en kosten Bouw, recreatie energie vormen actiepunten KLA VER JASSEN Zeeuwse handelaren: verkoping tapijten Grijpskerke 'stinkt' Geen kroegenspel, maar volwaardige denksport BARBE OVER SOCIAAL-ECONOMISCH BELEID: 5'Horloges provincie en gemeenten gelijk zetten Wat is het oudste spelletje van de wereld? De oude Chinezen deden mee. Als je de waarden en de het al lang voor het begin van de Westerse jaartelling. Nadien is het punten eenmaal in je hoofd hebt verspreid over de continenten en gespeeld in een schier oneindig aantal kun je spelen". Ze voegt daaraan varianten. Portugese zeelieden introduceerden het in de Europese toe dat aan beginnende klaverjas- havens en sindsdien wordt er voornamelijk in de grote Nederlandse sers door de clubs goed onder havensteden geklaverjast. Geen origineel Zeeuws kaartspel dus, zoals steund en begeleid worden. „Er bijvoorbeeld het puur Walcherse bomen of bieden, maar wel een wordt niet gescholden als iemand activiteit die zich in de belangstelling van een toenemend aantal een verkeerde kaart opgooit of zo. Zeeuwen kan verheugen. de gezelligheid komt bij ons op de Nu kun je klaverjassen en klaveijas- maar in het kort gezegd komt het eerste plaats", sen. Velen zijn bekend met de spel- hierop neer: het is een spel dat Die gezelligheid vertaalt zich voor- regels en leggen zo nu en dan een meestal wordt gespeeld üiet vier namelijk in de wekelijkse club kaartje voor de gezelligheid, maar man, twee tegen twee. Nadat de 32 avondjes, die in de regel door de er bestaan ook klaverjasverénigin- kaarten onder de vier verdeeld leden druk worden bezocht. Behal- gen waarvan de leden het klaverjas- zijn. bekijken ze hun kaarten, tel- ve als er op de televisie een leuk sen als een serieuze denksport zien, len de punten en zeggen vervolgens programma is; dan wil de opkomst compleet met toernooien en. een 'pas' of 'ik neem op' (andere zegs- wel eens wat minder zijn. algemeen reglement. Nederland wijzen of aanduidingen mogen niet Een teer punt, dat laatste. „Een kent een kleine duizend plaatselijke worden gebezigd, dicteert het echte klaverjasser heeft de pest aan klaverjasclubs met als overkoepe- reglement van de NKF). televisie", zegt Ploon Maarschalker lende organisatie de Nederlandse Het spel telt 162 speelpunten. Van weerd met klem. Het aloude idee Klaveijas Federatie, kortweg NKF het paar dat 'opneemt' wordt ver- dat de beeldbuis de gezelschapspel- genoemd. Omdat dié NKF echter in wacht dat het meer dan 82 punten letjes en dus de gezelligheid in de Zeeland volgens sommigen te wei- in de wacht sleept, anders wint de huiselijk kring heeft verdrongen, nig aan de weg timmerde, is hier de tegenpartij. Die punten kunnen be- komt weer boven. „Een nare indrin- H' Groot aantal deelnemers Solofestival in Goes DONDERDAG 12 APRIL 1984 PZC/provincie 19 ZIERIKZEE - Het (ontwerp) sociaal-economisch beleidsplan van gedeputeerde staten van Verder maakte hij in zijn inleiding Zeeland mondt uit in actiepunten met betrekking tot de zorg voor de bouwnijverheid, cSegïvan^'datde^ïcEg'reöno- recreatie en toerisme, de adviesstructuur op sociaal-economisch gebied en het vraagstuk van mische ontwikkeling Zeeland (SEOZ) de energiekosten. Gedeputeerde drs R. C. E. Barbé, van onder meer economische aangelegen- als ee" eenmalige reddingsoperatie 1 rr- - - J voor de KMS moet worden be- heden en werkgelegenheid, zei dit woensdag in Zierikzee in een algemene vergadering van de schouwd' onverkort is neergelegd in Vereniging van Zeeuwse Gemeenten, tevens afdeling Zeeland van de Vereniging van het ontwerp sociaal-economisch be- Nederlandse Gemeenten. De h^er Barbé; In bet verleden zijn Wat het actiepunt 'zorg voor de bouw- (leerlingbouwplaatsen, rioleringspro- viesorganen en overlegstructuren toe- de gedachten aan een regionale ont- nijverheid' betreft onderkende hij in jecten) achtte hij verwant aan deze neemt. Hij betoogde dat het steeds de wikkelingsmaatschappij meer dan het. bijzonder een betrokkenheid van doelstelling. wens van de provincie is geweest hier eens te berde gebracht in de staten, de gemeenten, mede gelet op de lco- Als zwaartepunt voor de voorgeno- ingrijpend te saneren, maar dat de Maar onze stelling is, dat zolang het mende wet stads- en dorpsvernieu- men gecoördineerde aanpak van de toegemeten ruimte beperkt is. „De rijk niet bereid is daarin te participe- wing. Ook de besteding uit het fonds ontwikkeling van de mogelijkheden opzet van een eigen sociaal-economi- ren, en nog steeds is dat zo, wij bijzondere voorzieningen, waaruit in op toeristisch-recreatlef gebied noem- sche consultatiegroep voegt nog een financieel gezien geen poot hebben het recente verleden enkele impulsen de hij de uitvoering van speerpunt- orgaan toe weliswaar, maar betekent om op te staan om een dergelijk voor de bouw konden worden gegeven projecten en uitbreiding van verblijfs- naar de mening van gs toch een instituut op de been te brengen. Daar- voorzieningen Voor de gedeputeerde terugtreden binnen de andere advies- gelaten nog de vraag wat de taak en was het 'zonder meer duidelijk' dat organen". reikwijdte van het instituut zou moe- hierbij samenwerking met de gemeen- Verder wees hij er nog op dat het ten zijn". telijke overheden een eis van de eerste dagelijks bestuur van de provincie Het sociaal-economisch beleid en de orde vormt. deze vorm van overleg, die zich overi- werkgelegenheidsproblematiek ston- Over de adviesstructuur op sociaal- gens nog aan het ontwikkelen is, den centraal in de vergadering van de economisch gebied zei de heer Barbé bijzonder op prijs stelt. Vaststellend Vereniging van Zeeuwse Gemeenten, dat de SER hierop al enkele jaren te weten dat de gemeenten daarin ook Burgemeester drs P. A. Wolters van studeert en intussen het aantal ad- graag participeren gaf drs Barbé te Middelburg belichtte het onderwerp verstaan dat gs die verbreding 'voors- vanuit de gemeentebesturen, terwijl hands nog niet zien zitten'. de heer C. Ockeloen. burgemeester van Terneuzen, voorbeelden van het plaatselijk economisch beleid schet- ste. Op de inleidingen volgden reac- Bijzonder beklemmend noemde hij ties van de heren ïr H. P. van Heel. het vraagstuk van de energiekosten namens de maatschappij voor nijver - ook binnen het Zeeuwse. „In beeld heid en handel departement Zeeland zijn mede de gemeenten als aandeel- en M. L. Strous, die de FNV-district houders van de PZEM. En uit de zeeland vertegenwoordigde, oogpunten van behoud van werkgele- Met name de laatste brak een lans de genheid - Pechiney - en acquisitie revenuen van de SEOZ ten gunste rust op de energieproducenten en dus van ae werkgelegenheid aan te wen- op de PZEM een bijzondere verant- den. woordelijkheid. Tevens gaf hij aan het niet reëel te Beter is te spreken van een feitelijke vinden om te blijven pleiten voor een druk tot stroomkostenverlaging. Het regionale ontwikkelingsmaatschap- ïs zonneklaar dat het rijk hier moet pij. Maar we moeten wel blijven bijspringen. Maar het is evenzeer dui- roeien met de riemen die we hebben, delijk dat wij als stroomproducent zoais de SEOZ, aldus de heer Strous. niet werkeloos kunnen toezien dat de Voorzitter VZG: taak gemeenten nog ontkend bij decentralisatie ZIERIKZEE - „De huidige ont wikkeling druist volledig in te gen de gedachtengang dat het er bij decentralisatie in de eerste plaats om gaat het bestuur te brengen op het niveau waar het meeste contact met de burger bestaat. Want de gemeente komt in het decentralisatieplan van de regering niet echt voor, en bovendien bepleit en bevor dert het plan een versterking van de rol van de provincie. Een bijzonder teleurstellende ont wikkeling dus". Met deze opmerkingen heeft voorzitter drs T. J. Westerhout van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG) woensdag in een vergadering in Zierikzee dui delijk gemaakt dat de kritiek van de landelijke Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) op het decentralisatiebeleid van de regering met name ook de Zeeuwse gemeentebestuurders uit het hart gegrepen is. De heer Westerhout achtte het onontkoombaar het decentrali satiebeleid - ..belangrijk aspect van de relatie gemeenten-hogere overheden" - aan de orde te stellen. En hij herinnerde eraan ook in de vergadering 1983 van de VZG al te hebben moeten constateren dat er ondanks alle fraaie voornemens bij de rege ring 'onvoldoende begrip be stond voor het feit dat de ge meentebesturen mede overheid zijn'. Het is dan ook onontkoom baar juist deze, het dichtst bij de burger staande bestuurslaag, in alle opzichten te versterken, al dus drs Westerhout. Hij wees er nog op dat in het voorlopig decentralisatieplan aanvankelijk de verwachting werd gewekt dat Den Haag enig begrip begon te krijgen voor de noodzaak van een duidelijke ver sterking van het lokaal bestuur door decentralisatie. „Maar de werkelijkheid bleek, toen de mi nister het definitieve decentrali- satieplan naar de kamers zond". Energiekosten lasten te zwaar gaan drukken", aldus gedeputeerde Barbé. Inspraakavond over inrichting terrein Lambrechtsenstraat ZIERIKZEE „Bij het provinciaal bestuur lijkt nog altijd onvol doende begrip te be staan voor de noodzaak dat gemeenten en pro vincie regelmatig pro beren hun horloges ge lijk te zetten. De Zeeuw se gemeentebesturen blijven aandringen op periodiek overleg met zo voltallig moge- teerde staten. Want dat zou verschrikkelijk veel wrijving en admi nistratieve rompslamp kunnen besparen". Burgemeester Wester hout noemde in dit ver band het overleg over de bestemmingsplannen waarvoor na veel be sprekingen een redelijk bevredigende oplossing werd gevonden. Maar stuur is primair een taak i voor de gemeenten". De heer Westerhout be nadrukte dat de geza menlijke gemeentebe- VLISSINGEN - Inwoners van Ril- them kunnen tot vrijdag 20 april reageren op het door de projectgroep Ritthem opgestelde ontwerp voor de Inrichting van het braakliggende ter rein aan dc Lambrechtsenstraat. De reacties worden woensdag 2 mei besproken tijdens een openbare ver gadering van de projectgroep in zaal 'Ons Dorpsleven' in Ritthem. Deze sturen kiezen voor twee vergadering begint om 20.00 uur. regio's, namelijk De door de projectgroep opgestelde Zeeuwsch-Vlaanderen plan voorziet in de aanleg van negen en overig Zeeland, met parkeerplaatsen, speelgazon en de de mogelijkheid voor aanplant van enkele bomen en hees- kleinschaliger activitei- ters. De reacties van de bewoners als het gaat om over en ten en deze, eveneens op worden betrokken bij de totstandko- weer kennis te nemen kleine schaal, te bunde- ming van het inrichtingsvoorstel van van eikaars behoeften en uitgangspunten is de ontwikkeling contacten aanzienlijk hun standpunt hebben minder bevredigend, be- herzien en inmiddels lijk college van gedepu- van eikaars behoeften len. Hij gaf verder aan b en w. De gemeente verwacht de - m dat gS ajs gevoig van uitvoering van het plan in de loop van nieuwe ontwikkelingen dit jaar ter hand te kunnen nemen. Opening school voor slechthorenden en spraakgebrekkige kinderen in Goes toogde hij. drie regio's - Zeeuwsch- Vlaanderen. Walcheren iverig Zeeland - heb- Als voorbeeld daarvan Voorzitter drs T. J. Wes- noemde de voorzitter ben voorgesteld, terhout, burgemeester van de VZG de regio- „Maar het bestuur van van Vlissingen. heeft dit indeling als uitvloeisel de VZG vindt, gehoord woensdag te verstaan van de wet gemeen schappelijke regelingen. Berging gezonken schip door bedrijf uit Vlissingen VLISSINGEN Het woensdagmor gen in de Brabantse haven Dintelsas aan de Oosterschelde gezonken bin nenvaartschip 'Risico', zal door het Vlissingse bergingsbedrijf Van den Akker zo snel mogelijk worden ge borgen. Het 500 ton metende schip zonk woensdagmorgen, nadat het in de haven bij laag water op een onderwa ter staande afgebroken paal was geva ren. De bergers zullen eerst de lading zand lossen, waarna stroppen om het schip worden gelegd. Dat gebeurt door het bergingsvaartuig Jacobina. Er deden zich aan boord van de Risico geen persoonlijke ongelukken voor. gegeven in de algemene vergadering van de Ver eniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG). Ove- zondheidszorg - presen- de ad-hoccommissie van wgemeentebestuurders, „Want opgehangen aan dat onverkort dient te GOES De stichting 'Samenwer- deelterrein - de ge- worden vastgehouden kingsscholen voor slechthorenden- en aan het oorspronkelijke spraakgebrekkige kinderen' in Zee- teerde het provinciaal standpunt van de ge- land neemt vrijdag 11 mei haar school indeling meenten. En dat bete- 'De Kring' in Goes in gebrmk. De één kent dat wij blijven op- opening is om 14.30 uur. regio. Maar de regio-in- teren voor twee regio's", De officiële handeling wordt verricht deling als element voor aldus voorzitter Wester- door J. A. M. Beerendonk en H. Hoo- rigens gaf hij in zijn jaar rede tevens aan dat het bestuur overleg tussen provincie van ons gewest en gemeenten over con crete problematiek 'zij het met vallen en op- gebundeld lokaal be- hout ADVERTENTIE ETERNA PIANO EEN VOORDELIG KWALITEITSPRODUKT NATUURLIJK VAN YAMAHA Piano- en Orgelhandel Koster-Dey Weststraat 13 Axel 01155-1930 Fortuinstraat 20 Bergen op Zoom 01640 - 53508 Piano- en Orgelhandel Sonora Noordstraat 92 Temeuzen 01150-12680 geveen, beiden inspecteurs voor het buitengewoon onderwijs te Breda en Hoogeveen. Het permanente onderko men is gevestigd in de Tiendendreef. Klaverjassen: een activiteit die zich in de belangstelling van een toenemend aantal Zeeuwen kan verheugen. regionale organisatie Gezamenlijk Klaverjasverband Zeeland opge richt. Dit GKVZ organiseert al zo'n vier jaar regionale toernooien en fungeert als coórdinatieorgaan voor de elf aangesloten verenigingen. Het werkgebied omvat Walcheren. De Bevelanden en Tholen. Steef van der Helm is sinds kort voorzit ter. ger", vinden de beide dames. Ze zijn van mening dat het de klaverjas- sport zeker ten goede zou komen als het Hilversumse medium zou ver dwijnen. Toch is er de laatste tijd in de ledenbestanden van de clubs weer een enigszins opgaande lijn te bespeuren. De oorzaak daarvan is niet bekend, maar de verenigingen zijn er blij mee. oewel het karakter van het Het secretariaat van het GKVZ machtigd worden door slagen te wordt bezet door de dames Riet de winnen. Een slag bestaat uit vier op Heer en Ploon Maarschalkerweerd. de tafel geworpen kaarten, waarbij èe'ïnvkiëd door een zekere aeluks- Beiden zijn al bijna een kwart eeuw diegene die de hoogste kaart werpt, factor» zeet R,iet de Heer kun ie bezig met klaverjassen en maar al de hele slag kan incasseren. Zo f6*™* onderscheid ma te graag bereid enige verduidelij- kunnen dus de benodigde punten ken tu_sen sterke en zwakke see king in het spel en het wedstrijdver- worden vergaard. De Jan (troefboer) Dat liet aan een dosis talenten band te verschaffen. Allereerst stel- is de hoogste kaart met 20 punten; «J °aW eendosuUOenften len ze met klem dat hetklaverjas- de Nel (.roefnegen, kom, daarna v£fe<£ sen met gezien moet worden als een met 14 punten. Verder is er nog doorsnee Zeeuwse klaveriasser kroegenspel maar als een volwaar- sprake van roem (extra punten door -n vereniEinssverband is volgens dige denksport met serieuze beoefe- een bepaalde kaartencombmatie), h van een gemiddeld niveau „redereen kan het leren", troefkleur en tal .van andere spelva- ^0^ da.5 wS Riet de Heer en Ploon Maarschal- zegt Riet de Heer. ,maar om in rianten Het is de NKF echter nog verenigingsverband een beetje te niet gelukt een absoluut algemeen ^rweerd «ven berinnende Waver- kunnen meedraaien moet je er wel reglement samen te stellen. Er be- jassers hef advies inhet begin voor een zeker inzicht in hebben. Er zijn staan twee speelmanieren, de Am- SDelen er niet ban„ te er ook die het nooit onder de knie sterdamse en de Rotterdamse, die f0orevïntuele bl3erS krijgen". zich in details onderscheiden van voor evencueie Dlunaers- elkaar maar zich. tot groot ongenoe- **7«t u dat nu precies, dat kin- van de KNF „engens, niet verlassen? Het antwoord kan laK„ verenlgen zeer uitgebreid zijn. Er bestaan de nodige boekwerken die helderheid o op het eerste gezicht een verschaffen over zaken als roem, kaartspel waarin behoorlijk troef, bieden," bekennen, kraken en gerekend moet worden. Riet de meer van dergelijke kaarttermen Heer: „Dat valt allemaal best wel „Ga er als er vier aan het klaverjas sen zijn, maar eens achter zitten, niets leert zo gemakkelijk als dat", doceert de landelijk bekende kla verjasser J. Haes. GOES Al meer dan vijftig 'soló- amateurs' uit het hele land hebben zich opgegeven voor het Solofesti val voor amateurs, dat zaterdag 19 mei in de Prins van Oranje in Goes wordt gehouden. De organisatie van dit festival is in handen van de Stichting Thcaterbureau Uit in Zeeland. Aan de winnaar van het festival zal de 'Gouden Gans' (symbool in het gemeentewapen van Goes) worden uitgereikt. De prijswinnaar wordt aangewezen door een jury onder voorzitterschap van GerritTinholt, directeur van de Nederlandse schouwburg- en concertgebouwdi recties. Ook het aanwezige publiek kan zich over de verrichtingen van de deelnemers uitspreken en een eigen winnaar aanwijzen. Deze pu blieksprijs is de 'Vergulde Ganze- poot'. De prijzen worden uitgereikt door de Goese wethouder J. de Graag. Inschrijving voor deelname is mo gelijk tot zaterdag 14 april bij Uit in Zeeland in Middelburg. De deelne mers moeten zich echter wel als solisten presenteren, variërend van Hans van Willigenburg soioioneei en. uumv.» chelkunst. Zaterdag overdag vin den de repetities plaats, die tevens als voorselectie zullen dienen. De opening van het festival (om 20.00 uur) zal worden verricht dooi de burgemeester van Goes mr W. Blanken De presentatie doet Hans van Willigenburg. Beroeps Een week later, zaterdag 26 mei, volgt het Solofestival voor be roepskunstenaars, eveneens in de Prins van Oranje. De bedoeling is enkele tientallen beroepsartiesten op alle gebieden van de solo-kunst te laten optreden van toneel tot poezie. van klassieke muziek tot kindertheater. Boven dien krijgen de de winnaars van zowel de juryprijs als de publiek sprijs een contract aangeboden voor twee optredens tijdens het beroepskunstenaarsfestival. Het festival begint reeds om 11.00 uur in de morgen en gaat non-stop door tot 's avonds elf uur in de vele zalen en zaaltjes van de Goese schouwburg. A CTIVITEIT VAN ANONIEME FIRMA MIDDELBURG - Twee Zeeuwse ta pijthandelaren menen dat de anonie me firma, die vanaf vandaag (donder dag) in Grijpskerke tapijten ver koopt, dit doet onder misleidende voorspiegelingen'. Onder het motto 'Verkoping van de eeuw' kunnen van af vandaag tot en met zaterdag Perzi sche en Oosterse tapijten worden gekocht in de loods van loon- en aannemersbedrijf J. C. de Voogd aan de Hondegemseweg 25 in Grijpsker ke. ..Deze verkoping stinkt", meent de heer Darius Madjlessi van de Ooster- se-tapijtenhandel Firma Senneh in Middelburg, Hij spreekt mede na mens zijn collega van de Firma Sa- rouk in Goes. De verkoping is aangekondigd door middel van pamfletjes die op Walche ren huis aan huis zijn verspreid. De naam van de handelaar staat er niet op vermeld. Dat is meteen het eerste bezwaar van de heer Madjlessi. „Op deze manier kunnen de kopers nooit klagen of ruilen. En dat de kopers spijt zullen hebben van hun aankoop ligt voor de-hand. Want een tapijt dat bij ons bijvoorbeeld 800 gulden kost. wordt door de anonieme firma zoge naamd afgeprijsd van zeg 1900 gulden naar bijvoorbeeld 1100 gulden. Dat is mogelijk, omdat de meeste klanten helemaal geen verstand hebben van deze branche Ze sparen heel lang voor een Perzisch tapijt en als dan blijkt dat ze zijn beduveld, wordt ook de bonafide handel in diskrediet ge bracht" Volgens de heer Madjlessi komen de 'dumptapijten' niet. zoals in de recla mefolder wordt beweerd, uit de Chigo- loods van de Holland Amerikalijn, maar uit India en Pakistan. „Deze landen werken tegen veel lagere kost prijzen dan Iran. Als ze dan worden verkocht als 'echte Perzen', strijkt de handelaar een veel te grote winst op. En dat, terwijl de leek toch geen verschil ziet tussen een tapijt uit India en een uit Perzië". Madjlessi. „Al jaren wordt in de pam fletten beweerd dat de tapijten, die hun eindbestemming nooit zouden hebben bereikt, uit de loods van de Holland Amerika-lijn komen. Dan vraag je je toch af. of er nooit een einde aan die partij komt..?". Controledienst De Economische Controle Dienst (ECD) in Den Bosch heeft twee jaar geleden een einde gemaakt aan een- I i KOSTPRIJS uit de Chicagoloods van de ZORG DAT voorheen ER BIJ BENT!' B HOLLAND-AMERIKA LIJN zaterdag naardeze verkoping f van jaren geleden rechtstreeks aan het publiek verkocht 'vrUKOPIN** VAN DE EBlMjL nuol nooit 'n PERZISCMOSTERS TAPIJT I wij verkopen u niets koopt zelf het tapijt van uw keuze'! L» •<mïmï'im Zo ziet de huis aan huis op Walcheren verspreide folder over de verkoping va; Perzische en Oosterse tapijten in Grijpskerke er uit. zelfde soort verkoping in Grijpske ke. Dat gebeurde, omdat het toenmi lige bedrijf niet was ingeschreven b een Kamer van Koophandel. Of het nu om hetzelfde bedrijf gaa kon de heer Koevoets, woordvoerdi van de ECD in Den Bosch, niet ze gen Wel deelde hij mee, dat et regionaal ambtenaar van de EC vandaag of morgen een bezoek z brengen aan de verkoping in Grijp kerke om te zien of de eisen van c vestigingswet niet zijn overtreden De heer Madjlessi meent voorts dat c verkoping in Grijpskerke in strijd met het voor dat gebied geldenc bestemmingsplan. Burgemeester n B J. van Putten zei desgevraagd ni a la minute te weten of dat mderdai het geval is. Mocht het bestemming plan detailhandel aan dat deel van i Hondegemseweg verbieden, dan z de gemeente Mariekerke toch gei stappen ondernemen „Als dit ma drie dagen duurt, vraag ik me af of hier als gemeente nu zoveel tamta over moet maken. Als het om ei permanente verkoping zou gaan, li dit duidelijk anders", zei hij. De eigenaar van de loods, de heer J. de Voogd, heeft het gebouw verhuu aan transportbedrijf Louws in Midd burg. Een woordvoerder van Lou' Transporten deelde mee, dat de vi koping wordt gehouden door Persi Carpet Trading Company BV in A: sterdam. Een directielid van dit A sterdamse bedrijf ontkende echl ook maar iets met de verkoping maken te hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 33