PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nederland voelt weinig voor extra bijdrage EG Serieus onderzoek zelfstandig Wilton n OP FRANSE MINISTER IN VERGROTING TEKORT MET 340 MILJOEN zs Nederland bezorgd over VS-mijnen in havens Nicaragua RUIMTEVEER PIKT KUNSTMAAN OP Meer vrouwen zonder werk Tbc op school in Leeuwarden RBnriJ TVYTIÏT TVyTTT ÏTATD DTTTYT oKvJJuJv lA/l/Jj IVllJLI Jl /VItv ivlJUJL Later regen Half tot zwaar beioolkt en in de mid- dag van het westen uit regen. Middag- temperatuur ongeveer 10 graden. Zuidwesten wind, toenemend tot ma tig en aan de kust tot krachtig. 227e jaargang no. 86 Woensdag 11 april 1984 Wie wint de Snuffel van de Maand? Plaats een Kleintje in de PZC. Ga er eens rustig voor zitten. Maak een zo origineel mogelijke tekst Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand BRUSSEL - De socialistische vakcentrale ABVV geeft zijn 24-uursstakingen tegen het bezuinigingsbeleid van de regering-Martens voorlopig op. Het ABVV zal met de niet meestakende christelijke vakcentrale ACV overleg gaan plegen over andere acties, zoals een landelijke demonstratie in Brussel. De 24-uursstaking die het ABW dinsdag voor de tweede keer hield, kreeg minder steun dan een week tevoren. In WaUonië, dat altijd meer stakingsge- zind is, werd het werk op ruime schaal neergelegd, maar in Vlaanderen was het beeld zeer gemengd. AC V-leden die vorige keer individueel nog wel meededen, lieten het deze keer veelal afweten. In de haven van Antwerpen werd dinsdag zeer onregelmatig gewerkt. De sluizen waren grotendeels dicht en de sleepboten bleven allemaal aan de kant. Groepen stakers trokken door de stad en dwongen daar het openbaar vervoer en winkeliers om met hun actie mee te doen. Op sommige plaatsen waren er botsingen met de politie. Het openbaar vervoer in Vlaanderen reed gedeelte lijk en met grote vertragingen, in Wallonië lag het treinverkeer vrijwel volledig stil. Ook in de mijnen werd er haast niet gewerkt. (Van onze correspondent LUXEMBURG - Nederland „voelt er heel weinig voor" extra geld aan de Europese Gemeenschap af te dragen om de huidige financiële problemen in Brussel op te lossen. Dat maakte staatssecretaris Van Eekelen van Europese zaken dinsdag in Luxemburg duidelijk, nadat de voorzitter van de Europese Commissie, Thorn, in de Europese ministerraad de noodklok had geluid over de financiële toestand van Europa. jf Wak en-Dti rs aft :reisli :nscbi; liet stdijk •maal Man 'bespaarde' gas door meter om te draaien VEEN DAM (ANP) - De 32-jarige H.K. uit Veendam heeft onge veer 6500 kubieke meter gas bespaard, door zijn gasmeter om te draaien. Door deze een voudige handeling kon het ge bruikte gas niet worden geregi streerd. De gasdiefstal werd ontdekt door het veenkoloniaal gasbe drijf (Vekogas), dat de lage me terstand van K. niet vertrouwde en op onderzoek uitging. Tegen H.K. is proces verbaal opge maakt wegens diefstal en hij is afgesneden van gasvoorziening door Vekogas. Volgens Vekogas heeft de man vanaf 1979 zonder te betalen gas gebruikt. De man zegt echter dit pas vanaf dit jaar te hehhen gedaan. Het gasbedrijf brengt K. 5000 gulden in rekening voor het niet betaalde gas en de afsluitkosten. Volgens Thorn komt Brussel dit jaar voornamelijk door meer landbouwuit gaven ruim 6,6 miljard gulden te kort. Indien de tien lidstaten deze 6,6 mil jard gulden volledig bijpassen, zou dat Nederland een extra bedrag aan Brussel kosten van 340 miljoen gul den. Volgens staatssecretaris Van Ee kelen voelt minister Ruding van fi nanciën daar niets voor, omdat dit weer extra bezuinigingen in Neder land zelf nodig maakt of leidt tot een verhoging van het financieringste kort. Van Eekelen benadrukte daar om in Luxemburg dat Nederfand het financiële gat bij voorkeur op andere manier wil dichten. De Europese Commissie zal binnenkort voorstellen hiertoe doen, Commissie-voorzitter Thom noemde behalve extra nationale afdrachten ook als mogelijkheden het aangaan van leningen door de Europese Ge meenschap (maar dit is officieel niet toegestaan in het Europese Verdrag), het schuiven met posten binnen de bestaande begroting of uitstel van betalingen van 1984 naar 1985. Dit zou kunnen, omdat de bezuinigingen die op zichzelf in de landbouw wel worden doorgevoerd dan meer effect sorteren. Europa moest eind vorig jaar ook al voor 1,6 miljard gulden aan land- bouwuitkeringen opschorten wegens de financiële nood. Volgens Van Eeke len zou die truc dit jaar best weer herhaald kunnen worden. Kwijting Het Europees parlement heeft dins dag in Straatsburg het financieel beleid van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, afgekeurd. Dit door het verlenen van kwijting aan de commissie voor de begroting van 1982 uit te stellen tot september nadat een nieuw Europar lement is gekozen. Heeft de commissie dan niet bevredi gend geantwoord op vragen die dins dag bij het parlement over het finan cieel beleid van de commissie zijn gerezen, dan beveelt het oude parle ment het nieuwe aan in september evenmin kwijting' te verlenen en te vens met een motie van wantrouwen tegen de commissie te komen. HOUSTON (ANP) De defecte satelliet 'Solar Max' in de laadruimte van het ruimtevaartuig de 'Challenger' nadat het door astronauten uit de ruimte was 'gevist'. Op de achtergrond de aarde. CAPE CANAVERAL (DPAIAFP) - De bemanning van het Ameri kaanse ruimteveer Challenger is er dinsdag in geslaagd de defecte kunstmaan voor waarneming van de Zon. Solar Maximum, uit de ruimte te vissen en haar in zijn open laadbak te plaatsen. De satelliet, die op 14 februari 1980 werd gelanceerd en na tien maan den defect raakte, zal door spe ciaal voor dit doel opgeleide spe cialisten ter plaatse gerepareerd worden en donderdag op zijn plaats in de ruimte worden terug gezet. Met deze spectaculaire repa ratie in de ruimte wil NASA, het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart, aantonen dat het voortaan mogelijk is kreupele oj uit hun baan geraakte kunstma nen ter plaatse te repareren of ze op te halen om op Aarde gerevi seerd te worden. Er draaien mo menteel verscheidene kostbare sa tellieten in de ruimte die hiervoor in aanmerking zouden komen. Als het niet lukt 'Solar Max' tijdig te repareren, wordt de kunstmaan mee terug genomen naar de aarde. TOEZEGGING VAN AARDENNE DEN HAAG (ANP) - De voor seizoens invloeden gecorrigeerde werkloos heid is tussen half februari en half maart met 2400 gestegen tot 840.600 personen. De stijging komt geheel voor rekening van vrouwen. Dat blijkt uit de dinsdag verschenen voorlopige werkloosheidscijfers van het ministerie Van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. De feitelijke werkloosheid, het aantal Ingeschrevenen bij de Arbeidsbu reaus, daalde met 22.400 tot 835.100. Er waren eind maart 18.600 mannen minder werkloos en 3800 vrouwen). Het aantal bij de GAB's geregistreer de vacatures steeg met 1400 (gecorri geerd) en kwam op 14.500. De feitelij ke stijging beliep 1800, waardoor het totaal op 14.800 kwam. Hoewel het maandcijfer nog iets op loopt, spreekt het ministerie van een voortzetting van het lage tempo van de werkloosheidsstijging. De provincie Friesland werkt aan een plan om met gebruik van uitkerings- gelden het aantal arbeidsplaatsen in de gezondheidszorg met 1.500 tot 2.000 uit te breiden. DEN HAAG (GPD) - De Nederlandse regering heeft dinsdag bij Verenigde Staten haar bezorgdheid overge bracht over het leggen van mijnen in het havengebied van Nicaragua. Volgens berichten in de internationa le pers heeft de Amerikaanse Centrale inlichtingendienst (CIA) de hand ge had in het ondermijnen van de Nica raguaanse havens. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde desgevraagd, dat Nederland niet om opheldering ge vraagd heeft, maar slechts zijn be- zorgdhe)v heeft uitgesproken tegen over een functionaris van de Ameri kaanse ambassade in Den Haag. Ook op de vergadering van de ministers van buitenlandse zaken van de EG in Luxemburg is ernstige bezorgdheid uitgesproken over de mogelijke Ame rikaanse betrokkenheid bij het leggen van mijnen in het havengebied van Nicaragua. De Verenigde Staten zullen „waar schijnlijk" advocaten naar het Inter nationaal Hof van Justitie in Den Haag sturen om de Amerikaanse zaak te verdedigen in de klacht die Nicara gua aanhangig heeft gemaakt. Dit ondanks de aankondiging van Was hington afgelopen weekeinde dat het de komende twee jaar de jurisdictie van het Hof in Middenamerikaanse zaken niet zal erkennen. Dat hebben functionarissen van het State Depar tement verklaard. Een zegsman van het Internationale Hof verwacht dat het zeker een half jaar zal duren voordat het proces kan beginnen. Eerst zal het Hof moeten vaststellen of het wel competent is om de Nicaraguaanse klacht te behande- len. intussen heeft Volker Stevin aange kondigd dat de baggermaatschappij een schadeclaim zal indienen bij de Amerikaanse overheid wanneer het Hof Nicaragua in het gelijk stelt. Een baggervaartuig van Volker Stevin is voor de kust van Nicaragua op een van de mijnen gelopen die volgens het sandinistisch bewind door de CIA in het havengebied zijn gelegd. Het Witte Huis heeft dinsdag tegen gesproken dat de Amerikaanse rege ring na de presidentsverkiezingen in november een offensief in El Salva dor voorbereidt. Een bericht van die strekking is gepubliceerd door de Washington Post die zich daarbij heeft beroepen op autoriteiten bin nen de regering, die anoniem wen sten te blijven. In het kader van dat offensief zou volgens de Washington Post ook het leggen van mijnen in Nicaraguaanse havens gezien moeten worden. Chemische wapens Groot-Bri- tannië, dat herhaaldelijk heeft tegen gesproken grondstoffen voor chmi- sche wapens aan Irak te hebben ver kocht, heeft bekendgemaakt dat het aan beide partijen in de Golf-oorlog chemicaliën heeft verkocht voor de produktie van pestciden. Britse bedrijven hebben vorig jaar aan Irak 38 ton dimethyl methylfos- faat en 2 ton methyl fosfonyl diffluori- de (nodig voor de aanmaak van ze nuwgas.) en 14 kg thioglycol (nodig voor de produktie van mosterdgas). Engeland heeft ook bijna 21 ton me thyl fosfonyl diffiuoride en 38,5 ton thioglycol aan Iran verkocht. DEN HAAG (GPD) - Minister Van Aardenne (economische zaken) zal de komende dagen serieus onderzoeken wat de mogelijkheden zijn voor een zelfstandig voortbestaan van Wilton- Fijenoord. Mede onder druk van de Tweede Kamer zal morgen, donder dag op zijn ministerie een gesprek plaats hebben met alle berokken par tijen in de zogenaamde 'Schiedam- optie'. Naast de steun van de gemeente Schiedam om door het kopen van de grond en de gebouwen een financieel gat van ongeveer 40 miljoen gulden te dichten heeft nu ook het moedercon cern RSV beloofd fondsen vrij te zullen maken om Wilton-Fijenoord zelfstandig te maken. De minister is met deze toezegging een conflict met de drie_ grote partijen Stage Staking Niet alleen in Amsterdam, maar ook elders in het land vindt de voor morgen aangekondigde scho lierenstaking tegen de komst van kruisraketten in ons land gehoor. PAGINA 3 Verdediging Er zijn dinsdag nieuwe verdedi- 9ingsinspanningen van de Sow- letunie aangekondigd door de Sowjetrussische partijleider Tsjer- nenko. PAGINA 3 Vrhmmomm Docenten uit het lager beroepson derwijs en het algemeen voortge zet onderwijs in Zeeland gaan in juni stage lopen bij bedrijven, in stellingen en dergelijke PAGINA 13 Beker In de overgespeelde wedstrijd in de halve finale van de Nederland se voetbalbeker won Feyenoord in een uitverkocht Haarlem-stadion met 4-1 van Haarlem PAGINA 19 Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financieel: 7 Provincie: 11, 13, 15, 16 en 17 Sport: 19 in de Kamer uit de weg gegaan. PvdA, CDA en WD waren nogal ontstemd dat Van Aardenne lange tijd bleef hameren op een overname van Wil ton-Fijenoord door de Gorkumse scheepsbouwer Damen. Van Aardenne heeft volgens Van der Hek (PvdA), Van Iersel (CDA) en Jacobse (WD) beloofd zich soepel te zullen opstellen bij het onderzoek naar de haalbaarheid van de Schie- dam-optie. RSV De plotselinge ommezwaai van de minister is behalve door politieke druk ook beïnvloed door de brief van (Slot zie pag. 3 kol. 2) LEEUWARDEN - Het Consultatiebu reau Tuberculosebestrijding in Leeu warden heeft bij drie docenten en één leerling aan de lerarenopleiding Ub- bo Emmius TBC geconstateerd. De leerling heeft een lichte vorm van deze ziekte, de drie docenten hebben een ernstiger vorm, de open TBC. Dit is dinsdagavond door het consulta tiebureau bekendgemaakt. Nadat dit bureau bij twee docenten TBC had geconstateerd, werd een onderzoek ingesteld,waarbij ook de twee andere gevallen aan het licht kwamen. In totaal zijn zo'n 450 men sen onderzocht, aldus J.H. Ebels, lon garts bij het consultatiebureau in Leeuwarden. Volgens Ebels is er geen reden tot ongerustheid. Het onder zoek wordt voortgezet. i een witte auto die de Franse minister van defensie op een TOULOUSE (AFP/RTR) De broer van een van de negen Franse militairen die vorige week in Tjaad om het leven zijn gekomen is dinsdag tijdens de begrafenisplechtig heid in Toulouse met zijn auto op de minister van defensie, Charles Hernu, ingereden. De man raakte ernstig gewond toen veiligheidsagenten op hem schoten. Volgens ooggetuigen renden de officieren en politici, onder wie Hernu, uiteen toen zij de witte auto op hen af zagen komen. Agenten in burger die de minister bewaak ten openden onmiddelijk het vuur op de bcstuuuu .i raakten hem onder in de buik „Door emoties overmand verloor de broer van een van de slachtoffers de contfole over zichzelf, schreeuwde tegen de minister, rende toen naar zijn auto en reed vervolgens recht op de minister af', zo verklaarde het ministerie van defensie in Parijs. Het incident vond plaats op het vliegveld van Toulouse, na de aankomst van de negen lijkkisten uit Tjaad. MELBOURNE (DP A! Reuter t - In Australië is twee weken geleden een baby geboren uit een eicel die, voordat hij bij de moeder werd ingebracht, enige tijd in vloeibare stikstof bij een tempe ratuur van 196 graden Celcius onder nul was bewaard. De ba by, een meisje dat de naam Zoe levensgeschenkheeft gekre gen, werd langs operatieve weg ter wereld gebracht en woog bij de geboorte 5 pond. Het „Queen Victoria Medical Centre" in Mel bourne, dat dit dinsdag bekend maaktezei dat Zoe de eerste „diepvriesbaby" ter wereld is. Eenzelfde poging van de Austra lische instelling om op deze wijze een onvruchtbare vrouw zwan ger te maken leed vorig jaar juli schipbreuk. Het ziekenhuis liet weten dat spoedig nadere bijzon derheden over het experiment onthuld zullen worden. De belediging van het Noorden Hei (zoals Groningen, Fries- land en Drente samen altijd j~ -r vj plechtig worden genoemd) heeft de afgelopen dagen ln Den Haag alle registers opengetrok ken over het besluit van het kabinet om de PTT slechts 'onthoofd' naar Groningen te laten verhuizen. En de echo van dat luidruchtig protest zal deze week nog wel even nagalmen aan het Binnenhof. Zeker in het tweede kamerdebat van morgenochtend (donderdag). Want de drie grootste partijen - CDA. WD en PvdA - heb ben de commissarissen der koningin Vonhoff, Wiegel en Oele in ondubbel zinnige bewoordingen beloofd dat zij zich vierkant zullen verzetten tegen het afgeslankte plan tot spreiding van deze rijksdienst. Groningen voelt zich hevig tekort gedaan. De verhuizing van 3000 ambtelijke arbeidsplaatsen zonder de hoofddirectie gaat lijnrecht in tegen wat het Noorden altijd is beloofd, staat haaks op wat de Twee de Kamer jarenlang van opeenvolgen de kabinetten heeft afgedwongen, kortom wordt beschouwd als een daad van onbehoorlijk bestuur en een 'streek' van onwillige Haagse ambte naren. Na de woede van de eerste uren zijn gisteren de argumenten van het kabinet op de snijtafel gelegd. Eens gezind hebben de verschillende ka merfracties het cijferwerk van minis ter Smit-Kroes en staatssecretaris Scherpenhuizen (beiden verantwoor delijk voor PTT) als ondeugdelijk en ongeloofwaardig bestreden. Dat het allemaal zoveel goedkoper zal uitval len wanneer de hoofddirectie van PTT in Den Haag blijft, - daar gelooft het parlement niets van. En daarom zal er deze week aan het Binnenhof nog een stevig robbertje over worden gevoch ten. Het kabaal over deze kwestie is van vergelijkbare hevigheid als de uitbarsting die in januari 1983 ont stond toen de ministers Smit-Kroes en Ruding (financiën) Zeeland mee deelden dat Den Haag elke verdere medewerking aan de bouw van de Vaste Oeververbinding Westerschel- de weigerde. Ook dèt besluit - geba seerd op bezuinigingsoverwegingen - ging dwars in tegen verwachtingen die jaren achtereen waren gewekt. Ook dat besluit sloeg in als een bom en wekte hevige verontwaardiging. Ook tegen dat besluit liep Zeeland rumoerig te hoop in Den Haag. En ook tegen d&t besluit stelde de Tweede Kamer zich hevig teweer in termen die erop neerkwamen dat het kabinet eerder gedane beloftes eenzijdig ver brak en daarmee eigenlijk iets deed dat uit een oogpunt van zorgvuldige besluitvorming niet door de beugel kon. Ook bij die voor Zeeland vitale aangelegenheid was sprake van een vertrouwensbreuk tussen het centrale bestuur en een regio, een politieke daad die duidelijk en pijnlijk als mis kenning werd ervaren. Ook in ander opzicht zijn de PTT- verhuizing en de plannen voor de bouw van de Westerschelde-oeverver- binding trouwens op één lijn te zetten. De spreiding van rijksdiensten over het land, met name in de richting van de noordelijke provincies en Limburg, is onderdeel van een doelbewust re gionaal ontwikkelingsbeleid dat in een lange reeks van jaren langzaam aan in daden zichtbaar begon te wor den. Het ging er tenslotte om gebie den in Nederland, die een duidelijke achterstand hadden op de Randstad Holland, met voorzieningen en werk gelegenheid beter leefbaar te maken. Daarbij was sprake van een stap-voor- stap proces: een samenhangend ge heel van maatregelen, uitgestippeld in goed overleg tussen Den Haag en de provinciale en plaatselijke be stuurders. En zeker in het geval van de overheveling van rijksdiensten wa ren onderling vertrouwen, sluitende afspraken en zorgvuldige begeleiding van levensbelang. Gedwongen verhui zingen van de Randstad Holland naar Neerlands 'buitengewesten' zijn van het begin af zaken van hoge emoties en veel misverstanden geweest. Alles bij elkaar reden genoeg om er porse lein-voorzichtig mee om te gaan en vooral geen verwarring te veroorza ken. De opstand van het Noorden des Lands in de Haagse dreven is dus alleszins begrijpelijk. Het kabinet komt met een kille cijferopstelling en gooit op basis daarvan een stuk beleid van jaren overboord, tegelijk een plan producerend dat in Groningen als een regelrechte belediging wordt ervaren ('de lagere ambtenaren moeten ver huizen, maar de hoge pieten mogen blijven'). De drie provincies, als het erop aankomt steeds een gesloten front, hebben hun diepe grieven over de gang van zaken met een goed gevoel voor theater en veel overtui ging overgebracht. En het was giste ren roerend om te zien hoe een onge kend grote meerderheid in de Tweede Kamer de noorderlingen steunde om vervolgens aan te kondigen hoe het kabinet over deze affaire de oren zal worden gewassen. Alleen: begin 1983 verkeerde Zeeland in dezelfde positie van emotionele bescherming. Met als resultaat dat er over een Vaste Oever verbinding Westerselielde nog maar af en toe heel voorzichtig wordt ge fluisterd. vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1