Gs kiezen desnoods zelf plaats woonwagencentrum Voorronden paasvoetbaltoernooi Oudercomité Nieuw-Namen wil een peuterspeelzaal RECTOR BAARENDS VERLIET 'WILHELMINA' OOSTBURG Eigenaar autobedrijf Hulst gewond bij brand in garage PZC/streek ALS TERNEUZEN BLIJFT WEIGEREN Speciale dagenvelop '400 jaar Terneuzen' DONDERDAG 12 APRIL 1984 De heer Baarends (l.) neemt de 'Fiets voor leidinggevenden' in ontvangst. OOSTBURG - „Ik voel me geen slachtoffer van de fusie. Het was voor mi.i een keuze: bij het oude vertrouwde blijven of toch het rijksonderwijs. Ik ga nu mijn ken nis in dienst van de Ilelmondse rijksschool stellen". Dat zei rector F. P. Baarends, die woensdag offi cieel afscheid nam van de rijks scholengemeenschap Koningin Wilhelmina in Oostburg. In de volle aula van zijn school werd hij door een groot aantal vertegen woordigers uit de onderwijswereld toegesproken. Alle sprekers wezen op de belangrijke rol die de schei dende rector bij de in 1977 gestarte fusiebesprekingen tussen 'Wilhel mina' en de katholieke rijksscholen gemeenschap 'Sint Eloy' heeft ge speeld. De nu 45-jarige Baarends kwam in 1963 als aardrijkskundele raar op wat toen nog het Wilhelmi- nalyceum heette. In 1968 werd hij conrector, en vier jaar geleden volg de hij H. Waalwijk als rector op. Baarends kreeg vele complimenten te horen over zijn bestuurderskwali teiten. Binnenkort vertrekt hij naar een rijksschool in Helmond: „Van de mond van de Schelde naar de mond van de hel", had één van zijn collega's hem geschreven. Baarends nam het zelf niet zo zwaar op. In zijn afscheidswoord zei hij dat zijn ver trek een signaalfunctie had: de fusie van de twee Oostburgse middelbare scholen is nu onafwendbaar. „Voor het onderwijs is de fusie in West- Zeeuwsch-Vlaanderen een goede zaak", aldus de rector. Hij sprak de hoop uit dat het schoolbestuur op gepaste afstand zou blijven opere- ren. Namens het onderwijzend perso neel werd hem een fiets ("een spe ciaal nieuw model voor leidingge- venden") aangeboden. C. van Cuijck, die het woord voerde v de leerkrachten, schilderde hoe de c rector ook buiten de school i leidinggevende rol had gespeeld. Hij was volgens de spreker altijd 1 voorloper geweest van complete 1 lerarenverhuizingen binnen Oost burg, eerst naar de Tragel, later i naar de Blikken. Verder waren er volgens Van Cuijck 1 weinig roddels of sterke verhalen f over de rector te vertellen. Tijdens zijn loopbaan zou hij zich maar één 1 keer echt kwaad hebben gemaakt. 1 De reden daarvan werd niet ont- i huid. TEGEN LEEGLOOP NAAR BELGIE ZAAMSLAG - Gedeputeerde staten van Zeeland zullen desnoods zelf een lokatie voor een woonwagencentrum in Terneuzen aanwijzen, als b. en w. van die gemeente blijven weigeren een tweede kamp met vijftien standplaatsen aan te leggen. De gedeputeerde mevrouw E. Maris-Koster zal via een actieplan de gemeenten, die volgens het provinciaal woonwagen plan nog een centrum moeten realiseren, tot medio 1986 de tijd gunnen dat te doen. „Die termijn," aldus mevrouw Maris, „is dermate ruim dat iedere gemeente de kans heeft een woonwagencentrum aan te leggen Als die echter wordt overschreden, zullen wij geen pardon meer kennen en gebruik maken van onze aanwijzingsbevoegdheid." Volgens het provinciaal woonwagen plan moeten de gemeente Middel burg, Reimerswaal, Aardenburg. Ter neuzen. Axel en Hontenisse voor 1 januari 1985 een centrum hebben aan gelegd. Zoals het er nu naar uitziet, zal die datum alleen in de gemeente Axel worden gehaald. Aardenburg, Reimerswaal en Hontenisse hebben de lokatie bepaald. Middelburg werkt daar op dit moment hard aan. Anders ligt dat met Terneuzen. B. en w. van die gemeente hebben steeds geweigerd een tweede woonwagen centrum (in Sluiskil is er al één met officieel achttien standplaatsen) te realiseren. Het Temeuzense college vindt dat eerst de buurgemeenten maar eens een kamp moeten aanleg gen en dat een tweede centrum bo vendien alleen maar een zuigende werking zal hebben op woonwagenge zinnen uit België. In september vorig jaar stuurden ge deputeerde staten de betrokken ge meenten een voortgangsnotitie be treffende de uitvoering van het pro vinciaal woonwagenplan. Daarin wordt over de realisering van de cen tra al grote zorg uitgesproken. Al maanden daarvoor hadden g.s. met name het gemeentebestuur van Ter neuzen nogmaals op zijn verplichting gewezen een tweede woonwagen kamp aan te leggen. In die brief uitten g.s. ook al de onverholen waarschu wing de aanleg van het centrum des noods dwingend, 'via wettelijk instru mentarium', op te leggen. Mevrouw Maris: „Het argument van Terneuzen dat eerst de buurgemeen ten aan de beurt zijn, gaat natuurlijk niet op nu daar woonwagencentra worden aangelegd. Het tweede argu ment ligt wat moeilijker, maar cij fers over de afgelopen jaren hebben nu toch niet aangetoond dat Zeeuwsch-VIaanderen voor de Bel gen aantrekkelijk zou zijn. B. en w. van Terneuzen zeggen dat op het Sluiskilse kamp, waar trouwens tien woonwagens te veel staan, de helft van de bewoners Belg is. In werkelijkheid is dat echter maar twintig tot dertig procent." De gedeputeerde vindt dan ook dat Terneuzen de opdracht van het pro vinciaal woonwagenplan normaal moet uitvoeren, zeker ook omdat een bezwaarschrift van de gemeente Ter neuzen tegen dat plan destijds is afgewezen. „Terneuzen kan niet onder de realisering van een tweede cen trum uit." In de komende weken zal mevrouw Maris-Koster een rondgang langs de betrokken gemeenten maken. Ter neuzen is op 4 mei als laatste aan de beurt. In samenspraak met de ge meenten zal dan een actieplan wor den opgesteld om de centra in onge veer twee jaar te realiseren. Dan is overigens het woonwagenplan 1985-1990. waarover de ambtelijke voorbereidingen nu al bezig zijn, al in werking. Het is nu al zeker dat er meer standplaatsen voor woonwa gens zullen moeten komen, al zal dat volgens mevrouw Maris alleen om 'natuurlijke groei' gaan. PERSONENAUTO UITGEBRAND Vergadering over woonwagencentrum in Koewacht KOEWACHT Het woonwagen schap Zeeuwsch-VIaanderen verga dert woensdag 18 april over de tot standkoming van een woonwagen centrum in Koewacht. Dat gebeurt tijdens een vergadering in de Vla schaard in Koewacht. Er wordt onder meer gesproken over de aankoop van een stuk grond van de gemeente Axel en het aangaan van een vaste geldlening. Het schap praat verder over de salariëring van de beheerder. De vergadering begint 16 uur. Het is de bedoeling dat na afloop van de bijeenkomst de werkzaamhe den rond de aanleg van het Koe- wachtse centrum worden bekeken. HULST - Bij een korte hevige brand in autobedrijf Spaandonk aan de Zandstraat in Hulst is woensdagmid dag eigenaar H. Spaandonk gewond geraakt. De man werd met brand wonden opgenomen in het Sint-Li- duinazickenhuis. De brand is ver moedelijk ontstaan toen de heer Spaandouk bezig was met laswerk- zaamhedcn aan een personenauto in de garage. Deze auto stond boven een smcerput en de Hulstenaar lag onder het voertuig toen dit in brand vloog. De garage-eigenaar reed vervolgens zelf naar een arts die hem naai- het ziekenhuis bracht. De vrijwillige brandweer van Hulst was kort na het unoreken van de brand, in de namid dag, ter plaatse met twee autospui ten. Vanwege de sterke rookontwik keling doordat isolatieplaten van het dak smolten, moest de brandweer gebruik maken van persluchtmas kers. Het vuur kon beperkt blijven tot de personenauto die volledig uit brandde. De brandweer had de brand binnen een uur onder controle. Over de schade was woensdag nog niets bekend. Het was evenmin duidelijk of de eigenaar van het autobedrijf verze kerd is. De uitgebrande personenauto in het autobedrijf in Hulst Dansavond Graauw GRAAUW De sportvereniging 'Sint-Aloy' uit Graauw houdt zater dag een dansavond in zijn sportcen trum in de Dorpsstraat in Graauw. Het muzikale gedeelte is die avond in handen van het dansorkest 'The Jumbo's' De dansavond begint om 20.30 uur. Dropping Terhole TERHOLE De voetbalvereniging Terhole houdt vrijdagavond ene con tactavond voor al haar leden in de kantine op het gemeentelijk sport park in Terhole. Deze keer staat er een dropping op het programma. De deelnemers worden na een 'rit' in de polder gedropt, waarna de weg naar de kantine moeten zien te vin den. Na afloop volgt daar een gezellige samenzijn. De contactavond begint om 20.30 uur. Damestennis Braakman besloot competitie HOEKDe teams van Amersbeek en Adorsport hebben de damestennisti- tels in de Braakman-competitie van dit seizoen behaald. Op de laatste speeldag Amersbeek tegen Smolders. Jannie Amersbeek en Mariëtte van Rumste wonnen met 14-3 van Anita Nijsten en Meta de Heus. Het tweede team moest zijn meerdere erkennen in dat van Smolders. Ria Siewert en Jannie Dieleman verloren met 22-14 van het koppel Botter/Sanderse... Daar er in de finale toch een beslis sing moest komen, werden de games opgeteld.. Amersbeek won toen met 22-14. Het team van Adorsport kwam wel erg gemakkelijk aan de eindoverwin ning.. Door griep was namelijk het complete Timmermanteam geweld en omdat er geen uitwijkmogelijkheden waren, werd besloten dt Ador de winnaar van de B-poule werd. Na afloop vond de prijsuitreiking plaats. TERNEUZEN - In het kader van de viering 'Terneuzen 400 jaar stad' brengt de postzegel vereniging 'Terneuzen' zaterdag 28 april twee speciale dagenve loppen op d? markt. Dat gebeurt tijdens een grote postzegelten toonstelling in het Terneuzens Museum. De enveloppen kun nen. voorzien van een zegel, worden ingeleverd bij de PTT, die die zaterdag met een spe ciaal loket en een brievenbus in het museum aanwezig is. De ene dagenvelop is voorzien van het vignet '400 jaar stad', de andere van het gemeentewapen. Met de postzegeltentoonstelling wordt trouwens ook ingespeeld op de 'Filatelistische Jubilea '82- '84'. In dat kader staan ook elders tentoonstellingen op het programma. Speciaal voor die jubilea is een bijzonder stempel vervaardigd, in het geval van Terneuzen voorzien van het ge meentewapen Enveloppen, die op die zaterdag in de PTT-bus in het museum worden gedepo neerd, worden automatisch met dat speciale stempel 'bewerkt'. De tentoonstelling, die 's mor gens door museum voorzitter W de Zeeuw wordt geopend, is van af tien uur te bezichtigen. Om vijf uur gaan de deuren weer dicht. Er zijn in het museum zegels te zien uit de collectie van zeventien leden van de organise rende vereniging. NIEUW-NAMEN - Het oudercomité richten. Dit om de leegloop naar van de Siht-Jozefschool in Nieuw- Belgische scholen te voorkomen. Namen wil een peuterspeelzaal op- Veel ouders brengen momenteel hun TERNEUZEN Op drie plaatsen in het paasvoetbaltoernooi voor teams Sint-Jansteen, Sas van Gent en Vo- titie afgewerkt, waarbij de wedstrij- Zeeuwsch-Vlaanderen werden uit het lager onderwijs. In totaal 30 gelwaarde werd door de deelnemen- woensdag voorronden afgewerkt van elftallen kwamen daarbij in actie. In de teams in poulevorm halve compe- De voorronden van het paasvoetbaltoernooi in Sas van Gent. Warande 2 in actie tegen Westdorpe den twee keer tien minuten duurden. De poule-winnaars gaan volgende week woensdag naar de finaleronde en de winnaar hiervan mag meedoen aan de strijd om het Zeeuws kam pioenschap. In Sint-Jansteen wisten de teams van de Willibrordusschool uit Hulst en de lagere school uit Clinge zich uiteinde lijk te plaatsen voor de finale van volgende week. De Willibrordusschool deed dat door de overige teams te verslaan in poule A. Spannender was het in poule B. waar Clinge 1 en Steen 1 aan elkaar gewaagd bleken. Beide elftallen wonnen twee wedstrijden en speelden ook twee keer gelijk. Het onderlinge duel leverde een 0-0 gelijk spel op. Het doelsaldo moest dan ook de doorslag geven. Dat viel in het voordeel van Clinge uit. De eindstand van poule B: 1 Willibiordus- school (Hulst) 8 pnt.. 2 Moerschansschool (Hulst). 6 pnt3 Steen 2. 4 pnt 4 Heikant2. 2 pnt5 Clinee 2. 0 pnt Poule A 1 Clinge, 6 pnt idoelsaldo 7); 2 Steen. 6 pnt. (doelsal do 6>: 3 Graauw. 5 pnt4 De Ark (Hulst). 3 pnt5 Nieuw-Namen. 0 pnt. In Vogelwaarde kwamen eveneens tien teams verdeeld over twee poules in actie. Hier ging de strijd om de eerste plaats in poule A tussen de Mariaschool uit Kloosterzande en Terhole. een combinatie van de kleine scholen uit Terhole. Hengstdijk en Lamswaarde. De Mariaschool ver speelde een punt aan de Nobelhorst- school uit Hulst (1-1). maar versloeg in het beslissende duel Terhole met 1-0, dat daardoor naar de tweede plaats werd verwezen. In poule B gaven De Schakel uit Vogelwaarde en de Anto- niusschool uit Axel de toon aan. Bei de teams wonnen van de concurren ten in de poule, zodat het onderling duel de beslissing moest brengen. De Schakel won met 2-0. De eindstand van poule A 1 Manaschool tKloosterzandei. 7 pnt 2 Terhole. 6 pnt 3 Nobelhorstschool (Hulst), 5pnt4 De Scha kel 2 i Vogelwaarde i, en Antoniusschool 2 (Axel), 1 pnt Poule B 1 De Schakel i Vogel waarde). 8 pnt., 2 Antoniusschool (Axel). 6 pnt.; 3 Ter Duinen (Kloosterzande). 4 pnt4 Nobelhorst 2 en Terhole, 1 pnt. Twee Axelse schoolelftallen gingen in Sas van Gent met de toernooiwinst strijken. In poule A dat De Warande, dat overtuigend alle wedstrijden won. Tegen het op de tweede plaats geëin digde Koewacht werd het 4-1. De overige duels leverden winst op met 2-0. 3-0 en 5-0 In poule B van de Prinses Marijke- sc'nool, dat al twee jaar achter elkaar Zeeuws kampioen is geworden. De toemooistart was niet eens zo heel erg sterk, maar leverde wel twee overwin ningen op. Tegen de Valckeburcht werd het 2-0 en Westdorpe verloor met 2-1 van de Marijkeschool. Daarna kwam de doelpuntenmachine bij de Axelaars op gang. De Warande 2 werd met 8-0 verslagen en De Werf uit Philippine met 6-0. De eindstand van poule A 1 De Warande (Axel). 8 pnt.. 2 Koewacht. 6 pnt. 3 Mi- chaalschool iSas van Gent). 4 pnt.. 4 Prin ses Marijkeschool 2 (Axel), 2 pnt.. 5 Prins Frederik Hendnkschool (Sas van Gent), 0 pnt. Poule B 1 Prinses Marijkeschool (Axel), 8 pnt.. 2 Westdorpe, 6 pnt.. 3 Valc- kenburcht (Sas van Gent), 4 pnt.. 4 De Weri iPhilippine. 2 pnt.. 5 Warande 2 (Axel). 0 pnt. De praktijk heeft aangetoond d doorgaans de kinderen ook later da de scholen blijven bezoeken. Het o dercomite wil de oprichting van i peuterspeelzaal met de ouders vi tweeënhalf tot vierjarigen gaan 1) spreken. Behalve de ouders zijn vo een bijeenkomst, dinsdag 8 mei o 20.00 uur. ook het onderwijzend pers neel, de hoofdkleuterleidster en h schoolbestuur van de Sint-Jozi school uitgenodigd. Voorzitster Braem-der Weduwe doet dan de pla nen van het oudercomité uit de do ken. Nieuw-Namen telt zo'n 20 kindera die voor de peuterspeelzaal in aa merking komen. Voor het aanvrags van subsidie bij de gemeente Hu) zijn 16 peuters voor de zaal nodig, d peuterspeelzaal ontvangt dan 201 gulden per jaar en een bijdrage vj 1,50 gulden per kind per dagdeel. Het oudercomité heeft nog te weinl leden om thans al de peuterspeelzaj op te richten. Bovendien dient daa voor een stichting met een bestuur j het leven te worden geroepen. Ook) een werkgroep met vrijwilligsters Rl dig, die bereid zijn een paar ochlej den per week in de speelzaal te hé pen Tenslotte moet een gediplomea de kinderverzorgster of kleuterleij ster gezocht worden. Aanvankelijk werd gedacht aan M voormalige badhuis in het dorp, cl tot onderkomen voor de peuters va bouwd zou kunnen worden Het conj té vindt deze ruimte evenwel niet el geschikt. De betrokkenen geven 4 voorkeur aan de grote zaal van h| gemeenschapshuis de Kauter J Nieuw-Namen. Een voordeel hierva is de aanwezigheid van een 'koé achter deze ruimte, waar de kindera in de buitenlucht kunnen spelen. Het comité streeft er naar nog hj komend seizoen met de peuterspeo zaal te beginnen. Wel dient er daa voor tijdig de werkgroep en het bj stuur opgericht te vyorden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 38