHENKING NORTHSEA ARCHEOLOGICAL GROUP VLISSINGEN - The Northsea Ar- cheological Group, de Engelse groep bergers onderzoekers die sinds een paar jaar bezig is met werkzaamhe den op het wrak van de VOC-vaar- der 't Vliegend Hart in de monding van de Westerschelde, zal nog deze zomer een eerder toegezegde schen king doen aan het Vlissings gemeen temuseum. Rex Cowan, één van de leiders van de Engelse groep, kondigt aan dat het om een aanzienlijke gift zal gaan, bestaande uit munten en kunstvoor werpen, die in de afgelopen jaren uit 't Vliegend Hart zijn geborgen. De reden dat niet al eerder een schen king is gedaan ligt in het feit, aldus legt Cowan uit, dat al die zaken momenteel berusten bij het Rijks museum in Amsterdam. Dit mu seum, tot voor kort partner in het 't Vliegend Hart-project. Dit museum, heeft de eerste keus uit alles wat uit het wrak naar boven wordt gehaald Daar wordt dus vastgesteld wat uit een oogpunt van geschiedschrijving over de VOC voor de Nederlandse musea van belang is. Deze zaken worden dan tegen de gangbare prijs van de Northsea Archeological Group aangekocht De zaken die het Rijksmuseum niet wenst aan te ko pen - niet omdat ze niet interessant zouden zijn, maar bijvoorbeeld om dat er al meerdere exemplaren van zijn - gaan terug naar de Engelse groep. Het wachten is op het moment dat het Rijksmuseum een keus zal heb ben gemaakt, aldus Cowan Erkentelijkheid De Engelsen doen de schenking uit erkentelijkheid voor de medewer king die men in Vlissingen heeft gekregen. Bovendien heeft men het Rijksmu seum verzocht de hoofdtentoonstel ling over 't Vliegend Hart-project niet in Amsterdam te houden, maar in Vlissingen in te richten, omdat men vindt dat die daar thuis hoort. Dat geldt bijvoorbeeld ook voor de fameuze geldkist die vorig jaar uit het wrak van 't Vliegend Hart naar boven werd gehaald. Uit deze kist worden inmiddels weer zaken te koop aangeboden. Het gaat om zogenaamde Spaanse matten, zilveren munten die in groten getale werden aangetroffen in de geldkist. Spaanse matte zyn primitief gesla gen munten, onregelmatig van vorm en slecht afgewerkt, die in de tijd van de VOC in grote hoeveelheden uit Zuid-Amerika in de Nederlanden werden ingevoerd en vaak dienden als grondstof voor nieuw geld. Ze zijn dus niet erg zeldzaam. De Vlissingse antiquair Gerard Kloeg heeft uit de geldkist van 't Viegend Hart een kleine honderd Spaanse matten voor de verkoop ontvangen. Munten die in de Mexi caanse stad Potsosi zijn geslagen en binnen bereik van de wat kleinere beurs komen: de prijzen liggen tus sen de 100 en 200 gulden, De gouden munten die al eerder werden verhan deld liggen veel hoger in prijs. Gesprek Enkele Spaanse matten uit t Vheoend Hart Overigens is de leiding van The Northsea Archeological Group be reid tot een gesprek met de initia tiefnemers van de Stichting tot Be houd van Onderwaterschatten in Zeeland. Deze onlangs opgerichte groepenng streeft naar stopzetting van de werk zaamheden op 't Vliegend Hart. om dat men twijfels heeft over de werk wijze van de Engelse bergers. Men wil het werk zelf uitvoeren en al het geborgene voor Zeeland behouden Rex Cowan, die er geen geheim van maakt nogal wat moeite te hebben met de oprichting van de nieuwe stichting, is niettemin wel bereid te praten. „We hebben hier vijf jaar lang met iedereen gepraat, die er niet direct op uit was ons alleen maar te beledigen, dus in principe wil ik ook met die mensen best rond de tafel. Maar dan wel om te praten over iets positiefs en praktisch. In de aanloop naar het nieuwe sei zoen - eind mei/begin juni - worden Cowan en de zijnen met wat onder- wachte problemen geconfronteerd. De huisvesting die de Engelsen voor de komende zomer in Vlissingen hadden gehuurd kreeg onlangs be zoek van ongenode gasten, die van het pand weinig heel lieten. Boven dien zal het bergingsschip The Flying Heart geen gebruik kunnen maken van de Vlissingse Vissersha ven. omdat die komende zomer zal worden gerestaureerd Men is thans op zoek naar een andere landings plaats voor The Flying Heart, waar bij men de hoop gevestigd heeft op de Koopmanshaven, die eigendom van de gemeente is. Jorritsma vindt arbeidstijdverkorting de weg om te komen tot een betere verdeling van de beschikbare arbeid De werktijd moet volgens hem dan wel verder worden teruggebracht dan één of twee uur per week, zoals nu gebruikelijk is 'Over de financiering zullen we met de leden moeten pra ten, want ik denk niet dat het inleve ren van de prijscompensatie voldoen de zal zijn' De districtsbestuurder noemde ten slotte het ledenverlies van de vak bonden een gevaarlijke ontwikke ling. Hij stelde vast dat daardoor de mening en de belangen van werkne mers niet langer hoorbaar zullen zijn. Deze ontwikkeling kan ook leiden tot ongecontroleerde acties waarmee de arbeidsrust in Nederland zal vedw ij nen'. Katholiek Vrouwen Gilde hield een bijeenkomst in Kwadendamme KWADENDAMME Het katholiek Vrouwen Gilde Zeeland hield de pro vinciale jaarvergadering in 's Lands Welvaren in Kwadendamme. In het provinciaal bestuur kwamen de func ties van secretaris en penningmees ter vacant. Veel waardering was er voor de wijze, waarop in alle afdelingen gewerkt was aan het project 'Afya ni Maly' in Tanzania. De afdeling Goes stelde voor om in 1984 hulp te verlenen aan een nog op te richten centrum voor gezondheidszorg in Ruhinga (Oegan da). Er werd afscheid genomen van me vrouw Riet Steijn-Peperstratem, die namens de afdeling Kwadendamme ruim acht jaar deel uitmaakte van het provinciaal bestuur van het katholiek Vrouwen Gilde. Na de lunch hield mevrouw Lieve Troch, theologe, een inleiding over het thema 'Van com municatie tot participatie'. In oktober is er voor alle leden van het katholiek Vrouwen Gilde een contact-themadag in Middelburg over 'Vrouw en Ge zondheid' Ter voorbereiding krijgen alle leden een enquêteformulier over eigen ervaringen in de gezondheids zorg. Tenslotte werd besloten een werkgroep Vorming) op te richten binnen het Gilde, die praktische bege leidingsprogramma's voor de afdelin gen moet voorbereiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 7