Bouw, recreatie en kosten energie vormen actiepunten KLA VER JASSEN Zeeuwse handelaren: verkoping tapijten Grijpskerke 'stinkt' Geen kroegenspel, maar volwaardige denksport BARBE OVER SOCIAAL-ECONOMISCH BELEID: 'Horloges provincie en gemeenten gelijk zetten Groot aantal deelnemers Solofestival in Goes DONDERDAG 12 APRIL 1984 PZC/provincie 19 ZIERIKZEE - Het (ontwerp) sociaal-economisch beleidsplan van gedeputeerde staten van Zeeland mondt uit in actiepunten met betrekking tot de zorg voor de bouwnijverheid, recreatie en toerisme, de adviesstructuur op sociaal-economisch gebied en het vraagstuk van de energiekosten. Gedeputeerde drs R. C. E. Barbé, van onder meer economische aangelegen heden en werkgelegenheid, zei dit woensdag in Zierikzee in een algemene vergadering van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten, tevens afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Wat het actiepunt 'zorg voor de bouw- (leerlingbouwplaatsen, rioleringspro- viesorganen en overlegstructuren toe nijverheid' betreft onderkende hij in jecten) achtte hij verwant aan deze neemt Hij betoogde dat het steeds de het bijzonder een betrokkenheid van doelstelling. wens van de provincie is geweest hier de gemeenten, mede gelet op de ko- Als zwaartepunt voor de voorgeno- ingrijpend te saneren, maar dat de mende wet stads- en dorpsvernieu- men gecoördineerde aanpak van de toegemeten ruimte beperkt is. ,,De wing. Ook de besteding uit het fonds ontwikkeling van de mogelijkheden opzet van een eigen sociaal-economi- bijzondere voorzieningen, waaruit in op toeristisch-recreatief gebied noem- sche consultatiegroep voegt nog een het recente verleden enkele impulsen de hij de uitvoering van speerpunt- orgaan toe weliswaar, maar betekent voor de bouw konden worden gegeven projecten en uitbreiding van verblijfs- naar de mening van gs toch een -voorzieningen. Voor de gedeputeerde terugtreden binnen de andere advies was het 'zonder meer duidelijk' dat organen". hierbij samenwerking met de gemeen- Verder wees hij er nog op dat het telijke overheden een eis van de eerste dagelijks bestuur van de provincie orde vormt. Over de adviesstructuur op sociaal- economisch gebied zei de heer Barbé dat de SER hierop al enkele jaren studeert en intussen het aantal ad- Voorzitter VZG: taak gemeenten nog ontkend bij decentralisatie ZIERIKZEE - „De huidige ont wikkeling druist volledig in te gen de gedachtengang dat het er bij decentralisatie in de eerste plaats om gaat het bestuur te brengen op het niveau waar het meeste contact met de burger bestaat. Want de gemeente komt in het decentralisatieplan van de regering niet echt voor, en bovendien bepleit en bevor dert het plan een versterking van de rol van de provincie. Een bijzonder teleurstellende ont wikkeling dus". Met deze opmerkingen heeft voorzitter drs T. J, Westerhout van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG) woensdag in een vergadering in Zierikzee dui delijk gemaakt dat de kritiek van de landelijke Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) op het decentralisatiebeleid van de regering met name ook de Zeeuwse gemeentebestuurders uit het hart gegrepen is. De heer Westerhout achtte het onontkoombaar het decentrali satiebeleid - „belangrijk aspect van de relatie gemeenten-hogere overheden" - aan de orde te stellen. En hij herinnerde eraan ook in de vergadering 1983 van de VZG al te hebben moeten constateren dat er ondanks alle fraaie voornemens bij de rege ring 'onvoldoende begrip be stond voor het feit dat de ge meentebesturen mede overheid zijn'. Het is dan ook onontkoom baar juist deze, het dichtst bij de burger staande bestuurslaag, in alle opzichten te versterken, al dus drs Westerhout. Hij wees er nog op dat in het voorlopig decentralisatieplan aanvankelijk de verwachting werd gewekt dat Den Haag enig begrip begon te krijgen voor de noodzaak van een duidelijke ver sterking van het lokaal bestuur door decentralisatie. „Maar de werkelijkheid bleek, toen de mi nister het definitieve decentrali satieplan naar de kamers zond". (ADVERTENTIE ETERNA PIANO EEN VOORDELIG KWALITEITSPRODUCT NATUURLIIK VAN YAMAHA deze vorm van overleg, die zich overi gens nog aan het ontwikkelen is, bijzonder op prijs stelt. Vaststellend te weten dat de gemeenten daarin ook graag participeren gaf drs Barbé te verstaan dat gs die verbreding 'voors hands nog niet zien zitten'. Energiekosten Bijzonder beklemmend noemde hij het vraagstuk van de energiekosten ook binnen het Zeeuwse. „In beeld zijn mede de gemeenten als aandeel houders van de PZEM. En uit de oogpunten van behoud van werkgele genheid - Pechiney - en acquisitie rust op de energieproducenten en dus op de PZEM een bijzondere verant woordelijkheid. Beter is te spreken van een feitelijke druk tot stroomkostenverlaging. Het is zonneklaar dat het rijk hier moet bijspringen. Maar het is evenzeer dui delijk dat wij als stroomproducent niet werkeloos kunnen toezien dat de lasten te zwaar gaan drukken", aldus gedeputeerde Barbe. Verder maakte hij in zijn inleiding duidelijk dat de bekende visie van het college van gs 'dat de stichting econo mische ontwikkeling Zeeland (SEOZ) als een eenmalige reddingsoperatie voor de KMS moet worden be schouwd' onverkort is neergelegd in het ontwerp sociaal-economisch be leidsplan. De heer Barbé: „In het verleden zijn de gedachten aan een regionale ont wikkelingsmaatschappij meer dan eens te berde gebracht in de staten. Maar onze stelling is, dat zolang het rijk niet bereid is daarin te participe ren, en nog steeds is dat zo, wij financieel gezien geen poot hebben om op te staan om een dergelijk instituut op de been te brengen. Daar gelaten nog de vraag wat de taak en reikwijdte van het instituut zou moe ten zijn" Het sociaal-economisch beleid en de werkgelegenheidsproblematiek ston den centraal in de vergadering van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten. Burgemeester drs P. A Wolters van Middelburg belichtte het onderwerp vanuit de gemeentebesturen, terwijl de heer C Ockeloen, burgemeester van Terneuzen, voorbeelden van het plaatselijk economisch beleid schet ste. Op de inleidingen volgden reac ties van de heren ir H. P. van Heel, namens de maatschappij voor nijver heid en handel departement Zeeland en M. L, Strous, die de FNV-district Zeeland vertegenwoordigde Met name de laatste brak een lans de revenuen van de SEOZ ten gunste van de werkgelegenheid aan te wen den. Tevens gaf hij aan het niet reëel te vinden om te blijven pleiten voor een regionale ontwikkelingsmaatschap pij. Maar we moeten wel blijven roeien met de riemen die we hebben, zoals de SEOZ, aldus de heer Strous. Berging gezonken schip door bedrijf uit Vlissingen VLISSINGEN Het woensdagmor gen in de Brabantse haven Dintelsas aan de Oosterschelde gezonken bin nenvaartschip 'Risico', zal door het Vlissingse bergingsbedrijf Van den Akker zo snel mogelijk worden ge borgen. [Het 500 ton metende schip zonk woensdagmorgen, nadat het in de Shaven bij laag water op een onderwa- ter staande afgebroken paal was geva ren. De bergers zullen eerst de lading [zand lossen, waarna stroppen om het schip worden gelegd. Dat gebeurt [door het bergingsvaartuig Jacobina. [Er deden zich aan boord van de Risico geen persoonlijke ongelukken voor, ZIERIKZEE „Bij het provinciaal bestuur lijkt nog altijd onvol doende begrip te be staan voor de noodzaak dat gemeenten en pro vincie regelmatig pro beren hun horloges ge lijk te zetten. De Zeeuw se gemeentebesturen blijven aandringen op periodiek overleg met een zo voltallig moge lijk college van gedepu teerde staten. Want dat zou verschrikkelijk veel wrijving en admi nistratieve rompslomp kunnen besparen". Voorzitter drs T. J. Wes terhout, burgemeester van Vlissingen, heeft dit woensdag te verstaan gegeven in de algemene vergadering van de Ver eniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG). Ove rigens gaf hij in zijn jaar rede tevens aan dat het overleg tussen provincie en gemeenten over con crete problematiek 'zij het met vallen en op- Burgemeester Wester hout noemde in dit ver band het overleg over de bestemmingsplannen waarvoor na veel be sprekingen een redelijk bevredigende oplossing werd gevonden. Maal ais het gaat om over en weer kennis te nemen van eikaars behoeften en uitgangspunten is de ontwikkeling van de contacten aanzienlijk minder bevredigend, be toogde hij. Als voorbeeld daarvan noemde de voorzitter van de VZG de regio indeling als uttvloeisel van de wet gemeen schappelijke regelingen. „Want opgehangen aan een deelterrein - de ge zondheidszorg - presen teerde het provinciaal bestuur een indeling van ons gewest in één regio. Maar de regio-in- delmg als element voor gebundeld lokaal be stuur is primair een taak voor de gemeenten", De heer Westerhout be nadrukte dat de geza menlijke gemeentebe sturen kiezen voor twee regio's, namelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Zeeland, met de mogelijkheid voor kleinschaliger activitei ten en deze, eveneens op kleine schaal, te bunde len. Hij gaf verder aan dat gs als gevolg van nieuwe ontwikkelingen hun standpunt hebben herzien en inmiddels drie regio's - Zeeuwsch- Vlaanderen, Walcheren en overig Zeeland - heb ben voorgesteld. „Maar het bestuur van de VZG vindt, gehoord de ad-hoccómmissie van gemeentebestuurders, dat onverkort dient te worden vastgehouden aan het oorspronkelijke standpunt van de ge meenten. En dat bete kent dat wij blijven op teren voor twee regio's", aldus voorzitter Wester hout. GOES Al meer dan vijftig 'solo- amateurs' uit het hele land hebben zich opgegeven voor het Solofesti val voor amateurs, dat zaterdag 19 mei in de Prins van Oranje in Goes wordt gehouden. De organisatie van dit festival is in handen van de Stichting Theaterbureau Uit in Zeeland. Aan de winnaar van het festival zal de 'Gouden Gans' (symbool in het gemeentewapen van Goes) worden uitgereikt. De prijswinnaar wordt aangewezen door een jury onder voorzitterschap van Gerrit Tinholt. directeur van de Nederlandse schouwburg- en concertgebouwdi recties Ook het aanwezige publiek kan zich over de verrichtingen van de deelnemers uitspreken en een eigen winnaar aanwijzen. Deze pu blieksprijs is de 'Vergulde Ganze- poot'. De prijzen worden uitgereikt door de Goese wethouder J. de Graag. Inschrijving voor deelname is mo gelijk tot zaterdag 14 april bij Uit in Zeeland in Middelburg. De deelne mers moeten zich echter wel als solisten presenteren, variërend van Ham van Willigenburg soiotoneei en uuo.^.^ chelkunst. Zaterdag overdag vin den de repetities plaats, die tévens als voorselectie zullen dienen. De opening van het festival (om 20.00 uur) zal worden verricht door de burgemeester van Goes mr W. Blanken. De presentatie doet Hans van Willigenburg. Beroeps Een week later, zaterdag 26 mei, volgt het Solofestival voor be roepskunstenaars, eveneens in de Prins van Oranje. De bedoeling is enkele tientallen beroepsartiesten op alle gebieden van de solo-kunst te laten optreden van toneel tot poëzie, van klassieke muziek tot kindertheater. Boven dien krijgen de de winnaars van zowel de juryprijs als de publiek sprijs een contract aangeboden voor twee optredens tijdens het beroepskunstenaarsfestival. Het festival begint reeds om 11.00 uur in de morgen en gaat non-stop door tot 's avonds elf uur in de vele zalen en zaaltjes van de Goese schouwburg. Inspraakavond over inrichting terrein Lambrechtsenstraat VLISSINGEN - Inwoners van Rit- them kunnen tot vrijdag 20 april reageren op het door de projectgroep Ritthem opgestelde ontwerp voor de inrichting van het braakliggende ter rein aan de Lambrechtsenstraat. De reacties worden woensdag 2 mei besproken tijdens een openbare ver gadering van de projectgroep in zaal 'Ons Dorpsleven' in Ritthem. Deze vergadering begint om 20.00 uur. De door de projectgroep opgestelde plan voorziet in de aanleg van negen parkeerplaatsen, speelgazon en de aanplant van enkele bomen en hees ters. De reacties van de bewoners worden betrokken bij de totstandko ming van het inrichtingsvoorstel van b en w. De gemeente verwacht de uitvoering van het plan in de loop van dit jaar ter hand te kunnen nemen. Opening school voor slechthorenden en spraakgebrekkige kinderen in Goes GOES De stichting 'Samenwer kingsscholen voor slechthorenden- en spraakgebrekkige kinderen' in Zee land neemt vrijdag 11 mei haar school 'De Kring' in Goes in gebruik. De opening is om 14.30 uur. De officiële handeling wordt verricht door J. A. M. Beerendonk en H. Hoo- geveen, beiden inspecteurs voor het buitengewoon onderwijs te Breda en Hoogeveen. Het permanente onderko men is gevestigd in de Tiendendreef. Klaverjassen: een activiteit die zich in de belangstelling van een toenemend aantal Zeeuwen kan verheugen. Wat is het oudste spelletje van de wereld? De oude Chinezen deden het al lang voor het begin van de Westerse jaartelling. Nadien is het verspreid over de continenten en gespeeld in een schier oneindig aantal varianten. Portugese zeelieden introduceerden het in de Europese havens en sindsdien wordt er voornamelijk in de grote Nederlandse havensteden geklaverjast. Geen origineel Zeeuws kaartspel dus, zoals bijvoorbeeld het puur Walcherse bomen of bieden, maar wel een activiteit die zich in de belangstelling van een toenemend aantal Zeeuwen kan verheugen. Nu kun je klaverjassen en klaverjas- maar in het kort gezegd komt het sen. Velen zijn bekend met de spel- hierop neer: het is een spel dat regels en leggen zo nu en dan een meestal wordt gespeeld met vier kaartje voor de gezelligheid, maar man, twee tegen twee. Nadat de 32 er bestaan ook klaverjasverenigin- kaarten onder de vier verdeeld gen waarvan de leden het klaverjas- zÜn, bekijken ze hun kaarten, tel- sen als een serieuze denksport zien, len de punten en zeggen vervolgens compleet met toernooien en een 'pas' of 'ik neem op' (andere zegs- algemeen reglement. Nederland wijzen of aanduidingen mogen niet kent een kleine duizend plaatselijke worden gebezigd, dicteert het klaverjasclubs met als overkoepe- reglement van de NKF). lende organisatie de Nederlandse Het spel telt 162 speelpunten. Van Klaverjas Federatie, kortweg NKF het paar dat 'opneemt' wordt ver genoemd. Omdat die NKF echter in wacht dat het meer dan 82 punten Zeeland volgens sommigen te wei- m de wacht sleept, anders wint de mg aan de weg timmerde, is hier de tegenpartij. Die punten kunnen be- regionale organisatie Gezamenlijk Klaverjasverband Zeeland opge richt. Dit GKVZ organiseert al zo'n vier jaar regionale toernooien en fungeert als coördinatieorgaan voor de elf aangesloten verenigingen. Het werkgebied omvat Walcheren, De Bevelanden en Tholen. Steef van der Helm is sinds kort voorzit ter. Het secretariaat van het GKVZ machtigd worden door slagen te wordt bezet door de dames Riet de winnen. Een slag bestaat uit vier op Heer en Ploon Maarschalkerweerd. de tafel geworpen kaarten, waarbij Beiden zijn al bijna een kwart eeuw diegene die de hoogste kaart werpt, bezig met klaverjassen en maar al de hele slag kan incasseren. Zo te graag bereid enige verduidelij- kunnen dus de benodigde punten king in het spel en het wedstrijdver- worden vergaard. De Jan (troefboer) band te verschaffen. Allereerst stel- is de hoogste kaart met 20 punten; len ze met klem dat het klaverjas- de Nel (troefnegen) komt daarna sen niet gezien moet worden als een met 14 punten Verder is er nog kroegenspel maar als een volwaar- sprake van roem (extra punten door dige denksport met serieuze beoefe- een bepaalde kaartencombinatie). naars. „Iedereen kan het leren", troefkleur en tal van andere spelva- zegt Riet de Heer, ,maar om in rianten. Het is de NKF echter nog verenigingsverband een beetje te niet gelukt een absoluut algemeen kunnen meedraaien moetje er wel reglement samen, te stellen. Er be- een zeker inzicht in hebben. Er zijn staan twee speelmanieren, de Am- er ook die het nooit onder de knie sterdamse en de Rotterdamse, die krijgen". zich in details onderscheiden van elkaar maar zich, tot groot ongenoe- ■njM is Hat nu precies, flat Ma- gen va„ de KNF overigenSi nlet ver,assen? Het anUvoord kan ,aten veremgen zeer uitgebreid zijn. Er bestaan de nodige boekwerken die helderheid r7° °P het eerste gezicht een verschaffen over zaken als roem, Aikaartspel waarin behoorlijk troef, bieden, bekennen, kraken en gerekend moet worden. Riet de meer van dergelijke kaarttermen Heer: „Dat valt allemaal best wel mee. Als je de waarden en de punten eenmaal in je hoofd hebt kun je spelen". Ze voegt daaraan toe dat aan beginnende klaverjas sers door de clubs goed onder steund en begeleid worden. „Er wordt niet gescholden als iemand een verkeerde kaart opgooit of zo, de gezelligheid komt bij ons op de eerste plaats". Die gezelligheid vertaalt zich voor namelijk in de wekelijkse club avondjes, die in de regel door de leden druk worden bezocht. Behal ve als er op de televisie een leuk programma is; dan wil de opkomst wel eens wat minder zijn. Een teer punt, dat laatste. „Een echte klaverjasser heeft de pest aan televisie", zegt Ploon Maarschalker weerd met klem. Het aloude idee. dat de beeldbuis de gezelschapspel letjes en dus de gezelligheid in de huiselijk kring heeft verdrongen, komt weer boven. „Een nare indrin ger". vinden de beide dames. Ze zijn van mening dat het de klaveijas- sport zeker ten goede zou komen als het Hilversumse medium zou ver dwijnen. Toch is er de laatste tijd in de ledenbestanden van de clubs weer een enigszins opgaande lijn te bespeuren. De oorzaak daarvan is niet bekend, maar de verenigingen zijn er blij mee. Hoewel het karakter van het klaverjassen sterk wordt 6éinvloed door een zekere geluks factor", zegt Riet de Heer, „kun je toch wel degelijk onderscheid ma ken tussen sterke en zwakke spe lers. Dat ligt aan een dosis talent en niet te vergeten de ervaring en de routine, die een beginneling mist". De doorsnee Zeeuwse klaverjasser in verenigingsverband is volgens., haar van een gemiddeld niveau, met hier en daar wat uitschieters..' Riet de Heer en Ploon Maarschal-; kerweerd geven beginnende klaver jassers het advies in het begin voor-, al veel te spelen en niet bang te zijn'; voor eventuele blunders. „Ga er als er vier aan het klaverjas sen zijn, maar eens achter zitten, niets leert zo gemakkelijk als dat", doceert de landelijk bekende kla verjasser J. Haes. ACTIVITEIT VAN ANONIEME FIRMA MIDDELBURG - Twee Zeeuwse ta pijthandelaren menen dat de anonie me firma, die vanaf vandaag (donder dag) in Grijpskerke tapijten ver koopt, dit doet onder misleidende voorspiegelingen'. Onder het motto 'Verkoping van de eeuw' kunnen van af vandaag tot en met zaterdag Perzi sche en Oosterse tapijten worden gekocht in de loods van loon- en aannemersbedrijf J. C. de Voogd aan de Hondegemseweg 25 in Grijpsker ke. „Deze verkoping stinkt", meent de heer Darius Madjlessi van de Ooster- se-tapijtenhandel Firma Senneh in Middelburg. Hij spreekt mede na mens zijn collega van de Firma Sa- rouk in Goes De verkoping is aangekondigd door middel van pamfletjes die op Walche ren huis aan huis zijn verspreid. De naam van de handelaar staat er niet op vermeld. Dat is meteen het eerste bezwaar van de heer Madjlessi. „Op deze manier kunnen de kopers nooit klagen of ruilen. En dat de kopers spijt zullen hebben van hun aankoop ligt voor de hand. Want een tapijt dat bij ons bijvoorbeeld 800 gulden kost, wordt door de anonieme firma zoge naamd afgeprijsd van zeg 1900 gulden naar bijvoorbeeld 1100 gulden. Dat is mogelijk, omdat de meeste klanten helemaal geen verstand hebben van deze branche. Ze sparen heel lang voor een Perzisch tapijt en als dan blijkt dat ze zjjn beduveld, wordt ook de bonafide handel in diskrediet ge bracht". Volgens de heer Madjlessi komen de 'dumptapijten' niet, zoals in de recla mefolder wordt beweerd, uit de Chigo- loods van de Holland Amerikalijn, maar uit India en Pakistan. „Deze landen werken tegen veel lagere kost prijzen dan Iran Als ze dan worden verkocht als 'echte Perzen', strijkt de handelaar een veel te grote winst op. En dat. terwijl de leek toch geen verschil ziet tussen een tapijt uit India en een uit Perzië". Madjlessi: „Al jaren wordt in de pam fletten beweerd dat de tapijten, die hun eindbestemming nooit zouden hebben bereikt, uit de loods van de Holland Amerika-lijn komen. Dan vraag je je toch af, of er nooit een einde aan die partij komt..?". Controledienst De Economische Controle Dienst (ECD) in Den Bosch heeft twee jaar geleden een einde gemaakt aan een- KOSTPRIJS *ZORGDATU*"! voorn een ER BIJ BENT!! HOLLAND-AMERIKA LIJN komin iedergevala s. - uit de Chicagoloods van de donderdag, vrijdag ol van jaren geleden rechtstreeks aan het publiek verkocht '3lenl39 naardeiemopingj irrrtBnPTNr- vnitf PE EEÜW, nu of nooit 'n PERZISCH0t OUSTERS Will jfr I wij verkopen u niets koopt zelf het tapijt van uw keuze - J.C.de VOOGD 1 ~*Ts£sS=d. b=i iioswiranma i-P"1 GRIJPSKERKE verkoping a.s. DOKD» WAOAfWD KOOFAVOND zelfde soort verkoping in Grijpsker ke. Dat gebeurde, omdat het toenma lige bedrijf niet was ingeschreven bij een Kamer van Koophandel. Of het nu om hetzelfde bedrijf gaat, kon de heer Koevoets, woordvoerder van de ECD in Den Bosch, niet zeg gen. Wel deelde hij mee, dat een regionaal ambtenaar van de ECD vandaag of morgen een bezoek zal brengen aan de verkoping in Grijps kerke om te zien of de eisen van de vestigingswet niet zijn overtreden. De heer Madjlessi meent voorts dat de verkoping in Grijpskerke in strijd is met het voor dat gebied geldende bestemmingsplan. Burgemeester mr B. J. van Putten zei desgevraagd niet a la minute te weten of dat inderdaad het geval is. Mocht het bestemmings plan detailhandel aan dat deel van de Hondegemseweg verbieden, dan zal de gemeente Mariekerke toch geen stappen ondernemen. „Als dit maar drie dagen duurt, vraag ik me af of je hier als gemeente nu zoveel tamtam over moet maken. Als het om een permanente verkoping zou gaan. lag dit duidelijk anders", zei hij. De eigenaar van de loods, de heer J. C de Voogd, heeft het gebouw verhuurd aan transportbedrijf Louws in Middel burg. Een woordvoerder van Louws Transporten deelde mee. dat de ver koping wordt gehouden door Persian Carpet Trading Company BV in Am sterdam. Een directielid van dit Am sterdamse bedrijf ontkende echter ook maar iets met de verkoping te maken te hebben Piano- en Orgelhandel Koster-Dey Weststraat 13 Axel 01155-1930 Fortuinstraat 20 Bergen op Zoom 01640- 53508 Piano- en Orgelhandel Sonora Noordstraat 92 Terneuzen 01150-12680

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 19