PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Meer televisie vanaf 1 oktober Rietkerk en ambtenaren twisten om herbezetting Mitterrand houdt vast v" aan saneringsplan staal HH DE KLERK BRINKMAN ZWICHT VOOR KAMER JMTIS STOELTJES Wie van de zes? TOYOTA PLAATSEN PIJLERS IS NU HALVERWEGE de PZC vandaag M Weinig verandering Wolkenvelden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 7 graden. Weinig ivind, kracht 3 of 227e jaargang no. 81 Donderdag 5 april 1984 De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. PARIJS RTR i - In Frankrijk komt einde van het jaar een telefoon in omloop die automatisch een nummer draait na de naam van de persoon te hebben gehoord die men wil opbellen. Een woordvoerder van Thomson CSF, de Franse groep voor elektronica, deelde mee dat de firma een telefoon had uitgevonden die is geprogrammeerd op het registreren van maximaal dertig namen en nummers in zijn geheu genchip. De chip is verbonden met een stemfilter die een naam omzet in een telefooncode in cijfers. Het nieuwe apparaat, dat waarschijnlijk 1.875 gulden zal kosten, is bedoeld om zakenlieden die per dag uren aan de telefoon doorbrengen, tijd te besparen. Volgens Thomson CSF worden in de industrie al stemde- codeerders gebruikt, maar is er voor het eerst een in een telefoontoestel ontwikkeld. DEN HAAG (ANP) - De zendtijd in de middaguren op de televisiezenders Nederland 1 en 2 zal op 1 oktober worden uitgebreid. Het zal daarbij gaan om een uitbreiding met 13 of 14 uur per week. Deze toezegging deed minister Brinkman van WVC de Tweede Kamer woensdagavond bij een nieuw debat over de medianota van het kabinet. Brinkman zwichtte met deze toezeg ging voor een overgrote meerderheid van de kamer die vindt dat aan de al eerder toegezegde zendtijduitbreiding op 1 oktober niet getornd mag wor den. Brinkman had de zendtijduit breiding op losse schroeven gezet in verband met de wens van het CDA (met steun van de PvdA tot kameruit spraak geworden) tot het in het leven roepen van een derde televisienet. Het kabinet voelt daar niet veel voor en Brinkman zei daarom in een eerder debat dat het wel eens mogelijk zou Weinberger heeft zorgen over houding Nederland SHANNON (REUTER) - De Amerikaanse minister van de fensie, Caspar Weinberger, heeft woensdag herhaald dat de NA VO bang is dat in de andere lidstaten de discussie over de raketten weer zal worden ge opend als Nederland besluit de kruisraketten niet te plaatsen. Weinberger zei dit tegen journa listen aan boord van het vlieg tuig waarmee hij op weg was naar de Verenigde Staten na in Turkije een NAVO-vergadering te hebben bijgewoond. Het vlieg tuig maakte in Ierland een tus senlanding om bij te tanken. Volgens het dubbelbesluit van de NAVO moeten in een vijftal Europese landen 572 nieuwe kernwapens worden gestatio neerd als antwoord op de Russi sche SS-20. In Groot-Brittannië, West-DuitsLand en Italië zijn de eerste raketten reeds geplaatst. Belgie en Nederland moeten echter nog steeds een definitief besluit nemen. Op de vergadering van de Nu cleaire Plangroep (NPG), die de afgelopen twee dagen werd ge houden in het Turkse Cesme, hebben de NAVO-ministers van defensie zware druk uitgeoefend op Nederland om akkoord te gaan met de stationering van de raketten teneinde de eenheid van het. bondgenootschap te be waren. Weinberger zei te menen dat de Nederlandse regering in het par lement vier of vijf stemmen te kort komt voor een positief plaatsingsbesluit. Volgens hem hebben de NAVO-ministers ge probeerd hun Nederlandse colle ga, De Ruiter, wat argumenten in handen te geven om stemmen te winnen Weinberger wilde niet ontken nen dat een Nederlands besluit tot stationering van de raketten wordt bemoeilijkt door het op treden van de vredesbeweging. Maar De Ruiter is door de minis ters van landen waar de eerste raketten al staan voorgehouden dal het verzet wegsmelt als het besluit eenmaal is gevallen. kunnen zijn dat de zendtijduitbrei- ding geschrapt wordt als er een derde net komt. Volgend jaar zal de zendtijduitbrei ding worden aangevuld tot het toege zegde aantal van 20 uur. Brinkman hield de kamer wel voor dat zijn toezegging inhoudt dat hel derde televisienet er niet komt als dat een verhoging van de omroepbijdrage van meer dan tien gulden met zich meebrengt. De studie naar de mogelijkheden van een derde net zal wel enige maanden gaan vergen, aldus Brinkman Hij beloofde de kamer dat de studie zo objectief mogelijk zal worden ver richt. Dit laatste zei hij vooral in de richting van CDA-woordvoerder Van der Sanden, die zei te vrezen dat dc uitslag al bij voorbaat negatief is. Afgezien van het feit dat Brinkman de kamer tegemoet moest komen bij de uitbreiding van de televisiezend tijd, kwam de bewindsman in dit voorlopig vermoedelijk laatste me diadebat niet meer in de problemen. Dat werd vooral veroorzaakt door de (Slot zie pagina 4 kol. 2 GREENHAM COMMON (REUTER/UPI) Het vrou wenkamp bij de Britse luchtmachtbasis Greenham Common, waar zich ongeveer dertig demonstranten tegen kruisraketten bevonden, is woensdagmorgen in alle vroegte ontruimd door de Britse politie en deurwaarders. Er werden vijftien vrouwen gearres teerd. Bij de actie waren 40 politieauto's en 300 politiemensen betrokken. Terwijl de demonstranten nog lagen te slapen omsin gelde driehonderd man politie het vrouwenkamp, waarna deurwaarders de tenten omver trokken, die het onderkomen vormden voor de vrouwen Een aantal tenten werd door de demonstranten in brand gestoken. Tegenover de overmacht van de politiemannen kon den de dertig vrouwen echter weinig uitrichten Eerder waren kleinere kampen rond het 14 km lange hek om de basis al weggehaald Kleinere groepjes vrouwen zijn er evenwel teruggekeerd en verblijven er nu in slaapzakken. De ontruiming van het kamp gisteren was nodig om bij de hoofdingang van Green ham Common werkzaamheden aan de weg te verrich ten RUIM 300 MILJOEN MINDER BESCHIKBAAR DEN HAAG (ANP) - Minister Rietkerk en de vier centrales voor overheids- dus niet nodig is. In 1985 en volgende personeel zijn woensdag in conflict geraakt over de herbezetting van jaren is het volledige bedrag wel be- arbeidstijd, die vrij is gekomen door de twee vrije dagen die ambtenaren en schikbaar. trendvolgers per 1 januari hebben gekregen in ruil voor hun prijscompensa- De minister zegde de bonden overi- tie. gens wel toe te zullen proberen wat Van de 660 miljoen gulden die minis- de prijscompensatie, beschouwen de de 330 miljoen gulden op ter Rietkerk blijvend beschikbaar halvering als een extra bezuiniging op ta e 16 ®gen- heeft gesteld voor de volledige herbe- de arbeidsvoorwaarden. De centrales ACOP, CCOOP. het Am- zetting van de vrijgekomen arbeids- tenarencentrum en de CMHA lieten tijd zal dit jaar maar 330 miljoen Rietkerk zei in het georganiseerd na afloop van het overleg bij monde Minister Brinkman woensdag aan het gulden gebruikt worden. De centrales, overleg van begin af aan rekening van hun voorzitters "weten zich aan woord tijdens de voortzetting van het die de 660 miljoen hadden aanvaard gehouden te hebben met halvering alle kanten bedrogen te voelen door debat over de medianota. in ruil voor (opgelegde) inlevering van van het bedrag. Zijn redenering luid- Rietkerk, die de halvering eenzijdig de dat de nieuwe banen 112 000 vol- heeft opgelegd. iADVERTENTIEi gens de bonden) pas in dc loop van De bonden hebben Rietkerk dnngend 1984 geleidelijk bezet zullen worden gevraagd nu snel met een circulaire te en de volledige 660 miljoen (één pro- komen, zodat het aantrekken van cent van de totale loonsom) dit jaar personeel kan beginnen. Bij besteding van 600- I stoel t w.v. 30.- kado, bij 3000- of meer 4 stoelen tafel t w.v 160- kado ZirpAq. J,5en7 ADVERTENTIEi Er zijn maar liefst zes ver schillende Toyota Stariets. Van superzuinig tot ra zendsnel. Met 2 jaar ga rantie tot een maximum van 100.000 km. Prijzen v.a. f 13.695,- inkl. BTW. importeur. louwman parqui b.v.. raamsdonksveer.tel. 01621-85900. uw toyota-dealer vindtu in de gou den gids (rubriek "auto-dealers"). vlissingen: spuistraat 6, tel. (01184-17720) NEELTJE JANS Het plaatsen van de pijlers voor de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde is halverwege. Donderdagmorgen in alle vroegte zetten de werkschepen Ostrea en Macoma in het sluitgat Schaar van Roggenplaat de zeventiende en laatste pijler neer. In totaal zijn er nu 33 van de 65 pijlers op de bodem van de roerige Oosterschelde beland 117 in de Schaar en 16 in de HammenHet plaatsen van de allereerste pijler was in augustus 1983 een feit. Enkele maanden later, in november, stonden er 16 stuks in de Hammen. De plaatsingsoperatie in de Schaar heeft krap 4 maanden in beslag genomen Volgende week begint het neerzetten van de pijlers in de Roompot. Nog voor het eind van 1984 moet dat karwei achter de rug zijn. (Zie pagina 16) Deelman volhardt Minister Deetman houdt vast aan de handhaving van zeer kleine Pedagogische Acade mies Basisonderwijs. De be windsman trotseert daarmee de wens van een kamermeer derheid van VVD en PvdA. (PAGINA 3) Raketten kansloos Mient Jan Faber, secretaris van het IKV en van het Komi- tee Kruisraketten Nee, is opti mistisch over de politieke kan sen op afwijzing van de plaat sing van kruisraketten Faber is alleen bang dat de discussie zich zal toespitsen op een mo gelijke kabinetscrisis. (PAGINA 3) Melkprijs De georganiseerde melkhan del verwacht een forse stijging van de melkprijs als gevolg van de invoering van een nieuw uniformbtw-tarief (PAGINA 7) Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 7 Varia: 9 Kunst en cultuur: 11 Provincie: 15, 17, 19 en 21 Sport: 23 PARIJS (GPD) - De Franse regering zal niet afwijken van zijn plannen de staalindustrie ingrijpend te hervor men, aldus president Mitterrand tij dens een persconferentie woensdag in Parijs. Deze plannen houden in dat 20.000 tot 30.000 Franse staalarbei- ders in de komende vier jaar hun baan zullen kwijtraken. De woorden van de president werden tijdens massabijeenkomsten in het door de plannen het meest getroffen Lotharingen via de televisie gevolgd. In de ochtenduren was de streek door een algemene staking van de buiten wereld afgesloten geweest. De meeste winkels, kantoren en bedrijven bleven gesloten. Kranten verschenen 'niet of werden niet gedistribueerd Ook het openbaarvervoer staakte. De politie greep nergens in. De staalarbeiders verklaarden zich na afloop van de persconferentie uiterst ontevreden met de verklaringen van de president en kondigden verhevigde protestac ties aan. Op zijn persconferentie legde de presi dent uit dat het onmogelijk was door te gaan met het verstrekken van miljardensubsidies aan een bedrijfs tak die met meer rendabel is Ook dient gevolg te worden gegeven aan de afspraken binnen de EG voor ko len- en staal, waarbij na 1986 de staalindustrie op eigen benen zal moeten staan. Mitterrand kondigde aan dat zijn minister voor de industrie - de 37-jarige Laurent Fabius - bijzon dere volmachten zal krijgen om op korte terijn in Lotharingen nieuwe industrien te stichten en er de moder nisering krachtig aan te pakken Mit- terand waarschuwde de commisti- sche partij niet te ver te gaan ln haar kritiek op de regeringsplannen Franse stootarbeiders volgen woens dag in Metz een toespraak van presi dent Mitterrand, die via de tv liet weten vast te zullen houden aan het saneringsplan Mager beloond (1) TT"" nogal wat kritiek Hl losgebroken over het rjAft voornemen van het kabinet - j om met ingang van 1 juli I aanstaande de onkosten)- vergoeding voor gemeenteraadsleden en statenleden drastisch te verlagen. Minister Rietkerk van binnenlandse zaken heeft een ontwerp-besluit van deze inhoud naar een aantal adviesin stanties gestuurd: ruwweg komt de maatregel neer op een korting van dertien procent, een bezuinigingspost die in totaal elf miljoen gulden moet opbrengen. Uiteraard is er begrip voor de opvatting van het kabinet dat in een klimaat, waarin alles en iedereen moet inleveren, vergoedingen voor het politieke werk niet buiten schot kunnen blijven, De weerstand richt zich dan ook voornamelijk tegen de omvang van de korting PvdA en VVD hebben al aangekondigd dat ze zich stevig zullen verzetten. En de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNGi vindt de maatregel in één woord 'ondoordacht' Er is veel te zeggen voor deze redeneringen, want vergoedingen voor het vaak omvang rijke politieke werk dat bij de lagere overheden wordt verricht (gemeente raadsleden, leden van provinciale sta ten en ook wethouders) zijn in Neder land altijd aan de magere kant ge weest en in feite lange tijd ook slecht geregeld. Pas in 1976 is het systeem van presentiegelden voor het bijwo nen van vergaderingen voor gemeen teraadsleden veranderd in een vaste jaarlijkse vergoeding. Als daar nü ai weer de bodem onderuitgehaald wordt, is dat weinig bevorderlijk voor 'de kwaliteit van de democratie'. De VNG waarschuwt terecht voor het gevaar dat de animo om een raadslidmaatschap of zetel in provin ciale staten te aanvaarden door be snoeiingen. zoals het kabinet nu wil toepassen, bepaald niet zal groeien. Het politieke werk op plaatselijk en provinciaal niveau is namelijk al lang niet meer te beschouwen als een hob by. Wie zijn kwaliteiten hiervoor be schikbaar wil stellen moet er rekening mee houden dat er veel tijd en moeite wordt gevraagd. Bovendien is de ver goeding in veel gevallen met alleen een honorarium voor geleverd werk. maar een compensatie voor gederfde inkomsten. Raads- en statenleden, die met in overheidsdienst zijn of werkzaam bij gesubsidieerde instel lingen. moeten via de vergoeding voor hun politieke bezigheden bij hun werkgever of als zelfstandige tijd 'vrij kopen En zeker de laatste jaren is juist dat element steeds zwaarder gaan wegen In gemeenten met meer dan 100 000 inwoners gaat het raads lidmaatschap al aardig in de richting van een volledige baan. Er is dan sprake van een volwassen arbeidsver houding, met alle verplichtingen daaraan verbonden. Niet voor niets stelt een steeds kritischer samenleving tegen woordig hoge eisen aan de vertegen woordiging van de burger in het open baar bestuur. Het ziet er bovendien naar uit dat in de toekomst hoe dan ook allerlei overheidstaken zullen worden gedecentraliseerd, overgehe veld dus van de rijksoverheid naar provincies en gemeenten. Voor een gemeenteraadslid of een statenlid be tekent dit dat er straks alleen nog maar méér zal worden gevergd. Daar behoort een redelijke vergoeding te genover te staan. Het gaat tenslotte om de rechtstreekse kosten van de democratie Kortingen van een om vang. zoals minister Rietkerk nu wil doorvoeren, doen aan de kwaliteit van het politieke werk bij (wat in Den Haag altijd zo subtiel wordt genoemd) de lagere overheden bepaald geen recht. Wie wil dat de burger dichter bij het openbaar bestuur komt staan (en omgekeerd) moet met onevenredig zware financiële ingrepen niet in om gekeerde richting werken. Mager beloond (2) Het zal wel toeval zijn dat Rijkswa terstaat een ambtenaar met de naam Schriel de uitbetaling heeft laten verrichten van de vergoeding aan de Urker vissers die vorige week bij toeval 13 vaten met het uiterst giftige dinoseb uit de Noordzee heb ben gehaald tweehonderd gulden per vat Een uiterst magere beloning voor een karwei dat in feite onbetaalbaar was als het in relatie wordt gezien tot de schade die aan het milieu in de Noordzee zou zijn toegebracht als de vaten onvindbaar waren gebleven. De Deense en Nederlandse marine had den de zoekactie naar de gevaarlijke verloren lading van een slordig trans port per kustvaarder eigenlijk al min of meer opgegeven, toen de Urkers hun vangst deden. Juist door hun toedoen is het mogelijk gebleken deze dreigende milieuramp nog op tijd te voorkomen. Het zou interessant zijn om te weten hoe de kosten van de eerdere zoekacties en de daarop vol gende berging door de Nederlandseen Deense marine zich verhouden tot het vindersloon aan de Urker vissers. Het is dan wat goedkoop om ze voor te houden ,,dat ze ook maar wat over moeten hebben voor een schone zee". Zoiets valt onder de categorie 'afsche pen'. vdM Schoorsteenbezetting Drie ac tievoerders van de milieuorganisatie Greenpeace hebben woensdagmor gen de 'bezetting' van een 150 meter hoger schoorsteen op het terrein van de BP-raffmaderij m Rotterdam beëindigd Volgens Greenpeace zijn woensdag morgen ook de schoorsteenacties die in nog zeven andere Europese landen plaatsvonden beëindigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1984 | | pagina 1