Weinig animo bij gemeenten voor boycot bouwbedrijven pzefi Syrische troepen keren wellicht terug in Beiroet Rebellen Nicaragua ontketenen offensief tegen Sandinisten Advocaten dreigen met getuigenverhoor PROJECTEN WOENSDRECHT TER DISCUSSIE Ruimteveer veilig terug DEN HAAG WIL EENZIJDIG VERBOD GRONDSTOF GIFGAS Huis snoeit defensieplan van Reagan ZATERDAG 14 APRIL 1984 PZC/binnen-buitenland DEN HAAG (GPD) - Het boycotten van bedrijven die mee willen werken aan het geschikt maken van de basis Woensdrecht voor het stationeren van kruisraketten wordt door de grote gemeenten in de Randstad niet nagevolgd. Blijkens reacties uit Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Haarlem voelt men daar weinig voor de houding van gemeenten als Deventer, Zaanstad en Finsterwolde, die geen gemeenteopdrachten willen verstrekken aan bedrijven die deelnemen aan de bouwwerkzaamheden op Woensdrecht. Ook uit reacties van grote gemeenten Amsterdamse college was. dat men over de vraag of Den Haag een zgn. in andere provincies blijkt dat men niet goed inzag waarom bedrijven die kemwapenvrijegemeente moest wor- weinig voelt voor de benadering die andere defensieopdrachten uitvoeren den uiteindelijk na veel emotionali- Deventer, Zaanstad en Finsterwolde niet behoeven te worden geboycot en teit in een nipte meerderheid voor hebben gekozen. Finsterwolde wil ondernemingen die op Woensdrecht eindigde. Ook daar is de boycotvraag overigens geen enkel bedrijf dat de- gaan bouwen wel. In Rotterdam en niet aan de orde geweest en gelet op fensie-opdrachten uitvoert voor ge- Den Haag is de kwestie nog niet in het de kemwapendiscussie en de politie- meentelijke werkzaamheden in aan- college of de gemeenteraad aan de ke verhoudingen in het College achtte merking laten komen. orde geweest. Maar de Rotterdamse hij het ook met aannemelijk dat dit In Amsterdam heeft de gemeenteraad wethouder Hans Simons acht het nog zou gebeuren op 21 maart met overgrote meerder- „niet aannemelijk dat wij een derge- yC) nri/-mvn/-ir/Ihnnry heid een PSP-motie verworpen, waar- lijk besluit zouden nemen". Hij gaat Xf UllllTl VUUf llUUllf in om zo'n boycot werd gevraagd. Het ervan uit dat wanneer Rotterdam een Een kleine steekproef in andere ge- college van B en W had deze motie opdracht aan een ondernemer gunt, meenten leert dat ook daar weinig ontraden met het argument dat een dit gebeurt op basis van de laagste animo bestaat om „Woensdrecht-be- effeotieve boycot onmogelijk is, om- inschrijvingsprijs voor zo'n project. drijven" geen gemeentelijke op dat aannemers die op Woensdrecht in Den Haag herinnert een gemeente- drachten te verschaffen. In Haarlem, willen bouwen zo ze niet gebruik woordvoerder eraan dat een discussie Leeuwarden, Hilversum. Vlissingen, maken van talloze onderaannemers altijd nog onder een andere bedrijfs naam kunnen inschrijven. Een ander argument tegen van het De vooruitzichten van zondag tot en met woensdag: Zondag en maandag mogelijk wat regen, overigens droog en perioden met zon. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden. EDWARDS (UPIi - Het Amerikaanse ruimteveer Challenger is vrijdag om halfvier onze tijd teruggekeerd van een vlucht die een volledig succes is geworden. De bemanning wist een voor de wetenschap van groot belang zijnde kunstmaan uit zijn baan te halen, te repareren en in de Ruimte terug te zetten. De satelliet, „Solar Maximum", werkt nu weer naar tevredenheid. Het was de bedoeling dat de Challenger zou landen op Cape Canaveral, vanwaar hij op 6 april was vertrokken. Vanwege het plotseling verslechterde weer daar werd het ruimteschip naar Californie gediri geerd. De astronautegezagvoerder Cnppen, tweede piloot Scobee en de vluchtspecialisten Terry Hart. George Nelson en James van Hoften aan boord, stapten 28 minuten na de landing uit de Challenger en keken toe hoe „hun" 3.300 bijen werden uitgeladen. Gebleken is dat de bijen in de Ruimte honingraten bouwden alsof er niets aan de hand was. Een tegenvaller voor de astronauten was dat hun echtgenotes er niet waren. Die stonden, namelijk 4.800 km verderop in Cape Canaveral. Het officiële welkom verliep wat sober: op Edwards waren maar drie verslaggevers en enkele tientallen technici, bewakers en piloten aanwe zig. Deltagebied Een omvangrijk hogedrukgebied bo ven Zuid- en Midden-Europa bepaalt nog steeds het weerbeeld boven Zee land. Het wordt vandaag weer een mooie dag. Na het optrekken vroeg vanochtend van enkele mistbanken wordt het weer zonnig. Er ivaait een zwakke tot matige zuidwesten wind. De temperatuur bereikt vanmiddag een maximum van rond de 13 graden, aan zee iets koeler. En daalt de komende nacht tot rond de 4 graden. Vooruitzichten voor zondag: een wol kenzone van een depressie op vrij noordelijke breedten trekt in de mid dag oostiowarts over Zeeland en zorgt tijdelijk voor veel bewolking en moge lijk wat lichte regen. Later klaart het vanuit het westen op. Wind zuidwest, later in de middag draaiend naar west tot noordwest, meest matig, mo gelijk af en toe vrij k/achtig. Maxi mum temperatuur 12 graden. Nautisch bericht Wind zuidwest 2-3, later toenemend 3-4, in de avond 4-5: zicht: eerst slecht met mistbanken, later in de ochtend goed; temperatuur kustwater: ruim 6 gradenafwijking waterstanden: een geringe verlaging; maximale golf hoogte monding Schelde's: bij hoog water vanmiddag rond de halve me ter. ZON EN MAAN Zondag 15 april Zon op 06.43 onder 20.38 Maan op 20.19 onder 06.58 Maandag 16 april Zon op O6.41 onder 21.47 Maan op 20.40 onder 07.16 Utrecht, Leiden. Breda en Woens drecht bijvoorbeeld hebben de colle ges zich niet uitgesproken. In de meeste van deze gemeenten werd het niet aannemelijk geacht dat dit alsnog zou gebeuren. Loco-burge meester Van Dun van Woensdrecht zei de boycothouding van de drie betrokken gemeentes ..onaanvaard baar-' te vinden. In Utrecht heeft het college nog niet geantwoord op een boycot-vraag van een PSP-raadslid. In Enschede (waar de PvdA een meerderheid heeft in het college met de VVD) zei een wethou der dat „men zich nog wel op de zaak wilde oriënteren". Het architectenbu reau Witteveen en Bos uit Deventer, dat de opdracht voor het ontwerpen van bouwtekeningen voor de installa ties op Woensdrecht heeft aanvaard en daarom een brandbrief van de gemeente Deventer kreeg, heeft in het verleden ook opdrachten van Ensche de ontvangen. Overigens zal de inschrijving voor de bouwwerkzaamheden op Woens drecht pas plaatsvinden nadat het kabinet (volgens premier Lubbers be gin juni) een beslissing over de plaat sing heeft genomen. Het architecten bureau uit Dèventer heeft echter al opdracht gekregen tekeningen voor wat wordt genoemd de „aanvullende facilteiten" te maken. Op basis van deze tekeningen kunnen bedrijven be palen tegen welk bedrag zij zullen inschrijven. Met de opdracht aan het architecten bureau is 5 miljoen gulden gemoeid. Een woordvoerder van defensie ver klaarde dat dit eventueel nog meer kan worden. Het architectenbureau moet 40 hectare intekenen, met daar op de barakken, administratieve ge bouwen. sporthallen en „andere on dersteunende faciliteitenDefensie zelf maakt de tekeningen voor de 20 ha aan de lokaties voor de raketten zelf. Minister De Ruiter (defensie) had don derdagavond al gezegd het niet aan vaardbaar te vinden wanneer „een bedrijf volkomen rechtmatig met de overheid een overeenkomst sluit om bepaalde werkzaamheden te verrich ten, een andere overheid dat bedrijf onder druk zet om zo'n overeenkomst niet na te komen", zo verklaarde minister De Ruiter. AMSTERDAM Uit solidariteit met Italiaanse vredesactivistes die thans in Italié wegens de blokkade van e kruisrakettenbasis terechtstaan, hielden leden van de 'autonome vrouwenbeweging' vrijdagmorgen een demonstratie voor het Italiaanse consulaat in Amsterdam. Aan de consul werd een petitie overhandigd. Uit voorzorg tegen een bezetting hield de portier van het consulaat de toegangsdeur enige tijd gesloten. Ingrijpen LLANTWIT (ZUID-WALESi - De acht tienjarige Karen Bateman uit het Britse Coventry is ineens meervoudig miljonair. Ze kreeg van de Ameri kaanse vliegtuigfabriek Piper Air craft .9 miljoen gulden smartegeld. Het betrof een schikking na een vliegtuig ongeluk in Ierland in 1976 waarbij Karens Vader om het leven kwam. Foto: Karen Bateman tijdens een persconferentie, vrijdag in Atlantic College in Llantwit. Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), een belangenvereniging waarvan al le Nederlandse gemeenten lid zijn, achtte het niet mogelijk dat De Rui ter in zou kunnen grijpen. Bij dit soort zaken gaat het om overeenkom sten die gemeentelijke overheden met bedrijven afsluiten. Die onttrekken zich aan elke vorm van toezicht door hogere overheden, aldus deze woordvoerder. De VNG heeft over de kernwapens „wijselijk geen enkel standpunt ingenomen" omdat de leden er zo verschillend over denken. De boycotvraag is in vereni gingsverband ook niet aan de orde geweest. In politiek Den Haag is afwijzend gereageerd op de houding van de drie gemeenten. CDA en WD noemden die onaanvaardbaar. BEIROET (REUTER) - Libanese poli tici en militieleiders denken erover Syrische troepen naar Beiroet te la ten komen om een einde te maken aan de gevechten in en rond de hoofdstad. Vrijdag ging de Libanese burgeroorlog zijn tiende jaar in zon der dat er zicht is op een einde aan de strijd. De laatste manschappen van de uit Syrische troepen bestaande Arabi sche troepenmacht werden in 1982 door het Israëlische leger uit Beiroet verdreven. De Libanezen toonden zich toen over het algemeen tevreden met het vertrek van de Synérs. Tij dens de gevechten van deze week rond de groene lijn tussen Oost- en West-Beiroet spraken steeds meer po litici zich uit voor een nieuw mandaat voor de Arabische legermacht. Voorstanders van de terugkeer van de Syrièrs naar Beiroet zijn Druzenleider Walid Joumblatt. ex-president Sulei man Franjieh en de Soennitische lei der Sjeik Hassan Khaled De rechts- christelijke „Libanese krachten", die zich altijd tegen de Synsche aanwe zigheid in Libanon keerden, hebben het idee nu niet direct verworpen. In diplomatieke kringen werd gezegd dat Israel „bezorgd" is over de even tuele terugkeer van de Syrièrs naar de hoofdstad. De Verenigde Staten zou den „niet enthousiast" zijn. Diplomaten achten het niet uitgeslo ten dat de Libanese regering, hoewel zij zich hierover in het openbaar nog met heeft uitgelaten, een Syrische tussenkomst zal verwelkomen wan neer haar eigen pogingen om de vrede in Beiroet te herstellen op niets uitlo- 'SEXUEEL GEWELD VOLKEL' Laag water Zaterdag 14 april cm uur cm Vlissingen 8.13 220 20.32 203 Terneuzen 8 48 232 21.06 215 Zierikzee 8.49 185 21.08 161 Hansweert 9.11 249 21.30 234 Wemeldinge 9.08 203 21.34 181 Kreekrak 9.22 234 21.44 206 Bruinisse 9.17 202 21 44 179. Zondag 15 april Vlissingen 9.01 232 21.14 218 Terneuzen 9.32 243 21.48 229 Zierikzee 9.33 187 21.48 167 Hansweert 9,56 260 22.10 248 Wemeldinge 9.53 207 22.15 189 Kreekrak 10.07 238 22.26 217 Bruinisse 10.06 204 22.24 185 maandag lb april uur cm uur cm Vlissingen 941 240 21.57 228 Terneuzen 10.14 250 22.30 240 Zierikzee 10.15 187 22.28 172 Hansweert 10.38 269 22.52 259 Wemeldinge 1040 210 22.57 195 Kreekrak 10 54 241 23 08 224 Bruinisse 10.51 204 23 04 19(1 Zaterdag 14 april cm uur cm Vlissingen 1.43 188 14.10 215 Terneuzen 2.07 212 14.32 237 Zierikzee 2.34 133 15.43 157 Hansweert 2.53 222 15.20 249 Wemeldinge 3.31 158 15.56 187 Kreekrak 3.22 187 15.44 221 Bruinisse 3.59 161 16.27 190 Zondag 15 april (V.M. 20.11) Vlissingen 2.26 217 14.50 232 Terneuzen 2.48 239 15.11 253 Zierikzee 3.18 150 16 35 163 Hansweert 3.40 247 16.01 263 195 Wemeldinge 4.19 179 16.40 Kreekrak 4,11 212 16.30 230 Bruinisse 4.46 181 16.11 199 maandag 16 april uur cm uur cm Vlissingen 3.08 238 15.31 243 Terneuzen 3.28 259 15.51 264 Zierikzee 4.01 162 17.13 168 Hansweert 4.25 264 1642 272 Wemeldinge 5.04 193 17,24 201 Kreekrak 4.57 229 17.15 237 Bruinisse 5 30 195 17.52 204 DEN HAAG (ANP) - Nederland zal mogelijk zeer binnenkort een ex portverbod afkondigen voor che mische stoffen die kunnen worden gebruikt voor het vervaardigen van gifgas, zonder te wachten op een Europese regeling. De politieke wil om een dergelijk verbod af te kondigen en de nood zaak om het snel te doen zijn bijzon der groot, zo verklaarde de woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken vrijdag in Den Haag. Er zijn echter nog wat techni sche problemen: het is nog niet geheel duidelijk welke stoffen onder een verbod moeten vallen, en hoe het probleem van doorvoer moet worden opgelost. Minister Van den Broek heeft maandag in de EG-ministerraad aangedrongen op een de gehele Eu ropese Gemeenschap omvattend uitvoerverbod van chemicaliën die ook voor de vervaardiging van strijdgassen kunnen worden ge bruikt. nu een VN-commissie heeft geconstateerd dat Iraanse soldaten het slachtoffer zijn geworden van dergelijke gassen. Engeland verbood vrijdag eenzijdig de uitvoer van acht chemicaliën naar Iran en Irak voor een halfjaar. Rechter Gunnar Lagergren. die vanaf de instelling van het Claims tribunaal tussen de Verenigde Sta ten en Iran als voorzitter ervan fungeert, wil aftreden. Dit heeft het Tribunaal meegedeeld. Sinds juli 1981 bestaat het Tribunaal, dat be last is met de afwikkeling van de commerciële en juridische conse quenties van de Iraanse revolutie Een hoge medewerker van het Tri bunaal wilde niet zeggen waarom Lagergren aftreedt. „Hij presenteert zijn formele ontslagbrief na de Paasvakantie en zal dan zeggen waarom hij er mee wil ophouden aldus de medewerker. AMSTERDAM (ANP) - De advocaten van de actievoerders die afgelopen zaterdag de vliegbasis Volkel zijn binnen gedrongen, dreigen met een voorlopig getuigenverhoor teneinde de gang van zaken daar die dag boven water te krijgen. In brieven aan de hoofdofficier van justitie in Den Bosch, de minister van defensie en de minister van justitie wordt gevraagd binnen tien dagen de gang van zaken te bevestigen, zoals die door de advocaten in de brie! wordt beschreven. Wordt dat niet bevestigd dan volgt ogenblikkelijk een verzoek om een voorlopig getui- ADVERTENTIEi genverhoor dat dan voor de recht bank in Den Haag zal worden gehou den, aldus mr J Pen uit Amsterdam. Samen met de advocaten mr O. Muur mans en mr M Panis uit Breda en mr B de Boer en mr P. Huisman uit Amsterdam heeft mr Pen die zaterdag getracht rechtsbijstand te verlenen aan de actievoerders die op de vlieg basis werden vastgehouden Sexueel geweld Dat dit niet gelukt is vormt een van de grieven van de advocaten. Boven dien houden zij in hun visie over de gang van zaken de autoriteiten voor dat personeel van de marechausse en van de vliegbasis zich schuldig heb ben gemaakt aan gedragingen die in de sfeer van sexuele geweldsmisdrij ven liggen Toen de vrouwen in een door prikkeldraad omheind stuk bos hun behoeften mochten doen. drom den het personeel van de vliegbasis en marechaussee om hen heen om dat van zeer nabij te aanschouwen, zo schrijven de advocaten De advocaten wijzen erop dat de vrouwen geen enkele behoefte hadden zich uit te kleden voor het lucht macht- en marechausse-personeel. Maar zij werden daartoe „op wrede wijze gedwongen" pen De internationale vredesmacht van Amerikaanse. Franse. Britse en Italiaanse troepen vertrok de afgelo pen maanden uit Beiroet nadat de Libanese oppositionele milities het Libanese leger verdreven uit het westelijke deel van de stad. Waarnemers Frankrijk heeft vrijdag positief ge reageerd op een Libanees verzoek opnieuw veertig waarnemers naar Beiroet te sturen. Dat is vernomen in kringen van het Libanese ministerie van buitenlandse zaken. De Libanese president Amin Gemayel zette ook vrijdag de gesprekken voort met de belangrijkste politieke leiders in zijn land in een poging tot verzoe ning te komen In Beiroet worden de kansen op een einde aan de bloedige strijd echter gering geacht. Om te laten zien dat er in negen jaar weinig is veranderd drukte het En gelstalige Libanese blad Daily Star gedeeltelijk de voorpagina af van 14 april 1975. Daarop stonden onder meer foto's van een met kogels door zeefde bus, waarin de dag daarvoor Palestijnen zaten die door christelij ke militieleden onder vuur werden genomen. HUIS FS VEROORDEELTMIJNENLEGGEN SAN JOSÉ/MANAGUA (AFP) - Bij het „contrarevolutionaire" offensief in Nicaragua zijn aan de kant van de sandinistische strijdkrachten meer dan 400 doden en gewonden gevallen. Dit heeft minister van binnenlandse zaken, commandant Tomas Borgc, vrijdag verklaard. De Nicaraguaanse revolutionair-de mocratische alliantie (ARDE. die ge leid wordt door „dissidente" sandinis ten) heeft vrijdag in San José. de hoofdstad van Costa Rica, meege deeld dat zij de havenplaats San Juan del Norte onder controle heeft. Deze ligt in het uiterste zuiden van Nicara gua op drie km van de grens met Costa Rica. Borge verklaarde dat in de rijen van de Sandinisten 219 militairen zijn gesneuveld en 204 gewond geraakt bij het belangrijkste „contrarevolutio naire" offemici uai uuil 1x1 ontketend is. De minister van binnen landse zaken, die een toespraak hield op het eerste nationale congres van Nicaraguaanse rechters, gaf niet na der aan waar en wanneer de sandinis tische strijdkrachten deze zware ver liezen hebben geleden. Volgens Managua zijn ongeveer 8.000 man die tot de Nicaraguaanse Demo cratische Krachten (FDN) behoren, betrokken bij gevechten in het noor den en het midden van Nicaragua. De militaire leiding binnen de FDN is in handen van ex-leden van de garde van voormalig president Anastasio Somoza. In het uiterste zuiden van het land houden strijders van de ARDE van Eden Pastora (de „Com mandante zero" tijdens de bevrij- dingsstrijd tegen Somoza 1 sinds drie dagen de havenplaats San Juan del Norte omsingeld. Deze ligt aan de ver van de grens met Costa Rica. Volgens de ARDE-woordvoerder in San José is het laatste steunpunt van de sandinisten in San Juan del Norte, een luchtafweerbatterijdoor guerril lastrijders van de ARDE ingenomen. In de afgelopen dagen hadden circa duizend inwoners, een meerderheid van de bevolking, de stad verlaten. San Juan del Norte geldt als een strategisch punt in het gebied. Mijnen Een boos Amerikaans Huis van af gevaardigden heeft zich donderdag avond achter de Senaat geschaard en geëist dat de regering-Reagan elke rol bij het leggen van mijnen in havens van Nicaragua moet stoppen. Het Huis sprak met 281 tegen 111 stem men uit dat het „de mening van het Congres" is dat er geen Amerikaanse fondsen uenu.u. .wium geDruikt „met het doel het maken van plannen voor, het leiding geven aan, het uit voeren van of het steunen van het leggen van mijnen in de havens van territoriale wateren van Nicaragua". De resoluitie is met bindend maar gekoppeld aan het aanvaarden door de Senaat van een dergelijke resolutie met een overweldigende meerderheid van 84 tegen 12 stemmen dinsdag avond betekende het de felste veroor deling tot nu toe door het Congres van het beleid van president Ronald Rea gan in Midden-Amerika De regering bereikte echter wel over eenstemming met de leiders van het Huis om El Salvador 32 miljoen dollr extra militaire hulp te geven. Presi dent Reagan had geprobeerd 92 dol lar voor El Salvador te verkrijgen. De Senaat hechtte eerder goedkeu ring aan een bedrag van 61,7 miljoen dollar. WASHINGTON (RTR/AFP) - De de fensie-commissie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft vrijdag besloten de defensiebe groting die president Reagan had voorgesteld met bijna 60 miljard gul den te korten. De commissie gaf goedkeuring om 30 MX-raketten te kopen terwijl Reagan er 40 wilde. Het bedrag voor het afweersysteem tegen kernraketten ln de ruimte werd met 23 procent gekort. De begroting komt nu uit op 728 miljard dollar zes procent meer dan vorig jaar. Met 76 stemmen voor en vijf stemmen tegen is de Amerikaanse Senaat het vrijdag eens geworden over een ver mindering van het begrotingstekort van de VS met 62.8 miljard dollar Het bedrag is ongeveer een derde van hetgeen president Reagan in de perio de tot en met 1987 wil bezuinigen. De leden van de Senaat het eens over een vermindering van de uitgaven voor sociale programma's met 14.8 miljard dollar en over een verhoging van de belastingen die ongeveer 48 miljard dollar moet opbrengen Eerder deze week werd het Huis van Afgevaardigden het eens over belas tingverhogingen van 49 miljard dol lar De plannen moeten nu naar het Congres. Directie: K. Scherphuis. W. F de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M P Dïeleman en C. van der Maas KANTOREN Vlissingen Walstraat 56-60. 4381 EG Vlissingen, tel (011841 15144 Middelburg' Markt 51. 4331 LK Middelburg. tel (011801 27651. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. tel (01100) 16140 Terneuzen Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. tel. (011501 94457 Hulst. Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel (011401 14058 In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19 00 uur: (01184) 15144 Opening kantoren Van maandag t m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes. Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie. (01194) 511 Advertentie-afdeling: (01186) 1584. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- tm vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal 62,80, franco per post 74,-, per maand 21,65, jaarabonn. 245,-, losse nummers 1,- (alle bedragen inclusief 5 pet. btw.l. Postrek. nr. 3754316, t.n.v, PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 124 cent per mm, minimumprijs per advertentie 18,60, ingezonden mededelingen 2V2 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 4,50 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw Giro 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel- iburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 3