Jaar gevangenis geëist voor handel in heroïne Komend zomerseizoen aanleg strandzone Kabbelaarsbank Heroïnehandelaar tegen de lamp na diefstal bij sexclub PROVINCIE: WEER 5 TON BEZUINIGEN JONGETJE LICHT GEWOND BIJ AUTO-ONGELUK HULST PZC/provincie GEVOLG INVAL SNACKBAR VLISSINGEN Zeven maanden voor jonge inbreker Instemming met logies-proef toerisme Runderen of grasmaaiers PLANNEN RECREATIEDORP TN DE PLANNING' Zeeuws Museum stelt reclamewerk van Jac. Jongert tentoon SEEMS ZATERDAG 14 APRIL 1984 MIDDELBURG - Wegens medeplichtigheid aan een groot aantal inbraken in het Rijnmondgebied en enkele soortgelijke activiteiten in Zeeland is de 33-jarige Rotterdammer J. G. vrijdag door de Middelburgse rechtbank veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf. Tegen hem was eerder door de officier van justitie achttien maanden geeist. G. beraamde in de meeste gevallen de inbraken en liet ze door anderen uitvoeren. Zijn eigen rol bestond uit het wachten in de vluchtauto en het I meedelen in de buit. Zo bleef hij zelf geruime tijd buiten schot. G. paste deze iicumciwijze onder meer toe in Rotterdam, Vlaardingen, en Zierikzee. In de laatste stad werd hij 21 januari dit jaar in de kraag gegrepen. De Rotterdam mer stond in de buurt van de antiekzaak Borsboom aan het Havenplein te wachten terwijl zijn maat er voor ongeveer honderdduizend gulden aan gouden sieraden wegnam. Deze compagnon maakte zich per taxi uit de voeten naar Rotterdam maar G werd aangehouden. Officier Van justitie mr J. van Marion kwam twee weken geleden met de forse eis van achttien maanden mede op grond van het feit dat G altijd anderen voor zijn karretje spande. Daarbij concludeerde de officier dat van G. een criminele besmetting uitging. MIDDELBURG - De provincie Zeeland zal als gevolg van de nieuwe ombuigingsoperatie, waartoe het kabinet heeft besloten, volgend jaar 5 ton extra moeten bezuinigen. Mét de kortingen op het provinciefonds, die al bekend waren, komt het bezuinigingspakket voor Zeeland in 1985 op ongeveer 1 miljoen gulden. Dat kreeg de statencommissie bestuurzaken vrijdag te horen. Van de ombuigingsoperatie van 900 miljoen moet 7,5 procent of 07 miljoen worden opgebracht door de provincies en de gemeenten: de provincies worden 'aangeslagen' voor 6,7 miljoen. Voor Zeeland gaat het om 6 procent van dat bedrag, bijna 5 ton. Gedeputeerde J. B. Ventevogel liet de statencommissie weten, dat binnen het provinciale apparaat in opdracht van gs een ..heroverwe gingsoperatie" is uitgevoerd, met het oog op de al eerder bekend geworden bezuinigingen (rond de 5 ton). Die operatie heeft men op een totaalbedrag van eén miljoen gezet, om - zoals Ventevogel zei - „ruimte te hebben voor een keuze" De gedeputeerde ,Met deze nieuwe ronde bezuinigingen blijkt, dat we weinig meer te kiezen zullen hebben; we zullen de extra marge, die we wilden inbouwen, gewoon nodig hebben Uit de statencommissie werd gevraagd of in interprovinciaal verband de mogelijkheid van een motie bekeken kan worden in verband met het als slecht aangeduide overleg tussen provincies en rijk. Een dergelijke politieke uitspraak over de bezuinigingen bij de provincies zou dan in alle staten in Nederland gedaan kunnen worden o et MIDDELBURG - Op 22 juni van het vorig jaar deed de Vlissingse politie een inval in de snackbar Citadel en vond bij diverse mensen een hoeveelheid heroïne. Vier van hen stonden vrijdagmorgen voor de meervoudige kamer van de Middelburgse rechtbank. De hoeveelhe den die in de snackbar werden gevonden waren niet groot, maar naar aanleiding van de inval werd een aantal mensen extra in het oog gehouden en dat leverde wel het een en ander op. De hoofdrol werd, wat dat betreft, aangerexend. Hij eiste tegen A. een lleen voor eigen gebruik in bezit had gespeeld door de 28-jange Middelbur- gevangenisstraf van twaalf maanden, en de rest dus voor anderen in bewa- gerC A. AfgezienvandeO.il gram die A. verklaarde dat hij de pakjes had ring had. hij in de snackbar bij zich had, bleek bewaard voor kennissen van hem. De officier: „Er is hier geen sprake bij een huiszoeking dat A her en der Maar daar geloofde de officier niets van eigen gebruik, je hoeft alleen in en om zijn woning pakjes heroïne van. Het spul werd in verdachtes huis maar naar de enorme hoeveelheid te had verstopt In totaal ging het om onder andere aangetroffen in de dou- kijken". 109,40 gram. En dat werd hem door che en verstopt in een oude koffiepot Ook een professionele weegschaal officier van justitie mr T. Stein zwaar in een kinderwagen die weer in de die in de woning van A. was gevon- schuur stond. A vertelde dat heroine den, was volgens verdachte geens- Vernieler auto's Clinge gegrepen CLINGE De 17-jarige C. B. uit Clinge heeft in de nacht van donder dag op vrijdag vernielingen aange bracht aan ongeveer 15 personenau to's. De groep Hulst van de rijkspoli tie kon hem, dankzij een tip van één van de benadeelden, in dezelfde nacht nog aanhouden. De Clingenaar verkeerde in zekere staat van dronkenschap. Hij kon geen reden voor zijn daden opgeven. De gedupeerde autobezitters hadden hun voertuigen geparkeerd aan de Rem- brandtstraat, het Vermeerplein en de Frans Halsstraat. Antennes, ruiten wissers en buitenspiegels moesten het ontgelden. Bovendien had B. één van de auto's bekrast. De schade beloopt enkele duizenden guldens. B. is na verhoor vrijdag weer op vrije voeten gesteld. MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank heeft vrijdag de jeugdige inbreker L. J. (18) uit Heinkenszand veroordeeld tot tien maanden gevan genisstraf waarvan drie voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd. De straf was conform de eis van twee weken geleden. J. pleegde een enorme serie inbraken op Noord-Beveland en Wal cheren en altijd bestond de buit uit geld. J. pleegde de inbraken omdat hij veel geld nodig had om zijn uitbundige alcoholgebruik te kunnen financieren. De 32-jarige Vlissinger A. V. kon giste ren in zijn handen wrijven, want als vrij man kwam hij uit het rechtbank gebouw. Wegens vermeende heling van sieraden was tegen hem veertien dagen geleden, twee weken gevangen- sistraf geëist De rechtbank achtte niet bewezen dat de man had geweten dat hij van diefstal afkomstige sieraden had aan gekocht van een zeventienjarige he- romeverslaafde. Daarom volgde vrij spraak voor de Vlissinger. MIDDELBURG - De statencommis sie bestuurszaken staat er welwil lend tegenover, dat deze zomer in Zeeland een proef wordt genomen met een modern systeem van infor matieverstrekking over de beschik bare logiesruimte in het toeristensei zoen. De bedoeling is. dat op verschil lende vitale punten terminals be schikbaar komen, waar actuele infor matie over de bezetting van - vooral - kampeerterreinen kan worden op geroepen. De gegevens zullen onder meer via de VW en bij het toerisme betrokken organisaties worden aan geleverd. De automatisering van de toeristische bezettings-informatie is aan de orde geweest in het recreatie-overleg, dat bekijkt hoe de drukte in piekperioden kan worden opgevangen. Via het Au tomatiseringsbureau Toerisme kan daar deze zomer mee worden geëxpe rimenteerd. De kosten komen op 45 mille. In de statencommissie werd er tegen gewaarschuwd op die manier niet de band tussen bedrijfsleven en WV uit te hollen. Op vragen van met name mevrouw G. de Vries-Hommes (pvda) en de heer H.J. Colijn (rpf-gpv) of het geld niet uit het toeristisch promotiefonds kan komen in plaats van via de post onovoorzien, betoogde gedeputeerde J. B. Ventevogel dat het niet om „commerciële activiteiten gaat, maar om een stukje dienst verle ning, dat niet wervend van karakter is" WD-commissielid J. G. van Zwie- ten meende, op grond van de instem mende reactie uit de commissie, dat men vast zou kunnen doorgaan met de voorbereiding voor de proef, voor uitlopend op de statenbeslissing. Daar wilden de meeste andere frac ties echter niet van weten. zins bestemd voor het afwegen van heroïne. A.: „Die weegschaal heb ik gekocht om mee te nemen naar mijn geboorteland als geschenk. Die din gen hebben ze daar niet en zo'n weegschaal is heel handig voor het afwegen van tomaten of suiker". De officier: „Een bijzonder ongeloof waardig verhaal". De tweede in de rij verdachten was de 29-jange L. H uit Vlissingen In de snackbar had hij slechts 0,02 gram heroine in zijn bezit Maar H. bleek meer op zijn kerfstok te hebben. Hij pleegde een inbraak bij Radio Hol land in Vlissingen en nam daar elec- tronische apparatuur weg. driehon derd dollar en een bedrag van 741.-. Verder bracht hij een bezoek aan een advocatenkantoor in zijn woonplaats en daar ontvreemdde hij geld. postze gels en cheques. Hij werd tevens beschuldigd van het vervalsen van cheques en het innen ervan en hij stond terecht omdat hij diverse keren was betrokken bij het vervoer van heroine tussen Vlissingen en Rotterdam en Amsterdam. Tegen hem eiste de officier een gevangenis straf van acht maanden. De twee andere verdachten speelden maar een heel klein rolletje in het geheel. De officier: „Maar zij waren die junidag ook in de snackbar en daarom heb ik die zaken er maar bijgevoegd". Het ging om de 23-jarige Vlissinger M. M. die in het bezit was van 0.06 gram heroine en de 21-jarige R. M.. even eens uit Vlissingen, die 0,23 gram bij zich had. R M. pleegde in januari van het vorig jaar ook nog een kruimel- dieftsal. Uit het Trefcenter nam hij een paar tennisschoenen mee ter waarde van 75,-. zonder te betalen. Tegen M. M. eiste de officier een geldboete van 250,-. De eis tegen R. M. luidde 250,- en een week voor waardelijk met twee jaar proeftijd. De rechtbank doet in alle zaken op vrijdag 27 april uitspraak. i'C. GOEDEREEDE - ..De hekrunderen van staatsbosbe heer op de slikken van Flakkee worden gebruikt als ordinaire grasmaaiers en komen onvoldoende aan hun trekken" Deze forse kritiek van de Schouwse luaterschapsgezworene L. J. Klompe werd vrijdag in Goedereede. in een vergadering van de voorlopige bestuursraad voor de Grevehngen. door de consulent natuurbehoud ir T A. J. Vette van de hand gewezen met onder meer de opmerking Dat wil nog niet zeggen dat de hekrunderen niet gezond zijn". Ir Vette: ..Wat de heer Klompe zegt is een bekend geluid. Want de meesten lopen er natuurlijk niet om vel gemest te worden, maar om de vegetatie in de gewenste structuur te brengen. Al het vee, ook de schapen en paarden m de beheersgebieden, staat onder regelmati ge veterinaire controle van deskundigen van de veteri naire dienst en de stichting gezondheidszorg voor dieren". De consulent natuurbehoud gaf overigens te kennen dat het vee in praktische betekenis inderdaad als 'grasmaaier' fungeert. ..Maar gezien vanuit het oog punt 'liefde voor de dieren' is er van een te kort schieten beslist geen sprake", onderstreepte hij. Burge meester C. Slabbekoom van Brouwershaven voegde hier nog aan toe ..Naar de mens gekeken is de magerste meestal niet het ongezondst". EIS VIJFMAANDEN HULST Bij een ongeval op rijksweg 60 bij Hulst is de de berm inschoot, ovci ,^iopad reed en na enkele achtjarige R. van G. uit Lamswaarde licht gewond keren over de kop te zijn geslagen tenslotte in een weiland geraakt. De personenauto, waarin de jongen zat, week op belandde. Zowel de moeder als een meerijdend dochtertje de eigen weghelft uit voor een nog onbekende tegenlig- van acht jaar bleven ongedeerd. Zoon R is overgebracht ger. naar het ziekenhuis in Hulst. Hij had onder meer verwon- Bestuürder M. van G de moeder van de jongen, raakte dingen aan het gelaat. Het gezin reed in de richting van daardoor de macht over het stuur kwijt, waarna de auto Kloosterzande. De auto werd vernield. MIDDELBURG - „Verdachte had een bloeiende handol in heroïne en hij handelde op grote schaal". Dat zei de Middelburgse officier van justitie mr T. Stein vrijdag over de activiteiten die de 23-jarige Vlissinger W. G. van 1 juni 1983 tot en met 6 februari van dit jaar had ontplooid. De man werd opgepakt naar aanlei ding van de diefstal van een video recorder. G. klom in de nacht van 4 op 5 februari door een raam de sexclub l'Etoile aan de Stenenbeer in zijn woonplaats binnen en nam de video recorder mee. Razendsnel verkocht hij het apparaat voor het luttele be drag van 600,-. Toen hij de volgende Vrouwen voor Vrede in Oostburg bijeen OOSTBURG De werkgroep 'Vrou wen voor Vrede' West-Zeeuwsch- Vlaanderen komt dinsdag bijeen in het vrouwencontactcentrum 'Lotje' aan de Nieuwstraat in Oostburg. Op de agenda staat onder andere de actieweek van 6 tot 13 mei tegen de plaatsing van kruisraketten. Opnieuw gebrek aan ruimte bij de provincie MIDDELBURG - Binnen hel appa raat van de provincie Zeeland wordt opnieuw gekeken naar aanvullende ruimte voor huisvesting. De commis sie, die daarover enkele jaren gele den (nieuwe vleugel aan griffiecom plex) mee doende is geweest, is op nieuw ingesteld. Gedeputeerde J. B. Ventevogel deelde dat vrijdag mee aan de statencommissie bestuursza ken. Achtergrond is onder meer dat de arbeidsinspectie opmerkingen heeft gemaakt over de te krappe huisves ting voor de afdeling tekstverwerking ter griffie; die voldoet niet aan de eisen, er is meer ruimte per medewer ker nodig, zo zei de gedeputeerde Voorts speelt mee. dat is toegezegd bij de verhuizing van de provinciale bi bliotheek te bekijken of er ruimte is te maken voor fractiekamers. Met de rijksgebouwendienst wil men praten over eventueel daar vrijkomende ruimte Daarover is echter nog geen duidelijkheid, aldus de heer Ventevo gel. dag werd aangehouden in zijn auto, ontdekte de politie al gauw dat er in de dakbekleding vier gram heroïne was verstopt Thuis bij verdachte werd nog eens 3.73 gram heroine aangetroffen evenals een aantal me- thadontabletten G. was zwaar verslaafd aan het verdo vende middel. Hij en zijn vriendin gebruikten dagelijks samen één gram Het spul werd meestal gekocht in Rotterdam. G. verkocht gemiddeld per week drie gram. De officier eiste voor 'de handel en wandel' van ver dachte een gevangenisstraf van acht maanden waarvan drie voorwaarde lijk met twee jaar proeftijd De raadsvrouwe van G., mr J. van der Poel, betoogde dat G helemaal geen levendige handel dreef. „Hij verkocht alleen af en toe wat om zijn eigen gebruik en dat van zijn vriendin te kunnen financieren. En dat gebeurde pas de laatste tijd. want in het begin toen hij met de heroine in aanraking kwam beschikte hij over genoeg eigen geld. Hij kocht het spul gewoon, al leen voor zichzelf. Daarmee jaagde hij er wel in korte tijd een bedrag van ƒ21.000.- doorheen'' De advocate ging verder in op het verleden van haar cliënt en de haars inziens zonnige toekomstperspectie ven van G., zoals het afkicken en het uitzicht op een baan. Na de zaak van G verscheen zijn 24-jarige vriendin voor de meervoudige kamer van de Middelburgse rechtbank Zij, A B. werd ervan verdacht meegehandeld te hebben. Mevrouw B. „Ik heb niet gehandeld. We zijn trouwens allebei bijna van de heroine af. We worden nu begeleid door het Huiskamerproject voor drug gebruikers cHKPDi en daarvan krij gen we methadon om helemaal van de heroine af te komen". Contacten Volgens dc officier vervulde B. ech ter een belangrijke en duidelijke rol 'naar buiten toe', in de vorm van het onderhouden van contacten met de kopers. Hij eiste tegen B. een gevan genisstraf van vier maanden waar van drie voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De raadsman van B., mr E. Smit, ging uitvoerig in op de moeilijke jeugd van zijn cliënte. „Het is net of zij het ongeluk aantrekt zij heeft al een hoop ellende meegemaakt en tijdens haar werk in een sexclub vorig jaar maakte ze kennis met de heroine. Mevrouw B heeft absoluut met in de heroïne gehandeld. In het huis van haar vriend G.. nam zij alleen maar de telefoon aan. Ze fungeerde als een soort doorgeefluik, niet van heroine maar van telefoongesprekken In het begin dat ze G. leerde kennen wist ze niet eens dat hij aan de heroïne was verslaafd", aldus de advocaat. De rechtbank zal in beide zaken uit spraak doen op vrijdag 27 april. GOEDEREEDE De aanleg van dc strandzone Kabbelaarsbank aan de Brouwersdam wordt op 26 april aan besteed. De werkzaamheden zullen het gehele komende seizoen in beslag nemen. „De uitvoering betekent een onge mak voor het publiek, maar is aan deze periode gebonden in verband met de belangen van de beroepsvisse rij op de Grevelingen". Het hoofd inrichting Grevelingenmeer, ir J. C. van der Perk van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders, heeft dit vrij dag in Goedereede meegedeeld in een „„dering van de voorlopige raad van bestuur voor de Grevelingen. Zoals gemeld heeft Boherften BV in middels vergevorderde plannen voor de bouw van een recreatieproject Kabbelaarsbank. De bedoeling is dat het te stichten recreatiedorp wat de energievoorziening betreft geheel voor zichzelf gaat zorgen, overeen komstig uitgangspunten van het Cen trum voor energiebesparing Delft Dit zit momenteel volledig in de planning van Bohemen. aldus voorzitter J. Hoek van Dijke. De afronding van de strandaanleg Kabbelaarsbank met bijbehorende toiletgebouwen en be planting zal in 1985 plaatsvinden, uun. no. uc<.uekerscentrum Grevelin gen wordt volgend jaar gerealiseerd. Als projecten uit te voeren in 1986 werden voorlopig vastgesteld het in richten van een strandje bij Brouwers haven en een dagrecreatieterrein bij Herkingen Verder is het waterschap Schouwen- Duiveland, blijkens mededeling van de vertegenwoordiger in de vergade ring van de voorlopige bestuursraad Grevelingen. voornemens om nog voor het aanstaande seizoen een par keerterrein aan te laten leggen aan de Lange Weg te Dreischor. De aan dacht van het dagelijks bestuur van de voorlopige raad heeft intussen ook de aanleg van een golfterrein in de omgeving Dirksland. Waarnemend voorzitter mr J P Boersma, Zeeuws gedeputeerde pro vincie Zeeland, maakte kenbaar dat de in principe te realiseren projecten watersportsteunpunt zuidzijde Stam perplaats en watersporteiland Mos- selbank nog ter discussie staan. Deze projecten zullen met name worden heroverwogen in het kader van de evaluatie nieuwe inrichtingsschets Grevelingenbekken. MIDDELBURG - In het Zeeuws Museum loopt vanaf maandag 16 april tot en met maandag 4 juni een tentoonstelling met werk van Jac. Jongert (1883-1942). Deze w as voor de tweede wereldoorlog be kend als industrieel ontwerper en grafisch vormgever. In die functie maakte Jongert voor uiteenlopen de produkten pakkende reclame beelden bij verschillende bedrij ven. Hel bekendst is de vormgeving die hij voor De Erven de Wed J. van Nelle in Rotterdam verzorgde. Het ging daarbij om paKjes thee. koffie Jac Jongert. affiche Secretaris-si- aar en en tabak Verder verzorgde hij voor dit. bedrijf de vormgeving van affi ches. lichtbakken, zakagenda's, no ta's en beste&oekjes. Volgens een persbericht van het museum begon Jongert als 'sierend kunstenaar' in de traditie van R Roland Holst en toont het werk in het begin van zijn carrière ij aren Oen en twintig i ver wantschap met dat van de Amster damse School. Jongert streefde naar verspreiding van produkten van beeldende kunst in het dage lijks leven en hoopte met zijn werk het ideaal van een betere samenle ving dichterbij te brengen De relatie tussen kunstenaar en industrie heeft hem sterk bezigge houden, in praktijk en theorie. Ja renlang was hij docent aan de Rotterdamse kunstacademie. Jon gert wordt beschouwd als een pio nier op de werkterreinen als recla me en huisstijl. Deze vormen van publiciteit namen juist in zijn tijd, met de ontwikkeling van de neder- landse industrie tot moderne, kapi talistische ondernemingen, aan be tekenis toe. De tentoonstelling is samengesteld door het Haags Gemeentemuseum en wordt in circulatie gebracht door de dienst verspreide rijkscol lecties. Op werkdagen kan depositie beke ken worden Van 10 tot 17 uur Op zaterdagen tussen 13.30 en 17 uur terwijl op tweede Paasdag dezelfde openingstijden gelden. Op Goede Vrijdag en Eerste Paasdag is het museum gesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 41