PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT fePZC Volkel onverwacht doel van activisten de Veel caravans gevaar op de weg CP wil geweld tegen immigranten ongestraft laten BINNENHALEN DEFECTE KUNSTMAAN MISLUKT Vijf doden bij luchtshow "Hf .1 vandaag Overtuigende winst Walter Mondale ALLE ARRESTANTEN WEER VRIJ \'og te koud y/olkenvelden en geen regen van bete kenis. Middagtemperaluur ongeveer 9 graden. Matige noordwesten wind. 227e jaargang no. 84 Maandag 9 april 1984 Wie wint de Snuffel van fa de Maand? Plaats een Kleintje in de PZC. Ga er eens rustig voor zitten. Maak een zo origineel mogelijke tekst. Misschien is uw Kleintje dan wel de winnaar van de Snuffel van de Maand. Honderden nertsen in Engeland bevrijd George Nelson verlaat de Challenger met een door kleine raketten voortgestuwde rugzak op weg naar de defect kunstmaan Solar Max. CAPE CANAVERAL (Reuter/DPA) - Twee pogingen om de defecte kunstmaan 'Solar Max' aan boord te halen van het Amerikaanse ruimteveer Challenger zijn zondag mislukt. Besloten werd dat vandaag, maandag, een nieuwe poging zal worden ondernomen. Een tijdstip was gisteren nog niet vastgesteld. Nadat de Challenger de kunstmaan op ongeveer 65 meter was genaderd, verliet astronaut George Nelson het ruimteveer met een door kleine ra ketten voortgestuwde rugzak. Hij had tien minuten nodig om de af stand te overbruggen. Aangekomen bij de kunstmaan probeerde hij zich vast te maken aan de kunstmaan. Maar het koppelingsmechanisme op zijn borst werkte niet naar beho ren, waarna hij probeerde een van de zonnepanelen van de satelliet vast te pakken. Dat mislukte echter ook. Het controlecentrum droeg hem vervolgens op nogmaals het koppe- lingsmechanisme te proberen. Maar Nelson kwam daar niet meer aan toe doordat de gasvoorraad voor de kleine raketten in zijn rugzak begon op te raken en hij moest terugkeren naar het ruimteveer. Daarna probeerde gezagvoerder Robert Cnppen de kunstmaan di rect te 'pakken' met de 15 meter lange mechanische arm van de Challenger. Ook dat ging mis, waar na besloten werd de operatie uit te stellen. De koppeling aan de kunstmaan is niet eenvoudig, omdat zij door een defect iedere zes minuten om haar as draait. De Solar Max werd in februari 1980 gelanceerd. Ze moest gegevens verzamelen over de zon en die doorzenden naar de aarde, maar na tien maanden begon ze al kuren te vertonen. De bemanning van de Challenger had zaterdag wel succes met het lanceren van de onderzoekssatelliet 'Long Duration Exposure Facility' (LDEF). Deze satelliet is bedoeld voor 57 experimenten voor de Ver enigde Staten, West-Duitsland, De nemarken, Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Ierland. Canada, Nederland en Zwitserland. Wetenschappers willen er achter komen hoe zich metaal, glas. kunststoffen en plan- tenzaden gedragen wanneer ze maandenlang worden blootgesteld aan kosmische straling, gewichts loosheid en de inwerking van kleine meteorieten. Daarnaast zijn er me dische en biologische proeven. De onderzoekssatelliet zal over tien maanden weer naar de aarde worden teruggebracht. MADISON IAFP) De voormalige vice-president Walter Mondale heeft Mondale kreeg 59 procent van de stemmen terwijl zijn belangrijkste rivaal zaterdag in de Amerikaanse staat Wisconsin, na telling van 91 procent van de senator Garry Hart 31 procent verwierf. stemmen, een overtuigende overwinning geboekt op zijn tegenstander in de De zwarte dominee Jesse Jackson stelde teleur met slechts acht procent van de strijd om de democratische nominatie voor de presidentsverkiezingen. stemmen. VLIEGBASIS VOLKEL (ANP) Actievoerders dringen door. tot vliegbasis. Vluchtende demonstranten bij de basis. De marechausee had het echter op de man met de videocamera gemunt, rechts op deze foto. Evenals de fotograaf van deze foto werd de man later op de dag weer vrijgelaten. STAFFORD (DPA) - Britse strij ders voor de rechten van het dier hebben zondagochtend en kele honderden nertsen vrijge laten uit een boerderij bij Staf ford (Midden-Engeland). Volgens de politie konden enke le dieren worden gevangen, maar nog minstens 200 van de gevaarlijke dieren lopen nog vrij rond. De autoriteiten hebben de burgers gewaarschuwd de dieren «iet te vangen en zich tegen tetanus te laten inenten in geval van een beet. Organisaties van de dierenbescherming hebben herhaaldelijk kritiek geleverd op het houden van nertsen. drukken maken en lichaamsmaten opnemen", zegt majoor Van Loon, districtscommandant van de konink lijke marechaussee in Noord-Brabant. VOLKEL/WOENSDRECHT (GPD) De acties die dit week einde waren gepland in Woensdrecht, waar mogelijk de kruisraketten worden opgeslagen, hebben zich onverwacht naar de vliegbasis Volkel verplaatst. De actievoerders beslo- ten hiertoe omdat hun oorspronkelijke plannen waren uitge- AailkOYldlgltlg lekt. De Koninklijke Marechaussee verrichtte 175 aanhoudin gen nadat actievoerders zaterdagmorgen waren doorgedon gen op het terrein van de vliegbasis in Volkel. Konstantin Tsjemenko Tsjernenko: eerst moeten raketten weg MOSKOU (RTR/AFP/UPI) - Sowjet-president en partijlei der Konstantin Tsjernenko heeft zondag gezegd dat de Verenigde Staten opzettelijk elke kans op een hernieuwde dialoog hebben geblokkeerd door hun beleid inzake de kernwapens, chemische oor logvoering en wapens in de ruimte. In een vraaggesprek waarvan de tekst vandaag in het partij blad Prawda verschijnt zegt hij: zelfs indien men soms vre delievende retoriek van Was hington hoort is het onmoge lijk, hoe intensief men dat ook probeert, daarachter enig te ken te ontdekken van bereid heid om die woorden door praktische daden te onder steunen. Het is helemaal niet toevallig dat de V.S. opzettelijk het pro ces van begrenzing en vermin dering van de kernbewape ning frustreerden en de be sprekingen over strategische wapens en over de kernwa pens in Europa torpedeerden. Tsjernenko herhaalde het standpunt van het Kremlin dat de besprekingen alleen zouden kunnen'worden hervat als maatregelen worden geno men om de situatie te herstel len die voor de plaatsing van de nieuwe Amerikaanse raket ten in Europa bestond. De activiteiten in Woensdrecht be perkten zich tot het zaaien van hen nepzaadjes door 25 demonstranten zondagmiddag. Zondagavond werden de basis Volkel en Woensdrecht nog steeds extra bewaakt door eenheden van de Koninklijke Marechaussee. De militaire autoriteiten van de basis Volkel werden zaterdagochtend vroeg volledig verrast door de actie. De actievoerders forceerden de deur van het eerste het beste gebouw dat ze tegenkwamen en barricadeerden die vervolgens. Er werden anti-militaris- tisce leuzen op de muren van een aantal ruimten gekalkt en een ma- gazjn met vuurwapens en munitie werd opengebroken. Nadat de mare- chausee de gebouwen had omsingeld, kregen de actievoerders twee minuten de tijd om naar buiten te komen. Dit I bevel werd opgevolgd en de 175 arres- tanten werden vervolgens op de basis uren vastgehouden in kooien, die nor maal bestemd zijn voor honden van luchtmacht- en bewakingspersoneel. Zaterdagavond waren alle 175 men sen weer vrij. Tegen hen is proces- verbaal opgemaakt wegens inbraak en openlijke geweldpleging. In lood sen en magazijnen op Volkel werden aanzienlijke vernielingen aangericht. Er zijn, zo ver nu bekend is, geen wapens uit het militaire complex ge stolen. De officier van justitie in Den Bosch had aanvankelijk alle 175 actievoer ders in de cel willen zetten. Dat betekende dat zij maximaal twpe keer 24 uur zouden kunnen worden vast houden. Justitie en defensie zagen echter geen kans ruimte te vinden voor het grote aantal arrestanten. Besloten werd toen alle mensen toch maai' vrij te laten. Klacht De leden van de basisgroepen tegen kerngeweld en militairisme hebben zich erover beklaagd dat zij uren hebben moeten doorbrengen in „ruimten van 1,5 bij 2,5 meter met een hoogte van 1,5 meter die bezaaid lagen met drollen van honden". De identificatie van alle 175 opgepak te mannen en vrouwen verliep traag doordat de meeste actievoers hun naam niet wilden noemen. „Daarom moesten we foto's nemen, vingeraf- TENERIFE (UPI/DPA/ AFP) - Bij een lucht show op Tenerife zijn zondag vijf mensen om gekomen toen een klein stuntvliegtuig na een mislukte start neer stortte in het publiek. De piloot en vier toe schouwers, onder wie een negenjarige jongen, kwamen om het leven. Volgens de autoriteiten vielen er 15 gewonden. Van hen zijn er 12 ern stig aan toe. Volgens ooggetuigen slaagde het vliegtuigje er na de start niet in voldoende hoogte te krijgen. Het toestel stortte neer in het vier duizend-koppige pu bliek ondanks een ver twijfelde poging van de piloot het vliegtuig een andere kant op te stu ren. Functionarissen van de luchthaven ver klaarden dat het ging om een éénpersoons stuntvliegtuig. Het ongeluk deed zich voor op het vliegveld Los Rodeos van Santa Cruz de Tenerife. De acties tegen de plaasting van kernwapens op'Nederlands grondge bied kondigden zich vrijdag al aan. Rond Woensdrecht waren toen reeds enkele honderden manschappen van de Koninklijke Marechaussee, Rijks politie en het 17e Pantser-infanterie- bataljon uit Oirschot verzameld. De verwachting die vrijdagavond al door premier Lubbers werd uitgesproken, dat er een poging zou worden gedaan om de vliegbasis Woensdrecht te be zetten, kwam echter niet uit. In de nacht van vrijdag op zaterdag dook een twintigtal demonstranten op. Ze werden onmiddellijk door ME'ers in de gaten gehouden. De vredesactivisten weken toen uit naar de vliegbasis Volkel bij Eindhoven. In Woensdrecht kwam het tot slechts enkele incidenten. Vrijdagavond wer den op verschillende punten de draadversperringen opengeknipt, maar er kwamen geen demonstranten op de basis. De politie verrichtte in Woensdrecht geen aanhoudingen. Zondagmiddag zaaide een 25-tal de monstranten hennepzaadjes bij de ba sis Woensdrecht. Daarvoor kwamen ze niet op het terrein, zodat militairen niet ingrepen. Na afloop van hun zaai-activiteiten onder het motto „Hennepstrooiers tegen bommen- gooiers" hielden ze een korte demon stratie bij de hoofdingang van de basis. Ze verbrandden daarbij onder meer de Amerikaanse vlag. Het IKV heeft afgelopen weekeinde voorgesteld om af te zien van de massale volksoploop bij Woens drecht die zou moeten plaatsvinden indien de regering besluit kruisra ketten op Woensdrecht te laten plaat sen. Het IKV meent nu dat het beter is, nadat zo'n besluit gevallen is, elders in het land een grote demon stratie te houden. Een volksoploop bij Woensdrecht heeft volgens IKV- medewerker W. van de Ven slechts zin als er begonnen wordt met bouw activiteiten of bij de verkiezingen. Daarmee komt het IKV tegemoet aan bezwaren in kerkelijke kring tegen een dergelijke volksoploop. Moord op dochter van Noordierse rechter BELFAST (RTR, DPA) Twee onbe kenden hebben zondag ih Noord Ier land de 20-jarige dochter van een? katholieke rechter gedood. De rech ter zelf werd ernstig gewond, zo heeft de politie meegedeeld. De aanslag deed zich voor toen de rechter en zijn gezin na een bezoek aan de kerk in Zuid-Belfast op weg waren naar huis. Vlak voor zijn wo ning werd de rechter door onbekende schutters onder vuur genomen. De rechter en zijn dochter werden ver scheidene malen getroffen. De echtge note bleef ongedeerd. De daders, die -een auto vluchtten, zijn waarschijn lijk terroristen van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) dat vecht tegen het Britse bestuur over Noord- Ierland. De aanslag vond plaats in de buurt van de plek waar in Januari ook al een katholieke rechter werd ver moord. van de 256 voertuigen, waar van de meeste caravans, ble ken er 90 (35 procent) niet goed te remmen. Dat heeft de Utrechtse politie zaterdag ge meld. Bij een caravancontrole in Amers foort bleken zaterdag 49 van de 109 aangevoerde caravans (45 procent) defecte remmen te hebben. Aan DEN HAAG (ANP) - De frac tievoorzitter van de Centrum partij in de Tweede Kamer, drs H. Janmaat, heeft zater dag tegenover het ANP het bestaan bevestigd van een no ta die gaat over de juridische mogelijkheden om geweld van Nederlanders ten opzich te van immigranten onge straft te laten. Die mogelijk heden moeten volgens de par tij worden gezocht in het recht op noodweer. Het bestaan van de nota werd zater dagochtend onthuld in het Vara-ra- dioprogramma „De stand van zaken". De auteur van het stuk is dr W.J. Bruyn van het wetenschappelijk bu reau van de Centrumpartij. De nota is het voorwerk voor een dit voorjaar te verschijnen rapport van de Centrum partij over zogenaamde schendingen van de mensenrechten in Nederland, aldus bevestigde Janmaat. Behalve als noodweer kunnen vele acties van Nederlanders tegen immi granten gezien worden als een „door de wet aanvaarde vorm van verzet. Dat lijkt des te meer het geval nu de Nederlandse overheden hardnekkig doorgaan met hun politiek van socio- cide ofwel moord op de Nederlandse autochtone bevolking", aldus werd zaterdagochtend voor de Var a-radio uit de nota geciteerd. Frank Church overleden Frank Church, gedurende 24 jaar democra tisch lid van de Amerikaanse senaat, ex-kandidaat voor het president schap in 1976 en al vroeg tegenstan der van de oorlog in Vietnam, is zaterdag op 59-jarige leeftijd in Be- thesda in Maryland bij Washington aan kanker overleden. De overleden oud-senator was een gerespecteerd man in de senaat, krachtig pleitbezorger van de vredes beweging in de jaren zestig en zeven tig en drijfveer achter milieubescher ming. Toerisme - Nederlanders hebben in 1983 ruim negen miljard gulden uitge geven aan recreatief en zakelijk reis verkeer in het buitenland. Dit is an derhalf procent meer dan in 1982. Aldus heeft dr. M.C. Tideman, econo misch adviseur voor het toerisme, meegedeeld. UTRECHT (ANP) - Bij een vrijwillige controle van vakantievoertuigen op het veilingterrein Laagraven bij Utrecht is zaterdag gebleken dat de meeste caravans een of eer gebreken vertonen. Vooral de reminrichting blijkt vaak een zwak punt: slechts 19 caravans mankeerde niets. Volgens een woordvoerder van de politie is dit nog maar het topje van de ijsberg, omdat het om een vrijwilli ge controle gaat. Hij zei te vrezen dat er bij de vakantie-uittochten veel ge vaarlijke caravans op de weg zullen komen. In totaal trof de politie in Laagraven bij 222 caravans 424 mankementen aan. Maar 34 caravans kregen daar het predikaat ..eoeri" De brandweer, die ook aan de cara vancontrole in Laagraven meedeed, kwam tot de conclusie dat 98 procent van de gasinstallaties voor kooktoe- stellen in de caravans niet deugde. Vaak waren de slangen tussen gasfles en kooktoestel helemaal versleten, terwijl ook verschillende keren een stuk tuinslang aan de gasfles was gemonteerd. Ventilatie aan de onder kant van de caravan die gezien de kans op gaslekkages noodzakelijk is, Miljoenenstrop rijkswaterstaat zal tien mil joen gulden moeten uittrekken voor het herstel van de nieuwe weg tussen Utrecht en de Lek- brug bij Vianen. De weg, die pas twee jaar oud is, scheurt als gevolg van verkeerde fun dering, (PAGINA 3) Schandaal In het Belgische voetbal zijn nog meer financiële schanda len te verwachten. De geschor ste spelers van Standard drei gen met nieuwe onthullingen te komen. Ook onderzoeks rechter Bellemans heeft nog het een en ander in petto. (PAGINA 16) In de Hel üntuiak meestal helemaal of was dichtgeplakt. Ook bij de controle van de electrische bedrading sloeg de brandweer vol- gens de woordvoerder vaak steil achterover van verbazing. Zeer brand gevaarlijk", aldus de woordvoerder. De politie vreest dat de mensen het onderhoud van hun caravan vaak onverantwoord lang uitstellen. Dit j is. zo meent de politie, waarschijnlijk te wijten aan de economische terug gang. Sean Kelly heeft in de Hel van het Noorden, de wielerklassie ker Parijs-Roubaix, de kroon op een ijzersterk voorseizoen gezet. Hij won. Post noemd hein: „De sterkste individuele renner van het hele peloton". (PAGINA 9) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,14,15 en 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1