zeeland: Stroom vragen ^Oosterschelde Verkoop tapijten in Grijpskerke verboden Gs: Werklozen bij Nepal-actie COMMISSIE VOOR RIJKSUITGA VEN LANGSTE SCHOOLDAG DUURT 57 UUR UITSPRAAK IN KORT GEDING PAGINA 5 MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provincie zal proberen werklozen in te schakelen bij de actie, die men tussen nu en eind 1985 op touw wil zetten voor een ontwikkelingsproject in Nepal. i Dat bleek vrijdag in de statencommissie bestuurszaken |j, uit de reactie van gedeputeerde J.B. Ventevogel op vragen in die richting van met name de heer J. Thomaes (vvd). Er j' werden in de commissie algemeen vraagtekens gezet bij de verhouding tussen de kosten voor deze actie (2 toni en de de verwachte opbrengst (4 ton. plus 1 ton, afkomstig K; van de provincie, die 25 procent bovenop de opbrengst wil |P schenken). „Zijn die twee ton kosten nodig?", was de vraag die uit alle I fracties kwam. De heer Thomaes koppelde daar de j. opmerking aan vast, dat het denkbaar is bij de actie werklozen in te zetten ,,Het gaat in dit geval zeker niet om een concurrentievervalsende activiteit,' zei hij. Ook vroeg hij zich af of het niet eenvoudiger is als de provincie gewoon die kostenpost van 2 ton plus het te reserveren bedrag van een ton gééft. „Dan heb je al drie ton en kan wellicht worden volstaan met een zeer eenvoudige actie" De gedeputeerde betoogde dat bij die kostenpost van 2 ton al rekening is gehouden met de inzet van vrijwilligers, werklozen en mensen op wachtgeld. Wel zijn een coordina tor en een administratieve kracht nodig in de twee actiejaren; geld is ook nodig om de actie bekendheid te geven. Zoals gemeld zal de actie zich richten op de verbetering van het lager onderwijs in Nepal in de breedste zin, niet alleen via gebouwen en scholing, maar ook via via een relatie naar de verbetering van de hygiène en de voeding. DEN HAAG Bij de besluitvorming over de stormvloedke ring in de Oosterschelde is teveel voorbijgegaan aan de invloed die het grote verschil in uitvoeringstijd tussen de algehele afsluiting en de bouw van een afsluitbare dam op de kosten zou hebben. Met het kostenverschil tussen beide beveiligingsmogelijkheden voor de zeearm was meteen al een van de ontbindende voorwaarden bereikt die voor de tweede kamer de begrenzing vormde van het Oosterscheldeproject. Dit stelt de commissie voor de rijks uitgaven uit de tweede kamer vragen derwijs naar aanleiding van het rap port dat de Algemene Rekenkamer heeft vervaardigd naar aanleiding van de financiële besluitvorming over de werkzaamheden in de Oosterschelde Ter voorbereiding van de behandeling van het Rekenkamerrapport door de tweede kamer heeft de commissie de regering 105 vragen voorgelegd om opheldering te krijgen over allerlei details uit de Oosterscheldekwestie. Zo wil de commissie dat de kamer inzicht krijgt in allerlei stukken. Veel vragen spitsen zich toe op het berei ken van het moment waarop het niet zinvol meer was op de genomen be slissingen terug te komen (het zoge naamde Point of no return'). Amateurtoneel Goes houdt workshop Slepers trekken lege tanker van strekdam bij Thoolse Gat THOLEN De sleepboten 'Zephyrus' en 'Coby M' hebben vrijdagmiddag omstreeks half twee op het Schelde- Rijnkanaal bij het Thoolse Gat de ongeladen binnenvaarttanker 'Gefo Antwerpen' vlotgetrokken. De tanker (3500 brt) was leeg op weg GOES - Het Zeeuws centrum voor van Rotterdam naar Vlissingen om er amateurtoneel houdt in het paas- benzine te laden voor Duitsland. De weekeinde een workshop mime/clow- 'Gefo' liep de oorzaak is nog onbe- nerie. Docent is de clown en mimespe- kend op een strekdam Dat gebeur- ler Leonardo. De workshop vindt de bij laag water om half vier vrijdag plaats in de Westpoort aan de Nieuw- ochtend. Aanvankelijk weigerde de straat in Goes. De openingstijden kapitein van de'Gefo'sleepboothulp. zijn: vrijdagavond 20 april van 19.30 maar iater kwam hij op dat besluit tot 22 uur, zaterdag 21 april van 10 tot terug ,.n tekende een contract bij 17 uur, eerste paasdag van 12 tot 17 Willem Muller Daarop maakte de uur en tweede paasdag van 10 tot 17 zephyrus' vast aan de kop van het uur schip en de 'Coby M' aan het achter- schip. Na drie kwartier kwam de tanker weer vlot. De 'Gefo' werd voor Inspectie naar' de vluchthaven bij Tholen gesleept. De schade bleef be perkt Enigszins dreigend vraagt de com missie de regering welke staatsrech telijke mogelijkheden het parlement heeft indien achteraf wordt geconsta teerd dat een minister in het verle den inlichtingen heeft verstrekt die niet in overeenstemming zijn met de werkelijkheid. De commissie wil dat minister Smit- Kroes de kamer meedeelt wanneer precies op het departement van ver keer en waterstaat bekend was dat het Oosterscheldeproject niet zou kunnen worden voltooid in 1985. En daaraan wordt de vraag gekoppeld waarom dit niet aanstonds aan het parlement is gemeld. Immers voltooi ing in 1985 was een van de ontbinden de voorwaarden. De commissie wil verder van de rege ring weten of het algemeen als wense lijk wordt beschouwd dat in de ont- werp-organisatie van civiel-techm- sche werken zoals bij de bouw van de stormvloedkering het geval is de uit voerende aannemerscombinatie is be trokken. Benieuwd is de commissie naar de manier waarop de regering denkt het parlement in de toekomst op de hoog te te houden van de verdere voort gang van de Oosterscheldewerken en vergelijkbare grote projecten in de toekomst op een zodanige manier dat de tweede kamer zijn controlerende taak volledig waar kan maken. Granaat Nieuwvliet onschadelijk gemaakt NIEUWVLIET De explosieve oprui mingsdienst heeft vrijdag een mor tiergranaat onschadelijk gemaakt in de Zwarte Polder in Nieuwvliet, die daar eerder was gevonden. De gra naat had een lengte van 30 centimeter en een diameter van 10 centimeter. TERNEUZEN Een wereldrecord in Terneuzen. In een afgeladen Zuidlandtheater veroorloofde rec tor E. G. Wildeboer van de rijks scholengemeenschap 'Petrus Hon- dius' zich een kleine vreugdedans. De burgemeester applaudisseerde, champagnekurken knalden en de 24 eind-examenkandidaten, die het we reldrecord 'langste schooldag' had den verbeterd, werden bedolven on der de bloemen. Die 24 werden er - uiterlijk - niet warm of koud van. Sterker nog, direct na de huldiging opperde een van de vrouwelijke 're- cordjagers' optimistisch: „Ik heb nog wel zin om met de hele ploeg even naar de Chinees te gaan". Champagne, bloemen en omhelzingen: een wereldrecord. Dat meisje had zojuist met die 23 anderen het record scherp gesteld op 57 uur. Het einde van de race, die woensdagochtend onder toezicht van deurwaarder A. van Damme in alle vroegte was begonnen, kwam niet écht onverwacht Al tijdens het - naar later bleek - laatste lesuur (aardrijkskunde) was duidelijk te zien hoe menigeen het te kwaad kreeg. De aardrijkskundeleraar, die nog een leuk 'proefwerkje' had ge presenteerd. voorspelde het direct na afloop van zijn les „Dit gaat niet lang meer duren". Toen hadden de 17 jongens en 7 meisjes al de zeker heid dat ze het wereldrecord zouden breken. Dat stond met 55 uur op naam van een scholengemeenschap in Etten-Leur Geen klachten Daar vertoonde een enkeling na anderhalf etmaal braakneigingen, daar werden verschillende leerlin gen agressief, in Terneuzen was daar geen sprake van. Een hoofd pijntje. wat maagkrampen meer klachten waren er eigenlijk niet. Een van de recordhouders. Cecile Coers, vertrouwde haar 'fans' tijdens die laatste les toe. „Gek, maar ik zou nu nog uren kunnen doorgaan Ei genlijk had ik alleen gisterochtend echt een black-out. Nu heb ik het idee dat ik weer alles aan kan.Maar mélig, je wordt er zó melig van". Na afloop van dat 57ste lesuur was het gedaan. "Een aantal leerlingen wilde stoppen en in onderling over leg - achter gesloten deuren - werd besloten er op dat moment als groep een punt achter te zetten. Bennie Bouterse, ook een deelnemer: „Ik weet nu een ding zeker: Ik heb een sterkere wil dan ik dacht. Ja, eigen lijk waren we met z'n allen wel een stelletje fanatiekelingen. Er ont stond op den duur een echte band. Ik was eigenlijk nog nooit zo lang zonder slaap gebleven Nou, dat geeft een ontzettend raar gevoel. Wat ik straks ga doen? Eerst eens even nadenken wat ik nu eigenlijk voel. Waarschijnlijk ga ik nog even met m'n buurjongen of m'n zus praten. Ik moet het allemaal nog £ven kwijt". Vertrouwen Burgemeester Ockeloen toonde zich een gelukkig mens. „Jullie hebben mijn vertrouwen in de jeugd beves tigd. Niet alleen door dat record te breken, maar óók door samen te besluiten op te houden op het goeie moment. Want vergeet niet: extre misme is nooit goed te praten, ook niet bij een recordpoging". Ockeloen vond trouwens dat dat record - en eventuele vermelding in het Guiness Book of Records - er niet toe deed. „Het gaat om de prestatie". Rector Wildeboer gebruikte woor den als 'enorm' en 'formidabel' en sprak zelfs van een drievoudig we reldrecord. daarmee doelend op de deelname van drie groepen één van de Havo-leerlingen. één van VWO'ers en één van Mavo'ers. Ook concierge Wim Liplijn werd uitge breid gehuldigd Hij maakte de re cordpoging van begin tot einde mee. zonder één minuut slaap. En een wereldrecord 'conciérgeren' is, voor zover bekend, nog nimmer geves tigd. Het 'Petrus Hondius' verbeterde het wereldrecord 'langste schooldag', maar of het lang stand houdt is nog maar de vraag. Elders in den lande - ook in Zeeland - is de recordpoging in Terneuzen met meer dan normale belangstelling gevolgd. Er willen méér scholen stunten. Rector Wilde boer, na afloop, nuchter: „Ach, als je zo'n record vestigt, heb je het op hetzelfde moment ook alweer een beetje verloren. Maar wat doet dat ertoe...". Dertien (II) I 189 0 ii4.nl 1 1945,01 3 120.0 74.3 3 143.0, 3 174,(1 3 97.3$: 3 158,0 Dat lukte natuurlijk niet om vrijdag de dertiende veilig heidshalve maar over te slaan Dus stonden er bij die Middel burgse familie op die dag voor alle zekerheid twee wekkers afgesteld op s morgens zes uur. want de zoon moest op tijd bij een toelatingsexamen zijn in Eindhoven. En natuurlijk was er niemand die cén vün de wekkers hoorde aflopen. Zodat het hele gezin tien minu ten voor het vertrek van de trein geheel ontregeld ont waakte en één van de ouders snel de auto voorreed om de zoon nog de trein te kunnen laten halen Wat natuurlijk niet lukte, om dat net in die éne laatste mi nuut speling de Stationsbrug openging, zodat de trein ver trok zonder de examenkandi daat. Dan maar zelf naar Eindho ven gereden, werd er bedacht Geheel in vrijdag-de-dertien- de-stijl bleek de benzinevoor raad van de auto echter niet toereikend om de eerste pomp langs de rijksweg te kunnen halen. Na zoveel tegenspoed was ex tra voorzichtigheid geboden om de ongeluksdag door te komen. Overmoedig geworden beklom de vader van de examenkan didaat echter tegen de avond zich voorhoudend dat alleen onder een ladder doorlopen kwaad kon een ladder om de gevel van zijn woning een verfje te geven. Dat had hij niet moeten doen want de pol verf glipte uit zijn handen juist toen een bijver dienende scholier een folder in de brievenbus wilde stoppen Om nog meer onheil te voorko men. riep de echtgenote toen maar snel de man binnen voor de mosselmaaltijd. Het was al ver na spreekuur toen de man zich met een rood en een dik hoofd van het mos selen eten zich bij zijn huisarts vervoegde .Morgen is het allemaal over", sprak de arts sussend En hij schreef nog even een fikse rekening uit. VLISSINGEN - De verkoop van oosterse tapijten vanuit een loods aan de Hondegem- seweg in Grijpskerke is vrij dag in de loop van de middag gestopt, op last van president mr G. R. André de la Porte van de arrondisementsrecht- bank in Middelburg. Hij kwam tot deze uitspraak in het kort geding, dat de tapijthandelaren N. Fatemizadeh uit Goes en D. Madj- lessi uit Middelburg hadden aange spannen tegen de eigenaar en ver huurder van de loods, zoals stond vermeld in de dagvaardiging. De vordering tegen de firma J. C. de Voogd uit Grijpskerke werd overigens afgewezen, omdat niet de firma geen .MIDDELBURG Adjudant J. Slabbe- kuorn van de rijkspolitie te water in Vlissingen is vrijdagmiddag onder scheiden niet de eremedaille in goud. verbonden aan de orde van Oranje Nassau, tijdens een bijeen komst in het provinciehuis te Mid delburg. ter gelegenheid van zijn functioneel leeftijdsontslag Commandant C Doomhein van het district Dordrecht van de rijkspolitie te water speldde hom de versierselen op, die behoren bij deze koninklijke onderscheiding. Na de huldiging van de heer Slabbekoom vond vanaf 16.00 uur een druk bezochte receptie plaats in de statenzaal van het provincie huis. Commandant Doomhein stelde, dat adjudant Slabbekoom werkte voor twee Daarom is het volgens hem voor de hand liggend, dat hij twee opvol gers krijgt, namelijk een commandant voor de groep Vlissingen. met de Westerschelde als werkgebied en een dinge, met de Oosterschelde als werk gebied. Adjudant C. Pasveer wordt op 10 mei geïnstalleerd als commandant van de groep Vlissingen. De datum waarop deze verdeling van het werk gebied zal ingaan is volgens de heer Doornhein nog niet bekend. Ook moet de sollicitatieprocedure voor een commandant van de groep We- meldinge nog beginnen. „Met een aan onzekerheid grenzende onwaar schijnlijkheid wordt het 1 mei en dat kan dan nog met terugwerkende kracht", aldus de heer Doornhein Hij herinnerde de heer Slabbekoom aan het gebrek aan vertrouwen in de besluitvaardigheid in Den Haag, zoals hij deze heeft geuit in de PZC van vorige week Commandant Doornhein stelde echter het bewijs te hebben gekregen, dat ambtelijke molens ook snel kunnen gaan Telefonisch ont ving hij namelijk de medeling, dat de minister een gratificatie toekent van 1500 gulden. Ook wees hij de heer Slabbekoom op een veel door hem gebruikte uitdruk king. namelijk 'aan mij zal het niet liggen'. Als herinnering bood hij de heer Slabbekoom dan ook het boek aan met de titel 'Aan mij zal het niet liggen'. De groepscommandant van Dor drecht. adjudant M. Wildschut, bood de heer Slabbekoom een découpeer- zaag aan namens de collega's groeps commandanten. Adjudant A de Bruijn bedankte de heer Slabbekoom namens de Nederlandse politiebond en de dienstencommissie rijkspolitie te water voor het vele werk. dat hij toch nog voor de bond wist te verrich ten. Zorgen Adjudant C. Pasveer zei met de heer Slabbekoom enige zorgen te maken, of er ook in de toekomst nog voldoen de mensen zijn met ervaring in de opleiding willen volgen. Hij bood namens het bureaupersoneel een vol ledige foto-reportage in kleur en zwart-wit van het afscheid aan. De heer F. van Dokkum, inmiddels niet meer in dienst wegens ziekte, stelde dat er altijd sprake is geweest van een goede verstandhouding, waarbij men elkaar zonder al te veel woorden begreep Er was slechts een uitzondering en dat bleek steeds weer. wanneer gasschepen of hasjschepen ter sprake kwamen. „Die haalde je als rechtgeaarde Zeeuw altijd door el kaar", aldus de heer Van Dokkum De heer Slabbekoom zei overweldigd te zijn door dit afscheid. „Ik had dit niet zo verwacht. Dat ik hier in het provinciehuis afscheid mag nemen is het mooiste geschenk dat ik heb gekregen", aldus de heer Slabbe koom. Ook zijn echtgenote werd met tal van bloemstukken in de huldiging betrokken tZie ook pagina 11) eigenaresse is van de loods. Deze is namelijk eigendom van de heer De Voogd persoonlijk. In zijn beslissing verbiedt de presi dent van de rechtbank de verhuurder van de loods, het transportbedrijf A. S. Louws en zn in Middelburg, verdere medewerking te verlenen aan de openbare verkoop van tapijten vanuit de loods Hondegemseweg 25 te Grijpskerke Overtreding van dit ver bod zou de gedaagde komen op een dwangsom van 500.000 gulden. De heer Louws deelde tijdens de be handeling van het geding mee. de loods alleen te hebben gehuurd van de heer De Voogd en vervolgens voor een week weer te hebben verhuurd aan een contactpersoon van de Far and Middle East Carpet Company te Amsterdam, voor opslag en niet voor verkoop. Mr André de la Porte noem de opslag voor een week echter met erg voor de hand liggend Hij stelt dan ook in zijn uitspraak, dat de heer Louws waarschijnlijk wist, dat het pand niet alleen gebruikt zou worden voor opslag, maar ook voor verkoop van tapijten. Bovendien kan het volgens hem niet onbekend zijn gebleven aan de heer Louws, dat in oktober 1983 in de loods een tapijtenverkoop heeft plaatsge vonden, toen deze ook was verhuurd aan dezelfde tapijtenfirma De president van de rechtbank meen de verder, dat de heer Louws als verhuurder ook verantwoordelijkheid heeft over hetgeen zich in de loods afspeelt. „Als ze er een fabriekje in zouden beginnen om heroïne te ma ken hebt u ook een zekere verant woordelijkheid", verklaarde hij. De tapijthandelaren verzetten zich tegen de verkoping, omdat deze werd gehouden door een anonieme firma, waardoor kopers niet kunnen klagen of ruilen. Bovendien is volgens raads man mr J M. de Jonge uit Goes, raadsman van de eisers, gebleken in het verleden, dat vaak veel te veel wordt betaald Bliksemactie Dc veiling was in folders en grote advertenties aangekondigd voor 12, 13 en 14 april, als verkoop van de eeuw. In oktober vorig jaar was een vrijwel identieke campagne gehou den. Mr. de Jonge maakte duidelijk, dat de economische controledienst deze ver koop heeft kunnen tegenhouden. „Er is steeds sprake vah een zekere blik semactie De economische controle dienst krijgt met erg veel tijd voor een onderzoek. Vandaar dit kort geding" gaf mr De Jonge als verklaring voor het feit. dat de economische controle dienst deze keer met heeft ingegre pen Deleisers stelden verder, dat. gebruik van de loods voor detailhandel in strijd is met het bestemmingsplan 'Buitengebied Marïekerke'. dat de be stemming bedrijfsterrein aangeeft. De heer De Voogd voerde aan. dat de loods er al stond voor vaststelling van het bestemmingsplan en dat er ook nadien nog verkoop heeft plaatsge vonden van bouwmaterialen, waarte gen nooit bezwaar is gemaakt Dit betekent volgens de president van de rechtbank echter nog niet, dat in hetzelfde pand ook tapijten kunnen worden verkocht. De eisers vroegen een dwangsom van een miljoen gulden per overtreding en van 100.000 gulden per dag. Het ver bod ging in, een uur na betekening van het vonnis, dat om 14.00 uur werd uitgesproken. Bermbrandje aan de Vlissingse Bermweg VLISSINGEN - De brandweer van Vlissingen is vrijdagmiddag met een autospuit uitgerukt om een berm- brandje te blussen, dat woedde aan de Bermweg ter hoogte van de Sloebrug in Vlissingen De brand, die uitbrak rond tien over dne. werd geblust met twee stralen hoge druk Er ging onge veer 500 vierkante meter gras verlo ren. De ontstaande rook hinderde het verkeer over de Sloeweg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 5