ONDERGRONDS WONEN goedkoop, natuurlijk en comfortabel 12 ZATERDAG 14 APRIL 1984 Een ondergronds ontwerp voor vlak land. De uitgraving is beperkt, maar het effect hetzelfde als bij een heuvelhuis. Mike Oehler is een 46-jarige Amerikaan met een woeste baard en blauwe ogen waarmee hij je indringend-onderzoekend kan aankijken. Onmiddellijk na de eerste handdruk komt hij op de proppen met een vraag: „Hoe bouwen jullie in Holland? Gebruiken jullie natuurlijk materiaal of is het hier ook allemaal beton? Als ik vertel dat baksteen nog altijd heel anders is vertelt Mike Oehler die Dat laatste is naar het oordeel van het belangrijkste bouwmateriaal is in ai dertien jaar onder de grond woont Mike onontbeerlijk. ..Een achterdeur Nederland wil hij weten of we die jn een huis dat hij in 1975 drastisch kun je niet missen. Denk maar eens stenen zelf bakken. Hij zegt enthou- uitbreidde tot een riante 'holwoning' aan brandgevaar. In mijn keuken ligt siast te zijn voor 'Cmvaram". een met niet minder dan tweeënveertig stro en al twee keer is mijn vloer in metalen steenvorm. Je vult de vorm (42) ramen. brand gevlogen. Of de sheriff staat met leem van een bepaalde samen- Mike Oehler is geen architect en zelfs voor de deur, bij vrienden groeide de stelling en dan pers je de aarde met geen bouwkundige. Maar hij be- hennep manshoog in de aangebouwde behulp van een hefboom tot een dacht, ontwierp en bouwde zijn on- kas en zij moesten ijlings de benen steen. Na natuurlijke droging heb je dergronds onderkomen zelf. Hij leer- nemen toen de politie verscheen. Of je een vrij lichte maar keiharde klinker de van zijn fouten en schreef een moet plotseling het vege lijf redden die een metalige klank geeft wanneer humoristisch boek over zijn ervarin- als een beer je huis aantrekkelijker je er op slaat. ..Goedkoop en natuur- gen: 'The 50 dollar up underground vindt dan zijn eigen hol. Het is me vrij lijk materiaal.'' zegt Mike, „met uit- house book', een bestseller waarvan vaak overkomen. In het begin van de stekende isolerende eigenschappen." kort geleden vierde druk ver- zeventiger jaren baanden verscheide- Goedkoop en natuurlijk, dat zijn de scheen. Mike bouwt nu ondergrondse ne beren zich een weg naar binnen voornaamste kenmerken van de woningen in opdracht en noemt zich door ramen, deuren en zelfs een venti- bouwmcthodcn die Mike Oehler pro- -ontwerper'. Zijn broer is technicus latieschacht pageert Op uitnodiging van Sietz en controleert de sterkteberekenin- Ettelijke malen moest Mike uit zelf- Leeflang van De Twaalf Ambachten is gen. Al zijn 'ondergrondse' activitei- verdediging beren neerschieten. In de hij naar Europa gekomen om in gast- ten heeft hij ondergebracht in een nationale parken in Idaho. Amerika's colleges aan universiteiten en hoge- onderneming waarvan hij 'president' diinstbevolkte staat in het noordwes- scholen en twee workshops bij De js en die hij toepasselijk 'Hobbit ten tegen de grens met Canada, ko- Twaalf Ambachten zijn kennis van Housing Company' noemde. men beren nog in vrij grote getale het ondergronds bouwen te verbrei- zijn verhaal, voor een deel opgete- voor. Vooral in 1972 en 1974 kwamen den. kend tijdens een gastcollege voor stu- geregeld bereij het 160.000 vierkante In Nederland wonen een aantal men- denten van professor Peter Schmidt meter grote bosgebied van Mike be- sen onder de grond. In illegaal, eigen- jn Eindhoven, is even helder, duidelijk zoeken. Daarna was het een paar jaar T en eenvoudig als zijn ontwerpen. Zijn rustig tot er op 2 juli 1978 weer een de manier van vertellen doet staf en tuin binnenstapte. Het beest, ruim studenten die het collegezaaltje tot de twee meter lang en enkele honderden Professor dr. ing Gemot Minke bij- laatste plaats bezetten, voortdurend kilo's zwaar, was niet te bewegen te voorbeeld, die architectuur doceert jn een bulderend gelach uitbarsten, vertrekken. Een schot uit een 8 mm de Gesamthochschule in Kassei, Een onbehaaglijke winter in een Mauser velde de onwelkome bezoe- bekend promotor van de schuurtje waar de ijskoude wind ker handig gebouwde woningen. In West- Duitsland wordt steeds meer semi- ondergrondse bouw legaal toegepast. is daar e Doorsnede van het 500 dollar-huis van Mike Oehler. Rechts is de terrasvormi ge patio te zien. Niet te zien zijn de uitgravingen aan de zijkant waardoor ook daar vensters konden worden aangebracht ondergrondse woning. In zijn boek dwars doorheen blies zette hem in „Voor wie ik niet bang behoef te zijn 'Haüser mit grünem Pelz' schrijft hij 1970 aan het denken. Maandenlang is de belastingman," zegt Mikc., „In dat in de grote steden een gezond stoeide hij met de gedachte aan de eerste instantie weten ze niet wat ze klimaat zou ontstaan wanneer men meest voor de hand liggende oplos- met een ondergronds huis aanmoe- vijf procent van alle muur- en dakop- sing: een in de helling van een heuvel ten. Toen er uiteindelijk toch een pcrvlakken zou laten begroeien. „Een ingegraven woning met vensters aan verscheen, vroeg ik hem hoe hij het ongemaaid grasdak heeft gemiddeld één kant die uitzicht zouden bieden in zijn hoofd haalde belasting te bijna twintig maal zoveel bladopper- 0p jiet dal. Waar hij niet uitkwam was willen heffen over 'een gat in de vlak als een vergelijkbaar stuk open- cte afwatering. Al het water 111 en op de grond'. Hij zag het onredelijke er van baar groen," zo houdt hij de lezer heuvel, dat zijn natuurlijke loop volgt in. Ik heb hem niet meer terug ge- voor. van de top naar het dal. zou worden zien." De ervaringen met. de illegale, onder- opgestuwd tegen de achterwand van Tegen het voorjaar van 1971 had Mike grondse bouw in eigen land heeft cte woning en daar e% onoplosbaar het juiste ontwerp voor zijn onder- Sietz Leeflang tot de overtuiging ge- vochtprobleem veroorzaken. Mike: grondse huis gevonden. Het ei van bracht dat wonen onder de grond „ik ken woningen die zo zijn gebouwd. Columbus was de 'uphill patio', een goedkoop, gezond en uiterst milieu- er stroomt onophoudelijk water over soort binnenplaats aan de kant van vriendelijk is. De Twaalf Ambachten de vloer en de bewoners verplaatsen- het huis die naar de top van de heuvel J is gericht. Door aan die kant een kuil te graven met terrasvormige zijden en deze te laten begroeien ontstond een tuin. die door een simpele overkap ping in een kas zou zijn te veranderen. Het eerste huis van Mike, dat hij met een vriend in een paar maanden voert daarom een campagne om de zich binnenshuis overheid óm te krijgen. Dat is niet eenvoudig, want wonen onder de 2eZ0tld grond in een huis met een daktuin roept bij veel mensen ten onrechte Behalve het vocht was er het pro associaties op met muffe kelders en bleem van onvoldoende ventilatie en donkere souterrains. Dat het allemaal het ontbreken van een nooduitgang. bouwde, kostte niet meer dan 50 dollar, nog geen 150 gulden. In 1975 'verbouwde' Mike. Er kwamen ver trekken bij en meer ramen, in totaal tweeënveertig. Het vloeroppervlak bedraagt nu zo'n 35 vierkante meter. Niet enorm groot dus. maar het verg de dan ook niet meer dan 1500 gulden en binnen dat bedrag viel ook de aankoop van een kachel De kosten van Mike's woningen zijn extreem laag dank zij een uitgekiend ontwerp en de toepassing van een voudige materialen. De constructie bestaat uit drie basiselementen: boomstammen als dragers, polyethy- leenfolie als bescherming tegen vocht en planken als afwerking van de wanden en plafonds. De boom stammen hakte hij op de eigen grond en kostten hem niets, de, planken vond hij als korte eindjes tussen het afval van een houtzagerij en alleen het plastic moest hij kopen. Voor de vloer vond hij een even goedkope als doeltreffende oplos sing: de aarde-en-tapijtvloer. „Men sen die ondergronds wonen al eng vinden, schrikken nog meer als ze van mijn vloer horen," zegt Mike. Die vloer is niets anders dan een zorgvul dig uitgevlakte lemen bodem, afge dekt met plastic folie waarover kle- rien van reems den zijn gelegd. De voordelen zijn legio volgens Mikc. De combinatie aarde, plastic en tapijt is warm, geluidloos en verend en heeft een heilzaam effect op voeten en benen; dit laatste in tegenstelling tot beton dat tot allerlei klachten leidt. Door tweedehands ramen te installe ren drukte Mike de kosten nog verder. De tweeënveertig ramen in zijn onder grondse woning geven niet alleen veel licht maar ook een veel mooier uit zicht dan in een normale woning doorgaans het geval is. Anders dan men vaak denkt kan een onderaardse bruizing aan alle zijden voorzien zijn van glas Schuivend met modellen laat Mike zien hoe je nog meer ven sters kunt creëren zonder de voorde len van een door dikke aardlagen verkregen isolatie te verliezen. Door kamers ten opzichte van elkaar te laten verspringen, door niveauver schillen in combinatie met bovenlich ten en door het ontwerpen van een wigvormige koekoek ontstaat een ein deloos aantal mogelijkheden om het ondergrondse huis van licht en lucht te voorzien. „Als je maar altijd rekening houdt met de natuur; nooit mag je huis een obstakel vormen voor het wegvloeien de water. Daarom zijn platte daken altijd fout, een helling van een op vier is het beste. Een ondergronds huis moet je speciaal ontwerpen, je kunt een gewoon huis niet zonder meer in de grond laten verzinken zonder in grote moeilijkheden te komen." doe-het-zelf Mike Oehlers ontwerpen lopen uiteen van zeer eenvoudig tot tamelijk lu xueus. Ze hebben allemaal gemeen dat de bouwkosten slechts een fractie zijn van wat een bovengrondse wo ning van gelijke grootte, maar met ontegenzeggelijk minder comfort vergt. Daarbij houdt Mike vol dat iedereen, jong. oud. handig of gehan dicapt. een ondergronds huis zelf kan bouwen. Een van zijn vrienden bouw de een Mike Oehler-ontwerp in zijn eentje in drie maanden Het was een huis met een oppervlak van 125 vier kante meter en het kostte hem aan materiaal tweeduizend dollar. Niet lang geleden verkocht hij het voor vijfentwintigduizend dollar. Idaho is de meest geaccidenteerde staat van Noord-Amenka en de grondwaterstand is er zeer laag Maar ook in het platte, natte Nederland ziet Mike Oehler zijn plannen uitvoerbaar. „Je moet dan niet gaan graven, maar je huis bedekken met aarde en er omheen wallen opwerpen. Het effect is nagenoeg hetzelfde. De kosten zul ten vele maten lager zijn dan bij conventionele bouw, de natuur wordt gespaard (daktuin), de energiereke ning blijft beperkt, geluidshinder ver dwijnt en het onderhoud is zo als nihil. Een probleem blijven de vergunnin gen vormen. In de Verenigde Staten worden de bouwvoorschriften vaak alleen in de steden strikt toegepast en wordt op het platteland zeer veel toegelaten. Onlangs kreeg een ille gaal onder de grond wonende Neder lander bezoek van de ambtenaren van zijn gemeente. Zij zochten zijn hele terrein af, maar konden niets vinden. De ambtenaar van bouw- en woningtoezicht is voor ondergrondse bouwers in Nederland wat de grizzly- beer is in Idaho. Je zult ze maar op je dak krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 21