churchill-museum DELTAWERKEN MENSENWERK cutteren OORLOGSVER TREKKEN OPEN VOOR HET PUBLIEK PZC/ weekendkrant 21 Zeeland, toch al ruim voorzien van water, krijgt er weer een kanaal bij. Nac^at al gedurende enkele jaren de nodige voorbereidingen zijn getroffen, is begin deze week de cutterzuiger 'Utrecht' aan de slag gegaan om het Bathse spuikanaal te graven. Veel vorderingen konden daar nog niet mee worden gemaakt, want de tweede dag al trad een mankement in de ophanging van de zuigladder aan het licht, waardoor de werkzaamheden moesten worden gestaakt. Tegen het eind van de week waren de problemen verholpen, zodat zuiger weer aan de gang kon. Over de vertraging van enkele dagen heeft niemand zich druk gemaakt. Het aannemingsbedrijf Ballast Nedam B.V. heeft volgens het bestek tot 1 oktober 1986 de tijd om het graafwerk af te ronden. De aanleg van het Bathse spuikanaal van zinkerbundels en bruggen tot een vloeit rechtstreeks voort uit de beslis- sifonachtige duiker voor de afvoer enwv\ Sing om het Oosterscheldegebied met van polderwater. Aan de laatste I» een stormvloedkering te beveiligen, brug, die in de spoorlijn Vlissingen- om te bereiken dat na de voltooiing Roosendaal, wordt momenteel nog pijlerdam bij Yerseke een gewerkt. Het betonwerk van de spui- voldoende groot getijverschil blijft ge- sluis is in mei klaar, handhaafd, worden de zogenaamde compartimenteringsdammen ge- Het baggerwerk, waarmee nu zo lang- Immers, het spuikanaal ligt aan de ""'Ujïmaakt, de Philipsdam en de Oester- zamerhand een begin wordt gemaakt, westkant ervan en twee van de specie- dam. Die verkleinen als het ware het is een omvangrijk karwei. Ballast Ne- bergingen aan de oostzijde. Een drij- getijdegebied en vormen daarmee een dam heeft er met bijna 23,5 miljoen vende persleiding is op het druk beva- compensatie voor het feit dat door de gulden op ingeschreven. Hoewel het ren scheepvaartkanaal natuurlijk de aanleg van het spuikanaal uit. „Je krijgt hier voortdurend te maken met allerlei belangen. Ik denk alleen maar aan het waterschap en boeren die hun grond moeten kunnen bereiken". Zo zat de aannemer met het probleem hoe de Schelde-Rijnverbinding met de persleiding kan worden gekruist. het zonder meer onmogelijk. Project-ma- graven ervan toch geen rec.ht-toe- nager A. G. van Haaften van Ballast recht-aan klus. Rijkswaterstaat heeft Nedam vertelt dat verscheidene mo- rinus antonisse en ben jansen stormvloedkering minder water de spuikanaal vrijwel recht loopt, woo-j Oosterschelde in en uit kan dan neer de monding van de zeearm on aangeroerd zou zijn gebleven. Ten er nogal wat eisen aan verbonden, oosten van de Philipsdam en de Oes- Een ervan is dat selectief moet wor- jrdam (het toekomstige Zoommeer, den gezogen. Dat wil zeggen dat de bestaande uit Volkerak, voormalige verschillende grond in het tracé van ^Eendracht en Schelde-Rijnverbin- het kanaal niet tegelijkertijd in één ing) ontstaat op den duur een zoet keer mogen worden weggehaald. De ebied door de aanvoer van rivierwa- ene keer zuigt de 'Utrecht' zand weg irviade Volkerak-inlaatsluis en door en op een ander moment slappere gelijkheden zijn bekeken. De goed- le afwatering van de Westbrabantse specie, zoals klei en veen. Daarbij koopste bleek te zijn de persleiding ilders. Om het overtollige water op komt dan nog dat de grond naar over een van de bruggen in de A 58 te it Zoommeer af te voeren en om de verschillende speciedepots moet wor- laten lopen. „Maar dat is ook nog geen laterkwahteit zo goed mogelijk te den geperst. Het zand uit het zuidelij- kleinigheid", aldus Van Haaften. houden, is besloten pal ten westen ke gedeelte van het kanaal verdwijnt „Want dat betekent dat de vangrail van het Schelde-Rijnkanaal dwars in de Appelzak in de Westerschelde. en de leuning op de brug een eindje het oostelijke deel van Zuid- De slappe specie gaat in een voormali- moeten worden verzet". aland een spuikanaal te graven, ge zandwinningsput in het Marki- Op die manier ontstaat als het ware zaatsmeer even te oosten van de geven nemen een overloop tussen het Zoommeer en Kreekraksluizen en in een bergings- Laro en Van Haaften hebben nogal de Westerschelde. Met behulp van de plaats bij de Middenplaat. Met het eens met elkaar te maken. De eerste j Bathse spuisluis aan de zuidkant van overgrote deel van het zand wordt wijst de aannemer op de voorwaar- inm het nieuwe kanaal wordt de afvoer vóór Bergen op Zoom een grote land- den die in liet bestek zijn vermeid, de tweede probeert rijkswaterstaat er- te doordringen dat soms onrede- kanaal wordt de afvoer vóór Bergen op Zoom een grote land- He van het water - en daarmee het peil op tong opgespoten, de Bergse Plaatan, waarop de Markiezenstad woningen wil bouwen. Aan de perskaden waar- lijke eisen worden gesteld. Van Haaf- binnen het zand voor deze plaat moet ten: „Dat levert wel eens onvriende- het Zoommeer - geregeld. fors bedrag Het Bathse spuikanaal kost ongeveer worden aangebracht, leggen mede- lijke gezichten aan beide zijden op. 140 miljoen gulden. Een fors bedrag werkers van het aannemingsbedrijf Maar het is bij dit soort werk gewoon voor een ruim 8 km lang en 120 m momenteel de laatste hand. In totaal een kwestie van geven ireed kanaal. De hoogte van de kos- moet ongeveer 20 km persleiding wor- Wanneer we met izit 'm voor een belangrijk deel in den gebruikt. nemen. tweeën als kwaaie bokken tegenover elkaar blij- hcl treffen van voorzieningen voorde „Het is een enorm verschil of je een ven zitten, schiet niemand er iets mee vele verbindingen die het tracé van volledig nieuw werk maakt of dat je op. Dat kost alleen maar tijd", iet spuikanaal doorsnijdt. De afgelo- bezig bent in een bestaande situatie", len jaren zijn in totaal negen over- legt A. Laro, assistent-projectleider Het baggerwerk voor het spuikanaal iruggingen gemaakt, uiteenlopend van rijkswaterstaats Deltadienst voor bestaat uit twee bestekken. Aan het eerste is Ballast Nedam nu bezig. Dat omvat verreweg het grootste deel van het kanaaltracé. In totaal moet onge veer 5 miljoen kubieke meter specie worden weggezogen. Maar operatio neel wordt het kanaal pas als ook het tweede baggerbestek is uitgevoerd. Dan worden verbindingen gemaakt met het Zoommeer en de Westerschel de. De dam die de noordkant van het kanaal afsluit en de ringdijk aan de buitenzijde van de spuisluis blijven voorlopig liggen. Dat is ook de reden waarom de cutterzuiger tijdens een spectaculaire operatie op met lucht gevulde rubberen rollen vanuit de Schelde-Rijnverbinding in het kanaal is geschoven. Normaal werkt zo'n z ger zich door een dijk heen. Een tweede zuiger, die volgende maand in de noordelijke helft van het kanaal gaat beginnen, zal op dezelfde manier worden geïnstalleerd. De beide s gers hebben elk een capaciteit van 54.000 kubieke meter specie per week. Een ongewisse factor bij het cutteren van het kanaal is de vraag of de zuigers nog oorlogsmateriaal zullen tegenkomen. Op de voormalige Kree- krakdam is in de Tweede Wereldoor log zwaar gevochten en de sporen daarvan zitten nog in de bodem, on der meer in de vorm van niet ontplofte bommen. Bij de aanleg van het Schel de-Rijnkanaal en bij de bouw van dp bruggen zijn er nogal wat gevonden. Dit probleem is onderkend. Daarom heeft de explosieven-opruimings dienst op verzoek van rijkswaterstaai het tracé van het spuikanaal me detectoren afgezocht. Bovendien za het zand ter hoogte van de bruggen dat is de plaats waar de zwaar bescho ten verdedigingswerken van de Kree krakstelling hebben gestaan - in he droge worden weggegraven. Dat ge beurt, legt Laro uit, enerzijds omda de pijlers van de bruggen behoed zaam van het omringende zand moe ten worden gedaan en in de tweede plaats omdat bommen of ander wa pentuig dan eerder kunnen worden gesignaleerd. Van Haaften is tamelijk laconiek over de kans dat een van de zuigers toch op zo'n onwelkome vondst stuit: „Overal in de Nederlandse bodem kun je dat soort spul tegenkomen. Daar gaan we dus maar niet al te veel aan denken. Trouwens, dat kanaal moet er komen. Of niet soms!" De tijd heeft er werkelijk een kleine veertig jaar stilgestaan. De emmer waarin Churchill zijn sigarepeuken placht te gooien, de potloden waarmee de klerken hun aantekeningen maakten, zelfs de suikerklontjes die majoor Heagerty in zijn bureaula achterliet, zijn er terug te vinden. De ondergrondse ruimten die in de oorlogsjaren werden gebruikt door Churchill, zijn kabinet en de top-militairen die er op tweeduizend kaarten het verloop van de strijd volgden, zijn nu voor het publiek opengesteld. Londen is daarmee een toeristische trekker van jewelste rijker. Verwacht wordt, dat spoedig de rijen in King Charles Street, in het hart van Whitehall, het stukje Londen waar regering en parlement geves tigd zijn, minstens even lang zullen zijn als die nu al jarenlang dag in, dag uit voor de Tower met zijn kroonjuwelen staan. De ongeveer twintig ondergrondse en via een lange gang verbonden kamers vormen dan ook een zeer opvallend tijdsdocument. Het is van uit deze ruimten, dat Engeland in de donkerste dagen van zijn geschiede nis bestuurd werd. Hier werden be slissingen genomen die het aanzicht van de wereld van vandaag bepaald hebben. Het Britse zenuwcentrum werd op 27 augustus 1939 geopend verklaard, en bleef dat tot september 1945, toen Japan zich formeel overgaf. Nadat de lichten in de bunker waren gedoofd en de laatste man de deur achter zich had dichtgedaan, werd al vrijwel direct besloten dit stukje geschiede nis voor de eeuwigheid te bewaren. Dat betekende dat in de jaren daar na niets in het merendeel van deze ruimten veranderde. De kaarten ble ven hangen, de paperclips bleven in de bakjes, de telefoonboeken, de stapeltjes kladpapier, de stempels met „Top Secret", alles bleef, tot de po in Churchills slaapkamer aan toe. Later werden enkele van de minder spectaculaire vertrekken leegge haald, maar de belangrijkste kamers bleven tot op de dag van vandaag zoals ze waren. En omdat ook Britse ambtenaren nooit iets weggooien, was het mede met behulp van foto's een kleine moeite ook de leeggehaal de ruimten weer in oude luister te herstellen. van specialisten van het Imperial War Museum, dat twee en een half jaar duurde en 6 miljoen gulden kostte. De ondergrondse kamers werden al aan het eind van de vorige eeuw aangelegd als een aanbouw aan het kolossale regeringsgebouw langs King Charles Street waarin nu het ministerie van financiën gevestigd is. De ruimten werden tot het eind van de jaren '30 vooral gebruikt voor opslag van archieven. In 1937 evenwel besloot de Britse defensieleiding dat er, met het oog op de oorlogsdreiging, behoefte was aan een veilig zenuwcentrum van waaruit de oorlog kon worden ge voerd en het land worden geleid. De keuze viel uiteindelijk op de kamers onder King Charles Street Die ruimten hadden onder meer het voordeel dat ze waren voorzien van een stalen framewerk en dus wel een stootje konden velen. Al snel werden in het diepste geheim de kamers gemeubileerd en van telefoon en henk dam opengesteld Het was mevrouw Thatcher, de pre mier die zich zo graag met Churchill mag vergelijken, die in 1981 besloot dat de oorlogsvertrekken voor een breed publiek zouden moeten wor den opengesteld. Tot die tijd was het weliswaar mogelijk de „Cabinet War Rooms" te bezoeken, maar dat moest van tevoren schriftelijk wor den aangevraagd, en omdat aan die mogelijkheid geen ruchtbaarheid werd gegeven, wist vrijwel nie mand dat. Vanaf gisteren is dat anders. Ieder een kan nu tegen betaling van twee pond (negen gulden) de ruimten be kijken, mede dank zij het nauwgezet te reconstructiewerk onder leiding andere noodzakelijke outillage voor zien. Eind '39 waren ze gebruiksgereed en al spoedig waren ze ook echt nodig, omdat de Duitsers in 1940 met hun „Blitz-krieg" begonnen, waarbij Lon den het doelwit van vele duizenden bommen werd. In de herfst van dat jaar werden vrijwel alle kabinetszit tingen in de „War Rooms" gehouden, De ruimte waarin dat gebeurde, de stoelen waarop de ministers zaten, gedomineerd door de houten fauteuil waarin de grote man zelf zat (met achter hem een wereldkaart en naast hem de rode emmer voor zijn peu ken), is een van de eerste vertrekken die men bij een bezoek aan de bun ker ziet. Wie de gang naast de kabinetsruimte verder doorloopt, komt bij een van de verrassendste vertrekken in het ondergrondse complex, kamer 63. Naar de deur te oordelen, zou men zeggen: een toilet. Er zit zelfs een schuifje op dat constant op „bezet" staat. hotline In werkelijkheid bevond (en be vindt) zich achter de deur een stoel en een tafel met daarop een telefoon, de „hot-line" tussen Churchill en Roosevelt. Die lijn liep via een co deermachine die zo gigantisch groot was, dat hij niet in de toch niet kinderachtige „War Rooms" paste en was opgeslagen in de kelders van het warenhuis Selfridge's. Weer verder doorlopend, volgen er een aantal slaapkamers. Die waren lang niet altijd bezet. Nadat de „Blitz" in 1941 over zijn hoogtepunt heen was, sliep het merendeel van de mensen die in de bunker werkten, liever thuis. Men kan zich dat voor stellen: de elektrische lichten in het complex gingen nooit uit. er was altijd het lawaai van de luchtverver sing. en er liepen ratten rond. Churchill zelf heeft maar enkele ke ren in zijn slaapkamer in de „War Rooms" de nacht doorgebracht. Hij haatte de vertrekken, vond ze stin ken en bromde dat hij er claustrofo bie van kreeg. Elders in Londen had hij comfortabeler ondergrondse slaapruimten, en bovendien was het in de oorlogsjaren lang niet altijd nodig „ondergronds te gaan" De kabinetszittingen werden vanaf 1941, ook al door het verminderde gevaar van luchtaanvallen, vrijwel niet meer in de bunker gehouden. Dat sloeg weer om in de tweede helft van 1944. toen de V-l's Londen teis terden, Hitiers raketten waartegen de Britten aanvankelijk geen effec tieve verdediging hadden. Toen werd er weer volop in de „War Rooms" vergaderd. Constant bezet gedurende de hele oorlog waren de kaartenkamers. Die kaarten vormen een fascinerend stukje geschiedenis. Met draadjes gekleurde wol werden de verschillen de fronten aangegeven, en spelden in de zeeën en oceanen gaven de plaat sen aan waren waar zich geallieerde (en vijandelijke) konvooien bevon den. De kaartenkamers zijn, net als ande re ruimten in de bunker, van het publiek gescheiden door dikke glas platen. Een verstandige maatregel, al was het alleen maar om te voorko men dat de vertrekken, zo lang on aangetast gebleven, binnen de kort ste keren door de toeristen leegge roofd worden. Ook achter glas hangt wat wellicht de meest aansprekende getuige is van die jaren dat het in de „Cabinet ■War Rooms" nog gonsde van het leven: een stuk karton dat op ver zoek van Churchill werd gemaakt, eri dat een met schots en scheef staande stempelletters gedrukte boodschap van hem aan zijn medewerkers be vat. Het gaat om een citaat van koningin Victoria: „Begrijp alstublieft dat er geen neerslachtigheid in dit huis is, en dat wij niet zijn geinteresseerd in de mogelijkheid van verlies. Die zaken bestaan niet". ZATERDAG 7 APRIL 1984 De slaapkamer van Churchill. In deze ruimte vergaderde het oorlogskabinet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 21