LH PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PTT-top voorop naar Groningen Cycloon treft Madagascar MAZDA-ACTIE Hongerstakers op stoep van De Ruiter VIJF DODEN BIJ BESTORMEN IN ISRAEL GEKAAPTE BES A ®i (SROüWlli-GOEÏ LUBBERS: BEREKENEN OF ALLES KAN VELE DODEN EN DUIZENDEN GEWONDEN Vrij zacht I Zonnig en middagtemperatuur onge- I veer vijftien graden, aan zee enkele I graden lager. Zwakke tot matige wind I uit zuidelijke richtingen. In de middag I aan de kust wind van zee. 227e jaargang no. 89 Zaterdag 14 april 1984 ANJEUERSTPAAT 5-7 Teletoon 01100 -16810 HAARDEN (ANP) - Leden van de actiegroep Vasten voor maken droegen ze zogenaamde sandwich-borden Het is leven" hebben zich vrijdagmiddag op de stoep geposteerd de bedoeling dat ze zonder te eten een etmaal blijven voor de woning in Naarden van minister De Ruiter van zitten. Defensie. De actiegroep wil, zoals het in het pamflet werd Het is de tweede achtereenvolgende week dat deze genoemd, de mens achter de politicus bereiken. actiegroep op de stoep bij een minister protesteert tegen Tien leden van de actiegroep arriveerden rond 16.00 uur. de komst van kruisraketten. Vorige week gebeurde dat Om hun ivens aan de minister en omwoners bekend te ook bij de woning van premier Lubbers iDEN HAAG - Het kabinet heeft de directieraad van de PTT komende jaren zal dat desnoods ge haald worden uit tariefsverhogingen. aldus het kabinet. Pol de Beer. spreidingsspecialist van de WD. die van Lubbers een politiek besluit eiste, is „zeer tevreden nu er geen enkele twijfel meer bestaat dat de PTT-top naar het Noorden gaat en ook aan de andere wensen van de Tweede Kamer is tegemoetgekomen. Ook CDA-woordvoerder Huib Evers- dijk kwam met een tevreden reac tie". ,,Het belangrijkste is dat de directieraad als eerste zal gaan naar de eerste voorrang gegeven in de spreidingsoperatie naar Groningen. Ook is f 250 miljoen uitgetrokken voor de verhuizing. Hoewel de Tweede Kamer tevreden reageerde op die mededeling, zei premier Lubbers dat hij de Kamer nog niet tegemoet is gekomen door nu al definitief vast te leggen dat de hele verhuizing van de Centrale Directie doorgaat. gjgaVoor die beslissing wil het kabinet eerst de nieuwe bereke- |P Dingen afwachten. Voor Lubbers is f 250 miljoen de absolute grens. CDA en WD hebben tevreden gerea- in de motie genoemde bedrag van f Groningen. Dat is een garantie voor geerd op het kabinetsbesluit dat door 250 miljoen optimaal recht gedaan de spreiding. Ook al zou de operatie hen werd geëist. De uitgeklede sprei- kan worden aan de in de motie op den duur meer kosten, die directie- ding is volgens die partijen van de vervatte doelstellingen". De concrete raad komt nooit meer terug", aldus baan, nu het kabinet is tegemoetge- mededeling van Lubbers dat hij de Eversdijk „Kernpunt van het debat komen aan de wensen van de Kamer motie uitvoert en dus de hele sprei- met de regering was of de bazen wel Ook de PvdA toonde zich tevreden ding doorgaat, bleef uit. dan niet en als eersten naar Gronin- dat het kabinet het besluit van vorige Wel meent het kabinet dat „indien er gen zouden gaan. Die gaan dus en dit week terugdraaide en bereid is in elk prioriteiten gesteld moeten worden", laten we ons niet meer afsnoepen", geval de directieraad naar Groningen dat de volgorde daarvan in belang- aldus Eversdijk. te verhuizen. rijkheid is: „de directieraad, dan het De gemeente Den Haag heeft nog aantal en dan het jaar waarin de Ifolltvlipd '.hoop op behoud van de PTT-top"' spreiding voltooid zal zijn" Aanknopingspunten zitten in de brief Het kabinet zal met het Noorden De positie van mevrouw drs. Neelie van Lubbers, meent burgemeester overleg plegen over welk bureau in Smit-Kroes (minister Verkeer en Wa- Schols. Volgens hem heeft het kabinet hoeveel tijd het kostenonderzoek terstaat) beoordeelt hij alsvolgt: „Die zich niet neergelegd bij de wens van moet doen alsmede over de taakop- heeft het langste dwarsgelegen, maar de Tweede Kamer. dracht voor de spreidingsonderzoek. is nu dus door de pomp gegaan. We De Centrale Middelbare en Hogere De f 200 miljoen die Lubbers aanvan- hebben woensdagavond niet voor Ambtenaren vreest dat PTT-perso- kelijk overhad voor de spreiding is niets het Groninger volkslied gezon- 46ijneel de dupe zal worden van de beslis- verhoogd met f 50 miljoen. In de gen" 4625 sing van gisteren. De manier waarop de po.Ztiek omspringt met de PTT aldus Eversdijk. Doktoren van het Israëlische leger verzorgen vrijdagmorgen gewonden na het einde van een buskaping DIK AL BALAII (AP AFP/DPA l PI) - Met een bliksemsnelle operatie hebben Israëlische commando's vrijdag een gekaapte bus be stormd, alle nog aanwezige gijze laars bevrijd en vier Arabische kapers gedood. Een 19-jarige Israë lische vrouwelijk soldaat, ëén van de passagiers, werd bij de operatie gedood en zeven andere passagiers raakten gewond. De actie maakte een einde aan een tien uur durend drama dat begon toen de kapers de bus overvielen toen die over een kustweg ten zuiden van Tel Aviv reed. Een Marxistische afdeling van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie, het Volksfront voor de bevrijding van Palestina (PFLP). eiste in een cummuiuque vanuit Damascus dc spraken, kaapten de autobus don- verantwoordclijkheid op voor de derdagavond toen deze op weg was van Tel Aviv naar Ashkelon De bestuurder werd gedwongen koers te zetten naar Rafah aan de grens met Egypte. Onderweg brak de bus door twee inmiddels opgerichte wegversperringen. Bij een derde versperring bij Rafah eindigde de tocht toen de banden werden lekge- schoten. Daar heten de kapers een zwangere vrouw gaan. Volgens Arens is er urenlang „voor de schijn" met de kapers onderhan deld alvorens in de vroege ochtend werd overgegaan tot de bestorming. kapingsactie Het Israëlische militaire opperbevel maakte de identiteit van de kapers niet bekend. Minister van defensie Mosje Arens verklaarde na afloop van de operatie dat Israël had ge weigerd in te gaan op een eis van de kapers om 500 Palestijnse gevange nen vrij te laten en naar Egypte te laten reizen. „De terroristen hadden een bom die zij dreigden tot ontplof fing te brengen. Wij slaagden erin de bus over te nemen voor zij de kans hadden de bom te laten afgaan." aldus Arens. De vier Palestijnen, volgens oogge in e latere verklaring vanuit Da- tuigen jonge mannen in de leeftijd mascus kondigde het Volksfront van 17 tot 20 jaar afkomstig uit de nieuwe aanslagen aan in de door Gazastrook die perfect Hebreeuws Israël bezette gebieden. [schadelijk voor bedrijf en personeel. DEN HAAG (ANP) - Alles wijst erop Gevreesd wordt een bezuiniging op dat het dit jaar een drukke Pasen [.verhuis-vergoedingen. De ambtena- wordt. Deze verwachting wordt nog renvakbond Abva-Kabo noemt het versterkt door het feit dat Pasen dit ent dj besluit om de top vooruit te sturen jaar later valt dan in voorgaande apijnaar Groningen voorbarig. Het kabi- jaren. Aldus vrijdag het Nationaal A net kan beter het onderzoek naar Bureau voor Toerisme (NBTDe ra- ut /vuot maakt zich op om een grote stroom Duitsers te ontvangen. Verder is de venvachting dat er meer Fran sen dan vorig jaar komen, waarbij een belangrijke rol speelt dat de de- viezemnaatregel dit jaar is opgehe- 1V» ven. Ook Engelsen worden in grote uurdjk°s'"en afwachten. Onduidelijk is ming is gebaseerd op een onderzoek vrijdag nog niet aan weersvoorspel- De Nederlanders zoeken naar ver- act7daden verwacht best!waarom fief best gespreide bedrijf van bij de Nederlandse VVV-kantoren. lingen over het paasweekeinde: wachting in groten getale de bunga- g ^Nederland vanuit Groningen be- Vorig jaar bezochten relatief weinig - „Gokioerk". 7n,.,„ n„ nneriiiiei nrontho n,r Vol9ens de verkeersdienst van de ;ehou(Stuurd moet worden. 600.000 - buitenlandse toeristen Ne- Hotels aan de kust, op de Waddenei- uyta en on de Veluwe Hier is overi Ajkspolitie wordt er dit jaar met Pa- Prinrifpifpn derland tijdens de paasdagen, tegen landen en in de grote steden zijn over nna f pl ?PPT nf)prj hppp, sen veel verkeer venvacht op de A12, rriur Ut Ut tl 650.000 in 1982. Het ziet er volgens het het algemeen goed lot zeer goed bezet, 9 9 9 e Duitse grens richting Utrecht. Tussen Premier Lubbers liet de Kamer we- NBT naar uit dat het mooi weer wordt aldus het NBT. In de grote steden is zijn de bungalows op de Waddeneilan- de grensovergang en de N50, Amhem- ten dat een extern adviesbureau op- en dan hebben attractiepunten zoals hier en daar nog wel een hotelkamer denwaar het voor 60 procent Neder- Apeldoorn, en aansluitend op die N50 dracht krijgt „na te gaan hoe bij het de Keukenhof een grote aantrek- te krijgen, in Amsterdam vooral in de landers zijn die de huisjes vullen, zo moet met vertraging rekening worden Gelijk ntoei) kingskracht. Het KNMI waagde zich duurdere hotels. constateert het NBT. gehouden. IT 66 wacht met uitspraak over kruisraketten AMERSFOORT (ANP) Het congres van D'66 heeft zich vrij dagavond onthouden van een uitspraak over eventuele plaat sing van kruisraketten in ons land. Een motie om de plaatsing van nieuwe kernwapensystemen in ons land, of waar dan ook, af te wijzen werd namelijk niet in be handeling genomen. Zeer tegen de wens van het partijbestuur in werd besloten de behandeling van de motie van de agenda af te voeren en toe vandaag aan te houden. Aanleiding tot het uit stel was de zeer geringe opkomst van de democraten op de eerste congresdag. (ADVERTENTIE) ANTANANARIVO (AFP) - Het eiland up Madagascar de siluauc m- Madagascar is getroffen door een ventariseren om op grond daarvan cycloon. De natuurramp deed zich al het hóofdkantoor van het Rode Kruis voor in de nacht van woensdag op te adviseren over welke hulp nodig is donderdag. Naar uit berichten blijkt en hoe groot die hulp moet zijn. De die pas vrijdag de buitenwereld be- hulpverlening zal lopen via de Liga reikten zijn er vele doden gevallen en van Nationale Kruisverenigingen- duizenden gewonden. In verband met de toestand op Mada gascar heeft het Rode Kruis het Ram- In de eerste berichtgeving van de pengironummer 777 geopend ten na- internationale persbureaus uit de me van het Rode Kruis in Den Haag. hoofdstad Antananarivo wordt een De Nederlandse hulp vloeit voort uit cijfer van vijftig doden gemeld maar een anderhalf jaar geleden gestart gevreesd wordt dat dit veel hoger zal project. De negen Rode Kruis Vereni- uitkomen. gingen die aan dit project deelneme De cycloon „Kamisy" trof met wind- hebben bij toerbeurt één maand lang snelheden tot 200 kilometer per uur een team beschikbaar dat onmiddel- de noordwestkust van Madagascar. ïyk kan worden gestuurd naar de Er zijn twee steden bijna volledig plaats waar zich een natuurramp verwoest, aldus een zegsman van het heeft voltrokken. De maand april was station van de Wereldomroep op het het de beurt aan het Nederlandse eiland. Het zijn de havensteden Maha- r.ode Kruis. janga en Antsiranana. Mahajanga is geheel afgesloten van SCHIPHOL Een hulpploeg van het de buitenwereld. Het vliegveld kan Nederlandse Rode Kruis bestaande niet meer gebruikt worden, de wegen uit vier personen, is vrijdagavond zijn afgesneden en de radioverbindin- vertrdkken naar Madagascar V.l.n.r. gen uitgevallen. Teamleider Tjittes, de heer Kalver- De cycloon ging gepaard met hevige hoer (hoofd logistiek), de heer Korver stortbuien. De correspondent van het 'arts) en de heer Van der Kraan blad „Madagascar Matin" meldde dat voorlichter de stad Toamasina aan de oostkust van het eiland onder water stond terwijl „Kamisy" nog moest passeren. Ook in het midden van het land in de buurt van Alaotra-meer, waar zich de belangrijkste rijstvelden bevinden van Madagascar, had men te kampen met wateroverlast. -J&m Vanaf 1 januari worden vrou wen en mannen in de AOW gelijk behandeld. Iedereen krijgt met 65 jaar recht op een eigen ouderdomspensioen. PAGINA 2 Demonstratie In Parijs hebben ongeveer 30.000 Fransen, grotendeels uit Lotharingen, gemonstreerd tegen het plan van de regering om de staalindustrie te sane ren. PAGINA 2 De langste Applaus van de burgemeester en champagne voor de leerlin gen va 'Petrus Hondius' die de 'Langse schooldag' op 57 uur brachten. PAGINA 5 Toch Gerard Schipper kan vanmid dag toch meespelen met Oost- kapelle tegen SSC '55 en het is ook vrijwel zeker dat hij op paaszaterdag kan meespelen tegen koploper Rozenburg PAGINA 15 Binnen- en buitenl.: 2 en 3 Financieel: 4 Provincie: 5, 7, 9, 10, 11, 12 en 13 Sport: 15 Weekendkrant: 17, 18, 19, 21 en 23 Radio en televisie: 25 en 27 Hulpploeg Een hulpploeg van het Nederlandse Rode Kruis is gisteravond al naar Madagascar vertrokken. Zij heeft tot taak de internationale hulpverlening op gang te brengen. Vandaag zal tevens een partij hulp goederen naar het eiland worden ge stuurd vanuit Parijs. De hulpzending bestaat uit 250 gezinstenten en 2500 dekens ter waarde van 240.000 gulden. De hulpploeg omvat vier man. Zy MIDDELBURG - Het is niet zeker, of een regionale omroep voor Zeeland op dit ogenblik politiek haalbaar is. Aanstaande dinsdag - zo is de bedoeling - komt in het dagelijks bestuur van de provincie een voorstel aan de orde om voor een streekradio tien gulden op de omroepbijdrage in de provincie te heffen. Gs hebben al eerder de begeleidende Adviesraad voor omroep Zeeland .representatief verklaard. Zo'n verklaring is ook nodig van de staten. Die moeten - als gs met een voorstel komen - ook beslissen over het tientje extra omroepgeld. Rondvraag bij woordvoerders van de acht fracties in de Zeeuwse staten maakt duidelijk, dat er in veel partijen grote aarzelingen zijn om dat tientje verplicht op de omroepbijdragen in Zeeland te leggen, belangrijkste oorzaak van cue gereserveerdheid wordt gevormd door de op allerlei terrein toch al stijgende lasten. De voorbereiding is erop gericht, dat de kwestie van de regionale omroep in juni in de Zeeuwse staten aan de orde kan komen. Om een zendmachtiging te kunnen krijgen, is een besluit van de staten nodig om een maximaal een tientje op de omroepbijdrage te leggen en is ook de verklaring nodig, dat men de Adviesraad representatief samengesteld acht. Daarover bestaan bedenkingen bij een minderheid van de staten Zeeland is een van de eerste gebieden, waar de provinciale politiek zich zal bezighouden met de directe besluitvorming over regionale omroep. (Zie pagina 19). Het Zeeuwse omroep-tientje TT et 'tientje' voor een re- VN I Xigionale Omroep Zee- 1 land is de laatste weken i'w-j aardig op weg een omstre- den kwestie te worden. Ge deputeerde Staten hebben aangekon digd dat ze nog voor de zomer een principiële uitspraak willen hebben over de vraag of deze provincie moet inhaken op de handreiking van minis ter Brinkman (welzijn, volksgezond heid. cultuur) om een regionale om roep hier financieel mogelijk te ma ken Na jarenlange onzekerheid en politiek gemarchandeer heeft de be handeling onlangs van de Medianota van deze bewindsman de weg vrijge maakt voor een nadere regeling. In één regel had Brinkman in die nota aangegeven welke richting hij op wil de: „Voor regionale omroep wil het kabinet de provincies toestaan opsla gen op de omroepbijdrage te heffen, waarbij gedacht wordt aan een maxi mum van 10 op de omroepbijdrage A (radio en televisie) en 3 op de omroepbijdrage B (alleen radio)." Het rijk is dus bereid een regionale om roep gedeeltelijk te financieren, maar dan moet er uit de provincie zelf wel eerst geld op tafel komen; een bijzon dere heffing voor de bevolking boven op de omroepbijdrage Wonderlijk ge noeg past de nieuwe financieringscon structie van Brinkman precies in het straatje van het beleid dat het provin ciaal bestuur met het oog op een regionale Omroep Zeeland heeft uit gezet: zo'n omroep moet er komen, vindt men in het Provinciehuis, maar ze mag de eigen middelen van de provincie met belasten. Provinciale staten krijgen nu de mogelijkheid om een extra heffing op te leggen Een beslissing daartoe gaat natuurlijk wel een paar finke stappen verder dan het beleidsstraatje totnogtoe lang was. Alle fraaie theorieën over spreiding van bevoegdheden van het rijk naar provincies en gemeenten daarge laten komt het er in het concrete geval op neer dat wat Den Haag niet aandurft in Middelburg maar moet worden geprobeerd. Verhoging van de omroepbijdragen is een poütiek ui terst gevoelige zaak. Het gaat tenslot te om een regelrechte lastenverzwa ring Kijkers en luisteraars hebben weinig of geen keus Een weigering om de verhoging te betalen veronderstelt dat radio en of televisie het huis uit moeten. De hele discussie over de vraag of al dan met een derde tv-net moet worden ingevoerd hangt op een verhoging van de omroepgelden in dezelfde orde van grootte. Het kabi net heeft terdege beseft dat een uit breiding van het aantal regionale om roepen in Nederland (waaronder de oprichting van een dergelijke zender in Zeeland) bij volledige financiering via de omroepgelden - de enig juiste benadering overigens - een verhoging van de bijdrage zou hebben betekend. En juist omdat men dat niet wenste is de verantwoordelijkheid voor een der gelijke heffing maar doorgeschoven naar de provincie ('toestaan' heet het dan zo vriendelijk in de Medianota) Op één punt heeft minister Brinkman gescoord het verzet tegen een verho ging van de omroepgelden dat hij verwachtte is gekomen, maar het ligt inmiddels op het bord van gs van Zeeland. Het beleid tegenover regionale om roepen in Nederland heeft sinds de tweede wereldoorlog van onevenre digheden aan elkaar gehangen. En dreigt dat ook m de toekomst te blijven doen Het Noorden en Oosten van het land en Limburg kennen al bijna veertig jaar streekomroepen, die via de omroepgelden werden gefinan cierd. Sinds enkele jaren zijn daar experimenten als Omroep Brabant 'Eindhoven) en STAD Amsterdam bijgekomen, kort geleden nog de Om roep Rijnmond. De Zeeuwse luiste raars en kijkers hebben al die tijd meebetaald aan de regionale omroe pen elders. Oprichting van een Zeeuwse zender is om financiële rede nen steeds tegengehouden Nu de mogelijkheid tot toestemming wordt aangereikt staat de kassa ernaast. Op het ministerie van WVC zal de komen de tijd een formele regeling moeten worden uitgewerkt, die ervan uitgaat dat provincies, waar het op prijs wordt gesteld een regionale omroep in de lucht te houden of te krijgen, moeten overgaan tot een heffing bo venop de omroepgelden Duidelijk heid over de consequenties daarvan is er nog allerminst. Zullen bestaande omroepen werkelijk verdwijnen als staten in de bewuste provincies er weinig voor voelen een lastenverzwa ring aan de burgers op te leggen? Als gs binnenkort de Staten van Zeeland een uitspraak vragen over de invoering van een regionale omroep binnen de voorwaarden, zoals in de Medianota gedicteerd, staan ze voor een beslissing met een Januskop. Ze weten dat een positieve opstelling mogelijk is zonder de eigen (provincie) middelen aan te spreken. Maar ze weten ook dat een dergelijke voorzie ning er alleen kan komen bij con sumptiedwang. Elders in deze krant (pagina 19) geven PZC-redacteuren hun bevindingen van een peiling bin nen de verschillende Zeeuwse staten fracties. Het belang van een, regionale omroep voor Zeeland staat daarbij niet ter discussie. Maar aarzeling en voorzichtigheid zijn goed herkenbaar als het gaat om de vraag of de burgers voor dit doel extra lasten moeten worden opgelegd Het 'nu of nooit' rond een Omroep Zeeland is nog even betrekkelijk als steeds. Den Haag heeft Zeeland opmeuw met het pro bleem van de financiering opgeza deld vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1